Premierul Ponta ii scrie din nou lui Barroso: Guvernul va respecta decizia CCR. Estimarile evoca o participare totala cuprinsa intre 48 si 50%

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 iulie 2012, 19:54 Actualitate | Politic

Premierul roman Victor Ponta i-a scris marti presedintelui Comisiei Europene Jose Manuel Barroso pentru a-l asigura ca guvernul roman va respecta decizia Curtii Constitutionale asupra referendumului de destituire a rivalului sau, Traian Basescu, relateaza AFP.

"Guvernul roman va respecta decizia Curtii Constitutionale" legata de acest referendum, subliniaza Ponta, in aceasta scrisoare a carei copie a fost obtinuta de AFP.

Scrisoarea lui Ponta, datata luni, 30 iulie, ii precizeaza lui Barroso ca "estimarile publice evoca o participare totala cuprinsa intre 48 si 50%".

Potrivit rezultatelor dupa numararea a 99,97% din sectiile de vot, participarea a fost de 46,23%.

De altfel, AFP noteaza ca Victor Ponta recunoscuse clar, luni, intr-un interviu acordat pentru cinci media straine, ca rata minima de participare nu a fost atinsa.

"Pare foarte clar ca pragul de 50% nu a fost atins, deci dl. Basescu va reveni in biroul sau", spunea atunci Victor Ponta.

Parlamentarii USL au anuntat insa marti ca doresc sa depuna contestatii in fata Curtii Constitutionale, denuntand un prag de participare "excesiv".

Ei sustin ca listele electorale trebuie modificate a posteriori in functie de datele provizorii ale ultimului recensamant si ca trebuie eliminate persoanele care au emigrat in strainatate.

Ministrul de Interne, Ioan Rus (USL) prezentase listele electorale actualizate in 10 iulie, ca fiind valabile pentru acest referendum, cu un numar de 18,292 milioane de alegatori.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

13909 vizualizari

  • +41 (41 voturi)    
    Ha??? (Marţi, 31 iulie 2012, 20:07)

    ana [anonim]

    cum intre 48 si 50%??? Mai erau 2 sectii de votare de numarat parca...acolo sunt 1 milion de voturi??? Acolo ati bagat furaciunile???? CE INSEAMNA ASTA?
    Mai Ponta, tu crezi ca "Barosu" nu stie deja cati am votat??? Ce-i cu tine, chiar asa prost esti? Sau Sova inca mai numara...
    • +15 (15 voturi)    
      o explicatie (Marţi, 31 iulie 2012, 22:07)

      palul [utilizator] i-a raspuns lui ana

      o explicatie ar fi ca vor sa ii enerveze/provoace pe cei de la UE pana ne suspenda de tot ca sa poata USL-ul sa isi faca de cap.

      sau ar mai fi asta (link in engleza)
      http://everything2.com/title/What+do+you+want%252C+a+cookie%253F

      Da parca e greu de crezut, nici macar Potalaul nu poate fi atat de prost.
    • +11 (13 voturi)    
      Niste oameni (Marţi, 31 iulie 2012, 23:09)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ana

      de la Antena 3, au socotit ei citi cetateni romani au drept de vot. Conform Antena 3 acestia sunt:16.568.476. De ce mai trebuie sa platim Minister de Interne, BEC, CCR, CSM si o multime de altele. Marile adevaruri sunt spuse la Antena3. CCR aceasta cifra trebuie sa o ia in calcul pentru referendum. Ce daca BEC a luat in calcul cifra data de MAI, de Rus, si a calculat evolutia procentuala a celor care au votat la diferite ore dupa cifra data de ei. Am auzit ca o eventuala aminare cu citeva zile a deciziei CCR, o aminare a publicari deciziei in MO, o aminare a intruniri Parlamentului si altele asemenea care ar putea sa amine revenirea lui Basescu la Cotroceni ar putea sa produca o mare bucurie puscariabililor.
    • -4 (4 voturi)    
      Hi??? De fapt sunt 1-2 % (Miercuri, 1 august 2012, 8:51)

      anu [anonim] i-a raspuns lui ana

      De fapt sunt 1-2 %,pentru ca cei ce au votat Da se pregatesc sa plece din tara conform indicatiilor minunatului domn Ungureanu.
      Cred totusi ca Domnul Ungureanu s-a pripit. Daca pleaca 7,5 milioane, de unde mai fura PDL?
      • +1 (1 vot)    
        Pai sa vedem (Miercuri, 1 august 2012, 11:44)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui anu

        de unde va "fura". Din cele 7.5 mil sa zicem fara furt sunt cam 6.5 mil. Sa vedem si categorii sociale:
        - ~4.8 mil sunt pensionari
        - ~1 mil sunt bugetari
        - ~5 mil angajati

        Prin absurd sa zic ca in mare parte pensionarii si bugetarii au votat cu "DA". Ce crezi tu ca se intampla daca pleaca cei care cu adevarat duc tara in spate ... acei 5 mil din tara care muncesc vor pleca. Sa vad atunci de unde mai FURA USL-ul.
        • -4 (4 voturi)    
          Ai dreptate (Miercuri, 1 august 2012, 12:11)

          anu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          USL nu are ce fura de la PDL pentru ca PDL NU PRODUCE NIMIC.
          UDREA- mare afacerist-produce ceva?
          Berceanu? Am lucrat la intreprinderea care- i-a facut cutiile postale pe care le-a vandut apoi postei. Deci nu produce nimic.
          Boureanu -mare afacerist- povestea cu vanzarea firmei la un sirian invizibil, ramand cu basma curata, si autoritatile in stare de admiratie.
          Stolojan-Tofan Grup?
          Spune-mi Dumneata cinci PDListi care produc ceva prin cinste:
          Stiu, o sa zici Pinalti, Trita Fanita...Hi,Hi, Hi
          In rest Neamtu, Preda, Macovei, Ungureanu, n-au produs in viata lor decat maculatura... si culmea ca se dau de dreapta dar banii ii iau de la stat...Cred ca si ascutitul unui crayon le provoca angoase metafizice....
    • 0 (0 voturi)    
      bomba (Miercuri, 1 august 2012, 23:44)

