Traian Basescu: Romanii au ales pentru o Romanie Constitutionala care-si doreste un drum in UE consolidat/Vom vedea acum semnalele partenerilor nostri europeni/ Principalul meu obiectiv este reconcilierea societatii

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 30 iulie 2012, 1:38 Actualitate | Politic

"BEC a confirmat neatingerea pragului pentru validarea referendumului. Asta inseamna ca romanii au ales pentru o Romanie Constitutionala care-si doreste un drum in UE consolidat... Sunt convins ca in zilele urmatoare vom vedea semnalele partenerilor nostri europeni care vor constata ca romanii au fost deasupra clasei lor politice", a declarat presedintele suspendat Traian Basescu de la sediul de campanie. Presedintele spune ca principalul sau obiectiv va fi reconcilierea sociala si le transmite celor din USL ca vor avea un partener in el doar daca vor renunta la atacurile asupra statului de drept.

Principalele declaratii ale lui Traian Basescu:

  • BEC a confirmat neatingerea pragului pentru validarea referendumului. Asta inseamna ca romanii au ales pentru o Romanie Constitutionala care-si doreste un drum in UE consolidat
  • Nu este o victorie a presedintelui Traian Basescu. Votul pentru mine nu a fost o prioritate ci a fost un vot pentru Romania
  • Sunt convins ca in zilele urmatoare vom vedea semnalele partenerilor nostri europeni care vor constata ca romanii au fost deasupra clasei lor politice
  • I-as ruga pe liderii USL sa puna mana pe creion si hartie... fata de acel 49% pe care la-u obtinut la alegerlile locale trebuie sa constate ca au ramas acum cu 38 de procente.
  • Daca vor iesi din tipete demagogice si vor repara ce au stricat, de a schimba fata hidoasa pe care au aratat-o democratiei, daca se vor decide sa respecte Constitutia si legile tarii si nu-si vor mai permite sa loveasca institutiile statului de drept, atunci vor avea in mine un partener
  • Ii rog public sa inteleaga ca nimeni nu va accepta o Romanie asa cum au vrut ei sa o faca
  • Daca nu au inteles lectia data de romani ii avertizez de pe acum ca daca continua pe aceeasi linie vor fi lovituri permanent date Romaniei
  • Impartirea Romaniei in doua tabere, facuta de USL cu ajutorul securistului Voiculescu... Uitati-va cata otrava au turnat Antenele lui Felix in urechile romanilor. Au resuit sa le strecoare ideea multor romani ca presedintele e impotriva lor.
  • Principalul meu obiectiv este reconcilierea societatii
  • Dupa revenirea la Cotroceni, daca acest lucru va fi decis de Curtea Cnstitutionala, nu am obiectiv mai mare decat reconcilierea societatii
  • Valorile celor doua mari familii, NATO si UE, sunt si valorile noastre si trebuie reconfirmate. Romanii au facut-o in aceasta seara, dar politicienii trebuie sa preia mesajul
  • Voi fi conciliant pana la un punct: nimeni nu poate afecta siguranta nationala si nimeni nu poate ataca Justitia. Daca aceste doua puncte sunt indeplinete orice partid politic-fie ca e la guvernare sau in opozitie-are in mine un permanet
  • Pentru cetatenii maghiari: le-am inteles semnalul si nu-mi ramane decat sa le multumesc si lor ca tuturor romanilor

Cum explica Traian Basescu de ce nu a fost la vot:

"La momentul suspendarii abordarea mea a fost: mergem la vot sa ne batem si-i batem. Era atitudinea care a caracterizat toata cariera mea politica.

Pe data de 24 am schimbat strategia de campanie. De ce? Raspunsul este simplu: Legea care modifica pragul a fost promulgata pe 24. Eu nu puteam sa modific strategia de campanie pana nu aveam convingerea ca se introduce acest prag. Presedintele interimar putea sa nu valideze legea in aceasta forma si sa o tina pentru promulgare pentru 10 zile ceea ce o facea inoperabila pentru referendum. In acest caz ramanea in vigoare OUG.

