Schimbari posibile la ministere: Corlatean-Externe, Stroe-Administratie, Dusa-Interne, Marga-ambasador in Germania

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 august 2012, 12:40 Actualitate | Politic


USL ia in calcul mai multe schimbari la ministere mari, un scenariu posibil fiind numirea lui Titus Corlatean la Externe, a lui Radu Stroe la Administratie, a lui Mircea Dusa la Interne, Justitia urmand sa fie preluata de PNL sau de un tehnocrat, iar Andrei Marga sa devina ambasador in Germania.

Surse politice au declarat, pentru Mediafax, ca un scenariu posibil, in actualul context, luat in calcul in USL, este remanierea mai multor ministri.

Astfel, Titus Corlatean, actual ministru al Justitiei, ar putea prelua sefia Ministerului de Externe, Andrei Marga urmand sa devina ambasador in Germania.

De asemenea, Radu Stroe ar putea deveni sef la Administratie, iar Mircea Dusa ar putea prelua portofoliul Internelor.

Justitia ar urma sa revina unui liberal, sau sa fie preluata de un tehnocrat din afara partidului, cel mai probabil de un avocat, au mentionat sursele.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3846 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    He he (Luni, 6 august 2012, 12:45)

    omezu [utilizator]

    Aici voiau sa ajunga baietii: sa puna un liberal la Justitie care, intamplator, o sa faca o noua numire in locul lui Kovesi, iar Antonescu, dupa cum a declarat, o s-o accepte. Multumim CCR!
  • +4 (4 voturi)    
    cel mai cinstit guvern (Luni, 6 august 2012, 12:48)

    un domn [utilizator]

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12143389-cei-mai-cinstiti-ministri-din-guvernul-ponta.htm, arata clar ca Tonta aka copy paste nu este nici macar d eun sprint la 100 m plat..ce sa mai vorbim de proba olimpica...cu umilinta va spun, TREBUIE sa iesim in strada mai devreme de septembrie si s aii doam jos pe somnambul si Copy LOT
  • +4 (4 voturi)    
    calamitatea (Luni, 6 august 2012, 12:50)

    andrei1245 [utilizator]

    de Marga exact in Germania lui Merkel ar fi bun.

    Rusia poate, ca oricum e probabil mai mult decat prieten cu rusii. Va face informarile secrete in doua exemplare, sa ajunga si la kgb unul in timp util
  • +5 (5 voturi)    
    Marga ambasador? (Luni, 6 august 2012, 12:50)

    Ne0 [utilizator]

    ...Hai bai fratilor..lasati gluma ...ca nu-i nostim :|
  • +4 (4 voturi)    
    PARIU.. (Luni, 6 august 2012, 12:51)

    schroedinger [utilizator]

    Ca pe Marga nu-l accepta nemtii?!
    Marga nu poate merge decat in Belarus!
  • +3 (3 voturi)    
    Mda (Luni, 6 august 2012, 12:53)

    Rollo [utilizator]

    Astia sunt mai prosti decat prevede legea... o sa sucombe mai devreme decat mi-am inchipuit... :))))))))
  • +3 (3 voturi)    
    Poate vedem puterea Germaniei (Luni, 6 august 2012, 12:57)

    Cindrel [utilizator]

    Sper ca Presedintele Germaniei, un luptator impotriva comunismului, sa nu-i primeasca scrisorile de acreditare ale lui Marga, un prieten al comunismului.
  • +3 (3 voturi)    
    imunitate (Luni, 6 august 2012, 13:04)

    sambadi [utilizator]

    Pe langa ceea ce foarte bine a subliniat @Buimacu,mai sunt 2 efecte:
    - trimiterea in Germania a unui ambasador care se va intelege perfect cu D-na Merkel (se iubesc precum sarea'n ochi!)
    - blocarea cercetarilor facute de catre procurori pentru ilegalitatea de a nu transmite "lista lui Basescu" la Bruxelles precum si blocarea decontului.

    Dupa cum ne-au obisnuit USL-istii, orice furt si ilegalitate se poate bloca printr-o OUG prin care se declara ca alta nu a fost fort/ilegalitate! Ca sa nu mai avem atatea balbaieli si magarii, propun scoterea in ilegalitate a tuturor celor care "se ating" de membrii si simpatizantii USL precum si redimensionarea puscariilor functie de noile criterii!
  • +3 (3 voturi)    
    nu se remaniaza cam devreme? (Luni, 6 august 2012, 13:04)

    MPatrick [utilizator]

    cat a trecut de cand s-au instalat? Se si rotesc deja? Nu se remaniaza si Chitoiu? fiindca oricum isi delegase toate atributiile unui secretar de stat. Iar Dl. marga, daca e un ministru de externe atat de bun, de ce simt nevoia sa-l schimbe? din pacate au pus caruta pe butuci... n-o sa fie simplu pentru nimeni s-o puna inapoi pe roti si pe drum... nu se mai termina odata mascarada asta!
  • +5 (5 voturi)    
    Tare faza cu Marga in Germania (Luni, 6 august 2012, 13:05)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Mai curand la Moscova. Poate sa-i explice lui Merkel cum e cu lipsa democratiei in Germania si sa o puna la punct cum ca Crin von Cacarau nu primeste ordine de la nimeni, nici macar de la propria ratiune.
    • +1 (1 vot)    
      nu, mai bine in Congo! (Luni, 6 august 2012, 14:13)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_1

      (scuze congolezi!) sau in Coreea de Nord. Nu ne poate reprezenta pe noi Marga in Germania! Marga, cel care a fost TOTAL impotriva reformei invatamantului si a lui Funeriu nu va fi niciodata acceptat de germani. Circul pe care parlamentarii romani l-au oferit pe gratis intregii Europe, pe spinarea sarmanilor romani i-a cionvins de calitatea clasei noastre politice, a lui Marga ca reprezentant externe mai ales. Aici conteaza integritatea morala si nu propaganda zilnica la vuvuzele, domnu Marga!
  • +6 (6 voturi)    
    oameni buni mai aveti grije si de prostime ! (Luni, 6 august 2012, 13:07)

    ivanescu [utilizator]

    ce tara ,ce conducatori...la naiba cu toti....nu le este rusine...toti lupta s-l scape pe voiculescu de puscarie ....domnilor actuali guvernanti ,pamantul sa va anghita,sa nu v-a mai rabde ...nu aveti mila de noi ?............alta tampenie.... marga ambasador an germania......pe care wc a-ti stabilit asta ?
  • +2 (2 voturi)    
    observ (Luni, 6 august 2012, 13:19)

    mos ion roata [utilizator]

    ca tonta face numiri numai din colectia de jigodii iarna-vara de la A3