VIDEO Victor Ponta: Voi trimite o scrisoare partenerilor nostri europeni cu privire la boicotarea referendumului. PDL actioneaza neconstitutional si infractional

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 24 iulie 2012, 14:08 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a anuntat marti ca va trimite o scrisoare presedintilor Comisiei Europene, Parlamentului European si grupurilor parlamentare din PE in care le va transmite decizia democrat -liberalilor de a boicota referendumul din 29 iulie. "Traian Basescu si PDL i-au inselat si i-au escrocat pe partenerii nostri internationali, incepand cu Comisia Europeana, atunci cand au cerut sa se respecte deciziile CCR pentru ca asa e bine pentru Romania. [...] PDL actioneaza neconstitutional si actioneaza infractional in acest moment. Sunt convins ca dincolo de faptul ca tocmai Partidul Popular European si partenerii europeni vor constata ca au fost au fost trasi pe sfoara de PDL si Traian Basescu, sunt convins insa ca poporul roman in 29 iunie va veni la vot."

Principalele declaratii ale premierului:
  • Nu exista in 22 de ani o decizie mai antidemocratica decat aceea de a nu respecta votul electoratului. Bun, PDL si dl Basescu nu au fost niciodata niste oameni care sa respecte democratia, dar de obicei ne-au pacalit ca tin la democratie. Astazi, prin decizia lor, au spus-o si direct, nu ii intereseaza votul romanilor, boicoteaza ideea de democratie, boicoteaza o prevedere constitutionala si boicoteaza dreptul romanilor de a decide asupra celor care-i conduc.
  • Din pacate pentru Romania, dl presedinte Basescu a fost si va ramane un presedinte boicotat de poporul roman, un presedinte ilegitim si un presedinte al carui sfarsit este doar o chestiune de timp - vorbesc de sfarsit politic.
  • Eu imi doresc ca pe 29 poporul roman sa ii dea o lectie  si domnului Basescu si PDL referitor la ce inseamna democratie si la ce inseamna sa boicotezi dreptul democratic al poporului roman de a se exprima.
  • Traian Basescu si PDL i-au inselat si i-au escrocat pe partenerii nostri internationali incepand cu Comisia Europeana atunci cand au cerut sa se respecte deciziile CCR pentru ca asa e bine pentru Romania.
  • Va amintesc ca acea decizie care vorbea de validarea referendumului cu 50% a fost primul punct pe care l-am avut in discutiile cu presedintele CE si partenerii europeni.
  • Astazi voi trimite o scrisoare atat presedintelui CE, presedintelui PE, primilor ministri si presedintilor grupurilor parlamentare din PE, inclusiv grupului Popular European, in care voi mentiona ca decizia 731 din 10 iulie 2012 a CCR, cea care se refera la validarea referendumului cu 50%, spune asa: Curtea retine ca prezenta reprezinta o conditie esentiala pentru ca referendumul sa poata exprima in mod real si efectiv vointa cetatenilor constituind premisa unei manifestari autentic democratice a suveranitatii prin intermediul poporului.
  • Participarea la referendum a majoritatii cetatenilor preprezinta un act de responsabilitate civica prin care corpul electoral urmeaza sa se exprime cu privire la sanctionarea sau nu a presedintelui Romaniei.
  • In legea referendumului exista un articol care arata ca impiedicarea prin orice mijloace a exercitiului liber al dreptului de participarea la referendum se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea unor drepturi.
  • PDL actioneaza neconstitutional si actioneaza infractional in acest moment. Sunt convins ca dincolo de faptul ca tocmai Partidul Popular European si partenerii europeni vor constata ca au fost au fost trasi pe sfoara de PDL si Traian Basescu, sunt convins insa ca poporul roman in 29 iunie va veni la vot.
  • Nu pot decat sa salut faptul ca legenda lui Basescu cel curajos, care merge in fata poporului, a ajuns astazi, in sfarsit, la final. Basescu este un las, un mincinos si un individ, ca sa citez din decizia CCR care spune ca este un act de resposabilitate participarea la vot, un iresponsabil care, din pacate, a distrus Romania in acesti 8 ani.
  • Cele doua citate din decizia CCR si din lege le voi include in scrisoarea pe care o voi adresa partenerilor europeni si imi voi cere scuze in numele Romaniei.
  • Genul asta de escrocherie caracterizeaza foarte clar modul in care Traian Basescu si PDL au castigat pana acum.
  • Neprezentarea ca si prezentarea (la vot - n.r.) reprezinta un drept al fiecarui cetatean.
  • In toate tarile democratice, inceand cu SUA si Marea Britanie, nu exista prezenta 100%.
  • Nimeni pana la Traian Basescu nu a indraznit sa spuna ca el a castigat alegerile stand acasa. [...] Cel care participa la vot poate castiga sau nu.
  • Referendumul este organizat exact ca in 2007, […] cand dl presedinte Basescu si-a indemnat alegatorii sa vina la vot si a castigat. Acum nu mai vrea lucru asta.
  • E foarte simplu, eu nu dau definitii, eu respect, spre deosebire de  Traian Basescu si de PDL, reguli democratice, ori un presedinte care nu respecta nicio regula democratica nu va reprezenta pe nimeni. Chiar daca se intoarce - probabil, sau sper ca nu - la Cotroceni nu va mai fi un presedinte in sens democratic, va fi un presedinte boicotat de toata Romania.
  • Consider ca este neconstuitutional si iresponsabil sa organizezi boicotarea referendumului. 
  • E impotriva legii si duce la raspundere penala
  • Traian Basescu probabil ca va fi presedintele niciunui roman daca vrea sa se intoarca dupa 29. El va fi presedintele lui, dar nu va mai fi presedintele romanilor si in niciun caz nu al Romaniei.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

6448 vizualizari

  • +51 (53 voturi)    
    Scrisoarea de demisie? (Marţi, 24 iulie 2012, 14:10)

    Gryphus [utilizator]

    Ponta inca nu a inteles ca liderii UE nu au nevoie de crisori din Romania, ei stiu tot ce se intampla pt ca au ambasade.
    • +44 (46 voturi)    
      ********* (Marţi, 24 iulie 2012, 14:38)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Ponta, acum cateva ore, intr-un interviu acordat Euronews:

      Reporter: - De ce doriti demiterea presedintelui?
      Ponta - Pt ca 80% din populatia Romaniei isi doreste acest lucru."

      Pai, in acest caz, de ce te mai temi de boicot, dle Ponta? Pe de o parte declari ca 80% dintre romani sunt de partea USL iar pe de alta parte te temi ca 15-20% dintre romani nu vor participa la vot?
      De unde aceasta teama, din moment ce tu cu gurita ta ai declarat ca USL are sustinerea a peste 14-15 milioane de romani?

