Referendum pentru demiterea presedintelui Traian Basescu

Prezenta la vot la ora 20:00: 37,67%. Mehedinti, Olt si Teleorman sunt judetele fruntase, absenteism in judetele cu populatie maghiara/ Urmatoarea estimare - ora 00:30

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 iulie 2012, 21:18 Actualitate | Politic

Prezenta la vot la nivel national la referendumul pentru demiterea presedintelui Traian Basescu a fost, pana la ora 20:00, de 37,67%, marja de eroare fiind de +/-3%, a anuntat Biroul Electoral Central. Estimarea prezentei la vot s-a facut in urma centralizarii datelor primite de la cele 2.889 sectii de votare cuprinse in esantionul reprezentativ la nivel national. Prezenta la vot in mediul rural a fost de 42,23%, iar in mediul urban de 34,33%. In Bucuresti, prezenta la vot a fost de 32,97%. Biroul Electoral Central va prezenta urmatoarea estimare privind prezenta la vot la ora 00:30 (date valabile pentru ora 23:00, la inchiderea urnelor).

Mehedinti conduce detasat in topul participarii la vot, judetele cu populatie maghiara semnificativa sint pe ultimele locuri.

Judete cu prezenta ridicata la vot:

  • Mehedinti - 57,27%
  • Olt - 55,53%
  • Teleorman - 53,78%
  • Valcea - 50,13%
  • Vrancea - 48,33%
Judete cu prezenta scazuta la vot:
  • Harghita - 9,78%
  • Covasna - 17,26%
  • Satu Mare - 23,21%
  • Mures - 26,96%
  • Bistrita - 28,12%
In precedentul anunt facut de BEC, la ora 18.30, prezenta, valabila pentru ora 17.00, a fost de 26,89%.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

14761 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    a3 (Duminică, 29 iulie 2012, 21:38)

    claudiub [utilizator]

    la A3, un alt personaj din studio tocmai a amintit cu subinteles ca estimarea BEC nu include listele suplimentare ....
    • +15 (17 voturi)    
      Nu credeam ca se poate (Duminică, 29 iulie 2012, 22:19)

      ikataly [utilizator] i-a raspuns lui claudiub

      eu cred ca nu am vazut nicicand atata ura cat am putut sa vad azi pe acest post de televiziune ,moderatori si invitati cu ochii scosi din orbite...urla,indeamna aproape pe fata populatia sa iese la vot....Doamne mare e gradina si multa-i populatia!
  • -18 (28 voturi)    
    "Artimetic"... (Duminică, 29 iulie 2012, 21:43)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...s-a confirmat 38%, deci păstrând trendul s-ar putea ajunge la 47% până la ora 23:00, în creștere cu 3% față de estimarea de la 17:00.
    Ai zice că oamenii se duc la culcare, dar nu, vremea este încă frumoasă, ce poate fi mai plăcut decât să ieși la o votare în miez de noapte?
    În plus, nici nu vreau să mă gândesc la cei care, neavând ștampila pe buletin, nu vor fi primiți la slujbă mâine.
    Mai poți să dormi?
    • +18 (20 voturi)    
      ha (Duminică, 29 iulie 2012, 21:50)

      mishu23 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

      deci de maine copiile de CI trebuie fata-verso ? =))
      • +4 (6 voturi)    
        Sa stii ca asa este! (Duminică, 29 iulie 2012, 22:28)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui mishu23

        Iti pierzi locul de munca. In companiile de stat ei au conducerea si te frig.
    • +7 (9 voturi)    
      ?! (Duminică, 29 iulie 2012, 22:19)

      comentez [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

      Poftim? Cum adica "cei care, neavând ștampila pe buletin, nu vor fi primiți la slujbă mâine" ?

      Asta e democratia USL? Sa fii silit de sefi sa votezi?
      • -2 (2 voturi)    
        e democratie (Duminică, 29 iulie 2012, 22:54)