      mandingha [anonim] i-a raspuns lui ana

      varianta romaneasca a bancului cu bomba de cauciuc chinezeasca.
      Bomba cu Sova a numarat 48 % si mai numara inca pina la peste 50%.
  • +23 (23 voturi)    
    e de bine Ponta sa traiesti bine (Marţi, 31 iulie 2012, 20:08)

    hanscecantalamitraliera [anonim]

    alaturi de filipineza ta bona, imi esti simpatic...dragi roamni s aii dam niste dropsuri chinezesti..Ponta spune tot..incredibil..se reface omul fara rudotel..doar cu ploaia de azi dupa amiaza...Ponta Te iubim cand spui adevarul si te hulim cand COPIEZI
  • +28 (28 voturi)    
    mincinosi de usl-isti (Marţi, 31 iulie 2012, 20:08)

    Pop Radu [utilizator]

    eu nu inteleg cum usl tot spune ca basescu si pdl a stricat imaginea tarii in europa prin informarile facute catre comunitate, cand adevaru este ca ctrl v a trimis informari la comunitate imediat cum vedea ca se caca o musca in tara asta. usl-isti impreuna cu a3 sunt niste mincinosi si dezinformatori cum numa pe vreamea lu inpuscatu vedeai asa ceva, dar daca avem un popor de retardati este cam greu sa ne dam seama de adevar. toti usl isti sunt niste retardati singura lor scapare fiind exilarea in sahara cum bine zicea un fost ministru despre o minoritate nationala.
  • +24 (24 voturi)    
    Oare? (Marţi, 31 iulie 2012, 20:10)

    Coco [anonim]

    Oare Dl. Ponta sa fie atat de "tampit" ?!?!
    Reactiile lui din ultimele zile (mai ales) ma fac sa cred ca fie are ceva probleme la mansarda, fie joaca un rol.
    Greu de crezut ca un prim-ministru poate fi de-a dreptul dus cu pluta. Ma gandesc ca totusi USL-ul are si oameni zdraveni la cap care i-ar fi spus ca a luat-o pe aratura.
    Rolul este impus de cineva (nu cred ca Felix, el e prea mic) si cel mai probabile serveste unor interese - cel mai probabil economice.
    Viitorul apropiat ne va spune daca pronosticul este corect...
  • +26 (26 voturi)    
    misto... (Marţi, 31 iulie 2012, 20:15)

    costinescu [utilizator]

    deci daca plecam din tara, pierdem cetatenia romana, nu mai avem drept de vot, conform usl. parca am mai auzit de asta pe undeva... candva... a, gata, stiu: pcr-ul si mult prea iubitul conducator facea la fel. pai, stati, adica psd+pnl=pcr???? adica, anto+ponta=ceausescu???? sau anto=nicolae ceausescu si ponta=elena ceausescu??? baieti, macar recunoasteti sa stim si noi cum stam. noi nu va judecam, doar aia de la noua dreapta si gigi becali s-ar putea sa comenteze.
  • +27 (27 voturi)    
    daca avem numaratoarea de sa estimam?? (Marţi, 31 iulie 2012, 20:16)

    grosu [anonim]

    cum estimarile sunt de 48-50% cand numaratoarea exacta indica 46%?? cu cine crede ca vorbeste copy-paste, crede ca barroso e la fel ca pensionarii lui vanghelie? un asemenea mincinos prim ministru nu cred ca a existat in vreo tara din acest univers. cred ca ar trebui sa consulte un psihiatru.
  • +26 (26 voturi)    
    48 si 50% ?? (Marţi, 31 iulie 2012, 20:16)

    stan [anonim]

    de unde a scos valorilea astea??

    parca vad ca fac presiuni enorme pe BEC sa puna 3% in plus (marja de eroare imensa) si pe CCR !!

    JALNIC, adunatura de comunisti!
  • +21 (21 voturi)    
    Domnule Barroso, (Marţi, 31 iulie 2012, 20:16)

    dandanache [anonim]

    USL-ul se mai gandeste daca sa respecte legea sau nu si face in prezent presiuni asupra CCR; Guvernul va respecta decizia CCR daca va fi conform asteptarilor rechinilor comunisti din usl. In caz contrar, premierul va ceda din nou presiunilor interne, iar Romania va continua sa devina veriga tot mai slaba a UE pentru ca agenda usl pare sa aiba conexiuni cu agende neeuropene.
  • +19 (19 voturi)    
    Cetatenii romani cu domiciliul permanent... (Marţi, 31 iulie 2012, 20:17)

    IamInTheWrongBusiness [anonim]

    in strainatate au si ei drept de vot si nu sunt cuprinsi in recensamant... Ei nu au drept de vot la alegerile locale, dar la alegerile generale si la referendum au drept de vot.

