Victor Ponta despre anuntul CCR: Este o decizie corecta

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 2 august 2012, 17:23 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta considera, printr-un comunicat de presa, ca decizia Curtii Constitutionale este una corecta. "Consideram ca este o decizie corecta, si anuntam intentia Guvernului de a respecta intru totul aceasta decizie, la fel cum respectam si angajamentul civic si mobilizarea exemplara de care au dat dovada romanii, in momentul in care mecanismele si procedurile democratice le-au cerut sa-si faca auzita vocea, prin intermediul votului", se arata intr-un comunicat al Guvernului transmis la scurt timp dupa anuntul CCR.
 
In comunicat se mai arata ca Executivul se va reuni, in cursul zilei de maine, pentru a lua masurile necesare in vederea punerii in aplicare a solicitarilor venite din partea Curtii Constitutionale. Vor avea loc chiar maine, la ora 12, la Guvern, discutii cu toate institutiile responsabile in actualizarea listelor electorale, si va fi realizat acest proces in deplina transparenta si legalitate.

"Respectam optiunile tuturor romanilor si asiguram partenerii nostri externi, ca si pana acum, ca in Romania statul de drept si independenta institutiilor democratice nu sunt afectate de disputele cu caracter politic. De altfel, Guvernul Romaniei se va abtine, in perioada urmatoare, de la orice forma de comentariu politic referitor la acesta decizie, pentru a nu interfera in niciun fel in decizia care trebuie sa fie luata, in septembrie, de catre Curtea Constitutionala", mai spune Victor Ponta.

Potrivit acestuia, activitatea Guvernului "va continua neperturbata de efectele acestei decizii. Ne concentram in aceasta perioada asupra discutiilor cu reprezentantii delegatiei FMI aflate la Bucuresti si in special asupra discutarii celui mai bun mod de a implementa propunerile noastre privind plata TVA la incasare pentru firmele cu cifra de afaceri sub 500.000 de euro (o masura extrem de asteptata de mediul economic si care va aduce un sprijin pentru 92% dintre companiile din Romania) si eliminarea CAS pentru firmele care angajeaza someri sub 25 sau peste 55 de ani, timp de un an, cu conditia mentinerii slujbelor pentru inca un an (o masura vitala indeosebi pentru combaterea somajului in randul tinerilor)".

Ponta cere tuturor partilor politice implicate in actualul conflict politic generat de procedura de suspendare a Presedintelui Romaniei - indiferent ca este virba de presedintele suspendat, de Parlamentul Romaniei sau de partidele politice din Romania - sa se abtina de la orice forma de presiune publica sau directa la adresa Curtii Constitutionale.

CCR a aminat pentru 12 septembrie decizia, cerind pana atunci verificarea tuturor listelor electorale, transmit televiziunile de stiri, care-l citeaza pe Tudorel Toader, judecator al CCR. Pina atunci, Crin Antonescu ramine presedinte interimar si Traian Basescu presedinte suspendat.

















5947 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    asa e (Joi, 2 august 2012, 17:25)

    un domn [utilizator]

    si ar fi si mai corect daca s ar relua alegerile locale..cu liste refacute
    • -15 (15 voturi)    
      a vorbit..ca sa nu taci (Joi, 2 august 2012, 18:11)

      e_boda [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Care ar fi diferenta ? La alegerile local nu este prag, ca la referendum .
      Este ales cine intruneste cel mai mare numar de voturi, indiferent de numarul celor de pe lista.
      Nu inteleg cine a putut sa-ti dea "+" si pentru ce..
      • +6 (6 voturi)    
        completez eu intrebarile, daca nu te superi (Joi, 2 august 2012, 18:47)

        liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui e_boda

        1. Cate buletine de VOT s-au tiparit ? In baza caror cifre ?
        2. Cum s-au determinat costurile de organizare neavand aceste cifre ?
        3. Cum s-a conceput bugetul Romaniei in anii 2008-2012 ? In baza caror cifre ?
        4. Cum se aloca banii catre Min. Sanatatii de exemplu ? Sau catre Casa de Pensii ? Pt cate persoane ?
        5. Nr de parlamentari este direct legat de nr de persoane pe care le reprezinta ? Sigur e corect ?
        1. Cate buletine de VOT s-au tiparit ? In baza caror cifre ?
        2. Cum s-au determinat costurile de organizare neavand aceste cifre ?
        3. Cum s-a conceput bugetul Romaniei in anii 2008-2012 ? In baza caror cifre ?
        4. Cum se aloca banii catre Min. Sanatatii de exemplu ? Sau catre Casa de Pensii ? Pt cate persoane ?
        5. Nr de parlamentari este direct legat de nr de persoane pe care le reprezinta ? Sigur e corect ?
        6. Ce mai reprezinta procentele de la alegerile locale din 2012 ? Sunt valide ? Si numarul consilierilor locali si judeteni este determinat de nr de alegatori pe care ii reprezinta.

        intreb si eu, asa ca prostu' contribuabil.
        • +1 (1 vot)    
          cateva raspunsuri (Joi, 2 august 2012, 21:03)

          e_boda [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

          5. Numarul de parlamentari sigur nu este corect, iar daca se va va dovedi ca suntem mai putini, numarul lor va scadea in mod natural. Insa probabil ca niciun partid nu are interes in a clarifica numarul real de votatnti decat la nivel declarativ
          6.In ceea ce priveste procentele de la alegerile locale :
          - numarul de primari, asa cum am spus mai sus ( minusurile postacilor dovedeste ca nici nu au citit...), ESTE INDEPENDENT DE NUMARUL DE ALEGATORI DE PE LISTE. O localitate are un primar indiferent ca pe liste sunt 3 sau 10 persoane. Deasemenea acest primar este ales indiferent de cvorum, adica de cati se prezinta la vot. De ex daca intr-un sat de 100 de votanti doar 3 persoane se prezinta la vot si 2 voteaza pe cineva, acel cineva este ales ca primar.
          - presedintii Consiilor Judetene se aleg dupa acelasi principiu, vot uninominal intr-un singur tur, indiferent de numarul de persoane prezente la vot sau pe liste.
          La fel, cf legii, un judet are un presedinte de consiliu, iar numarul de judete din Romania nu depinde de numarul de votanti.
          Cam acestea au fost cele doua mari procente vehiculate la alegerile locale, ele nu s-ar schimba deloc, indiferent de componenta listelor. Corect ?
          -singurele probleme ar aparea la alegerea consilierilor (locali/judeteni), care sunt alesi intr-adevar in functie de numarul de persoane din judetul /localitatea respectiv(a) (
          Consilierii se aleg PE LISTA. Daca nu cumva ne imaginam ca numarul real de votanti ar fi mai mare (cel mai probabil este mai mic), atunci acelasi numar de voturi obtinut de o formatiune sau alta impartit la un numar mai mic de votanti potentiali da un procent mai MARE. Adica cine a castigat acum alegerile locale ar castiga si mai mult.
          Asta inseamna ca , intr-adevar, procentele de consilieri nu ar mai fi chiar reale, dar nu ar schimba prea mult tendinta de vot la locale.
          • +1 (1 vot)    
            clarificari (Vineri, 3 august 2012, 8:24)

            liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui e_boda

            nu la procente ma refer, sincer, nici nu ma intereseaza :).
            Numarul de Consilieri locali, judeteni si parlamentari este dedus din numarul populatiei. sunt mai putine mandate in realitate !
            cam acelasi lucru e valabil si la rata somajului, pib, etc.
    • +5 (5 voturi)    
      ii mai voteaza cineva? (Joi, 2 august 2012, 18:53)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ii mai voteaza cineva?
      • -1 (1 vot)    
        da (Joi, 2 august 2012, 21:09)

        e_boda [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Vreo 7.400.000 dupa cum s-a vazut. Daca au reprezentat 87 % acum, probabil reprezinta vreo 60% din numarul real al celor care se prezinta la vot in cadrul unor alegeri neboicotate
        • 0 (0 voturi)    
          pe bune (Vineri, 3 august 2012, 13:05)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui e_boda

          daca nu ar fi fost turismul electoral si furturile tot la 5 milioane erati.
  • +18 (20 voturi)    
    BAI FRATILOR (Joi, 2 august 2012, 17:26)

    efz [utilizator]

