VIDEO PDL a decis sa boicoteze referendumul pentru demiterea lui Traian Basescu. Vasile Blaga: PDL nu poate valida un sir de nereguli si abuzuri ale USL. Rugam cetatenii sa nu participe la o astfel de mascarada organizata de USL

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 24 iulie 2012, 7:35 Actualitate | Politic

Colegiul Director National al Partidului Democrat Liberal a decis marti sa boicoteze referendumul pentru demiterea lui Traian Basescu, au declarat surse democrat-liberale pentru HotNews.ro. Astfel, PDL ii incurajeaza pe membrii si simpatizantii partidului sa nu participe la referendumul de duminica. Potrivit surselor, democrat-liberalii isi vor mentine reprezentantii in sectiile de votare.

UPDATE 2 Presedintele interimar al Partidului Democrat Liberal, Vasile Blaga, a declarat la finalul sedintei sedintei CND ca partidul pe care il reprezinta "nu poate valida un sir de nereguli si abuzuri ale USL". Blaga i-a indemnat pe sustinatorii PDL sa nu participe la referendumul pentru demiterea presedintelui Traian Basescu pe care l-a descris drept "o mascarada pusa in scena de catre USL".

Principalele declaratii ale presedintelui interimar a PDl, Vasile Blaga:
  • PDL nu poate valida un sir de nereguli si abuzuri USL.
  • Desi noi am cerut, nu au inteles sa respecte aceleasi conditii pentru desfasurraea referendumului ca si cele pe care noi le-am asigurat la cererea domniilor lor la alegerile prezidentiale din 2009.
  • Atunci stiti ca am avut camere de luat vederi in sectiile de votare, am avut declaratii pe propria raspundere pentru cei care votau in sectiile speciale.
  • Mai mult, acum amesteca listele celor care voteaza in alte sectii decat cele de domiciliu cu listele permanente, ca sa nu putem sa ne dam seama de turismul electoral.
  • As vrea sa ii cer ministrului de Interne sa asigure filtre in toate judetele exact in aceleasi conditii in care eu le-am asigurat in 2009.
  • Au desfiintat birourile electorale din comune, orase, le-au lasat numai pe cele din judete, biroul electoral judetean, astfel incat sa fie greu sa se ia o decizie vizavi de o plangere a unuia sau a altuia din sectiile de votare, asta in conditiile in care noi, PDL, avem doar un reprezentant in sectoii de votare vizavi de cei 5 pe care ii iau domniile lor, plus presedintii care au fost nominalizati prin ordine ale prefectilor.
  • Facem apel la toti oamenii de buna credinta. Aici nu discutam de o suspendare a presedintelui Romaniei pentru ca ar fi incalcat Constitutia. CCR a spus Traian Basescu nu a incalcat Constitutia, aici vorbim de o incercare a USL-ului de a valida o hotarare a celor 256 de parlamentari.
  • Rugam cetatenii sa nu participe la o astfel de mascarada pusa in scena de catre USL.
  • (intrebat cum l-au convins pe presedintele suspendat Traian Basescu sa fie de acord cu o astfel de varianta) Nu am reusit sa il conving si nici nu mi-am propus sa il conving. Este decizia Colegiului Director al PDL.
  • Cand dl presedinte spunea ca doreste ca lumea sa participe la referendum, nu erau luate niciuna din masurile pe care vi le-am enumerat de catre USL. Nici pe departe nu credeam ca vor infiinta sectii in restaurante, in hoteluri, la munte si la mare, ca, repet, nu o sa avem o evidenta clara a celor ce voteaza pe liste separate, ca nu o sa stim exact ca dansii iau la cunostinta rigorile legii daca voteaza multiplu, ca nu o sa avem camere de luat vederi in sectiile de votare si nu o sa avem declaratiile pe propria raspundere.
  • Reamintesc niste referendumuri in care le-as reaminti celor din USl cum au procedat. In 2007 a fost un referendum vizavi de votul in doua tururi de scrutin odata cu alegerile parlamentare. S-au straduit din rasputeri sa nu existe cvorum pe respectivul referendum punand sectiile de vot separat, sper ca nu ati uitat.
  • (intrebat daca PDL va avea reprezentanti in sectii dle de votare) Indiscutabil da, asta este o copilarie. Ne vom stradui sa limitam cat mai mult fraudele puse la punct, altfel nu imi explic  deciziile luate de USL si vom avea un om in fiecare sectie care va incerca sa isi faca datoria.


UPDATE 1 Votul a fost aproape in unanimitate pentru boicotare. Neparticiparea a fost votata cu 59 voturi in favoare si o abtinere.

Colegiul Director National al Partidului Democrat Liberal s-a reunit marti, incepand cu ora 11:00, la Palatul Parlamentului pentru a lua o decizie in ce priveste eventuala boicotare a referendumului pentru demiterea presedintelui Traian Basescu.

Chiar presedintele suspendat a spus luni seara intr-un interviu la postul de televiziune B1 ca exista riscul de a cere PDL sa boicoteze total referendumul, sa nu fie reprezentat in sectiile de votare.

"Sunt prea multe elemente care arata clar decizia USL de a frauda acest referendum. Mie imi va fi imposibil ca prin reprezentantii PDL-ului sa controlez ce se intampla acolo si atunci exista inclusiv riscul, daca in zilele urmatoare nu se amelioreaza conditiile, eu sa cer PDL sa nu fie macar reprezentat in sectiile de votare. Exista si acest risc: sa nu-si trimita oameni si sa boicoteze total referendumul, ca nefiind organizat in conditii de securitate. Este foarte posibil ca nici eu sa nu ma prezint la referendum", a spus Basescu luni seara la B1.

Prim-vicepresedintele PDL Cristian Preda afirmase ca in cadrul acestui for se va lua o decizie si in ceea ce priveste participarea la referendumul pentru demiterea presedintelui.

"Vom lua o decizie maine (marti - n.r.). Ceea ce e extrem de clar in aceste ultimele zile este valul de nemultumire care urca in societate. E vorba de cei care spun: nu vrem sa participam la referendum. Exista o nemultumire populara care urca catre noi si care se exprima in acest fel. Nu putem sa o ignoram", a precizat Cristian Preda citat de Agerpres.

Prim-vicepresedintele PDL a aratat ca acest lucru reiese si din sondaje de opinie comandate de democrat-liberali.

"Exista evident si sondaje pe care le cunoaste si USL-ul. Nu intamplator au fixat urne mobile pe plaja si in restaurantele si hotelurile de pe litoral. Ei stiu ca exista aceasta nemultumire si acum trebuie sa demonstreze ca pot sa aduca noua milioane de oameni la vot", a afirmat Preda.

De cealalta parte, reprezentantii puterii avertizeaza ca un eventual boicot ar crea o situatie politica foarte complicata. Presedintele interimar, Crin Antonescu, a declarat, ca se astepta ca Traian Basescu sa actioneze astfel, ceea ce schimba si perspectiva prezentei la vot, evaluata pana acum la peste 55%.

"Nu am nicio indoiala ca, in conditii normale, peste 50%, poate chiar peste 55% din alegatorii romani ar fi participat la acest referendum. Mi-e greu acum sa raspund la intrebare, pentru ca devine din ce in ce mai evident un lucru la care nu as spune ca nu ne asteptam, si anume hotararea ca Traian Basescu insusi, foarte probabil, si, desigur, PDL si reteaua sa de sustinere, sa predice boicotul acestui referendum, sa incerce sa tina sustinatorii lui Traian Basescu acasa, ceea ce, sigur, va face din numarul de prezenti la acest referendum enigma si cheia rezultatului", a spus Antonescu la Digi24.


Citeste mai multe despre   






















13769 vizualizari

  • +89 (119 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 24 iulie 2012, 8:24)

    adrian_s [utilizator]

    sa-i vedem la vot pe aia 85% care vor JOS BASESCU !!!

    ii invitam sa fie cetateni si sa isi exprime dorinta lor !!!

    sa vedem daca sunt 85% sau 8,5% :)

    sa vedem cati sunt de acord cu plagiatorul !!!

    sa vedem cati sunt alaturi de crizache antenescu !!!

    sa vedem cati au creierele spalate de antene !!!

    sa vedem cati vor sa faca ce le spune un turnator !!!

    sa vedem cati vor ca puscariabilii sa scape de judecata !!!

    aparane doamne de lichele si ordinari ca de dusmani ne aparam singuri !!!
    • -64 (98 voturi)    
      promiti ca iti stergi spumitele ""!!"" (Marţi, 24 iulie 2012, 11:00)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      ...daca chiar ai sai vezi?
      • +14 (48 voturi)    
        Am chiar certitudinea ca prezenta va fi (Marţi, 24 iulie 2012, 13:47)

        Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        148,5 % La cat de prosti sunt sustinatorii celor doi infractori vor fura cu camioanele. Nimic nu-i impiedica, nimic de care sa le fie frica - nici verificare de vot multiplu, nici dovezi in procese verbale sau inregistrari video. Ramane de vazut daca si in economie e la fel de usor de furat. Cred ca jackass isi va sterge spumele destul de repede cand va fi lovit de valul crizei. Daca va mai avea cu ce !
        • -3 (9 voturi)    
          care-i diferenta fata de 2007, 2009? (Marţi, 24 iulie 2012, 21:57)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_1

          Au fost atunci camere video?
          A vazut cineva filmarile votului de la Paris ?
          Lucra STS-ul pentru PDL si Basescu sau nu?
          Cu ce era mai sigur sistemul de vot din 2009 (cand a castigat Basescu in mod bizar)?
          Acum se da de gol Basescu ca a castigat pe manevrele STS?
          Democratic este sa umpleti sectiile de votare cu reprezentanti PDL, Noua Republica, Miscarea Democratica, Initiativa lu'peste etc. si sa supravegheati corectitudinea votului.
          Nu vreti.
          Stiti ca, sigur, pierdeti, asa ca ati ales aria victimei fraudei inca necomise.
          Bravo !
          Daca o sa fie frauda (dar...pe ce va bazati?) de ce nu o dovediti?
          Eu abea astept sa prind macar pe unul care a fraudat votul, sa-i rup gatul !
          Se simte careva cu musca pe caciula?
          • -1 (1 vot)    
            da, musca este pe (Miercuri, 25 iulie 2012, 14:59)

            lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            caciula usl-ului, latfel nu ar schimba niste conditii elementare din organizarea referendumului, liste separate pentru persoanle care voteaza in afara domiciliului, stampilele sa fie date pe baza de semnatura si fiecare sa raspunda pentru ele, urnele, biroul, etc., sa fie sigilate cu un singur sigiliu, si toate cate au fost si la alegerile locale...
            ce zici, strivim musca prin neparticipare? ca de furat nu putem impiedica acest lucru, dar nici nu vrem sa ajutam la legitimitatea unei lovituri de stat...
            si pe urma poate imi va fi mai usor sa urmaresc daca am votat sau nu...
      • -14 (46 voturi)    
        prezenta slaba la vot = adancirea crizei (Marţi, 24 iulie 2012, 14:03)

        tjaxm [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Daca Basescu pierde referendumul dar castiga la masa verde nu o sa fie bine deloc. USL o sa insiste ca e un presedinte nelegitim si circul o sa continue.Singura modalitate de a stopa criza in care am intrat e o prezenta suficienta la vot. Basescu parea sa fi inteles asta, dar acum vad ca incepe sa prefere castigul din oficiu. Daca prezenta la vot e prea mica, nu va castiga nimeni. Toti vom pierde. Chiar daca prezenta e suficienta si castiga USL, nu va fi chiar atat de rau pe cat cred unii. Dupa cum s-a vazut in ultimul timp, USL cedeaza la presiunea externa. Nu or sa mai poata sa isi faca de cap ca inainte. Romania e in UE si trebuie sa respecte niste reguli. Nu le respecta, apar sanctiuni. Oricat or sa tipe ca nu e corect, pana la urma vor fi obligati sa joace dupa reguli. Daca nu or sa faca asta, tara va avea de suferit. Acum pentru toate relele se da vina pe Basescu; atunci nu or sa mai aiba pe cine sa dea vina. Iar oamenii s-au invatat sa iasa in strada sa isi ceara drepturile si nu or sa mai suporte abuzurile ca inainte. Lumea s-a schimbat, nu ne intoarcem in trecut daca castiga USL. Important e sa avem un castigator clar si o prezenta suficienta. Deci mergeti la vot!
        • +13 (25 voturi)    
          nu ,nu vom merge la vot! (Marţi, 24 iulie 2012, 14:28)

          flitmania [utilizator] i-a raspuns lui tjaxm

          Sa scoateti cu forcepsul cele 9 milioane de nemultumiti,sa vedem de unde.Sa vedem daca 9 milioane sunt privitori de a3.
          Cat de speranta ca dupa referendum va fi razboi in continuare,te inseli amarnic.Presedintele este dator sa depuna plangere penala impotriva lui Ponta,Antonescu,Zgonea,Filip et comp.Sa vezi cum se vor linisti apele.
          • -10 (22 voturi)    
            ""vom merge"" (Marţi, 24 iulie 2012, 16:05)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui flitmania

            in numele cui scrii?
            • +4 (14 voturi)    
              in numele meu (Marţi, 24 iulie 2012, 23:02)

              neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

              si al multor altora ce muncim pentru tara nu ca tine si fratii taI BUGETARI!NU VOTULUI usl-ist !
              • +1 (7 voturi)    
                sunteti niste inconstienti (Miercuri, 25 iulie 2012, 4:57)

                endymion1 [utilizator] i-a raspuns lui neaga1900

                Nevalidarea referendumului o sa arunce tara intr-un blocaj din care nu stiu cum o sa mai iasa. Basescu si USL nu pot coexista la guvernare. Romanii vor continua sa voteze USL la alegeri, iar Basescu va continua sa fie presedinte pana ii expira mandatul. In toata perioada asta se va alege praful de Romania.
                • 0 (6 voturi)    
                  trist dar adevarat .... (Miercuri, 25 iulie 2012, 9:16)

                  adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

                  da ce sa inteleaga ei ... habar nu au ce inseamna responsabilitate ... acum ei stiu doar directia de partid "nu mergem la vot" .

                  de fapt boicotati tara asta , o sa se vada in curand ...
                • -2 (2 voturi)    
                  o noua gaselnita (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:05)

                  lucyan [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

                  marca usl..
                  usl are obligatia sa demonstreze ca poporul doreste lovitura de stat, pooprul care are 18.4 milioane de oameni cu drept de vot... sunt de acord ca sunt si plecati, dar daca ies 14 milioane de omanie si voteaza pentru demitere, atunci usl reprezinta poporul si doleantele lui... daca nu, usl poate sa-si faca bocceluta si sa plece, poporul s-a pronuntat...
                  daca parlamentul nu respecta referendumul, este problema lui, mai avem un referendum valid si neaplicat de parlament... chiar trebuie sa stam la cheremul unor infractori?
                • 0 (2 voturi)    
                  Nu vorbi despre inconstienta (Joi, 26 iulie 2012, 0:41)

                  neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

                  Nu stii ce este! ... Bunicii au avut razboaie , parintii si noi - generatii de sacrificiu , dar alegand usl . copiii nostri vor redeveni scalvi !
              • +1 (3 voturi)    
                vezi...aici este problema: (Miercuri, 25 iulie 2012, 9:37)

                jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui neaga1900

                as putea vota DA la referendum pentru simplul motiv ca TB a divizat societatea. ca sa poata ei (politicienii si acolitii lor) fura, au ametit populatia ca banii dispar pentru ca ne furam noi unii pe altii (!!!), nu ca fura ei zeci sau sute de milioane de euro (!!!). as fi curios daca in timp ce tu ma urasti pe mine ca as putea fi bugetar inofensiv, de care poti scapa cu un cuvant (un fel de infractor?) si il iubesti pe videanu (tot un fel de bugetar), doar pentru ca este pedelist. nu votez da pentru maimutoii de la usl, insa, credibilitatea lui TB a scazut suficient de mult ca sa se impuna niste alegeri anticipate.
            • 0 (0 voturi)    
              al MEU ! (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:42)

              kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

              .
        • +15 (25 voturi)    
          pai sa lase PSD circul si sa guverneze (Marţi, 24 iulie 2012, 14:30)

          Sash [utilizator] i-a raspuns lui tjaxm

          Ce-mpiedica PSD-ul sa guverneze? Basescu, sau noi care nu venim la vot ?