        Goriot [utilizator] i-a raspuns lui comentez

        pur si simplu, si dreptul la vot.
  • +31 (35 voturi)    
    Uite cum criminalii (Duminică, 29 iulie 2012, 21:45)

    moima [utilizator]

    talharii, hotii, evazionistii, plagiatorii, tradatorii, mafia tiganeasca, parazitii sociali, pomanagiii angajati la stat, capusele vesnice din energie si cereale, reusesc sa ne fu(r)e vietile si sa ni le alinieze cu ale lor.
    Eu nu mai vreau sa platesc taxe ca sa am copiii colegi cu copiii lor, nu mai vreau sa platesc taxe ca sa le intrtin mocirla calduta in care se zbat si in care ne vor si pe noi.
    Eu nu mai vreau sa contribui la propasirea unuei societati care incurajeaza marginalizarea si stoarcerea celor care gandesc si sunt capabili de munca cat de cat.
    Eu nu mai vreau sa hranesc si sa tratez cu banii mei un pensionar nostalgic care ma uraste pentru ca am.
    Eu nu mai vreau sa scriu lucrari in trei limbi pentru clienti externi si sa fiu impozitat de niste analfabeti cu diplome cumparate.
    Eu nu mai vreau sa-i platesc ratele la septaru lu copilu lu Nastase si nici facultatea lu copilu lu Vanghelie.
    Eu nu mai vreau sa platesc dublu asfaltu pe care merge autobuzul electoral.
    Eu nu mai vreau in Romania.
    Nu mai vin nici macar in vacanta.
    Sincer mi-e scarba de tara asta si de valorile inexistente.
    Sincer mi-e scarba si de EBA si de Videanu, si de Boc si de tot PDL-ul.
    Sincer vreau Ungureanu, Macovei si altii ca ei. Dar o sa-i votez la ambasada !
    Va pup si va las.
    • +3 (3 voturi)    
      Din pacate ... (Duminică, 29 iulie 2012, 23:16)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui moima

      ...daca ii votezi - sau mai bine zis avind in vedere ora inaintata te-ai prezentat la vot - la acest referendum la ambasada sau altundeva - ai votat tichetul Ponta & Gasca comunista aliniata cu practicile Putin & Co.; indiferent daca ai pus "da" sau "nu", ai validat referendumul putch bolsevic ... ei da, voi spune oricui ma va intreba in tara sa in alta parte in lume ca este o (tentativa de) lovitura de stat, numai cine nu vrea sa vada si sa auda si sa inteleaga sau este programat sa nu faca toate acestea (fie prin santaj economic - mijloace de trai extrem de reduse care ii fac vulnerabili la promisiuni desarte de pensii mai mari dar devalorizate - fie prin lipsa de informare sau capacitate de discernamint sau devotament pt. cauza comunista/bolsevica) nu recunoaste ca este o (tentativa de) lovitura de stat; toate masurile pe care le-au luat mafia comunista Ponta & Co. sunt masuri de comisari politici post-belici; exact asa procedau, modificau legi prin decrete peste noapte lasindu-i pe toti in off-side si numai ei in legalitate; orice asa zise alegeri sau referendumuri erau masluite, pur si simplu stampilau voturi in favoarea lor si le introduceau in urne fara nici un fel de retinere asa cum intetioneaza sa faca si aum cu urnele mobile si alte tertipuri ...
  • +38 (40 voturi)    
    Multumim Ardeal! (Duminică, 29 iulie 2012, 21:46)

    Itsoc [utilizator]

    De 7-8 ani ma tot gandesc sa ma mut in Ardeal, ador locurile si ador oamenii de acolo. Astazi inca o data Ardealul arata ca nu e populat de milogi care asteapta sa li se dea si din oameni spalati pe creier cu Heroina 3 asa cum e aici in Sud.

    Semnat:
    Un Bucurestean(deocamdata)
    • +12 (12 voturi)    
      mulțumim!! (Duminică, 29 iulie 2012, 22:04)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      își propun Sighișoara ;)
      • -4 (8 voturi)    
        poate (Duminică, 29 iulie 2012, 22:22)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        dar parca primarul e pedeserist, sau ma insel?
        • +11 (11 voturi)    
          si?! (Duminică, 29 iulie 2012, 22:26)

          corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          care problema?! Chair și pesediștii din Ardeal sunt mai OK decât ăia din vechiul regat. Nu știu dacă înțelegi sensul...
          • 0 (0 voturi)    
            e o stire (Duminică, 29 iulie 2012, 23:47)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

            cu un primar usl, pnl, din ineu si nu mi se pare prea ok. Pedeseristul e pedeserist oriunde ar fi.
    • -8 (10 voturi)    
      .... (Duminică, 29 iulie 2012, 22:19)

      george1979 [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      pa pa pa.
  • +35 (35 voturi)    
    bye bye Crin (Duminică, 29 iulie 2012, 21:46)

    ion_agarbiceanu [utilizator]