    Cifra de 15 mil de alegatori pe care o tot vehiculeaza unii si altii si sustin ca ar fi numarul de alegatori ce ar trebui luati in calcul la stabilirea celor 50% + 1 de alegatori sunt de fapt cetatenii romani cu domicilul stabil in Romania. Cifra de 15 mil nu include si cetatenii romani din strainatate care au domiciliul permanent sau temporar in strainatate si care au de asemenea drept de vot. Eu si familia mea suntem (si) cetateani romani desi avem domiciliul permanent in strainatate si nu avem carti de identitate, dar avem pasapoarte romanesti valide. INS nu a venit la domicilul nostru din strainatate sa ne cuprinda in statistica deoarece recensamtul s-a facut numai pe teritoriul Romaniei. Personal consider ca numarul de 18 mil de alegatori comunicat de MAI ar fi mult mai apropiat de realitate intrucat e bazat pe CNP si ar trebui sa cuprinda si cetatenii cu domiciliul in strainatate.

    numai bine
  • +12 (12 voturi)    
    viata bate filmul ... (Marţi, 31 iulie 2012, 20:19)

    imdb [anonim]

    parca suntem in filmele americane : parlamentul si usl-ul au rolul de bad cop iar ponta face pe good cop. poate, poate il remarca Europa ce bun baiat este el.
  • +14 (14 voturi)    
    Daca (Marţi, 31 iulie 2012, 20:20)

    Dodona [anonim]

    vine acum USL-ul, si zice ca in tara asta nu exista o evidenta cat de cat corecta a populatiei, inseamna ca vor sa ne discrediteze complet in fata partenerilor UE. Ce fel de rapoarte, raportari si situatii au trimis guvernele noastre la UE ? Inseamna ca toate-s niste falsuri care trebuie aruncate la cos ! Dar poate ca asta si urmareste USL, sa fim dati afara naibii din UE !
  • +17 (17 voturi)    
    nu stiu (Marţi, 31 iulie 2012, 20:22)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cum sa-l mai numesc pe asta, ca mincinos infect e prea putin, vorbeste de estimari cind bec a anuntat rezultatul final. Dezgustator.
  • +8 (8 voturi)    
    "Evoca" (Marţi, 31 iulie 2012, 20:27)

    Ion [anonim]

    Estimarile publice "evoca" sau evocau?
  • +15 (15 voturi)    
    plagiator (Marţi, 31 iulie 2012, 20:27)

    anda [anonim]

    Minciuni,minciuni ,minciuni.Ce sa astepti de la un individ lipsit de scrupule,lipsit de onoare,care una zice ,alta face.Ii tremura genunchii cand trebuie sa-i dea socoteala lui Barroso,si se impauneaza ca un cocos fata de concetateni.Dece sa se retraga Basescusi nu el,plagiatorul,care e dovedit de toti oamenii de specialitate,de toti oamenii simpli care si-au dat seama de smecheriile sale ?
  • +17 (17 voturi)    
    Incredibil !!!!! (Marţi, 31 iulie 2012, 20:27)

    polonyca [utilizator]

    Omul asta e bolnav saracu'...!!! Psihopat.....
  • +18 (18 voturi)    
    omul asta minte cum respira! deci 46% nu (Marţi, 31 iulie 2012, 20:32)

    Eneas [anonim]

    sunt nici 48% nici 50%! un om are 46 de cromozomi, daca are 48 de cromozomi e maimuta sau e Ponta, daca are 50 de cromozomi e ananas sau Antonecu !
    deci nea doctorosul in plagiatura ,mai atent cu manipularea-cat iti mai place cuvantul asta-oare de ce ?-cifrelor atat pentru Barroso
  • +17 (17 voturi)    
    Barosso nu e prost (Marţi, 31 iulie 2012, 20:33)

    ovidiu35 [utilizator]

    Nici Barosso nu e prost
    Sa mai creada un mincinos!
  • +13 (13 voturi)    
    46.23 (Marţi, 31 iulie 2012, 20:36)

    nicu [anonim]

    Cum poti distorsiona asa pe fata un rezultat comunicat de presedinta BEC ? Asta ,crede ca ne duce pe toti,totdeauna ! Om trai sa -l vedem cerandu-si scuze alaturi de crin, pentru marsavia referendumului... In realitate azi toata ziua ,usl a facut presiuni asupra CC prin comunicatele media ,rusineee!
  • +13 (13 voturi)    
    Pai de mai ponta-crinule.. (Marţi, 31 iulie 2012, 20:36)

    o voce [anonim]

    .. n-ai spus tu lu' nenea Barroso, lu' tanti Angela (Merkel) si chiar si tizului tau Victor (Orban) sa nu voteze??
    Asa acum aveai si tu 50 + 3, vezi? ( de unde ai scos 50 e alta ''performanta'' pe care nici eternul organizator de alegeri pierdute Dragnea, nu a reusit-o)

    Asa ca ati ramas singuri cu ''capcaunul'' care v-a batut ca pe chiftele, doar cu o singura mana si aceea legata :), :)

    Acum tot voi vreti sa-l paratzi lu' nenea Barroso...

    Hai nu va mai suparati; va spun ca sigur ve-ti intra in.... cartile de istorie cu performanta voastra, de vor avea toate generatiile ce vor veni de cine sa faca ''bashcalie''.
  • +17 (17 voturi)    
    sper că... (Marţi, 31 iulie 2012, 20:39)

    ampersand [utilizator]

    Sper că ponta şi-a început aşa scrisoarea:

    "Dragă domnule Barroso, nu ştiu dacă vă mai amintiţi de mine..."
  • +13 (13 voturi)    
    Cred ca innebunesc! (Marţi, 31 iulie 2012, 20:41)

    Ael [utilizator]

    Estimarile arata ... intre 48 si 50...
    Oameni buni, cred ca innebunesc! Omul asta prosteste oamenii fara sa clipeasca! Sa facem ceva! Ori il internam pe el, ori ne interneaza el pe noi toti!
  • +17 (17 voturi)    
    cand dracu (Marţi, 31 iulie 2012, 20:42)

    flitmania [utilizator]

    scapam de nebunii astia?
  • +14 (14 voturi)    
    Despre.... (Marţi, 31 iulie 2012, 20:42)

    Victor [anonim]