          PSD are majoritate in Parlament poate sa faca ce legi vrea: deci sa guverneze ca circ ne-a dat destul
        • +7 (15 voturi)    
          De acord cu tine, n-o să fie deloc, dar (Marţi, 24 iulie 2012, 17:31)

          Optimista [utilizator] i-a raspuns lui tjaxm

          deloc bine pentru HOŢI. Rămâneţi fără varanul şef şi, vai, vai, ce ne facem fără antene. Unde îşi mai dă Antenescu repetentul ochii peste cap, unde îşi mai rânjeşte dottore plagiatore mutra de corean corcit? Ce ne facem fetelor, că nu le va fi bine deloc vacilor, sau boilor noştri.
        • -1 (1 vot)    
          du-te si te spanzura (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:01)

          lucyan [utilizator] i-a raspuns lui tjaxm

          ca e pacat ca faci umbra pamantului...

          "Chiar daca prezenta e suficienta si castiga USL, nu va fi chiar atat de rau pe cat cred unii. Dupa cum s-a vazut in ultimul timp, USL cedeaza la presiunea externa."

          asa te-ai nascut sau esti telespectator antenist?
    • -59 (89 voturi)    
      aham (Marţi, 24 iulie 2012, 11:02)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      M-am hotărât. Boicotez boicotul.
      • +52 (66 voturi)    
        :))) (Marţi, 24 iulie 2012, 12:58)

        DavidM [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Sincer acum, tie chiar iti place Ponta? Te simti reprezentat de el sau de crin?
        • -35 (53 voturi)    
          Nu Ponta e subiectul referendumului... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:18)

          finutza [utilizator] i-a raspuns lui DavidM

          ... ci Basescu. Dupa ce-i dam "ignore" presedintelui suspendata, avem timp sa ne ocupam si de altii, fie ei copisti, penali, lichele. Dar trebuie inceput de undeva si, cel mai la indemana este, iata, pestele cel mare!
          • +22 (34 voturi)    
            Veti avea timp..... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:38)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            ...ca atunci cand l-am pus (altii nu eu) pe Iliescu presedinte in '90.

            Adicalea: pune lupul de paza la oi, pana la alegeri!

            HA, HA, HA!
            • -20 (32 voturi)    
              Nop (Marţi, 24 iulie 2012, 13:47)

              Itic [utilizator] i-a raspuns lui Sani

              Nu ai inteles. Fiecare haita are un lider. In cazul de fata decapitam liderul (in speta Basescu) apoi ne ocupam si de ceilalti lupi (Ponta, Berceanu, Severin, Boureanu).
              • +15 (23 voturi)    
                asta e valabil (Marţi, 24 iulie 2012, 14:10)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Itic

                Intr-o democratie adevarata.
                cred ca asa au gandit si aia in Venezuela cand l-au pus pe cretinul de Chavez presedinte.
                Banditii astia o sa puna saua pe noi toti cu aceeasi viteza cu care au dat lovitura de stat. Eu nu sustin ca basescu e mesia dar ura cu care doresc astia sa-l puna jos imi spune ca ii incurca rau de tot in afaceri si din punctul asta de vedere il sustin pana la capat.
              • +10 (16 voturi)    
                E o abordare (Marţi, 24 iulie 2012, 14:19)

                c_o_d [utilizator] i-a raspuns lui Itic

                simplista. Incearca sa duci refaci rationamentul. Adica sa ne inchipuim ca-l dam jos la pasul 1 pe Basescu.
                La pasul 2 nu dam noi pe nimeni jos ci e pasul la care USL face urmatoarea mutare. Ce crezi ca va face? Intrebarea pt sustinatorii demiterii lui Basescu nu e evidenta. Va zic eu: vor pune mana pe justitie prin ultimele numiri pe care le va face noul presedinte interimar (antenescu).
                Pasul 3: isi vor consolida toate pozitiile in stat si adio alegeri libere (nu acum caci acum inca mai sunt oameni prosti sau nu care nu au apucat sa se dezmeticeasca).
                Urmatorii pasi nu mai sunt importanti pt ca deja vom fi in masina timpului cu timpul setat undeva inainte de 1990 :(

                PS: Zicea cineva pe aici in alt rationament ca romanii vor iesi in strada daca nu le va place de uslasi. Sa fim seriosi. Romanii sunt foarte comozi, nu au inca o mentalitate suficient de puternic orientata civic. Deci nu vor protesta decat sporadic.
          • +20 (32 voturi)    
            NU Basescu e subiectul (Marţi, 24 iulie 2012, 13:49)

            Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            Ci legalitatea si corectitudinea. Motiv de boicot. Daca subiectul era Basescu ar fi trebuit toata lumea la vot.
            • -3 (3 voturi)    
              Da cine ? (Miercuri, 25 iulie 2012, 8:13)

              uviolet [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_1

              Ai vazut ce scrie pe buletinul de vot ? Scrie ca pe mata o votam sau pe Basescu ? Eu cred ca pe Basescu. Deci, nu o mai frecati aiurea cu Basescu care nu mai stie cum sa va PROSTEASCA sa faceti ce spune el ca sa nu pice din scaun. Doamne feri, daca nu este validat referendumul, va fi JALE mare in Romania, lumea va iesi in strada. SOTO !
              • 0 (0 voturi)    
                chiar (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:36)

                lucyan [utilizator] i-a raspuns lui uviolet

                crezi ca sunt multi dementi ca tine?
                poate pana la urma mai scapam de asa lepre, ce zici?
          • +17 (23 voturi)    
            mda (Marţi, 24 iulie 2012, 14:20)

            hamham [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            adicatelea dupa ce c-au facut poshta institutiile statului,hai sa dam usl-ului si ultima reduta,presedintia; dupa care justitia va deveni un fel de catelus pudel a lui nen-tu voiculescu.

            no thanxs; duminica sunt multe de facut,plaja, soare, mare...
            • -15 (19 voturi)    
              Extraordinaire (Marţi, 24 iulie 2012, 15:03)

              finutza [utilizator] i-a raspuns lui hamham

              Ce politician te dai (prin vorba) si ce cetatean las esti (prin fapta)!
          • +11 (17 voturi)    
            ... (Marţi, 24 iulie 2012, 15:16)

            hentiul [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            Sigur... Continua sa visezi... Dupa ce motanul felix si ai lui vor pune mana pe Justitie o sa vezi matale dreptate in justitie cand ne-om vedea ceafa...
        • -20 (34 voturi)    
          LASUL (Marţi, 24 iulie 2012, 13:50)

          korcico [utilizator] i-a raspuns lui DavidM

          Asa sunt lasii si in sfirsit si-a dat arama pe fata
          Piratul sta la cotitura si asteapta sa-i mituiasca pe cei ce nu se prezinta la vot. Am auzit ca in unele localitati cei ce nu vor vota vor fi stimulati financiar cu 50 sau 100 ron
          Bani exista din sponsorizari de la baietii destepti din energie care si-au pierdut acum afacerile de la oamenii lu Blejnar de la firmele lu cocos si udrea
          • +12 (22 voturi)    
            dar cat esti (Marţi, 24 iulie 2012, 14:06)

            catri81 [utilizator] i-a raspuns lui korcico

            tu de inteligent.Si ce multe informatii ai.... atat ti-au dat tie sa votezi DA ?Cam putin....cereti ai mult doar va vindeti demnitatea ce naiba.
            • -11 (17 voturi)    
              iote (Marţi, 24 iulie 2012, 14:36)

              Buz [utilizator] i-a raspuns lui catri81

              Nu cerem ninika, ca ne place sa votam DA. :) Malai cerem doar pe ce nu ne place sa facem.
              • -1 (1 vot)    
                probabil (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:43)

                lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Buz

                pentru pupaturile in dosul lui felix...
          • +2 (6 voturi)    
            korcico- KORCITU (Marţi, 24 iulie 2012, 22:46)

            solar [utilizator] i-a raspuns lui korcico

            Esti tu un criminal comunist strecurat in piele de miel printre noi!80% dintre parlamentariii care au votat suspendarea au fost prezenti si la momentul condamnarea Comunismului in aceeasi monstruoasa institutie !Iti anuntesti ce circ au facut iliescienii ? uita-te la muntrele lor cele de azi: Sunt aceeasi!!!
          • -1 (1 vot)    
            eu am auzit (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:42)

            lucyan [utilizator] i-a raspuns lui korcico

            ca la mine in oras usl deja a facut niste liste cu batranii de la azil, oare de ce? vor vota masiv?
            ba mai mult, firma care asigura apa curenta si-a trimis oamenii prin scari de blocuri sa verifice cine este plecat din tara, cine mai locuieste, etc...
            oare de ce?
            deunazi, cumnatul meu, dupa ce i-am dovedit simplu si eficient ca a fost lovitura de stat, dupa ce i-am dovedit ca referendumul este o porcarie, ca nu este corect, primul impuls a fost sa recunoaca ca am dreptate, dupa care si-a schimbat optiunile zicand ca bine a fcut usl-ul, asa poate scapam de basescu...
            mi-a zis ca usl da bani la cei care merita, la cei care muncesc...
            mda, probabil ca ia bani de la cei care nu muncesc indeajuns de mult si da la cei care se bat in piept ca ei merita pensii mai mari, ajutoare mai mari, salarii bugetare mai mari...
            asta este electoratul usl care va primi bani mai multi, ca merita...
        • -14 (18 voturi)    
          Îhî (Marţi, 24 iulie 2012, 14:30)

          Buz [utilizator] i-a raspuns lui DavidM

          Ne place mai mult ca de Boc si de Base. Punct.
        • +8 (16 voturi)    
          :) (Marţi, 24 iulie 2012, 14:34)

          simi01 [utilizator] i-a raspuns lui DavidM

          Simbolul meu este Basescu !
      • +18 (26 voturi)    
        Cum? (Marţi, 24 iulie 2012, 13:38)

        avint [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Si ce-ai sa faci?
        O sa votati voi (USL) pentru cei care nu se prezinta la vot?
      • +15 (21 voturi)    
        Normal pentru o mazeta (Marţi, 24 iulie 2012, 13:48)

        Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Sa vezi votare vesela dupa 29 cand vine nota in economie.
      • +13 (21 voturi)    
        Acum ca ai postat (Marţi, 24 iulie 2012, 13:49)

        dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        poti merge sa-ti iei argintii!
        • -10 (14 voturi)    
          Corect (Marţi, 24 iulie 2012, 13:59)

          Itic [utilizator] i-a raspuns lui dami365

          Tu sa inteleg ca ti i-ai luat. Mai ai buletin ? Sau l-ai vandut si pe ala cu 50 de arginiti ?
      • +7 (13 voturi)    
        nici nu ma indoiam (Marţi, 24 iulie 2012, 14:29)

        flitmania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        mai lipseste unul de-si spune montesquiau.Unde dracu l-ati trimis?
        • +4 (8 voturi)    
          ! (Marţi, 24 iulie 2012, 17:21)

          melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui flitmania

          Si mai era unul " Garfield motanul" care a disparut. Sa fie Mazeta?!
      • +11 (19 voturi)    
        Explicatia mea pentru boicot (Marţi, 24 iulie 2012, 15:18)

