Ion Iliescu: Sosirea intempestiva a subsecretarului de stat al SUA la Bucuresti, un fapt regretabil

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 august 2012, 13:20 Actualitate | Politic


Sosirea intempestiva la Bucuresti a subsecretarului de stat al SUA, Philip Gordon, vizita influentata de "campania negativa a partizanilor" presedintelui suspendat, Traian Basescu, constituie "un fapt regretabil" in opinia lui Ion Iliescu, presedinte de onoare al Partidului Social Democrat, relateaza Agerpres.

"Sosirea intempestiva a subsecretarului de stat al SUA la Bucuresti si opiniile exprimate cu acest prilej - vadit influentate de campania de dezinformare reusita de partizanii d-lui Basescu, (reflectate, de altfel, si in declaratiile d-lui Barroso) - constituie un fapt regretabil. Este, insa, surprinzator cu cata usurinta unele cancelarii occidentale (si inclusiv reprezentantii lor la Bucuresti) pot fi influentate de campania de intoxicare desfasurata de sustinatorii d-lui Basescu si cata lipsa de sensibilitate si respect pot manifesta acestea fata de un vot popular, exprimat la un Referendum organizat in mijlocul verii, in ciuda boicotului proclamat de d-l Basescu si sustinatorii sai", afirma marti fostul sef de stat, intr-o postare pe blogul personal.

Potrivit acestuia, toate aceste aspecte trebuie sa constituie o tema de reflectie serioasa si totodata un obiectiv pentru o actiune ampla din partea autoritatilor si in special a MAE, vizand contacte active si o informare, prompta, obiectiva si cat mai completa a aliatilor si partenerilor tarii noastre.

"Este, cred, o tema de dezbatere si cu intreg corpul diplomatic, care se va reuni la Bucuresti, la inceputul lunii septembrie, cu prilejul 'Zilei diplomatiei romane'', a mentionat liderul de onoare al PSD.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10950 vizualizari

  • +77 (77 voturi)    
    Agenturile.... (Marţi, 14 august 2012, 13:25)

    noh [utilizator]

    Ajenturili au facut toata treaba.
    • +45 (45 voturi)    
      ... (Marţi, 14 august 2012, 14:07)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui noh

      mai bine venea Putin sau Medvedev, nu?
      • +13 (13 voturi)    
        asta vroiam sa zic si eu (Marţi, 14 august 2012, 15:12)

        adyQ [utilizator] i-a raspuns lui dragonfly

        daca venea putin jubila ilici peste tot
      • +18 (18 voturi)    
        ... (Marţi, 14 august 2012, 15:27)

        maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui dragonfly

        Dupa Ilici mai bine veneau minerii...

        Nu e o gluma buna, stiu, imi cer scuze fata de oamenii care au suferit la mineriade, dar mi s-a parut o declaratie penibila din partea unuia care a chemat minerii sa puna ordine in Bucuresti si dupa aceea le-a multumit calduros. Ilici, mai bine abtine-te.
        • +3 (3 voturi)    
          mos tagartza.... (Marţi, 14 august 2012, 18:18)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

          ...mai are otravuri si nu ezita sa le foloseasca daca trebuie sa isi apere puii
          "dar vine o zi rece de iarna si parca o umbra da tarcoale, e timpul, este varsata sa plece pe carare si dus sa fie'n veci spre a noastra usurare" (folclor)
    • +6 (6 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 14 august 2012, 16:16)

      Mowgli [anonim] i-a raspuns lui noh

    • 0 (0 voturi)    
      nu (Marţi, 14 august 2012, 22:20)

      fc [utilizator] i-a raspuns lui noh

      de vina e stafia comunista ion iliescu ultimul activist comunist activ - secretar de rang inalt - activ politic presedinte onorific al psd
  • +94 (96 voturi)    
    e de bine deci! (Marţi, 14 august 2012, 13:27)

    airamerica [utilizator]

    Daca iliescu e deranjat..inseamna ca e de bine!
    • +57 (57 voturi)    
      preferera sa vina Moscova (Marţi, 14 august 2012, 13:36)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

      ...tot cu fata la rasarit ai ramas..
  • +55 (57 voturi)    
    io zic (Marţi, 14 august 2012, 13:27)

    gicu007 [utilizator]

    Sa se duca bunicuta in State si sa faca odata pt totdeauna ORDINE! Ce-i cu nesimtirea asta americana?? Si sa mearga la Brussels si sa dea ordin sa se desfiinteze EU, c-asa vrea el! Si sa se planga ca Basescu stapaneste LUMEA din umbra, si toti sunt asa de PROSTI (in afara de USListi), incat NIMENI nu-si da seama!

