Ponta "someaza" Parlamentul, partidele si pe Basescu sa nu exercite presiuni asupra judecatorilor Curtii Constitutionale

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 iulie 2012, 19:48 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a transmis, marti seara, un mesaj public in care someaza toate partile implicate in conflictul politic generat de suspendarea presedintelui sa se abtina de la orice forma de presiune publica sau directa la adresa Curtii Constitutionale sau a unor judecatori ai institutiei, relateaza Mediafax.

El precizeaza ca transmite mesajul in calitate de prim-ministru si tinand cont de importanta situatiei politice actuale, precum si de angajamentele democratice asumate.

"Din aceasta calitate, vreau sa somez toate partile politice implicate in actualul conflict politic generat de procedura de suspendare a presedintelui Romaniei - indiferent ca vorbim de presedintele suspendat, de Parlamentul sau de partidele politice - sa se abtina de la orice forma de presiune publica sau directa la adresa Curtii Constitutionale sau la adresa unor judecatori ai acestei institutii. Apreciez in mod deosebit daca acest apel va fi urmat de toate partidele parlamentare, fie ca este vorba de PSD, PNL, PC, PDL, UDMR sau UNPR", spune Ponta.

El arata ca este necesar ca, in acest moment complicat care urmeaza unui referendum extrem de important, toate partile implicate sa se abtina de la orice declaratie care poate fi interpretata ca presiune sau tentativa de influentare a deciziilor Curtii Constitutionale.

"Este necesar sa se evite orice tentativa de intalnire sau contactare a judecatorilor Curtii Constitutionale, pentru a nu se interfera asupra deciziilor acestei institutii. Personal, am garantat in fata Comisiei Europene si in fata partenerilor internationali ai Romaniei cu privire la independenta Curtii Constitutionale, precum si ca nimeni nu va incerca sa influenteze deciziile acesteia sau sa conteste deciziile acesteia", adauga Ponta.

Premierul mai afirma ca toti sunt datori sa demonstreze ca trateaza in mod responsabil si serios independenta Curtii Constitutionale, precum si ca respecta intocmai deciziile acesteia.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3418 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Crinulet (Marţi, 31 iulie 2012, 19:52)

    motzu12 [utilizator]

    Pai de ce nu-l somezi pe interimar ? Doar ce a iesit la rampa sa se gudure pe langa CCR.
    • +7 (7 voturi)    
      Da si lui..... (Marţi, 31 iulie 2012, 20:29)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui motzu12

      .......Varujan !! Ministrul mincinos si....!!
    • +8 (8 voturi)    
      scuze, dar cine plm se crede asta (Marţi, 31 iulie 2012, 21:12)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui motzu12

      sa someze pe toata lumea din 24 in 24 de ore ?
    • 0 (0 voturi)    
      Pontulet e duplicitar, asa stim ca procedeaza (Miercuri, 1 august 2012, 13:55)

      eu [anonim] i-a raspuns lui motzu12

      Si cu sesizarea usl la CCR cum ramane? mincinosule ponta.
  • +27 (27 voturi)    
    In calitate de prim ministu sa il someze si pe Ant (Marţi, 31 iulie 2012, 19:54)

    mman [utilizator]

    In calitate de prim ministu sa il someze si pe Antonescu, care tocmai ce pune presiune pe CCR!

    Sau presiunea aia, e una permisa, ca e pt ei.

    Hai ca ati incasat-o si inca rau.
    Abia astept sa vad repercursiuniile, care sper sa apara curand. O intalnire cu Nastase poate fi utila, poate isi mai face inca un dottorat.
  • +25 (25 voturi)    
    ! (Marţi, 31 iulie 2012, 19:55)

    AndreiU. [utilizator]

    Victore, zi-i te rog si lui cocotatu ala de la Cotroceni, ca o da tare pe subiectul asta.
  • +21 (21 voturi)    
    pai..e atributul lor .. (Marţi, 31 iulie 2012, 19:57)

    katza [anonim]

    are dreptate Ponta
    e doar dreptul lui si al lui Antonescu...

    atata aroganta imi arata ca o sa le iasa inca odata la CCR
    e clar... CCR il va legitima pe Antonescu....care a ajuns sa conduca tara, intrand pe usa din dos
    FARA VOT POPULAR