        SchultzX [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Doua din cele trei situatii sunt clare:
        a) sunt pro-USL deci votez DA la referendum (.. dregu-i, facu-i, mama lui... etc)
        b) sunt pro-Basescu deci nu ma duc ca sa nu iasa cvorum (.. dregu-le, facu-le, mama lor... etc)
        Dar c) e un pic mai complicata:
        1) nu-l sustin pe Base ... dar nu-i sustin pe USL-isti ...asa ca ma aflu in situatia PDL=USL= aceeasi mizerie ... ia sa vedem ce optiune am eu pe buletinul de vot la referendum:
        - DA= aduc USL-ul la putere ... "legal"
        - NU= ramane Basescu ... nu-l vreau nici pe el
        atunci NU MA DUC!
        2) Nu-l vreau pe Base ... ma doare undeva de USL, nu ma uit la Antene si nu-s spalat pe creier. Stau si ma uit la reactiile internationale, citesc presa straina, urmaresc evolutiile economiei si cursului leului, vreau Schengen si ma sperie dictarura parlamentara impusa prin manevre la "limita" legii ... si atunci "ce avem noi aici?"... ia sa vedem ce optiune am eu pe buletinul de vot la referendum:
        - DA= aduc USL-ul la putere ... "legal"
        - NU= ramane Basescu ... nu-l vreau nici pe el
        atunci NU MA DUC!
        Daca vrei continuam cu situatii particulare pana ne plictisim ...
        Solutia mea e totusi cea propusa de Base: demisie contra modificarea Constitutiei in sensul aplicarii rezultatelor referendumului din 2009 - referendum validat! Asa avem sansa de a scapa de o parte a clasei politice pe care la momentul actual o consider toxica. Macar asta ar fi un inceput. Aaah da, si un mod de a sanctiona prin demitere un parlamentar care migreaza politic sau incalca programul cu care intra competitia electorala.
        In rest ... vot linistit.. daca totusi te duci...
        • 0 (0 voturi)    
          in 2) (Miercuri, 25 iulie 2012, 12:20)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui SchultzX

          sunt foarte multi. Si decat sa avem usl (care a dovedit in 2 luni ce ii poate pielea) mai bine Basescu (nu ca el n-ar avea bube suficiente).
      • 0 (0 voturi)    
        poti boicota si sindicatele (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:59)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        cel putin cel din Arad, prin unul din liderii lor, care cheama ,,sindicalistii'' la vot, si le cere sa voteze intr-un fel anume, cuvintul fiind sters intre timp, din articolul dintr-un ziar local. nu-i spun numele Glasul A.
    • +22 (40 voturi)    
      lol (Marţi, 24 iulie 2012, 11:43)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      Eu nu cred ca PDL-ul va risca sa nu trimita reprezentanti la sectiile de votare. Ar fi cea mai mare greseala a lor. In plus, Basescu daca merge pe varianta asta, pune paie pe foc, crescand potentialul de instabilitate din tara (fiindca lucrurile pot iesi intradevar prost). Va fi in detrimentul romanilor indiferent daca o face pentru o cauza dreapta sau personala cum sustine USL. Lucrurile ar trebui sa se tempereze. As prefera sa-si pastreze acelasi calm si siguranta de sine de care a dat dovada pana acum.
      • -6 (8 voturi)    
        ! (Marţi, 24 iulie 2012, 16:56)

        dacianus [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        de ce sa nu trimita reprezentanti la sectii? ,...vorbim de democratie , de respectarea legii,de corectitudine , si dintr-o data ne sucim,ca nu se mai poate face nimic , bocim ca o sa cada drobul de sare peste copil, ...eu zic asa sa mergem sa votam in primul rand , vedem cati suntem , si daca sunt ei mai multi asta e , o sa le aratam obrazul atunci cand ne va fi greu la toti.
      • 0 (0 voturi)    
        cand vezi cum (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:49)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        se fura pe fata, ce rost are sa mai votezi? tu mai intri pe terenul de fotbal daca arbitrul zice ca trebuie sa se dea gol numai intr-o asingura poarta si aceea este a echipei tale?
        cam asa este si legea referendului, daca usl doreau sa fie cat de cat corecti, nu o modificau, asa cum a fost si la alegerile locale ... programul este o alta gaselnita si aduce multe voturi la adpostul intunericului, mai ales ca listele suplimentare nu mai sunt evidentiate separat ...
    • +12 (24 voturi)    
      Gramatica !!! (Marţi, 24 iulie 2012, 12:36)

      Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      "apara-ne" Doamne de agramati...
    • +4 (12 voturi)    
      oho.... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:03)

      costinescu [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      o sa razi, dar sunt enorm de multi din pacate pentru noi...
    • +28 (34 voturi)    
      Nevalidare Referndum (Marţi, 24 iulie 2012, 13:04)

      Cil [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      Daca lumea tine cont de sugestia PDL si facem un simplu calcul pe sondajul oferit de antena 3 cu 60% prezenta la vot si 66% vot DA situatia e urmatoarea:

      Nr Votanti 18 mil
      Prezenta la vot(sondaj Antena 3): 60% - 10.8 mil
      Votanti DA: 7.1 mil
      Votanti NU care nu v-or tine cont de sugestia PDL: 1.1 mil

      Prezenta la vot: 8.2 mil

      Concluzie nevalidare referendum.
      Sa vezi circ ........
      • +28 (40 voturi)    
        NUMAI CIRC vad de la instalarea lui Ponta (Marţi, 24 iulie 2012, 13:20)

        Sash [utilizator] i-a raspuns lui Cil

        Ponta a hotarat suspendarea - acum sa vedem ce realizari la hectar are cu hotararea asta "spre binele tarii"
      • +10 (16 voturi)    
        chiar ca circ (Marţi, 24 iulie 2012, 14:21)

        devore [utilizator] i-a raspuns lui Cil

        O sa fie circ, dar am ajuns in situatia in care nu prea mai avem ce pierde. Deja imi trec toate economiile in euro , ca altfel mi se devalorizeaza din zi in zi cu sute de lei.

        In caz de revenire a lui Basescu, USL ar fi in stare sa-si insceneze singur anchete si arestari doar ca sa pozeze in victima.
        • 0 (0 voturi)    
          nu ii duce capul (Miercuri, 25 iulie 2012, 12:23)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui devore

          atat de mult.
          Pe mine ma sperie prostia lor, sunt incredibili. Ca ne paste inflatia cu ei si nu sunt in stare de masuri economice imi era clar de multi ani, dar ma asteptam ca pontulica sa se faca macar ca guverneaza si sa incerce sa nu se faca prea mult de cacao pana la alegerile parlamentare. Ar fi avut mari sanse sa castige si putini s-ar fi prins ca el de fapt nu face nimic.
          Dar de, de unde nu e nici Dumnezeu nu cere!
    • -20 (28 voturi)    
      Cam ceea ce banuiam (Marţi, 24 iulie 2012, 13:31)

      Itic [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      Deci inca doi ani de mandat pentru Basescu si de multe balamucuri. Distractie la maxim. Doar ca astia doi ani Basescu va purta eticheta LAS. A fost de toate pana acum: mincinos, rasist, furacios, arogant, tupeist, ipocrit, misogin dar nu a fost LAS. Acum este. Istoria Romaniei va fi marcata 10 ani de un presedinte de cea mai joasa speta umana, dar care reflecta intradevar spiritul poporului roman la fel de las si de infect. Mai avem mult pana cand ne vom civiliza, pana cand vom valorifica cei 6 ani de acasa.
      • +11 (21 voturi)    
        Itic vezi de palaria ta (Marţi, 24 iulie 2012, 13:54)

        Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui Itic

        Ca nu te intreaba nimeni pe tine cum e Presedintele. Daca a fost votat inseamna ca a fost legitim si a reprezentat tara. Se vede ca esti strain de Romania. E clar: mai aveti mult pana va veti civiliza si a invata bunul simt. La noi e diferit.
      • +8 (14 voturi)    
        Amice esti cam infierbantat (Marţi, 24 iulie 2012, 14:32)

        c_o_d [utilizator] i-a raspuns lui Itic

        Dupa epitetele pe care le folosesti fara acoperire dai in boala uslasilor cu acuzatii de defaimare si alte bazaconii spuse cu spume la gura.
        E un om las ca nu se prezinta in fata plutonului de executie? Referendumul cum a fost obtinut? Cumva prin puci parlamentar sau lovitura de stat? Negi cumva acest lucru evident? Cum crezi ca va arata istoria peste cativa ani cand lucrurile se vor fi lamurit (si ciuma rosie uslamista va fi eradicata)?
        Uita-te la conducatorii lor cum calca in strachini (incalcand lege dupa lege) dar mergand inainte cu lovitura de stat. Pentru ca scopul lor e justitia. Asta n-ar fi insa totul, dar felul cum vor sa obtina asta ma duc cu gandul ca vor incerca sa amuteasca orice urma de impotrivire (a pdl, a mea si chiar a ta daca cumva nu mai esti de acord cu ei).
      • -3 (3 voturi)    
        De unde 6 ani de acasa? (Marţi, 24 iulie 2012, 23:39)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui Itic

        Mai, Itic, dragutule,
        De unde ai tu 6 ani de acasa? De la casa ta de comunisti si cu bunici ilegalisti?
    • +16 (28 voturi)    
      ********* (Marţi, 24 iulie 2012, 13:42)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      Si eu spun la fel.
      Este actiunea USL de a demite un presedinte. Asa ca, e de datoria USL sa adune voturi pt demitere.
      Daca vor reusi sa aduca la urne 9 milioane de romani, bravo lor. (cu fraude cu tot)
      Daca nu, la gunoi cu USL!
      • -2 (4 voturi)    
        Perfect...... (Marţi, 24 iulie 2012, 18:32)

        polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        .....adevarat....100 % !!! Acuma o sa vedem care e ..."poporul"ala de care tot vorbesc si il invoca jigodiile astea !! Asta va fi numai ...avanpremiera !!!! Poporul adevarat , normal la cap , tre sa se pronunte hotarat in Nov insa !!!! Atunci e atunci...:)
    • -12 (20 voturi)    
      Nu stiu daca sa ma bucur sau nu (Marţi, 24 iulie 2012, 13:46)

      DanCris [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      Miscarea e penibila si nu cred ca un partid serios ar putea sa ceara oamenilor sa nu se exprime democratic. Probabil ca asta o sa insemne sfarsitul PDL , e posibil sa se salveze Basescu dar cu pretul sacrificarii partidului. O sa va trebuiasca un tupeul fantastic ca sa mai comentati din gaura in care va ascundeti de frica luptei politice dar de asta nu ati dus niciodata lipsa...
      • +11 (19 voturi)    
        Ce dracu bati cimpii? (Marţi, 24 iulie 2012, 14:14)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

        "Exprimare democratica" la ce? La lovituri de stat?
        Wake up!
        • -9 (13 voturi)    
          Nu te enerva ca e cald si iese rau... (Marţi, 24 iulie 2012, 15:51)

          DanCris [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

          Povestea cu lovitura de stat e fumata deja. Eu as fi mai rezervat in locul vostru pentru ca nu sunteti chiar asa de multi chiar daca sunteti foarte guralivi si ati ocupat spatiul virtual. Exista riscul ca restul populatie sa se irite extrem de tare si abia apoi o sa vedeti "lovitura de stat". Sunteti o minoritate care incearca sa-si impuna vointa artificial evitand votul...
          • +1 (3 voturi)    
            I-auzi,bre??? (Marţi, 24 iulie 2012, 23:45)

            solar [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

            Cum zisesi,Dancris? sa nu se irite extrem de tare? pai este deja excitata la culme ca pierde ocazia !! Si ce daca? I-a , fa bine tu sa iei bata si lantul minerilor si da , din rasputeri!!! Sa vedem ce iese din tine? O sa vezi tu pe dracu atunci!! Cu siguranta!! Incearca si veii vedea!!!!
      • +9 (17 voturi)    
        Pune capul la contributie (Marţi, 24 iulie 2012, 14:38)

        c_o_d [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

        si ai sa stii ce sa faci. Basescu a sustinut pana acum prezenta la vot. Desi eu dc as fi fost in locul lui as fi sustinut boicotul. Pentru ca referendumul si implicit suspendarea sa nu sunt obtinute legal. A fost o lovitura de stat care inca nu s-a incheiat. Cum sa accepti asa ceva? Uite el a acceptat. Dar acum nu mai accepta datorita faptului ca toate faptele de acum duc la o concluzie clara: referendumul va fi FRAUDAT masiv. Cititi presa care cu mici exceptii INCA este libera!
        • +4 (10 voturi)    
          ai dreptate (Marţi, 24 iulie 2012, 15:43)

          romanique [utilizator] i-a raspuns lui c_o_d

          si eu sint cam nemultumit ca nu a sustinut din start boicotul. dar, cum spui, e clar ca se va fura ca la balamuc si e bine sa spunem asta, cit om mai avea pe unde:)
    • -11 (19 voturi)    
      Ochii laaaaarg cascati (Marţi, 24 iulie 2012, 13:56)

      OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      De ce nu cascati mai bine ochii ca sa vedeti un presedinte, suspendat ce-i drept.. care indeamna romanii sa nu voteze cand simte ca urmeaza sa piarda. Ce i-a ramas? sa iasa la prezidiu sa-si franga mainile ca o musca in fata camerelor si sa roage norodul sa stea in casa. Un gest jalnic - si politic, si social. Dl Democratie, care pana acum se batea cu pumnu'n piept pentru libertatea de exprimare, e la fundul sacului. Poate o sa pice acum, poate o sa apuce sa-si termine mandatul. Dar sper din tot sufleteul ca atunci cand o sa pice... o "sa-si rupa multe oase intr-un mod cat mai dureros". (ghilimelele inseamna ca am vorbit la figurativ, n-am nimic cu sistemu' lui osos)
    • -10 (14 voturi)    
      extraordinar de bine! (Marţi, 24 iulie 2012, 14:25)

      Buz [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      Mai bine vrem sa fie ei (asa cum zici ca sunt) decat VOI. BAHHHHH! VOUA NU VA INTRA IN CAP ODATA CA ORICE ATI FACE NU VA MAI VREM? Hai dativa cu corabia, ca timonier aveti si mai lasatine.
      • +6 (12 voturi)    
        Vorbesti cumva in numele lui (Marţi, 24 iulie 2012, 17:33)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Buz

        voiculescu (aka felix turnatorul), nastase (multe case), voicu, ponta (aka copy/paste), antonescu (repetentul neamului) si prietenii lor din usl ?
        Daca ei te reprezinta, nu ma saluta pe strada, te rog frumos.
        • -5 (9 voturi)    
          sunt avocatul lui (Marţi, 24 iulie 2012, 18:45)

          Buz [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

          DA. Sunt mici copii inocenti pe linga secatorii poporului: Basescu, Boc, Udrea, PDL. Poti sa treci linistit pe strada ca nu salut fraierii. Daca you fuck kecske (capra), ce primesti? Aia vei primi si de la Basescu.
          • +2 (6 voturi)    
            De obicei avocatii au suficienta scoala (Marţi, 24 iulie 2012, 21:03)

            Gigell [utilizator] i-a raspuns lui Buz

            ca sa scrie "lasati-ne"
            • -2 (2 voturi)    
              chiar daca au (Miercuri, 25 iulie 2012, 10:37)

              Buz [utilizator] i-a raspuns lui Gigell

              Mai gresesc si ei, ca oameni sunt. Multi ca tine sunt bagatori de seama de nimicuri, de asta va scapa voua ce-i esential. Va scuturati de scame si va impiedicati de bîrne. Gigelluș.
    • +7 (9 voturi)    
      super, asa si trebuie (Marţi, 24 iulie 2012, 15:53)

      brazilianul [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      niste lacomi si mtomani,aveau totul in mana dupa locale. cand nu te saturi si astepti indemnurile lui voiculescu o patesti... ha! ha! ha! !!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      s-ar putea sa ai o ... (Miercuri, 25 iulie 2012, 14:55)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

      surpriza...
      din surse sigra stiu ca s-au facut liste cu batranii din aziluri, mai trebuie doar semnate si introduse doar voturile in urna...
  • -40 (62 voturi)    
    Lasitate (Marţi, 24 iulie 2012, 8:32)

    evoque [utilizator]