    Bunul simt lipseste. BEC zicea iieri oficial participare 46.27 %. Chiar îl durea gura sa spună adevarul ?
    Lor nu le este sila de ei ?
  • +16 (16 voturi)    
    se intrece zilnic in exercitii de prostie ! (Marţi, 31 iulie 2012, 20:43)

    mirceacr [utilizator]

    i-a mia scris o scrisorica ....de umor politic

    desi sunt 46%, totusi sunt 48-50% ...adika 2+2 fac 7 ..

    si alte aberatii
  • +17 (17 voturi)    
    ponta cel inteligent (Marţi, 31 iulie 2012, 20:44)

    ampersand [utilizator]

    "estimările publice evocă"... :)

    "Evocă", dottore? :))
  • +12 (12 voturi)    
    Estimarile publicului de chibiti (Marţi, 31 iulie 2012, 20:45)

    M. Dionis [anonim]

    "estimarile publice evoca o participare totala cuprinsa intre 48 si 50%"

    Estimarile CUI anume le-a trimis Ponta lui Barroso? Deja luni dimineata BEC anuntase 45,92% cu o marja de eroare de 3%: chiar isi inchipuie premierul ca poate sa dezinformeze cu nonsalanta un oficial UE?!
  • +14 (14 voturi)    
    minte iar! (Marţi, 31 iulie 2012, 20:46)

    iulianbarlad [utilizator]

    asta minte cu cifrele in fata,cum sa fie 48-50 la suta cand mai mult de 46,5 nu poate fi?il crede prost si pe barroso?si de ce simte nevoia sa-i scrie iar?cu ravase de astea mincinoase nu-si spala obrazul infectat de minciuni si hotii...
  • +13 (13 voturi)    
    Pinochio (Marţi, 31 iulie 2012, 20:46)

    dovakhin [utilizator]

    bai cat de tupeist trebuie sa fii ca sa minti in halul asta ?

    bine ca n-a zis 100%
  • +13 (13 voturi)    
    asa a fost si cu procurorul Panait ? (Marţi, 31 iulie 2012, 20:46)

    Daniel [anonim]

    cum adica 48-50% ?

    Prezenta a fost 46, mult sub 50, ati pierdut, la revedere.

    Sa plece impostorul bolsevic de la Cotroceni si sa vina adevaratul presedinte.
  • +26 (26 voturi)    
    Estimari (Marţi, 31 iulie 2012, 20:48)

    NicolaeA [utilizator]

    Estimarile publice arata ca Ponta are intre 0 si 1 doctorate, intre 0 si 2 masterate, circa 0 bun simt, are un debit de minciuni intre 3 si 5 pe minut de vorbire si mai are intre 1 si 3 luni de stat ca PM.
  • +13 (13 voturi)    
    ... (Marţi, 31 iulie 2012, 20:48)

    Ariona [utilizator]

    intotdeauna spune ca el respecta deciziile CCR si parlamentul indubitabil face ceva contrar celor declarate de el, caci el vrea de fapt sa spune "nu eu sunt de vina ci parlamentul"...
  • +19 (19 voturi)    
    Referendum (Marţi, 31 iulie 2012, 20:50)

    Dumitru [anonim]

    Nenorocitilor respectati legea si n-o mai intoarceti cum va convine. Nu am crezut ca doi politicieni iresponsabili si un parlament corupt pot face atata rau unui popor! Ca urmare atentie pe cine alegem in viitor. Trebuie sa ne pese de alegeri care trebuie sa li se dea cea mai mare importanta. USL s-a inconjurat numai de carieristi, mafioti siborfasi. Hoti si borfasi sunt si in PDL si trebuie amendati la alegerile viitoare. Uitati-va la fetele lor, aflati din ce familii fac parte, ce au lucrat pana acum si va dati seama daca merita sa fie alesi. Am ramas surprins si de lipsa de caracter a lui Ciutacu si Badea care s-au comportat ca niste marlani fata de Alina Dumitru. De asemenea si-au dat arama pe fata si CTP si Hurezeanu care de fapt sunt niste lingai de blide. Au avut comportamente duplicitare dandu-si astfel cu inteligenta in cap. Rusine!
  • +17 (17 voturi)    
    niste manipulatori (Marţi, 31 iulie 2012, 20:53)

    Elena [anonim]

    Da' lor nu le e rusine sa ne minta asa in fata? De ce nu spun "prostilor" si ca datele de la INS nu cuprind si persoanele plecate la munca in strainatate? Si stiu ca e asa pentru ca nici sora mea nu a fost "contabilizata" cand au venit recenzorii la mine la poarta! Mi-au spus ca persoanele care sunt plecate pentru mai mult de sase luni nu sunt luate in considerare! Deci datele complete le are Evidenta Populatiei. Hai, ca prea disperati sunteti!
  • +19 (19 voturi)    
    PONTA MINTE CUM RESPIRA ! (Marţi, 31 iulie 2012, 20:56)

    C.T.C [utilizator]

    PLAGIATOR, HOT, MINCINOS ! Sa nu ne fie lene sa ii tot spunem asa acestui ordinar. El asta vrea, sa minta pana nu se va mai obosi nimeni sa-i spuna ca e mincinos :))) 26,5 = 28 = 50 ? :))) Mai bine 52% ca Sova, ala care a numarat si mortii de la holocaust.
  • +16 (16 voturi)    
    Ponta si scrisorile (Marţi, 31 iulie 2012, 20:56)

    Mircea [anonim]

    Tot scrie de 3 saptamani Ponta catre oficiali UE.

