Daniel Constantin: Conform numaratorii paralele a USL, Traian Basescu a fost demis/ Dan Sova: Referendumul va fi valid cu peste 52% 

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 29 iulie 2012, 23:49 Actualitate | Politic

Presedintele Partidului Conservator, Daniel Constantin, a declarat, duminica noaptea, ca, potrivit numaratorii paralele realizate de Uniunea Social Liberala, presedintele suspendat Traian Basescu a fost demis. De asemenea, social-democratul Dan Sova si liberalul Relu Fenechiu au afirmat ca referendumul va fi validat, prezenta la urne fiind, potrivit acestora, de 52%. Pe de alta parte, Vasile Blaga a anuntat ca, potrivit numaratorii PDL, prezenta la vot a fost de 46,8%. Reamintim ca referendumul de demitere a lui Traian Basescu va fi validat daca la vot participa cel putin 50% plus unul dintre alegatorii inscrisi pe liste.

"Conform numaratorii paralele a USL, la ora 23.00, Traian Basescu este demis", a spus Constantin, potrivit Agerpres.

Social-democratul Dan Sova si liberalul Relu Fenechiu au apreciat ca referendumul va fi validat, prezenta la urne fiind, in opinia acestora, de 52%.

"Am numarat pana acum peste 9.200.000 de voturi. Am depasit pragul de 50%. Continuam numaratoarea. Aproximativ 87% dintre romanii care au venit la vot au votat impotriva lui Traian Basescu. Prezenta la vot a fost impresionanta. Multumim romanilor pentru efortul pe care l-au facut, pe canicula, cu listele vechi, cu un numar de romani care nu mai exista de foarte mult timp, cu dublul boicot al gastii lui Basescu si al maghiarilor. Reamintesc ca Basescu, in 2007, a luat 75%, azi a luat doar 16% sau mai putin. La alegerile din 2009, Basescu a luat cinci milioane de voturi, azi a luat mai putin de un milion de voturi.

"Concluzia - in afara de faptul ca referendumul va fi valid cu peste 52% - este ca Traian Basescu va pleca, l-am demis si totul va fi bine de acum incolo", a afirmat senatorul PSD Dan Sova.

Vicepresedintele PNL Relu Fenechiu a sustinut ca rezultatul "real" al referendumului va putea fi cunoscut dupa finalizarea numaratorii voturilor.

"Azi a fost o zi caniculara, dar cu toate acestea peste 9 milioane de romani au iesit la vot (...) cu scopul de a scapa de Traian Basescu. La ora 21,00, aproximativ 45% dintre romani votasera. Din numaratoarea noastra de la ora 22,00, dar nu avem toate sectiile, credem ca scorul final va fi de aproximativ 52%. Toate acestea sunt evaluari. Vom afla, in aceasta noapte, scorul real", a sustinut acesta.























7123 vizualizari

  • +51 (51 voturi)    
    oricum... (Luni, 30 iulie 2012, 0:02)

    Andi_Andrei [utilizator]

    Realitatea e ca nu s-a indeplinit cvorumul. O stiu si ei , o stie toata lumea. Indiferent de rezultat, lumea stie ca nu au fost prezenti la vot nici 45%. Deci chiar daca maine va aparea prezenta de 52% voi va veti pierde credibilitatea. Si la parlamentare e foarte probabil sa aveti o mare surpriza. La alegerile anticipate sigur veti avea o surpriza enorma.:) Antenescu nu va fi presedinte , oricum, ori ca s eretrage acum , cum a promis, ori ca-si va incerca norocul la alegeri...acelasi rezultat..niciodata nu va ajunge presedinte!
      #showComment
  • +16 (16 voturi)    
    da, da (Luni, 30 iulie 2012, 0:19)

    ampersand [utilizator]

    Pregătiţi ţopăiala marca geoană după care începeţi să faceţi paşi cu coada-ntre picioare, să nu vă mai văd!
  • +22 (22 voturi)    
    Ce spun USL-istiii?hahaha (Luni, 30 iulie 2012, 0:23)

    hotmuson [utilizator]