    Cum naiba se face ca pentru alegere este nevoie doar de majoritatea simpla, iar la demitere vrei 50+1?!
    Cum naiba se face ca nu ai curajul sa dai piept cu poporul care a votat pentru tine?!
    Lasitate si josnicie, asa se traduce comportamentul lui basescu si pdl.
    Cat timp au avut toate haturile in mana, guvern+parlament+presedentie, au avut un comportament sfidator si arogant cu poporul, acum urla ca a fost lovitura de stat dar uita ca tocmai constitutia da dreptul parlamentului sa il suspende pe presedinte si tocmai presedinte a numit un guvern al opozitiei.
    Nu degeaba Caragiale ramane nemuritor si trist de adevarat.
    • +40 (50 voturi)    
      Sau nu (Marţi, 24 iulie 2012, 10:58)

      DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Am sa va raspund printr-un citat:

      "O paranteza: Despre recomandarile Comisiei de la Venetia

      In acest context, se cuvine precizat ca recomandarile Comisiei de la Venetia in privinta eliminarii cvorumului la referendum sunt irelevante in ce priveste referendumul de demitere a Presedintelui. Recomandarile Comisiei se refera la alte timpuri de referendumuri, si anume cele de politica legislativa. In asemenea cazuri, cand cetatenii sunt chemati sa se pronunte in privinta unor anumite politici precum casatoria personelor de acelasi sex sau alte politici sociale, Comisia a considerat ca absenteismul nu trebuie sa constituie un obscol in calea adoptarii masurilor legislative acceptate de cetatenii interesati. Insa cazul referendumului pentru suspendarea presedintelui din Romania este, evident, complet diferit. Aici avem de-a face cu o masura exceptionala – intreruperea inainte de termen a mandatului presedintelui ales – ce are consecinte majore asupra echilibrul puterilor in stat. Cetatenii nu se pot pronunta pe asemenea teme in absenta unor reguli stabilite in prealabil, tocmai pentru ca organizarea unui asemenea referendum este de obicei o metoda prin care actorii politici interesati violeaza regulile sistemului constitutional. Or, democratia constitutionala nu este democratie pura, in care cetatenii se exprima oricand si in orice materie. Democratia constitutionala este o democratie in care poporul suveran isi exprima vointa in cadrul unor reguli bine delimitate. Retineti acest aspect, pentru a intelege de ce referintele la recomandarile Comisiei de la Venetia – pe care le vom auzi din ce in ce mai des in saptamanile urmatoare – sunt complet irelevante in contextul referendumului de duminica."

      Sursa:http://www.contributors.ro/dezbatere/semnificatia-constitutionala-a-referendumului-din-29-iulie/

      Articolul domnului Vlad Perju ar trebui citit in intragime.
      • +18 (26 voturi)    
        excelenta interventie a Denisei (Marţi, 24 iulie 2012, 13:06)

        gorjenii [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

        Multi citeaza un articol dintr-un text juridic (articol care le convine) fara sa citeasca si sa inteleaga textul in integralitate, precum si spiritul acestuia. Astfel, sunt multi "experti "in a aplica un articol dintr-o lege, asa cum le convine
        • -12 (18 voturi)    
          A venit ca un aport de oxigen... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:25)

          finutza [utilizator] i-a raspuns lui gorjenii

          ... ceea ce a scris DenisaC, nu? Offf, ce mai cautati punte de sprijin, doar-doar veti puta contracara argumentele de bun-simt ale celor care vor sa-l inlature pe suspendat!
          • +4 (12 voturi)    
            Mergi (Marţi, 24 iulie 2012, 14:08)

            dami365 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            la vot si ia-i cu tine pe toti care vor sa vina si sa se termine odata!Votati cum spune legea,dati-l jos pe TB si apoi sa va spalati pe cap cu hotii si plagiatorii din usl! finutzo, o sa mai povestim despre minunatiile uslamului! va urma...
          • +7 (13 voturi)    
            :) (Marţi, 24 iulie 2012, 14:17)

            Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            Ai grija sa nu faci vreo cadere de calciu.
      • -12 (22 voturi)    
        Este interpretarea data de semnatar... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:22)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

        ... adica de dl. Perju. Si este partinitoare, nu citeaza integral ceea ce se spune in recomandarile Comisiei de la Venetia. Mai documenteaza-te!
        • +2 (6 voturi)    
          Vedeti raspunsul ... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:58)

          DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          dat mai jos domnului Itic (e chiar sub comentariul dumneavoastra)
      • -6 (16 voturi)    
        Hai lasa (Marţi, 24 iulie 2012, 13:36)

        Itic [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

        "Recomandarile Comisiei se refera la alte timpuri de referendumuri, si anume cele de politica legislativa." Asta este o simpla opinie a domului Vlad Preju si nu are nicio sustinere legala. Recomandarile Comisiere se refera la TOATE tipurile de referendumuri nu doar la cele de "politica legislativa".
        • +6 (10 voturi)    
          Sau nu ... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:57)

          DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui Itic

          Avans in vedere ca:
          "Vlad Perju este doctor in drept la Harvard Law School si profesor de drept constitutional american si comparat, drept european si filozofia dreptului la Boston College. Inainte de studiile in SUA, a obtinut doua licente in drept, la Universitatea din Bucuresti si la Sorbonna. In prezent este si profesor de teorie a statului la Academia Europeana de Teorie a Dreptului din Bruxelles si asociat al Centrului de Studii Europene de la Universitatea Harvard. A conferentiat si predat la universitati precum Princeton, Yale, Harvard si NYU. A fost membru al Comisiei Prezidentiale pentru Analiza Regimului Politic si Constitutional din Romania. " (Sursa:http://www.contributors.ro/author/vlad-perju/?bio)
          tind sa il cred pe dansul, eu nefiind jurist, avocat, procuror, etc.
          • -2 (2 voturi)    
            Asta nu inseamna ca... (Miercuri, 25 iulie 2012, 9:05)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

            ... ca nu poate fi partinitor. Si chiar este, citand trunchiat dintr-un document oficial. Nu uita ca tot juristii il socotesc pe criminalul din apropierea Brasovului (tre morti) ca nu trebuie pedepsit, ca un parlamentar poate vota liber, cu toate ca a facut cate-n luna si-n stele si, ca sa dau si exemple din afara, O.J.Simpson nu a putut fi dovedit ca si-a impuscat mortal sotia cu toate ca a fost filmat din elicopter de televiziunile din Los Angeles in drum spre casa, cand a intrat in casa, cand s-au auzit 3-4 focuri de arma si a iesit plecand cu masina, fara ca altcineva sa intre sau sa iasa din locuinta unde a fost gasit cadavrul sotiei sale.
    • +26 (36 voturi)    
      iti spun eu cum (Marţi, 24 iulie 2012, 11:08)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      1. Ce te faci daca la alegerile prezidentiale nu se prezinta 50% din populatie? Se repeta alegerile? Pana cand?
      Fara presedinte, tara nu poate avea nici guvern. La referendum tara are un guvern
      2. Ti se pare normal ca un primar de comuna sa poate fi demis mult mai usor decat un presedinte?
      Un presedinte NU trebuie sa stea cu teama ca poate fi demis altfel decat prevazut in constitutie.
      El trebuie raspunda politic la finalul mandatului si nu dupa fiecare decizie luata, ptr ca unele decizii pot fi nepopulare dar necesare.
      De aceea, ptr a evita abuzuri practic asupra statului de drept de catre adversarii politici care pot specula o decizie nepopulara, si prin manipulare, sa demita presedintele.
      • -16 (40 voturi)    
        retragerea sustinerii (Marţi, 24 iulie 2012, 11:51)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        trebuie sa apartina cetateanului prin referendum ori de cate ori este necesar.
        1. se vor repeta pana cand vor intelege ca postul acela nu este primit pe viata si pana cand vor iontelege ca nu sunt indispensabili sau pana cand vor intelege ca poate exista o majoritate care nu ii mai doreste.
        un presedinte daca este ales cu 30% este ilogic sa fie demis cu 50%.
        2. Presedinte si primarul si parlamentarul trebuie sa stea cu morcovul in dos si cu frica ca poate fi schimbat la cea mai mica greseala. Uite unde am ajuns, o gramada de penali sunt la conducerea tarii. de ce? pentru ca nu le este frica.
        Raspunderea politica este o aberatie. Nu exista. Praf in ochii prostilor.
        • +14 (20 voturi)    
          calmeaza-te (Marţi, 24 iulie 2012, 13:08)

          DavidM [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          in toate judetele USL, la instrucatj, sefii de comisii au fost "invatati" sa bage voturi in urne ca sa iasa cum trebuie demiterea. Asa ca nu inteleg de ce te superi. Sunt sanse mari sa iasa numarul necesar de voturi :). Noi nu venim la vot si voi fraudati. O sa fie mai clar pentru cei din UE. Asta-i Romania, unii fura iar ceilalti sunt scarbiti.
          • -6 (8 voturi)    
            Vorbesti ca sa nu taci (Marţi, 24 iulie 2012, 14:40)

            OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui DavidM

            Nu spun nici ca e asa, nici ca nu e. dar...
            1: sefii de comisii, cum le spui tu, sunt de fapt presedinti, si sunt apolitici. Membrii sunt delegati de formatiunile politice.
            2: daca sefii ar fi fost intruiti in vreun sens... fii realist. esti ultima persoana din tara asta care ar afla. :). mai departe e specula ieftina.
            3: ideea cu postatul aici e alta. daca ai o parere care crezi ca merita citita, insotita de un argument pertinent, vom fi mai mult decat bucurosi s-o citim.

            Pana atunci, esti postacul standard: nu conteaza al cui. Stii sa arati cu degetul pe ceilalti, in fraze cat mai seci, fara continut, fara argumente, intr-un limbaj mai "de lemn" ca sectorisu' Dorel. Aia fura, eu sunt indignat. Rog cu ocazia asta moderatorii sa nu mai permita mesaje de 2 lei ca asta.. cu prea multi ca ei, tot site-ul o sa para "de 2 lei"
          • -3 (3 voturi)    
            la fel (Marţi, 24 iulie 2012, 21:01)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui DavidM

            ca si la paris.
            Eu nu vad diferente intre pdl si usl.
            In rest, da, eu sunt scarbit, sunt scarbite de tot ce a facut basescu si pdl pana acum la fel de scarbit fata de ce a facu nastase si psd inaintea lor.
        • +10 (16 voturi)    
          ... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:11)

          vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          1. Postul NU e primit pe viatza ci pe un mandat de 4/5 ani. Majoritatea care nu il mai doreste isi manifesta optiunea la finalul mandatului.
          Este cat se poate de logic, si ti-am zis si de ce, dar orice as spune tot nu o sa intelegi.
          2. Cine stabileste ca o decizie luata la un moment dat este o greseala sau nu? Poporul?? hai ca incep sa rad.
          In general, deciziile fac parte dintr-o strategie. Oamenii neavizati judeca deciziile fragmentat, fara sa inteleaga strategia, "the big picture", si contextul.
          Din acest set decizii, unele pot fi nepopulare dar benefice, adica decizii bune. Poporul nu o sa inteleaga asta niciodata.
          Deci un presedinte are o strategie ptr 5 ani de zile, cat e mandatul lui. Daca in fiecare an am avea alt presedinte ar insemna HAOS.
          Ce este de natura penala se pronunta institutiile abilitate, si nu Poporul.
          Exista raspundere politica, vezi PNCTD care nu mai are nici 1%.
          • -6 (10 voturi)    
            Mandatul e pentru 4/5 ani (Marţi, 24 iulie 2012, 14:22)

            bdanutz [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

            Dar nu e obligatoriu sa ramana 5 ani.Ce se intampla daca presedintele face o crima?sau este de asa proasta calitate ca duce tara in faliment?Trebuie sa stam ca prosti si sa asteptam sa isi termine mandatul??Un presedinte trebuie sa fie in stare sa poate raspunde oricand in fata poporului pentru ca e presedintele tuturor romanilor si raspunde majoritati.Oricum sunt dezamagit de D-l Basescu.Pana acuma eram indiferent pentru ca toti sunt hoti si nu intetionam sa merg la vot, dar pe mine ma convins acuma.Ultimul lucru ce apreciam era curajul si coloana vertebrala...dar sau dus si ele...Ca si o paranteza NU voi vota USL la alegerile viitoare...
            • +1 (7 voturi)    
              corect dar (Marţi, 24 iulie 2012, 14:40)

              vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui bdanutz

              Intr-un astfel de caz CCR va da aviz positiv suspendarii si poporul il poate demite prin referendum.
              Dar atunci cand nu faci nici o fapta neconstitutionala NU trebuie sa fii pus in situatia de a fi judecat de popor prin referendum ptr ca poporul judeca mereu cu stomacul, mai ales in Ro. Plus ca poporul este foarte usor de manipulat.
              Constitutia ia in calcul eventuale abuzuri care se pot face, introducand astfel in procedura de demitere avizul CCR si pragul de 50%
              Istoria Romaniei nu a inceput si nici nu se termina la Basescu.
              • -2 (4 voturi)    
                Sa inteleg ca traim in dictatura? (Marţi, 24 iulie 2012, 18:20)

                bdanutz [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

                Foarte gresit...Daca poporul asta judeca cu stomacul nu are importanta.presedintele este al poporului respectiv si asfel acel popor are dreptul sa ceara socoteala sau sa demita cand doreste acel presedinte.
                Aceasta inseamna democratie si majoritate.Dictatura este cand majoritatea se supune minoritati (indiferent cum judeca cu stomac sau fara majoritatea).Tocmai acesta este un abuz in momentul in care un grup minoritar isi permite sa impuna ceva majoritati!
          • -1 (3 voturi)    
            de ce (Marţi, 24 iulie 2012, 21:09)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

            la final?
            Daca bagi un jucator in teren si nu te satisface il schimbi, de ce trebuie sa il suport 4-5 ani? Pentru ca il cheama basescu?
            Si cine vrei sa decida basescu? sau boc sau mru? desi ultimii dopi nici macar sa faca pipi nu pot decide.
            Raspunderea politica a fost inventata ca sa scape de raspunderea penala si este egala cu ZERO.
            PNTCD a murit pentru ca a fost creat in afara timpului sau.
            Decizii bune, poporul moare de foame si vrei sa creada ca basescu a luat decizii bune. Bune la ce? Sa umple buzunarele altora. Omule fa o tara a ta cu base si traiti fericiti cu deciziile bune luate de el.
        • +10 (16 voturi)    
          Atunci nicio tara n-ar mai depasi momentele grele (Marţi, 24 iulie 2012, 13:12)

          Sash [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          pt. ca niciun politician *ales* n-ar mai avea curajul sa ia vreo decizie, de frica suspendarii

          Iar daca si poporul e slab si liderul e slab - fiindu-I frica de popor - cine crezi ca va ajunge sa acapareze toata puterea, in final ?
          Liderul slab, care din frica de popor ii va croi un Bici puternic cum n-a mai vazut poporul ala




          In momentele grele se testeaza popoarele si liderii lor:

          - Popoarele care vor sa ne salvam CU TOTII, isi aleg liderii puternici sa le scoata la mal;

          - Popoarele care vor sa-si salveze doar gastile de pradatori, isi aleg lideri lasi la Ponta
        • +6 (14 voturi)    
          esti aberant (Marţi, 24 iulie 2012, 13:20)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          pur si simplu, aberant.
        • +6 (12 voturi)    
          Adica tu vrei (Marţi, 24 iulie 2012, 13:38)

          AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          spui ca l-ai votat pe Basescu in 2009, iar acum iti retragi sustinerea/votul ? Doar ponta poate sa te creada. De demisie de onoare ai auzit ? Asa se intampla in tarile civilizate cand un ales, oricare ar fi el, este prins cu fofarlica.
    • +40 (46 voturi)    
      Normalitate (Marţi, 24 iulie 2012, 11:08)

      pateu [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Ar fi normal sa verificam prin referendum in fiecare luna daca presedintele mai are 50%+1.

