Pavelescu: Platforma de centru-dreapta se va numi Alianta Romania Dreapta si va avea ca sigla o inima

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 septembrie 2012, 19:17 Actualitate | Politic

Liderii aliantei de centru-dreapta au stabilit, miercuri, ca numele platformei politice pentru alegerile parlamentare din toamna sa fie Alianta Romania Dreapta, avand ca sigla inima, relateaza Agerpres.

'Astazi (miercuri-n.r.), in urma analizelor sociologice, s-a stabilit denumirea aliantei: Alianta Romania Dreapta. S-a stabilit sigla aliantei, inima, care este si simbol al popularilor europeni. De asemenea s-a finalizat si componenta Comisiei de etica. Comisia de etica este condusa de doamna Monica Macovei, din partea PDL, domnul Theodor Stolojan, din partea PNTCD, criticul literar Alex Stefanescu, din partea Partidului Noua Republica, domnul profesor Stefan Vlaston, iar din partea ICCD, doamna doctor Smaranda Vornicu', a declarat presedintele PNTCD, Aurelian Pavelescu, la finalul unei intalniri care a avut loc la sediul PDL Bucuresti, la care au participat reprezentanti ai PDL, PNTCD, Partidului Noua Republica, Initiativei Civice de Centru Dreapta, Fundatiei Crestin Democrate (FCD).

Aurelian Pavelescu a precizat ca saptamana viitoare se vor finaliza protocolul aliantei si programul care vor stabili mecanismele tehnice de functionare a aliantei. Tot pana saptamana viitoare vor fi stabilite criteriile de desemnare pe liste a candidatilor aliantei de centru-dreapta.

'Avem o comisie tehnica care lucreaza la modul de reprezentare si la modul la care partidele vor fi reprezentate pe listele electorale si pe colegii. Aceasta comisie tehnica isi va prezenta concluziile saptamana viitoare. Saptamana viitoare, miercuri, ramane zi pentru intalnirea liderilor aliantei', a mai declarat Pavelescu.

Despre sloganul si imnul aliantei, liderul PNTCD a aratat ca nu au fost inca stabilite.

Presedintele PDL, Vasile Blaga, a intervenit si a intrebat presa prezenta: 'Verde inrourat nu este bun?'.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3315 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Pai,,,, (Miercuri, 5 septembrie 2012, 19:30)

    coco04 [utilizator]

    Inima e pe stanga!
    • +4 (4 voturi)    
      Nu si daca are... (Miercuri, 5 septembrie 2012, 20:55)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui coco04

      ancore,bre....
  • +2 (6 voturi)    
    cred ca se aplica traditia britanica... (Miercuri, 5 septembrie 2012, 20:03)

    Lucky1 [utilizator]

    ...unde stanga este dreapta si drept este gresit...

    Este o gluma, un joc de cuvinte englezesc:

    "Left is right and right is wrong"
    • -1 (3 voturi)    
      Intr-o alta traducere: (Miercuri, 5 septembrie 2012, 20:55)

      GM [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      La cei de stanga, ceea ce este (politically) corect este (fundamental) gresit.
      • 0 (0 voturi)    
        cred ca extrapolarea.... (Miercuri, 5 septembrie 2012, 23:13)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui GM

        ...este corecta.
  • -3 (5 voturi)    
    Mare grija (Miercuri, 5 septembrie 2012, 20:54)

    miguelito [utilizator]

    sa nu se imbolnaveasca inima. Nu de alta dar ajunge pe mina lui Bradisteanu :))
  • 0 (4 voturi)    
    urmatoarea statie a lui Pavelescu (Miercuri, 5 septembrie 2012, 21:18)

    taranistu [utilizator]

    unde n-a fost inca Pavelescu? la UNPR?
    Pavelescu n-a fost, nu este si nu va fi taranist. Este un traseist.
    • +2 (2 voturi)    
      Se rasuceste Coposu (Joi, 6 septembrie 2012, 1:30)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      in mormant. Pentru a nu mai pomeni de martirii neaului, Iuliu Maniu si Ion Mihalache. A incaput aceasta sigla (ca partid nu se mai poate numi) pe mana unor securisti mediocri si a unor traseisti de profesie. Sa le fie de 'bine'! Au distrus si au terfelit un nume si o istorie. Sau, macar, asa spera ei...
  • +3 (5 voturi)    
    Liviu Avram, Adevarul (Miercuri, 5 septembrie 2012, 21:38)

    taranistu [utilizator]

    S-au coagulat cinci oameni, iar fiecare a venit cu ce-a avut prin ogradă: care cu un partid, care cu o fundaţie, care cu o măslină şi-un bon de benzină.
  • +1 (1 vot)    
    parere (Joi, 6 septembrie 2012, 15:39)

    AndreeaElena [utilizator]

    Dreapta sa fie,desi e schimbat doar ambalajul,daca in Bucuresti aveti 10% in sondaje,in provincie cat o fi? mai mult? mai putin?
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 6 septembrie 2012, 19:36)

    florin.stefan [utilizator]

    Lucrul acesta nu v-a schimba faptul ca toti inca sunt sub comanda lui Basescu si metodele lor de a ajunge la putere sunt invatate de la el.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 6 septembrie 2012, 21:00)

    Anonymous89 [utilizator]

    O alta alianta politica care o sa se hraneasca din sufletele , inimile si medicamentele cetatenilor. Sa va stea inima in gat nemernicilor.