Titus Corlatean: Mesajul transmis astazi la Cotroceni, aparent legat de politica externa, a fost un mesaj politic intern/ O linie de comunicare directa intre presedinte si ambasadori ar fi fara precedent

de C. Ionel     HotNews.ro
Marţi, 4 septembrie 2012, 12:51 Actualitate | Politic

Titus Corlatean
Foto: AGERPRES
Ministrul de Externe, Titus Corlatean, a declarat marti, dupa intalnirea cu ambasadorii si discursul presedintelui Traian Basescu, ca mesajul transmis la Cotroceni a fost "aparent legat de politica externa", fiind, de fapt, "un mesaj politic intern". Intrebat cum comenteaza solicitarea presedintelui de a fi stabilita o linie de comunicare directa intre seful statului si ambasadori, ministrul Afacerilor Externe a afirmat ca o astfel de initiativa ar fi fara precedent.

"Dincolo de pozitiile care in mod evident sunt fundamental diferite, legate de interpretarea proceselor politice interne, pentru ca atunci cand vorbim de procese politice interne desfasurate prin Parlament - institutie fundamentala a oricarei democratii-, prin consultarea poporului, referendum -instituie fundamentala a oricarei democratii-, aceste lucruri nu cred ca pot fi calificate in modul in care au fost calificate. Chiar mai mult decat atat, ceea ce mi s-a parit astazi a merge -cu tot respectul pentru institutia prezidentiala- prea departe a fost afirmatia ca Romania ar fi iesit, ar fi incalcat criteriile politice ale UE, criteriile politice de la Copenhaga. Daca am accepta o astfel de teza ar insemna ca Romania nu ar mai face parte din Uniunea Europeana, si asta ar fi o consecinta foarte grava", a declarat ministrul Corlatean.

Ministrul Afacerilor Externe a precizat ca premierul va transmite partenerilor europeni o corespondenta pe tema modului in care Romania indeplineste criteriile de aderare la spatiul Schengen si criteriile din cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare, adaugand ca va insista fata de corpul diplomatic romanesc "sa separam in mod clar si net aspectele de politica interna, de batalie politica, de cele care tin de interesul national romanesc".

Ministrul Corlatean considera ca "ar fi bine sa stim sa pastram un necesar echilibru pentru a nu transmite de la Bucuresti niste mesaje care pot sa ne dazavantajeze. Unul dintre motivele pentru care am facut realmente am facut un efort institutional sa asiguram o coerenta si chiar o unitate pe marile teme, si am fost astazi prezent la intalnirea de la Cotroceni, a fost tocmai idea de a evita o dualitate a pozitiilor transmise de la Bucucresti catre partenerii europeni. Atunci cand se transmit mesaje diferite in mod clar Romania nu poate ori are dificultati in a-si atinge obiectivele, si aici ma refer doar, printre altele, la spatiul Schengen.Acesta dualitate ma preocupa si va trebui sa discut cu colegii din ministerul de Externe si cu ambadsadorii nostri pentru a asigura o corerenta si o unitate care sa serveasca exclusiv interesele statului roman."

In ceea ce priveste intentia de a instala la Cotroceni un sistem de comunicatii direct cu ambasadorii Romaniei, anuntata de presedintele Traian Basescu, Titus Corlatean a afirmat ca acest lucru "ar fi fara precedent cata vreme intentia este de a functiona institutional corect - si Ministerul Afacerilor Externe este o institutie care a functionat corect si trebuie sa o ferim de bataliile politice".

Ministrul s-a apus ideii de a instala canale de comunicare separate cu diplomatii romani din strainatate. "Nu cred, cata vreme institutia aceasta isi face datoria de o maniera corecta, ca trebuie sa recurgem la canale, inclusiv de comunicare, separate. Ar fi o chestiune fara precedent si personal nu sunt de acord cu aceasta", a subliniat Corlatean.

Presedintele Traian Basescu a sustinut marti un discurs cu ocazia intalnirii cu ambasadorii romani la Cotroceni in care a vorbit despre politica externa si pozitia Romaniei in Europa in urma evenimentelor politice din ultimele luni. Presedintele a afirmat, printre altele, ca urmeaza a fi luata in scurt timp decizia de a fi instalat la Palatul Cotroceni un sistem de comunicatii direct cu ambasadele Romaniei din strainatate, pentru a putea comunica, in cazul in care mesajul sau nu ajunge la misiunile diplomatice.

Citeste si:



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4982 vizualizari

  • -19 (27 voturi)    
    Cui ii pasa (Marţi, 4 septembrie 2012, 12:59)

    Colonel [utilizator]

    de principiile statului de drept ? Presedintele are dreptul sa faca tot ce vrea, ca doar lupta pentru binele tarii. Daca vrea ca ministerele sa treaca in subordinea lui, are tot dreptul. Voi va plangeti ca vrea sa se substituie guvernului in relatia cu ambasadorii ?! Base poate tot ce vrea!
    • +16 (22 voturi)    
      Mai lasa-ne ! (Marţi, 4 septembrie 2012, 13:10)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      Principii ?! O vorba-n vant ... Am vazut in vara asta cat tine USL la principii...
      • -9 (13 voturi)    
        si eu (Marţi, 4 septembrie 2012, 14:49)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        am vazut vara asta ca a aplica proceduri din lege, constitutie si regulamentul de functionare al camerelor din parlament inseamna lovitura de stat daca cel ce pierde e Basescu.
    • +1 (1 vot)    
      Cui ii pasa (Marţi, 4 septembrie 2012, 22:03)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      de principiile statului de drept ? Iti mai amintesti cind Marga a transmis la Bruxelles lista lui Ponta si nu a lui Basescu cum ar fi trebuit?
      Poti sa ne explici de ce a plecat Ponta la Bruxelles cind decizia CCR a fost sa plece presedintele? A respectat principiile statului de rept? Sau poate s-a facut inca o data de ris.
  • +12 (20 voturi)    
    ce zici (Marţi, 4 septembrie 2012, 13:02)

