Victor Ponta le-a cerut prefectilor sa organizeze 'impecabil' referendumul de duminica; acestia vor fi sprijiniti de procurori pentru cazurile in care votul este impiedicat

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:00 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta le-a cerut, sambata, prefectilor sa ia toate masurile pentru ca referendumul pentru demiterea presedintelui suspendat sa se desfasoare perfect legal si transparent. El le-a cerut acestora sa ia masurile care se impun pentru a asigura secretul votului, dar si pentru a evita savarsirea infractiunii privind impiedicarea prin orice mijloace a participarii la vot, precizand ca vor fi sprijiniti de procurori de serviciu pentru a incepe imediat cercetarea penala a celor care fac acest lucru.

''Va rog sa organizati impecabil, asa cum ati organizat si alegerile locale din 10 iunie, aceasta procedura democratica, sa fiti foarte atenti la respectarea tuturor procedurilor legale, sa nu va lasati in niciun fel nici provocati, nici impresionati, sa fiti constienti ca oricum vor fi oameni si jurnalisti care vor striga ca nu e bine, asta e meseria lor si pentru asta isi castiga o paine. Maine, dvs trebuie sa va vedeti de treburile dvs, sa organizati totul perfect legal, perfect transparent. Si maine seara inca un moment important pentru noi ca administratie, administratie capabila de a organiza un scrutin de acest gen intr-un timp foarte scurt, neasteptat si cu resursele pe care le avem la dispozitie", le-a transmis Ponta prefectilor in cadrul unei videoconferinte organizate la Palatul Victoria, potrivit Agerpres.

El le-a cerut acestora sa ia masurile care se impun pentru a asigura secretul votului, dar si pentru a evita savarsirea infractiunii privind impiedicarea prin orice mijloace a participarii la vot.

''Orice semnal de acest gen aveti, va rog sa reactionati imediat, cu cercetarea necesara. Am inteles de la procurorul general al Romaniei ca veti avea si procurori care sunt de serviciu pentru a sprijini cercetarea penala imediat daca apar cazuri de impiedicare a dreptului de a vota sau orice alta incalcare a legii'', a mai spus Ponta.

Totodata, premierul le-a solicitat prefectilor sa se asigure ca la referendum nu se comercializeaza sau nu se consuma bauturi pe o raza de 500 de metri in jurul sectiilor de votare.

"Ministrul Administratiei si Internelor mi-a precizat si va va preciza si dvs sa luati masuri azi, daca nu le-ati luat deja, pentru aplicarea articolului 5 din hotararea BEC nr. 8 si anume 'comercializarea sau consumul de bauturi alcoolice pe o raza de 500 de metri in jurul sectiilor de votare este interzisa'. Sigur, in special in zonele unde oamenii sunt in vacanta, este mai dificil sa luati aceasta masura, dar trebuie sa o luati si sa asigurati, fie ca e vorba de mare, de munte, de statiuni, ca pe o raza de 500 de metri de sectiile de votare, nu se comercializeaza bauturi alcoolice", a mai afirmat premierul.

Premierul a precizat ca sunt invitati observatori internationali si ca a discutat la Londra, cu ocazia deschiderii Jocurilor Olimpice, cu mai multi prim-ministri europeni, care i-au transmis ca vor respecta rezultatul votului, dar ca este important ca referendumul sa fie organizat conform standardelor europene, informeaza Mediafax.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1823 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    asta e cu gura catre Europa (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:03)

    zaboo [utilizator]

    ca aia de aici e plina
  • +16 (16 voturi)    
    "impecabil" (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:11)

    nede [anonim]

    de cuvantul ala"impecabil" spus din gura lui Ponta, mi-e foarte teama!
    • +7 (7 voturi)    
      impecabil pentru poanta (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 16:04)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui nede

      inseamna sa nu cumva sa impiedice cineva oamenii sa voteze.
      Dar nu spune nimic despre fortarea cetatenilor sa voteze - prin amenintari, santaj sau abuz de autoritate.
      Ca din intamplare uzurpatprul ponta nu spune nimic nici despre turismul electoral, despre votul multiplu sau in locul unor cetateni carora li s-au luat datele din buletin.