    Ma intreb daca nu cumva i-a scris somanei Merkel sa se planga ca din cauza neprezentei dansei la vot l-a ajutat pe Basescu?
  • +15 (15 voturi)    
    Care estimari? (Marţi, 31 iulie 2012, 20:59)

    EllySt [utilizator]

    D-l Ponta zice: "Estimarile evoca o participare totala cuprinsa intre 48 si 50%". Despre ce estimari este vorba? Ale d-lui Sova (cel cu milionul de voturi) sau ale d-lui Dragnea sau d-lui Oprisan sau ale Antenei3?

    Oare i-a scris d-lui Barroso si despre recordurile de participare de 250% sau de 20% participanti intr-un judet intre orele 20.00 si 23.00?
    Poate d-l Barroso a primit situatia cu participarea la vot pe ore si este deja lamurit de originala democratie damboviteana.

    D-l Ponta a spus ca la Londra a discutat cu mai multi prim-ministri din tarile europene care i-au recomandat sa respecte standardele europene in materie de referendum. Ce a inteles d-l Ponta din standardele europene s-a vazut dupa modul cum s-a desfasurat referendumul.
    Poate a confundat respectarea standardelor europene cu plagierea lor si atunci, pentru a evita plagierea, a ales o cale inovatoare de desfasurare a referendumului.
  • +16 (16 voturi)    
    initiativa de centru dreapta (Marţi, 31 iulie 2012, 21:00)

    FLORIO [utilizator]

    Hai sa scriem pe tricouri si altele "Nu ne plac plagiatorii" "Plagiatul e un furt" "Prim ministru plagiator penal" si ma gandesc ca o sa aveti si voi idei.
  • +12 (12 voturi)    
    parerea mea (Marţi, 31 iulie 2012, 21:05)

    parerea mea [anonim]

    Astia sunt disperati si chiar nu se asteptau ca vor pierde. Oricum au fraudat si ne-au terorizat cu sms-uri cu...hai la vot!!
  • +13 (13 voturi)    
    ce sa respecte domnule! (Marţi, 31 iulie 2012, 21:06)

    informel [anonim]

    individul asta nu respecta nici rezultatele BEC care sunt foarte clare de 46,23%, iar cu cele cateva sectii care mai trebuie procesate nu se poate ajunge decat la max 46,3%
  • +14 (14 voturi)    
    :)) (Marţi, 31 iulie 2012, 21:09)

    IASI [utilizator]

    Nici acum nu s-a putut abtine sa nu fure cateva procente:)) cred ca real au fost vreo 25%de oameni simpli in afara de voturile cu NU ,cele furate,batrani luati de acasa cu masina ,familile celor 3 partide:PSD;PC,PNL,UNPR,SI tot clanul ANTENELOR plus famili cumetri etc. Oricum respect pentru cei care au fost la vot din convingere iar noi romanii ar fi timpul sa fim uniti impotriva partidelor care ne fac rau:STOP dezbinarii intre romani.
  • +14 (14 voturi)    
    CTRL C+V (Marţi, 31 iulie 2012, 21:13)

    cornelpoprock [anonim]

    Dupa ce s-a facut de bafta pe la UE (si mai apoi isi pune cenusa in cap cum ca si-a luat lectia...), o mai comite inca o data - crede ca poate "imbraca" frumos ceva ce cifrele o arata sec... ceva cuprins intre 48 si 50%... mai grav este ca se asteapta ca UE sa si creada gogosi de-astea...
    Dl Iliescu i-a recomandat dlui A. Nastase (mai acum ceva vreme) o perioada de pauza publica, in ideea de a lasa opinia publica sa revina la sentimente mai bune... Ma gandesc ca dl CTRL C+V (ce combinatie - Crin+Victor) ar trebui sa faca un pas in spate pentru vreo 5 ani pana cand competentele (de la bun-simt pana la cele politice) vor avea note mai bune...
  • +12 (12 voturi)    
    scrisoare lui ponta (Marţi, 31 iulie 2012, 21:14)

    ca_32 [utilizator]

    "Barroso? stii..., n-am crezut ca o sa absenteze atat de multi si n-am furat destul. Imi pare rau, dar noi am facut tot posibilul, ati vazut doar am avut localitati cu peste 100% am mers chiar si pana la 250%, dar tot nu am reusit. Asa ca va rog frumos se poate sa coboram pragul cateva procente? sau sa mai aducem niste buletine de vot?"
  • +14 (14 voturi)    
    mitomanie (Marţi, 31 iulie 2012, 21:15)

    Cami [anonim]

    Auziti oameni buni, " participare intre 48-50% ". Domne' asta minte intradevar cum respira ! E bolnav de mitomanie !
  • +13 (13 voturi)    
    e vremea ca Ponta sa se retraga. (Marţi, 31 iulie 2012, 21:16)

    Uzu_buzu [utilizator]

    mi se pare penibil sa trebuiasca sa anunti ca o sa respecti deciziile curtii, ca si cum tu ai putea si sa nu le respecti ...
  • +13 (13 voturi)    
    DEMISIA, (Marţi, 31 iulie 2012, 21:17)

    Skiby [utilizator]

    domnule mic, foarte mic Titulescu!
  • +13 (13 voturi)    
    minciuni (Marţi, 31 iulie 2012, 21:17)

    ion [anonim]

    mitomanul iar vb aiurea 46,78 nu este nici 48 si nici 50 omul asta cum deschide gura cum minte
  • -13 (17 voturi)    
    daaaaaaaa (Marţi, 31 iulie 2012, 21:23)

    me [anonim]

    au votat mortii pentru basescu...

    o tara in care nu se respecta decizia majoritatii (si prin majoritate inteleg aia care AU FOST la vot nu aia care nu au vrut sau nu au putut (e cam greu sa votezi cand esti mort - sau ar trebui sa fie in romanica se pare ca nu e)) acea tara NU este o democratie!!!

