Traian Basescu: Exista suspiciuni de fraudare a referendumului. Ii rog pe romani sa nu participe la acest referendum, in spatele caruia niste politicieni iresponsabili incearca sa ascunda lovitura de stat

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2012, 19:32 Actualitate | Politic

Presedintele suspendat Traian Basescu a declarat vineri seara, intr-o declaratie de presa, la sediul de campanie ca exista elemente de suspiciune privind fraudarea referendumului. El le-a cerut romanilor "sa nu fie partasi la o actiune care a dus la decapitarea intregului stat".

Declaratiile lui Traian Basescu:
  • As vrea sa fac o foarte scurta declaratie legata de realitatile de astazi
  • In primul rand, as vea sa doresc mult succes echipei olimpice a Romaniei care participa la JO de la Londra, a caror deschidere are loc in aceasta seara. Ssper ca delegatia noastra sa se intoarca asa cum se intoarce de obicei de la JO cu satisfactia performantei la nivel mondial
  • Inceperea Jocurilor Olimpice trebuie sa insemne si pace, fair-play, corectitudine. Poate din adevarurile olimpismului vor invata si toti cei care au fost incorecti cu statul roman, au planificat si executat o lovitura de stat, care in intervalul 3-6 iulie a dus la decapitarea unor institutii fundamentale ale statului roman
  • Poate ca spiritul olimpic ii va face pe acesti politicieni care au lovit fara crutare in interesele statului roman sa se opreasca, mai ales sa se opreasca din tentativa de fraudare a referendumului din 29 iulie
  • As vrea sa enumar cateva elemente care ma ingrijoreaza.
  • Primul este actul normativ, in opinia mea nejustificat, prin care au modificat articolul din legea referendumului, prin care programul referendumului se modifica de la cel aflat in lege, adica 8-20, la un program aproape aberant din punct de vedere chiar al rezistentei oamenilor din sectiile de votare, 7-23.
  • Este greu de explicat de ce in mediul rural, chiar in mediul urban, sectiile de votare trebuie sa stea deschise pana la ora 23. Niciodata in traditia votului in Romania nu s-a depasit ora 21.
  • Acesta este un element de suspiciune major cu privire la intentiile organizatorilor referendumului.
  • Din punctul meu de vedere, va pot spune ca, neavand niciun reprezentant in sectiile de votare, in comisiile electorale, ci doar un reprezentant al PDL, suspiciunea de fraudare a votului in sectiile de votare exista. Doar un comportament exemplar al tuturor comisiilor din sectiile de votare ar putea sa dea o alta indicatie, dar coroborat cu dispretul pentru lege pe care l-au aratat in derularea loviturii de stat, nu cred ca acest program a fost conceput de guvern pentru a genera corectitudine in desfasurarea referendumului.
  • O alta observatie pe care o fac si pe care o consider ingrijoratoare. Listele suplimentare nu apar evidentiate separat in procese verbale. Acest lucru face aproape imposibil de detectat votul multiplu si din acest punct de vedere nu pot sa nu coroborez interdictia de a se mai evidentia in procese verbale separate voturile pe listele suplimentare cu faptul ca s-au deschis sectii de votare te miri unde. Romania este o tara ca nici o alta intr-un proces electoral si Guvernul a organizat sectii de votare in restaurante, in hoteluri, in cabane, in baruri, in apartamente particulare, in sedii ale unor firme de bodyguarzi si chiar in vestiare ale unor echipe de fotbal. Asa ceva este nepermis din punct de vedere al prestigiului unui referendum si creeaza riscuri majore de fraudare a votului in toate aceste locuri care sunt in afara administratiei publice sau a administratiei centrale.  