    Asta nu mai e de ras... asta deja e boala, taticule...
    • +14 (14 voturi)    
      chiar nu-mi imaginez (Marţi, 14 august 2012, 14:57)

      gicu007 [utilizator] i-a raspuns lui gicu007

      cine si de ce ar da vot negativ unui astfel de comentariu... e hilar pur si simplu...
  • +39 (39 voturi)    
    cu totul altfel era (Marţi, 14 august 2012, 13:28)

    mos ion roata [utilizator]

    daca venea vre-un rus! Neintempestiv!
    • +17 (17 voturi)    
      preferabil (Marţi, 14 august 2012, 14:52)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      pentru taica ilici preferabil era sa vina calare pe tanc,asa de siguranta ...
  • +56 (56 voturi)    
    Asa e, mai bine veneau minerii ! (Marţi, 14 august 2012, 13:28)

    CezarN [utilizator]

    :))
  • +47 (47 voturi)    
    regretabil pentru cine? (Marţi, 14 august 2012, 13:29)

    MirceaA [utilizator]

    regretabil este faptul ca a avut motive sa vina, nu ca a venit, bolsevicilor.
    • +9 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 august 2012, 15:16)

      [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

  • +40 (40 voturi)    
    Regretabila este prezenta ta pe acest pamint (Marţi, 14 august 2012, 13:29)

    Trojan.H [utilizator]

    Bolsevicu' vrea s-o tina numai in lovituri de stat. A inceput cu Ceausescu, a continuat cu minerii, si daca s-ar putea sa reuseasca si asta din iulie ar fi grozav.
    La Rahova cu tine!
  • +37 (37 voturi)    
    ha.. (Marţi, 14 august 2012, 13:31)

    Vuck [utilizator]

    Pentru americani e suficient sa-l stie pe Ilici alaturi de pucisti ca sa-si aduca aminte de mineriade si de ce s-a petrecut atunci si sa constientizeze faptul ca bolsevismul bate din nou la usa Romaniei.
    Pentru mine este chiar hilar sa vad cum PSD-ul a trecut de lalozinca ca "Basescu este un paria in occiden" la aceea ca "Dezinformarle lui Basescu i-au prostit pe occidentali".
    BTW: Marga era un ministru de externe reprezentativ ptr USL
  • +33 (33 voturi)    
    intalnire (Marţi, 14 august 2012, 13:32)

    blu3s0ul [utilizator]

    eu chiar nu inteleg de ce nu a plecat iliescu sa se intalneasca cu ceausescu,stalin,lenin,mao,sadam,osama...you get my point...
    • +14 (14 voturi)    
      nu (Marţi, 14 august 2012, 14:54)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui blu3s0ul

      doamne fereste sa plece inainte ca macar sa fie in boxa acuzatilor.daca nu langa bombo la jilava.
  • +29 (29 voturi)    
    Da' Putin e bine venit, nu ?! (Marţi, 14 august 2012, 13:33)

    Idealistu [utilizator]

    Mai draga, mare patriot mai esti ! La americani nu trebuie sa le spui "Cine suntem si e dorim" nu-i asa ?
  • +38 (38 voturi)    
    Altceva e regretabil (Marţi, 14 august 2012, 13:33)

    omezu [utilizator]

    Tataie, cu adevarat regretabil e faptul ca tu inca esti in viata!
    • +10 (10 voturi)    
      corect ar fi (Marţi, 14 august 2012, 15:12)

      GheorgheMoldovan [anonim] i-a raspuns lui omezu

      E regretabil ca e in libertate.....
  • +31 (31 voturi)    
    mai draga, (Marţi, 14 august 2012, 13:34)

    nash pandelica [utilizator]

    corlatean n'a avut timp sa se informeze.
    daca citea site-ul us dep.of state, citea astea:
    ..............
    The Bureau of European and Eurasian Affairs, headed by Assistant Secretary Philip H. Gordon, implements U.S. foreign policy in Europe and Eurasia. The Bureau promotes U.S. interests in the region on issues such as national security, NATO enlargement, coordination with the European Union and other regional organizations, support for democracy, human rights, civil society, economic prosperity, the war on terrorism, and nonproliferation.


