Prezenta la vot la ora 20.00 este de 37,76% - surse

de C.P.     HotNews.ro
Duminică, 29 iulie 2012, 21:06 Actualitate | Politic

Prezenta la vot la ora 20.00 a fost de 37,76%, au declarat pentru HotNews.ro surse politice. Biroul Electoral Central va anunta in mod oficial prezenta la ora 21.30. Prezenta la vot la nivel national la referendumul pentru demiterea presedintelui Traian Basescu fusese, pana la ora 17:00, de 26,89%


Reamintim ca pentru a fi validat, la referendumul pentru demiterea presedintelui suspendat Traian Basescu trebuie sa voteze 50% plus unul din alegatorii inscrisi pe listele electorale.

Referendumul pentru demiterea lui Traian Basescu a fost boicotat de PDL. Referendumul se incheie la ora 23.00.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6149 vizualizari

  • +15 (27 voturi)    
    nu sunt 40,2%?? (Duminică, 29 iulie 2012, 21:11)

    Columbo [utilizator]

    Pai Antena 3 zice ca pana la ora 20.00 au votat 40.2%...., au intrat in sevraj, toti sunt spume, mai ales la gura..., sa le dea cineva un smecta ca intra in delirium tremens...:))
    • +5 (5 voturi)    
      Nu sunt 36%? (Duminică, 29 iulie 2012, 21:16)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Columbo

      Pai B1TV , Nasu TV, EVZ ziceau ca pana la ora 20.00 au votat 36%... Au intrat in palpitatii televiziunile, sa le dea cineva calmante
    • +8 (8 voturi)    
      zzz (Duminică, 29 iulie 2012, 21:23)

      ciupe [utilizator] i-a raspuns lui Columbo

      or fi pus si marja aia de 3% :)) da in + nu in - :D ce oameni rai ..le dau sperante la cei anti-basescu ..ii fac sa se bucure ca geoana :D
  • +8 (8 voturi)    
    procentul asta nu inseamna decat FRAUDARE!! (Duminică, 29 iulie 2012, 21:15)

    cristi_an [utilizator]

    O fraudare imensa!! asta inseamna! Serios...chiar suntem incapabili sa oprim frauda asta??? Si acum ma refer la toti cetatenii de buna cuviinta , ma refer la presa, politie si partidele de opozitie -- Chiar suntem INCAPABILI????
  • +6 (6 voturi)    
    hihihi (Duminică, 29 iulie 2012, 21:15)

    potaissa [utilizator]

    Fenomenul GEOANA2.0
  • +6 (6 voturi)    
    s-o cheme (Duminică, 29 iulie 2012, 21:18)

    ggna [utilizator]

    pe Mihaela, dragostea mea!
  • +12 (12 voturi)    
    să sperăm (Duminică, 29 iulie 2012, 21:19)

    ampersand [utilizator]

    Să sperăm că procentul va fi chiar mai mic.
  • +6 (8 voturi)    
    E clar (Duminică, 29 iulie 2012, 21:20)

    Orpheus [utilizator]

    Sunt sigur ca la final vor vota 50.1%. Are grija dottore!
  • -7 (11 voturi)    
    Cvorum implinit (Duminică, 29 iulie 2012, 21:21)

    Tannia_R [utilizator]

    Ghimpele. ro spune ca prezenta estimata pe surse este de 44%. Asta inseamna ca se implineste cvorumul destul de simplu si lejer.
  • +11 (11 voturi)    
    nu va mai uitati la postul TV Heroina 3, (Duminică, 29 iulie 2012, 21:22)

    nostradamus12 [utilizator]

    principalul drog, care a neutralizat creierul romanului!
  • +3 (5 voturi)    
    posibil? (Duminică, 29 iulie 2012, 21:24)

    razz86 [utilizator]

    oare in 3 ore de vot , se poate ajunge de 37% la 51%, in 3 ore sa se voteze inca 15%...exact diferenta pana la 51%
  • +8 (8 voturi)    
    a3 (Duminică, 29 iulie 2012, 21:26)

    claudiub [utilizator]

    La A3 vicepreședintele PNL tocmai anunță că la ora 21 prezența este de peste 45% și că ei estimează peste 52% ...deja diferența între numărătoarea USL și PDL este de peste 4% ...
    • 0 (0 voturi)    
      de curiozitate (Duminică, 29 iulie 2012, 21:31)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui claudiub

      Nu sunt în ţară şi n-am fost nici în 2009: cum pronostica a3 atunci?
    • 0 (0 voturi)    
      Propunere (Duminică, 29 iulie 2012, 21:33)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui claudiub

      Daca 7% vin intre 9 si 11 seara (adica 1,3 milioane de voturi), atunci este o idee buna ca in Romania sa se voteze doar noaptea!
  • +11 (11 voturi)    
    Serios? (Duminică, 29 iulie 2012, 21:27)

    scharke [utilizator]

    Io cred ca la antene e deja cvorumul facut. Antenescu se poate culca deja!
    • +3 (3 voturi)    
      In orice caz... (Duminică, 29 iulie 2012, 21:31)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui scharke