  • Un alt motiv de suspiciune este ca, pentru prima data, nu se stabileste numarul de stampile din sectia de votare. Prin hotararea de guvern sau prin ordonanta 41 nu s-a stabilit cate stampile se furnizeaza unei sectii de votare. Mai mult decat atat, stampilele nu sunt personalizate pentru sectiile de votare. Deci, foarte simplu, iti pui o stampila pe mana in cabina de vot, dupa care o reproduci pe o radiera si ai o stampila de vot.
  • De asemeena, din pacate, formularul proceselor verbale de numarare a voturilor nu are nicio rubrica in care sa se faca mentiuni despre starea sigiliilor la deschiderea urnei. Este un alt motiv consistent de suspiciune, mai ales ca orice incident este posibil, atata timp cat PDL, avand un singur reprezentant in sectia de votare, omul acela, de-a lungul perioadei de la 5 dimineata, cand trebuie sa se prezinte la sectie, pana la 2-3 noaptea, cand se termina procesul de numarare, va trebui in mod normal sa mai iasa din sectia de votare, fie ca iese la toaleta, sa ia masa sau alte motive.
  • Am constatat de asemenea ca este diminuata si capacitatea de contestare. Au fost desfiintate toate birourile electorale comunale, orasanesti, ramanand doar birourile electorale la nivel judetean.
  • As face o referire la demagogia exprimata de presedintele interimar. Am vazut acum cateva minute cum lauda binefacerile si importanta referendumului. Nu l-am auzit pe senatorul Crin Antonescu vorbind niciodata de nevoia de a respecta un referendum validat, acela prin care romanii au cerut Parlament unicameral si reducerea numarului de parlamentari la 300. Acum, dintr-odata, pentru domnul Crin Antonescu acest referendum a devenit cheia de bolta, chintesenta democratiei, dar domnul Antonescu este printre cei care se opun respectarii referendumului din noiembrie 2009, prin care romanii au stabilit Parlament unicameral si 300 de parlamentari. Cand este domnul Antonescu responsabil, cand este credibil?
  • Romania a avut pierderi enorme din cauza actiunii facute dl Antonescu si dl Ponta
  • In calitate de presedinte ales le cer romanilor sa nu fie partasi la o grava ilegalitate care a dus la decapitarea conducerii statului. Le cer romanilor sa inteleaga ca astazi au vazut decapitarea statului roman. Maine, aceeasi furie, acelasi dispret pentru Constitutie se poate pravali, sub conducerea lui Ponta si Antonescu, asupra lor. De aceea, ii rog pe romani - ii rog, ei vor decide -, sa nu participe la acest referendum, in spatele caruia niste politicieni iresponsabili incearca sa ascunda lovitura de stat.
  • Ii atentionez pe primari, in mod deosebit in mediul rural, sa nu se antreneze in acte ilegale. Stiu ceea ce stiu si ei ca unii s-au apucat sa colecteze buletine. Domnilor primari, dati repede buletinele inapoi. Altii s-au apucat sa stranga liste de CNP-uri. Domnilor primari, aruncati listele in foc. Este incorect sa participati la un proces de fraudare a votului la referendum atat cat va fi el, pentru ca nerespectand legea nu faceti decat sa contribuiti la consolidarea impresiei ca Romania este o tara care a pierdut busola democratiei



