    --------------------------------------------------------------------------------

    Travel to Turkey and Romania
    Assistant Secretary Gordon will join Secretary Clinton in Istanbul, Turkey, for meetings with senior Turkish government officials and Syrian activists. On August 12, Assistant Secretary Gordon will travel to Bucharest, Romania, where he will meet with senior government officials to discuss the concerns the United States has regarding recent government actions that threaten democratic checks and balances and weaken independent institutions. Assistant Secretary Gordon will also meet with members of civil society and the business community to discuss how their work plays a role in strengthening the democratic values and principles that unite the transatlantic community.
    .............

    dupa cum se vede, dl gordon, care are rang de secretar de stat in departament, seful biroului de afaceri politice cu ioropa, nato, ue, eurasia, etc, a insotit'o pe dna clinton in turcia, pentru fierberile legate de siria.

    ocazie cu care, raspunzand, printre altele, si de romania, a dat o fuga, ca era in drum.
    si ar mai fi vazut ca dl gordon calatoreste mult prin tzarile de care raspunde. in ultimele luni, a mai fost si in grecia, croatia, serbia, kosovo, cipru, etc.

    unde e nevoie, mai draga ! )

    jos ilici ci clica grivco !
  • +33 (33 voturi)    
    adica monitorul national minte? (Marţi, 14 august 2012, 13:35)

    dadan [utilizator]

    aloo tovarase , ce o tot dati cu campania de dezinformare? pai nu a luat tolomacul ala mic monitorul oficial in ograda lui sa poata scrie in monitor tot ce-i trece prin tartacuta de plagiator? pai e de ajuns sa vezi ce ineptii de ordonante a publicat pe acolo - atac pe fata la independenta curtii constitutionale, si alte cele de se cutremura tarile democratice cum de e posibil in timpurile astea sa mai fie cu putinta asemenea derapaje ... si voi tot o dati cu campania de dezinformare... pai de unde ai vrea sa se informeze occidentul tataie daca nici din monitor nu mai e bine? de la antena 3? faptele va incrimineaza bolsevicilor - grajdan, liviu pop,nastase, rus, ponta antonescu, usl....e de ajuns sa urmaresti faptele astora si te cutremuri...vorbele sunt perverse si pot fi deturnate de minti tulburate ca ale lui matalutza dar faptele? faptele raman si provoaca consecinte grave pentru tara...
    In opt ani de presedintie Basecu toate cancelariile occidentale ne-au laudat progresele si ne-au incurajat iar de cateva luni de cand USL-ul a ajuns la putere toate tarile isi exprima ingrijorarea? ce s-a schimbat ? basescu? NU. mergeti in Rusia daca nu va place democratia si lasati-ne in pace....
  • +36 (36 voturi)    
    D-na Nina e de vina (Marţi, 14 august 2012, 13:36)

    naicul [utilizator]

    Nu era mai bine Nelule sa ai si tu nepotzi, sa-i plimbi prin parc decat sa visezi cu ochii deschisi la dulcii ani 46-50....
    Daca o lasai mai moale cu politica si combateai mai mult cu madam Nina poate scapam si noi de parerile tale de bolsevic incurabil.
    • +16 (16 voturi)    
      la belle epoque ! (Marţi, 14 august 2012, 14:12)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui naicul

      anii tineretii revolutionare, anii cand, pasnic (!!), s'a dat o lovitura de stat prin: falsificarea alegerilor, 6 martie 1946 si interzicerea partidelor istorice; detronarea regelui, abrogarea constitutiei, declararea republicii in 30 dec. 1947;
      constitutia comunista si cea' urmat pana prin 52, cand s'a facut reformarea statului, exterminarea oricarei opozitii, confiscarea averilor, stabilizarea monetara din 52, ultima lovitura data burghezo-mosierimii(!).
      a urmat colectivizarea, unde, alaturi de neinfricatul tovaras ceausescu, a ..convins pe multi sa intre'n colectiva. ocazie cu care multi au fost ingropati, nu numai prin dealurile moldovei.

