Crin Antonescu: Nu am discutat nici direct, nici la telefon cu domnul Rus, nu am o explicatie pentru o asemenea afirmatie

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 6 august 2012, 11:10 Actualitate | Politic


Presedintele interimar Crin Antonescu a declarat ca nu a discutat cu Ioan Rus si nu a facut nicio declaratie publica la adresa sa si nu are o explicatie pentru afirmatia acestuia referitoare la presiunile pe care Atonescu le-ar fi facut asupra sa si a ministerului.

"Nu am discutat nici direct, nici la telefon, nici in vreun alt fel, nu am facut nicio declaratie publica la adresa domniei sale, asa incat nu am o epxlicatie pentru o asemenea afirmatie. Domnul Rus avea toate motivele sa isi dea demisia, a declarat Antonescu," intr-o interventie la Antena 3.

Ioan Rus (PSD) a anuntat luni dimineata ca si-a inaintat demisia din functia de ministru al Administratiei si Internelor, acuzand presiuni atat din partea presedintelui suspendat Traian Basescu, cat si din parte presedintelui interimar, Crin Antonescu. La scurt timp dupa ce a facut acest anunt, Ioan Rus a declarat ca Victor Paul Dobre (PNL), ministrul delegat pentru Administratie, l-a "rugat" sa anunte si demisia sa, intrucat el nu se afla in tara.

Intrebat sambata despre necesitatea remanierii celor care s-au ocupat de referendum, respectiv a celor de la MAI, in speta a lui Ioan Rus, Crin Antonescu a negat, el precizand ca o remaniere este strict o problema interna a Guvernului, arata agentia de presa.

"O remaniere este strict o problema interna a Gvernului. Am vorbit ani de zile despre faptul ca domnul fost presedinte (Traian Basescu - n.r.) isi aroga un rol excesiv, supraconstitutional, in poveste asta si nu am sa fac ce i-am reprosat dansului. Nu e treaba mea, ci a premierului, eventual a Guvernului in intregul sau daca doresc sa faca o remaniere" , a spus Antonescu, la Antena3.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6823 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    nu ai cum sa ai (Luni, 6 august 2012, 11:14)

    un domn [utilizator]

    cadn tu dormi...lumea munceste sapa putzuri uda pamantul...tu dormi
  • +16 (18 voturi)    
    Curat ca lacrima! (Luni, 6 august 2012, 11:19)

    marvio [utilizator]

    Antenisti, haideti mai, ca doar nu era sa ia iasa Antonescu si sa declare ca el a facut presiuni asupra lui Rus!

    Este clar ce fac "onorabilii" pucisti: incearca sa ii faca pe altii sa incalce legile. Ei, pucistii, nu au semnat sau declarat nimic! Noroc ca lumea din subordinea lor nu mai actioneaza fara sa gandeasca.

    Sa nu uitam si cum a procedat SOV in Dosarul FNI! Cat timp nu a semnat nimic, este curat ca lacrima! Altii stau la racoare in locul lui pentru cazul FNI.
    • +1 (1 vot)    
      a inceput (Luni, 6 august 2012, 14:50)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      lumea sa-si dea seama cat de curate sunt intentiile pucistilor!
      daca antonescu este curat ca lacrima inseamna ca rus si-a dat demisia la cereera lui basescu si pdl..., dar oare de ce nu-si da demisia si ponta si antonescu, ca sunt mult mai indreptatiti sa o faca, incepand de la lovitura de stat, plagiat, diplome false pana la organizarea in conditii suspecte a referendumului...
  • +16 (16 voturi)    
    ANULAREA REFERENDUMULUI (Luni, 6 august 2012, 11:21)

    Raluca26 [utilizator]

    Se zvoneste ca Rus a fost obligat sa-si dea demisia nu ca n-ar fi trebuit, dar nu ne incanta cu absolut nimic dupa toate evenimentele petrecute din cauza acestui referendum ilegal pana la urma.. Iar planul lui Ponta este unul si mai diabolic dorind sa-l inlocuiasca pe Rus cu unul dintre cei mai penali baroni ai Romaniei, Dragnea. Spuneam ca nu ne ajuta cu nimic daca cineva nu va avea initiativa de a anula acel referendum iar Basescu sa se reintoarca la Cotroceni ca toate sa poata intra pe un fagas normal si justitia sa fie salvata din ghearele lui Ponta si acolitii. Demisia lui Rus inseamna anularea referendumului!!
    • +1 (1 vot)    
      nu cred... (Luni, 6 august 2012, 14:57)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Raluca26

