Valeriu Zgonea: Lui Traian Basescu ii este frica de desecretizarea contractelor de la Rosia Montana si CupruMin/ Ilie Sarbu: Presedintele a fost agent de publicitate pentru cele doua companii

de L. Pirvu     HotNews.ro
Luni, 23 iulie 2012, 19:40 Actualitate | Politic

​Presedintele Camerei Deputatilor, social-democratul Valeriu Zgonea, a declarat pentru Hotnews.ro ca presedintele Traian Basescu se teme de desecretizarea contractelor Rosia Montana si CupruMin. Zgonea considera ca faptul ca presedintele avertizeaza ca i se pregateste acuzatia de inalta tradare "inseamna ca a gresit undeva" si "in cazul asta nimeni nu este mai presus de lege". Totodata, Ilie Sarbu sustine ca Traian Basescu a fost "agent de publicitate pentru cele doua companii" si ca "a atras atentia ministrilor, atunci cand i-a numit, sa sprijine aceste proiecte".

"Lui Traian Basescu ii este frica. Faptul ca Traian Basescu avertizeaza ca i se pregateste acuzatia de inalta tradare si vorbeste despre desecretizarea contractelor, asta inseamna ca-i este frica, inseamna ca a gresit undeva si in cazul asta nimeni nu este mai presus de lege.

Vom vede atunci cand vor fi desecretizate contractele. Daca acestea sunt legale, nu vad de ce i-ar fi frica; niciunui om politic din tara, fie ca este Crin Antonescu, fie Victor Ponta, nu ar trebui sa-i fie frica daca nu au facut nimic ilegal. Am vazut ca a declarat azi la Hotnews.ro ca romanii care il sustin ar fi bine sa nu voteze, problema reala a lui Traian Basescu este referendumul si se vede cu ochiul liber ca se tem de votul din 29 iulie", a declarat Zgonea pentru Hotnews.ro.

Si liderul grupului PSD de la Senat, Ilie Sarbu, a declarat intr-o emisiune la Romania TV ca presedintele Traian Basescu s-a implicat in sustinerea celor doua companii si le-a atras atentia ministrilor pe care i-a numit sa sprijine proiectele acestora. Totodata, Sarbu a precizat ca nu stie ce clauze sunt in aceste contracte, dar ca e limpede ca presedintele "face un act de prevenire".

"E adevarat ca inalta tradare nu este in Codul Penal, dar este in Constitutie. Inalta tradare este vanzarea unor importante secrete inamicului, planuri care sa duca la destructurarea totala a economiei. Presedintele se refera la ceea ce este deja arhicunoscut in spatiul public: CupruMin, Rosia Montana. Dansul a fost agent de publicitate pentru cele doua companii, s-a implicat de fiecare data, a atras atentia ministrilor atunci cand i-a numit sa sprijine aceste proiecte.

Deci se asteapta sa fie atacuri pe aceasta tema; nu stiu ce vor gasi colegii nostri la ministere, sa faca auditul, dar s-ar putea ca dl Basescu sa stie mai mult decat stim noi si atunci face un act de prevenire", a spus Sarbu la Romania TV.

Traian Basescu a declarat luni, intr-un interviu acordat Hotnews.ro, ca in aceasta saptamana vor incepe atacuri legate de contractele de la Rosia Montana si CupruMin "incercand sa puna in spatele presedintelui o concesiune facuta in 1997, fara nicio legatura cu mine, si pe asta sa construiasca o acuzatie de inalta tradare".

Presedintele suspendat a sustinut in interviul pentru HotNews.ro ca cei care ar urma sa-l acuze in Parlament de inalta tradare "au o singura mare problema: inalta tradare nu este in Codul Penal".