    Plagiatorul asta chiar ne ia de prosti?
    • +6 (6 voturi)    
      da! (Joi, 2 august 2012, 18:43)

      Andrei.Ohha [utilizator] i-a raspuns lui efz

      si chiar suntem pentru ca stam in fata calculatoarelor in loc sa-l luam la pietre si la molotoave.
  • +18 (18 voturi)    
    interviu presa straina (Joi, 2 august 2012, 17:26)

    Captain Obvious [utilizator]

    parca ziceai altceva ieri
  • +26 (26 voturi)    
    Guvernul vinovat (Joi, 2 august 2012, 17:27)

    Vlad-I [utilizator]

    Guvernul este vinovat ca a organizat un referendum haotc, date false, si plin de cte de coruptie.


    Am impresia ca guvernul Ponta doreste sa mentina criza.
    • +5 (5 voturi)    
      penali (Joi, 2 august 2012, 18:16)

      coco1963 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      isi bat joc de toti romanii

      o tara fara lege

      ar trebui ca RUS , PONTA si toti cei care s-au implicat in "organizarea" referendumului sa plateasca toti banii cheltuiti
    • -1 (1 vot)    
      sigur... (Joi, 2 august 2012, 21:17)

      e_boda [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Daca ar fi modificat listele electorale inainte de referendum iti dai seama ce ar fi fost la gura PDL-ului? Tentattiva de frauda, lovitura de stat, schimbarea regulilor jocului, bla bla bla...
      Actualizarea listelor trebuia facuta cu mult timp inainte de catre Autoritatea Electorala Permanenta, care insa isi ia banii degeaba timp de 4 ani intre doua alegeri.
      Iti amintesti sloganul din 2004 "nu pot ei fura cat de mult putem noi vota " ? De ce nu s-a mai aplicat si acum ? Pentru ca nu se putea castiga corect referendumul chiar daca veneau toti sustinatorii lui Basescu.
      Asta a fost clar si pentru el...Initial spunea ca nu vrea sa castige la masa verde, ca ar fi un presedinte las daca ar face asa.
      Apoi calculul rece a facut sa se schimbe si abordarea si s-a mers pe boicot, singura sansa sa ramana un functie.
      Deh, Lapusneanu este printre noi "Daca voi nu ma vreti, eu va vreau"...
  • +18 (20 voturi)    
    Probabil stia deja de ea... (Joi, 2 august 2012, 17:27)

    cboengiu1284466354445 [utilizator]

    de asta a plecat linistit la mare...
    • +14 (14 voturi)    
      nu de asta... (Joi, 2 august 2012, 17:54)

      postacu [utilizator] i-a raspuns lui cboengiu1284466354445

      A plecat la mare pentru ca a spus clar ca are foarte mult de lucru.
  • +19 (21 voturi)    
    ... (Joi, 2 august 2012, 17:29)

    Mr.C [anonim]

    Cine s-ar fi asteptat ca Victor Ponta sa fie de acord cu o decizie in favoarea lui!? O adevarata surpriza pe scena politicii romanesti.
  • +17 (19 voturi)    
    bun acum... (Joi, 2 august 2012, 17:29)

    rochiri [utilizator]

    dar la Locale nu s-a votat pe acelasi liste !
    • +4 (4 voturi)    
      good observation (Joi, 2 august 2012, 19:27)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Bine!
  • +12 (14 voturi)    
    Meanwhile in Romania (Joi, 2 august 2012, 17:32)

    fane_grija [utilizator]

