VIDEO Presedintele interimar Crin Antonescu: Vom astepta in mod democratic, civilizat, rezultatele oficiale de la BEC, vom respecta cu totii decizia CCR

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 29 iulie 2012, 22:49 Actualitate | Politic

Presedintele interimar Crin Antonescu a declarat duminica seara, la Palatul Cotroceni, ca "astazi a fost o zi mare, pentru ca romanii cu drept de vot au vorbit puternic, raspicat, asa cum vorbesc natiunile care au cu adevarat vocatia democratiei" si a asigurat ca va astepta in "mod democratic, civilizat, rezultatele oficiale de la BEC, vom astepta si respecta cu totii decizia CCR".

Declaratiile presedintelui interimar:
  • Astazi a fost o zi mare, pentru ca romanii cu drept de vot au vorbit puternic, raspicat, asa cum vorbesc natiunile care au cu  adevarat vocatia democratiei
  • Nu cunoastem deocamdata rezultatele finale, dar stim cu siguranta cateva lucruri care ma indreptatesc sa spun ce am afirmat adineaori
  • Intr-o situatie in care acest referendum a fost boicotat de PDL si de Traian Basescu, de UDMR si marea parte a cetatenilor de origine maghiar, in conditiile unei zile caniculare, intr-o perioada de concesii, cetatenii romani, intr-o majoritate indiscutabila, au raspuns chemarii la referendum
  • Rezultatele nu sunt definitv cunoscute dar ce am putut vedea cu totii, cei preocupati sau indoiti de calitatea democratiei a fost un cetatean roman constient de drepturile si obligatiile sale, un cetatean roman hotarat sa spuna prezent la intalnirea cu un mare moment din destinul tarii
  • Romania a dovedit definitiv azi ca e o  tara pe deplin democratica, in care cetatenii inteleg sensul democratiei, in care cetatenii, intr-o categorica majoritate, in realitate, inteleg sa isi exercite drepturile democratice
  • Multumindu-le tuturor acestor oameni extraordinari care au facut efortul sa se prezinte la vot, multumesc tuturor autoritatilor, oamenilor care azi au asigurat desfasurarea normala si corecta a referendumului
  • Au exista numeroase incidente, toate insa minore
  • Si autoritatile, si cetatenii alegatori s-au dovedit exemplari din punct de vedere democratic
  • Indiferent de rezultatul final, nu mai avem, daca am avut vreodata, niciun motiv sa ne indoim de noi insine, de faptul ca suntem un popor si o tara deplin europene
  • Vom astepta in mod democratic, civilizat, rezultatele oficiale de la BEC, vom astepta si respecta cu totii decizia CCR
  • Acestea sunt insa aproape detalii pe langa marele mesaj pe care poporul roman l-a dat: ca este un popor care nu mai are ce sa invete in materie de alegeri democratice de la nimeni
  • Cred ca daca existau indoieli in legatura cu aceste lucruri, ele nu mai au niciun fel de justificare
  • Multumesc tuturor celor care azi prin votul lor au scris o noua pagina, o pagina frumoasa, mare, din istoria Romaniei
  • Vom actiona in baza respectului fata de toate deciziile institutiilor prevazute de constitutie.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

8844 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    surpriza! (Duminică, 29 iulie 2012, 22:55)

    Lucian* [utilizator]

    sa vezi tu ca ne povesteste de 52% desi nici macar nu s-au numarat voturile!

    Poate maine dimineata aflam ceva mai real.

    Flama mov....
    • +3 (3 voturi)    
      Si noi..... (Luni, 30 iulie 2012, 7:35)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      .....asteptam civilizati sa pleci tu acasa !!!!! Definitiv.....
    • +2 (2 voturi)    
      Zi mare! (Luni, 30 iulie 2012, 9:04)

      Veetor [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      A ajuns sa se laude cu 52% prezenta la vot si sa o considere "zi mare"... Cuvinte mari de la un om mic, toate complet paralele cu realitatea...
    • 0 (0 voturi)    
      chiar sunt confuz! (Luni, 30 iulie 2012, 9:28)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      cum e asteptarea democratica? opusa asteptarii dictatoriale? Alt "crinism"?
  • +9 (9 voturi)    
    Run sleepy run . (Duminică, 29 iulie 2012, 22:56)

    mnicku [utilizator]

    pt tine presedentia s-a terminat , game over .
  • +9 (9 voturi)    
    Hai acasa, ca ai obosit deja ... (Duminică, 29 iulie 2012, 23:05)

    it_s__not_news [utilizator]

    ...
  • +12 (12 voturi)    
    lasa-ne (Duminică, 29 iulie 2012, 23:05)

    costinescu [utilizator]

    lasa vrajeala si da-ti demisia, dispari din viata noastra. la revede... scuze, adio, crizel!
  • +10 (10 voturi)    
    ce bine a fost acasă! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:06)

    dan63 [utilizator]

    Sper că Dumnezeu nu şi-a luat faţa de la noi!
    Minciuna stă la masă cu ponta, antonescu şi voiculescu!
  • +11 (11 voturi)    
    sper sa fiu primul... (Duminică, 29 iulie 2012, 23:07)

    slice_of_life [utilizator]

    Mesaj pt Crin: Du-te si te culca. Esti obosit, azi te-ai trezit de dimineata, meriti un somn bun.
    • +4 (4 voturi)    
      Da, chiar! Ce cearcane-a facut, mititelul :D (Luni, 30 iulie 2012, 0:46)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui slice_of_life

      Atatea zile de nesomn... Se schimba situatia si-i doresc sa-si doarma somnul politic al' de veci!

