AFP: Pragul pentru validarea referendumului pare greu de atins, pe fondul dezamagirii romanilor in fata unei clase politice acuzate de neglijenta si clientelism

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:06 Actualitate | Politic

Dupa criticile Uniunii Europene asupra atingerilor aduse statului de drept, romanii vor trebui sa decida duminica daca sunt de acord sau nu cu demiterea presedintelui lor, aflat la putere de 8 ani, ai carui simpatizanti au facut un apel la boicotarea referendumului, noteaza France Presse intr-un material de sinteza despre referendumul din Romania din 29 iulie.

Circa 18 milioane de alegatori sunt asteptati sa voteze in Romania si in strainatate, in special in Spania si in Italia unde traiesc sute de mii de imigranti romani. Participarea este cruciala, pentru a rezultatul nu va fi validat decat daca 50% plus unu dintre alegatorii voteaza, potrivit unei decizia a Curtii Constiutionale.

"Este un prag care pare greu se atins," noteaza analistii politici, "intr-o tara unde absenteismul atinge recorduri pe fondul de dezamagire in fata unei clase politice acuzate de neglijarea binelui public si de functionarea pe baza clientelismului," scrie AFP.

AFP aminteste si ca s-au deschis sectii de vot si pe litoral, astfel ca "cei aflati in vacanta pot vota in locuri neasteptate precum restaurantele Pelican, Aurora sau la Aqua Magic, opozitia denuntand riscuri de frauda".

Potrivit agentiei franceze, USL s-a mobilizat puternic pentru a reusi sa convinga cel putin 9 milioane de persoane sa meaga sa voteze debarcarea rivalului sau politic. Traian Basescu este foarte nepopular in tara si potrivit unor sondaje, doi din trei romani il vor plecat.

Desi demiterea sefului statului este prevazuta in Constitutie, maniera in care aceasta s-a facut a starnit criticile ONG-urilor care apara statul de drept in Romania, precum si ale Uniunii Europene si ale SUA.

Basescu si partidul sau Democrat Libera au facut un apel la boicotarea referendumului pentru a nu "legitima o lovitura de stat", mai noteaza AFP, o tactica vazuta ca "anti-democratica" de opozitie.

Problema crizei politice care zguduie Romania ramane incerta. Daca pragul de participare nu este atins, rezultatul va fi invalidat iar presedintele Basescu trebuie sa isi continue mandatul pana in 2014, explica jurnalistii. "Insa coabitarea cu USL, in special dupa conflictul din iulie asupra demiterii, promite a fi cel putin electrica".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7457 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Nu este toata lumea a USL-ului ! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:21)

    Evanzo [utilizator]

    Am un feeling legat de prezenta la vot ! 35% maxim 40% prezenta. In nici un caz nu se va ajunge la 50 %. Din fericire oamenii nu mai sunt atat de idioti cum ar vrea USL-ul ! O sa vedeti. Trust me !
    • +3 (3 voturi)    
      Sper sa fie bine (Duminică, 29 iulie 2012, 4:22)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui Evanzo

      Sper sa ai dreptate. Mi s-a facut deodata frica. Manipularea a fost mare si disperarea sefilor USL la fel. Sper ca sustinatorii decenti ai USL sa nu iasa la vot. In felul asta PSD si PNL au posibilitatea sa scape de plagiator si de Antonescu. Altfel va fi rau ptr toti. Pina la urma este despre tara noastra nu trebuie sa le facem jocul unor hoti. Basescu va pleca eventual dar Ponta si Antonescu daca se instaleaza acum nu vor mai putea fi opriti. Consecintele sint incalculabile ptr noi toti. Stati acasa oameni buni! Europa este cu ochii pe noi. Sa actionam inteligent.
  • +13 (13 voturi)    
    O foarte buna sinteza "la rece"... (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:30)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Sper sa nu citesc pe aici o Mazeta sau o Busola care spun ca si AFP este in slujba lui Basescu...
    • +12 (12 voturi)    
      Cred ca sunt cu urna mobila, (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:59)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      atat Mazeta cat si Busola. Sau la tombole...
  • +14 (14 voturi)    
    Referendum (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:27)

    dinamovistul [utilizator]

