FOTOGALERIE Purgatoriul din Vila Dante: o vizita proletara la "vila tiranului"

de C.B.     HotNews.ro
Duminică, 29 iulie 2012, 21:53 Actualitate | Politic

FOTOGALERIE Ziua Portilor deschise la Vila Dante
Duminica, ora 12, pe o strada care de obicei este aproape necirculata, cateva sute de oameni asteapta sa vada “palatul dictatorului”, deja celebra vila de protocol din strada Dante Alighieri. De la intrarea prin strada Ivan Turgheniev, asfaltul este acoperit de mesaje care indica drumul catre “vila lui Dottore Ponta”. Incepea o zi in care citeva mii de oameni, cei mai multi pensionari, si-au umplut rezervoarele cu ura fata de "tiran". O miscare de PR similara cu deschiderea resedintei lui Nicolae Ceausescu dupa revolutie. Nu intamplator, cativa vizitatori indignati au cautat - in zadar - macar un robinet din aur.
 
“Unde erati domne aseara cand au murdarit huliganii strada?”, intreaba un batran jandarmii care asigurau ordinea in apropierea resedintei presedintelui, Vila Lac. Se refera si la mesajul de pe trotuar, dar si la banner-ul afisat pe un gard din apropiere pe care scrie "Dante nu a plagiat" - aluzie stravezie la scandalul de plagiat al lui Victor Ponta. Jandarmii se scuza, spun ca nu este vina lor, multimea merge mai departe, in grupuri ordonate de cate 50 de persoane. Pentru a ajunge la “palatul tiranului”, cum este numita vila de multi dintre cei veniti in vizita, trebuie sa treci prin 3 filtre de jandarmerie, care asigura “o deplasare ordonata”.

Furia clocoteste. Fiica cea mare a lui Traian Basescu e insultata de cateva pensionare indignate de taierea pensiilor. Cuvinte grele cad ploaie. Dupa ce s-au racorit pe seama Ioanei Basescu, pensionarele asteapta la coada sa-si ia inca o portie de doping in lupta contra tiranului.

In fata vilei, o cladire in tiparul celor din perioada lui Gheorghe Gheorghiu-Dej, carele de transmisie ale catorva televiziuni transmit in direct pareri ale vizitatorilor proaspat iesiti din tur. “E mai rau decat Ceausescu, trebuie dus la streang tiranul asta de Basescu! Uite ce-au facut cu banii nostri de pensii, au furat averea tarii si si-au pus-o in buzunar!”, spune o pensionara vizibil deranjata de cele vazute in interiroul vilei Dante.

Vizita la Palat incepe cu un nou filtru al jandarmeriei, dupa care incepe delirul: pe un nivel aproape nemobilat, dar de dimensiuni ample, vizitatorii filmeaza cu interes pereti proaspat zugraviti si ferestre ce dau spre lac, minunandu-se odata la cateva secunde de "luxul" afisat. O singura angajata RA-APPS striga deja obosita ca tranzitul prin incaperi se face doar pe o traversa instalata si nu pe parchetul recent instalat. Restul angajatilor sunt mai asemanatori unei echipe de ghizi ai unui muzeu: “mergeti si jos, sa vedeti piscina”, indeamna o doamna care se asigura ca vizitatorii nu intra chiar in fiecare incapere.

Intreaga vila este amenajata, de altfel, chiar ca un muzeu: aproape toate usile sunt deshise, chiar daca unele sunt blocate de cate un cordon de banda izolatoare: “aici este un birou”, spune unul dintre ghizi, aratand catre o incapere care... era un birou. Discutia se repeta si pentru una din multele bai ale cladirii, pentru dormitoare si pentru piscina de la etajul inferior.

Comentariile continua intr-un crescendo de uimire combinata cu revolta, care pe drumul de intoarcere in oras se revarsa asupra jandarmilor care incearca sa tina oamenii pe trotuare si nu pe carosabil.

