Conducerea PNL, reunita in sedinta pentru discutii privind rezultatele referendumului. Crin Antonescu: In momentul in care vom semnala o incalcare a Constitutiei, putem discuta despre suspendarea presedintelui. Nu putem discuta despre suspendare ca proiect

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 6 septembrie 2012, 11:23 Actualitate | Politic

Biroul Politic Central al PNL se reuneste joi, la ora 11:00, la sala de sedinte a grupului parlamentar al liberalilor din Camera Deputatilor, urmand ca apoi sa aiba loc sedintele Consiliului National Executiv si Delegatiei Permanente, de la ora 12:00, respectiv ora 13:00. Principala tema de discutie o reprezinta rezultatele referendumului de demitere a presedintelui Traian Basescu, anunta Agerpres. "Vointa electoratului roman a fost calcata in picioare de multe institutii, incepand cu CCR. In momentul in care vom semnala o incalcare a Constitutiei, putem discuta despre suspendarea lui Traian Basescu. Nu putem discuta despre suspendare ca proiect", a declarat presedintele PNL, Crin Antonescu, inaintea sedintei Biroul Politic Central, raspunzand unei intrebari a jurnalistilor pe tema suspendarii sefului statului.

Pe 22 august, vicepresedintele PNL Mihai Voicu a anuntat ca Biroul Politic Central al PNL a decis convocarea in data de 6 septembrie a Delegatiei Permanente si a Consiliului National Executiv pentru a discuta si despre rezultatul alegerilor locale si de la referendumul privind demiterea presedintelui Traian Basescu.

"Delegatia Permanenta si Comitetul National Executiv au fost convocate pentru data de 6 septembrie, la Bucuresti, avand pe ordinea de zi inclusiv o analiza a rezultatelor de la alegerile locale si de la referendumul pentru demiterea presedintelui din fiecare filiala in parte", spunea atunci Mihai Voicu.

























Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

3403 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Ce a uitat Crin Laden (Joi, 6 septembrie 2012, 11:33)

    feisbuk [utilizator]

    Parca motiv de suspendare ar fi o incalcare GRAVA a Constitutiei

    Ok, bine ca s-a intors si el la munca.
  • +15 (17 voturi)    
    Proiect (Joi, 6 septembrie 2012, 11:37)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Are dreptate tovarasu' Crin, suspendarea Presedintelui nu este proiect pentru el si PNL, este chiar ratiunea lor de a trai.
  • +14 (14 voturi)    
    felix-turnătorul ,seful de facto al pnl. (Joi, 6 septembrie 2012, 11:39)

    gica43 [utilizator]

    Oare de cate ori a incalcat nulitatea interimara Constitutia in 52 de zile ? La ordinul lui felix va gasi pnl vreo 500 de ”incalcari grave”ale Constitutiei !!
  • +13 (15 voturi)    
    PNL ar trebui să se reinventeze... (Joi, 6 septembrie 2012, 11:41)

    periscop [utilizator]

    ... ca să nu dispară de pe scena politică, aşa cum a păţit PNŢ-CD-ul...
  • +11 (13 voturi)    
    e o diferenta! (Joi, 6 septembrie 2012, 11:55)

    foarte-curios [utilizator]

    suspendarea nu e un proiect (asta presupune planificare, gandire, exigenta). La Crin Laden suspendarea e idee fixa. Apropos, in zilele cat a lipsit o fi fost la dezintoxicare (zic unele guri rele)????
  • +14 (14 voturi)    
    Draga Crin, (Joi, 6 septembrie 2012, 12:01)

    Printz72 [utilizator]

    se pare ca zilele, ca presedinte al PNL, iti sunt numarate. Se pregateste marea debarcare, pentru ca in acest partid mai exista membri care au coloana vertebrala. Sau nu mai exista?
    • +1 (1 vot)    
      pacat (Joi, 6 septembrie 2012, 17:23)

      Sy [utilizator] i-a raspuns lui Printz72

      Pacat de doctrina liberala, si-au batut joc de ea....
  • +8 (8 voturi)    
    suspendarea? (Joi, 6 septembrie 2012, 12:16)

    Mircha [utilizator]

    Nu a fi mai simplu sa suspende poporul?
  • +2 (2 voturi)    
    PNL si initierea suspendarii (Joi, 6 septembrie 2012, 15:59)

    Unu-2 [utilizator]

    Mai interesant cum spune B1
    "Crin Antonescu se justifică pentru eșecul de la referendum: PSD a propus suspendarea lui Băsescu, PNL doar a susținut-o"
    Asteptam reactia PSDistilor.
  • -2 (2 voturi)    
    .. (Joi, 6 septembrie 2012, 17:22)

    florin.stefan [utilizator]

    Rezultatele de la referendum au fost destul de clare. 7.4 milioane de romani au votat impotriva lui Basescu. Trebuia demis prin aceste rezultate, nu reinstaurat in post.
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 6 septembrie 2012, 18:02)

    AndreeaElena [utilizator]

    Partidul National Liberal s-a comportat absolut normat in timpul campaniei electorale. Oamenii vroiau ca Traian Basescu sa fie suspendat iar liderii PNL au fost purtatorii de mesaj ai acestor oaeni mintiti, jigniti si furati de Traian Basescu. Sa speram ca Partidul National Liberal va ramane unit si va prezenta in continuare vocea romanilor!
    • 0 (0 voturi)    
      PNL si vocea romanilor (Joi, 6 septembrie 2012, 19:16)

      the [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaElena

      if ze pi ni li uil prizent ze vois of rumenian pipal seim uei as ze fazer end ze mazer of ze parti, it uil bi a big, big comedi ...

      tu ei nonri gau, end cuicli, tu ! farueel !