Citeste mai multe despre   






















1993 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Cautati si desecretizati (Luni, 23 iulie 2012, 19:52)

    spysoby [utilizator]

    Si o sa aveti mare surpriza:contactele s-au semnat in1997 cred ca nu Traian Basescu .Poate va agatati singuri.
    • +1 (1 vot)    
      Nu se gandesc (Marţi, 24 iulie 2012, 11:46)

      Calinu. [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      cred ca nici nu ii intereseaza, ei vor doar sa faca scandal, nu se gandesc ca proiectul asta, benefic pentru tara, se amana de peste un deceniu! Nu se gandesc ca isi bat joc de investitori si de aia nu mai vine niciunul in Romania, toti merg la bulgari
  • +16 (20 voturi)    
    mdaaaaa (Luni, 23 iulie 2012, 19:55)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    afirmatii politice...


    trebuie neaparat facuta o lege care sa pedepseasca afirmatii aruncate in vant fara probe.

    cred ca am ramane cu un sfert din parlamentari liberi si ar fi bine.
    • +3 (3 voturi)    
      Pfft. (Luni, 23 iulie 2012, 23:36)

      Skalid [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Daca e chiar asa de "desecretizat", au avut timp din februarie pana acum sa o faca daca era in interesul "boborului".

      Doar cine a avut majoritate confortabila pana acum in de alianta USL care ar fi putut sa faca tot ce trebuie pentru tara?

      Ne-au demonstrat ca pot sa treaca orice prin Parlament in ultimele 3-4 saptamani, nu?
  • +17 (19 voturi)    
    ******* (Luni, 23 iulie 2012, 19:56)

    Andradda [utilizator]

    De-aia nu-l desecretizati?
    Pai ce mai asteptati, dragi USLamisti?
    Nu va opreste nimeni!
    Din moment ce ati calcat Constitutia in picioare, va vine greu sa desecretizati un contract?
    N-as prea crede!
    Adevarul e ca acel contract va inculpa pe voi cei din USL nicidecum pe Basescu!
    Dar voi o tineti langa cu "desecretizarea" dar nu faceti absolut nimic in acest sens!
    hai sa va vedem!
  • +9 (13 voturi)    
    ... (Luni, 23 iulie 2012, 20:03)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Ce fini psihologi lucreaza prin parlamentul Romaniei. Faptul ca x avertizeaza ca se pregateste acuzatia y inseamna ca are ceva de ascuns, in nici un caz nu inseamna doar ca a aflat ca se pregateste acuzatia respectiva.

    Pai sa facem pe psihologii si cu dl Ponta: el a zis ca "daca se dovedeste plagiatul" isi da demisia, cand orice om normal nevinovat doar ar nega plagiatul. Nu are nici un sens sa spui ca iti dai demisia _daca_ se dovedeste ceva cand tu stii ca nu ai nici o vina.

    Altceva era daca _inainte_ sa apara toata povestea ar fi zis ceva de genul "mi se pregateste o acuzatie de plagiat pe motive politice". Dar se pare ca Basescu cumva e mai bine informat despre diverse manevre subterane decat cei de la putere.
  • +16 (20 voturi)    
    Ilie Sarbu a fost securist incadrat la UM 0961 (Luni, 23 iulie 2012, 20:03)

    Gryphus [utilizator]

    USL trebuie sa desecretizeze acel contract semnat de PNL in 1997. cine va impiedica sa-l desecredtizati?

    socrul lui Ponta, securistul, se plimba inainte de 1989 prin europa de vest, in timp ce altii mureau pe sarma ghimpata de la granita
    • +1 (1 vot)    
      corect, (Luni, 23 iulie 2012, 21:33)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      era popa si facea specializarea in Elvetia.
  • +13 (17 voturi)    
    pariu (Luni, 23 iulie 2012, 20:07)

    sindbad [anonim]

    cine face pariu cu mine ca in 2013 USL da drumul la exploatare la Rosia Montana?
    • +4 (12 voturi)    
      sa inceapa anul viitor (Luni, 23 iulie 2012, 20:23)

      andinny [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

      din partea mea si a 82% dintre romani (conform unui sondaj IRES), nu ar fi nicio problema daca proiectul ar incepe anul viitor. Chiar am fi multumiti. In bugetul de stat ar urma sa intre niste miliarde, focarul de poluare de la Rosia s-ar stopa si mii de joburi ar fi disponibile somerilor de astazi.
      • +1 (7 voturi)    
        rmgc (Luni, 23 iulie 2012, 21:16)

        luisafcb [utilizator] i-a raspuns lui andinny

        Acum 2000 de ani stramosii nostri luptau pentru protejarea acestui aur. Acum noi il dam pe degeaba... sa le fie rusine celor care sustin proiectul RMGC, care nici macar nu s-au documentat sa inteleaga cat de dezavantajos este pentru Romania (din mai multe puncte de vedere) ci doar au vazut "induiosatoarele" reclame de la tv.
        • +3 (5 voturi)    
          proiect benefic (Luni, 23 iulie 2012, 21:39)