Dupa amiaza, din cauza caldurii cel mai probabil, numarul vizitatorilor scade drastic: de la o coada de cateva sute de persoane, doar cateva zeci rezista la temperaturile inalte pentru privilegiul de a vedea vila de protocol aflata chiar langa resedinta oficiala a lui Traian Basescu.

Spre seara, debitul de vizitatori creste din nou, dar numerele de dimineata nu se mai repeta. La sfarsitul zilei, bilantul este de cateva mii de persoane care au vazut “palatul tiranului”. Aproape fara mobilier, dar extrem de spatios, fara robinete de aur, fara sticle de Havana Club, dar totusi un semn al raului. “Il asteapta latul pe hotul asta!”, conchide la iesirea din complex un pensionar.





















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

13393 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Vizitili (Duminică, 29 iulie 2012, 22:06)

    releu [utilizator]

    Dupa vizita de supces la vila Dalde Alughioru, (a lu chioru, stim noi, care va sa zica), vrem ca onor guvernu sa mai organizeze viziti ali cetatenilor si la alte vili , a lu Sfinctor Donda par egzampl, sa vedem cum ezerseaza el la Daciada, da pen ca e arsita mare, monser, sa inceapa cu aia de la Cornicesti a lu Andri-anus NasCase, ca ii mai la munti... Succesurili ie garantati!
    • -6 (8 voturi)    
      Poti scrie mai citet? (Duminică, 29 iulie 2012, 22:33)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui releu

      Ok, esti comic, faci stand up comedy, dar, ca sa intelegem si noi, poti sa scrii mai citet, fara atata "caterica"? Si amuzamentul tine pana la o anumita limita...
  • +29 (33 voturi)    
    eu unul dau un sfat.. (Duminică, 29 iulie 2012, 22:07)

    exilatul [utilizator]

    celor care au ceva materie cenusie...plecati fratilor din tara aia si lasati i pe toti milogii astia sa se spele pe cap cu iliescu si ai lui...in tara aia vor fi minoritari tot timpul , cei corecti si cu bunul simt...romanii nu merita libertatea pt ca nu o merita...
    • +8 (8 voturi)    
      Ai dreptate, din nefericire! (Duminică, 29 iulie 2012, 22:39)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Sa ai noroc acolo unde esti!
    • +10 (12 voturi)    
      Adevarat... (Duminică, 29 iulie 2012, 22:57)

      Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Din pacate multi a facut-o.

      De aia ramine Romania mai mult cu pensionarii care au 'construit tara atitia ani'. Acum ei asteapta statul sa 'le dea'. Ca au muncit o viata intreaga.

      In principiu corect.

      Dar aproape nimic din ce au construit nu a produs ceva eficient, care ar sustine aceste pensii. Nu din vina lor directa, bineinteles...

      Ce nu pot ei intelege, si nici bugetarii, e ca Romania nu are bani pentru pensii si salarii pentru 'serviciile' publice supraponderale. Pina acum au fost platite din imprumuturi FMI.

      Are Tonta & Co access la alte surse?

      Cum spune imnul Romaniei! 'Desteapta-te Romane!'

      Nu e mult pina fiecare tinar de azi observa ca nu prea sint sanse sa traiasca normal in Romania si apuca calea vestului. Unde isi pot creste copii in normalitate... Si vor pleca si ei.

      In viitor, Romania va disparea natural, cu populatia subtiata de emigrare, iar teritoriul probabil inghitit de popoarele din jur...