      Ca sa nu mai vorbim de toate anexele ordonantei 41 care fac posibila o fraudare masiva.
      Mincinos, parsiv, hot si smecheras de cartier - toate la un loc.
    • +6 (6 voturi)    
      Si pe mine ma inspaimanta .. (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 16:23)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui nede

      tot ce iese din gura acestui impostor are un iz puternic de impostura, de minciuna sfruntata.. Indemnl lui mai degraba un fel de "ramane cum am stabilit.. frauda la greu insa bine mascata .. cine indrazneste sa deschida gura, va primi un pumn greu in gura de la cealalta jumatate de populatie , atent dresata si anesteziata de alcool si televizor..
      Nu mi-am imaginat, nici macar in cosmarurile cele infricosatoare, sa traiesc spaima reintoarcerii Romaniei doar in cateva luni in autenticul ev mediu
  • +21 (21 voturi)    
    Vot multiplu? (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:15)

    Supastar [utilizator]

    Exista sprijinul procurorilor si pentru votul multiplu? Sau asta nu e important?
    • +6 (6 voturi)    
      "pentru cazurile in care votul este impiedicat" (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:01)

      cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui Supastar

      Corect. De ce nu si pentru cazurile in care votul este fortat, cumparat, multiplicat?
  • +16 (16 voturi)    
    Dar fraudarea (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:34)

    Cel [anonim]

    Dar se apre ca nu a interzis si fraudarea, probabil a spus ca aceasta sa fie ajutata.
  • +16 (16 voturi)    
    aha (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:42)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    am inteles, daca e impiedicat or sa vina procurorii, perfect normal si de dorit. dar daca e impins, ce facem?
  • +12 (12 voturi)    
    Este la fel scurt și de neașteptat... (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:42)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...ca reprezentarea la Bruxelles. El nu credea ca o s-o facă, dar dacă n-a avut cine s-a sacrificat.
  • +14 (14 voturi)    
    normal (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:47)

    traiang [utilizator]

    Normal baietii sunt la butoane si au reteta de fraudat, acum vor sa-i dea numai forma cat mai legala si democratica Doar nu-si inchipuie cineva ca ne-a bagat in referendum ca sa piarda Luni vom afla ce fel de capitalism am ales ....
  • +17 (17 voturi)    
    referendum impecabil (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:53)

    mmicheline [utilizator]

    Dar despre infractiunea prin care votul este fortat, cumparat, dublat sau impus ca o conditie a primirii la locul de munca nu le-ati spus?
  • +10 (10 voturi)    
    iar minte!!! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:58)

    cred [utilizator]

    Ca sa vezi!!!! A discutat cu cativa ,dar nu ne spune cine sant aceia. Cei prezenti acolo numai grija lui Ponta nu o aveau.Te umfla si rasul !!! El este prim ministru de doua luni si a ajuns de se trage de brcinar cu toti demnitarii Europei.Printre cei cu care a vorbit ,o fi fost si acela care a trecut pe langa el si la lasat cu mana intinsa cand a plecat de capul lui la Bruxelles.Apropo....A cerut prefectilor sa se asigure ca nu sant inpedicati oamenii sa vina la urne sa voteze,dar nu ne spune, daca a cerut ca fraudele pe care le-au pregatit sa nu fie aplicate.
  • +5 (5 voturi)    
    tare rau (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 12:02)

    kin3zu78 [utilizator]

    asta cu 500 m , ieri a fost miting la Universitate si sa interzis comercializare alcoolului pana la Fosiorul de Foc , adica ceva mai mult de 1,5 km de zona mitingului !
  • +7 (7 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 12:09)

    a4 [utilizator]

    Poate o sa fac pe cetateanul turmentat pe la o sectie de votare, ce se poate intampla?
  • +8 (10 voturi)    
    hehehe (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 12:11)

    so [utilizator]

    Se vor cerceta penal toti cei care vor incerca sa impiedice votul multiplu....
  • +18 (18 voturi)    
    "Impecabil" (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 12:26)

    capingurasrl [utilizator]

    Tot ce iese din pliscul acestui individ cu umeri inagusti si fund mare este "impecabil" de ipocrit. Vor fi luate masuri severe impotriva celor care ii impiedica pe altii sa vina la vot. Ok. Dar, daca eu votez in restaurantul asta si apoi ma duc la alt restaurant sa votez si sunt impiedicat asta inseamna ca se vor lua masuri drastice impotriva celui sau celor care imi interzic sa votez multiplu. Cam asta vrea sa zica cel care l-a impins pe Panait pe fereastra. Welcome to the '40 and '50.
  • +15 (15 voturi)    
    prefectiii (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 12:34)

    ca_32 [utilizator]

    prefectilorrr ati auzit da? IMPECABIL , sa nu cumva sa scape vreun vot cu NU, nu ma intereseaza cum faceti, trebuie sa fie IMPECABIL ca doctoratul meu!
  • +9 (9 voturi)    
    aha, impecabil (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 12:36)