      Sau daca un presedinte e vodat de 50%+1 si apoi un om isi schimba zilnic optiunea, trebuie dat jos zilnic cate un presedinte?

      Sau sa respectam constitutia votata de peste 50% din alegatorii de pe liste, in care se spune ca Presedintele are mandat de 5 ani, si poate fi demis doar daca incalca grav constitutia?

      Romanii au votat prin constitutie stabilitate politica
      • -24 (30 voturi)    
        Da (Marţi, 24 iulie 2012, 11:44)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui pateu

        singurul drept pe care il mai are cetateanul este acela de a se exprima prin vot.
        Daca presedintele ales trebuie schimbat saptamanal da sunt de acord(ma rog este o gluma asta cu saptamanalul)
        Daca vrei eu as utiliza modelul islandez.
        Cetateanul trebuie sa decida. Nimeni, nici o persoana si nici un partid nu trebuie sa decida in locul cetateanului. Iar daca persoanele alese nu isi fac treaba in folosul cetateanului care il trimite in parlament sau la presedentie acesta trebuie schimbat imediat.
        • +9 (15 voturi)    
          referendum (Marţi, 24 iulie 2012, 13:11)

          DavidM [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Cetatenii au hotarat parlament unicameral cu 300 de parlamentari si pe cei din USL i-a durut la banana... Asa ca singurul drept al cetateanului este ignorat total de infractorii din parlament. Apropo de ce crezi tu ca toti se bat pe locuri in parlament, de ce crezi ca le place sa fie primari, consilieri sau parlamentari.... In nici un caz salariu ;)! Justitia trebuie sa fie libera si sa-i bage la racoare.
          • -2 (2 voturi)    
            300 (Marţi, 24 iulie 2012, 21:13)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui DavidM

            era un alt film la fel de sf ca si al lui basescu.
            De la acel referendum presedintele a avut la dispozitie guvern parlament si tot ce a vrut muschiu lui. De ce nu a facut schimbarea? Ca nu a vrut usl? Ha ha ha
        • +4 (10 voturi)    
          Daca Presedintele ar fi actor de circ ai avea drep (Marţi, 24 iulie 2012, 13:22)

          Sash [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Il punem il scoatem ca pe-o marioneta

          dar daca tot te deranjezi sa-l pui acolo ca sa faca ceva, asta cu pusu-scosu e o chestie de gradinitza
        • +4 (8 voturi)    
          Mai multi se caznesc (Marţi, 24 iulie 2012, 14:19)

          dami365 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          sa-ti explice si tu te caznesti sa nu intelegi! Mergi la vot draguta si fa ce ai de facut!Convinge-ti fratii,parintii,socrii,nepotii,vecinii sa faca precum vrei tu!E chiar asa de greu de inteles ca nu poti schimba presedintele unei tari tot a doua zi pentru ca unul a vazut ceva la antene si si-a schimbat opinia?La urmatoarea votare,cand o sa pui stampila vezi unde o pui,sa nu plangi dupa aia ca a iesit un presedinte cartofor si repetent si vrei referendum sa-l schimbi!!!
          • -1 (3 voturi)    
            am vazut (Marţi, 24 iulie 2012, 21:15)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui dami365

            cand am pus stampila pe basescu si ajunge.
      • 0 (0 voturi)    
        liquid democracy (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:09)

        MSN [utilizator] i-a raspuns lui pateu

        Cauta si conceptul de liquid democracy a propos de testul continuu al sustinerii pe perioada unui mandat.
    • +8 (16 voturi)    
      cum se face ca (Marţi, 24 iulie 2012, 12:01)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      la turul doi din 2009 au votat mai mult de 50% din cei inscrisi pe liste?
      • -14 (20 voturi)    
        cum se face (Marţi, 24 iulie 2012, 13:08)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui dj

        ca acelasi personaj a ajuns la 15% sustinere?
        Daca nu mai ai sustinere insemna ca ai pierdut din electoratul care te trimite pe postul respectiv, in cazul nostru a pierdut sa zicem 35% daca adunam cu cei care nu au votat cu tine asta inseamna ca nu mai ai ce cauta la cotroceni, adica nu repreziti pe NIMENI si ca sa fie DEMOCRATIC prostul de popor care are stampila trebuie sa decida daca mai stai sau nu pe acel scaun, daca il mai reprezinti sau nu.
        Eu unul as face un referendum la fiecare sfarsit de an pentru toti cei care sunt alesi.
        Costa mai putin un referendum decat banii bagati in buzunare de politicieni si clica lor.
        • +1 (1 vot)    
          vedem duminica (Miercuri, 25 iulie 2012, 12:27)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          daca sunt 85% din liste cei care vor vota da. Eu cred ca nici 30% nu sunt....
    • -5 (19 voturi)    
      ???? (Marţi, 24 iulie 2012, 12:23)

      adrian_s [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      doriti demiterea presedintelui ?!

      Adunati cca 9 mil alegatori, puneti-le stampila pe DA si gata ...

      ce vreti mai simplu ...

      problema cu masa verde este alta :

      - participi la vot, pierzi cu 65-35 % dar nu se intruneste cvorumul de 50+1% si atunci intervine masa verde si te declara castigator ....

      - neparticiparea la joc adica boicotul, inseamna ca stii ca esti inferior ca valoare (prezenta/suport electoral) dar stii ca pentru ca arbitrul/masa verde sa te declare invins , trebuie ca oponentul adica PSD-ul sa aduca in teren cei 50+1% votanti ...

      ca la fotbal ... meciul nu poate avea loc daca intr-o echipa nu sunt minim 7 jucatori de camp ..., dar daca nu sunt in amandoua echipele ?
      • 0 (4 voturi)    
        Ai sublinita perfect! (Marţi, 24 iulie 2012, 14:44)

        OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

        Acum cauta cateva exemple de meciuri incepute prin neprezentarea uneia din echipe, si vezi care a fost sfarsitul. Bafta! (credeam ca va aleg mai isteti, sau ca va instruiesc inainte sa va dea verde la postat =)) )
    • +14 (24 voturi)    
      mie mi se pare just (Marţi, 24 iulie 2012, 13:01)

      DavidM [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      USL-ul a mizat pe neparticiparea electoratului de dreapta in plina perioada de concedii... si uite ca a apreciat corect.... Acum nu inteleg de ce va ofuscati!? E dreptul fiecaruia sa vina sau sa nu vina la vot.
    • +23 (33 voturi)    
      Nu votez, nu ma reprezinta acest referendum (Marţi, 24 iulie 2012, 13:09)

      adys [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Lasitate ? Sa te intreb cateva lucruri:
      - daca tie nu iti place rahatul, te bagi in el ?
      - daca vine cineva la tine cu o sapa, tu te lupti cu furculita ?
      - daca cineva te improasca cu rahat, tu iti iei o pelerina ?

      De ce e lovitura de stat ?
      - Pentru ca au facut ilegalitati
      - pentru ca au emis OUG unde nu era legal sa emiti OUG,
      - pentru ca nu au tinut cont de nimic
      - pentru ca nu au rusine, nu au bun simt
      - pentru ca au luat in deradere UE si reprezentantii UE
      - pentru ca pierdem fonduri UE, pierdem indemnizatiile pentru pamant, animale, ... si alte beneficii UE
      - pentru ca pierdem la cursul de schimb
      - pentru ca se vor scumpi toate odata cu cursul
      - pentru ca UE nu ne mai baga in seama cu asa conducatori
      - pentru ca nu le pasa de mine, de tine si de nimeni si nimic din poporul asta amarat
      - pentru ca TOTI oamenii gen Voiculescu trebuie sa raspunda pentru ce au facut

      Mai vrei motive ? Mai gandeste-te, NU FI ORB !
      • -3 (3 voturi)    
        exceptand (Marţi, 24 iulie 2012, 21:17)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui adys

        partea cu voiculescu, ai subliniat perfect regimul lui basescu.
        De ce a acceptat basescu sa il puna pe ponta prim-ministru? Avea posibilitatea sa nu o faca, era dreptul lui de presedinte.
    • +12 (22 voturi)    
      Aici e vorba de referendum (Marţi, 24 iulie 2012, 13:22)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      nu de alegeri. Toti uslasii sunteti spalati la creier?
    • +16 (20 voturi)    
      Hai lasa referintele selecte! (Marţi, 24 iulie 2012, 13:24)

      eurobalauru [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Crezi ca dacă pomenești de Caragiale, gata, aduce și plus-valoare unei analize de doi lei? Il vrei jos pe Basescu? Foarte bine, du-te si voteaza! Tu si toti care vreti acelasi lucru. Daca sunteti suficienti o sa va impuneti, daca nu, ciocu' mic! Noroc ca cei care duminica NU merg la vot, data trecuta au fost si a iesit Basescu, altfel era vai de pielea noastra (vorbesc de Romania in ansamblu). Eram de mult in incapacitatea de plata!
    • +14 (20 voturi)    
      Este corect asa! (Marţi, 24 iulie 2012, 13:24)

      marvio [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Ca persoana neliniata politic, am urmarit atent intregul proces de demitere de la 3.07 incoace. Masurile anti-democratice luate de USL in 2-3 zile, ca pasi premergatori demiterii presedintelui in Parlament, m-au avertizat ca acest partid nu are cum sa fie mai bun decat coalitia precedenta. In perioada 4-6 iulie, am crezut ca ne intorcem in epoca ceausista.

      Da, procedura de demitere din Parlament a fost constitutionala, dar pasii premergatori au fost ilegali (de ex. restrangerea de catre guvern a atributiilor CCR, astfel incat aceasta sa nu se poata opune procesului)

      Mai mult, am primit multe informatii de la persoane cunoscute (nu din presa) ca in ultimele 2 luni, doar bazandu-se pe rezultatele de la alegerile locale, USL a acaparat posturi cheie in institutiile de stat, inlocuind si oameni eficienti cu niste incompetenti, pe criterii pur politice.

      Da, procentajul de demitere trebuie sa fie intotdeauna mai mare decat cel de la alegeri, altfel, la orice masura nepopulara girata de presedinte in care majoritatea parlamentara nu este de aceeasi culoare cu presedintele, Parlamentul ar suspenda, iar apoi cetatenii ar demite, presedintele. Era firesc un procent de demitere de 67%, nu de 50%+1 (si renuntarea la pragul de 50% din votanti).

      Si, ca sa fim sinceri, niciunul din punctele USL utilizate pentru demitere, nu a fost atat de convingator. Nu suntem copii! Imi pare rau ca CCR nu le-a invalidat pe toate, chiar daca la acea ora nu mai avea activate toate prerogativele sale.

      Sunt de acord cu orice masura corecta. Daca Guvernul si Parlamentul parcurgeau toti pasii de suspendare intr-o maniera absolut legala, oamenii nu ar mai fi fost atat de incrancenati in aceste zile si poate, s-ar fi putut realiza demiterea.