      ''Adio, visul frumos s-a terminat!'' :)
  • +8 (8 voturi)    
    Da Dl Antenescu (Duminică, 29 iulie 2012, 23:07)

    potaissa [utilizator]

    si acum noapte buna si drum bun. Ai promis,deci trebuie sa ne lasi.Nu ca ne-ar parea rau....
  • +10 (10 voturi)    
    iti dai si demisia asa cum ai primit coala alba (Duminică, 29 iulie 2012, 23:09)

    alba_ca_zapada [utilizator]

    acum citeva saptamini? sau nu ai cuvint?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu are cuvant! (Luni, 30 iulie 2012, 1:06)

      rebecai [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

      Crin Antonescu si-a permis sa sugereze eliminarea din partid a Domnului Chiliman. Dupa acel discurs agresiv, indreptat impotriva unui coleg LIBERAL, care respecta valorile, credeti ca Antonescu Crin isi va respecta CUVANTUL si se va retrage???
  • +18 (22 voturi)    
    asta e sanatos la cap? (Duminică, 29 iulie 2012, 23:10)

    dabu [utilizator]

    Nu au iesit 50% dintre romanii cu drept de vot, iar el zice ca a votat o "majoritate indiscutabila" sau "categorica majoritate"???

    Chiar trebuie ca el si Ponta sa ne prosteasca in fata zi de zi de zi de zi??
    • +10 (10 voturi)    
      Da de DEMISIE ????? (Duminică, 29 iulie 2012, 23:34)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui dabu

      Nimic despre DEMISIA din viata politica ??????
      • +8 (8 voturi)    
        trebuie (Duminică, 29 iulie 2012, 23:38)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        trebuie demis!
        • +9 (9 voturi)    
          Arestat, nu demis! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:42)

          Skeptical [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

          .
    • +9 (9 voturi)    
      De ce-i atat de sigur pe el?! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:45)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui dabu

      Stie ca jocul a fost aranjat, indiferent de optiunea noastra reala? Observand si tupeul ordinar cu care Ponta isi asuma, deja, ''legitimitatea covarsitoare a electoratului'', ma infior.

      Ajuta-ne, Doamne, sa scapam de hotii democratiei!
  • +16 (20 voturi)    
    bleah (Duminică, 29 iulie 2012, 23:10)

    Nazgul [utilizator]

    Sper sa nu mai aud vreodata de tine, maimutoiule! Somn usor!
  • +17 (21 voturi)    
    DOAR O VORBA SA-TI MAI SPUN! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:11)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Demisia!!!
  • +22 (26 voturi)    
    Asteptam demisia! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:11)

    Schmoescu [utilizator]

    Si disparitia din viata publica din Romania! Si poate il convingi (da, persoana a doua singular, de vreme ce formulele politicoase le cunosti) si pe copy paste care s-a lipit cu super glue de scaunul de la Palatul Victoria!
    Sa va fie rusine ca ne-ati pus intr-o asa situatie!
    PS: Nu cunosc pe nimeni care a votat azi.
  • +18 (20 voturi)    
    Demisia ! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:12)

    vasile-roaita [utilizator]

    Demisia si la puscarie uzurpator nenorocit
  • +17 (19 voturi)    
    Miniti cu nerusinare! (Duminică, 29 iulie 2012, 23:13)

    rochiri [utilizator]

    Sunteti un nesimitit domnule Antonescu!
    Sa furt ca in incoduru ! Sunt comune la tara in care prezenta 300% la vot !
    Sunteti un nesimitit !
    • -2 (12 voturi)    
      Ai dovezi? (Duminică, 29 iulie 2012, 23:34)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Daca da, atunci prezinta-le celor abilitati, altfel esti partas la furt . daca nu ai, atunci taci si nu mai scrie tampenii pe net.
  • +20 (20 voturi)    
    nu pleci? (Duminică, 29 iulie 2012, 23:13)

    sascha [utilizator]

    ai spus ca renunti la polticia definitiv daca referendumul nu trece...uite ca n-a trecut...ti-ai facut bagajele?
  • +16 (16 voturi)    
    N-am uitat (Duminică, 29 iulie 2012, 23:16)

    sebagain [utilizator]