    romania tocmai a dovedit ca nu este o democratie!!!
    • +2 (2 voturi)    
      nu- fa probleme (Miercuri, 1 august 2012, 9:09)

      luciaS [utilizator] i-a raspuns lui me

      la referendumul asta si mortii au votat, normal pentru demitere si sa fie la numar
  • +15 (15 voturi)    
    un (Marţi, 31 iulie 2012, 21:26)

    bobo_ioan [utilizator]

    Pamp acest plagiator, maruntel om de stat, mare la sfat cnd e sfatuit de Sova! :-)
  • +16 (16 voturi)    
    alegerile locale (Marţi, 31 iulie 2012, 21:27)

    alba_ca_zapada [utilizator]

    au fost efectuate tot pe "cota" de 18 mil. Parca asa imi aduc eu aminte. Depun USListii miine contestatii si ptr alegerile locale?
  • +21 (21 voturi)    
    Matematica pentru asistati (Marţi, 31 iulie 2012, 21:32)

    Feisbuk [anonim]

    Pentru oltenii mai grei de cap: se face o medie intre BEC si Sova. Astfel se ajunge la 48-50%.

    Intr-un registru mai serios, Ponta imi aduce aminte de scoala generala cand aveam tot felul de colegi care produceau scuze care mai de care mai felurite pentru care nu se pregatisera. Cred ca Ponta a fost un astfel de elev. Frustrat, mereu in plan secund. Nu se explica cum minte cu atata dezinvoltura si fara un dram de luciditate. Rata participarii care va fi prezentata de BEC va aparea in toata presa internationala, asa incat Barosso nu are nevoie de astfel de povesti Iar daca il prinde intr-o zi mai proasta, poate il intreaba ala iar de celebra lista.

    Oricum, poporul roman dovedeste resurse nebanuite in a produse pe banda rulanta astfel de specimene, ca si stampilatori care sa-i voteze.
    • +5 (5 voturi)    
      Stai linistit ! (Marţi, 31 iulie 2012, 22:06)

      puricelu [utilizator] i-a raspuns lui Feisbuk

      Nu mai apuca Barosso sa-l intrebe. Daca scapa cu bine de FMI, Banca Europeana si cea Mondiala cred ca n-o sa-i mai trebuiasca nimic si-o sa lase si guvern si tara si tot si-o sa mearga cat o sa vada cu ochii ! Tare sunt curios daca ei o sa stea de vorba cu Ponta stiind ca este un plagiator. Ce transpiratii o sa-l apuce pe Pontica-al nostru !!!
      • +4 (4 voturi)    
        Cititi Vocea Rusiei (Miercuri, 1 august 2012, 8:44)

        sipi [utilizator] i-a raspuns lui puricelu

        Aici nu e vorba de Tonta, alde Cacarau , Varanul sau drogatul de Sova, de care si maica-sa se dezice, situatia e mult mai grava: indivizii sunt tradatori de tara, criminali, iar toti cei care i-au creditat si inca ii mai voteaza, urmarind cu nesat propaganda otravita a antenelor, se face vinovat de aceeasi crima.
        Trebuie starpit cuibul de vipere si aratat cu claritate dusmanul, adica politicienii rusi si ofensiva lor impotriva Romaniei.
        Mie nu imi arde de ras, imi vine sa plang de ceea ce ne asteapta daca tradatorii castiga teren. Am 62 de ani, am fost obligata sa invat rusa de la varsta de 8 ani intot timpul scolii generale si a liceului, am fost denuntata la securitate de 2ori pe luna, am trait numai cu radio Europa libera, am ascultat minciuni zilnic la serviciu si in familie, am un al sase-lea simt al duplicitatii, primitivii astia aplica o reteta pe care o stiu pe dinafara!1
        Nu se poate sa-i mai lasam, trebuie sa iesim la lupta nu cu glumite si bannere, trebuie o coalizare nationala, altfel vor reusi sa ne intoarca iar la 1989, sau mai rau, la 1964.
  • +20 (20 voturi)    
    Interesele Romaniei vs cele personale (Marţi, 31 iulie 2012, 21:40)

    Dragos Oprisan [anonim]

    Dle Ponta,

    O formulare de genul "estimarile publice evoca o participare totala cuprinsa intre 48 si 50%" trimisa dlui Barroso si altor oficiali europeni nu face decit sa acopere Romania de si mai mult ridicol dupa aceste 2 luni de penibila lupta de putere in care legea a fost calcata in picioare.

    MAI (singurul organ abilitat legal sa determine numarul de cetateni cu drept de vot) a comunicat clar la inceputul referendumului situatia cetatenilor cu drept de vot.

    BEC (singurul organ abilitat legal sa determine rezultatele votului) a afisat clar statistica la zi cu procentul de vot si de statii de votare numarate.

    Orice oficial Roman care comunica informatii atit la intern cit si la extern trebuie sa foloseasca acele informatii oficiale care sunt determinate si confirmate de organele abilitate ale statului (in acest caz BEC si MAI).

    In momentul de fata dvstra umpleti de ridicol:
    a) doua institutii ale statului Roman (BEC si MAI) spunindu-le cum sa-si faca treaba si cum sa determine valorile si procentele, desi ele au specialisti de inalta clasa in statistica si informatica;
    b) functia de Prim-Ministru al Romaniei care nu foloseste sursele autorizate ci vorbeste din auzite si din surse neautorizate

    Cum credeti ca partenerii nostri externi ne vor mai crede: fie la anuntarea alegerilor din Nov (sau viitoare) sau orice declaratie a Prim-Ministrilor Romani.

    Eu va inteleg dezamagirea si umilinta prin care treceti, dar trebuie sa puneti interesul national mai presus decit cel personal si sa acceptati situatia ca un barbat de stat ce va declarati si trebuie sa fiti avind in vedere pozitia pe care o aveti.