      lovitura de stat actuala, este cam la nivelul 30 dec.47.
      au probleme cu demiterea.
      nu mai merge asa usor, fara tancuri.
      numai vocea rusiei nu este suficienta....

      mai pica si gordon asta, asa, intempestiv.
      nu s'a dat nimic despre asta la ..vocea rusiei.

      se nasulesc vremurile, mai draga !
  • +27 (27 voturi)    
    Ia sa fi venit Putin... (Marţi, 14 august 2012, 13:37)

    banel [utilizator]

    Ce-ar mai fi jubilat de bucurie...
  • +34 (34 voturi)    
    grav (Marţi, 14 august 2012, 13:39)

    Alex55 [utilizator]

    e foarte grav ca vorbesti doar sa te afli in treaba. S-ar parea ca varsta sa fie de vina. Mi-e rusine ca roman sa spun ca am avut un astfel de individ ca presedinte de tara
  • +25 (25 voturi)    
    Tovarashe Iliescu, daca taceai... (Marţi, 14 august 2012, 13:42)

    BEDE [utilizator]

    Daca taceai, filozof ramaneai.
    Am admirat faptul ca nu am remarcat sa te afirmi inainte de acest disputat referendum. Si cel mai bine faceai daca mergeai pe burta si te abtineai de la declaratii.
    Adica, sustii un guvern al carui prim punct de pe agenda este sa-l dea jos pe Basescu?
    Nu-l admir pe Base si nu sunt de acord cu el, dar cred ca un guvern ar trebui sa se ocupe de lucruri mai serioase si mai in interesul natiunii.
    Si, daca Base a fost ales pe termen de 5 ani, ce sa fie asa de intolerabil pt USL sa-l mai lase inca un an ca sa-i expire termenul? Si lasandu-l sa-i expire termenul - ca tot i-a trecut vremea (cum si tie ti-a trecut vremea tovarashe!) - nu s-ar fi facut Romania DKK in toata lumea.
    Dar parca blestemul Romaniei este ca sa aiba parte de o clasa politica care (d, exact asa! politicacare!)o face de ras.
  • +29 (29 voturi)    
    O palma cel putin iti trebuia si tie in 90 (Marţi, 14 august 2012, 13:43)

    linarel [utilizator]

    nu-i frumos dar esti o oroare a RO . Mie imi este rusine ca RO a avut un asa presedinte si acum in loc sa-ti vezi de fleacurile tale iti bagi nasu
    • +13 (15 voturi)    
      iarta-l doamne (Marţi, 14 august 2012, 13:53)

      Alex55 [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      iarta-l doamne ca varsta-i de vina
      • +20 (20 voturi)    
        Nu-l iert nici mort (Marţi, 14 august 2012, 14:07)

        linarel [utilizator] i-a raspuns lui Alex55

        .
        • +16 (16 voturi)    
          Nu merită iertat (Marţi, 14 august 2012, 14:26)

          Audit [utilizator] i-a raspuns lui linarel

          cum nu merită nici cei care au declanşat ceea ce este acum în ţară. Diferenţa este că acum avem parchet, CSM, DNA. Atunci nu aveam nimic ca dovadă este că Iliescu face gât şi acum.
  • +27 (27 voturi)    
    Ce mi-ar placea mie cel mai mult, dar n-o sa apuc (Marţi, 14 august 2012, 13:43)

    smc [utilizator]

    Cel mai mult mi-ar placea ca Iliescu sa ajunga la puscarie si sa moara acolo de inima rea, dupa o saptamana.

    Asa ar fi drept, pentru "serviciile" aduse tarii si pentru anii mei de tinerete pe care i-am cheltuit muncind ca magarul care trage droaga grea intr-o tara sufocata de lipitorile comuniste de sub obladuirea lui.

    Daca nu era Iliescu si caracatita lui ar fi trebuit sa ne aflam la nivelul economic al Poloniei sau Cehiei, pentru ca aveam potentialul lor.