    Nu cred sa se treaca peste 45-46%, ar insemna ca de acum in colo, media procentelor pe ora sa fie 4%. Pe toata ziua, media a fost de 3 la suta...
    • +17 (17 voturi)    
      Hehe (Duminică, 29 iulie 2012, 21:50)

      roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui ion_agarbiceanu

      Daca-si fac partid aia din Harghita ii votez :D
    • +19 (19 voturi)    
      . (Duminică, 29 iulie 2012, 21:53)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui ion_agarbiceanu

      Posibil sa depaseasca 46%, dar 48% niciodata.
    • +22 (24 voturi)    
      pe antena3 ... (Duminică, 29 iulie 2012, 21:58)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ion_agarbiceanu

      servitorii incearca sa insinueze ca prezenta va fi peste 50%...de la niste ja-re o-dina-e te poti astepta la orice...nu am vazut asa lingai de pe timpul lui ceausescu... .
      • +10 (12 voturi)    
        merită mers pe a3 (Duminică, 29 iulie 2012, 22:06)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        fac spume la gură, este o comedie incredibilă, ce demență!!!
      • +3 (3 voturi)    
        Sunt urmasii directi (Duminică, 29 iulie 2012, 23:20)

        yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        ai lui Ceausescu si clicilor comuniste traditionale, educati la scolile de principii si valori ale parintilor care sau hranit cu toate beneficiile de partid ...
    • +16 (16 voturi)    
      Ar fi minunat. (Duminică, 29 iulie 2012, 22:00)

      Optimista [utilizator] i-a raspuns lui ion_agarbiceanu

      Aş fi în stare să mă sui pe monumentul de la Leu ca să-i fac cu mâna ,pentru că sigur că va pleca pe din dos din palat, deşi pastişându-l pe Păstorel i-aş zice că:

      Noi cu toţi, întreaga-i viaţă, o să-l băgăm
      Numai prin faţă
  • +19 (23 voturi)    
    dezmat (Duminică, 29 iulie 2012, 21:48)

    boro22 [utilizator]

    Unde sunt cei 70 % de USL-isti ? ...Dottore si Cacanarul o iau la vale ... Haide Base !!!
    • 0 (0 voturi)    
      80% (Duminică, 29 iulie 2012, 22:50)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui boro22

      sau chiar 85%, ei asa spuneau
  • +19 (19 voturi)    
    The Sting (Duminică, 29 iulie 2012, 21:51)

    sadestwank [utilizator]

    Cand ma gandesc la referendum imi revin in minte secvente din clasicul The Sting cu Paul Newman. Din pacate acest "Sting" s-a terminat prost pentru USL-isti.
  • +18 (22 voturi)    
    ... (Duminică, 29 iulie 2012, 21:54)

    dragos234 [utilizator]

    In Mehedinti, prezenta la vot e mai mare acum la ora 20 (57%) decat la alegerile locale la final(56%)! In ciuda boicotului! Asta e chiar prea de tot.

    In Mehedinti a castigat consiliul judetean USL cu 47% la 40%, deci scoruri destul de apropiate.

    Le sugerez sa fure mai cu metoda, nu asa pe fatza, ca e penibil.
  • +13 (17 voturi)    
    ciudat (Duminică, 29 iulie 2012, 21:54)

    sindbad [anonim]

    mi se pare cam mult 11.5 % prezenta intre 17.00 si 20.00...
    • 0 (0 voturi)    
      Urna mobila (Duminică, 29 iulie 2012, 22:30)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

      s-a pus in miscare dupa ora 18.
  • +16 (18 voturi)    
    Posibila surpriza (Duminică, 29 iulie 2012, 21:59)

    feisbuk [utilizator]

    37.67% pe 13 ore inseamna 46,36% pe 16 ore.

    Daca luam si abaterea BEC in cazul cel mai nefavorabil, atunci 40,67% pe 13 ore inseamna 50.05% pe 16 ore.