    Ce pot spune USL-istii??cine ii mai asculta ,realitatea este ce ape care o vedeti ,degeaba urla a paguba Antenele ,asta au facut de cand ii stim..nimic concret ..FELICITARI ,,,domnule Presedinte ,
  • +27 (27 voturi)    
    indiferent de procentaj... (Luni, 30 iulie 2012, 0:28)

    exilatul [utilizator]

    ca va fi 51% sau 45% si ca in realitate or fi fost doar vreo 40%, faptul ,ca intre 7 si 9 milioane au dat votul unor escroci , arata ca o mare majoritate de romani sunt ei insasi niste trintori, hoti ( din toate puinctele de vedere ), mincinosi si escroci..pacat ca o minoritate de romani sunt obligati ( mai mult sau mai putin ) sa duca o viata inconjurati de asemenea specimenii...
      #showComment#showComment#showComment
  • +28 (28 voturi)    
    ALERGATI SINGURI SI IESITI PE LOCUL 2 (Luni, 30 iulie 2012, 0:39)

    fosta zoezoe [utilizator]

    N-ATI FURAT DESTUL .Mehedinti sunteti demni de lumea a 10-a !Si de mila.Doamne fereste !
  • +28 (28 voturi)    
    parerea mea.... (Luni, 30 iulie 2012, 0:40)

    _eu_ [utilizator]

    Eu cred ca le-au numarat si pe alea pe care nu au reusit sa le puna in urna!
      #showComment#showComment
  • +25 (25 voturi)    
    Siktir, neo-comunistilor! (Luni, 30 iulie 2012, 0:43)

    Jane Doe [utilizator]

    Nu parerile voastre ne intereseaza! Sunt alte doua institutii, abilitate sa dea verdictul final! Asa ca tineti-va gurile alea spurcate!
  • +10 (12 voturi)    
    Ce simti, Nicolaescule? (Luni, 30 iulie 2012, 0:49)

    Kayros [utilizator]

    Sunt tare curios ce simte un activist al luptei de clasa, o nulitate care se simtea bine umilnd medicii si acum, inventand, mintind, rastalmacind realitatea pe voia sa.

    Tin sa-i dau de stire ca Basescu a promis ceva autorilor loviturii de stat iar daca el va ceda in favoarea impacarii nationale sper sa nu o faca organele abilitate sa ne apere de viperele inftactoare!
  • +16 (16 voturi)    
    antenistii (Luni, 30 iulie 2012, 1:18)

    visio [utilizator]

    trebuie sa invete regula democratiei: alegeri corecte; in 2007, 2009 s-a dovedit ca ei au furat cel mai mult...conform traditiei asa sa va intampla si in 2012; ceea ce nu stie usl sunt urmatoarele:
    1. plagiatorii nu sunt iubiti
    2. lenesii trebuie sa returneze salariile nemuncite
    3. turnatorii trebuie sa mearg aacolo unde le este locul
    4. ...mai este ceva, dar vor afla la alegerile parlamentare; ca hint, primarii psd stiu ce este factura proforma? ah, scuze, ei sunt obisnuiti su spaga...
    5. traian basescu a aratat ca face fata impostorilor, plagiatorilor, lenesilor; insa mandatul de 5 ani este lung; s-a dovedit ca presedintele trebuiie sa ramana in functie 1 an dupa alegerile locale....
  • +12 (12 voturi)    
    scursura din zoaiele turnatorului-de -rude (Luni, 30 iulie 2012, 1:29)

    fosta zoezoe [utilizator]

    pe care Base l-a alintat "ala micu" patron de florarie fara profit ,cu un salariat care ,pe post de ministru al agriculturii , in loc sa care apa cu tot ministerul , sa invoce ploaia pe post de paparuda sau orice altceva -el paralel cu adevarul numara milioanele de ani cat trebuie sa ramana in functie pentru a restitui imprumutul varanului -turnator de rude.
  • +16 (16 voturi)    
    crin (Luni, 30 iulie 2012, 1:34)

    dorin_aem [utilizator]