      Iaca dilema, coane Ponta!
      • +24 (24 voturi)    
        Dar cui se plange asta, daca EL a declansat circul (Marţi, 24 iulie 2012, 15:19)

        Sash [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        EL a declansat o mascarada, si tot el se plange ca nu vrea lumea sa participe la ea ...?!!!
    • +24 (26 voturi)    
      Sunt infractor? (Marţi, 24 iulie 2012, 15:15)

      Cil [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Adica eu daca nu doresc sa imi exprim votul sunt infractor?
      V-a da o OUG ca cei ce nu au participat la vot sunt infractori ...... asadar pregatit-va sa va prezentati in instanta...
      • +7 (7 voturi)    
        ai grija ! (Marţi, 24 iulie 2012, 16:37)

        crispolux [utilizator] i-a raspuns lui Cil

        sa nu cumva sa iti sfatuiesti familia si prietenii, caci treaba va deveni periculoasa, vei fi un infractor cu circumstante agravante, deci ei maxim , de dovezi se ocupa cine trebuie.
    • +16 (18 voturi)    
      Sa le spuna si cand stateau in tribuna (Marţi, 24 iulie 2012, 15:31)

      Xerox [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      pentru boicotarea sedintelor din parlament - idem pentru a NU fi cvorum
    • 0 (2 voturi)    
      Lecitina nu afecteaza grav sanatatea (Marţi, 24 iulie 2012, 20:05)

      espresu de ciulnita [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Imi explicati si mie cu cine va certati? Ma uitai si io ceva mai jos si vazui ca de fapt sunteti din aceasi gasca iar ideile va sunt trase la indigo. Mai luati si voi ceva lecitina ca uitarati ce a declarat sefu' vostru in ultimele 2 saptamani. Doar ca nu isi da cu stangu-n dreptu'. Si asta in fiecare zi.
      Somn usor in weekend.
    • +1 (1 vot)    
      parteneri ? (Marţi, 24 iulie 2012, 20:19)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      adica, fostul pres ungur si fostul ministru al armatei nemtzesti ?
      caci astia sunt partenerii lui plagidottore.
  • +45 (47 voturi)    
    Pai si pe cine plagiezi? (Marţi, 24 iulie 2012, 14:13)

    Mao2 [utilizator]

    sau o scrii dupa capul tau? Mai bine lasa ca si asa te-ai/ne-ai facut suficient de rasul europei....
  • +43 (45 voturi)    
    Partenerii vostri europeni (Marţi, 24 iulie 2012, 14:15)

    mariage [utilizator]

    Ii gasiti prin Belarus, si alte republici caucaziene.
  • +45 (47 voturi)    
    paracioasa mica! (Marţi, 24 iulie 2012, 14:15)

    MirceaIo [utilizator]

    pai tie ar trebui sa iti retraga tot: diplloma de licenta, licenta de procuror, diploma de doctor. Esti zdravan la cap?, cum ma poate opri Basescu sa ma duc la vot? Du-te ma si voteaza pentru suspendare!!!! Oricum corect ar fi sa voteze cy Da 50%+1 din 50% votanti. Treaba lor ce fac, scrie undeva ca votul e obligatoriu?
  • +56 (58 voturi)    
    Eu nu am vrut referendum ! tu ai vrut !!!!! (Marţi, 24 iulie 2012, 14:15)

    furioasa [utilizator]

    du-te si voteaza tu si cei ca tine !!!!!!
    Pe mine ma doare sufletul cand vad cum creste euro si trebuie sa-mi platesc rata la banca, mafiotule !
  • +60 (62 voturi)    
    Ma leshi... (Marţi, 24 iulie 2012, 14:15)

    ivictoras [utilizator]

    O sa vina romanii la vot asa cum ai demisionat tu pentru plagiat.
  • +49 (51 voturi)    
    intrebare (Marţi, 24 iulie 2012, 14:16)

    Gobelin [utilizator]

    pentru procurorul dottore copy-lot:
    in urma frazei "PDL actioneaza neconstitutional si actioneaza infractional in acest moment", rugam a preciza exact care sunt articolele din Codul Penal de a caror incalcare poate fi acuzat PDL.
    cu derogare de la bunul simt si de la lege, admitem ca citarea acelor articole se poate face si fara ghilimele, note de subsol si alte caraghiozlacuri inutile.

    "infractiune, infractiune, da' s-o stim si noi..."
    of, coane Iancule ...
    • -26 (28 voturi)    
      Gobeline, (Marţi, 24 iulie 2012, 14:42)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      a le impune unor oameni care doar te simpatizeaza sa nu-si manifeste dreptul legal, moral si constitutional la vot, este o infractiune. In plus, cei care voteaza se expun unui risc, cunoscuta fiind atitudinea lui Basescu (care mereu plateste politele incasate, adica e razbunator, exemple sunt cu duiumul) fiind, fii sigur, notati cei care se vor prezenta la vot si care... "n-ar fi trebuit" (conform... directivelor).
      • +21 (23 voturi)    
        hei (Marţi, 24 iulie 2012, 14:59)

        break a leg [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        o scurta privire pe internet din ultimele zile arata clar tendinta de boicot a votantilor antiUSL. nu anuntul lui base ne tine acasa ci ratiunea, indiferent de indemnurile de zilele trecute ale lui base de a merge la vot.
      • +22 (24 voturi)    
        Aiurea (Marţi, 24 iulie 2012, 15:00)

        AlexandruNedelcu [anonim] i-a raspuns lui finutza

        Asa cum oamenii au dreptul la vot, asa au si dreptul legal, moral si constitutional de a NU participa la vot. Iar Basescu/PDL isi exercita dreptul la libera exprimare, nu te obliga nimeni sa stai acasa la referendum.

        Si mai exact despre ce infractiune vorbesti?

        "Expui unui risc", "razbunator", "plateste politele incasate" ... astea sunt vorbe de propaganda ieftina. Vino cu niste dovezi, cu niste precedente, etc...