    Din pacate, n-o sa-l vad eu vreodata pe Iliescu la puscarie. Baremi sa moara odata mai repede, dar nici asta nu vad curand, ca e vioaie fosila, iaca ce da iar din gura spurcata de comunist.
  • +28 (28 voturi)    
    Eu zic (Marţi, 14 august 2012, 13:43)

    hsl [utilizator]

    sa-l declare Ilescu pă "americanu imperialist" persona non grata la el pă blog.
  • +22 (22 voturi)    
    sincer sa fiu (Marţi, 14 august 2012, 13:44)

    visio [utilizator]

    prefer sa fie pe față; Kondyakov a venit la miez de noapte...ca un hoț.....
    nenea Iliescu, cum rămâne cu morții din decembrie 1989? am vaga presimțire ca ion iliescu va fi primul președinte ncarcerat.....ceaușescu nu a avut șansa asta...
  • +25 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 august 2012, 13:44)

    [anonim]

    • +12 (12 voturi)    
      Exagerezi... (Marţi, 14 august 2012, 14:46)

      Halal [utilizator] i-a raspuns lui

      au venit si cateva fete...
  • +25 (25 voturi)    
    stafiile bolshevicmului (Marţi, 14 august 2012, 13:45)

    oilman [utilizator]

    Tovarasu' Ilici: Ai avut probleme si cu ambasadorul Guest, ai avut - si ai - probleme cu orice sistem diferit de sistemul bolshevik in care ai crescut si la care te-ai alaptat. E timpul sa scapam de stafiile comuniste, e timpul sa ne mai lasi in pace. Romania traieste - dupa 20 de ani - cu ranile inca deschise, nevindecate - nu mai e nevoie sa scuipi mizerii peste rani. Pleaca, tovarase Iliescu. Bucura-te de pensie, uita de comunism, de mineri.
  • +26 (26 voturi)    
    Buun, perfect! (Marţi, 14 august 2012, 13:46)

    triciupa [utilizator]

    Daca "le vieille crapule stalinienne" a iesit din vizuina ca sa imputa aerul din jur inseamna ca e foarte bine. Inseamna ca impostorul si Dormeo a lu' Cacarau au incasat niste castane zdravene peste bot de la american.
  • +19 (19 voturi)    
    ciudat foarte ciudat (Marţi, 14 august 2012, 13:46)

    DavidM [utilizator]

    Cand agentii USL se plangeau prin vestul Europei de dictatura lu' Basescu nu se mai agita nimeni. Acum domnule toata lumea buna sare-n capu lu Ponta..... de ce oare? Oare este total ilegal si imoral ceea ce face guvernul USL???
    • +15 (15 voturi)    
      da (Marţi, 14 august 2012, 14:00)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui DavidM

      este curat neconstitutional, coane Fanica!
  • +20 (20 voturi)    
    ??? (Marţi, 14 august 2012, 13:47)

    calin22 [utilizator]

    Incredibil cum Iliescu crede ca inca poate sa ne vanda astfel de tampenii. Defapt daca stau mai bine sa ma gandesc aproape jumatate din romani inca pun botul la astfel de declaratii ceea ce este intr-adevar regretabil!
  • +20 (20 voturi)    
    Un fapt imbucurator! (Marţi, 14 august 2012, 13:48)

    nano2k [utilizator]

    Pentru tine, fosilo, e regretabil.

    Pentru noi, restul, e bine. Chiar si pentru multi oameni simpli care gandesc ca tine acuma e bine, si o sa-si dea ei seama intr-un fel sau altul... sper sa nu trebuiasca iar sa regrete ca am "fost lasati" pe mana rusilor.
  • +16 (16 voturi)    
    Papagal (Marţi, 14 august 2012, 13:50)

    European [utilizator]

    Iliescu repeta exact ce a spus Vocea Rusiei...
  • +19 (19 voturi)    
    pericolul democratiei (Marţi, 14 august 2012, 13:53)

    Marius Muntean [utilizator]

    "... cata lipsa de sensibilitate si respect pot manifesta acestea fata de un vot popular"
    Aici e problema cea mai mare: votul popular, eu unul nu am deloc incredere in judecata poporului si nu accept ca altii sa-mi decida soarta prin vot democratic, chiar daca sunt majoritari in tara mea.
    Romania este tara mea la fel de mult cum este si a lor si consider ca am dreptul sa traiesc liber in tara mea.
    Intetionez sa ma lupt pentru dreptul meu domnule Ion Iliescu, chiar de-ar fi sa ajung in munti.
  • +21 (21 voturi)    
    mda (Marţi, 14 august 2012, 13:54)

    devore [utilizator]

    da,da,sigur: tare al naibii e basescu asta de a reusit sa ii pacaleasca (si) pe americani cu tot cu CIA-ul lor prapadit care nu e in stare sa obtina informatiile corecte de la antena trei !