    CCR va avea pe constiinta milioane de romani care nu sar la gatul altora atunci cand se discuta politica...care au ales sa TACA nu sa LATRE ...
  • +25 (25 voturi)    
    somează (Marţi, 31 iulie 2012, 19:58)

    ampersand [utilizator]

    cred că-i o greşeală de tipar, cred că, de fapt, e "ponta asomează Parlamentul, partidele şi pe Băsescu". Sau, mă rog, cred c-ar vrea.
    • +7 (7 voturi)    
      nu cred (Marţi, 31 iulie 2012, 20:14)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ca stiu multi de inseamna "asomare"' si care e diferenta
      In orice caz mi-ar place sa-l vad asomat pe insasi Ponta. E pacat sa se mai chinuie saracul :)
  • +24 (24 voturi)    
    Teatru ieftin (Marţi, 31 iulie 2012, 19:58)

    Leeon [anonim]

    Dupa ce toata ziua cei din USL si seara chiar si presedintele inca interimar, Crin Antonescu, au explicat, au sugerat cum trebuie sa judece, deci au facut presiuni evidente asupra Curtii, vine dl Ponta cu solicitarea asta. Ce ipocrizie si ce teatru de doi bani.
  • +22 (22 voturi)    
    Cat tupeu are are individul asta. (Marţi, 31 iulie 2012, 19:59)

    Ion B [utilizator]

    Sa ceara altora sa nu faca ceea ce el face 'by default'.
    Domnu' Ponta, mai povesteste putin de Procurorul Cristian Panait.
    Am sa incerc sa-ti aduc aminte la fiecarfe postare.
    Promit.
  • +22 (22 voturi)    
    pai ANTENESCU (Marţi, 31 iulie 2012, 20:00)

    Aramis [utilizator]

    ce-a facut acum o ora?? Exact presiuni in public asupra membrilor CCR
  • +19 (19 voturi)    
    somam ce somam... (Marţi, 31 iulie 2012, 20:01)

    iulianv [anonim]

    ...da' mai plecam si-acasa... atata stiti sa faceti, in paruiala asta penibila de gradinita - Ponta, apoi pelticu' ala de Nicolaescu, apoi iar Ponta, toti someaza (cu putin noroc, las' c-apare ea si "virgula" sub "s"); auzi, da' nu voi semnarati zilele trecute "doar prima pagina" a unor mizerii de idei printre care si desfiintarea CCR?
  • +20 (20 voturi)    
    domnu presedinte interimar, alo, treziti-va ! (Marţi, 31 iulie 2012, 20:01)

    cetateanul dezorientat [anonim]

    Presedintele interimar e primul care a incalcat "somatia" !
  • +20 (20 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 31 iulie 2012, 20:01)

    ConstruireaCasei.wordpress.com [utilizator]

    Dar juristii (unii dintre ei, evident) au voie sa trimita niste scrisori justificative catre CCR in care sa ii invete ce ar trebui sa decida intr-un caz asa de "complicat" precum acesta?

    Practic, aceasta decizie este doar o formalitate numai aberatiile de la A3 ne spun ca vor trebui sa ia in cosiderare alte rezultate care ar avantaja pe ... pierzatori.

    SI dupa ce au bombardat poporul cu "ce va hotara CCR" si masurile pe care le ia USL sa ii invete cum sa hotarasca, acum auzim o asemenea perla ...
  • +3 (3 voturi)    
    pa isa inteleg ca .. (Marţi, 31 iulie 2012, 20:19)

    st-an [utilizator]

    au facut ei deja presiuni imense si vor sa fie acoperiti prin acest indemn ... hmm
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 31 iulie 2012, 20:40)

    Ariona [utilizator]

    pai, trebuie sa arate pe viu ca el respecta CC, ca pana acum a dezinformat Basescu si Macovei gresit UE, doar avem FMI, comisia europeana si Banca Mondiala in tara, dar nu va faceti griji ca uita in 5 minute si declara altceva la Antene, unde crede el ca nu este auzit si vazut de UE.
  • +3 (3 voturi)    
    Uite cine cu cine vorbeste (Marţi, 31 iulie 2012, 20:49)

    carmen [anonim]

