Traian Basescu: Singura institutie care are evidenta populatiei la zi este Ministerul Administratiei si Internelor

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 31 iulie 2012, 17:08 Actualitate | Politic

Presedintele suspendat Traian Basescu a afirmat marti, referindu-se la declaratia lui Varujan Vosganian legata de modul in care CCR ar trebui sa isi intemeieze decizia de validare a referendumului, ca singura institutie care are evidenta populatiei majore la zi este Ministerul Administratiei si Internelor.

"Va aduceti aminte cand s-a facut recensamantul? De pe 2 februarie anul trecut cate decese au fost si cate intrari in varsta majoratului? Institutul National de Statistica are o poza pentru momentul 2 februarie. Singura institutie care are evidenta populatiei majore din Romania la zi este Ministerul Administratiei si Internelor pentru ca acolo se opereaza decesele, nasterile, implinirea varstei de 18 ani. Luati si voi spre exemplu cifra data pentru alegerile din 2009, pentru alegerile locale din 2012, pentru acest referendum - exista variatii de cateva mii sau zeci de mii. Nu exista alta insitutite care sa dea Romaniei cifra exacta a populatiei decat MAI," a declarat Traian Basescu in fata sediului sau de campanie.

Intrebat daca cei de la USL au vreo sansa, Basescu a afirmat ca nu se poate pronunta asupra deciziei judecatorilor.

Vicepresedintele PNL Varuja Vosganian a prezentat marti "modul in care Curtea Constitutionala ar trebui sa-si intemeieze decizia" legata de referendum, "in viziunea USL", potrivit careia cvorumul ar trebui sa ia in calcul noile date ale Statisticii privind populatia Romaniei si cate persoane nu au putut vota din diferite motive, precum sentinte judecatoresti sau incapacitatea acestui exercitiu.

"Socotim ca o decizie trebuie luata in corespondenta cu realitatile societatii romanesti. CCR trebuie sa-si dea decizia cu referire la cvormul dictat de lege in conditiile in care acest cvorum trebuie sa armonizeze datele INS, datele pe care le detine MAI privind persoanele care si-au pierdut temporar dreptul de vot prin expirarea cartilor de identitate plus deciziile instantelor privind pierderea capacitatii de vot pentru diferite categorii de persoane, fie in urma unor sentinte judecatoresti sau persoane care nu au capacitatea acestui exercitiu", a argumentat el.

In opinia sa, Curtea trebuie sa ia o decizie privind validarea sa nu a referendumului doar "dupa ce armonizeaza aceste informatii".

"Orice decizie data in baza une Romanii ipotetice, statistice ar putea duce la o concluzie riscanta pentru societate, in care Romania sa nu se simta reprezentata", a continutat Vosganian, in opinia caruia "orice solutie care nu pune in acord Romania statistica cu cea reala (...) nu ar face decat sa adanceasca criza politica".
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5075 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    habar nu are (Marţi, 31 iulie 2012, 17:15)

    mos ion roata [utilizator]

    numarul locuitorilor se stabileste prin ordonanta de urgenta
  • +4 (4 voturi)    
    Mai lasati'ma cu INS (Marţi, 31 iulie 2012, 17:15)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Cine garanteaza ca INS are datele reale si corecte?
    Am mai scris: la ultimul recensamant nici macar o persoana de pe strada pe care locuiesc nu a fost recenzata! Dar totusi existam in evidentele MAI ...
  • -5 (7 voturi)    
    solutia e foarte simpla (Marţi, 31 iulie 2012, 17:19)

    dion [utilizator]

    E posibil ca CCR sa constate imposibilitatatea tehnica a aplicarii articolului din lege prin cvorumul. Si sa valideze referendumul.
  • -1 (3 voturi)    
    :))) (Marţi, 31 iulie 2012, 17:24)

    compadre [utilizator]

    Ce tare!! Serviciiile secrete au evidenta populatiei.
  • +1 (3 voturi)    
    MAI sa prezinte numarul de CI valide (Marţi, 31 iulie 2012, 17:26)

    zeita anticoruptiei [utilizator]

    MAI ar trebui sa prezinte numarul de CI valide al celor peste 18 ani
    • -2 (4 voturi)    
      Uite aici (Marţi, 31 iulie 2012, 18:18)

      CAlex [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      http://www.becreferendum2012.ro/DOCUMENTE%20BEC/Situatie.pdf

      Situatia este pe siteul BEC de mai mult de o luna de zile, dar cine nu vrea sa vada nu o sa vada nici acum ca nu mai suntem decat 15 milioane de persoane cu buletin in tara.
      • -1 (3 voturi)    
        mersi de link (Marţi, 31 iulie 2012, 18:25)

        zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui CAlex

        dar nu eu trebuie sa tin cont de el
      • +2 (2 voturi)    
        Respect pentru incercare dar mai incearca (Marţi, 31 iulie 2012, 19:07)

        Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui CAlex

        Sincer, uitatul la posturile tv toxice chiar produce efecte in randul privitorilor. E si cazul lui CAlex care extrage din mediu doar informatia care-i ajuta atingerii scopurilor.
        Bunaoara, el face referire corecta la un document de pe site-ul BEC dar omite sa spuna ca de fapt situatia actualizata si FINALA ( !!! ) se afla in alt document de pe aceeasi pagina cu anteriorul document.
        Pentru cei ce vor sa vada numarul real de alegatori cu drept de vot, pe baza caruia s-a desfasurat tristul eveniment de duminica 29 Iulie, rog a se accesa link-ul:
        http://www.becreferendum2012.ro/DOCUMENTE%20BEC/Statistici/Statistica%20actualizata.xls
  • +4 (6 voturi)    
    populaţie cu geometrie variabilă, pe placul USL (Marţi, 31 iulie 2012, 17:27)

    ro. [utilizator]

    La alegeri au fost buni mai mulţi români (inclusiv morţi) pentru menţinerea numărului de consilieri (locali şi judeţeni).
    Pe cât punem pariu că - pentru a menţine şi numărul de senatori şi deputaţi - NU vor actualiza listele electorale până la alegerile parlamentare?
  • +4 (4 voturi)    
    Vosganian vorbeste in numele Romaniei (Marţi, 31 iulie 2012, 17:56)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Nu mai vorbim ca insusi acest concept este ipotetic (a vazut sau a vorbit cineva cu Romania reala) e o doza crasa de nesimtire sa vorbeste in numele Romaniei cand nimeni nu te-a desemnat pentru asa ceva. Nici macar cei ce au votat demiterea lui Basescu. vad ca in mitea ratacita a celui mai incompetent ministru din istoria Romaniei exista chiar mai multe Romanii (statistice, reale, virtuale, ipotetice, etc) e schizofrenie curata. daca aude si voci trebuie tratat de urgenta.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu are cifra exacta ! (Marţi, 31 iulie 2012, 18:01)

    Miky60 [utilizator]

    Singurul care are cifra exacta a populatiei este Basescu! Doar el ne poate apara de ciuma rosie care foloseste Institutul de Statistica !
  • +3 (3 voturi)    
    Extraordinar (Marţi, 31 iulie 2012, 18:41)

    alex1234 [utilizator]

    atata tupeu si minciuna ca la usl nu s-a mai vazut.

    1. pai nu usl prin ministru usl de interne a publicat listele electorale pentru referendum?
    dupa ce referendumul s-a terminat, usl ne spune ca listele facute de usl, liste dupa care s-a desfasurat referendumul nu mai sunt bune?
    pai de ce nu mai sunt bune daca chiar usl le-a facut?
    pentru ca usl a pierdut referendumul?
    meciul s-a terminat cu 46.23% < 50% usl a pierdut si acuma vrea sa zica ca 50% nu mai e 50% ca sa castige ei?
    bravo usl, asta logica lui bula mincinosul.

    2. tot asa ca bula, usl ne spune ca legea pe care au votat-o chiar ei in parlament nu e buna. de ce nu e buna daca chiar ei au votat-o?
    pentru ca pe baza ei au pierdut.
    asa ca bula usl, vrea sa aplice retroactiv alta lege dupa care ei sa fi castigat.
    ce conteaza legea pentru bula usl?
    scopul e cum sa castige ei si sa ia puterea fara nici o lege!
  • 0 (0 voturi)    
    Asa e! (Marţi, 31 iulie 2012, 23:08)

    CetateanulRoman [utilizator]

    MAI are numarul OFICIAL de persoane. Si asta fiindca in fiecare an o multime de persoane capata CETATENIE Romana (cetateni Moldoveni si toti studentii straini ce vin din Orientul Mijlociu si Africa!) Si asa se poate explica mirajul ca apar persoane apte de vot ca prin minune. O alta problema e ca tiganii nu au avut acte. Nu isi declara copii la nastere majoritatea. Dar pot obtine buletin prin marturia unor rude sau vecini ca el e cel care spune ca este. Si asa s-au obtinut LEGAL pentru o persoana mai multe identitati. Foarte utile lor atunci cind sint expulzati din Vest si apoi se intorc fericiti utilizind alta identitate. Puterea de atunci (in anii 90) a inchis ochii fiindca in felul asta erau mai multi Romani si obtineam mai multe de la Europa; si era foarte util la alegeri cind o persoana putea vota......legal de mai multe ori. Si toate aceste identitati apar in scriptele MAI. Si sint oficiale. De aici brambureala INS care cauta Romani care nu exista sau sint plecati in strainatate (de origine romana sau care au obtinut cetatenia). Asa ca OFICIAL sintem 19 milioane de alegatori. Ce sa ii faci si smecheriile se mai razbuna!