      Sa nu uitam si ce ne-a transmis ambasadorul SUA pe 4.07.2012: ca si noi, americanii, am incercat de vreo 3 ori in istoria SUA sa demitem presedintele, dar nu am reusit!
      • -5 (5 voturi)    
        mda (Marţi, 24 iulie 2012, 23:31)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui marvio

        ce spune ambasadorul americii nu ma intereseaza, in tara lui sa faca ce vrea, aici este romania si atat. Daca intelege acest lucru bine daca nu, Pa.
        Partea cu suspendarea nu a fost tocmai normala insa acesta este razboiul pentru putere, din punctul meu de vedere usl a folosit si foloseste exact metodologia pdl-ista.
        adevarat este ca punctele utilizate pentru demitere nu au fost foarte convingatoare, acest fapt spune multe, lipsa de timp, improvizatie, lipsa de personal priceput, daca ar fi fost mai atenti ar fi gasit multe hibe in activitatea lui basescu,dar.......cred ca au profitat de majoritatea creata cu traseistii.
        Nu cu procentajul nu sunt de acord.
        Asta cu incompetenta oamenilor se potriveste tare mult la pdl, eu am trait si vazut si lucrat cu personal numit politic sub multe guvernari insa mai tolomaci decat cei adusi sub boc nu am intalnit si nu am crezut ca se poate.
        deci usl nu este cu nimic mai bun decat coalitia dinainte, insa macar odata la 4 ani sa rotim "cadrele", desi eu as face un referendum macar la 2 ani, iar daca cei care sunt alesi nu mai au sustinere sa fie schimbati. Costa mai putin schimbarea lor decat paguba si jaful din banul public si in plus vor fi motivati sa nu mai faca prostii stiind ca nu au nici o garantie a zilei de maine.
    • +11 (17 voturi)    
      auzi evoque (Marţi, 24 iulie 2012, 13:43)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      nu mai bagati atita parlamentul in fata! oricum credibilitatea lui este 0. cind vom avea un parlament ales legitim, fara pomeni electorale si furaciuni la urne, cum vreti sa faceti SI ACUM, atunci mai vorbim. Pina atunci insa, CIOCU' MIC!
      • -6 (8 voturi)    
        cand era (Marţi, 24 iulie 2012, 23:18)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui romanique

        parlamentul sub majoritate pdl era corect? atunci avea credibilitate? Cum a castigat credibilitatea? prin voturi numarate pana cand iese cum vrem noi? prin voturi adunate in sedinte prelungite pana la miezul noptii?
        usl aplica exact ce a facut pdl in ultimii ani.
        deci ciocu' mic
  • -32 (46 voturi)    
    Asa o intoarce Basescu (Marţi, 24 iulie 2012, 8:47)

    padre_cosmin [utilizator]

    Pana acum zice ca sa vina lumea la vot, acum o intoarce, cat de cat subtil, cat poate el de subtil astfel inca basistii lui sa inteleaga. Basescu vrea sa ramana presedinte prin neprezentarea populatiei la vot desi a spus ca nu se va ascunde in spatele acestui artificiu. Asa o intoarce el mereu, ba isi da demisia in 5 minute, ba se agata de putere si nu o cedeaza nici cand ies mii de oameni in strada, ba nu suntem in criza si nuavem nevoie de FMI, ba suntem in criza si ne-am dat dracu si tre sa ne imprumutam sute de miliarde la FMI... ca la Basescu.
    • +5 (11 voturi)    
      Se raspunde doar la (Marţi, 24 iulie 2012, 14:38)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui padre_cosmin

      mizeriile facute de uslamisti.Tu cam cum vezi chestiunea? uslamistii nu respecta nici o regula si ceilalti trebuie sa inghita toate mizeriile debitate si facute de partidul(care s-ar vrea) unic? Padre,¡tu no eres normal de cabeza!
  • +25 (31 voturi)    
    Ce conteaza? (Marţi, 24 iulie 2012, 9:27)

    Peter193710 [utilizator]

    un citat relevant:

    'It's Not the People Who Vote that Count; It's the People Who Count the Votes' (Josef Stalin)

    In engleza e un joc de cuvinte, in romana e un joc cu viata noastra. Si ca sa ramanem la 'joc' - o bataie de joc.
    • -3 (5 voturi)    
      Ma indoiesc... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:51)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Peter193710

      ... ca in original citatul e in engleza ... dar daca zici tu :P
      • 0 (0 voturi)    
        unii (Miercuri, 25 iulie 2012, 12:49)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        citesc rusa in engleza. asta ca sa demonstreze ca desi au fost scoliti pe la inaltele scoli de partid comuniste ei nu au nimic cu pcr si sunt de dreapta iar culorile le schimba precum lupul blana.
  • +41 (49 voturi)    
    As fi fost (Marţi, 24 iulie 2012, 9:39)

    mos ion roata [utilizator]

    impotriva boicotarii referendumului dar imi amintesc ca in urma cu cateva luni initiatorii acestei actiuni stateau in balcoanele Parlamentului si radeau de noi neluind parte la lucrari intr-un soi de greva nesimtita.Acuma,poate ar fi cazul sa raspundem cu aceiasi moneda-votati-va singuri relerendumul,noi suntem la balcon si privim.
    • +32 (40 voturi)    
      greva aia (Marţi, 24 iulie 2012, 12:02)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      a fost pe banii nostrii! Sa nu uitam asta!
    • +16 (22 voturi)    
      Bravo mos Ioane... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:23)

      prompt [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      ...politicienii s-au bagat in asta, ei sa se descurce! Sa vedem ce-or sa faca daca si noi ,,chiulim" ca si ei, pentru ca logic si constitutional noi trebuie sa mergem la vot numai din 5 in 5 ani pentru presedinte. Nici nu mai are rost sa comentam modul in care s-a ajuns la acest referendum. Asa ca pe oamenii cinstiti sa nu conteze politicienii!
  • -26 (40 voturi)    
    Trebuie sa boicoteze referendumul... (Marţi, 24 iulie 2012, 9:40)

    catalin_mattei [utilizator]

    PDL trebuie sa aleaga boicotarea referendumului caci plecarea lui T Basescu de la Cotroceni i-ar lasa descoperiti in fata devoalarilor de acte de coruptie realizate in timpul mandatelor Boc si MRU... Din toate partile vin dezvaluiri cu acte despre ce matrapazlacuri se faceau la Ministerul d-nei Udrea, la ANAF, diversi senatori si deputati PDL sprijiniti de oameni din ANAF, afaceri oneroase la M Economiei, etc.. lipsit de T Basescu la Cotroceni care sa apese pe butoanele procuraturii pe care d-na Macovei i-a pus-o la indemana pe cand era ministru al Justitiei ( nici acum nu exista un raspuns de ce aceasta mutare a procurorilor catre politic si iesirea din zona de control a CSM asa cum ceruse UE guvernului Nastase ) PDL-ul este un partid care aminteste la modul absolut de PSD-ul lui Nastase.. este greu sa mai vezi insulele de cinste din acest partid de cat de multa mizerie exista
  • -24 (38 voturi)    
    Ce sa mai decida? (Marţi, 24 iulie 2012, 10:17)

    cato [utilizator]

    Nu mai e nimic de hotarat. Traian Basescu a hotarat deja pentru ei: nu se merge.
    Hai, pe loc intoarcerea si toata lumea acasa in pas alergator!
  • -21 (35 voturi)    
    Ce se mai agata partidele de putere (Marţi, 24 iulie 2012, 10:20)

    Miky60 [utilizator]

    Sa ceri oamenilor sa nu se duca la vot, este semn de disperare maxima. Sa ceri sa castigi la masa verde, cand tu tipi ca lumea te vrea, e semn de disperare maxima.
    Pacat, credeam ca doar comunistii lui Ilici si Voiculescu sunt disperati, insa nici pdl-ii si Basescu nu sunt departe
    • -20 (32 voturi)    
      100% DA (Marţi, 24 iulie 2012, 11:12)

      pateu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Dar nu ne trebuie sa vina cei care voteaza NU. Lasa sa vina doar cei care voteaza DA, ca sunt multi. Si o sa fie peste 50% participare si 100% DA.
      • +24 (34 voturi)    
        cum 50%? (Marţi, 24 iulie 2012, 12:04)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui pateu

        antenele urlau ca 80% nu il mai vor pe Basescu presedine? Acum au "disparut" 30% asa, ca prin farmec?
        Si stai sa vedem daca va fi 50%...
        • -2 (12 voturi)    
          Sa-ti desenez ... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:52)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui dj

          ... o schema logica ca poate pricepi. Daca se prezinta la vot numai cei care vor spune "DA" cat crezi ca va fi procentul?
          • 0 (0 voturi)    
            pronostic (Miercuri, 25 iulie 2012, 12:29)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            intre 25% si 40%.
  • +39 (49 voturi)    
    nu participam (Marţi, 24 iulie 2012, 10:29)

    rco [utilizator]

    de ce sa participam, sa le iasa la securisti prezenta la vot, si apoi rezultatul sa fie cel dorit de ei?

    nu nu

    nu luam parte la mizeria lor

    in felul asta cred ca prezenta la vot o sa fie 30-35%
    • +32 (38 voturi)    
      autobuzele (Marţi, 24 iulie 2012, 11:19)

      tot_yo [utilizator] i-a raspuns lui rco

      nu participam...dar atentie la autobuze sa nu participe altii in locul nostru...de 2, 3, 4 etc. ori.
      treaba asta deja se pregateste din nou cu schimbarea proceselor verbale ale sectiilor de votare.
      • +10 (18 voturi)    
        Tind sa cred ca masinaria lor nu va functiona. (Marţi, 24 iulie 2012, 13:24)

        dracu [utilizator] i-a raspuns lui tot_yo

        Aici ai dreptate,dar cum Videanu vorbea de logistica pe care o detin,cred ca USL-ul nu o sa reuseasca sa manipuleze in numele a cel putin
        5 milioane de "grevisti".
        Este imposibil,bate prea mult la ochi.
        Nici cu secretizarea proceselor verbale nu o sa mearga.
        La plangerile penale,care vor urma,vor fi obligati prin lege sa le faca public.
        Uite asa roata viciului se invarte si va lovi exact pe cei care astazi actioneaza cu metode securiste.
        Dar ei in vanitatea lor uita ca noi traim deja in sec.XXI,tehnologic si intelectual avansat celui securist.
    • -7 (15 voturi)    
      CE?!? (Marţi, 24 iulie 2012, 13:50)

      CalatorieSprancenata [anonim] i-a raspuns lui rco

      Cum adica nu participam ca sa nu iasa rezultatul dorit de securisti?!


      Pai daca BASESCU nu a facut nasoale, poate il re-legitimati pe BASE legal si fara drept de apel!
      • +6 (12 voturi)    
        voi (Marţi, 24 iulie 2012, 14:06)

        romanique [utilizator] i-a raspuns lui CalatorieSprancenata

        tot bagati texte de-astea cu relegitimarea lui basescu...GRESIT prieteni! Nu e vorba despre asta ci despre o legitimare pe care o cereti unei actiuni nelegitime si imorale a unui parlament corupt. Asta se cere sa voteze oamenii! Nu mai intoxicati forumurile cu aberatiile voastre!
        • -4 (8 voturi)    
          care voi? (Marţi, 24 iulie 2012, 14:46)

          CalatorieSprancenata [anonim] i-a raspuns lui romanique

          In primul rand, care voi?
          In al doilea, care prieteni?

          In al treilea, aberatie e sa crezi cu tarie ca poti da o lovitura de stat prin vot. E ilogic, e de spital de nebuni, sincer.
          • +1 (7 voturi)    
            ignore (Marţi, 24 iulie 2012, 15:23)

            romanique [utilizator] i-a raspuns lui CalatorieSprancenata

            cred ca ai incurcat mesajele:)mai incearca.si da, ai dreptate, nu sintem sigur prieteni!
  • +27 (33 voturi)    
    Acuma (Marţi, 24 iulie 2012, 12:38)

    ggna [utilizator]

    ne iau cu "dreptul si obligatia" de a merge la vot...Ce prefacuti, ce sarlatani! Iaca io nu merg! sa se spele pe cap cu referendumul lor, ca ei l-au vrut! Si daca is asa multi, ce ma mai roaga si pe mine sa vin?
  • +26 (32 voturi)    
    Facem GREVA asa cum au ras (Marţi, 24 iulie 2012, 12:46)

    elena-bc [utilizator]

    USL-istii de noi TOTI pe banii si prostia noastra !! PS: Daca E. BOC ar fi facut numai 0,oo5 % din prostiile pe care le fac nenorocitii astia in ultimul timp cu tara noastra si cu noi !!
  • -25 (33 voturi)    
    Perfect (Marţi, 24 iulie 2012, 13:00)

    basescujudecat [utilizator]

    Inseamna ca duminica la sectiile de vot o sa fie o atmosfera placuta. Martorii lui basescu stau acasa :))))) Penibil.
  • -26 (32 voturi)    
    revin (Marţi, 24 iulie 2012, 13:02)

    basescujudecat [utilizator]

    Am citit si comentariile. Vad ca va incurajati unii pe altii, voi intre voi. Dar nu va mai faceti atatea probleme, nu vreti sa veniti nu venit. Nu o sa va simtim lipsa de loc.
    • +7 (15 voturi)    
      Votati-va singuri opera de arta! (Marţi, 24 iulie 2012, 13:32)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

      Ok. Sinteti deja 256 plus rudele , mai gasiti voi citiva sa-i prostiti cu Antenele lui Voiculescu.
    • +5 (11 voturi)    
      Daca esti asa de incantat (Marţi, 24 iulie 2012, 13:32)

      MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

      pregateste-ti maieu' si pantalonii de trening, spala-ti slapii, da-ti cu 'zacar' in par si taie-o la vot sa dai jos dictatoru'!
    • +5 (13 voturi)    
      bai baiatule (Marţi, 24 iulie 2012, 13:52)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

      nu mai reveni atita! vad ca usl-inosii si-au mobilizat toti postacii! v-au chemat din concediu, va platesc dublu?
      • -6 (8 voturi)    
        cred ca pdl-asii populeaza hotnews (Marţi, 24 iulie 2012, 16:41)

        contele_de_saint_simon [utilizator] i-a raspuns lui romanique

        Fa o statistica simpla: uita-te cate postari au plus si cate au minus. Vei vedea ce cele cu plus sunt pro-basiste, deci, pdl-ase, cele cu minus, sunt anti-basiste.

        Pana una alta, sa se bucure tara: dispare Basescu. :D
  • +12 (18 voturi)    
    Corect! (Marţi, 24 iulie 2012, 13:11)

    valjean [utilizator]

    Nu putem sa participam ca decor pasiv la o lovitura de stat.
  • +12 (18 voturi)    
    OBSERVATORI (Marţi, 24 iulie 2012, 13:11)

    zet [utilizator]

    Oameni buni, acreditati-va ACUM ca observatori. AZI E ULTIMA ZI DE INSCRIERI. Eu m-am acreditat la apd.ro, asociatia pro democratia, dar exista si alte posibilitati, gugaliti si veti gasi.
    Stati cu ochii pe golanii astia de la USL, sa nu ne fure viitorul.
    • +2 (2 voturi)    
      de acord, dar... (Miercuri, 25 iulie 2012, 7:47)

      kostake [utilizator] i-a raspuns lui zet

      La prodemocratia nu activeaza acel angajat al Antena , care raspunde la numele de Pirvulescu?
  • +13 (19 voturi)    
    Votez NU sau NU votez :) (Marţi, 24 iulie 2012, 13:12)

    za-k [utilizator]

    Eu as vrea sa ma duc sa spun NU lui
    - Voicu ala de vota cu doua miini
    - Ponta plagiatoru' de tot rahatu'
    - repetentu' interimar discret pe draq'
    - ala micu' cu casa din banii lui Voicu<lescu>

    Jos plagiatorii si repetentii si ala micu'! :)
    O sa dau cu banu' daca ma duc sau nu la vot.