      in anularea referendumului cu toate ca si eu am sustinut aceasta ipoteza, acum dupa cc a clarificat cererea sa, adica sa-i fie prezentate listele electorale permanente dupa care s-a votat, nici decum actualizarea lor, acest lucru fiind facut pana pe 13 iulie, eu cred ca curtea a cerut acest lucru din cauza ca mai pe langa listele prezentate a trimis si aceea adresa in care nu-si asuma raspunderea corectitudinii listelor, ca atare cc nu avea la ce sa raporteze cvorumul si a solicitat listele dupa care s-a votat pentru a verifica cvorumul...
      nu cred ca curtea se va pronunta ca sunt morti pe liste sau persoane fara drept de vot, basescu nua depus contestatie in acest sens, el fiind in masura sa conteste acest lucru nu cei care au organizat referendumul si au demarat si suspendarea, este ilogic...
      in concluzie, consider ca cc nu a avut asupra a ce sa se pronunte, nefiind in posesia listelor electorale permanete dupa care s-a votat,
      ramane un semn de intrebare de ce cc a dat un termen atat de mare, erau suficiente 2-3 zile si de ce atat de tarziu a anuntat ca nu dorste actualizarea listelor, minirecensamant si alte bazaconii pe care le incearca usl...
  • +18 (18 voturi)    
    Am eu o explicatie... (Luni, 6 august 2012, 11:22)

    magila [utilizator]

    ... pana si ai tai s-au saturat de tine si de modul "discret" in care ai balacarit pe toata lumea. Ai dovedit intr-o luna de ce esti in stare ca presedinte interimar. Fereasca Dumnezeu sa devii presedinte ales.
  • +12 (12 voturi)    
    Porumbacule (Luni, 6 august 2012, 11:29)

    Cindrel [utilizator]

    Cine te mai crede pe tine in RO sau in lume. Chiar iti inchipui ca poti smecherii mereu ? Esti nedemn in integralitate.
  • +19 (19 voturi)    
    El se jura ca nu fura/Dar l-am prins cu Rus in gur (Luni, 6 august 2012, 11:33)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    "Domnul Rus avea toate motivele sa isi dea demisia..."

    Pai acum vreo 7 zile era felicitat pentru modul exemplar in care a organizat referendumul...

    Sa inteleg ca si-a facut prea bine treaba, n-a iesit cu s-a sperat si avea toate motivele de demisie ?!
  • -24 (24 voturi)    
    suna cunoscut? (Luni, 6 august 2012, 11:45)

    Gustav666 [utilizator]

    "Nu am lovit copilul nici in plex, nici in fata cu pumnul. "
    • +9 (9 voturi)    
      bagare in seama (Luni, 6 august 2012, 12:11)

      cred [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Hop si tu ca pr.....sta in targ!!!!! Ai gresit adresa baietica!!!!!
    • +7 (7 voturi)    
      Cu siguranta (Luni, 6 august 2012, 12:14)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Aceiasi postaci inepti ce incearca abaterea atentiei de la tema discutiei. Suna foarte cunoscut.
    • +8 (8 voturi)    
      asa, si? (Luni, 6 august 2012, 12:22)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      pixelul albastru ii scapa pe CopyPaste si pe ala a lu' Căcărău de rahatul in care s-au bagat singuri?
  • +11 (13 voturi)    
    mai destepti decat politicienii (Luni, 6 august 2012, 12:07)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    romanii le-au dat peste cap minune de plan.

    Antonescu si Ponta, plecati , nu ne trebuiti!
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Luni, 6 august 2012, 12:07)

    devore [utilizator]

    Daca nu au discutat "nici direct , nici la telefon" probabil ca au discutat prin skype sau prin porumbei calatori ;)
  • +5 (5 voturi)    
    base e de vina (Luni, 6 august 2012, 12:08)

    goto [utilizator]

    base e de vina. el l-a fortat si pe rus sa isi dea demisia.. l-a sunat de pe linia instalata de sts si l-a amenintat sa isi de ademisia. acesta va fi motivul urmatorului referendum de suspendare a lui basescu a doua zi dupa ce ccr v-a anunta decizia.
    daca base nu facea presiunea asupra guvernului si accepta sa fie demis fara atata tam tam acum domnul rus, om integru si cinstit, isi vedea in continuare de realizarea cu success deplin a sarcinilor primite.
  • +6 (6 voturi)    
    sigur ca nu (Luni, 6 august 2012, 12:21)

    dj [utilizator]

    i-a trimis biletel roz, a la tariceanu
  • +6 (6 voturi)    
    rus (Luni, 6 august 2012, 12:25)

    dan-titus [utilizator]

    ce sa fie legal la ei?
    va este cunoscut? ne-am intors in 1990.
    eu chiar nu as vrea ca base sa se intoarca la cotroceni prea repede. in 2 luni astia
    se termina singuri.

    NR 1. coplata serv . medicale. si vom continua
    sa platim nota.

    2 LUNI !!!
  • +3 (3 voturi)    
    asta nici la judecata de apoi nu o sa recunoasca (Luni, 6 august 2012, 13:27)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    ceva ....
  • +1 (1 vot)    
    SOMN BIZAR (Luni, 6 august 2012, 15:41)

    liviusmaximus [utilizator]

    Domnule Antonescu, va dedic melodia prietenilor de la IRIS - Somn Bizar !
    ascultati-o cateva zile si veti sti ce aveti de facut .