      Ce n-au reusit tatarii, turcii, rusii si alte popoare migratoare, va fi reusit de lipsa de speranta oferita de USL.
      • +1 (3 voturi)    
        Eu cred ca tocmai s-a intamplat ceva (Luni, 30 iulie 2012, 11:40)

        albatrosul_verde [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

        istoric in Romania. Din tot scandalul asta sinistru, ramane totusi ceva: oamenii au inceput sa inteleaga ce inseamna USL.
        Nu ma refer la pensionari, ei sunt hopeless. Din pacate. Pentru cei mai multi dintre ei am tot respectul. Nu e vina lor ca au contribuit la un stat comunist falimentar impus cu tacul sovietic si care le-a luat pielea de pe si in cele din urma i-a lastat infometati, prada propagandistilor de mana a 2-a de la antene. Majoritatea au muncit si au stat in banca lor si e datoria noastra sa ii ajutam cat putem.

        Suspectez insa ca dintre ei urla cel mai tare acum sunt aia care au fost secretari de partid, ma rog, care n-au facut nimic pentru tara asta de fapt dar s-au obisnuit sa aiba burta plina.

        In rest, numai bine pentru USL. Ponta si Crin, capul inainte, in curand veti lovi cu el fundul marii. "Popularitatea" voastra nu vine din programele minunate cu care vreti sa guvernati si pe care nu le aveti ci din antipatia normala fata de o guvernare pe timp de criza. Dar aceasta popularitate este, asa cum probabil v-ati dat seama, extrem de fragila. Cu doar 46% voturi adunate pe timp de criza, cu salarii taiate, si 10 ani de intoxicari non-stop la antene si realitati si vreo 2 milioane de voturi furate dar totusi prea putine, voi sunteti marii perdanti.
        Daca nu realizati asta si continuati cu mesaje anti-"dictator" va veti duce acolo unde va e locul, iar eu nu pot decat sa ma bucur.
    • -5 (7 voturi)    
      Pe afara ce crezi ca te asteapta ? (Duminică, 29 iulie 2012, 23:05)

      bogdan23 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Daca toti cu materie cenusie cum spui pleaca pe afara ce le spunem strainilor? Ca nu am facut nimic la noi, dar venim la ei ca suntem prea destepti. Nu trebuie sa uiti niciodata de unde ai plecat.
      Nu sunt un sustinator al lui Basescu, dar sper ca referendumul sa fie invalidat, iar situatia sa se schimbe incet in bine si la noi (fara Basescu presedinte).
      • +5 (5 voturi)    
        Cand sa se schimba (Duminică, 29 iulie 2012, 23:20)

        releu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan23

        dara in trei saptamani dai inapoi cat ai progresat 5 ani?
    • 0 (0 voturi)    
      In mod normal.. (Luni, 30 iulie 2012, 7:41)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      ..ti-as da dreptate!
      Dar nu vreti si voi sa reveniti in tara, ca marea majoritate a romanilor a fost si este manipulata de comunisti...
      Barem faceti-va cunoscuta opinia mai virulent in presa, faceti scrisori deschise, ca aici circula vorba ca BAsescu e mai tare ca Obama!
      Mai mult, aici s-a reusit cu succes prima etapa din revolutia bolsevica: instigarea claselor sociale...
    • 0 (0 voturi)    
      pensionarii (Luni, 30 iulie 2012, 12:12)

      diaspora [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      toti pensionarii astia care au vizitat vila dante, asa plini de ura cum sunt, au votat impotriva lor inshile. Votul lor pro-usl-ist va sfarsi prin a goni toti tinerii de doamne ajuta din tara.. iar lor le vor plati pensiile.. probabil bugetarii si asistatzii sociali.. ca nu prea vad cine altcineva.

      Decat sa mai platesc contributii sociale in Romania, sa ajunga la acesti dobitoci, care voteaza impotriva mea, mai bine mor printre straini.