    1 euro = 6 ron
    Astept sa vad cum reactioneaza electoratul USL cu credite in valuta in urmatoarea luna.
    Si toate astea pentru ce? Pentru 2 ani in care trebuia sa-l lasati pe TB sa-si termine mandatul. Atat.
    Cred ca o sa luati 10% la alegerile din toamna.
    • +21 (21 voturi)    
      10%? (Joi, 2 august 2012, 18:01)

      postacu [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      Nici vorba. Vor face lejer peste 50%. Cei care se uita la antene, chiar daca ar fi sa nu mai aiba nimic de mancare si sa ramana fara utilitati vor fi convinsi ca e din vina lui Basescu. Acolo se va explica in continuare ca devalorizarea leului se datoreaza refuzului lui Basescu de a-si da demisia si ca guvernul face eforturi disperate sa contracareze actiunile de subminare ale "dictatorului".
    • +15 (15 voturi)    
      Nici nu era nevoie de 2 ani (Joi, 2 august 2012, 18:11)

      cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      Basescu a spus de mai multe ori ca este dispus sa renunte la doi ani de mandat, cu conditia ca parlamentul sa modifice constitutia pentru a introduce rezultatul referendumului din 2009:
      Atunci au fost inscrisi 18.296.459 alegători în listele electorale permanente, din care s-au prezentat la vot 9.320.240 (50,95%), validand referendumul.
      - 7.765.573 dintre acestia au votat DA (88,84%) pentru 300 de parlamentari si
      - 6.740.213 au votat DA (77,78%) pentru parlament unicameral.
      In felul asta s-ar fi putut sincroniza din nou alegerile prezidentiale cu cele parlamentare, pentru a nu mai sta permanent in campanii electorale.
    • +4 (4 voturi)    
      doamne ajuta (Joi, 2 august 2012, 18:17)

      coco1963 [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      oricum e prea mult pentru ei .Ce au dovedit pana acum ? ca sunt hoti si incompetenti .
  • +17 (19 voturi)    
    Urmeaza saracia si haosul (Joi, 2 august 2012, 17:34)

    Berliner [utilizator]

    Coreea de Nord are un standard de viata pe care o sa-l invidieze multi.
    Ai distrus tara, analfabet tradator ce esti!
  • +19 (19 voturi)    
    O fi corecta (Joi, 2 august 2012, 17:34)

    CezarN [utilizator]

    Insa TU ai o mare problema.
    Esenta deciziei CCR este ca TU si Guvernul NU ATI ORGANIZAT corect acest referendum, nu ati asigurat conditiile legale de desfasurare si validare a lui.
    Caci, este logic, daca referendumul ar fi fost organizat CORECT nu ar fi existat dubii in a-l valida sau nu.
    Probabil ca vei raspunde si pentru asta.
  • +14 (14 voturi)    
    Acum e momentul (Joi, 2 august 2012, 17:35)

    _Rem [utilizator]

    Sa vina si PDL cu dovezile de fraudare cu care se laudau. Acum e momentul sa se verifice cati au votat de mai multe ori in judetele cu 60-70% prezenta. Se estimeaza ca doar in Olt au fost 70000 de voturi in plus... Extrapoland la nivel de tara se pot obtine si pana la 700000 de voturi anulate. Sa vedem cum mai obtin e cvorum atunci cand nici macar 50%+1 din cifrele nefinalizate ale INS nu se pot obtine.
  • +1 (15 voturi)    
    Unde sunt aia de laudau CCR-ul? (Joi, 2 august 2012, 17:38)

    Miky60 [utilizator]

    Atata timp s-a facut propaganda cu CCR-ul, cat e e de mare si tare, cand de fapt e o adunatura de golani si inculti!
    Sa va mai aud cu CCR-ul vostru cu tot! Sa-l inchida ca nu e bun de nimic!
    Dar nu o sa va mai aud, ca de luni plec din tara asta si ma stabilesc in Vest!