        Altfel afirmatiile astea sunt doar ineptii.
      • +18 (20 voturi)    
        da cine ii proponeste? (Marţi, 24 iulie 2012, 15:07)

        mihai.toma [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        pai ce, ii priponeste cineva si nu ii lasa sa mearga?
      • +19 (21 voturi)    
        Poate mentionezi asa finutz cum le poate (Marţi, 24 iulie 2012, 15:08)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        impune TB sa nu voteze cetatenilor .
        • -13 (17 voturi)    
          prin directorii PDL de companii (Marţi, 24 iulie 2012, 15:16)

          geo12 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          ii ameninta cu pierderea locului de munca daca se duc la vot... asa cum au facut si cand i-au adus de pe marele platforme industriale sau miniere cu autocarul la vot pt EBA sau PDL... prin Gorj li se propune minerilor sa-si lase buletinele la locul de munca... altora li se dau bani sa faca asta.... Nu spun ca asta se face, spun doar ca se poate.
          • +14 (18 voturi)    
            MINTI (Marţi, 24 iulie 2012, 15:31)

            Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui geo12

            Da un singur exemplu. Asa ati fost invatati la partid sa mintiti cu nerusinare.
            • -1 (1 vot)    
              Na exemplu: (Marţi, 24 iulie 2012, 20:42)

              finutza [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_1

              SC Validava Trans SRL din Dragasani
          • +2 (2 voturi)    
            Hahahaha.... (Marţi, 24 iulie 2012, 19:20)

            Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui geo12

            ... hai ca esti tare! Dar in curtea GRIVCO - Antena1234 te-ai uitat? Daca te vei uita are sa te ia scarba instant... Am prieteni ca ma "ameninta" voalat ca nu carecumva sa lipsesc de la vot!
      • +19 (21 voturi)    
        Nu ne impune nimeni nimic... (Marţi, 24 iulie 2012, 15:11)

        gabbi [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        poate aşa se procedează la DVS (USL).
        În PDL noi, membri şi simpatizanţi impunem... deciziile conducerii.
        Decizia de boicot provine de la noi
      • +11 (13 voturi)    
        ... (Marţi, 24 iulie 2012, 15:20)

        Mr.C [anonim] i-a raspuns lui finutza

        Sa te ajut putin cu DEXul (powered by www.dexonline.ro).

        IMPÚNE, impún, vb. III. 1. Tranz. A face necesară îndeplinirea unei acțiuni; a constrânge pe cineva să accepte, să facă ceva; a obliga.

        PD-L nu obliga pe nimeni, pentru ca nu are cum. E un partid, nu o mafie (mafia e aia cu Nastase si ceilalti baieti cinstiti).
      • +10 (12 voturi)    
        linisteeeee tovaraseeeee (Marţi, 24 iulie 2012, 15:42)

        geocrin [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        Adu-ti aminte, cind NU se prezentau asa zisii "parlamentarii USLaci la dezbaterile parlamentului NU ERA NICI O PROBLEMA desi ERAU ´PLATITI
        de noi astia prosti.
        Cel putin asa spune un "DOMN DEPUTAT".

        MERITA VAZUT ACEST LINK

        http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12827319-video-victor-socaciu-psd-nu-competenta-poporului-decida-cazul-unui-parlament-bicameral-sau-unicameral-romanii-nu-pot-decide-chestiune-atat-tehnica.htm
      • +8 (10 voturi)    
        impunere? (Marţi, 24 iulie 2012, 15:57)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        si cum ma rog le impune? ii bate? ii leaga? ii scuipa? de asta suntem unde suntem, ca oamenii ca tine voteaza. nu ai capacitatea intelectuala de judecata necesara.
      • +4 (4 voturi)    
        I-auzi ce zicea nen'tu iliescu in 2009 (Marţi, 24 iulie 2012, 16:39)

        MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        PSD a facut greseala de a nu boicota referendumul...Atitudinea corecta a PSD-ului ar fi trebuit sa fie aceea de a boicota referendumul pentru Parlamentul unicameral, a declarat, joi, presedintele de onoare al Partidului Social Democrat, Ion Iliescu.
        Una la mana!
        Vasile Blaga: "PDL nu poate valida un sir de nereguli si abuzuri ale USL. [...] RUGAM cetatenii sa nu participe la o astfel de mascarada pusa in scena de catre USL."
        Unde ai citit tu ca impune, unde e infractiunea?
        • 0 (0 voturi)    
          Iti raspund tie, dar de fapt... (Marţi, 24 iulie 2012, 20:55)

          finutza [utilizator] i-a raspuns lui MrMeisenshi

          ... raspunsul este pentru toti care au comentat postarea mea. Toti sunteti ca niste marionete, reactionati ca masa de oameni din fata personajului lui Chaplin din "Dictatorul" (Hinkel, parca), personaj care facea ca auditoriul sa ovationeze sau sa taca dintr-o simpla miscare a mainii.Sunteti demni de mila...!
  • +45 (47 voturi)    
    E de ras (Marţi, 24 iulie 2012, 14:16)

    MamaOmida [utilizator]

    Daca n-ar fi de plans!

    Ponta se comporta ca un pusti de 5 ani.

    E urecheat de parinti pentru ca i-a furat jucaria lu' gigel. De voie de nevoie i-o da inapoi. Si apoi iese sa faca scandal ca nu trebuia sa i-o dea inapoi, ca oricum gigel nu se juca , cu ea!!!

    Curat murdar, monscher!!
    • +27 (29 voturi)    
      nu omida (Marţi, 24 iulie 2012, 14:32)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui MamaOmida

      imi pare rau sa te contrazic. Nu se comporta ca un copil, ci ca un Copy lot al unei masinarii mafiote care vrea sa ingenuncheze amrita asta de tara si pe noi cu ea.
  • +47 (49 voturi)    
    Votul NU E obligatie, ca la Marea Adunare,Tovarase (Marţi, 24 iulie 2012, 14:16)

    Sash [utilizator]

    Refuzul votului intr-un scrutin care-i fraudat din start este

    - UN PROTEST
  • +36 (38 voturi)    
    parteneri? (Marţi, 24 iulie 2012, 14:16)

    gechi [utilizator]

    caror parteneri? Stanchev?
  • +38 (40 voturi)    
    iar vorbesti prostii,pucistule? (Marţi, 24 iulie 2012, 14:16)

    flitmania [utilizator]

    Libertatea de exprimare este garantata prin Constitutie.Lovitura ta de stat si a comunistilor va fi pedepsita conform Constitutiei.
    De data asta vom proceda si noi asa cum fac devoratorii de a3.Iti place?
  • +40 (42 voturi)    
    Apropo (Marţi, 24 iulie 2012, 14:17)

    ivictoras [utilizator]

    Vezi sa nu plagiezi si scrisoarea catre UE
  • +30 (32 voturi)    
    scrisoare (Marţi, 24 iulie 2012, 14:17)

    domdom [utilizator]

    O scrii singur sau facem copy/paste de undeva.
  • +28 (30 voturi)    
    cu ghilimele sau fara (Marţi, 24 iulie 2012, 14:18)

    gorjenii [utilizator]

    Cine scrie si cine semneaza scrisoarea, aceasta este intrebarea!
  • +26 (28 voturi)    
    Ai grija! (Marţi, 24 iulie 2012, 14:18)

    damocles [utilizator]