    Oare cum pot unii sa creada absurditatile astea cum ca vest-europenii si americanii ar fi fost fraieriti (de parca nu ar avea ambasade in Romania si nici servicii de informatii proprii) .
  • +17 (17 voturi)    
    COMUNISTULEEE !!! (Marţi, 14 august 2012, 13:58)

    HN_reader [utilizator]

    Daca venea de la Moscova, i-ai fi dat 10 limbi in partea dorsala. Criminalule .... cum te-o mai rabda Pamantul ...
  • +17 (17 voturi)    
    Intoxicat eşti tu UCIGAŞULE! (Marţi, 14 august 2012, 14:05)

    gabbi [utilizator]

    Eşti intoxicat de ură pe poporul român care nu se mai lasă manipulat aşa de uşor ca în anii 90, pe poporul care nu vă mai permite să îl călcaţi în picioare pentru a prelua puterea.
    Şi Bravo Preşedintelui ales BĂSESCU care a ştiut ( în numai 8 ani) să facă din AXA: SUA - Anglia - UE aliaţii prieteni ai ROMÂNIEI.
  • +16 (16 voturi)    
    Este un fapt regretabil, desigur. (Marţi, 14 august 2012, 14:06)

    DanutB [utilizator]

    Mai bine venea Armata Roşie !
  • +25 (25 voturi)    
    DIASPORA (Marţi, 14 august 2012, 14:06)

    SRA [utilizator]

    Domnule Iliescu,

    Eram copil cu ani in urma cand erati prim secretar la IASI si credeam ca ati fi un bun presedinte in locul lui Ceausescu Din fericire eu am parasit ROMANIA si constat in fiecare zi de atunci ca in loc sa va ameliorati politic in social democratia moderna va degradati spre stalinism modern.

    VA REAMINTESC, la REFERENDUM nu a fost vorba de cate voturi sunt DA ci daca este respectat CVORUMUL.

    Sunteti chiar ridicol, ati vazut ca nu a existat CVORUMUL si ati inceput CIRCUL.

    Acelasi circ spun parinti a fost si 1946 cand voi COMUNISTI ati fraudat alegerile,

    SA VA FIE RUSINE!!!

    Noi cei din EXIL si DIASPORA nu acceptam ca ROMANIA tara europeeana sa fie in afara EUROPEI !!!

    Vom face toate demersurile democratice si juridice ava face sa RESPECTATI Statul de DREPT si INTEGRITATEA Institutiilor din ROMANIA
  • +14 (14 voturi)    
    Ion Ilici Iliescu, tot mai activ! (Marţi, 14 august 2012, 14:10)

    Scorpion49 [utilizator]

    Era de asteptat ca tov.Ilici Iliescu sa-si dea cu parerea!Fara el, nu se poate! Cea mai malefica figura a Romaniei dupa dec.89! Chiar nu exista aceasta posibilitate sa fie , legal , mutat la Moscova! Ne-am saturat de el si de toata gasca lui de securisti ultrareactionari care de 23 de ani ne-au otravit fara intrerupere si ne-au facut sa ne uram in halul acesta!
    D-lor ,de la HotNews! Va rog nu-l mai citati! Lasati-i pe cei de la antene sa vobeasca si sa discute cu el,24 de ore din 24, poate se vor satura si aia de el!
  • +10 (10 voturi)    
    Preşedinte de onoare! (Marţi, 14 august 2012, 14:22)

    omliber [utilizator]

    Dl Iliescu, preşedintele de "onoare" al PSD! Aşa preşedinte aşa onoare are PSD-ul! Pe de o parte nu înţeleg cum un partid, fie el şi PSD, poate să păstreze în rândurile sale un om care a făcut atâta rău acestei ţări. Consider că dl Iliescu a fost pentru România o tumoră malignă. Pe de altă parte, prin existenţa dlui Iliescu înţeleg de ce PSD-ul este acest gen de partid: arogant, mafiot, iresponsabil... Încet, încet devine şi PNL-ul la fel (mai ales dl Crin Antonescu). Sper ca celelalte partide să înveţe din lecţia pe care ne-o predă USL-ul de câteva luni: aroganţa, agresivitatea, încălcarea legilor şi constituţiei - toate acestea se plătesc până la urmă!
  • +13 (13 voturi)    
    Dar Vocea Rusiei, domnule Iliescu? (Marţi, 14 august 2012, 14:23)