    Cateva observatii:
    - daca abaterea in plus fata de cei 3% anuntati de BEC va fi mai mare, ce vom crede?
    - este mai mult decat evident ca nu se poate pastra un tend de 3% / ora intre 9-11
    - extrapolarile de mai sus dau sansa unui rezultat furat, sustinut tot timpul zilei de incidentele petrecute

    Va fi extrem de important de vazut numarul voturilor in alb, fara stampila, deci anulate, dar care aduc cvorum, si compararea acestora cu rezultatele de la alegrile anterioare. Toata aceasta diferenta inseamna FRAUDA.
    • +8 (8 voturi)    
      nu tine (Duminică, 29 iulie 2012, 22:18)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      ultima ora de votare este de obicei aproape moarta.
      Cel mult mai creste 1, maxim 2 procente.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Duminică, 29 iulie 2012, 22:33)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        si in ultimele ore venea de obicei electoratul de dreapta, urbani, intelectuali, oameni activi.
        Astia au ales acum sa stea acasa. Teoretic, nu mai are de unde sa creasca.
        Cu exceptia Mehedintiului, desigur, unde prezenta va ajunge la 110%.
      • 0 (0 voturi)    
        facem pariu... (Duminică, 29 iulie 2012, 22:54)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        ca e revelion si intre 21.00 si 23.00 avem macar asa vreun milion de voturi?
  • +25 (25 voturi)    
    cred ca se lasa cu iesit in strada (Duminică, 29 iulie 2012, 22:01)

    Itsoc [utilizator]

    saptamana viitoare va fi una de foc si se va lasa cu iesit in strada mai mult ca sigur!
    ca sa exorcizezi diavolul comunist e nevoie de jertfa de sange!:)
    • -4 (12 voturi)    
      ai dreptate (Duminică, 29 iulie 2012, 22:21)

      george1979 [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      cred ca va trebui sa sacrificam niste berbeci ;)
      • +1 (1 vot)    
        ... (Duminică, 29 iulie 2012, 22:35)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui george1979

        Gastele le punem pa varza si le trimitem lui Merkel la Berlin. :)
  • +5 (5 voturi)    
    au voie cei de la usl sa imparta fluturasi in ziua (Duminică, 29 iulie 2012, 22:12)

    BME [utilizator]

    astazi in poiana brasov am primit un fluturas de la usl si ca mine toti turistii de acolo, poitistii erau acolo dar nu au luat nici o masura.Am fluturasul la mine si pe el scrie: ANUNT PUBLIC
    pe 29 iulie are loc referendumul pentru demiterea presedintelui TRAIAN BASESCU . Este dreptul tau sa votezi. Oare este corect ca in ziua votului sa se distribuie acesti fluturasi???
  • -4 (6 voturi)    
    Confuzie generala (Duminică, 29 iulie 2012, 22:16)

    tozovac88 [utilizator]

    la alegerile locale au participat 56 % ....la referendum 45 % deci logic doar 11 % din populatia tarii au fost impotriva asa zisei lovituri de stat si practic alaturi de Basescu si PDL.....normal ar fi fost ca Pdl sa ceara romanilor sa iasa la urne sa i mobilizeze si sa demonstreze ca poporul nu este de acord cu Ponta&co pentru ca democratia inseamna vot (Basescu a realizat asta si a votat) iar o victorie la referendum ar fi aratat si Europei ca Macovei are dreptatate..... asa insa tactica neparticiparii nu a facut altceva decat sa demonstreze ca atat in parlament cat si in randul populatiei Pdl si Basescu pierd in continuare din credibilitate adancind confuzia generala.....
  • +8 (8 voturi)    
    E gata (Duminică, 29 iulie 2012, 22:17)

    ccvica [utilizator]

    Nu mai poate fi vorba de nici o surpriza. Ar insemna ca peste 4 procente sa voteze in ultimele 3 ore. Adica 720k pe ora. Imposibil de crezut ca intre 22 si 23 sa fie varful votarii din cursul intregii zile. Go Base!!!
  • +9 (9 voturi)    
    nu prea mai depaseste nimic (Duminică, 29 iulie 2012, 22:17)

    Lucian* [utilizator]

    am fost in doua comisii electorale si de fiecare data cam cu jumatate de ora inainte de inchidere abia daca mai veneau 3 persoane.
    Eu nu ii dau mai mult de 38,5%.

    Lumea mai are si treaba maine si mai bine se culca decat sa ia parte la farsa asta.

    Sunt curios cat la suta din populatia a votat DA pentru ca chiar as fi curios sa vad care este evolutia de cand a fost votat Iliescu cu 85%.

    Totusi mai exista si evolutie!