    Numa' bine,
    za-k/
  • +15 (21 voturi)    
    v-am spus (Marţi, 24 iulie 2012, 13:14)

    Radu AmianDamian [anonim]

    In ziua cand ati dat stirea despre cvorum, am spus aici clar, ca daca il sustii pe Basescu e mai bine sa stai acasa decat sa votezi cu NU. Dar m-ati semicenzurat prin minusuri................
    • 0 (0 voturi)    
      scuze (Miercuri, 25 iulie 2012, 12:32)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Radu AmianDamian

      dar credeam ca vor juca cinstit macar. Eu am sustinut prezenta la vot pana am citit noile si "mirobolantele" reguli. Atunci mi-am dat seama ca vor fura la greu si e mai bine cu neprezentare.
  • -14 (22 voturi)    
    pdl-istul infometat (Marţi, 24 iulie 2012, 13:16)

    catalin_mattei [utilizator]

    deci nu participa la referendum dar vor sa fie prezenti in comisiile acelea caci se dau BANI!ce mai tremura buza partidului dupa un banutz.. si la fel si pe la ceilalti :))
    • +3 (9 voturi)    
      Dezagreabil si meschin (Marţi, 24 iulie 2012, 13:34)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Ce minte de calic ai!
      • +5 (9 voturi)    
        Mi-e greata! (Marţi, 24 iulie 2012, 14:35)

        MoshCraciun [utilizator] i-a raspuns lui valjean

        De tine, de panarama din tara, de Antene si de cei care preiau fara sa judece prostiile unor sclavi vanduti pe viata fara sa gandeasca!
  • -12 (20 voturi)    
    o adevarata surpriza .. LOL (Marţi, 24 iulie 2012, 13:22)

    adrian8 [utilizator]

    nimeni nu se astepta la varianta lasului ... sau toata lumea se astepta la varianta lasului ?
  • -6 (16 voturi)    
    :) (Marţi, 24 iulie 2012, 13:22)

    owl [utilizator]

    In sfarsit, au luat o hotarare.

    Acum sa vedem cine are curaj sa NU se duca la vot, tinand cont ca va urma o guvernare USL - iar aia au acces la listele electorale. Bugetarii? Asistatii sociali? hm....ii lasa fara "sustinere". Cred ca cea mai buna solutie e sa nu fi in tara - de preferat intr-o tara care pune viza pe pasaport...
    • +2 (8 voturi)    
      Snake (Marţi, 24 iulie 2012, 13:51)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui owl

      Lasa prostiile.Nu impresioneaza pe nimeni.Abia astept sa-l vad pe Xerox , dind socoteala.
      • -2 (6 voturi)    
        :) (Marţi, 24 iulie 2012, 14:02)

        owl [utilizator] i-a raspuns lui valjean

        Nu inteleg. Adica USL e in stare sa fure voturi, e in stare sa dea o lovitura de stat, e in stare sa controleze toata tara dupa o luna de guvernare si nu e in stare sa "tina minte" niste liste electorale?

        N-ar fi rau sa-l vedem pe Copiator ( nu fac reclama) dand socoteala, dar nu vad cum s-ar intampla chestia asta asa de repede... Oricum, nu vad legatura...
    • -1 (5 voturi)    
      Si ce o sa le faca? (Marţi, 24 iulie 2012, 14:47)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui owl

      O sa le dea pielea inapoi,o sa-i impuste,nu le mai plateste pensiile?Esti dus cu pluta bufnito!
  • +3 (9 voturi)    
    INTREBARI (Marţi, 24 iulie 2012, 13:25)

    Teris [utilizator]

    Pentru Antonescu&comp. , noi, cei care nu gandim ca ei, nici nu contam, in varianta cea mai buna.
    In altele suntem numai buni de plangeri penale si ceva, sau mai multa, "racoare".
    Am auzit oameni cu scoala numind -tradatori- pe toti care nu cred ca e cazul ca Basescu sa fie demis.
    Pe fondul acestei "isterii" nationale, intreb:
    - In sectiile de votare vor fi numau usl-asi?...nici macar niste observatori, mai mult sau mai putini neutri?
    -Cum aflam ca nu s-a votata in numele nostru (cei care nu participam la vot)?

    Propun (naiv) infintarea unei pagini in care sa ne trecem numele/etc la terminarea votului, si sa se verifice,prin sondaj macar, daca nu cumva s-a votat in numele celor care boicoteaza.
  • +8 (14 voturi)    
    fff corect (Marţi, 24 iulie 2012, 13:27)

    pragmatism [utilizator]

    Excelenta decizie ... o asteptamm cu totii!!! BOICOT TOTAL!!! Prezenta la referendum ar insemna sa devenim partasi la o mascarada ilegitima si neconstitutionala!!! NU MERGEM LA VOT!!!
  • +3 (9 voturi)    
    referendum (Marţi, 24 iulie 2012, 13:28)

    danalpin [utilizator]

    Eu propun urmatoarea modificare la Constitutie
    legata de demiterea presedintelui:
    Parlamentul - cele 2 Camere reunite - vor analiza
    lunar sondajele privind popularitatea Presedintelui
    in functie.
    In functie de rezultatele acestor sondaje,
    Presedintele poate fi suspendat fara vot in Parlament.
    Referendumul de demitere se va organiza in
    studiourile antena3.
    Au drept de vot: ciutacu, gadea, badea
    si inca 4 invitati permanenti.
    Presedintele va fi demis cu majoritate simpla.
    • +4 (8 voturi)    
      E neconstitutional (Marţi, 24 iulie 2012, 13:56)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui danalpin

      Daca nu voteaza si ciuvica si hidoseniile de prezentatoare (asistente). :-)))
  • -7 (13 voturi)    
    ... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:28)

    gigiduru88 [utilizator]

    PDL si Basescu sunt speriati ... se gandesc probabil ce o sa ii astepte dupa algerile din data de 29 ...
    • 0 (6 voturi)    
      nici vorba (Marţi, 24 iulie 2012, 14:36)

      alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru88

      cred ca restul populatiei care mai are materie cenusie valabila se gindeste cu groaza ce ii va astepta dupa alegeri. Si poate ar trebui sa te intrebi si tu ce va fii, asta numai daca nu faci parte din avantgarta pontoasa.
  • -5 (15 voturi)    
    haideti la vot (Marţi, 24 iulie 2012, 13:33)

    mihhnea [utilizator]

    Se pare ca Basescu stie cum se fura voturile cu STS-ul. Doar are experienta din anii trecuti.
  • +3 (11 voturi)    
    Cel mai nefericit... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:35)

    marvio [utilizator]

    Este o masura foarte inteligenta.

    Intelectualii - care nu au fost afectati de reducerea salariilor si pensiilor - sustinatori ai democratiei si deci in dezacord cu demiterea (chiar daca nu il plac pe Basescu), vor fi fericiti sa stea acasa si sa nu-si piarda vremea cu votarea.

    O mare parte din sustinatorii USL vor fi demoralizati si vor ramane si ei acasa.

    Observatorii sa fie totusi atenti ca USL nu face manarii (Copy-Paste de DA-uri pe buletinele de vot)!

    Referendumul va fi invalidat.

    Cel mai nefericit va fi poate dl. Antonescu, care - obosit fiind de aceste probleme imense pentru el - nu a apucat macar sa viziteze Palatul Cotroceni. Ar trebui sa organizeze si el o zi a portilor deschise pe 29.07, sa-l vedem si noi la lucru, sa il forografiem si sa-i uram succes in viata!
  • +3 (9 voturi)    
    boicot - e nevoie numai 1 de referendum (Marţi, 24 iulie 2012, 13:35)

    MirceaIo [utilizator]

    Mircea Badea a spus ca Ioan Rus ii "apara pe mafioti" in urma cu ceva timp. Acum acesta e pus sa pastoreasca referendumul. Cand a fost arestat Adrian Nastase a fost implicat in favorizare infractorului, s-a vazut foarte clar acest lucru. CUM pot avea incredere in acest om, care nu e impartial????? Cred ca si "pontistii" sunt manelisti , mananca seminte in parc si scuipa cojile pe jos. Am vazut aseara cand am facut o plimbare, spuneau ca voteaza pt. demiterea lui Basescu. Adrian Nastase va fi eliberat de pe 29 sau imdiat ce afla rezultatul referendumului, asa cred eu. Ar fi bine sa il elibereze, masura pedepsei ar trebuii sa fie diferita. Un boschetar daca il inchizi in locul unde sta Nastase zice " bogdaproste". Lui Nastase si daca ii interzici sa mai vaneze e o pedeapsa resimtita mai mult decat cea resimtita de boschetar. Pacat ca ati decredibilizat institutiile statului: Ponta are Paralmentu si Basescu Curtea.
    Ecaterina Andronescu a spus ca a inchis cazul " Ponta" pentru plagiat. Oare aplica aceiasi masura pentru toata lumea??? adica e subiectiva??? biata de ea chiar a fost extrem de afectata cand l-a vazut pe Nastase cu fularul la gat, a crezut sincer ca omul a incercat sa se sinucida. De ce isi bat joc de ea??? Era singura persoana mai credibila din guvernul Ponta. Era mai bine sa il pastreze pe "interimarul Liviu POP" sa termine treaba!
    Va fi mai bine cu Ponta!!!!.... sau poate NU.
    Eu inca nu m-am decis sa fiu basist sau pontist? pontistii plagiaza si basistii beau whisky ...
    RESPECT PENTRU LEGE!!!!!
    Hai la lupta cea mare alaturi de Ponta si Crin, NU mai bem whisky ci vin!!! , asa de banc...
  • +3 (11 voturi)    
    Plagiatorul lui Che Guevara... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:49)

    valjean [utilizator]

    " ” Lovitura de stat „light“
    Azi puciul nu se mai face prin generali mustăcioşi, văcsuiţi în păr și cu uniforme de portari de la Ritz, ci printr-un vot al parlamentarilor
    „Neopucismul“, altfel zis „lovitura de stat parlamentară“, e un termen lansat recent de un ziarist al cotidianului argentinian La Nación (Juan Tokatlian, analizã reluatã în Courrier International no. 1133). In ultimul deceniu, nu mai puţin de şase „neopuciuri“, nu toate reusite, au avut loc în America de Sud: în Venezuela, Haiti, Honduras, douã în Ecuador, si cel mai recent luna trecutã în Paraguay.
    Reţeta neopuciului e aproape întotdeauna aceeaşi: azi nu se mai intervine cu generali mustăcioşi, vãcsuiţi în păr si cu uniforme de portari de la Ritz, si nici printr-o mînã de revolutionari devotaţi, cum ne invãţaserã Curzio Malaparte si Che Guevara, ci se rãstoarnã abuziv presedintele ţãrii printr-un vot al parlamentarilor corupţi (în ţãri ca ale noastre epitetul fiind redundant).
    Neopuciul, scrie analiza argentinianã, „e condus de civili, în cadrul unei aparente respectãri a institutiilor statului, nu implicã neapãrat o putere strãinã, si pretinde, cel putin la început, cã urmãreste sã scoatã ţara dintr-un impas social sau politic“.
    Analiza lasã cu totul deoparte ideologia afişatã a neopucistilor. Este irelevant dacã ei se declarã de dreapta sau de stânga, reteta neopuciului e invariabilã: „Pucistii invocã aceleasi argumente pentru a-si justifica comportamentul antidemocratic: un vid de putere îngrijorãtor, tendintele autoritare ale presedintelui, criza politicã stîrnitã ad-hoc, ambitia nemãsuratã a presedintelui, dorinta executivului de a se „agãţa de putere“.
    Conform acestei analize, România (nenumitã în text) se plaseazã perfect în contextul sud-american: „In majoritatea cazurilor, rolul Parlamentului e decisiv si se invocã Constituţia, dupã o lecturã literalã, pentru a fabrica o legitimitate.“
    Intr-adevãr, „neopuciul“ care a avut loc acum o lunã în Paraguay s-a desfãsurat exact ca cel actual din
    • 0 (2 voturi)    
      hm... (Marţi, 24 iulie 2012, 14:05)

      owl [utilizator] i-a raspuns lui valjean

      si au avut si referendum? sau asta e irelevant... :)
      • +3 (7 voturi)    
        lui Owl (Marţi, 24 iulie 2012, 14:32)

        valjean [utilizator] i-a raspuns lui owl

        Referendumul e finalizarea loviturii de stat.N-are rost sa participam la aceasta farsa inscenata poporului.
        • -2 (2 voturi)    
          :) (Marţi, 24 iulie 2012, 19:25)

          owl [utilizator] i-a raspuns lui valjean

          in ce manual referendumul e finalizarea loviturii de stat?? ai luat bacu'? :)

          vezi ca aia de la USL "s-au prins" ca lipsa de "cvorum" insemna revenirea la situatia de dinainte, juridic... ; adica Basescu ramane suspendat si se rejoaca...
          :)))
  • -9 (19 voturi)    
    Gainile ... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:57)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... din PDL. Ce fricosi sunt. Acum imi dau seama ca au facut ce au facut si pana la urma demiterea va avea nevoie tot de 9 milioane de voturi pentru a se produce.

    Multumim CCR care, impotriva opiniei Comisiei de la Venetia si a bunului simt, incearca sa-l salveze pe dl "Democratia in Romania" punctandu-i pe cei care nu se prezinta in favoarea domnului Basescu.

    Cat despre "fanii" domnului Basescu, la fel niste gaini. Pai daca motiunile de cenzura cadeau fara ca guvernul lui Boc sa primeasca un vot pro ca stateau toti in banca ce asteptari sa ai de la pro-Basisti. Asa politicieni asa votanti.
    • +1 (11 voturi)    
      Un (Marţi, 24 iulie 2012, 14:27)

      harapalb [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      om cu bun simt nu il poate sustine pe tenebrosul de Antonescu si pe hotul de Ponta. Domnule, esti departe de intelegerea conceptului de BUN simt. Ponta, Antonescu, Voiculescu, Iliescu, etc. reprezinta un RAU pentru Romania, sunt dusmanii Romaniei, sunt reprezentantii simtului RAU.
      • -3 (3 voturi)    
        o intrebare de bun simt (Marţi, 24 iulie 2012, 21:30)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

        Nu e cumva e de natura orgasmagorica faptul ca fix acelasi lucru il gindesc si altii, fix ca mata, doar ca in loc de A&P sta scris TB?..
    • +2 (8 voturi)    
      Gainule! (Marţi, 24 iulie 2012, 14:46)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      votul nu e obligatoriu,prezenta la lucrari este obligatorie pentru parlamentari...cu cateva luni in urma usl-ii radeau de noi in balcoanele parlamentului.Acuma e randul nostru sa radem dupa modelul Sova (la mishto)
  • -4 (16 voturi)    
    cum e cu referendumu' (Marţi, 24 iulie 2012, 14:02)

    gear six [utilizator]

    "PDL risca sa intre in coliziune directa cu mine, sa ne despartim, daca vor opta pentru neparticipare. Eu ii voi chema pe romani la vot", a spus Basescu, in cadrul unei dezbateri pe 18 iulie la GDS.