    Sper ca romanii sa fie intelepti,sa nu mearga la vot pt. a legitima un Ponta si Antonescu ce urmaresc putere totala in stat si abdicarea de la UE si democratie1
  • +29 (29 voturi)    
    analiză la rece (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:29)

    0m [utilizator]

    dacă în 2007 la referendum au fost puţin peste 8 mil. alegători, e greu de crezut că în 2012 se vor mobiliza mai mulţi.
    Pe principiul că în 2007, oamenii erau mai implicaţi în problemele politice ale ţării datorită unei anumite bunăstări financiare;
    Pe principiul că în 2012, românul e prea ocupat de siguranţa sa financiară, nu cred că îi arde de jocuri politice.
    Adevărul e că USL şi-a ales cel mai prost moment pentru suspendarea Preşedintelui. Nu am înţeles, în tot acest timp, de ce nu au aşteptat până după alegerile din toamnă.
    Desigur, odată revenit la Cotroceni, Băsescu va îşi va folosi toate instrumentele ca să se răzbune pe cei care i-au dorit suspendarea.
    Referendumul de mâine e o mişcare politică constructivă în măsura în care în urma luptei vor cădea noi capete corupte ale politicului.
    • +17 (17 voturi)    
      de ce... (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:38)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      nu au asteptat pina la alegerile din toamna? simplu!!! risca Voiculescu pirnaia...
    • +9 (9 voturi)    
      Ati uitat de Ord. Guvernamentala.. (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:03)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      ... care modifica legea Referendumului si-l facea fara cvorum de 50%+1; Nu spunea tata Voiculescu ca au o mica problema cu legea Referendumului? CC i-a incurcat de tot, declarand necesar cvorumul!
      Si asa s-a dus Marele Plan in balarii....
    • +5 (7 voturi)    
      O micuta, corectie! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 19:13)

      madame [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      Basescu, odata revenit la Cotroceni, va face exact ceea ce ar fi trebuit sa faca pana acum. Sa foloseasca toate instrumentele necesare sa scoata pentru eternitate, Romania, de sub influenta nefasta a comunismului. Nu este vorba de razbunare, ci de un pact, pe care il are inca neterminat, cu cei care l-au ales si sustinut.
  • +23 (23 voturi)    
    mi se pare normal (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:34)

    popeye_2012 [utilizator]

    si nu zic mai multe decat a zis dl Plesu tot pe acest forum: " de ce sa inlocuiesc un berbec cu 2 gaste?"

    na, am pus ghilimele si am citat autorul, nu ca un domn doctor ajuns prim-ministru
  • +15 (17 voturi)    
    Mesaj important (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:45)

    V. Val [utilizator]

    IN ATENTIA TUTUROR :
    iata doua adrese unde putem semnala orice nereguli la referendum :

    monitor.referendum@gmail.com
    sau pe situl :
    referendum2012.crowdamp.com la care ajungeti prin Google.

    E bine sa le avem toti notate, la indemana.
    • +9 (9 voturi)    
      Alta varianta! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:13)

      Anticoruptie [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

      Si la 112 se poate suna si se vor prezenta Politia si un procuror!
    • +9 (9 voturi)    
      multumesc (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:24)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

      am trimis adresele si prietenilor si cunoscutilor mei.
    • +6 (6 voturi)    
      Va dau si eu doua numere: (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:07)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

      Telverde, acces gratuit pt raportat nereguli:

      0800.070.100 Prodemocratia;

      pentru strainatate:
      0800.800.407 MAE (sper ca-i lasa tataie Marga)
      • +2 (2 voturi)    
        pro democratia ? (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 21:59)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        nr de tel. a lui pirvulescu, nu-l ai ? sau sunam direct la antena 3 ?
      • +4 (4 voturi)    
        telefonul prodemocratia ?! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 22:50)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        prodemocratia e ong-ul lui cristian parvulescu - ala care in afara de buletinul meteo sta pe antene de dimineata pana seara; s-a exprimat cat se poate de explicit in favoarea usl asa ca daca in asta si in marga ne e speranta...
  • +15 (15 voturi)    
    Da Doamne , (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 16:00)

    durul [utilizator]

    Romanilor mintea cea de pe urma !
    • 0 (10 voturi)    
      Mare atentie ! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 16:16)