    Interesele si pozitia Romaniei in lume sunt mai presus de interesele noastre de moment si nu pot fi cind pe fata cind pe dos, in functie de cum ne sau nu ne convine noua ca persoane.

    Cu stima,
    Dr. Ing. Dragos Oprisan
    • 0 (0 voturi)    
      Ma inseamna ceva interesele Romaniei ?? (Vineri, 3 august 2012, 9:29)

      veronica [anonim] i-a raspuns lui Dragos Oprisan

      Ma tem ca nu va pasa deloc de natiunea din care cu "onoare" faceti parte , dle prim ministru .
      Poporul nu inseamna doar aplaudatorii dvs, mai sunt si oameni care mentin un echilibru , asta va deranjeaza se pare . Este o majoritate careia ii place sa mearga spre civilizatie , ne pasa de viitorul generatiilor ce vin , nu mai vrem sa ne intoarcem din drumul ce cu greu ni s-a deschis . Sper sa existe tarie si unitate intre romani , sa actioneze pana nu-i prea tarziu .
  • +20 (20 voturi)    
    Pe bune, nu 52%? (Marţi, 31 iulie 2012, 21:42)

    Vladynica [utilizator]

    Colegul tau antisemit era cu 52, acum mai scazi? A fost obosit saracu
  • +17 (17 voturi)    
    afara nu merge asa (Marţi, 31 iulie 2012, 21:43)

    CCR [anonim]

    bai Ponta, sunt 46,xx%, nu 48-50%; daca nu ai fi un plagiator notoriu ai fi aflat ca premiul I se da cu nota X, nu cu X-1,3, admiterea la facultate se face de la media y, nu cu Y+/- 2% etc
  • +19 (19 voturi)    
    1% (Marţi, 31 iulie 2012, 21:48)

    vasile_d [utilizator]

    dar ultima prezenta comunicata a fost de 46,23%... oare acele 0,03% or duce procentajul de prezenta undeva intre 48 - 50%? eu nu cred.
    In schimb cred ca dl ponta nu este in stare sa scoata o fraza fara sa denatureze macar un pic realitatea...
  • +18 (18 voturi)    
    MINCINOSUL (Marţi, 31 iulie 2012, 21:52)

    kast 309 [utilizator]

    Cine il mai crede pe acest DOTTORE -MASTERAT.
    Nu ii mai ramane de facut decat sa-si dea DEMISIA.
    Cu acest referendum a saracit tara cu 25 milioane euro .
    • +5 (5 voturi)    
      Nu e singura suspendare... (Marţi, 31 iulie 2012, 23:03)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui kast 309

      ...din vara asta...are balta peste...pensii nu o sa mai aiba...
  • +6 (6 voturi)    
    compromisi! (Marţi, 31 iulie 2012, 22:06)

    pita [utilizator]

    Acesti ''baieti '', au fost impinsi in fata (in raza lui BASE), ca sa-si RUPA GATUL.Sant compromisi DEFINITIV SI DE TOT.
  • +6 (6 voturi)    
    Concluzie (Marţi, 31 iulie 2012, 22:13)

    Alt cetatean [anonim]

    Ok. De cateva luni urmaresc cu sufletul la gura stiri interne (si comentariile cititolor) si externe, discut cu familia si prietenii.
    Mi se pare destul de clar. Toata lumea constientizeaza ce se intampla. Tabara cealalta (ma refer la oameni obisnuiti) nu prea pare sa existe (sau cel putin nu se manifesta cu exceptia protestelor, dar acolo stim foarte bine ce se intampla).

    E clar ce e de facut - proteste ca sa aratam ca nu suntem reprezentati. Se pare ca le e frica doar de UE. Mi-ar placea sa vad stiri in ziare mari internationale despre zeci de mii de oameni care protesteaza. Sa vedem atunci daca mai au curaj sa continue.

    Asta ar fi pasul logic urmator. Ma intreb de ce nu se intampla chestia asta. Oare de ce suntem pasivi?
  • +3 (3 voturi)    
    Conform Vocii Rusiei... (Marţi, 31 iulie 2012, 22:27)

    Costin1968 [utilizator]

    ...actiuni in forta...Dormeo se inchide inauntru la Cotroceni...Basescu se invarte cu Loganul in jurul Palatului...pana cand un tanar jandarm ii comunica (evident cu accent moldav ) : Nea Base, unchesule ti-au suspiendat iar...a zis la radiou...Base raspunde, in mod evident....Nu iar, draga...DIN NOU !!!
  • +7 (7 voturi)    
    ponta minte...din nou (Marţi, 31 iulie 2012, 22:36)

    visio [utilizator]

    dar asta e stilul counistilor; le-a spus cineva astora dela usl ca anii `50 au fost demult? aaa, stiau deja pentru ca ei au bagat la canal inteligenta romaneasca; restul acestei inteligente a fugit afara de team aplagiatorilor si turnatorilor...
    apropo, intr-o tara normala, politicianul care il numea pe barosso "politruc" era exmatriculat de partidul; se vede clar ca usl l-a felicitat pe nicolaescu...
    cine mai crede ce spune ponta? numai fraierii; pana si cei care au iesit la vot, votantii usl, au fost platiti sa puna o stampila oarecare pe hartia aceea...
  • +6 (6 voturi)    
    nu e sanatos! (Marţi, 31 iulie 2012, 23:08)

    bogdan [anonim]

    Asta chiar e nebun!!! Minte cu nerusinare in continuare.. auzi 48-50%
    Nu are leac saracu'
  • +7 (7 voturi)    
    Mai dragilor (Marţi, 31 iulie 2012, 23:20)

    Miki [anonim]