    Sa nu cumva s-o plagiezi si pe asta (scrisoarea adica)
  • +31 (33 voturi)    
    unde trimiti? (Marţi, 24 iulie 2012, 14:19)

    romanique [utilizator]

    mai papagalule, la moscova sau la minsk?
  • +37 (39 voturi)    
    usor cu plagiatul pe scari (Marţi, 24 iulie 2012, 14:20)

    mihailstanciu [utilizator]

    Desi zice ca a terminat dreprul,Ponta nu stie ca neparticiparea la vot NU este"neconstitutionala si infractionala".La fel si indemnul de a nu participa la vot.Sa voteze zombiile de pe afisele care pretind ca se voteaza impotriva celui care a taiat salarii,pensii,a adus seceta,criza si incalzirea globala .De fapt vreti sa votam ca sa legalizam puciul parlamentar condamnat de toata Europa.Abia astept raspunsurile la scrisorile pe care le trimite il dottore.
  • +32 (36 voturi)    
    Hotii striga hotii :) (Marţi, 24 iulie 2012, 14:20)

    marianmarian [utilizator]

    1. Manevra urata din partea PDL, dar necesara
    2. Prin comparatie cu marsaviile facute in ultimele saptamani de catre USL, boicotarea are o puritate tragi-comica si, culmea, se inscrie intr-o argumentatie logica ("ati incalcat toate legile ca sa ajungeti la referendum, n-am reusit sa va oprim, dar nu venim la referendum")
    3. Pe cine dracu crede neo-comunistul asta ca mai prosteste pe-afara, dupa toate manevrele recente si dupa scandalul plagiatului, in care 2 comisii academice i-au demascat impostura, iar 1 comisie ministeriala incropita anume l-a scos basma curata?

    In concluzie, cand hotii striga hotii nu fac decat sa devina inca si mai penibili.
    • +12 (14 voturi)    
      PE29 SUNT ÎN GREVĂ... (Marţi, 24 iulie 2012, 15:16)

      gabbi [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      Greva împotriva puciştilor USL...
      greva mea v-a consta într-o cură de soare, prelungită de la ora 7,00... la ora 23,00...
      nu aveţi decât să mă arestaţi domnilor pucişti...
  • +32 (34 voturi)    
    eu BOICOTEZ (Marţi, 24 iulie 2012, 14:21)

    skyradio [utilizator]

    sa vedem daca iau intre 6 luni si 5 ani ca m-a impiedicat prin orice mijloace berea rece si gratarul sa vin la vot!
    plagiatorule! hotule! EUROpeanule!
  • +32 (34 voturi)    
    cine te mai crede (Marţi, 24 iulie 2012, 14:22)

    mos ion roata [utilizator]

    Nu ai inteles ca nu mai reprezinti nimic in Europa?
  • +25 (27 voturi)    
    regrete (Marţi, 24 iulie 2012, 14:23)

    ioan_davidescu1248949456342 [utilizator]

    maiiii....potache...ve-i regeta amarnc...prostia.
  • +28 (30 voturi)    
    scrisorica (Marţi, 24 iulie 2012, 14:23)

    codo [utilizator]

    Dle Ponta, sa nu uiti sa pui ghilimele in scrisoare acolo unde citezi pe cineva.
  • +31 (33 voturi)    
    Vedeti... (Marţi, 24 iulie 2012, 14:23)

    prompt [utilizator]

    ...d-le Ponta si dragi politicieni care ati boicotat luni de zile parlamentul pe banii nostrii cum e sa fii boicotat! La dezastrul pe care l-ati provocat, raspunsul nostru este NU aveti dreptate!
  • +38 (40 voturi)    
    Pai ce Basescu a convocat referendum ? TU SA MERGI (Marţi, 24 iulie 2012, 14:24)

    Sash [utilizator]

    la referendum, ca tu ai hotarat ca vrei referendum
  • +27 (29 voturi)    
    de unde a mai copiat si asta? (Marţi, 24 iulie 2012, 14:26)

    goto [utilizator]

    in ce consta excrocarea? ca au ales sa boicoteze prin indemnarea alegatorilor de a nu participa la vot? nu vad ca i-a obligat sa faca ceva. daca se prezinta sau nu decide fiecare cetatean in parte, pt ca este major si poate lua singur o decizie.
    daca e sa mergem pe logica lui ponta, atunci sa precizeze si ca usl-ul a inselat si escrocat poporul roman. nu a trecut mult de cand usl-ul boicota parlamentul prin neprezentare, desi ei (sau cel putin majoritatea dintre ei) fusesera votati sa mearga sa reprezinte cetateanul roman in parlament. iar acest lucru inseamna escrocherie, pentru ca au inselat oamenii sa ii voteze si in loc sa se prezinte la munca erau cine stie pe unde, dar beneficiau de banii si drepturile aferente.
  • +36 (40 voturi)    
    Tovarasu' Ponta! (Marţi, 24 iulie 2012, 14:26)

    _Un stelist_ [utilizator]

    "PDL actioneaza neconstitutional si infractional"
    Unde scrie la Constituie si ce lege interzice neparticiparea la Referendum?
    • +15 (17 voturi)    
      radbdare (Marţi, 24 iulie 2012, 14:29)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      putina rabdare sa apara monitorul oficial. se ocupa baietii si de asta. O sa scrie imdiat sub cealalta OUG, prin care sunt automat condamnati la inchisoare pe viata toti cei care se opun Partidului.
    • -12 (18 voturi)    
      nu neparticiparea (Marţi, 24 iulie 2012, 14:41)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      ci impiedicarea participarii... ai predat buletinul la partid ca sa fie sigur ca nu mergi la vot? ti-ai ales un nume perfect: "un stelist"...oaie pana la capat.
      • +12 (14 voturi)    
        si cum impiedica PDL? (Marţi, 24 iulie 2012, 14:57)

        echos [utilizator] i-a raspuns lui geo12

        pana acum PDL a adresat o recomandare si rugaminte cetatenilor de boicot dar isi va pastra reprezentantii in sectiile de votare....
        Deci cum impiedica PDL?
  • +23 (27 voturi)    
    Tanti Uniunea Europeana... (Marţi, 24 iulie 2012, 14:28)

    AliB [utilizator]

    pedele nu ne lasa sa ne facem de cap.
    Bate-i!
    • +5 (11 voturi)    
      si (Marţi, 24 iulie 2012, 15:35)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui AliB

      ia-le boii de la bicicleta:)
  • +19 (23 voturi)    
    Nu zau (Marţi, 24 iulie 2012, 14:29)