      Noaptea lui va fi mai lungaă decât a lui Geoană
  • -1 (3 voturi)    
    "Artimetic" (Duminică, 29 iulie 2012, 21:29)

    Mihail_AD [utilizator]

    (23 - 7) / (20 - 7) x 38% = 47%
    față de
    (23 - 7) / (17 - 7) x 27% = 44%
    (calculat cu eroare prin adaos)
    mobilizarea de seară începe să dea roade.
    O tactică de care poate trebuia să țină cont și Lucian Bute. Va da roade? Ași ar mai putea fi în unele mâneci.
    • +1 (1 vot)    
      asi de 13 procente ? (Duminică, 29 iulie 2012, 21:37)

      mishu23 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

      cam greu de crezut in doar trei ore...
  • 0 (0 voturi)    
    Un pic cam mare cifra (Duminică, 29 iulie 2012, 21:30)

    feisbuk [utilizator]

    Inseamna ceva peste 7 milioane de voturi, in conditiile in care USL a obtinut 6,6 milioane voturi la locale pe acelasi numar de ore. Daca punem in calcul sin cifre neoficiale din exit-poll cu 90% DA, rezulta 6,3 milioane voturi impotriva lui Basescu / Pro-USL.

    Voturile USL sunt cam multe pt ca mie greu sa cred ca nu exista nici 5% votanti ai acestora (liberali in primul rand), care sa nu aiba minima ratiune si sa inteleaga ce s-a intamplat in iulie.

    Dar tinand cont de faptul ca Oprisan, Dragnea si Mazare organizeaza alegeri libere si democratice, cifra nu este surprinzatoare si poate fi sensibil mai mare la numaratoarea oficiala.

    Oricum, faptul ca intreaga clasa politica nu a dorit macar in ultimii 10 ani sa creeze conditiile unor alegeri libere (scanarea CNP sau scanare carte de alegator si afisare online a seriilor care au votat, etc.) ridica un semn de intrebare si asupra urmatoarelor alegeri.

    Pana la urma, in Romania alegerile sunt aproximativ democratice, fortat libere si cu rezultat denaturat. Dar hei, astia suntem noi - sclavii sovieticilor, grecilor, turcilor, ungurilor, habsburgilor si cine draku si-a mai facut nevoile pe tara asta.

    Niste alegeri corecte nu putem organiza.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Duminică, 29 iulie 2012, 21:32)

    mishu23 [utilizator]

    37.67... oare mai pot fura in 3 ore diferenta ?
  • -2 (2 voturi)    
    Haideti la vot! (Duminică, 29 iulie 2012, 21:35)

    Tannia_R [utilizator]

    Ar fi bine ca noi, sustinatorii PDL sa iesim masiv la vot sa ne sustinem presedintele.
    Nu este posibil sa aiba doar 10-12% din voturi...
  • +3 (3 voturi)    
    cateva date ale zilei de 29 iulie (Duminică, 29 iulie 2012, 21:37)

    Itsoc [utilizator]

    - Mircea Badea ii va scapa un pumn lu' Carmen Bruma de nervi (Carmen ajunge la Urgenta)
    - Ciutacu' face atac vascular cerebral (ajunge la Urgenta)
    - Ponta se imbata de tristete si ajunge in coma alcoolica la Urgenta)
    - Voiculescu paraseste tara cu elicopterul
    - Somnorel isi trage un glont in gat, se retrage din politica si ajunge la Urgenta

    Ar mai fi nevoie de 2,2 milioane de voturi in doar 3 ore ca sa se faca cvorumul. N-ARE CUM!!!
    daca se fac 50+1% ies in strada!
  • 0 (0 voturi)    
    sub 30% , asta e realitatea ! (Duminică, 29 iulie 2012, 22:03)

    fosta zoezoe [utilizator]

    restul e furt !!!!!!!!!!!!!!!!Daca iese inseamna ca fura cu tirul !
  • 0 (0 voturi)    
    Oare? (Duminică, 29 iulie 2012, 22:03)

    Tannia_R [utilizator]

    Pâna la ora 19:00, cu patru ore înainte de închiderea urnelor, datele arată că au votat peste 6 milioane de oameni. Totodată, cifrele înaintate de institutele de sondare a opiniei indică un scor dramatic, de peste 88% voturi pentru demiterea lui Traian Băsescu.

    Un calcul simplu ne arată că, până în momentul de față, sunt mai mulți oameni care au votat împotriva lui Traian Băsescu la acest referendum decât oameni care au votat pentru el la prezidențialele din 2009 (aproximativ 5,25 milioane de voturi).

    Prin urmare, Traian Băsescu este în acest moment un președinte nelegitim, un președinte care, deși a fost respins de 90% din votanți, de mai mulți oameni decât cei care l-au pus în funcție, se va mulțumi să câștige la „masa verde”.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa stii! (Duminică, 29 iulie 2012, 22:32)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui Tannia_R

      Daca Basescu nu a pierdut nici macar 1 milion de votanti in3 ani, dupa o criza economica crunta si spalarea creierelor practicata de A3, inseamna ca aveti mari probleme.

      Oricum Tannia, sper ca te-ai lipit si tu de o excursie ceva. De lka mine oricum ai gratis o apa de gura. Sa im i spui unde sa o trimit.