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3352 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    http://www.tvrinfo.ro/live (Vineri, 27 iulie 2012, 19:50)

    Tomis [utilizator]

    Pentru Hotnews si cititori: pana nu demult urmaream tvrinfo live pentru informare, erau obiectivi si informatiile erau foarte bune.

    In aceasta seara discursul Presedintelui ALES a fost complet ignorat, dandu-se stiri internationale si din fotbal, ca pe vremea lui Bombonel. Este clar ca USL a intrat cu bocancii in politica editoriala a postului, mai evident de atat nu se poate.

    Va rog sa luati atitudine. Multumesc.
    • -6 (28 voturi)    
      daaaaa (Vineri, 27 iulie 2012, 19:59)

      basescujudecat [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      Erau foarte obiectivi :)))) Am luat atitudine si imi manifest bucuria. Saracu' Mircea Marean.....
      • +1 (19 voturi)    
        voturile se vor numara dupa modelul PDL (Vineri, 27 iulie 2012, 20:50)

        endymion1 [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

        Dupa exemplul dat de PDL prin Roberta Anastase, USL va numara voturile la referendum dupa cum va avea chef.
        • -3 (3 voturi)    
          PDL deja l-a tradat pe Basescu.. (Vineri, 27 iulie 2012, 22:19)

          busola [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

          Frauda de care vorbeste nu va fi posibila decat prin complicitatea PDL! De aia se teme cel mai mult! Il parasesc matelotii...
        • -3 (3 voturi)    
          normal (Vineri, 27 iulie 2012, 23:42)

          sellerman [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

          doar ca pentru pedelisti atunci a fost ok, in timp ce acum nu mai e ok ..... deci? despre ce discutam aici? este regula de baza din politica romaneasca, cand furam noi e bine, cand fura ceilalti sarim in sus si urlam .... mi-e scarba de toti politicienii astia mincinosi, toti sunt o apa si un pamant ....
        • +1 (1 vot)    
          Regulile sunt doar pentru "ceilalti" (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:13)

          cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

          În SOLICITAREA privind SUSPENDAREA DIN FUNCȚIE a PREȘEDINTELUI ROMÂNIEI, la punctul IV., se spune „Președintele a încălcat sistematic principiul neapartenenței politice a persoanei care ocupă funcția prezidențială și a abandonat rolul constituțional de mediator în stat și în societate.” Este exact ce a facut preşedintele Crin Antonescu în cele trei săptămâni de interimat.
    • +14 (18 voturi)    
      TVR Info (Vineri, 27 iulie 2012, 20:01)

      Cetatean-roman [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      In afara de B1, urmaream cu placere si acest canal. USL isi urmareste planul si controleaza informatiile din ce in ce mai mult. Dar angajatii au solutii: protestul, greva si chiar demisia...
      • +7 (7 voturi)    
        Propagandă și comunism. (Vineri, 27 iulie 2012, 20:31)

        rgz [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean-roman

        Singurul motiv pentru care suport o televiziune precum B1 este că se permite existența Antenei 3.
        Urăsc apartenența massmedia la politică! E cel mai comunist lucru, într-o țară care se laudă a fi democrată.
        Mă dezic de compatrioții mei care au nevoie de un Mircea Badea, de un Ion Cristoiu, de un Cristian Tudor Popescu, pentru că sunt mult prea leneși și mult prea inculți să își fabrice o opinie proprie.
        Asta e România, și poate de asta are nevoie România - de comunismul adus de USL.
        Eu voi fi fericit în ambele cazuri. Ori observ că românii mai au măcar un principiu, al democrației și corectitudinii, de care țin cu dinții. Ori, dacă USL ajunge complet la putere, plec din țară fără nici cea mai mică urmă de compasiune pentru ce se va întâmpla cu românii.
    • 0 (0 voturi)    
      IMPORTANT (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:50)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      IN ATENTIA TUTUROR :
      iata doua adrese unde putem semnala orice nereguli la referendum :

      monitor.referendum@gmail.com
      sau pe situl :
      referendum2012.crowdamp.com la care ajungeti prin Google.

      E bine sa le avem toti notate, la indemana.
  • -17 (19 voturi)    
    dclaratie de presa ? (Vineri, 27 iulie 2012, 20:05)

    sanduionescu2012 [utilizator]

    Isi da demisia peste 5 minute ?
  • +15 (15 voturi)    
    Planul B (Vineri, 27 iulie 2012, 20:20)

    Rafaila [utilizator]

    La vremea respectiva am anticipat corect intentia de fraudare masiva a referendumului de catre USL. Nu mai incape indoiala ca ei organizeaza referendumul nu ca sa-l cistige ci ca sa il fure. Intrebarea mea este ce se va intimpla in ziua in care vor fi date publicitatii rezultatele referendumului la care - se va spune - participarea a fost de 54% din numarul celor inscrisi pe liste - implicit ca referendumul a fost validat si ca un procentaj majoritar de DA valideaza legal demiterea presedintelui!? Ce se va intimpla in ziua in care poporului roman i se va comunica minciuna la care se lucreaza deja? Ce se va intimpla cind poporului i se va spune ca presedintele a fost demis, conform legii - prin minciuna legalizata?!
    • +3 (3 voturi)    
      Noi ca noi dar (Vineri, 27 iulie 2012, 21:03)