    Adio Romania!
    • 0 (0 voturi)    
      gresesti ! (Vineri, 3 august 2012, 11:29)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Decizia CCR este corecta ,in schimb Ponta trebuie sa-si dea demisia iar Rus sa fie anchetat penal pt incompetenta !
  • +13 (13 voturi)    
    Romania in dezintegrare (Joi, 2 august 2012, 17:40)

    subcultura [utilizator]

    Politicieni care se jignesc si se acuza reciproc de tradari, institutii ale statului care nu pot oferi date corecte si nu pot garanta nimic, proceduri electorale haotice si neclare, o situatie economica dezastruoasa ... nu meritam sa avem o tara!

    daca in opinia doamnei judecator Aspazia Cojocaru referendumul trebuia anulat dat fiind faptul ca s-a bazat pe liste electorale false, atunci trebuiesc anulate si alegerile locale intrucat si acestea s-au bazat pe liste asemanatoare!!!

    Si cum va putea Guvernul sau MAI sa garanteze ca listele ce vor fi comunicate pana la 31 august sunt corecte, devreme ce sub propria lor semnatura spun acum ca nu le pot garanta pe cele existente.
  • +12 (12 voturi)    
    de ce? (Joi, 2 august 2012, 17:43)

    goto [utilizator]

    poate ne lamureste domnul copy paste de ce aceasta decizie este corecta? pt ca s-au schimbat regulile dupa ce s-a incheiat votarea? sau pentru ca asta ii avantajeaza?
    eu chiar nu inteleg aceasta decizie. votarea s-a facut dupa anumite liste, stabilite chiar de guvern. dupa terminarea votarii se arata ca aceste liste nu sunt corecte. daca decizia ccr e corecta si pe 12 septembrie se dovedeste ca listele nu sunt corecte atunci asteptam si demisia guvernului pt ca alegerile nu au fost corecte.
    ps: daca lista va fi mai scurta as fi foarte curios sa vad cate persoane din cele care nu se mai regasesc pe noua lista au votat la referendum. asta ar reprezenta cea mai clara dovada de furt la votare.
    • +4 (4 voturi)    
      Decizia este corecta (Joi, 2 august 2012, 18:06)

      postacu [utilizator] i-a raspuns lui goto

      pentru ca referendumul (ca si alegerile locale) au fost organizate ireprosabil de guvern. Dl. Ponta ne asigura ca nu a fost absolut nici o neregula in organizare si merita toate laudele.
  • +12 (12 voturi)    
    :( (Joi, 2 august 2012, 17:44)

    Geo.B [utilizator]

    Mi s-a facut greata... serios, la propriu.
  • +11 (11 voturi)    
    D-le Ponta sunteti platiti sa munciti (Joi, 2 august 2012, 17:50)

    ty [utilizator]

    nu sa va bronzati. Ati hotarit suspendarea presedintelui, ati organizat referendumul, ati anuntat numarul total de votanti si azi vedem ca nimeni nu stie sa spuna ce am facut. Nu v-ati facut datoria. DEMISIA.
  • +12 (12 voturi)    
    ha? (Joi, 2 august 2012, 17:53)

    T34 [utilizator]

    1. Limbajul de lemn folosit de marioneta asta l-ar face invidios si pe Ceausescu. El se aude, oare, ce spune? Cred ca discursurile ii sunt scrise de Iliescu.

    2. Personal, mi se pare stupida si afirmatia lui Ponta, dar, mai ales, (in)decizia CCR. Daca numarul de votanti era un altul, Ministerul Administratiei si Internelor trebuia sa-l actualizeze anterior referendumului, nu dupa, pentru a "ajusta" procentele celor care au votat! In plus, daca nu MAI stie cati cetateni are tara, cine ar trebui sa stie?

    3. Indivizii astia sunt total iresponsabili; or sa ne dea aia afara din UE ca pe o masea stricata! Unde s-a mai vazut o tara membra UE care sa nu stie cati cetateni are? Nu le pasa de imaginea internationala a tarii, ci doar de interesele lor meschine.

    4. O astfel de realitate inseamna ca avem reprezentanti (presedinte, parlamentari, sefi de CJ si consilieri, primari, consilieri locali) nelegitimi! Ar trebui refacute toate alegerile...