          andinny [utilizator] i-a raspuns lui luisafcb

          eu m-am informat despre proiect, de aceea il consider benefic. nici nu vad cum l-as considera altfel, cand statului ii iese 56%, peste 4 mld direct in buget, joburi si investitii in mediu, patrimoniu, infrastructura. Reclamele alea induiosatoare chiar arata realitatea din zona, care din pacate e nasoala. Mergi pana acolo si te vei convinge. Si nu dam nimic pe degeaba. Aurul il exploatam in parteneriat, iar statul nu suporta vreo cheltuiala.
        • +1 (3 voturi)    
          mda.. (Marţi, 24 iulie 2012, 11:50)

          Calinu. [utilizator] i-a raspuns lui luisafcb

          pai cum il dam degeaba? ne intra in buget vreo 4 miliarde de dolari, in economie ne intra mai mult, iar astea fara sa scoatem niciun leu de la buget. Se pare ca tu nu te-ai documentat.
    • +1 (3 voturi)    
      fac pariu cu tine (Luni, 23 iulie 2012, 21:31)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

      ca in 2013 usl va fi doar o amintire trista.
  • +7 (11 voturi)    
    ... (Luni, 23 iulie 2012, 20:09)

    costinescu [utilizator]

    l-am urmarit, din nefericire, pe acest tovaras zgonea, zilele trecute la realitatea. am retrait cu groaza momente din anul 1990 si am inceput sa ma gandesc (din nou) la emigrare, de data asta foarte serios. cred ca e singura solutie pentru a nu fi martor la ce urmeaza sa se intample in tara asta. imi pare rau de tine, romania, dar viata mea si a familiei mele e mai importanta...
  • -3 (11 voturi)    
    fiat lux (Luni, 23 iulie 2012, 20:09)

    Mazeta [utilizator]

    Interesant este că și Chițoiu, actualul ministru al economiei (din partea PNL), tot agent de publicitate pt RMGC si Chevron este.
    • 0 (8 voturi)    
      economia ar avea de castigat (Luni, 23 iulie 2012, 20:26)

      andinny [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu e vorba de agenti de publicitate aici. E normal ca domnul Chitoiu sa sustina proiectul de la Rosia Montana, caci economia tarii ar avea numai de castigat in urma lui. Direct - 4 mld. Indirect - mult mai mult. Deja peste 500 mil au intrat in Romania si asta fara sa inceapa proiectul
      • -3 (7 voturi)    
        perfect (Luni, 23 iulie 2012, 21:34)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui andinny

        Păi dacă au intrat 500 mil în economia României, până să înceapă proiectul, eu zic să o ținem tot așa. În câțiva ani ne îmbogățim fără să poluăm mediul. Toată lumea este fericită.
        • +1 (3 voturi)    
          Bani si nu numai (Marţi, 24 iulie 2012, 11:49)

          Calinu. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          o sa mai intre vreo 2 miliarde doar prin investitie dupa ce se da drumul la proiect. Si o sa intre in buget vreo 4 miliarde de dolari, tot dupa ce se da drumul la proiect. Si pe langa asta o sa reecologizeze mediul poluat de stat acolo si o sa reabiliteze patrimoniul. Iar astea fara sa polueze mediul.
          • -1 (1 vot)    
            minciuni (Marţi, 24 iulie 2012, 23:21)

            luisafcb [utilizator] i-a raspuns lui Calinu.

            nu mai credeti toate minciunile care vi se prezinta intr-o lumina asa de buna
        • +1 (1 vot)    
          ecologizare si beneficii (Marţi, 24 iulie 2012, 21:00)

          andinny [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          oricum nu se va polua mediul, el va fi ecologizat, incepand cu anul 5 al exploatarii.Si imbogatirea reala va veni doar dupa ce incepe proiectul, cand vor intra toate beneficiile in tara: si joburile, si banii pentru restaurarea patrimoniului, si investitiile in infrastructura...
  • +15 (17 voturi)    
    ********* (Luni, 23 iulie 2012, 20:10)

    Andradda [utilizator]