    In 6 zile s-a schimbat deja tonul.E altceva.
    Basescu e de acord cu boicotarea, chiar daca tacit.
    Asta inseamna ca sansele ca USL sa reuseasca sa-l debarce sunt destul de mari.
    Si exista posibilitatea ca USL sa numere ca Roberta[tinand cont ca ultima data Geoana si-a luat teapa din voturile de la diaspora].

    In cazul in care Basescu ramine presedinte intrebarea cea mai interesanta ar fi :
    Cum te duci la Cotroceni cand stii ca sunt mai multi care nu te vor?[adica iei loganul sau te duci pe jos?]
    Ce le spui acelora incepind cu ianuarie 2013 cand va veni un nou val de scumpiri, parte din ele deja anuntate si stiute[inafara de aruncat vina pe altii, e clar ca USL va fi tinta piept nr.1].
    Ce presedinte jucator mai poate fi un presedinte care vine nedorit si care nu mai poate juca din cauza majoritatii USL?[e clar ca nu va fi lasat sa joace dupa spumele USL-ului]

    Iar daca dupa alegerile parlamentare se mentine USL la majoritate , e bai mare.Oricum ar da-o tot nu este bine.Este mai putin bine, sau chiar destul de rau.Adica instabil.

    In clipa in care referendumul va anunta ca Basescu nu mai este suspendat si revine, leul va cadea si mai tare[ posibil pina la 5-5.5].Istabilitatea politica nu va ajuta deloc leul [am vazut ca Basescu cu USL nu prea au puncte comune..:)))].ultimile zile arata asta din plin.

    Motivul pentru care este de dorit stabilitatea este asadar in primul rand un motiv economic, iar instabilitatea va lovi direct in cei care merg sau nu merg la referendum.

    Asta uita sa spuna atit PDL cat si USL.cu un dram de minte ar fi putut rezolva lucrurile altfel.de altfel comportamentul clasei politice este unul extrem de slab si daunator.indiferent de alianta sau partid.

    bine nu va fi, oricum o dai.concluzia este ca ne-o luam original oricum ar fi.
    • +2 (6 voturi)    
      esti neutru? (Marţi, 24 iulie 2012, 14:19)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui gear six

      :)
      • 0 (10 voturi)    
        :) (Marţi, 24 iulie 2012, 14:51)

        gear six [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        neutru si dezgustat de spectacolul ieftin pe care il face clasa politica in ultimele luni.

        daca Basescu ar fi vrut sa ma faca sa il cred ca imi vrea binele trebuia sa puna mina pe programul pe care l-a avut in 2004 si 2009 , sa adune pe o lista tot ce a promis, sa faca lista aia publica [ pentru ca dupa 8 ani e greu de tinut minte] si sa bifeze punct cu punct ce a promis si ce a facut de fapt.
        a omis sa faca asta.
        nu comentez de ce, pentru ca nu e treaba mea, insa daca vrei sa fii credibil trebuie sa spui si sa comunici negru pe alb ce ai promis si ce ai facut.

        pe de alta parte USL-ul comunica tot felul de controale si rezultate fara sa indice clar ce rahat a gasit, si accepta sa aiba in majoritatea parlamentara persoane care sunt urmarite penal sau sunt incompatibile cu functia pe care o au, functie publica, dealtfel. greu de inteles de ce.
        mai nou ameninta cu tot felul de scrisori catre EU.Teatru ieftin.Ce stie sa faca ministrul de finante ( considerat cel mai serios in guvern) din moment ce leul e in picaj liber de cand Georgescu e ministru la finante?

        despre PDL - acum are sansa sa scape de corupti si de cei care vorbesc mult si prost, ca muta-n piata.acum se vede cine face ceva si cine da din gura, cine e cu munca si cine e cu vrajeala.Daca Blaga nu face curatenie in partid nu va rezista.

        toata lumea asteapta marea eliberare la referendumul din 29 iulie.va fi un mare fas.
        dupa comunicatul PDL de astazi, e clar ca referendumul nu va intruni conditiile legale necesare.
        • +1 (9 voturi)    
          si ca sa fie clar (Marţi, 24 iulie 2012, 15:17)

          gear six [utilizator] i-a raspuns lui gear six

          cine are de gand sa se priveasca dimineata in oglinda fara sa se scuipe, ar trebui sa voteze pe ambele casute, si sa anuleze votul.

          macar sa nu poata fura la numarare.
          fiind neutru asta am de gand sa fac.
          Ma duc si anulez votul.
  • -7 (15 voturi)    
    Cam asta spune Basescu acum (Marţi, 24 iulie 2012, 14:21)

    adrian_TM [utilizator]

    Deci, sa sintetizez pentru cei mai lenti in gandire: TURMA, va ordon, stati acasa!
    • +5 (15 voturi)    
      In schimb, (Marţi, 24 iulie 2012, 14:32)

      harapalb [utilizator] i-a raspuns lui adrian_TM

      sefii tai comunisti - Ctrl+V., antenescu, voiculescu -sunt salvatorii Romaniei, nu? Intr-adevar, ei sunt si salvatori insa doar pentru infractorii usl.
      • -4 (8 voturi)    
        Pastila? (Marţi, 24 iulie 2012, 16:10)

        adrian_TM [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

        Cred ca ai uitat sa-ti iei pastila azi.
        • +3 (5 voturi)    
          Mintea? (Marţi, 24 iulie 2012, 16:56)

          harapalb [utilizator] i-a raspuns lui adrian_TM

          Cred ca ti-ai uitat mintea pe undeva.
  • -1 (7 voturi)    
    boicotarea referendumului (Marţi, 24 iulie 2012, 14:30)

    alba_ca_zapada [utilizator]

    nu cred ca este o tactica buna a PDLului.
    Oricum mi se pare putin tras de par ca exista 18 mil de persoane peste 18 ani cu drept de vot... dar ma rog, trecem si peste asta.
    Nu stiu daca TB si PDLul au luat in considerare ca aceasta indrumare de a boicota referendumul nu ii pune intr-o lumina pozitiva in Europa. Acum se va putea citi in toate ziarele de aceast boicot si se va uita de musamalizarile guv. Ponta.
    Vom vedea ce se intimpla pina duminica.
    • -1 (3 voturi)    
      Ioropa se uita la noi.... (Marţi, 24 iulie 2012, 21:26)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

      Asa e... Angela are deja frisoane pe spinare iar lui Barosso i-au iesit negi....
  • +2 (8 voturi)    
    Raspunde cineva? (Marţi, 24 iulie 2012, 14:39)

    Teris [utilizator]

    Pe fondul acestei "isterii" nationale, intreb:
    - In sectiile de votare vor fi numau usl-asi?...nici macar niste observatori, mai mult sau mai putini neutri?
    -Cum aflam ca nu s-a votata in numele nostru (cei care nu participam la vot)?

    Ce-ati zice de infintarea unei pagini in care sa ne trecem numele/etc la terminarea votului, si sa se verifice,prin sondaj macar, daca nu cumva s-a votat in numele celor care boicoteaza.
    • +1 (7 voturi)    
      si eu sunt interesata (Marţi, 24 iulie 2012, 15:19)

      JMaria [utilizator] i-a raspuns lui Teris

      Poate imi spune cineva cum se poate verifica sau alta modalitate de a afla daca nu cumva se va vota in locul meu, in cazul in care nu merg la vot, pentru ca sunt convinsa ca de acum se stampileaza buletinele pentru a fi gata de vot cu stampila pe Da.
      Pontica si gasca sunt in stare si cu camere de filmat sa schimbe buletinele de vot si sa ne spuna ca nu vedem bine, ca nu este ceea ce credem .
  • -5 (13 voturi)    
    votati DA!!! (Marţi, 24 iulie 2012, 15:07)

    Geanny [utilizator]

    romani iesiti la vot si spuneti "DA"pentru al demite pe basescu!este singura sansa sa salvam tara de mizerii!!votati DA !!
    • +4 (8 voturi)    
      du-te (Marţi, 24 iulie 2012, 16:44)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui Geanny

      si votaza-l tu pe pontacu si crizel, da'prin belarus sau la moscova, ca numai acolo ii primeste pe unii ca ei
  • -6 (8 voturi)    
    fffff (Marţi, 24 iulie 2012, 16:35)

    Geanny [utilizator]

    DA sau NU .pe 29 iulie!. Nu daca iti place mai mult decat giumbix sau decat xulescu... daca esti basist si iti place sa fii scuipat in fata de basescu votezi NU .. daca t-ai saturat sa fi considerat un cretin votezi DA e atat de simplu incat voi basisti nu puteti intelege....
  • +4 (8 voturi)    
    PDL a decis sa boicoteze referendumul ... (Marţi, 24 iulie 2012, 16:42)

    bratanpetru1326541397757 [utilizator]

    Nu raspund afirmativ chemarii facute de d-ni. Ponta si antonescu . In concluzie : NU MA DUC LA VOT ! . As dori sa intreb , pe cei mai bine cunascatori al legilor valabile in Romania : Dupa alegeri cum pot sa verific daca s-a votat in numele meu la vre-o Sectie de votare ? . Multumesc anticipat celui care-mi poate da un raspuns .
  • -1 (3 voturi)    
    Constat ca se intareste (leul) (Marţi, 24 iulie 2012, 17:26)

    marvio [utilizator]

    Cat patos pe romani cand vine vorba de politica! Cred ca ar putea scoate Cristoiu 100 de volume cu comentariile noastre si ni le-ar vinde apoi pe bani grei!

    Oameni buni, priviti mai detasat tot ce se intampla! Anuntul PDL ca boicoteaza referendumul are deja efect: leul a inceput sa se intareasca!

    Vedeti? Ponta ne-a mintit iar cand a declarat ca se intareste saptamana viitoare (leul adica)! :)
  • -4 (8 voturi)    
    111 (Marţi, 24 iulie 2012, 17:33)

    Jully [utilizator]

    Cum sa defilezi cu “flacara democratiei” si sa indemni la boicot? O faţărnicie mai mare nici nu se putea.
    • 0 (2 voturi)    
      Evident (Marţi, 24 iulie 2012, 17:57)

      Rafaila [utilizator] i-a raspuns lui Jully

      Nu e vina ta. Atât te duce capul, asta e. Să ai noroc in viată, că vei avea mare nevoie...
  • -6 (8 voturi)    
    Mi se pare o greseala (Marţi, 24 iulie 2012, 17:41)

    Metec [utilizator]

    Stiu ca multi impartasesc ideea cu boicotul, insa este o greseala foarte mare. Mai intai, pentru ca actiunea este imorala. Referendumul a fost convocat, la capatul unor actiuni ilegale, de aceea votul rational trebuie sa fie NU, pentru ca nu sunt de acord cu manaria in cauza. In caz de neprezentare, votul este ceva de genul "nu sunt hotarat, nu stiu daca a fost in regula sau nu suspendarea".
    In al doilea rand, pentru ca da posibilitatea USL sa fraudeze referendumul, asa cum a facut in 2003, cu modificarea Constitutiei. In al treilea rand, pentru ca Basescu va trebui sa demisioneze, conform promisiunii, daca votantii lui vor absenta de la consultare, pentru ca scorul pentru demitere va fi covarsitor. In al patrulea rand... Dar, de fapt, ce ma mai obosesc, fiecare face ce vrea...
  • -4 (6 voturi)    
    Boicot?! (Marţi, 24 iulie 2012, 17:49)

    Radu.antiPDL [utilizator]

    Basescu tine mortis sa demonstreze pana in ultimul moment ca e un securist ahtiat dupa putere. Nu boicotam NIMIC, comunistule ! Ai DNA, ANI, Procuratura Generala, ICR, mafia PDLista, ai tot ce vrei, iar noi nu avem decat stampila si totusi tu esti cel care te temi ! Si asta pentru ca stii prea bine ca suntem multi, mult mai multi decat ai vrea tu, securistule comunist ! Ne-ai furat, ne-ai umilit, ne-ai infometat, ne-ai scuipat iar acum fugi, lasule !
  • -4 (6 voturi)    
    Jos Jos Jos (Marţi, 24 iulie 2012, 18:22)

    Gina22 [utilizator]

    Incep să iasă la iveală tot mai multe tunuri date de acoliții lui Băsescu. Toată lumea știa ce jaf pe bani publici face PDL, acum avem numeroase date concrete și dovezi.
    Deja au început să iasă la iveală numeroasele ilegalități făcute de oamenii PDL, de personaje corupte precum Sorin Blejnar.
    Există mai multe companii din subordinea ministerului Economiei cu cheltuieli nejustificate.
  • +1 (3 voturi)    
    ce tot o mai sucim? (Miercuri, 25 iulie 2012, 8:03)

    kostake [utilizator]

    Nu ma prezint la vot. prin asta vreau sa arat ca nu sunt de acord cu masurile luate pentru a se ajunge la referendum.De ase mena vreau sa mai arat ca imi pasa de economia acestei tari, de fapt de banii mei,si doresc ca in scurt timp pontake sa se aplece spre economie si guvernare, si sa porneasca motoarele economiei.Pe timpul lui Boc promiteau ca au cheia pentru aceste motoare, deci, la treaba.Basescu trebuie sa fie ultima noastra grija acum. Deci pe 29 merg frumos la un gratar, si las pe seama guvernantilor si a lui Felix sa aduca cei 85% din popor care nu-l mai doreste pe Base.
  • -2 (4 voturi)    
    pe bune ... marsh de aici ! (Miercuri, 25 iulie 2012, 9:14)

    adrian8 [utilizator]

    pana acum urlau toti oranji ca nu au unde sa voteze cei din diaspora , acum urla ca sa nu mai vina la vot ...

    sincer cat de pe - poti sa fi sa mai asculiti orice zic astia si stapanul lor "epava" ?
    • 0 (0 voturi)    
      cand (Miercuri, 25 iulie 2012, 12:34)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      listele suplimentare nu se mai raporteaza, stampilele lipsa nu se mai raporteaza, starea sigiliilor nu se mai raporteaza inseamna ca nu se mai poate altfel.