    Cocolina [utilizator]

    a ce crezi tu plagiatorule?ca pe europeni ii puteti pacali ca pe romanii lobotomizati de antene???Haidade!
    Oricum pt Brx tu esi o paria,un pàcàlici si un hot!
    Io cred mai degraba ca pe colo pe la mos Nicolae romanii o sa-si primeasca cadoul promis de tine:punga goalà,saracie lucie si salarii ioc!!
    Dasvidania!
  • +16 (20 voturi)    
    Care parteneri ?! (Marţi, 24 iulie 2012, 14:33)

    Adrian. [anonim]

    Cei din Europa de est...? Precum Voronin si Putin ? :D

    A plecat baba cu colacii, Victore!
  • +23 (25 voturi)    
    Nu, domnule Ponta ! (Marţi, 24 iulie 2012, 14:34)

    CezarN [utilizator]

    De vina sau meritul pentru situatie va apartine in intregime. Cel mincinos sunteti dumneavoastra si cei din spatele dumneavostra.
    Voi ati minti si nu ati recunoscut cinstit ca vreti in Romania ca in Rusia. Nu, voi ati vrut metode rusesti de administrare a statului, dar si banii occidentalilor. Trebuia sa fiti cinstiti si sa va datati arama pe fata si, in consecinta, sa nu respectati deciziile CCR si cerintele occidentalilor si sa mentineti preevederile conform carora cvorumul NU este obligatoriu la referendum. La urma-urmei, ce va mai trebuia referendum? Il acuzati de la inceput de inalta tradare, il suspendati sine die si, GATA!, v-ati fi indeplinit misiunea.
    Asa, acuma simtiti cum va fuge pamantul de sub picioare, sunteti disperat. Nu veti avea nici banii si sprijinul occidentului (asa este 100% sigur,, caci nu puteti sa le oferiti INCREDERE si PREDICTIBILITATE), dar nici pe cel al magnatilor rusi care i-au finantat avionul lui Crin, caci nu puteti sa le oferiti ceea ce isi doresc ei (probabil resurse si controlul orientarii strategice a Romaniei).
    Eu v-as sfatui sa vedeti cum faceti sa va salvati macar titlul de doctor, nu de alta dar, fara el, si-ar pierde mult din savoare personajul dumneavostra dintr-o viitoare istorie a prostiei.
  • +16 (18 voturi)    
    Pontulica (Marţi, 24 iulie 2012, 14:35)

    sendy [utilizator]

    Dar sa ai grija sa nu copiezi dintr-o scrisoare a lui Nea nelu ca iar te prind astia
  • +20 (22 voturi)    
    si eu imi doresc... (Marţi, 24 iulie 2012, 14:37)

    Indraja [utilizator]

    "Eu imi doresc ca pe 29 poporul roman sa ii dea o lectie si domnului Basescu si PDL referitor la ce inseamna democratie si la ce inseamna sa boicotezi dreptul democratic al poporului roman de a se exprima."
    ...Si eu imi doresc ca Ponta sa primeasca lectia pe care o merita. Si sa mearga sa se racoreasca putin alaturi de mentorul sau, Nastase. Prea i s-a urcat la cap prostia si nu poate nici sa isi mai tina gura.
    M-am saturat sa vad in fiecare zi cate o aberatie rostita de o persoana care nu a fost alesa prin vot de popor.
    Mi-as dori ca PM sa fie ales prin vot de popor, pentru ca presedintele are doar rolul de mediere.
    Ar fi mai bine/reprezentativ pentru popor daa am putea alege omul care are dreptul sa schimbe legi.
    Mi-as dori sa vad la putere oameni care vor sa schimbe ceva in tara asta .. in bine, ca de schimbari proaste sunt satula.
    As vrea ca cei aflati la putere sa viziteze inchisorile sa le mai treaca dorinta de putere si furt.
    As vrea sa nu mai aud cum Ponta se plange ca nu poate coabita cu un Presedinte ales. Mai ales ca nu l-a obligat nimeni pe Ponta sa fie PM. Daca nu poate suport sa plece, nu ii va duce nimeni dorul.
  • +23 (25 voturi)    
    poporul e in greva! nu voteaza! (Marţi, 24 iulie 2012, 14:37)

    marius2M [utilizator]

    30 ian 2012 - USL intră în grevă parlamentară

    02 Mai 2012 - USL încetează oficial greva parlamentară
  • +15 (17 voturi)    
    Cand se astepta scrisoarea lui nu s-a grabit asa! (Marţi, 24 iulie 2012, 14:38)

    MoshCraciun [utilizator]

    Cand avea tema de predat a asteptat sa i se faca observatie si dupa a argumentat penibil ca trimisese de fapt fituica, acum se grabeste sa scrie repede la UE. PRIETENE PONTA, nu te baga nimeni in seama in UE, te-ai facut de ras, esti un nimeni!
  • +17 (19 voturi)    
    Extraordinar (Marţi, 24 iulie 2012, 14:41)

    catri81 [utilizator]

    ce tupeu. Asta ne crede idioti sa vina cu astfel de baliverne.Pai voi l-ati suspendat degeaba ,voi ati vrut referendum,voi sa va duceti la vot.Cum Dumnezeu sa fiu de acord cu astia si sa le fac cvorumul?
  • +19 (21 voturi)    
    cine vorbeste de infractional si neconstitutional (Marţi, 24 iulie 2012, 14:41)

    edu.alex [utilizator]

    tocmai ponta...Chiar daca PDL a zis ca boicoteaza....pe mine ca cetatean nu ma poate opri nimeni sa merg la vot.....ca pe orice om din tara asta de fapt. Acum fiecare isi urmeaza constiinta proprie.
  • +21 (23 voturi)    
    contradictie (Marţi, 24 iulie 2012, 14:47)

    DonDan [utilizator]

    1. imi vine sa scriu "auzi ba golanule" dar totusi aia 7 ani de acasa nu imi permit sa o fac. As vrea sa va atentionez domnule prim ministru ca va referiti la presedintele ales al Romaniei, pe care atentie POPORUL l-a vrut de 3 (trei) ori, iar parlamentul nu l-a vrut acum a doua oara. E treaba parlamentului sa convinga populatia sa mearga la vot. Eu personal voi fi la plaja, ceea ce doresc si conationalilor mei.

    2. iar cu para la Brussels cum ramane? Cand e facuta de PDL nu e bine, e tradare etc., dar cand o faci "mata" e ok?