    Sa nu ne lasam amagiti de diversiunea usl si antene.
    Ei sustin ca sunt 16mil de votanti in romania conform recensamantului, conform cnas, etc.
    Din cate stiu eu recensamantul s-a facut in romania si nu in strainatate. Pe cei 3-4 mil de romani cu DREPT DE VOT din strainate nu-i punem la socoteala? Normal ca nu figureaza nici la recensamant nici la cnas.
    Singura cifra oficiala este la MAI unde figureaza toti cetatenii romani cu cetatenie romana si drept de vot indiferent ca sunt in tara sau nu. Punct
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta tradat de Ioan Rus (Marţi, 31 iulie 2012, 23:27)

    sam22 [utilizator]

    Ministrul Administratiei si Internelor, Ioan Rus(PSD) "În acest moment lista finala cu alegatorii este stabilita, sunt 18.292.514 cetateni români cu drept de vot. Dintre acestia, avem si 623 de tineri care împlinesc 18 ani exact pe 29 iulie. Si cei care împlinesc 18 ani pe 29 iulie se regasesc pe listele de vot. Începând de azi nu mai stergem pe nimeni de pe lista, care îi va cuprinde si pe cei care vor muri de azi pâna atunci (la referendum n.r.). O sa fie probabil câteva zeci de persoane sau sute", a declarat Rus.
  • +8 (8 voturi)    
    pai ar putea (Marţi, 31 iulie 2012, 23:33)

    efz [utilizator]

    sa inceapa sa socoteasca procentul de pagini copy/paste de la doctorat. de ce oare nu se face control la cap pt.demnitari?
  • +7 (7 voturi)    
    Iarasi minte! (Marţi, 31 iulie 2012, 23:38)

    Als Ob [anonim]

    Ponta nu va timite nicio scrisoare lui Baroso. Se da mare si el.
  • +10 (10 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 1 august 2012, 0:03)

    pragmatism [utilizator]

    Bai, fratilor, astia au ceva cu romanii din afara. Pai ... sora-mea munceste in Austria de vreo 8 ani ... dar are cetatenie romana ... iar constitutia prevede ca orice cetatean roman peste 18 ani are drept de vot. Sora-mea are buletin romanesc si este cetatean roman. Isi permite unul ca sovinul Sova sa-i retraga sora-mii cetatenia romana??? Situatia sorei mele se multiplica pt milioane de romani din afara care sunt ... CETATENI ROMANI!!!
  • +2 (2 voturi)    
    ooo (Miercuri, 1 august 2012, 8:01)

    puia [anonim]

    pai numai prin scrisori trimise cu porumbacii mai poti comunica cu europa......ca altfel.....nu te primeste nici secretara....oricum nu citeste nimeni scrisorile tale...si alea plagiate.sau macar gandite de altcineva...caaa tu oricum nu prezinti incredere....
    Deci dispari din viata politica cu voiculescu si toata mafia politica.....
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta greseste voit (Miercuri, 1 august 2012, 8:39)

    lzrd [anonim]

    si crede ca la barosso nu ajung cifrele oficiale !
    Cum poti fi atat de stupid in relatiile cu CE ?
    Intrebati usl !
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 1 august 2012, 9:43)

    Misu [anonim]

    Foarte bine! Nici nu cred ca se putea altfel. Oricum referendumul a fost un succes partial, aratand increderea romanilor in presedintele suspendat Basescu si eliminand orice suspiciune referitor la presupusa "lovitura de stat"
  • +1 (1 vot)    
    chia ma pune pe ganduri (Miercuri, 1 august 2012, 11:40)

    dan madescu [anonim]

    stau sa ma intreb daca omul asta chiar poate sa ne fie prim ministru...ma pune pe ganduri
  • +1 (1 vot)    
    A lipsit unul! (Miercuri, 1 august 2012, 11:51)

    marvio [utilizator]

    Daaaaa, participarea la referendum a fost de fix 50%! A lipsit doar un singur vot pentru ca referendumul sa fie validat (cu 50%+1).

    Aici tot Basescu este de vina, fiindca el este omul din cauza caruia nu s-a intrunit cvorumul. De ce? Pai a lipsit de la vot! :)
  • 0 (0 voturi)    
    AVEM DREPTURI SI NOI ,CETATENII EUROPENI ? (Miercuri, 1 august 2012, 16:43)

    ivanescu [utilizator]

    domnilor ...nu ne revenim ...rugam sa luati pe toti din USL sa-i duceti dracului la LONDRA sau PARIS si sa-i scoliti ...nu au nimic in cap ,nici macar buna crestere ...uitati -va la ei parca sun turbati...spuneti daca acesti parlamentari ,au oare facultate sau nu ?.. ghise este dovada vie ! incercati sa ne mai manajati si pe noi cei care nu i-am votat.......suntem cetateni europeni si avem si noi drepturi ...tine cineva cont si de dorinta noastr an aceasta tara ?
  • +1 (1 vot)    
    recesamant (Miercuri, 1 august 2012, 17:09)

    LIVIUS [anonim]

    cat a costat recesamantul ? care este finalitatea lui, daca dupa ce cheltuim alte 20-30 mil de euro pt referendum, ne ghidam dupa cifre de la televiziuni sau diverse "estimari publice" sau "numaratori paralele" ?
    inainte de referendum ponta a demis conducerea de la statistica. motiv oficial - pt ca nu a raportat la timp concluzia recesamantului. pare rezonabil, dar nu am aflat finalitatea. cate buletine s-au tiparit de fapt ? acum stim ce a rezultat din acel recesamant ? si noile cifre cand intra in vigoare ? bugetul si previziunile economice, pe ce cifre sunt bazate ? parca traim intr-un vis urat.
  • 0 (0 voturi)    
    politicul (Miercuri, 1 august 2012, 17:20)

    motoescu [anonim]

    sunteti niste ticalosi cu totii!