    Concluzie: scuzati, va rog, cum se numeste tara despre care vorbim? Burkina Faso, Zimbabwe sau...?
    • +5 (5 voturi)    
      se numeste (Joi, 2 august 2012, 18:13)

      postacu [utilizator] i-a raspuns lui T34

      Tara lui Papura Voda
  • +16 (16 voturi)    
    curtea constitutionala spune (Joi, 2 august 2012, 17:57)

    timp tamp [utilizator]

    guvernul incompetent, minciunos, care a organozat dezastros referendumul
    LA PUSCARIE!
  • +6 (6 voturi)    
    Lunga vara fierbinte... (Joi, 2 august 2012, 18:05)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Pasii facuti de USL care ne conduc spre haos economoc si politic:

    1) Divizarea/invrajbirea cetatenilor romani (procedura tipic comunista) pro/contra Presedintelui Basescu.
    2) Referendum organizat sub orice critica(fraude mari)
    3) Registrul alegatorilor asumat ca fiind valabil (actualizat) de MAI inainte de referendum.
    4) Dupa referendum registrul nu mai este valabil.
    5) CCR amana decizia ? Oare cum o sa motiveze ?

    Deocamdata ar trebui sa demisioneze:
    - Primul Ministru Ponta pt. ca nu si-a respectat angajamentul fata de UE;
    - Ministrul Rus pt. ca a gafat cu lista alegatorilor

    Intrebari pt. cetatenii romani:
    -Oare ce mai urmeaza in scenariu USL ?
    -Care va fi reactia UE ?

    Noi stam si ne uitam la televizor, leul se duce la vale, tara de... foaie verde si iar verde ......
  • +7 (7 voturi)    
    Tara arde (Joi, 2 august 2012, 18:12)

    ictin [utilizator]

    Si Ponta se bucura. Asta e cand la conducerea tarii se afla o adunatura de batuti in cap. Dar pana la urma, la asa popor, asa conducatori
    • +1 (1 vot)    
      Trist dar adevarat (Joi, 2 august 2012, 23:27)

      freeardeal [utilizator] i-a raspuns lui ictin

      Fiecare tara are politicienii pe care-i merta.Trist
  • +5 (5 voturi)    
    da, refaceti listele ! (Joi, 2 august 2012, 18:12)

    dorinuca [utilizator]

    Si pe mine unde ma treceti? Ca eu m-am mutat pe timpul verii la casa de vacanta si domiciliul meu este in oras , la 10km de unde ma aflu ! Eu unde am domiciliul nu locuiesc , dar exist ! Si nu voi sti ziua exacta cand or veni sa constate ca n-am murit ! Asa ca nu ma va numara nimeni , nici pe mine , nici pe sotul meu , nici pe fiul meu- toti cu drept de vot!
    • +2 (2 voturi)    
      idem (Joi, 2 august 2012, 19:26)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui dorinuca

      Pe mine m-au "prins" in tara in ultima zi de referendum, ca venisem in vizita cateva zile. Daca nu ma gaseau acasa inseamna ca... nu exist?
    • +2 (2 voturi)    
      ..scuze.. (Joi, 2 august 2012, 19:27)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui dorinuca

      ... am vrut sa zic "in ultima zi de recensamant"...
  • +7 (9 voturi)    
    decizia (Joi, 2 august 2012, 18:12)

    tanu [utilizator]

    corecta ar fi ca Romania sa fie scoasa din EUROPA definitiv si irevocabil!
  • +3 (3 voturi)    
    domnule ponta (Joi, 2 august 2012, 18:14)

    olentina [utilizator]

    minti cum respiri.esti dumneata prim ministrul romaniei,dar eu simplu cetatean nu dau doi bani pe dumneata.o sa numarati pana va iese .vorba lui nicolaescu facem referendum pana iese.
  • -1 (1 vot)    
    felicitari (Joi, 2 august 2012, 18:16)

    zaphoss [utilizator]