    3. pe cand demisia?
  • +13 (15 voturi)    
    SERIOS? (Marţi, 24 iulie 2012, 14:49)

    MoshCraciun [utilizator]

    Daca tot scrii poti sa mentionezi si urmatoarele chestiuni din partea mea te rog frumos:
    - dupa ce ati dat ordonanta de urgenta care anula clauza de validare uitand ca lucrurile s-au schimbat din 2004 de cand n-ati mai trecut pe la guvernare si nu mai poti face chiar ce vrei, ati organizat sectii de votare numai unde ati avut chef!!! Ati avut chiar tupeul sa spuneti ca diaspora nu ar trebui sa voteze! Atunci nu erati asa opariti ca nu va vota lumea?

    - sa trimita pe cineva sa observe sticlele de ulei si pungile de faina pe care o sa le impartiti la prostime!

    - repeta dupa mine: SUNT UN PLAGIATOR PENIBIL SI SUNT UNEALTA LUI VOICULESCU!
  • +10 (12 voturi)    
    ponta (Marţi, 24 iulie 2012, 14:53)

    lgeu [utilizator]

    hai plagi putin!:)...
  • +12 (14 voturi)    
    Suparat (Marţi, 24 iulie 2012, 14:57)

    Teh-nik [utilizator]

    Trebuia sa fim in vacanta, ori nemultumirea vine din faptul ca premierul nu vrea sa ne ureze: Vacanta Placuta! Din contra ne mai si ameninta cu legea, nu stiu daca sa ma mai intorc din vacanta in Grecia sau sa raman acolo. Revin numai dupa ce aflu cea facut Domnul Barosso, presedintele CE, cu scrisoarea de la premier.
  • +13 (15 voturi)    
    Nu uita.... (Marţi, 24 iulie 2012, 15:00)

    minus [utilizator]

    sa trimiti si ordonanata 41 din 2011.
    Dar te rog sa nu o traduci TU!
  • +15 (17 voturi)    
    neparticiparea nu contravine deciziei CCR (Marţi, 24 iulie 2012, 15:05)

    VOCEA_MINORITARULUI [utilizator]

    Reiau, cu copy paste (dar cu ghilimele), din citatul Dl. Doctor: "Curtea retine ca prezenta reprezinta o conditie esentiala pentru ca referendumul sa poata exprima in mod real si efectiv vointa cetatenilor".
    Buuuun...deci, daca eu imi exprim in mod real si efectiv vointa prin neparticiparea la mascarada, care-i problema?
    Sa nu confundam exercitiul democratic al votului de la fiecare ciclu electoral, cu mascarada initiata de o gasca, care pare tot mai nervoasa ca nu ne aliniem la ordinele bolsevice!
  • +18 (20 voturi)    
    Ha! (Marţi, 24 iulie 2012, 15:08)

    skanda7 [utilizator]

    De unde stii, Ponta, ca e "neconstitutional si infractional", ai citit in lucrarea ta de doctorat? :))))))))))))
  • +15 (17 voturi)    
    Poate vrei să ne arestezi pe toţi? (Marţi, 24 iulie 2012, 15:08)

    gabbi [utilizator]

    suntem mult prea mulţi...
    Nu poţi să ne declari infractori pentru că nu corespundem sTASULUI Tău deformat de mafiot roşu
  • +16 (18 voturi)    
    Da, sigur ... (Marţi, 24 iulie 2012, 15:09)

    za-k [utilizator]

    Citat din Ctrl+VP: "sistemul lor de fraudare al votului a functzionat mai bine".

    Crezi ca daca mintzi in EU sau Romania
    cineva te mai crede?

    Tu vorbesti de chestii neconstitutionale??!!
    Esti doctor in asta!

    Numa' bine,
    za-k/
    • +10 (12 voturi)    
      :9 (Marţi, 24 iulie 2012, 15:22)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      de fapt nu e doctor, e dottore.
  • +10 (12 voturi)    
    "impiedicarea prin orice mijloace..." (Marţi, 24 iulie 2012, 15:09)

    postacu [utilizator]

    "impiedicarea prin orice mijloace a exercitiului liber al dreptului de participarea la referendum se pedepseste cu inchisoare"
    Porpria constiinta poate fi inclusa printre acele "orice mijloace" d-le Ponta? Daca da, atunci neexercitarea dreptului la vot pentru ca ma impiedica propria constiinta ma face pasibil de puscarie?
    In ce priveste indemnurile unora la boicot, ia lasati ipocrizia deoparte si incercati sa va amintiti un referndum despre votul uninominal tinut parca simultan cu alegerile europarlamentare la care PSD si PNL indemnau populatia sa nu participe (atunci nu au considerat necesar sa sesizeze concomitent UE ca incalca astfel costitutia, democratia etc.). Acel referendum nu a fost validat pentru lipsa de cvorum, deci indemnul la absenteism al PSD+PNL a avut efect. Atunci a fost democratic d-le Ponta? Atunci nu v-ati calificat colegii drept lasi, mincinosi, iresponsabili care au distrus Romania vreme de x ani. De ce? Care este rolul acestie plangeri catre UE? Parca ziceati ca nu ei voteaza pe 29, ci "poporul suveran" sau v-ati razgandit intre timp?
    Eu cred ca pe 29 orice roman care doreste sa voteze (indiferent cum) e liber sa o faca (nu-l va impiedica nici Basescu, nici Ponta nici altcineva). Daca voteaza suficient de multi incat sa fie reprezentativi, si nu se inregistreaza fraude masive (stiti masinaria aceea de care va plangeati ca nu a functionat suficient de bine in 2009) referendumul e valid si rezultatul trebuie pus in aplicare, altfel nu.
  • +14 (16 voturi)    
    Disperatul striga (Marţi, 24 iulie 2012, 15:11)

    izolatu [utilizator]

    disperatii.
    Parca pana ieri, toti romanii vor sa scape de Basescu, iar acum, ca o parte dintre romani nu se prezinta la vot, este neconstitutional, e impotriva legii.
    De parca tot ce ati facut in ultimile 11 sapt de cand ati ajuns la putere a fost perfect constitutional sau legal.
    Pe voi nu va doare de referendum caci sunteti siguri ca nu conteaza cati si cu cine voteaza, dar conteaza cine numara.....
    Voi acum aveti un singur scop: noroi cat cuprinde in capul lui Basescu si a PDL.
    Si ca sa inchei, eu voi vota NU, iar daca mai aruncati mult cu noroi si va credeti "alb imaculat", atunci voi pleca in varful muntilor si sa voteze cine vrea!
  • -13 (15 voturi)    
    totul sau nimic (Marţi, 24 iulie 2012, 15:12)

    contele_de_saint_simon [utilizator]

    Strategia PDL-asa este pe sistemul totul sau nimic! Partidul care vrea stabilitate.