    Sa intelegem ca Ponta vorbeste cu Antonescu doar prin intermediul presei?
  • +6 (6 voturi)    
    Si noi te somam Dl. Ponta (Marţi, 31 iulie 2012, 20:51)

    Nike [anonim]

    Domnule Ponta, si noi, cei care mai avem principii morale in tara asta, am facut studii pe bune si nu am plagiat ca dumneavoastra, care castigam un salariu cinstit, care nu le dam cu realizari false (cu referire la cele 8 milioane de romani care au votat si care stim bine ca nu este asa), care avem curajul sa ne asumam responsabilitatile si esecurile, care ne-am saturat de ura si infantilismul dumneavoastra, de minciunile spuse cu nonsalanta, te somam public sa iti dai demisia.
  • +3 (3 voturi)    
    Crin Catavencu dixit (Marţi, 31 iulie 2012, 20:53)

    Dinu [anonim]

    Presedintele intempestiv Crin Catavencu tocmai a facut presiuni asupra CCR; cica, va recunoaste decizia curtii oricare va fi ea dar...doar dorinta USL are de partea ei adevarul, invalidarea referendumului ar fi gresita iar membrii CCR ar fi :doar niste contabili" daca ar aplica legea pur si simplu. Din aceasta dilema nu putem iesi.
  • +3 (3 voturi)    
    amintiri (Marţi, 31 iulie 2012, 21:04)

    zigot [utilizator]

    dle ponta ce amintiri aveti despre ultimile clipe de viata ale procurorului Cr. Panait, omologul dvstra de profesiune?
    dar despre intocmirea tezei de doctorat?
    eu astept drept raspuns demisia.
    • +2 (2 voturi)    
      Păi, (Marţi, 31 iulie 2012, 22:47)

      Matrix-4 [anonim] i-a raspuns lui zigot

      despre Panait nu sunt sigur, dar în ce priveşte "teza" cred că ţine minte numai suma. Suma pentru care i-a fost întocmită....
  • +4 (4 voturi)    
    soma soma (Marţi, 31 iulie 2012, 21:10)

    uvi [utilizator]

    ponta are un nou hobby
  • +6 (6 voturi)    
    cum se citeshte anuntzul (Marţi, 31 iulie 2012, 21:22)

    palul [utilizator]

    loaza asta plagiatoare e cel mai usor de citit nemernic ever. 2 reguli simple, de gradinitza:
    1. "cine zice ala este". Daca acuza sau someaza pe cineva de ceva inseamna ca el a facut sau va face fix aia.
    2. regula "stan sucitu". Daca spune ca a facut sau va face ceva ori face pe dos ori nimic

    E clar ca deja umbla la curte cu totzi bocancii posibili din USL si de dupa blocuri.

    Si citatul asta mi se pare incredibil:
    "Personal, am garantat ... independenta Curtii Constitutionale"
    Independentza curtzii e GarantataDeConstitutzie, nu 'personal' de tot felu de milogi.
  • +6 (6 voturi)    
    schimbare de nume Victor Somatu. (Marţi, 31 iulie 2012, 21:44)

    mm90 [anonim]

    il somez pe presedinte.....
    ii somez pe pdl-isti.....
    ii somez pe alegatori....
    ii somez pe europeni...
    ii somez....deci : Victor Somatu!
    pacat chiar si cu asta il plagiaza pe basescu (ii soma pe crinut si victoras , sa nu mai atace institutiile statului) . victoras nu ai nici un pic de originalitate.
  • +5 (5 voturi)    
    Sa vina investitorii straini! (Marţi, 31 iulie 2012, 21:57)

    marvio [utilizator]

    Intrucat niciunul dintre presedinti nu se poate intelege decat cu jumatatea sa de electorat propun Parlamentului urmatoarea schimbare a Constitutiei:

    Antonescu - presedinte pentru electoratul de stanga (luni - miercuri)
    Basescu - presedinte pentru electoratul de dreapta (joi - duminica).

    Se acorda o zi in plus lui Basescu, fiindca Antonescu are nevoie de o zi in plus de somn.