    Primula [utilizator]

    Vocea Rusiei, avea voie sa se pronunte zilnic cu privire la ce e de facut in Romania de catre urmasii dumneavoastra, vajnici luptatori pentru intoarcerea la practici neeuropene? La un moment dat li s-a cerut oamenilor lui Crin si ai lui Ponta sa se impuna prin forta, ceea ce si fac cei doi, cu Voiculescu alaturi, de saptamani bune, incalcand legi, incalcand Constitutie, fara sa le pese catusi de putin de oprobiul intregii lumi civilizate la care aderaseram.
    Nu e bine, domnule Iliescu, sa veniti acum cu asemenea idei, nu e bine, ma tem ca noi, romanii, v-am pus de doua ori Presedinte, nu e bine, domnule Iliescu!
  • +12 (12 voturi)    
    Pata cenusie (Marţi, 14 august 2012, 14:33)

    marvio [utilizator]

    Este un fapt regretabil pentru Romania si pentru USL ca Ion Iliescu mai este mentinut in cadrul PSD.

    Cel putin din pdv moral Ion Iliescu este principalul responsabil pentru: incetineala revenirii Romaniei in randul tarilor cu democratii autentice dupa 1989, franarea dezvoltarii economice si sociale a tarii mai ales in anii '90, neaplicarea la timp a reformelor necesare dezvoltarii economice, privatizarii frauduloase ale unor mari companii de stat, incurajarea crearii si dezvoltarii structurilor "baronilor" PSD care au capusat economia nationala in interesul PSD si liderilor sai politici. Si multe altele.

    Lider al dezinformarii si provocarilor de tip comunist, Iliescu va ramane o pata cenusie in istoria Romaniei.
  • +15 (15 voturi)    
    Traiasca Stalin (Marţi, 14 august 2012, 14:46)

    Ahoe [utilizator]

    Mosuletul bolshevic crede ca toata lumea e dezinformata numai el si antenarii trei nu
  • +13 (13 voturi)    
    ILIESCU=BOLSEVIC (Marţi, 14 august 2012, 14:46)

    andryo [utilizator]

    Dupa ce ne-a saracit ,la propriu si la figurat, ma intristeaza cand citesc stiri despre parerile lui.

    ma obosesc...ma dezarmeaza...
  • +15 (15 voturi)    
    Mai loaza comunista (Marţi, 14 august 2012, 14:46)

    burebista [utilizator]

    Nu ai rusine tu si clica ta de comunisti a_ti pus la cale aceasta lovitura de stat.. Faceti jocurile rusilor ,acei care dea lungul intregi noastre istori doar ne_au furat si au luat cu japca aproape30% din tara ,Ne_au furat tezaurul ,NE-au adus comunismul ,au OMORIT sute de miiiiiiiii de romani ,tu nemernicule vrei sa ne intoarcem la ei >cum te mai rabda pamintul criminal ordinar ,locul ta este linga Nastase la PUSCARIE .Taci si nu mai te baga in KKt vezi de Nina si de batrinete ,CRED CA ESTE CAZUL .ai facut destul rau tari ca nici un razboi nu facea atit rau cit ai facut tu .cu clica ta de borfasi,si hoti.
  • +9 (9 voturi)    
    CCCP (Marţi, 14 august 2012, 15:03)

    dan_costea [utilizator]

    Lasa ca informeaza "corect" Vocea Rusiei. Jos Iliescu!
  • +10 (10 voturi)    
    In memoriam:"Ion Iliescu 1930-2012" (Marţi, 14 august 2012, 15:11)

    Alui [utilizator]

    Amin!
  • +8 (8 voturi)    
    o dorinta legitima (Marţi, 14 august 2012, 15:17)

    Sasul70 [utilizator]

    Asta considera si un hot in timpul jafului. e regretabila sosirea politiei :)))
  • +8 (8 voturi)    
    nu vrem sa te mai ved em (Marţi, 14 august 2012, 15:31)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    nu te mai suportam ,d-le Iliescu .