    E clar: se duce pe copca acest PDL... Si Basescu. :)
    • +4 (4 voturi)    
      Striga disperarea=n voi !!! (Marţi, 24 iulie 2012, 17:10)

      elena-bc [utilizator] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      Pucistilor , vreau sa vad cum ma faceti sa votez !!!Cat despre scrisoare ...e pierduta din start !! PS. Ma uimeste ce limbaj de derbedei de mahala au indivizii astia care par tineri dar au o atitudine si comportament de bolsevici din anii ”””45 , ””46 , ””47 si , credeti-ma , stiu ce spun ---m-am nascut in acei ani oribili !!!
  • +13 (15 voturi)    
    Scrisoarea (Marţi, 24 iulie 2012, 15:13)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Victoras, mai bine trimite-o la ... Moskova; poate vor pune de un ajutor "prietenesc"....
  • +13 (15 voturi)    
    Ipocrizia uslamului de partid si de stat (Marţi, 24 iulie 2012, 15:16)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    In 2009 chemau la boicotarea referendumului tovarasul Iliescu, tovarasul Tariceanu si tovarasul Antonescu. Atunci nu era penal, mai Ponta? Atunci nu trebuia sa sara Europa?

    Astia chiar ne cred prosti si uituci!

    Iata, spre aducere aminte:
    “Dacă totuşi vor impune un râs de referendum, un psedo-referendum, atunci ne vom adresa public susţinătorilor noştri cerându-le să nu participe la un asemenea referendum, pentru că nu putem să ne batem joc pe bani publici!” (Crin Antonescu)

    Mai mult:

    “Ion Iliescu a precizat, duminica, la Antena 3, ca nu va participa la votul de la referendum si ca, personal, ar invita la boicotarea plebiscitului pe care il considera o interventie brutala in functionarea institutiilor statului.”

    Amanunte si lamuriri gasiti aici:

    http://lacoltulstrazii.ro/2012/07/17/basescu-antonescu-iliescu-la-unison-nu-vom-participa-la-vot-vom-boicota-referendumul
  • +15 (17 voturi)    
    Ăsta minte iar ! (Marţi, 24 iulie 2012, 15:23)

    Fisherman [utilizator]

    Nici cu logica nu stă prea bine...
    Auziți:
    ”Consider ca este neconstuitutional si iresponsabil sa organizezi boicotarea referendumului.”
    Un boicot nu se organizează, el devine o stare de fapt prin inacțiune. Nu poți dovedi că cineva a organizat o inacțiune. E ridicol !
    Nici o lege nu poate condamna pe cineva pe motiv de inacțiune.
    Nicăieri nu apare cuvântul ”boicot” în Constituție. Apare doar cuvântul ”obligație” și anume obligația tuturor (deci inclusiv V. Ponta) de a respecta Legile.

    ”E impotriva legii si duce la raspundere penala ”
    A vota nu este obligatoriu în România.
    Asta în primul rând.
    In al doilea rând, într-o campanie electorală este legal să încerci să convingi electoratul pentru a te vota pe tine sau a vota împotriva adversarilor tăi.
  • +12 (14 voturi)    
    Un infractor vorbeste de lege (Marţi, 24 iulie 2012, 15:30)

    Bogdan_1 [utilizator]

    E de-a dreptul ridicol in limbajul lui de golanas de cartier. Isi inchipuie ca EU are profilul simpatizantilor sai, inculti, agramati, indobitociti de alcool si A3. In Romania oricine are dreptul de a merge sau nu la vot nu e nici ilegal nici neconstitutional. E insa ilegal si neconstitutional sa nu respecti hotararile justitiei si CC sa copii sa furi sa favorizezi infractori condamnati pentru a scapa de inchisoare. Asta stiu cei din EU si nu au nevoie de scrisorile unui plagiator ca sa afle situatia
  • +12 (14 voturi)    
    Neconstitutional si infractional (Marţi, 24 iulie 2012, 15:41)

    Geo777 [utilizator]

    actionati voi USListilor! Faptul ca nu recunoasteti, nu schimba situatia!
  • +11 (13 voturi)    
    Pai tovarase ponta, de ce nu bagi matale (Marţi, 24 iulie 2012, 15:52)

    anonim1234 [utilizator]

    tot PDL-ul la puscarie ? Asa cum s-a intamplat in anii '50 ?
  • +8 (8 voturi)    
    Ponta: blah, blah, blah, ... (Marţi, 24 iulie 2012, 16:20)

    Law_and_Order [utilizator]

    Ca intodeauna, the Plagiator spune orice, oricum, oricand, oriunde, fara nicio urma de rusine, logica sau competenta.

    NU legitimam un "never-end-um" construit prin frauda de catre infractorii din Parlament.

    In schimb, ii cerem Comisiei Europene sa penalizeze derapajele si ilegalitatile acestui guvern de incompetenti corupti.

    Vin vremuri grele, Viktorash...
  • +6 (6 voturi)    
    da chiar asa ia baga un copy-paste de scrisoare (Marţi, 24 iulie 2012, 16:24)

    rakleta [utilizator]

    Ce mama dreacului ... baga si-o ordonanta cum ca e infractori domnule ... si mama lor de nevotanti.
  • +6 (6 voturi)    
    fii crestin, aibi mila (Marţi, 24 iulie 2012, 16:31)

    revo [utilizator]

    tonta, fii intelegator si iertator: nu toata lumea se poate ridica la nivelul tau exceptional de responsabilitate, cinste, corectitudine, cunoastere aprofundata a Constitutiei, respect total fata de lege si institutiile tarii, nu toata lumea poate trece cu fruntea sus prin furcile caudine ale scolii si pregatirii superioare - ca tine, nu toata lumea are o gandire originala si independenta ca a ta, si nici pe departe un prestigiu mondial ca al tau - de om politic si diplomat desavarsit, lider incontestabil. Esti prea bun pt. noi, ce zic eu, pt. lumea asta pacatoasa si mica! Fii si un bun crestin, iarta-ne ca nu ne ducem la referendum. Nu cred ca o sa scrii vreo scrisoare, pt. ca nu-i frumos a parasti si tu o stii foarte bine, tu - intruchipare a perfectiunii.
  • +5 (5 voturi)    
    E clar ce procuror e Ponta! (Marţi, 24 iulie 2012, 16:34)

    Alui [utilizator]

    Habar n-are de lege!
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta: bla, bla, bla, ... (Marţi, 24 iulie 2012, 16:44)

    Law_and_Order [utilizator]

    Ca de fiecare data, the Plagiator spune orice, oricand, oriunde, oricum, fara nicio urma de logica, rusine sau competenta.

    NU legitimez aceasta farsa pusa la cale de infractorii din Parlament.

    Capisci, "dottore"?