    Angoasat [utilizator]

    corlatzene..merita iarasi suspendat pt indrazneala?
    • +3 (7 voturi)    
      Diplomatii sunt profesionisti luminati! (Marţi, 4 septembrie 2012, 14:18)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      Diplomatii sunt prin definitie oameni luminati, iar meseria le impodobeste sufletul cu cel mai puternic sentiment de patriotism!

      Chiar daca sunt obligati sa respecte cele mai pretentioase reguli de eticheta si protocol, sunt dispusi oricand sa lepede orice sablon de supunere injectat de catre un ministru parvenit politic gen Marga sau Corlateanu! Si chiar daca Institutia Presedentiei este nucleul patriei pe care o apara, un Presedinte loctiitor nu a beneficiat de credbilitatea si servitute oarba!

      Nici chiar daca schimbati toti ambasadorii dupa un precedent dramatic romanesc, nu veti accesa cu credibilitate canalele diplomatice, izolarea fiind pedeapsa occidentului!
      Diplomatia este arta compromisului din dorinta pentru pastrarea prieteniei, din acest motiv prietenii nu vor ramane indiferenti la atacurile nedemocratice interioare!
  • +15 (21 voturi)    
    Surdul nu aude, dar le potriveste... (Marţi, 4 septembrie 2012, 13:04)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Chiar am fost la un pas de a fi invitati sa lasam UE in pace si sa ne vedem de ale noastre in particular...

    Nu cumva cautati in orice discurs un nou motiv de suspendare ?
  • +18 (24 voturi)    
    Consecinta este a actiunilor USL, nu a discursului (Marţi, 4 septembrie 2012, 13:05)

    Adrian C. [utilizator]

    A inteles bine Corlatean, consecintele puciului sunt foarte grave.
  • +14 (18 voturi)    
    Un ministru idiot (Marţi, 4 septembrie 2012, 13:43)

    European [utilizator]

    Imbecilul asta, care intamplator a ajuns ministru de externe, vorbeste ca un mucos care habar nu are pe ce lume traieste. A avut ocazia azi sa invete o lectie, dar da cu mucii in fasole si contesta toate indicatiile perinente ale Presedintelui. Le spune el europenilor cui sa-si deschida granitele fara rezerve si stabileste el ca doar criteriile tehnice se impun. Idiot... Gurvenul asta trebuie sa pice, altfel suntem in pom...
  • +9 (13 voturi)    
    Nu ai inteles nimic , d-le Corlatean ! (Marţi, 4 septembrie 2012, 14:13)

    furioasa [utilizator]

    desi ai depus "un real efort " (" Unul dintre motivele pentru care am facut realmente am facut un efort institutional ....., si am fost astazi prezent la intalnirea de la Cotroceni").
    Nu ai inteles ca politica externa nu poate fi separata de politica interna . Nu putem fi duplicitari si sa asteptam incredere de la europeni. Acesta este motivul pentru care dl. prim ministru nu mai are trecere nici macar in fata celor din familia lui politica europeana.
    Nu invatati din greseli , din pacate pt noi si pentru tara asta,
    Si daca vi se pare atat de mare efortul sa va intalniti cu presedintele ales al tarii , va rugam d-le Corlatean , pentru binele dv., nu va mai obositi , ca oricum o faceti degeaba avand in vedere declaratiile dv. Ceea ce ma supara foarte tare este ca sunteti tanar si ma asteptam la o altfel de gandire de la un tanar.
  • +10 (10 voturi)    
    Altul care nu stie sa vorbeasca... (Marţi, 4 septembrie 2012, 15:12)

    justy [utilizator]

    Dar de ce sa pierd timpul analizand ce spune unul care habar n-are sa se exprime? Ce e aia "mesajul transmis LA Cotroceni?" Imi sunt de ajuns agramatii care nu fac diferenta intre "decat" si "doar", intre "care" si "pe care", acum mai apare unul care nu simte diferenta intre "la" si "de la"...
  • +6 (6 voturi)    
    Basescu face o miscare foarte inteligenta - il neu (Marţi, 4 septembrie 2012, 16:57)

    mucenic [utilizator]

    Presedintele il lasa pe Ponta sa se se ocupe de situatia economica a tarii ca lumea sa vada incompetenta sa, insa ia initiativa in politica externa, marginalizandu-l pe Corlatean, sa-l impiedice sa strice relatiile cu Westul de care lui Ponta si Anrtonescu nu le-a pasat. Miscare politica foarte inteligenta.
  • -8 (8 voturi)    
    care sef al statului? (Marţi, 4 septembrie 2012, 18:06)

    srpc [utilizator]

    nu vi s-a explicat clar ca presedintele nu este seful statului roman (care, din fericire, nu are si nu mai trebuie sa aiba sef)?