Decizia de a nu ma duce a avut doua evaluari: I-am cerut electoratului toata ziua sa nu mearga la vot. 2. Nu am vrut sa legitimez un referendum plin de fraude", a fost explicatia oferita de presedintele suspendat.






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

5735 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    Cunoaste-ti adversarul (Luni, 30 iulie 2012, 4:01)

    Rafaila [utilizator]

    Cunoaste-ti adversarul, Traiane, Romane. Vei vedea, cosmarul incepe de miine. La vremea revolutiei ratate s-a strigat, singura solutie, inc-o revolutie! A trecut timpul unei generatii, de atunci. Acum avem, din nou, o lovitura de stat. Nimeni, dintre cei care nu refuza sa gindeasca, nu ar trebui sa creada ca totul s-a incheiat aici, in aceasta seara. Spectrul loviturii de stat din 89 pluteste in aer. Romani, aveti prilejul istoric de a raspunde la lovitura de stat cu Revolutie. Afara hotii din parlamentul Romaniei! Afara rusii din Moldova Romaniei! Afara impostorii din Dacia!
    • +1 (1 vot)    
      mda (Luni, 30 iulie 2012, 12:31)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Rafaila

      La fel cum USL-ul este ipocrit cand declara ca 90% dintre romani ii doresc pe ei la guvernare, la fel este si Basescu ipocrit cand afirma ca romanii au ales varianta lui dreapta. In fapt USL-ul are dreptate romanii activi politic au ales sa-l demita pe Basescu dar procedura l-a salvat contorizand in favoarea sa si absentii care de regula la scrutinele din romania reprezinta cam 40% din totalul de pe liste. Basescu a pierdut legitimitatea, USL a pierdut referendumul.
  • -6 (24 voturi)    
    daca ! (Luni, 30 iulie 2012, 5:27)

    fdan [utilizator]

    Daca Ponta e hot, sa fim si noi! Mare nerusinare sa-ti atribui voturile celor care nu voteaza niciodata! La alegerile locale au votat cca 56% din populatie. Deci 44% nu au votat, dar acum ii trecem la noi ca s-au abtinut. Mai socotim ca 88% din 45% face sub 40% din .... populatia cu drept de vot, si am mai obtinut o cifra cu care sa ne mandrim. de fapt considerand ca populatia care voteaza este de cca 56% din populatia cu drept de vot, voturile celor care au cerut suspendarea reprezinta cam 70% din populatia care voteza , nu cea cu drept de vot dar nu voteaza niciodata.
    Cu alte cuvinte T. Basescu a castigat prin neprezentare! O inselatorie specifica TB.
    Nu mai pun la socoteala ajutorul dat de Victor Orban
    • 0 (0 voturi)    
      @fdan (Luni, 30 iulie 2012, 11:20)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui fdan

      Crearea unei realitati imaginare (paralele) care sa o inlocuiasca pe cea existenta se face prin ignorarea unor elemente ale celei reale. In cazul dvs. este vizibil ca va deranjeaza faptul ca referendumul se desfasoara conform unor legi. Deci va creati o lume fara aceste legi care va place mai mult.
      Ce nume medical poarta acest comportament puteti intreba un medic (psihiatric).
      • 0 (0 voturi)    
        @IoanB (Luni, 30 iulie 2012, 11:48)