      Sa speram ca ura le va tine de foame..
  • +4 (4 voturi)    
    plagiat ....ponta (Duminică, 29 iulie 2012, 22:15)

    luci30 [utilizator]

    toate tipetele sunt smecherii de campanie.....in loc sa viziteze un muzeu,un parc sau o gradina botanica ,astia se duc la ,,vila Dante ,, .La menopauzistii astia -si la propiu si la figurat -mai bine ii ducea organizat la un sexi-club,cu personal medical adecvat situatiei
  • +8 (8 voturi)    
    ** (Duminică, 29 iulie 2012, 22:16)

    0m [utilizator]

    am impresia ca unii romani si-ar dori ca Presedintele sa stea intr-un bungalow sau chiar un cort.
  • +11 (11 voturi)    
    astia au drept de vot? (Duminică, 29 iulie 2012, 22:24)

    Itsoc [utilizator]

    frate, astia s-au dus sa viziteze o vila si sa faca poze cu piscina crezand ca e vila lu' basescu? (cand de fapt e vila "presedintelui" si cand de fapt Nastase si alte cateva zeci de mii de persoane au vile si mai mari in Romania). dupa aia s-au dus plini de ura la vot din ciclul "demite-l pentru ca ti-a umilit familia?"
    bai nene, specimenelor de genul nici n-ar trebui sa li se dea dreptul de permis de conducere, de port arma si mai ales de vot!
  • +10 (10 voturi)    
    vILELE DE PROTOCOL (Duminică, 29 iulie 2012, 22:25)

    solar [utilizator]

    Hotnews, organizeaza te rog o vizita filmata la vila lui Ponta, a lui Voiculescu,a altor potentati pe capuseala bugetara a hotilor fosti securisti.ACESTEA SUNT VILELE DE PROTOCOL ALE STATULUI , NU SUNT PRIVATE!!
    • +6 (6 voturi)    
      compromisa? (Luni, 30 iulie 2012, 8:42)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui solar

      vila este compromisa. Niciun vizitator din afara nu va accepta sa locuiasca acolo, caci "vizitatorii" au facut tot felul de poze. Nimeni din RO care ar avea dreptul sa fie cazat acolo si are siguranta asigurata nu va accepta din aceleasi motive. Asta RISIPA de bani publici, caci vila nu mai valoreaza nimic. Sa fie imputati banii celor ce au permis/organizat vizita.
  • +11 (11 voturi)    
    secrete (Duminică, 29 iulie 2012, 23:01)

    methylique [utilizator]

    Pai locatiile astea (si detaliile lor) ar trebui sa fie secrete, nu? Ca-s pentru oficiali, romani sau straini.
  • +12 (12 voturi)    
    Bun (Luni, 30 iulie 2012, 0:08)

    a2t [utilizator]

    Intr-adevar, Ponta are dreptate. Fostii presedinti ar trebui sa traiasca in cocioabe, cum se intampla si in celelalte tari civilizate. Mai mult, poate nu ati fost atenti in trecut (tz tz tz, cum uita lumea..), dar Ponta este un fervent sustinator al reducerilor cheltuielilor Guvernului si Parlamentului, el facand plangere penala impotriva soferului mertanului S care il forteaza sa mearga cu el la servici in loc sa il lase sa mearga cu hibridul lui underpowered, ca orice pensionar al tarii. Sa ne aducem aminte si cand Ponta a stat in greva foamei o luna intreaga sperand cu ardoare obtinerea reducerii numarului de parlamentari pentru a ajuta bugetul saracit al tarii lui dragi.
  • +1 (1 vot)    
    sugerea ra apps (Luni, 30 iulie 2012, 7:41)

    nash pandelica [utilizator]

    sa faca un inventar serios a bunurilor aflate in vila, dupa tropaiala maniei proletare.
  • +4 (4 voturi)    
    da' mers la Nastase ranch? (Luni, 30 iulie 2012, 8:29)

    popeye_2012 [utilizator]

    eu as sugera domnilor guvernanti, care in loc sa se ocupe de lucruri serioase (cum ar fi seceta si masuri de combatere) stau de tampenii, sa organizeze pentru bravii pensionari si oameni ai muncii care au vizitat o banala vila de protocal, care nu e nici cea mai cea, nici foarte, foarte, si o vizita la ranchul dlui Nastase si sa ii " numere oualele" cum s-a exprimat domnia sa acum cativa ani
    • +1 (1 vot)    
      Esti intarziat ... (Luni, 30 iulie 2012, 14:06)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui popeye_2012