    Ce este greu de inteles.
  • +8 (8 voturi)    
    Normal ca e regretabil... (Marţi, 14 august 2012, 15:32)

    Ronin [utilizator]

    ...Mai ales ca omu` a venit neinarmat.....Pentru Ilici a fost de laudat "eliberarea" facuta de tancurile sovietice si plantatu` panselutelor de catre mineri in Piata Universitatii....Sufletele celor ucisi la Revolutie si in mineriade nu isi vor gasi liniste pana in momentul in care criminalu` de Ilici va fi pedepsit.....
  • +9 (9 voturi)    
    Ioane, Ioane toate pasarile dorm .. (Marţi, 14 august 2012, 15:37)

    joe doe [utilizator]

    Este extrem de regretabila aceasta venire intempestiva, avand in vedere ca puteam apela la resurse locale precum: Miron Cozma & minerii , comitetul femeilor de la apaca si cu voia dvs, ultima pe lista , brava armata rosie ...

    "E adevărat că americanii au o bombă care dacă dă cu ea la Bucureşti omoară şi pe-aici?" -
    - Morometii
  • +6 (6 voturi)    
    ARE dreptate (Marţi, 14 august 2012, 15:48)

    cccr [utilizator]

    Macar in ultima instanta s-a trezit Iliescu si vede in ce hal a adus urmasul si invatacelui sau TARA ROMANEASCA.A crescut in patid oameni-zerouri...Acum o sa invete tara si o sa fie tratata exact cum era de asteptat-doar niste mici sfatuitori din toate tarile bananiere.USL cred ca e mandru de el....a calcat reputatia tuturor romanilor in picioare.Poate macar acum SFATUESTE POANTA sa nu faca tara de rusine.
  • +8 (8 voturi)    
    ...si totusi... (Marţi, 14 august 2012, 15:53)

    xantipa [utilizator]

    de ce se tergiverseaza judecarea lui iliescu pentru mortii din 89/90?
  • +6 (6 voturi)    
    regretabil (Marţi, 14 august 2012, 16:05)

    Crisabela [utilizator]

    " Un fapt regretabil " este ca domnul Ion Iliescu bantuie clasa politica si romanii in general ! De ce oare nu se bucura de batranete linistit alaturi de doamna Nina ? De ce trebuie sa isi dea cu parerea despre una si alta ? De ce nu are nimeni curajul sa-i spuna ca toata clasa poltica corupta sunt propria lui creatie ? Ca din vina lui suntem in situatia de astazi ? Om batran si fara pic de rusine ...
  • +6 (6 voturi)    
    Ar trebui sa nu te mai pronunti, ti-a trecut timpu (Marţi, 14 august 2012, 16:52)

    nico8 [utilizator]

    Tovarasul Iliescu, americanii stiu mai bine decat tine si majoritatea romanilor ce se petrece in tara asta.Tu crezi ca diplomatia americana din romania doarme?
    Sau ai transmis mesajul asta pentru prostimea USL-ista, usor de manevrat de voi?
  • +4 (4 voturi)    
    Spuse Vocea Moscovei (Marţi, 14 august 2012, 18:07)

    Kayros [utilizator]

    Văd că Iliescu a uitat că pentru domnia sa se cere în continuare anchetarea şi condamnarea pentru instigare la omor şi spionaj în favoarea Rusiei!
  • +4 (4 voturi)    
    regret ca nu ai fost demis (Marţi, 14 august 2012, 18:42)

    asis [utilizator]

    Singurul fapt regretabil este ca ai fost tu presedintele tarii noastre.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 14 august 2012, 19:07)

    Anonymous89 [utilizator]

    Philip Gordon , cel care in februarie s-a intalnit cu premierul Victor Ponta in SUA a fost considerat un “nobody” de catre pdl , acum este prezentat de suporterii USL ca un mare emisar al SUA.Nu pot sa cred ca Traian Basescu a reusit sa-i pacaleasca pe toti strainii in asa maniera.Este ceva putred aici.Dar nu mai dureaza mult si tiranul o sa-si piarda influenta.
  • +2 (2 voturi)    
    iliescu (Marţi, 14 august 2012, 19:10)

    Protoss [utilizator]

    Eate omul care nu merita nici macar impuscat ca ar fi prea onorabil! A distrus tot, TOT!