    Ce naiba s-a intamplat in Mehedinti, Olt si Teleorman? Chiar asa de mare este dragostea fata de PSD?
    • +1 (1 vot)    
      Da, asa este in tot Sudul (Duminică, 29 iulie 2012, 22:37)

      mntsn [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      Totul sudul e rosu inflacarat, ca de obicei.
      Multumiri Ardealului, ati salvat tara din nou.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Duminică, 29 iulie 2012, 22:38)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      nu e dragostea mare de PSD. Pur si simplu acolo au furat fara jena.
      De exemplu, in Turnu Severin, a castigat primaria PDL. Al doilea mandat. Oamenii aia nu aveau cum sa-si schimbe opinia in cateva saptamani. Nu aveau cum sa voteze primar PDL a doua oara in 44 ani si pe urma sa navaleasca buluc la referendumul de demitere. e absurd.
  • +3 (9 voturi)    
    Am fos la vot! (Duminică, 29 iulie 2012, 22:27)

    Audit [utilizator]

    NU am de ales. Imi pierd locul de munca!!!!!
    Am vodat NU!

    Ceea ce vreau sa inteleaga dl. Basescu este ca nu am avut de ales.

    Procentele de NU care apar sunt cei ca mine care au asteptat pana in ultima clipa si s-au dus ca NU au de ales nu pentru ca sunt tampiti si nu au inteles mesajul lui Base. Electoratul luie de 1000 de ori mai destept ca al lor.
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Duminică, 29 iulie 2012, 22:34)

      george1979 [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      Mai tarziu o sa ii multumesti angajatorului tau pentru ca te-a indrumat pe calea cea buna.
    • +1 (1 vot)    
      off (Duminică, 29 iulie 2012, 22:52)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      imi pare rau.... Doamne, cum de nu scapam o data de comunisti!
  • +3 (3 voturi)    
    Antena 3 (Duminică, 29 iulie 2012, 22:28)

    Victorie [utilizator]

    Antena 3 spune (prin Dan Sova), ca prezenta la ora 22 era de 48%. Right! Sursa de incredere!
  • +6 (6 voturi)    
    oare (Duminică, 29 iulie 2012, 22:28)

    ggna [utilizator]

    chiar pot fura atata? Aia de la A3 o dau sus si tare ca sigur 52-53%...Stiu ei ceva ce nu stim noi???? Cica is cozi interminabile si batai pe stampilele de vot la ora asta...
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate (Duminică, 29 iulie 2012, 22:47)

      alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      pot fura. Dar ceea ce latra antenele nu este corect. Intrebarea este cum inventezi 4% pe ore?
      Mai sint 14 min. Plus liste suplimentare, plus urnele mobile, plus diaspora.
      Antenele dezinformeaza ca sa atraga oamenii iubitori la democratie spre urne. Dar cei iubitori de democratie se uita pe B1 sau Nasul TV.
  • +1 (1 vot)    
    nu se poate (Duminică, 29 iulie 2012, 22:36)

    iuanel [utilizator]

    in mai toate judetele, prezenta e pe la 20%. Abia sunt cateva peste 30%. cum poate atunci media sa fie 37%, cand doar vreo 3 judete au 39% sau 44% ?????????????????????????????

    Chiar daca media e ponderata dupa populatia fiecarui judet, diferentele nu pot sa fie chiar atat de mari. Nu imi spuneti ca prezenta de peste 8% peste medie din judetul Mededinti compenzeasa toate judetele care is pe la 20% !!!

    E furt pe fata; nici macar nu au furat ca sa para veridic
  • +1 (1 vot)    
    "blonzii", "blonzii" (Duminică, 29 iulie 2012, 22:38)

    ghio [utilizator]

    din sud ne aranjeaza...
  • +1 (1 vot)    
    apropos (Duminică, 29 iulie 2012, 22:43)

    ccvica [utilizator]

    la o firma de lui Niculae , ala cu Interagro, cu gazul ieftin, maine nu e voie la servici fara cartea de identitate care dovedeste ca ai fost la vot. Si ma gandesc ca daca e vorba de Combinatul din fagaras e vorba de toti angajatii din tara. Najpa faza.... Go Base!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant (Luni, 30 iulie 2012, 1:07)

    Kayros [utilizator]

    Merita sa faci un studiu referitor la distributia coeficientului de inteligenta pe teritoriul Patriei, nu?

    ...Bineinteles, raportat la rezultatele astea. Oare ce am descoperi?