    Felicitari CCR! Inca o data se dovedeste ca minciuna are picioare scurte si adevarul iese incet, incet la iveala. Se pare ca au inceput sa-l vada si partenerii nostrii din UE. Asteptam o declaratie a doamnei Merkel cu sugestia data lui Basescu de a demisiona.
  • +2 (2 voturi)    
    gargaragii (Joi, 2 august 2012, 18:20)

    coco1963 [utilizator]

    ci asta si adormila stau numai in declaratii .Imi vine sa vomit cand ii vad.Vor fi vinovati de epidemia de hepatita pe care o provoaca in randul OAMENILOR din tara asta

    stimati tovarasi votanti , atentie vine FOAMEA in Romanica
  • +1 (1 vot)    
    amestec in justitie (Joi, 2 august 2012, 18:22)

    Zeroth [utilizator]

    Omul asta nu reuseste sa inteleaga ca nu are voie sa comenteze deciziile justitiei. I-a spus Barosso, i-a spus comisarul pe justitie, i-a spus Comisia Europeana iar el continua sa isi dea cu parerea despre diverse verdicte, ba ca sunt bune ba ca nu. Daca ar fi inginer sau doctor as intelege dificultatile pe care le are in a intelege ce inseamna sa nu te amesteci in justitie. Asa insa eu unul ma intreb nu numai cum si-a obtinut doctoratul ci si cum si-a obtinut diploma de absolvent de drept.
    Domnule Ponta, a nu comenta deciziile justitiei inseamna a nu spune nimic, nici macar de bine. Intrebati un student in anul unu la drept si va va explica de ce.
  • +4 (4 voturi)    
    Totusi (Joi, 2 august 2012, 18:37)

    morometu [utilizator]

    Neglijenta in serviciu am auzit ca este penala.
    Ce-ar fi sa facem o solicitare in acest sens?
    Daca nimeni nu-si asuma responsabilitatea dar totusi au fost cheltuite sume fara rost cineva trebuie sa raspunda.
    Si mai rau: inflatie in iunie 2,4, euro 4,6, iesiri masive de fonduri, vanzarea titlurilor de stat de catre nerezidenti...
  • +2 (2 voturi)    
    Victor Ponta,un pungas politic (Joi, 2 august 2012, 18:40)

    bacovia2012 [utilizator]

    incredibil!! atit alegerile locale,cit si referendumul,inclusiv alcatuirea listeleor electorale,au fost organizate de catre regimul usl!! prostii de ponta si antonescu nici nu si-au dat seama ca contesta veridicitatea listelor electorale care sunt aceleasi,atit la alegerile locale,cit si la referendum.la alegeri locale,dupa acesti mascarici ,,erau bune,,,iar la referendum nu!! daca se va dovedi ca listele electorale folosite la aceste doua evenimente politice fundamentale pentru un stat modern,sau dovedit a fi false, se impun numai doua conluzii: 1)anularea referendumului, la care usl,cu buna stiinta,a folosit liste electorale false si reintoarcerea neconditionata a lui traian basescu la cotroceni.2)anularea alegerilor locale de anul acesta petrecute tot pe liste electorale false si repetarea acestora tot anul acesta, odata cu cele parlamentare.concluzie:daca scenariul se va petrece aproape de cel descris, usl ca putere politica este un marazm total si trebue sa dispara din viata politica definitiv!! iar victor ponta si crin antonescu sunt niste pungasi politici!!!
  • +3 (3 voturi)    
    bravo! (Joi, 2 august 2012, 18:52)

    rezis [utilizator]

    Pot sa va asigur ca ati reusit sa terminati Romania! Saltul euro la 4,6 este o confirmare! Pacat ca romanii au facut eforturi supraomenesti sa/si depaseasca conditia! Pacat mare pacat! Nici macar nu era vorba de Basescu...era vb de faptul de a fi romani si a ne pasa cit de putin de tara asta! Iesirea din europa incepe sa devina certitudine! Cer cablistilor sa bage in grila vocea Moscovei altfel renunt la abonament!
  • +2 (2 voturi)    
    Nimeni nu poate invoca propria culpa (Joi, 2 august 2012, 19:02)

    Principiu [utilizator]

    Nimeni nu poate invoca propria culpa. usl poate.ccr aproba.
  • +3 (3 voturi)    
    Bla, bla, bla, co, py, pa (Joi, 2 august 2012, 19:32)

