Augustin Zegrean despre adresa trimisa la Monitorul Oficial: A fost trimisa in conditii strict legale

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 14 august 2012, 9:51 Actualitate | Politic


Presedintele Curtii Constitutionale a Romaniei (CCR), Augustin Zegrean, a declarat marti dimineata ca adresa Curtii trimise la Monitorul Oficial a fost facuta in conditii legale si ca nu a semnat-o deoarece era in concediu. "A fost trimisa in conditii strict legale. Eram in concediu. Judecatorul de serviciu este cel care semneaza in locul presedintelui", a spus Zegrean, citat de Agerpres.

Intrebat in legatura cu adresa din 6 august, presedintele a subliniat ca aceea ii apartine.

De asemenea, Zegrean a confirmat ca luni seara a primit o scrisoare de la primul-ministru si ca doreste sa o citeasca.

Intrebat daca CCR mai asteapta ceva de la Guvern si daca mai este legal acest lucru, Augustin Zegrean a raspuns: 'Poate sa fie nelegal ce ne trimite Guvernul?'.

Despre documentele ridicate de Parchet, presedintele CCR a aratat ca nu le-au parvenit, dar ca le vor fi trimise daca le vor solicita.

Plenul Curtii Constitutionale a Romaniei se intruneste marti pentru ca judecatorii sa discute aspectele aparute in ultima perioada, ulterior deciziei de amanare a confirmarii rezultatelor referendumului national din 29 iulie pentru demiterea presedintelui Traian Basescu.

Saptamana trecuta, trei judecatori de la CCR au solicitat intrunirea plenului Curtii pentru a lamuri situatia legata de publicarea eratei referitoare la decizia luata, in conditiile in care nu au fost consultati.

In ultima sa sedinta, din 2 august, Curtea Constitutionala a solicitat Guvernului ca pana la data de 31 august sa transmita listele electorale permanente actualizate in baza carora s-a desfasurat referendumul din 29 iulie.

Ulterior, pe 6 august, Curtea a retrimis Guvernului o adresa in care precizeaza ca a solicitat listele electorale permanente actualizate conform Legii 3/2000 privind desfasurarea referendumului, liste in baza carora s-a organizat scrutinul din 29 iulie.

Miercurea trecuta, o persoana fizica a trimis, prin email, o plangere penala la Parchetul General, in care acuza Curtea Constitutionala a Romaniei de fals material in inscrisuri oficiale, in legatura cu adresa transmisa Guvernului si Monitorului Oficial prin care se solicita corectarea unei ''erori materiale'' din decizia privind listele electorale folosite la referendum. Parchetul General a inregistrat plangerea penala iar dosarul se afla in faza actelor premergatoare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6938 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    Legea din erata exclude si ea diaspora din cvorum. (Marţi, 14 august 2012, 9:58)

    gv [utilizator]

    Lovitura naucitoare pentru Basescu si slugoii lui:
    Iată ce spune legea alegerilor prezidenţiale la SECŢIUNEA 1:
    Listele electorale permanente şi tabelele electorale
    Art. 7
    (1)Listele electorale permanente se întocmesc pe comune, oraşe şi municipii, după caz, şi cuprind toţi alegătorii care domiciliază în comuna, oraşul sau municipiul pentru care ele au fost întocmite.
    (2)Listele electorale permanente se întocmesc la comune pe sate şi, după caz, străzi, iar la oraşe, municipii şi subdiviziuni administrativ-teritoriale ale municipiilor pe străzi şi, după caz, blocuri.

    Iată ce spune şi legea alegerilor parlamentare, cea de la care legea referendumului „preia” regimul listelor epectorale permanente: (1)Listele electorale permanente pentru subdiviziunile administrativ-teritoriale de pe teritoriul naţional se întocmesc de către primarul comunei, oraşului sau municipiului ori al sectorului municipiului Bucureşti, după caz, pe baza datelor şi informaţiilor cuprinse în Registrul electoral şi comunicate primarului de către biroul teritorial al Autorităţii Electorale Permanente care funcţionează la nivelul judeţului pe teritoriul căruia se află localitatea.
    (2)Listele electorale permanente se întocmesc pe localităţi şi cuprind pe toţi cetăţenii cu drept de vot care domiciliază în localitatea pentru care ele au fost întocmite.

    După cum se poate observa, atât în legea invocată de Traian Băsescu, cât şi în legea care se utilizează la referendum, prevederile legate de listele electorale permanente sunt identintice. În ambele legi, diaspora nu intră pe listele electorale permanente.