    Tactica stalinista a lui Zgonea nu mai are efect.
    Adica USL lanseaza pe piata o acuzatie, fara nicio dovada...
    Basescu spune ca se astepta la asemenea acuzatii...
    Iar Zgamboi a dedus din asta ca Basescu e vinovat!
    Deci, fara absolut nicio proba, Zgonea l-a scos vinovat pe Basescu, pt simplul fapt ca s-a aparat impotriva unei acuzatii.
    Hai USL, ca sunteti terminati!
    Romanii nu vor merge la vot iar Basescu se va reintoarce la Cotroceni.
    Iar dupa alegerile din noiembrie, USL va sta incolonata la portile tribunalului!
  • 0 (8 voturi)    
    investitii (Luni, 23 iulie 2012, 20:12)

    andinny [utilizator]

    cand esti presedinte si tara ti-e in criza,cine n-ar sustine investitiile straine? mai ales cea de la Rosia Montana, unde s-ar deschide mii de joburi si ti-ar aduce la buget niste miliarde numa'bune.
  • +5 (7 voturi)    
    Iar tov ilici (Luni, 23 iulie 2012, 20:42)

    ciolanos [utilizator]

    agent turism pentru zonele miniere :)).si felixovici un hot din conturile marelui cismar , si ponta un hot , hrebe un spalator de bani ca si patriciu si catarama .
    toti sunteti la fel infectilor.
  • -7 (7 voturi)    
    DA (Luni, 23 iulie 2012, 22:20)

    barossu [utilizator]

    Dupa acest interviu m-am lamurit. Votez DA.
    Am vrut sa nu ma duc la vot. Trebuie sa plece.
    • +3 (3 voturi)    
      minciuni USL (Luni, 23 iulie 2012, 23:28)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui barossu

      Mai uslamistule, dar si astea 2 comentarii iti apartin, nu este vorba de ceva ce ai dedus DUPA acest interviu:
      http://www.hotnews.ro//stiri-politic-12781183-uniunea-europeana-someaza-victor-ponta-restaureze-puterile-ccr.htm#comentariu_12782509

      http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-politic-12781358-live-text-traian-basescu-este-invitat-joi-seara-tvr-1.htm#comentariu_12782477

      Deci unde este atitudinea ta oscilanta, care te-a facut DUPA acest interviu sa-ti dai seama cum sa votezi? Sau este vorba despre dezinformare si esti un postac cu simbrie pe 30 de arginti ?
  • +4 (4 voturi)    
    Fumigene USL (Luni, 23 iulie 2012, 22:47)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Contactele nu sunt secrete. Licentele sunt dar prin legea minelor. Daca desecretizeaza licenta de la RM trebuie toate desecretizate. Mari bautori de borsi nenorocitii astia de la USL.
    • +2 (2 voturi)    
      Asa e (Marţi, 24 iulie 2012, 11:47)

      Calinu. [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      au scos asta acum, ca cei de la Universitatea din Bucuresti au decis ca Ponta a plagiat. Si cand au cerut desecretizarea contractelor practic au cerut sa se incalce legea. Se pare ca e ceva obisnuit pentru acest guvern sa incalce legea
  • +1 (3 voturi)    
    sa gandeasca putin inainte (Marţi, 24 iulie 2012, 11:44)

    Calinu. [utilizator]

    cei care fac asemenea acuzatii nu se gandesc nici la soarta oamenilor din Rosia Montana care asteapta de ani de zile sa inceapa proiectul asta, nici la efectul unor asemenea acuzatii in economie! Nu e de mirare ca investitiile straine s-au oprit complet si ca euro e la maxim istoric in fiecare zi, daca ei folosesc proiecte economice in lupta politica.
    • +1 (1 vot)    
      investitii (Marţi, 24 iulie 2012, 21:10)

      andinny [utilizator] i-a raspuns lui Calinu.

      de fapt, cei care fac astfel de acuzatii nu au fost niciodata in Rosia Montana ca sa vada cat de rau o duc oamenii aia si cata nevoie au de acest proiect. E nasol ca prin asemenea declaratii se transmite un semnal negativ si altor investitori, cand ar trebui sa atragem investitiile, nu sa le indepartam
  • 0 (0 voturi)    
    Mai combativi tovarasi... (Marţi, 24 iulie 2012, 13:13)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Valeriu Zgonea de la comitet a primit o indicatie de "sus" cum sa atace problema ... Bla,bla, bla,...