      Berbecutu [utilizator] i-a raspuns lui durul

      Uitandu-ma pe statisticile din 2007 si 2009, am tras urmatoarea concluzie:
      1. daca pana la ora 17.00 procentul de prezenta la vot este sub 30% stam linistiti, nu va depasi pana la ora 23.00 mai mult de 45%
      2. daca nu, e nasol tare...si ar cam trebui sa mergem la vot...sa votam NU !
      • +12 (12 voturi)    
        in (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:44)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Berbecutu

        nici un caz nnu trebuie sa mergem, indiferent de prezenta la orice ora, am face doar jocul usl.
        Mai gindeste-te un pic.
      • +15 (15 voturi)    
        sondajele sunt controlabile (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:53)

        edx [utilizator] i-a raspuns lui Berbecutu

        deci prezenta la vot poate fi usor "dictata" sa fie cat trebuie ca sa se sperie cei care boicoteaza.
      • +11 (11 voturi)    
        Nu va luati dupa "anunturi" (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:08)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Berbecutu

        Putem fi pacaliti; Nu mergem la vot in niciun caz;
    • +15 (15 voturi)    
      Fapte, nu vorbe (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 16:57)

      cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui durul

      CONSTITUŢIA ROMÂNIEI, la articolul 95, spune: ”(1) În cazul săvârşirii unor fapte grave prin care încalcă prevederile Constituţiei, Preşedintele României poate fi suspendat din funcţie”
      În AVIZUL CONSULTATIV Nr. 1 din 6 iulie 2012, Curtea Constituţională constată că nu orice faptă de încălcare a prevederilor Constituţiei poate justifica suspendarea din funcţie a Preşedintelui României, ci numai „faptele grave”, cu înţelesul complex pe care această noţiune îl are în ştiinţa şi practica dreptului. Curtea reţine că pot fi considerate fapte grave de încălcare a prevederilor Constituţiei actele de decizie sau sustragerea de la îndeplinirea unor acte de decizie obligatorii, prin care Preşedintele României ar împiedica funcţionarea autorităţilor publice, ar suprima sau ar restrânge drepturile şi libertăţile cetăţenilor, ar tulbura ordinea constituţională ori ar urmări schimbarea ordinii constituţionale sau alte fapte de aceeaşi natură.
      În SOLICITAREA privind SUSPENDAREA DIN FUNCȚIE a PREȘEDINTELUI ROMÂNIEI, la punctul IV., se spune „Președintele a încălcat sistematic principiul neapartenenței politice a persoanei care ocupă funcția prezidențială și a abandonat rolul constituțional de mediator în stat și în societate.” Este exact ce a facut preşedintele Crin Antonescu în cele trei săptămâni de interimat.
  • +22 (22 voturi)    
    Multi spun (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 16:20)

    dami365 [utilizator]

    Nu ne mai trebuie Basescu!De acord!Nu e cel mai minunat in postul pe care-l ocupa,dar daca ramane ii mai tine in frau pe inconstientii astia cu care ne-am pricopsit!
    • +10 (10 voturi)    
      Doar daca gasim un ciobanesc.. (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:10)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui dami365

      .. mioritic, renuntam la berbec; nu inainte, nu pentru gaste, cucuvele sau motani!
      • +3 (3 voturi)    
        ha, ha ha (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 21:19)

        furioasa [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        am devenit o adevarata gradina zoologica ...
        Am ras din toata inima si-mi doresc sa o fac si maine la fel.
        Cu/ca berbecii, inainte !
  • +17 (17 voturi)    
    Propunere (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 16:34)

    hotnewsfil [utilizator]

    S-a anuntat ca azi, 28 Iunie 2012, ora 7, inceteaza orice fel de propaganda electorala.
    Ma asteptam ca dimineata, la ora 8, cand am iesit din casa, sa nu mai existe pancartele si afisele electorale care au sufocat orasul.
    Am constatat ca toate aestea erau acolo unde le vazusem.
    Am inteles ca acest mod de a continua propaganda vizuala este permis de actele normative.
    Daca acelas continut (ca al afiselor si pancartelor stradale) ar fi dat periodic pe ecranele televizoarelpr, actiunea ar fi considerata o incalcare grava si ar curge sanctiunile.
    Acelas lucru s-ar intampla si daca un manifestant ar striga continutul electoral, de pe sfisele in cauza, la o porta-voce.
    Ca sa iesim din aceasta stupizenie, propun ca normativul respectiv sa fi completat cu obligatia disparitiei pancartelor si afiselor pana la data (ziua, ora) cand este obligatorie incetarea propagandei.
    • +17 (17 voturi)    
      De unde provin banii USL pentru publicitate? (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:17)