        fdan [utilizator] i-a raspuns lui IoanB

        Am lucrat cu date numerice pe care le ai oricand la dispozitie si cu putina matematica poti se le refaci si d-ta.
        Care dintre afirmatii nu par corecte?
        1. Ponta e hot? TB doar asta spune de dimineata pana seara.
        2. Ca prezenta la vot a fost 56% la alegerile locale si 45% acum?
        3. Ca cei 44% nu au votat la alegerile locale deci nu au votat atunci pt. PDL si deci nu l-ar fi ascultat pe Blaga si apoi pe TB sa nu voteze? Pur si simplu sunt ca intotdeauna complet dezinteresati de vot.
        4. Ca TB a afirmat ca procentul USL a scazut la 38% considerand ca restul de 62 % ii apartin ne luand in seama abtinerile care nu-i sunt datorate(44%). Scrie in articolul de mai sus. Poate il contesti?
        5. Ca victor Orban si L. Tokes au recomandat maghiarilor sa nu voteze, iar acestia chiar asta au facut?
        As fi bucuros sa-mi arati care dintre premize sau din calcule sau din afimatii ti s-au parut "din alta realitate"
        • -1 (1 vot)    
          Raspunsuri si raspunsuri ... (Luni, 30 iulie 2012, 16:08)

          puricelu [utilizator] i-a raspuns lui fdan

          Cu permisiunea dvs, as incerca un raspuns:
          1.Furtul, in general, este o fapta penala. Furtul - indiferent de ce natura este. Daca este facut "inteligent" - este cu circumstante agravante. Iar daca se mai si beneficiaza de pe urma lui este in forma continuata. Sa revenim. Ponta a plagiat. Plagiat inseamna copiat fara acordul persoanei in cauza. Adica, si-a bagat "mouse-ul" in lucrare si a facut copy/paste ! Ca si cum si-ar fi bagat mana in buzunarul dvs si si-ar fi insusit banii dvs !!! Cum credeti ca se numeste ? Iar, daca unu' care copiaza la Bac este dat afara si este notat cu nota 1 si nu este lasat sa se inscrie numai peste doua sesiuni - adica o penalitate - pentru plagiat, adica furt intelectual, cam cum credeti ca sta problema ?
          2. Asta cred ca pot sa va raspund, pentru ca nici eu nu m-am dus la vot stiind ca daca ma duc se valideaza un grup care s-a format cu unicul scop de a-l inlatura pe Basescu ! Nu prea vad cum o formatiune se stanga se poate alia cu o formatiune de dreapta ! Trebuie sa ai un motiv foarte puternic. Ceea ce l-au avut ambele formaiuni politice - inlaturarea lui T.B.
          3. Nu este adevarat. Nu suntem dezinteresati de vot. Suntem dezinteresati de ceea ce a facut USL-ul pana acum ! Si, mai ales, cum a procedat !!!
          4. Dezinformarea datorate Antenei 3 si lui Voiculescu au dus la o scarba a electoratului si, implicit, la determinarea acestuia sa nu se mai duca la vot. Insa, dorinta de a-l pastra pe presedinte in functie este clara si la cei care, in general, nu se duc la vot ! Cu geru poti sa-i convingi sa se duca la vot ! In privinta procentelor, poate T.B. le cunoaste ( sau staff-ul sau). Cred ca ar trebui intrebat.
          5. Fiecare poate sa declare ceea ce doreste. Suntem intr-o democratie clamata, ca atare, de ambele parti. De ce sa spunem ca cetatenii unei tari sunt de vina ca au ascultat de un cetatean din afara ? Ce putem spune despre Ponta si comisarul Barosso ? Cine de cine asculta ? Mi se pare aiurea totul.
  • +10 (20 voturi)    
    referendum (Luni, 30 iulie 2012, 6:12)

    cgleja [utilizator]

    Bravo Romania,ati aratat tuturor ca se poate,jos hotii de comunisti si tot neamul lor de ticalosi!
  • -1 (23 voturi)    
    bravo, am infrant! (Luni, 30 iulie 2012, 6:49)

    pampam [anonim]

    Draga vechi presedinte te rog sa intelegi ca din aia de au votat peste jumatate te-au vrut afara de foame, nu de propaganda. Propaganda nu tinea daca aveau burta plina.

    Te-as ruga sa te preocupi pe langa reconcilierea sociala, ue democratie si alte cele ca si ca poporul sa traiasca mai bine.


    Nu's cum naiba dottore (mai redus intelectual fata de MRU) a reusit in o luna sa atinga doua puncte : TVA redus/la incasare + baietii destepti din energie).
    Asa a fost norocul lui.