    Kepler [utilizator]

    Se pare ca se pregateau sa nu accepte decizia CCR !
    Asa, i-au mai mincat o luna jumate lui Basescu din mandat, iar Romania are in continuare doi presedinti (unul suspendat si altul interimar) si un prim-ministru copy-paste.
    Ce poate fi mai fara sens ?!
    • +1 (1 vot)    
      iata de ce: (Vineri, 3 august 2012, 9:16)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Vacanţa funcţiei- Articolul 97, Constitutia Romaniei:
      (2) În termen de 3 luni de la data la care a intervenit vacanţa funcţiei de Preşedinte al României, Guvernul va organiza alegeri pentru un nou Preşedinte.
  • +4 (4 voturi)    
    CCR (Joi, 2 august 2012, 19:41)

    Balenuta [utilizator]

    Draga CCR ne spui parerea matale despre referendum pe 12 septembrie 2012 sau prin 2015 ?
  • +2 (2 voturi)    
    lipsa totala de responsabilitate (Vineri, 3 august 2012, 9:49)

    cuky [utilizator]

    Un incomensurabil esec al actualului guvern Cum este posibil sa ai tupeul cand ai vazut ca nu-ti convine rezultatul ,tu guvern care ai organizat si referendumul si alegerile locale unde legea prevede aceleasi lucruri referitoare la liste ,sa contesti corectitudinea listelor dupa ce s-a u facut fe lde fel de presiuni pe judecatorii CCR ,inclusiv de cel ce trebuia sa TACA de mult -Ion liescu Trebuia sa taca si sa se retraga de la mineriade ,care ne-au facut sa pierdem startu si sa fim permanenta candidata la ultimul loc in UE.
    In ce priveste generatia tanara de politicieni ,Sova ,
    Ponta, chiar imi puneam speranta ca se va crea un alt fel de clasa politica .Eroare totala .
    D-l Sova ,din pacate si el jurist ,dadea sfaturi cum sa judece CCR ,la ce cifre sa se raporteze,sa tina cont de latura sentimentala eventual ,ca si cum CCR se intalnea la o sueta .Cind au vazut ca nu este posibil ,au venit cu acest argument ,al neveridicitatii listelor ,punind CCR in situatia de a lua aceasta decizie ,fara ca USL sa pomeneasca ca de fapt este singurul vinovat de toata aceasta situatie pe care o suporta strict numai poporul ,excluzand in totalitate clasa politica
    Atitudinea decidentilor din Romania a fost a unor oameni fara responsabilitate care isi permit sa ne joace vita noastra si asa destul de amarata ,la un cazinou sicilian .Este vizibil ca aceasta clasa politica ne trateaza ca pe niste prosti,neinformati si in special foarte saraci ,deci indeplinind toate conditiile unei mase de oameni (nu popor ) usor de
    manipulat si de cumparat
    Altfel nu ar fi creat aceasta situatie dezastruoasa , de criza .Poporul roman era ca un ratacit in desert care mai avea in plosca lui doua inghitituri de apa ,pe care acesti alesi ai neamului cu sadism i-a aruncat-o .
    .
    Domnilor ,ar trebui sa va treziti ,si sa vedeti ca ne bagati untr-o fundatura ,scotandu-ne din randul lumii civilizate si aflati ca NU AVETI DREPTUL S-O FACETI .
  • +1 (1 vot)    
    Daca decizia CCR (Vineri, 3 august 2012, 10:42)

    Gabi M [utilizator]

    este corecta,Ponta si tot guvernul care a asigurat organizarea Referendumului trebuie sa DEMISIONEZE!Ei au organizat,el l-a laudat pe Rus si Dobre pentru organizarea ireprosabila.Nefiind asa,dupa decizia CCR trebuie sa demisioneze!
    • 0 (0 voturi)    
      flacara violet (Vineri, 3 august 2012, 11:35)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui Gabi M

      Basescu e de vina ,a aprins din nou flacara violet (a redenumit-o a democratiei) si le-a manevrat mintile unor pontalai saraci cu duhul care au intocmit liste false !