    Parlamentul, guvernul care s-au comportat despotic, animalic in dispretul tuturor legilor moralei au de invatat foarte multe. Nu vom fi stat democratic pana nu vor fi restabilite institutiile statului devalizate de USL.Daca USL crede ca am uitat ceea ce ei au facut se inseala.
  • +18 (18 voturi)    
    Doamne (Duminică, 29 iulie 2012, 23:18)

    ggna [utilizator]

    cat poti vorbi fara sa zici NIMIC!!!!!!!!!! Cum reusesti? Repeti in somn?
  • +15 (17 voturi)    
    Fa-ti bagajele si pleaca de la cotroceni, crinutul (Duminică, 29 iulie 2012, 23:19)

    nico8 [utilizator]

    Sper sa fie si ultima declaratie de presa pe care o face de la Cotroceni.Nu merita sa fie presedintele Romaniei, nici macar interimar.Cat de suparat o sa fie incepand din noaptea asta !!!
  • +16 (16 voturi)    
    Astepti rezultatul BEC, dar stii ca majoritatea (Duminică, 29 iulie 2012, 23:24)

    Law_and_Order [utilizator]

    "indiscutabila" a votat deja? LOL!

    Iesi din politica, Crin Antonescu, esti un incompetent ridicol si fara caracter.
  • +23 (27 voturi)    
    Mesaj Presedintelui Legitim Traian Basescu (Duminică, 29 iulie 2012, 23:25)

    Skeptical [utilizator]

    Domnule Presedinte, Inca o data increderea poporului v-a scapat de la o mazilire nemeritata.

    Inca o data mina lui Dumnezeu v-a scapat - si, speram, ne-a scapat - de o nenorocire sigura. Inca o data ati invins sorti de necrezut.

    Intelegeti totusi, va rugam, ca ASTAZI nu este vorba despre Dv. personal. Incetati va rugam a va mai ascunde indaratul unei bonomii personale - care va face cinste si va face pitoresc si ocazional simpatic - dar este cumplit de inadecvata ca raspuns loviturii de stat date de cei mai misei dintre misei, personaje malefice literalmente desprinse parca din tabloul 1946-1947 - inscaunarea stalinismului feroce in Romania ocupata.

    Pentru Dv., astazi, nu mai este o optiune ci o OBLIGATIE sa folositi toate mijloacele legale posibile de a ii pune sub acuzare penala pe pucistii organizatiei anti-nationale si teroriste USL. Orice ezitare, orice intirziere, orice incercare de a gasi un modus vivendi cu aceasta gloata de tradatori este un act nu de intelepciune ci de complicitate implicita.

    Cetatenii cinstiti care v-au sustinut astazi, fie prin votul NU fie prin absenteismul voit, au dreptul sa va ceara sa va ridicati la inaltimea momentului de cumpana in care traim. La inchisoare cu pucistii. La inchisoare cu plagiatorii (sau mai rau decit plagiatorii - vedeti articolul din Deutsche Welle despre moartea procurorului-erou Panaite). La inchisoare cu delicventul care, in perioada rusinosului, ilegalului interimat de la Cotroceni, a incalcat toate legile pe care Dv. nu le-ati incalcat, dar el v-a acuzat mincinos de ceea ce a facut tocmai el.

    Astazi nu este vremea iertarii. Cu acesti tradatori reconcilierea este o vorba goala. Este timpul actiunii rapide, legale, taioase, fara intirziere, fara o mila prost plasata, fara jumatati de masura. Daca o veti face, veti ramine in istoria tarii ca cel mai bun lider al nostru de la regele Ferdinand. Daca nu, nu. Asa sa va - si sa ne - ajute Dumnezeu.
  • +6 (8 voturi)    
    indiferent care va fi rezultatul... (Duminică, 29 iulie 2012, 23:33)

    exilatul [utilizator]

    acestei mascarade, imi mentin parerea pe care o aveam despre natia din care provin : romanii sunt un popor de imbecili care isi merita soarta...mi s a facut scirba vazind multele , asa zise, ``personalitati`` din lumea politica sau jurnalistica a rom care si au aratat
    caracterul infect in incercarea de a apara niste infractori politici....poporul roman este un popor care nu merita sa fie liber, pt ca pe prosti e periculos sa i lasi in libertate...
  • +9 (9 voturi)    
    Nu inteleg.... (Duminică, 29 iulie 2012, 23:38)

    eek [utilizator]

    ...ce cauta crin la cotroceni! It's time to go home, man!
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Duminică, 29 iulie 2012, 23:44)

      ghio [utilizator] i-a raspuns lui eek

      Trebuie sa faca curat intai, sa schimbe asternuturile si sa aeriseasca.
      • +3 (3 voturi)    
        Sa arda asternuturile! (Luni, 30 iulie 2012, 0:52)

        Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui ghio

        Sa nu ramana boala somnului si cretinismul, la Cotroceni!
  • +5 (5 voturi)    
    44% la ora 21... (Duminică, 29 iulie 2012, 23:51)

    Mihail_AD [utilizator]

    e aproape de cvorum și lasă portița deschisă spre orice deznodământ, mai ales că metodele de depistare a fraudelor sunt limitate.