AUDIO Primarul Chisinaului, Dorin Chirtoaca, i-a indemnat pe romanii din Republica Moldova sa nu participe la referendumul pentru suspendarea lui Traian Basescu

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 29 iulie 2012, 10:46 Actualitate | Politic

Dorin Chirtoaca
Foto: AGERPRES
Primarul general al Chisinaului, Dorin Chirtoaca, a declarat pentru UNIMEDIA ca, din punctul sau de vedere, nu exista motive plauzibile pentru suspendarea presedintelui Romaniei context in care edilul a facut un apel catre toti cetatenii romani din Republica Moldova sa nu mearga duminica la referendumul pentru demiterea lui Traian Basescu.

"Consider ca nu sunt motive plauzibile pentru suspendarea presedintelui Traian Basescu. Faptul ca Romania trece printr-o criza, ca si Republica Moldova si intreaga Europa, nu inseamna incalcarea Constitutiei si nu este un motiv de suspendare a sefului statului. Toate celelalte lucruri trebuiau reglate intr-un cadrul legal si constitutional, prevazut de actele normative ale Romaniei. De aceea indemnul de a nu merge maine la referendum este unul argumentat", a declarat Daniel Chirtoaca.



Primarul Chisinaului a criticat lipsa de reactie a autoritatilor moldovene fata de evenimentele din Romania. Potrivit primarului Chirtoaca, "atunci cand noi vorbim despre democratie, despre perspectivele RM, de multe ori facem referinta la aceea ce spun autoritatile americane si europene. In ceea ce priveste situatia din Romania, partenerii nostri de dezvoltare din UE si SUA s-au expus foarte clar, iar aici in regiune - toti au luat apa in gura, asta nu este un lucru normal. Inseamna ca aplicam duble standarde: cand ne convine facem referinta la UE, cand nu ne convine - nu", relateaza UNIMEDIA.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2687 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    daca noi intram sub influenta mamicutei rusie (Duminică, 29 iulie 2012, 10:52)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    daca noi intram sub influenta mamicutei rusie

    moldova ajunge suburbia moscovei
    • -10 (16 voturi)    
      Rautate (Duminică, 29 iulie 2012, 11:23)

      Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Hai sa lasam scenariile , pt ca sincer nu iti fac cinste..
      P.S.. Pretindem ca suntem si avem ,cand de fapt nu suntem si nu avem..Problema e in Romania si mintile care cred in minciuni si legende
      • +8 (10 voturi)    
        scenarii ???! (Duminică, 29 iulie 2012, 12:21)

        bunicul [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

        Ori esti foarte tanar, ori esti naiv, ori...esti pro-rus (sovietic). Uita-te ce se intampla in tarile aflate sub influenta Moscovei (Ucraina, Belarus). Basarabenii sesizeaza mult mai bine ce ne asteapta daca ne intoarcem cu fata spre rasarit. Asa ca NU votam, sa nu-i lasam pe Voiculescu, Ponta, Antonescu si toti acolitii lor sa-si puna planurile in aplicare (vezi discutiile lui Ponta la ambasada rusa, intalnirile cu Kondiakov, declaratiile lui Marga, etc.)
        • -4 (4 voturi)    
          Moldova sesizeaza doar daca iti convine tie (Duminică, 29 iulie 2012, 13:39)

          OVali [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

          Atunci cand au avut ocazia nu-mi amintesc ca moldovenii sa se fi intors cu spatele la Rusia.
          daca imi amintesc bine le-a placut la un moment dat in CSI..
          Daca Duvel spui ca este tanar, tu, bunicule, esti pre batran si vezi in toate mama Rusie (sovietica ?!?)
          In privinta declaratiilor referitoare la Voiculescu, Ponta, etc... imi demonstrezi ca esti si ramolit nu numai batran.
          • +5 (5 voturi)    
            informeaza-te, inainte sa deschizi gura (Duminică, 29 iulie 2012, 14:11)

            dumil [utilizator] i-a raspuns lui OVali

            in 90' cand am avut acel fenomen numit "podul de flori", intreaga conducere si elita intelectuala moldeoveana in frunte cu snegur il asteptau pe tatuca Ilici pentru a discuta pasii necesari pentru unire(declaratia lui snegur dupa >10 ani). Ghici ce ? Tov. ILICI nu s-a prezentat. Cu alte cuvinte noi le-am intors spatele!

            ti-ar prinde bine o lectie de istorie!
          • -1 (3 voturi)    
            marsh la invatat tovarase!! (Duminică, 29 iulie 2012, 18:10)

            Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui OVali

            poti sa incepi mai intai cu istoria ! Dupa care, cu siguranta nu o sa mai debitezi asemenea enormitati ..
  • +23 (25 voturi)    
    ... (Duminică, 29 iulie 2012, 10:59)

    dragos234 [utilizator]

    Singurele momente cand administratia lui Basescu s-a certat cu Occidentul a fost pt pasapoartele moldovenilor si pt drepturile romanilor din Timoc.

    Cata diferenta fata de motivele actuale pt care Romania e criticata, statul de drept si democratia.
  • +20 (22 voturi)    
    Corect ! (Duminică, 29 iulie 2012, 11:06)

    MenInBlack [utilizator]

    Referendumul este ilegal, nu are acoperire constitutionala !
    Responsabilii vor scoate din buzunar toate cheltuielile inutile de la buget !
  • +17 (19 voturi)    
    ok (Duminică, 29 iulie 2012, 11:16)

    rezis [utilizator]

    felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +2 (6 voturi)    
    relax total (Duminică, 29 iulie 2012, 11:53)

    liber [utilizator]

    Mi-am luat o lada de bere pe malul Nistrului si cred ca pina diseara ma voi simti foarte bine.Pe unde e Basescu ?
  • +11 (13 voturi)    
    Ascultati ce spune omul asta (Duminică, 29 iulie 2012, 12:18)

    Armind [utilizator]

    ca nu ii este usor. Pozitia geopolitica l-ar impinge chiar sa spuna opusul si totusi isi asuma aceste declaratii anti-rusesti facute chiar in Chisinau. Daca nici vorbele astea complet sincere nu va trezesc (pe voi, simpatizantii ponta-antonescu), atunci cred ca e prea tarziu pentru Romania.
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Duminică, 29 iulie 2012, 12:45)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Armind

      Ii plangeam pe moldoveni ca voteaza pe Voronin. Nu suntem mai breji ca ei.
  • +3 (5 voturi)    
    Chirtoaca un bun roman (Duminică, 29 iulie 2012, 14:22)

    priky [utilizator]

    Chirtoaca dovedeste ca e un bun roman, gandeste si simte ca un roman adevarat, nu ca hodorogi nostri de USL care comunisti au fost, comunisti vor muri.