      danluci [utilizator] i-a raspuns lui Rafaila

      ce o sa spuna UE ?
      Daca (si din pacate sint destule elemente care sa sustina asta) se vor frauda rezultatele referendumului iar cei din UE vor afla despre cateva metode utilizate cine o sa aiba de suferit ?
      Crin ? Victor ? PSD ? PNL ? Voiculescu si compania ?
      Din pacate nu, cei ce vor avea de suferit vom fi tot noi romanii. Pe agenda poporului roman anul asta nu figura schimbarea presedintelui .Noi nu am cerut referendumul.
      Superba luarea de pozitie a dlui. Andrei Plesu de ieri:
      "Nu merg la referendum. Nu vad niciun motiv sa inlocuiesc un berbec cu doua gaste"
      Asa voi face si eu.
    • -3 (3 voturi)    
      Iti zic eu ce se va intampla... (Vineri, 27 iulie 2012, 21:43)

      Incomod1 [anonim] i-a raspuns lui Rafaila

      Majoritatea vor chiui de bucurie c-au scapat in sfarsit de specimenul asta submediocru care s-a crezut presedinte... si poate-i vor da si-o barca s-o comande la pensie... :)
    • +2 (2 voturi)    
      drama (Vineri, 27 iulie 2012, 22:08)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Rafaila

      nici nu vreau sa-mi imaginez ce va fi atunci...
    • -2 (2 voturi)    
      ce se va intampla? (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 1:04)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Rafaila

      ansolut nimic, viata va merge inainte, exact ca in 2009 cand basescu a castigat alegerile fraudand masiv ...........
    • +1 (1 vot)    
      Nu cred ca aveti dreptate (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:48)

      cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui Rafaila

      Constanta nu este o problema – se ocupa Mazare foarte bine
      Focsani – Oprisan isi face treaba
      Sa ne concentram acolo unde nici PSD nisi PNL nu au influenta
  • -9 (13 voturi)    
    Mai terminati cu fraudarea (Vineri, 27 iulie 2012, 20:29)

    GeorgeMiron [anonim]

    Fraduare in sus, fraudare in jos!! Deja m-am saturat, altceva nu mai au de zis. O sa se fraudeze la fel ca in 2004 cand dupa urletele de fraudare Basescu and co nu au mai facut nici o ancheta, totul a ramas doar la statiul de urlet...
    • +10 (12 voturi)    
      Mai terminati, e o rugaminte? (Vineri, 27 iulie 2012, 20:43)

      Rafaila [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

      Inteleg ca poporul roman trebuie sa inghita minciuna si sa traiasca mai departe linistit, ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat, supunindu-se orbeste unei puteri care si-a pierdut legitimitatea prin abuz si minciuna! Da, ar trebui poate ca poporul roman sa mai termine cu o asemenea adunatura de politicieni!
      • -3 (3 voturi)    
        Sa plece! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 0:00)

        GeorgeMiron [anonim] i-a raspuns lui Rafaila

        ar trebui sa plece toti in frunte cu plagiatorul Ponta si demagogul Basescu. Daca Basescu iubeste democratia si adevarul de ce nu a facut nimic legat de presupusa fraudare din 2004?
    • +4 (4 voturi)    
      Postac satul (Vineri, 27 iulie 2012, 23:57)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

      Stampile si formulare fara numar, cutii de carton in WC si la cazinou, fara sigilii, liste la gramada cu vii si morti ?
      Ai idee cumva de ce trebuie sa se noteze intr-un proces verbal? Si de ce cele prevazute de OUG 41 nu pot fi mai mult decat hartie igienica?
      Nimeni nu are nici o responsabilitate.
      Acest dispret in organizare pute de la o posta a frauda...
    • +1 (1 vot)    
      In 2004, a fost vorba de o prostie a INS, (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:32)

      cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

      care in loc sa stabileasca drept cheie: A + B = C, ei au statuat: A + B = cel putin C, ceea ce in prima faza a dat nastere la suspiciuni.
  • -5 (5 voturi)    
    La Rahova cu marele carmaci infractor si slugoii ! (Vineri, 27 iulie 2012, 20:57)

    gv [utilizator]

