Mihai Razvan Ungureanu: La inceputul lunii septembrie voi lansa un nou partid politic

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 28 august 2012, 16:56 Actualitate | Politic


Mihai Razvan Ungureanu, presedintele Initiativei Civice de Centru Dreapta, a declarat intr-un interviu acordat  Alpbach News ca pregateste lansarea in septembrie a unui nou partid politic si ia in calcul o candidatura la alegerile parlamentare. La lansarea ong-ului Initiativa Civica in iunie, Mihai Razvan Ungureanu declara pentru Hotnews.ro ca "daca se va pune la un moment dat problema si aderentii o vor dori, se va putea transforma in partid politic".

La intrebarea jurnalistului de la Alpbach News daca isi va face partid politic, Ungureanu a confirmat, precizand ca il va lansa la inceputul lunii septembrie. In ceea ce priveste candidatura sa la prezidentialele din 2014 Ungureanu a precizat ca se va "gandi serios la aceasta problema".

Pe 19 iunie, Mihai Razvan Ungureanu declara intr-o dezbatere realizata de HotNews, ca a infiintat Initiativa Civica - organizatia non-guvernamentala de centru-dreapta - pentru a ii strange alaturi "pe toti cei care se simt dezamagiti de actuala viata politica din Romania", si ca "daca se va pune la un moment dat problema si aderentii o vor dori, se va putea transforma in partid politic".

Declaratia lui Ungureanu apare in contextul in care PDL impreuna cu Initiativa Civica condusa de fostul premier, PNTCD, Partidul Noua Republica si Fundatia Crestin Democrata pregatesc o alianta politica de centru dreapta pentru alegerile parlamentare din toamna.

Totodata, surse politice au declarat pentru Hotnews.ro ca Mihai Razvan Ungureanu se va inscrie in urmatoarea perioada intr-un partid politic pentru a putea candida legal la alegerile parlamentare sub sigla viitoarei platforme de centru dreapta.

"Mihai Razvan Ungureanu trebuie a fie membru unui partid politic pentru a putea fi candidat in viitoare alianta electorala. Cum nu doreste sa se inscrie in PDL si nu mai exista timp efectiv pentru infiintarea unui nou partid politic se va inscrie intr-o formatiune politica deja infiintata", au explicat sursele Hotnews.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4047 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Criterii de integritate si imagine (Marţi, 28 august 2012, 17:04)

    fane_grija [utilizator]

    Un nou partid ar strange voturile electoratului de dreapta numai daca membrii si reprezentantii acestui partid nu au facut traseism politic, nu au probleme de imagine, nu sunt implicati in relatii discutabile cu oameni de afaceri, sunt educati si au o conduita sociala ireprosabila. Din pacate, cred ca in Romania nu se vor gasi oamenii care sa indeplineasca aceste conditii.
    • +1 (1 vot)    
      Ştire greşită? (Marţi, 28 august 2012, 19:34)

      Dan Teca [anonim] i-a raspuns lui fane_grija

      Cred că undeva e o greşală, totuşi. Dacă îşi lansează partidul la începutul lui septembrie, de ce mai are nevoie să se înscrie în altul (PCD din câte ştiu) ca să poată candida? "nu mai exista timp efectiv pentru infiintarea unui nou partid politic se va inscrie intr-o formatiune politica deja infiintata"

      În orice caz rămâne întrebarea: Oare includerea PDL în Platforma de Centru Dreapta ajută la obţinerea unui scor mai bun pentru Dreapta, sau dimpotrivă, îndepărtează alegătorii nehotărâţi care nu mai vor să audă de PDL? E bine să meargă toţi împreună, sau ar fi mai multe şanse de a învinge USL-ul dacă Platforma şi PDL ar candida fiecare separat urmând să-şi însumeze procentele obţinute şi să câştige guvernarea? Voi ce credeţi? http://www.petitieonline.ro/sondaj-s14512043.html
      • 0 (0 voturi)    
        Pistă falsă ! (Miercuri, 29 august 2012, 12:03)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Dan Teca

        USL este PCR !
        Iar cei care sunt trecuți de 60 de ani știu că:
        PCR = Securitatea Statului !

        Volumul Finanțelor sustrase de USL din Bugetul de Stat, pentru a susține atât alegerile locale cât și Referendumul de demitere a Președintelui, arată clar că sunt hotărâți să recâștige puterea Partidului Unic, cu orice preț.
        Chiar cu prețul de a avea dificultăți în a plăti pensiile și salariile bugetarilor pentru o perioadă.

        Am circulat prin multe județe în această perioadă care a cuprins campania pentru locale și pentru Referendum și am fost îngrozit de magnitudinea aparatului propagandistic desfășurat de USL, Au fost utilizate impresionante cantități de materiale electorale iar punerea lor în scenă a necesitat foarte multă muncă. Spectacolul era exclusiv USL ! Opoziția a avut foarte puți spațiu de manevră.

        Pe gardurile sătenilor erau lipite mii de pagini tipărite cu mesaje contra unei persoane (nu contra unui Partid) !
        În cutia mea poștală am primit mesaje electorale tipărite la o calitate demnă de un album de artă !

        De ce a fost posibil așa ceva ? Pentru că nu există o forță a Opoziției față de aceste abuzuri !

        În concluzie, după ce lovitura de stat a USL a absorbit tot puroiul din PDL nu mai au bază acuzațiile pe care le faci.