      7 case e deja la zuhaus. Si-s multzi indragostitzi de el si-i numara ouale zi si noapte incontinuu.
  • +3 (3 voturi)    
    Vrem sa vedem si casele pucistilor (Luni, 30 iulie 2012, 9:07)

    PBuzau [utilizator]

    O parte din poporul roman traieste si din zvonuri.
    Nu se documenteaza. Doar plimba zvonul cu enfaza prostului atoatestiutor.
    Vrem sa vedem casele lui Voiculescu, Nastase, Ponta,
    Antonescu si ale tuturor pucistilor
  • +3 (3 voturi)    
    intrebare (Luni, 30 iulie 2012, 9:31)

    rezis [utilizator]

    Ultimele zile au adus in centrul atentiei sefuletul acela RAPPS cu sotia fosta viitoare deputata PNL! Oare nu se impune o mica demisie dupa tot acest circ? Poate si ceva banuti pt pierderea utilitatii cladirii prin...neglijenta in serviciu? Intreb si eu, un biet pensionar in cautarea robinetului de aur!
  • +3 (3 voturi)    
    remember septembrie 1940 (Luni, 30 iulie 2012, 9:32)

    barbu007 [utilizator]

    după abdicarea şi plecarea regelui carol II, legionarii au permis accesul publicului larg la casa din aleea vulpache - unde locuise metresa regelui, magda lupescu!
    deci revin aceleaşi obiceiuri de manipulare a maselor, pentru a fi instigate la ură personală...
  • +2 (2 voturi)    
    Spectacol dezgustator (Luni, 30 iulie 2012, 10:15)

    mercedes [utilizator]

    cu efect lamentabil la Vila Dante: o "pensionara" cu palarie si poseta Louis Vuitton care cu siguranta locuieste in Primaverii, topaind prin incaperi si muindu-si picioarele in piscina, urland dupa 600 de lei taiati dintr-o pensie, cu certitudine, nesimtita...
  • 0 (0 voturi)    
    VILA RAPPS! (Luni, 30 iulie 2012, 21:28)

    mihai.mihaita [utilizator]

    ce inseamna nesimtirea asta comunista?
    mereu inainte de alegeri, prostesc poporul asta naiv,greve, etc... ca sa arunce vina pe guvernare sau presedinte!
    de ce atata nesimtire?
    Ponta? Obraznicule? Vila unchiului tau tot din plagiat e facuta? Securistul ala care te tine in politica... Vila unchiului tau e cumva una tripla cu 2 piscine decat a statului, ci nu a presedintelui? NU suntem prosti! Suntem tineri si ne pasa! Teapa din trandafiri nu mai este plasa! NU am votat noi DA, ci voi ati fraudat si ne-ati bagat pe numele nostru DA! Abuzul total agresiv e in mana voastra de securisti mincinosi!
    RUSINE USL! JOS BARONII SI SECURISTII PC+PSD si naivii din PNL!
  • +2 (2 voturi)    
    si PS (Luni, 30 iulie 2012, 21:29)

    mihai.mihaita [utilizator]

    vilele lui nastase? din bucuresti? de la CORNU? ca NASTASE ARE MUNTII de la CORNU PRAHOVA!!!!!!!!!!
    Vilele omului din puscarie de ce nu sunt sub stema portile deschise?
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 31 iulie 2012, 11:17)

    a.nonim [utilizator]

    Dincolo de asemnarea izbitoare cu filmul cu "robinetele de aur" din 90, ceea ce m-a surprins este calitatea estetica extrem de slaba a amenajarilor. Vila arata practic a casa de parvenit, decorata de o gospodina cu piese luate de la reduceri din Ikea. Nu se vede deloc mana unui arhitect.