    Cei doi vor alterna functiile de interimat si suspendat conform programului de mai sus.

    Prim ministri vor fi desemnati astfel:
    Boc: luni - joi (fiindca a dovedit ca este greu de revocat)
    MRU: vineri
    Ponta: sambata - duminica (fiindca luni-vineri va lucra pentru a-si pregati noul doctorat, cel vechi urmand a fi anulat).

    In acest fel se va face liniste si vor curge investitorii straini.
  • +3 (3 voturi)    
    treci (Marţi, 31 iulie 2012, 21:57)

    ana [anonim]

    dracului odata la guvernare ca vine FMI-ul cu banii...si invata naibii pe de rost ce prostii spui, nu le uita pana a doua zi, si zi-le din nou! Ca se prind aia ca minti. Sau nu poti nici atata?
  • +2 (2 voturi)    
    Zau asa dottore? (Marţi, 31 iulie 2012, 22:03)

    George [anonim]

    Plagiatorule, l-ai uitat tocmai pe fratziorul tau uzurpator de la Cotroceni. Care chiar astazi asta a facut prin declaratiile pe care le-a facut. Pe Uzurpator de ce l-ai uitat dottore?
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru unii muma pentru altii ciuma !!! (Marţi, 31 iulie 2012, 22:13)

    puricelu [utilizator]

    Pai cum sa-l avertizeze pe al sau co-USL-ist ??? Ca doar tine cu el ! Ce nu e de inteles ? N-o sa-si avertizeze colegul impreuna cu care l-au suspendat pe presedinte de drept fara motiv intemeiat, facandu-se de ras in fata Europei, trantind toata bruma de libertate pe care ne-am castigat-o cu sange, cu o amarata ordonanta de urgenta !!! Iar Iliescu, bolsevic precum ii sta bine, mai cere Curtii Constitutionale sa valideze referendumul ! Ipocrizie fara margini, lehamite tot asa ! Pai, de ce sa mai votezi ?
  • +3 (3 voturi)    
    prezența la vot (Marţi, 31 iulie 2012, 22:20)

    adormitu [anonim]

    draga crinel si draga victor, țin să vă anunț ca la alegerile locale din 10 iunie 2012 au fost tot atîția alegători pe liste ca și la referendumul organizat forțat de voi și plătit de noi. dacă spuneți că sunt mai puțini alegători,atunci ar trebui repetate alegerile locale. ce ziceți? oricum RUȘINE SĂ VĂ FIE
  • +2 (2 voturi)    
    nu conteaza (Marţi, 31 iulie 2012, 23:06)

    Uzu_buzu [utilizator]

    auzi, ca personal a garantat. de parca aia de la Comisiei Europene si alti parteneri internationali ai Romaniei mai dau doi bani pe garantiile lui Ponta ...
  • +1 (1 vot)    
    SOMAT? (Marţi, 31 iulie 2012, 23:06)

    marvio [utilizator]

    Daaaa, cand eram mic si eu ma distram cu un joc de teren numit SOMAT. Era dragut! Ne somam unii pe altii....Cu pusti sau pistoale din plastic...
  • +2 (2 voturi)    
    Ipocrizie iesita din meandrele PCRului (Marţi, 31 iulie 2012, 23:20)

    Zgudureanu [anonim]

    Ar trebui sa-l "someze" si pe Iliescu, sa inceteze cu scrisorile catre Curtea Constitutionala!
    Sa "someze" si Antena3 (aka Latrina3.ro) sa inceteze odata dupa ~5 ani cu lobbyul pro PSD (nu zic PC, ca e de-a dreptul drept cand vine o stire pe Latrina3 cu PC)
  • +2 (2 voturi)    
    sa someze (Marţi, 31 iulie 2012, 23:21)

    efz [utilizator]

    comunistii din psd sa se duca la dracu?
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta are (Miercuri, 1 august 2012, 10:51)

    Gabi M [utilizator]

    mesaj dublu!Pentru UE spune una iar in tzara prin parlamentarii USL spune altceva.Sa-i someze pe Antonescu,Nicolaescu,Vosganian,Sova,Ghisesi pe ceilalti care fac tot timpul,de cand au vazut ca au pierdut!