    LaLimita [utilizator]

    inchideti camerele, aia 5 membri de comisie de la alte partide sa il mituiasca impecabil pe ala de la pdl si pe urma sa numere impecabil toate voturile unu nu, unu da, unu hai ca merge si asa, altul pentru crin pentru ca inca avem nevoie de acest barbat de stat (pauza de ras), si inca unu pentru voi-cu-les-cuuuuu.
  • +11 (11 voturi)    
    Dovada!!!!!!!! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 12:41)

    Soundflor [utilizator]

    Urmăriţi dovada că usl-ul vrea controlul politic a DNA-ului: Cautare Google - B1TV-Lumea lui Banciu-înregistrări-minutul 20!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    si cei fortati sa voteze? (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 12:43)

    edx [utilizator]

    privind impiedicarea prin orice mijloace a participarii la vot - dar pentru cei care sunt obligati cu participarea sub amenintarea sanctiunilor la locul de munca ce faceti? sunt foarte multe firme la care luni trebuie sa prezinti CI cu stampila votat pe ea.
  • +13 (13 voturi)    
    si in cazul in care (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:07)

    terka [utilizator]

    este fraudat?
  • +7 (7 voturi)    
    Ghilimelele (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:58)

    omliber [utilizator]

    Când mă gândesc că dl Ponta este "organizatorul şef" al referendumului mă trec fiorii!!! Dacă a pus între ghilimele cerinţele pentru organizarea referendumului!!!... Cele pe care a uitat să le pună în teza de doctorat!!! conform principiului nimic nu se pierde, totul se transformă...
    Vorbind serios, dl Ponta nu inspiră încredere absolut deloc. Având în vedere şi personajele cu care s-a asociat şi modul cum s-a ajuns la acest referendum, da, mă îngrozesc...
  • +4 (4 voturi)    
    asta e din ciclul (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:30)

    AliKimiku [utilizator]

    "sa ma judece colegii mei" procurorii in cazul de fata
    Ce drac au procurorii cu referendumul nu inteleg sa ma tai!
    Sau trebuie sa inteleg ca daca nu merg la vot va veni un procuror la usa sa ma anunte ca sectia de votare e vizavi de mine?
  • +2 (2 voturi)    
    E de ajuns (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:47)

    morometu [utilizator]

    Sa citesti articolul din FAZ si sa-ti dai seama "cine vorbeste"!
  • +7 (7 voturi)    
    respect? (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:55)

    dan3 [utilizator]

    "...mai multi prim-ministri europeni, care i-au transmis ca vor respecta rezultatul votului,..." Dar el va respecta rezultatul votului?
  • +5 (5 voturi)    
    deci pe litoral se va bea apa plata cu lamaie (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:31)

    pakunda [utilizator]

    pai astia au umplut litoralul cu sectii de votare! de la mamaia pana la vama, maine nu o sa se bea nici macar o bere, sa inteleg... si nici macar asta n-ar fi o problema, dar cum sa-i mai ademenesti pe cetateni la vot daca nici macar cu o bere nu poti sa-i cinstesti...?
    Acum insa e cam tarziu pentru ponta sa mai dea un oug de derogare de la lege pentru sectiile astea, s-a luat cu casa dante si a uitat un amanunt esential: micul si berea care-aduc puterea!
  • +7 (7 voturi)    
    Ce facultate a facut copy-paste ? (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:36)

    Cami2012 [utilizator]

    Procurorii au primit dispozitie de la guvern sa se sesizeze doar daca votul este impiedicat , dar daca un cetatean ESTE OBLIGAT sa voteze in pofida vointei lui, procurorii se sesizeaza sau nu ? Cred ca nu, desi participarea la vot este un drept si nu o obligatie, fiecare fiind liber sa-si exercite dreptul la vot sau nu. DNA-ul ce face ? Ati intrat in silenzio ?De cand da guvernul dispozitie procurorilor ?
  • +5 (5 voturi)    
    organizare (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 20:22)

    mickyduta [utilizator]

    organizare impecabila in acceptia lui Ponta inseamna sa-i lasi pe toti cei care vin cu autocarele sa voteze si de trei ori daca se poate. Aceasta inseamna ,in traducerea mea,sa nu impiedici votul
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta la Curtea Regala a Marii Britanii (Duminică, 29 iulie 2012, 0:47)

    ophelia [utilizator]

    Am rascolit tot Internetul sa vad "cum" a fost primit Ponta de Regina Marii Britanii.Rezultat:nimic
    Cred ca "primirea" a fost TOP SECRET
  • +2 (2 voturi)    
    impecabil ! (Duminică, 29 iulie 2012, 10:14)

    fosta zoezoe [utilizator]

    impecabil (ca tine) inseamna -in acest context- sa indeplineasca planul ? Vezi sa nu arati si Bulgaria ! Tot impecabil !