    Daca nici acum nu scapam de scarnavia asta de betiv securist si las, insetat de alcool si de putere, inseamna ca ne meritam soarta.
    Chiormaliul securist recurge la cele mai lase si josnice siretlicuri pentru a fugi de votul poporului roman si pentru a se agata cu ghearele si cu dintii de putere.
    Acum ori niciodata, trebuie sa-i tragem un sut satanei spre Jilava, impreunacu toti slugoii oranjgutani, care se agita pe forumuri si pe televiziunile aservite dictachiorului securist.
    Betivul infractor si securist TREBUIE SA PLECE, pentru ca:
    - a calcat in picioare toate institutiile si puterile statului, pentru a-si satisface setea de putere;
    - a batjocorit si umilit milioane de oameni, medici, profesori, pensionari, militari etc;
    - a preluat atributiile de sef al guvernului care nu-i apartineau;
    - a taiat salariile si pensiile;
    - a indemnat medicii si profesorii sa plece din tara;
    - a produs depopularea tarii cu circa 4 milioane de oameni, care au fugit in cele 4 zari, lucru care nu s-a intamplat nici pe timp de razboi;
    - a indatorat tara cu 20 de miliarde de euro, in timp ce sustinea ca nu mai luam bani de la FMI;
    - s-a imbogatit ilegal prin "tranzactii succesive" cu intrelopi si regi ai asfaltului, din care a castigat milioane de euro;
    - si-a acordat ilegal casa din Mihaileanu ca primar, cand de fapt avea locuinta in Bucuresti;
    - si-a pregatit vila Dante ca sa-i fie acordata pe viata, cu milioane de euro de la buget, in plina criza;
    - sfidand electoratul roman si bunul simt, a fortat alegerea progeniturii analfabete ca europarlamentar, obligand PD-ul sa-i cedeze din voturi.
    Slugoi basisti, voi stati mai bine acasa, seful vostru va vota pentru voi, ca asa e in democratia de tip basist.
    • +1 (1 vot)    
      In sfarsit o postare curajoasa, originala. (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:04)

      cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Faceti parte din guerilla digitala a USL? Foarte buna postarea... Felicitari! Reproduce identic minciunile incluse in cele cateva milioane de materiale care au umplut pana la refuz cutiile postale din intreaga tara. Parca ar fi rechizitoriu de la Targoviste. Si imi mai place si ca o semnati, curajos, GV. Ca pe vremea lui Caragiale.
  • -2 (4 voturi)    
    Primarii PDL din judeţul Dâmboviţa (Vineri, 27 iulie 2012, 23:18)

    Votati pe 29! [utilizator]

    Primarii PDL din judeţul Dâmboviţa care se vor duce la vot, duminică, la referendum, vor fi daţi afară din partid, a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, vicepreşedintele PDL Dâmboviţa, Marin Antonescu.

    § Acesta este un abuz si o incalcare flagranta a legii. Art 52 din Legea 3/2000 spune clar: cine impiedica procesul electoral e pasibil de puscarie!
    § Primarul ar trebui sa reprezinte un model, un exemplu pentru comunitate. El este un reprezentant al statului si nu isi poate bate joc de institutia votului.
    § Cei din PDL pun din nou interesul de partid inaintea legii, a institutiilor si a democratiei.
    § Solicitam tuturor primarilor PDL si tuturor membrilor si activistilor acestui partid sa nu ii impiedice pe romani sa participe la vot.
    § Orice amenintare, de tipul celei din Dambovita sau orice actiune precum cea din Gorj, de confiscare aactelor de identitate reprezinta incalcari ale drepturilor constitutionale si sunt aspru sanctionate de lege.
    § Romanii s-au sacrificat la Revolutie pentru libertate si pentru dreptul de a vota. PDL trebuie sa renunte la actiunile abizive prin care incalca drepturile fundamentale ale romanilor. Este un atac la adresa libertatii si a democratiei.
    § Nu referendumul este boicotat, ci cetatenii sunt boicotati. Sunt boicotati cei care vor sa dea un raspuns la taierile de salarii si de pensii, la marirea TVA si la distrugerea nivelului de trai.