    Daca peste 6 luni vom fi in acelasi punct si la TV vei vorbi iar de dujmanii tai care nu te lasa sa faci sa sa dregi fii sigur ca la urmatoarea tura norocul tau va fi 0.

    Succes
    • +1 (13 voturi)    
      corect (Luni, 30 iulie 2012, 7:35)

      popeye_2012 [utilizator] i-a raspuns lui pampam

      Iar multi din cei ce nu s-au dus la vot nu sunt neeaparat simpatizanti PDL ci doar indiferenti fata de elita politica actuala a tarii.
      • +1 (1 vot)    
        De acum Grija *burtii pline* revine guvernului PSD (Luni, 30 iulie 2012, 9:30)

        kairos [utilizator] i-a raspuns lui popeye_2012

        Doar nu vrei ca presedintele sa-ncalce constitutia si sa rezolve problemele guvernului in locul lui Ponta :)))
        • 0 (0 voturi)    
          Asta daca (Luni, 30 iulie 2012, 12:48)

          miguelito [utilizator] i-a raspuns lui kairos

          presedintele tau nu-si baga iar coada si isi pune ciracii sa defaimaze Romania.
    • +6 (10 voturi)    
      Partial corect (Luni, 30 iulie 2012, 8:12)

      cetatean_cu_drept_de_vot [utilizator] i-a raspuns lui pampam

      Contractele cu Hidroelectrica au fost luate la puricat din timpul guvernarii MRU. Acum doar au fost definitivate renegocierile. Sa nu uitam ca acele contracte au fost incheiate in perioada 2001-2004 (guvernul Nastase) ;)
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Luni, 30 iulie 2012, 12:26)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui cetatean_cu_drept_de_vot

        Daca banii dati inapoi la bugetari sunt meritul MRU, rentabilizarea Hiodroelectrica este meritul USL - fiindca ei au taiat nodul gordian prin procedura de insolventa. MRU nu ar fi facut asta si daca acest demers se dovedeste un succes extraordinar este exclusiv meritul USL.
    • 0 (0 voturi)    
      Fara bravo (Luni, 30 iulie 2012, 9:47)

      cobra1000 [utilizator] i-a raspuns lui pampam

      TVA redus/la incasare + baietii destepti din energie
      Pt tva redus/la incasare este nevoie de acceptul delegatiei FMI
      Contractele cu baietii destepti din energie au fost denuntate nu reziliate asa ca ponta nu are nici un merit in afara de acela ca a dus tata in deriva.
      Interesul lor suprem este(nu a fost,inca este) sa puna mana pe justitie in conditiile in care mai multi parlamentari au procese penale in derulare.
      Asa ca trebuie sa credem ca nu au fost manati de vreo facere de bine pt Romania ci pt interese pur personale.
  • 0 (14 voturi)    
    nota de plata (Luni, 30 iulie 2012, 7:45)

    tontu [utilizator]

    Problema e ca daca Base se intoarce, altcineva ar trebui sa plece pentru ca a cheltuit banii romanilor de pomana organizand referendumul. Nu mai vorbesc de pagubele "colaterale" insemnate...
  • -2 (12 voturi)    
    50%+1 (Luni, 30 iulie 2012, 8:14)

    tontu [utilizator]

    Traiane puiule de ce nu te-ai dus la vot tata ti-a fost frica sa nu fi +1 ?
  • +6 (12 voturi)    
    Maghiarii stiu cel mai bine (Luni, 30 iulie 2012, 8:21)

    catelu [utilizator]

    Ei stiu ca PCR = PSD = saracie pentru ca ei au trait lipsa investitiilor pe timpul lui Ceausescu dar si incitarea la ura a lui Iliescu din '90.
    • 0 (0 voturi)    
      da, si mai stiu (Luni, 30 iulie 2012, 12:49)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui catelu

      ca Base +PDL= autonomia pe care o vor ei.