    Pana si Geoana a fos presedinte o noapte. Nu fiti rai, lasati'l o noapte si pe Crin. Oricum nu se trezeste el maine dimineata.
  • +16 (16 voturi)    
    personal multumesc maghiarilor (Luni, 30 iulie 2012, 1:44)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Nu e prima oara cand va admir si-mi "scot palaria" cu respect in fata voastra ! Va multumesc ca v-ati situat NET peste UDMR si ati raspuns cat se poate de clar provocarii in care am fost tarati de o clasa politica nedemna .
      #showComment
  • +10 (10 voturi)    
    Ponta a zis : (Luni, 30 iulie 2012, 6:14)

    ator2050 [utilizator]

    Un fleac ...m-au ciuruit !!!!
    Si iar nu a pus ghilimele.
  • +13 (13 voturi)    
    aaaa (Luni, 30 iulie 2012, 7:42)

    sssaaa [utilizator]

    Seful gastelor Badea de la antena 3 sunt 8 mil .....Gadea dupa el... 9 milioane care nu-l voer pe Basescu.... tot Ardealul e basist zice Badea cu rautate .
    Votez cu cine vreau pisoi mic ce esti mai sterge-te pe gura ca esti maro cu provenienta Voiculescu.Ardealul nu este Basist dar nu sunt nici atat de prosti si asistati ca altii.
  • +3 (3 voturi)    
    pai (Luni, 30 iulie 2012, 8:48)

    nickwithoutname [utilizator]

    estimare BEC cca 45% + maxim 3% = 48%

    Daca ei au 52% avem o diferenta 4% fata de maximul de 48%. Am senzatia ca furtul este mai mult decat evident. Faza cu urnele mobile si listele suplimentare este praf in ochi.
    Apoi, ref. la legitimitate - mergand pe rezultatele BEC + 3%, inseamna ca din totalul de alegatori, 52% nu au votat si astfel au girat ramanerea lui Base la Controceni. Apoi din 48% mai sunt 7 - 13 procente care nu au fost in favoarea demiterii. Prin urmare, la cei 52% se mai adauga inca 7%... iar din ai 48% scadem cel putin 7%...
    Prin urmare, indiferent de ce vor sustine cei de la USL legitimitatea presedintelui este clara, incercarea lor e demitere a fost spectaculoasa si bulversanta, dar cam atat...
  • +6 (6 voturi)    
    Ce puci mai pregateste muci (Luni, 30 iulie 2012, 8:59)

    PBuzau [utilizator]

    Domnule Sova,

    Nu ati scapat de delirul fascist.
    Rezultatele sunt cele inregistrate, nu cele falsificate.

    Locul dv. este la lada de gunoi.
    Sunteti un poluant.
  • +7 (7 voturi)    
    Super tare comentariul USL (Luni, 30 iulie 2012, 9:06)

    petcu [utilizator]

    Comentariul USL e din categoria "Mihaela, dragostea mea, am invins!"
  • +6 (6 voturi)    
    SOVA REPETENTUL........... (Luni, 30 iulie 2012, 9:20)

    icu [utilizator]

    Sova a lipsit de la ARITMETICA pt ca numara din doi in doi si a ramas repetent !!!!!!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Ca daca nu - pac OU cu (Luni, 30 iulie 2012, 9:27)

    Canache [utilizator]

    desfintarea BEC pt inducerea in eroare a cetatenilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Rez (Luni, 30 iulie 2012, 11:17)

    JDK [utilizator]

    Mihaela, dragostea mea, am invins! :))
  • 0 (0 voturi)    
    BLESTEM ! (Luni, 30 iulie 2012, 13:31)

    hepcallvasile1278490666411 [utilizator]

    Unele persoane chiar si atunci cand i-si doresc si se straduiesc din toata inima sa spuna ADEVARUL , nu reusesc decat sa MINTA !.