    „Erata” CCR este neaplicabilă, autorii au comis un fals la comandă.
    Mai mult acum acuzaţiile de fals prind şi mai mult contur, pentru că este imposibil ca un preşedinte de Curte Constituţională şi un judecător al aceleiaşi instituţii să nu cunoască Legea alegerilor prezidenţiale. Cei doi au mizat pe faptul că în vâltoarea scandalului nimeni nu va citi toată legea, sau nu va ajunge la art.7.
    • +5 (7 voturi)    
      lui gv (Marţi, 14 august 2012, 11:14)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Sa intelegem ca tu esti slugoiul lui Felix motanul, Copy si cacarau? Este o optiune si asta. Felicitari.
      • -2 (4 voturi)    
        baaang (Marţi, 14 august 2012, 12:04)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        Dar cum ai dori, sa-l aduci inapoi pe basescu prin fals si minciuna? Omul ti-a explicat documentat cum sta treaba, mai clar nu se poate. In aceste conditii chiar si falsul cu erata i se intoarce ca un bumerang lui basescu.
      • -1 (3 voturi)    
        Mai, dar limitati mai sunteti cand... (Marţi, 14 august 2012, 12:33)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        ... folositi obsesiv niste etichete verbale, parc-ati fi manelisti, zau asa! Chiar nu mai vedeti nimic in fata ochilor? Nu-i vad pe cei din tabara celor care il vor demis pe presedintele suspendat vorbind de "Ridzi Pitzi", de "Nutzi, spaima Constitutii", de "buldogul nu-stiu-care"...
    • +6 (8 voturi)    
      poate lista nu este pentru prezidentiale? (Marţi, 14 august 2012, 11:17)

      Palax [utilizator] i-a raspuns lui gv

      pentru prezidentiale listele electorale permanente includ toti cetateni romani cu drept de vot. Tu poate vorbesti de o lege care se refera la o lista electorala permanente pentru alegeri locale. basescu chiar a mentionat ca sunt mai multe tipuri de liste in functie de alegerile care se fac. pentru alegerile locale devine evident ca doar populatia din tara are drept de vot. dar pentru alegerile prezidentiale, si referendum de demitere se aplica pt toti cetatenii romani. si are chiar logica, presendintele este un reprezentant a unei tari, de ce este necesar ca sa reprezinte doar populatia dintr-un anumit loc?; Si nu toata populatia cu o anumita cetatenie? este doar in interesul USL-ului ca sa creeze confuzie intre aceste aspecte. ca sa il poata demita pe basescu.
    • +3 (5 voturi)    
      afirmatii penibile (Marţi, 14 august 2012, 11:44)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui gv

      "nimeni nu va citi toata legea...".
      cred ca legea asta a fost mai citita decat oricand !!!
      Scandalul se poarta pe ceea ce se numeste DIASPORA. Cei care au domiciliul declarat in alta tara, nu au fost inclusi pe liste oricum !
      Dar, amicii tai, vor sa- asimileze dispaorei si pe cei care locuiesc temporar in afara tarii, desi au domiciliul permanent, declarat in tara. Si platesc impozite pe aceste proprietati. Ai inteles ?
  • -4 (14 voturi)    
    dilema domnului Zegrean (Marţi, 14 august 2012, 10:08)

    Gustav666 [utilizator]

    Domnul Zegrean are o problema de rezolvat. A fost sau nu a fost in concediu in 6 august?
    • +5 (5 voturi)    
      Pentru un jurisconsult de Bistrita (Marţi, 14 august 2012, 11:18)

      Koczka [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      e mai greu . La Bistrita era altfel.
  • +12 (16 voturi)    
    Trebuia (Marţi, 14 august 2012, 10:31)

    mos ion roata [utilizator]

    sa fie scrisa(erata) cu trimiteri si expicatii ca sa poata intelege toata lumea,chiar si cei care au obtinut cetificate de calificare prin plagiere ori prin bisarea sau trisarea anilor de studii.
  • -3 (11 voturi)    
    asta cu "strict legal" .... (Marţi, 14 august 2012, 11:04)

    hot news [utilizator]

    e ca si la arbitri cand se spune ca "au avut acoperire regulamentara" adica au facut o potlogarie dar sunt acoperiti ;)
  • -1 (3 voturi)    
    Adrese consecutive (Marţi, 14 august 2012, 11:43)

    GSM [utilizator]

    Atunci cum se face că în aceeaşi zi semnează cu mânuţa lui o adresă cu număr de înregistrare consecutiv, deşi era în concediu pentru cealaltă ? În ce ţară trăim ?
  • -2 (4 voturi)    
    Decizia CCR- Validare (Marţi, 14 august 2012, 12:47)

    AndreeaElena [utilizator]

    Nu a semnat-o pentru ca mai mult ca sigur slugile basiste au trimis-o si nu el! Basescu incearca si in al 12-lea ceas sa manipuleze dar nu mai are ce sa faca! Chiar si slugile lui din CCR vor trebui sa accepte demiterea acestuia, nu mai au cum sa se opuna!
  • 0 (0 voturi)    
    Erata (Marţi, 14 august 2012, 13:36)

    AndreeaElena [utilizator]

    Erata e legala, referendumul trebuie invalidat?? CCR asta vrea sa faca? A cedat presiunilor facute de basescu si clica lui de mafioti? Noua ce ne ramane de facut?
    • 0 (0 voturi)    
      ....fiind... (Marţi, 14 august 2012, 17:05)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaElena

      ...mai putini(si dupa cercetarile dna-ului,si mai putini),trebuie sa acceptati rezultatul majoritatii...
  • 0 (0 voturi)    
    vrem o decizie corecta (Marţi, 14 august 2012, 17:43)

    AndreeaElena [utilizator]

    Pe parcursul acestui razboi politic domnul Antonescu a luptat cat se poate de corect si cinstit si continua sa o faca.