      Anticoruptie [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Nu ati mers prin tara pe autostrazi, drumuri nationale si judetene! O propaganda ieftina , de doi bani si ilogica! De unde are USL atatia bani de aruncat prin aceasta publicitate?
      • +16 (16 voturi)    
        Din bugetul Romaniei (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:40)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Anticoruptie

        De unde crezi? Ai impresia ca aduc bani de acasa? :)
      • +10 (10 voturi)    
        E simplu... (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:21)

        cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui Anticoruptie

        au pus ban langa ban in cei 22 de ani de opozitie...
  • +10 (10 voturi)    
    Cum sa te duci la vot... (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:44)

    Costin1968 [utilizator]

    ...chemat de USL , sa te duci, sa pui la putere cu mana ta ...doi insetati de putere , doi oligofreni ca Ponta si Antonescu ?!
  • +6 (6 voturi)    
    AFP pragul electoral,cvorumul... (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 19:13)

    baligosul [utilizator]

    Suntem intr-o situatie de tip KAKAIA TRAZNAIA-expresie utilizata cand trogloditii pro URSS voiau sa arate ca este greu de gasit osolutie la o prolema.
    1.O suma de parlamentari dezertori si neodezertori s-au lasat aspirati de un curent politic USL(sustinuti la greu de profitorii epocii:bugetari,revolutionari-vorba vine,pensionari fosti galonati,asistati social) si au propus dimiterea lui Basescu.
    2.Oficial a incalcat Constitutia...nu se stie daca grav dar neimportant.
    3.Neoficial a dat liber justitiei sa trimita spre(si in puscarii)niste ,,sfinti"a se citi politicieni.
    Cum procedeaza intr-o astfel de situatie un simplu cetatean??? Sa vedem si sa citim dar nu acum imediat, ca mai sunt altele de facut nu stam mult la barfa!
    • +2 (2 voturi)    
      Cat de mult a incalcat Constitutia? (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 21:35)

      cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      CONSTITUŢIA ROMÂNIEI, la articolul 95, spune: ”(1) În cazul săvârşirii unor fapte grave prin care încalcă prevederile Constituţiei, Preşedintele României poate fi suspendat din funcţie”
      În AVIZUL CONSULTATIV Nr. 1 din 6 iulie 2012, Curtea Constituţională constată că nu orice faptă de încălcare a prevederilor Constituţiei poate justifica suspendarea din funcţie a Preşedintelui României, ci numai „faptele grave”, cu înţelesul complex pe care această noţiune îl are în ştiinţa şi practica dreptului. Curtea reţine că pot fi considerate fapte grave de încălcare a prevederilor Constituţiei actele de decizie sau sustragerea de la îndeplinirea unor acte de decizie obligatorii, prin care Preşedintele României ar împiedica funcţionarea autorităţilor publice, ar suprima sau ar restrânge drepturile şi libertăţile cetăţenilor, ar tulbura ordinea constituţională ori ar urmări schimbarea ordinii constituţionale sau alte fapte de aceeaşi natură.
  • +6 (6 voturi)    
    superproductie (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 20:01)

    tontu [utilizator]

    Nu rata maine superproductia "Greu de demis" seria a doua!
  • +1 (1 vot)    
    demitere (Duminică, 29 iulie 2012, 9:14)

    danieltirca [utilizator]

    Dupa suma enorma necesara platirii suprafetei mari de afise cu"DEMITE-L"iti dai seama de incrincenarea cu care s-au aruncat in lupta trogloditii de la cele doua palate.Pai,va dati seama ce ne asteapta de luni,dupa ce o sa constate motanul Felix(vroiam sa scriu cu litera mica dar n-are rost sa abrogam gramatica,daca ei au abrogat Constitutia) ca profitul imediat este nul.Precis o sa cheme rezervistii lui Dogaru!