    In schimb, cer Comisiei Europene sa penalizeze toate derapajele si minciunile acestui guvern de incompetenti si corupti.
  • +3 (3 voturi)    
    Fac ce vreau eu nu ce au dorit cei 256 (Marţi, 24 iulie 2012, 17:49)

    morometu [utilizator]

    Prin prezenta mea nu doresc sa legitimez toate ilegalitatile de pana acum si faptul ca v-ati pregatit actiunile smecheresti pana la capat.
    De ce nu ati anulat OUG 41/2012?
    Pentru ca acolo se afla o alta smecherie golaneasca! Ce PV este acela fara niciun fel de informatii? Nu nr. votanti liste suplimentare, nu nr. stampile, nu sigilii...
    Se pot inscrie orice cifre iar daca se descopera vor fi catalogate drept greseli si nu fals in acte publice. Ca nu cumva, grajdanii vostri sa fie trasi la raspundere.
    Cine a vazut in viata lui un PV realizeaza "superficialitatea" intentionata de completare a unui astfel de document.
    Din partea mea aveti un mare "PAS" !
  • +3 (3 voturi)    
    Respectarea deciziilor CCR (Marţi, 24 iulie 2012, 17:55)

    CetateanulTurmentat [utilizator]

    De la Victor Ponta citire :
    "Traian Basescu si PDL i-au inselat si i-au escrocat pe partenerii nostri internationali incepand cu Comisia Europeana atunci cand au cerut sa se respecte deciziile CCR pentru ca asa e bine pentru Romania."
    Sper ca am scris si citat corect, sa nu fiu acuzat de vreo...nefacuta :)
    De scris sunt sigur ca e corect, am rezolvat prin copy-paste :)
    Ceea ce nu inteleg eu, este de ce trebuia cineva sa ceara sa fie respectata decizia CCR ?
    Victor Ponta este salariat al statului roman, nu i-a trecut nimeni in fisa postului ca deciziile CCR trebuiesc respectate cu sfintenie? :)

    PS. Eu cu cine votez mon cher ?
  • +2 (4 voturi)    
    Singurul tau partener, Ponto, (Marţi, 24 iulie 2012, 18:03)

    releu [utilizator]

    e socialistul bulgar Stanisev
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta pierde, la,la,la (pe muzica) (Marţi, 24 iulie 2012, 18:11)

    mucenic [utilizator]

    Oameni buni nu va mai obositi cu explicatii rationale acestui "doctor" sfertodoct de un pedigree incert. In comparatie cu Dta, Dl Ponta, Dna Udrea este o zana din povesti.
  • +3 (3 voturi)    
    Ilegal (Marţi, 24 iulie 2012, 18:15)

    rokoz [utilizator]

    Ilegal si infractional este faptul ca presedintele a fost demis fara a comite fapte grave, ci doar pentru ca a pierdut majoritatea politica in parlament. De aceea, referendumul in sine nu este decat un pas izvorat din ilegalitatea initiala. Decizia CCR trebuie respectata pentru ca a fost luata pe baza prevederilor constitutiei, nu pentru ca Basescu si PDL a cerut asa ceva.
    Daca USL are suportul covarshitor al populatiei, atunci nu are de ce sa le fie teama, nu e greu sa scoti la vot 50% + 1. Boicotul este una din optiunile electorale si daca rata de participare e mai mica decat 50% + 1 nu arata decat faptul ca poporul roman e scarbit de coruptia si mizeria din clasa politica actuala. Fie ca e pe 30 Iulie, fie peste 2 ani, Basescu va pleca de la presedintie ... ceea ce nu va pleca din viata politica in schimb este coruptia, discursurile abjecte, promisiuni care nu se vor respecta niciodata pentru omul de rand, politizarea institutilor culturale, controlul statului de catre partidul de la conducere. Democratia nu este echivalenta cu cetateanul Basescu, insa decapitarea presedintelui prin violarea dreptului de stat incalca grav principiile democratice occidentale.
    In vara asta ma duc la mare sau la munte, poate la pescuit, poate la baie :)
  • +3 (3 voturi)    
    HA, HA, HA, CINE VORBESTE DE CONSTITUTIONALITATE.. (Marţi, 24 iulie 2012, 18:25)

    AculMorarului [utilizator]

    1.Cele mai antidemocratice decizii au fost ale voastre. Ignorarea rezultatului referendumului pt. parlamentul unicameral reprezinta ignorarea
    hotararii electoratului si dovada faptului ca nu va intereseaza votul romanilor, ce vor ei. Ori asta numai democratie nu mai e! Si prin aceasta
    ati stabilit si un precedent profund antidemocratic.
    2. Ce va ramane un presedinte, nu stabileste un partid nici macar cand e partidul unic. A fost mereu exact invers decat a sperat partidul. Un presedinte ales nominal, prin vot direct de masa electoratului are maximum de legitimitate si nu are cum sa fie ilegitim, nici macar in imaginatia voastra, cel mult in declaratiile voastre. Un presedinte suspendat de
    parlament nu este ilegitim, iar daca referendumul aproba suspendarea nu mai e de loc presedinte nici legitim, nici ilegitim!
    3.Traian Basescu si PDL nu au inselat Curtea Europeana pt simplul motiv ca aceasta curte nu poate fi de nimeni inselata. Numai in mintea voastra e posibil ca aceasta curte sa fie inselata. E speranta naiva a unor semidocti polticieni din Romania. Scrisoarea pe care vreti sa o trimiteti spera exact acest lucru: ca veti putea sa pacaliti curtea cam asa cum sperati sa-i pacaliti pe romani. N-ati inteles ca acest lucru e imposibil!
    4.Basescu, oricum va ramane curajosul care a dus tara in Uniunea Europeana si care acondamnat comunismul si coruptia post comunista iar voi nu o sa va puteti descotorosi de renumele de aceia care au incercat s-ai salveze pe coruptii puscariabili.
    5.Ziua de 29 va fi o lectie. Dar s-ar putea sa fie o lectie pt voi. Daca pe 29 Basescu se va intoarce, el nu va fi presedintele nimanui asa cum ziceti voi, ci va fi presedintele majoritatii care a votat impotriva voastra. Iar daca voi ati fi niste adevarati democrati ar trebui sa acceptati rezultatul votului si sa fie deci si presedintele vostru. Daca nu veti accepta acest
    rezultat, ve-ti demonstra mentalitate totalitara, anti democratica!
  • +2 (2 voturi)    
    APROPO: (Marţi, 24 iulie 2012, 18:28)

    AculMorarului [utilizator]

    Cum ramane cu puciul, a fost constitutional si democratic? Dar cu plagiatul, e onorabil si legal?
  • 0 (0 voturi)    
    29/07/2012 (Miercuri, 25 iulie 2012, 18:10)

    ciolanos [utilizator]

    NIMENI LA VOT!