        Toate forțele de dreapta trebuie să se coalizeze într-o Forță de contracararae a restaurației Comunisto-Securistoide !
  • +6 (10 voturi)    
    E un jucator cu sange rece MRU! (Marţi, 28 august 2012, 17:20)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Isi planifica cu atentie pasii politici, este previzibil, este transparent, este rabdator, este chibzuit. Daca continua in acest fel si politicienii, si mogulii, si oamenii in final se vor strange in jurul lui.
    • +2 (4 voturi)    
      Zici? (Marţi, 28 august 2012, 17:50)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Mogulii nu se vor strange in jurul lui. In nici un caz mogulul sef...cat despre politicieni, vor fi putini... MRU reprezinta noul val iar politicienii nostri au ramas inradacinati in sistemul comunist. Ma indoiesc de compatibilitatea lor...
    • -1 (3 voturi)    
      "voi lansa un nou partid politic" sub acoperire (Marţi, 28 august 2012, 18:04)

      Andrei Florian [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Daca jurnalistul care a scris articolul nu a gresit si in loc de "vom lansa" a scris "voi lansa", atunci avem de-a face cu un individ mai defect decat multiplul repetent si interimar.
    • +2 (2 voturi)    
      mru, viitorul tarii, nu (Miercuri, 29 august 2012, 0:08)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Pariati pe o martoaga, domnul MRU nu este in stare sa incropeasca vreo actiune decat dupa pretioasele indicatii ale lui baselu. Iar din zicerile dumnealui nu poti extrage nimic, totul e o vorbarie poleita frumos. Ca si discursul susnumitului la Congresul CC al UTC spre lauda gloriosului secretar general.
      P.S. M-ai facut praf cu mogulii care se vor strange in jurul lui MRU!
  • +2 (6 voturi)    
    E simplu (Marţi, 28 august 2012, 18:04)

    ovidiu. [utilizator]

    Daca intra intr-o alianta cu PDL nu am sa-l votez, daca merge singur am sa-l votez.
  • +2 (4 voturi)    
    iluzii pierdute (Marţi, 28 august 2012, 18:20)

    Zeroth [utilizator]

    Asta ca sa nu va faceti iluzii ca vom avea vreodata un partid puternic care sa faca fata USL-ului (de fapt PSD-ului ca asta a fost problema opozitiei democratice de la 89 incoace). Vom avea ca si in cazul CDR o multime de partidulete care vor lupta pentru un "algoritm" cat mai favorabil.
    Daca liderii acestor partidulete vor ajunge la concluzia ca nu e nevoie de o alianta ci de un partid, unul singur...atunci poate ar avea sanse. Si ei, si noi.
  • +1 (1 vot)    
    Tot ne duci cu vorba bre MRU de vreo juma de an (Marţi, 28 august 2012, 19:38)

    albatrosul_verde [utilizator]

    ... lansare linistita, dar nu spera la mai mult de 5-10%. Daca lansezi ceva, trezeste-ma si pe mine sa o vad si pe asta. Nu prea mai e timp sa credem in minuni asa ca mergeti in opozitie si va ma airanjati voi treburile acolo.
  • -1 (1 vot)    
    mru (Marţi, 28 august 2012, 19:47)

    USAPRO [utilizator]

    MRU :D MRU :D Viitorul presedinte al Romaniei!
  • +1 (1 vot)    
    MRU= partid din ONG ? (Marţi, 28 august 2012, 19:47)

    sanduionescu2012 [utilizator]

    Sa va luati si camasi negre si bransarde cu cruci inbarligate pe brat si steaguri rosii cu zvastici negre asa cum ai invatat in specialitatea doctoratului tau ; ca asta ne lipseste ,inca un partidulet care sa ia bani de la buget si sa faca 0,15% la parlamentare si sa stranga fraierii anticomunisti in miscarea prosecuristi .Dar rumanilor ce le propune partiduletul tau ?Tot tepe,tot crize ,tot austeritate ? Grecia va lua masuri de austeritate din 2016 si vor primii tot ajutorul acum ! Noi am fost jecmaniti si ne-am ales cu imense datorii fara sa se rezolve ceva .La toate ai contribuit ! Acu' ce ne mai minti ? Aaaaaaaaaaaaaa ...........?
  • 0 (0 voturi)    
    Nicio sansa! (Miercuri, 29 august 2012, 13:54)

    AndreeaElena [utilizator]

    Cu siguranta nu veti depasi procentajul PD-L-ului desi credeti ca prin aceasta mascarada ieftina veti reusi! Cate trucuri ieftine mai are in cap Basescu?!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 august 2012, 16:19)

    florin.stefan [utilizator]

    Daca si stimabilul Ungureanu isi face partid democratic care sta si imbratiseaza comunismul si dictatura imediat ce ajunge la putere , am mai dat de un Basescu.Scapam de dracu si dam de tasu.
  • 0 (0 voturi)    
    dfafas (Miercuri, 29 august 2012, 16:19)

    AndreeaElena [utilizator]

    Acest om nu are dreptul sa deschida nici un partid politic nu are nici o sansa acest om nu a studiat politica nici macar 2 minute ,acesta s-a ocupat numai cu ascultatul telefoanelor oamenilor cinstiti si aparearea oamenilor care il conduce!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 august 2012, 19:25)

    florin.stefan [utilizator]

    Romanii chiar au uitat cum Traian Basescu si guvernarea pdl , ne-au taiat salarile , au taiat din pensiile bunicilor nostri si au amanetat viitorul nostru.Dupa toate astea ei se asteapta ca pur si simplu sa-i invitam la parlament.