Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic
Intalnire online

Traian Basescu: Daca nu as fi fost manat de gandul rapidei recuperari a credibilitatii Romaniei, si eu as fi indemnat la neparticipare la referendum / Tot sistemul institutional trebuie resetat prin atacarea la CCR - acum posibila - a hotararilor abuzive ale Parlamentului

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 22 iulie 2012, 18:46 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: HotNews / DP
Presedintele suspendat Traian Basescu a discutat online cu cititorii HotNews.ro. Cu mai putin de o saptamina inaintea referendumului din 29 iulie, Traian Basescu a dialogat cu cititorii despre motivele care au dus la suspendarea sa, campania electorala, scenariile politice post-referendum si perspectivele economice ale Romaniei.


Nota Redactiei:
  • Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.
  • Va rugam sa nu adresati mai mult de doua intrebari pentru a da posibilitatea invitatatilor sa raspunda la cat mai multe probleme ridicate de cititori. Postarile lungi sau care contin mai mult de doua intrebari nu vor fi validate
  • Cele mai bune intrebari de la cititori vor fi preluate intr-un interviu realizat de Cristian Pantazi

Citeste si:



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

40357 vizualizari

  • 1&2 (Luni, 23 iulie 2012, 8:14)

    Daniels22026 [utilizator]

    1. Domnule Presedinte, dupa reintoarcerea dumneavoastra la Cotroceni, cred ca este foarte posibil ca parlamentul sa va demita iarasi, imediat. Dizolvarea parlamentului de catre presedinte ar fi morala in acest caz, insa neconstitutionala. Ati incalca moralitatea sau Constitutia ?

    2. Dupa lovitura de stat si toate faradelegile ultimelor saptamini, desi luptati cu toata puterea, recunoasteti va rog ca in adincul sufletului exista tentatia sa pierdeti aceasta lupta, si sa va luati o binemeritata vacanta.
    • raspuns (Luni, 23 iulie 2012, 11:07)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Daniels22026

      1. Parlamentul nu se poate dizolva decit in conditii constitutionale. In mod categoric eu voi reveni la Cotroceni, dar va trebui sa coabitez cu actuala majoritate pentru stabilitatea tarii. Instabilitatea politica in momentul de fata este cea care ne face total neatractivi pentru investitii si in acelasi timp a dus la o depreciere masiva a leului. In ultimele 23 saptamini, prin devalorizare pensionarii au pierdut mult mai mult decit prin introducerea temporara a contributiei de 5,5% pentru sanatate.
    • r2 (Luni, 23 iulie 2012, 11:08)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Daniels22026

      Intrebarea dvs. ma trimite in sufletul meu. Recunosc, pentru ca nu va pot minti, ca am sentimentul ca mi-am facut datoria si privesc cu oarecare relaxare la ziua de 29 iulie excat din acest motiv. Daca romanii vor vrea, imi voi duce mandatul pina la final, daca nu - plec cu constiinta impacata.
  • Doua intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 8:15)

    Victor [anonim]

    Domnule Preşedinte,

    V-aş ruga să îmi răspundeţi la două întrebări:

    1. În actualul parlament a existat în anul 2009 o majoritate clară care v-a prezentat o propunere de premier, însă dvs. aţi respins-o. Nu consideraţi acum, privind retrospectiv, că ar fi fost mai bine pentru evoluţia democraţiei în România – în special pentru evitarea ajungerii la un „război total” între principalele forţe politice – să-i încredinţaţi atunci lui Klaus Johannis mandatul de a forma guvernul?

    2. De vreme ce în 2007 aţi afirmat public că impunerea unui cvorum pentru validarea referendumului este un abuz, nu credeţi că ar fi cinstit ca, dacă veţi fi învins la referendumul din 29 iulie 2012, dar nu se vor prezenta la vot jumătate dintre alegători, să demisionaţi necondiţionat?

    Vă mulţumesc anticipat.
    • r1 (Luni, 23 iulie 2012, 11:11)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Victor

      1. Victor, un prim ministru care nu are sustinerea unui partid parlamentar in timp de criza cum a fost 2009-2010 si chiar parte din 2011, nu are nici o sansa sa impuna masurile necesare redresarii economice. De aceea si acum cred ca solutia mea a fost corecta.
      Daca discutam insa de simpatie si imagine, trebuie sa-ti spun ca si eu il simpatizez pe Johannis.
      2. Moral este ce este legal. Iar acum legala este demiterea presedintelui cu un cvorum de 50% plu 1. In acelasi timp, trebuie sa stii ca un presedinte nu poate actiona doar sentimental si moral. Uneori, are de facut ce trebuie, iar acum principala problema a Romanie este stabilitatea politica. Apropo, crezi ca am simtit cea mai mica placere anuntind reducerea salariilor? Din pacate, a trebuit s-o fac.
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 8:15)

    Nelu [anonim]

    Domnule presedinte,

    Cum puteti fi contactat- adresa email- in perioada de pana la referendum ?
    Ati pomenit de o lovitura de stat. Daca aceasta este mai mult decat o figura de stil, nu ar fi trebuit sa declarati stare de urgenta si sa dizolvati Parlamentul ?

    Multumesc.
    • r (Luni, 23 iulie 2012, 11:12)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Nelu

      Adresa de email neschimbata.
      Da, a fost o lovitiura de stat, pe care acum USL incearca s-o ascunda sub legitimitatea votului popular. Cu certitudine nu le va reusi.
  • Electorat, Lovitura de stat (Luni, 23 iulie 2012, 8:15)

    Vlad [anonim]

    Bună ziua Domnule Presedinte.

    Sunteti de acord cu mine atunci când spun că multă lume habar nu are , nu numai cu cine voteaza, dar multă lume habar nu are ce votează?
    În sensul că multă lume speră că presedintele personal le va mări pensiile sau micsora taxele.

    - Întrebarea 1 : Daca sunteti de acord cu mine cam cât din electorat (procentual) credeti că votează orbeste sau cu stomacul?

    Ar trebui in scoli introdus un nou obiect "Institutiile statului si doctrine politice" pe care elevii sa-l studieze in liceu in clasa a 9 a sau a 10 a, chiar inainte de a primi cartea de alegator.

    - Întrebarea 2 : Ati declarat : "Suntem în faţa unei lovituri de stat în desfăşurare". Credeti că au avut parte de ajutor din partea altor state?

    Va multumesc. Succes la alageri !
    • r (Luni, 23 iulie 2012, 11:14)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Vlad

      1. Nu cred ca aprecierea ta poate fi generalizata. De 20 de ani de cind fac politica, am constatat ca intelepciunea colectiva este deasupra parerilor noastre individuale. Te vei convinge pe 29 iulie.
      Da, ar tb sa studiem temeinic in liceu despre institutiile statului si doctrinele politice.
      2. Da, este o lovitura de stat in desfasurare careia romanii ii pot pune capat pe 29 in interes national. Nu au avut sprijin din alte state, dar nu putem spune ca nu au fost si state care s-au bucurat.
  • referendum (Luni, 23 iulie 2012, 8:15)

    Dan Teca [anonim]

    1. Domnule Preşedinte,
    Aţi fost legitimat prin vot la alegerile trecute şi românii v-au dat un mandat de 5 ani.
    Cei care îşi doresc ca mandatul acesta să fie întrerupt înainte de termen vor merge la vot şi vor vota DA.
    Toţi ceilalţi, fie că nu se prezintă fie că votează NU, e clar că nu-şi doresc demiterea Preşedintelui, ci de fapt îşi dau acordul tacit sau exprimat prin vot pentru rămânerea sa în funcţie.
    Aşadar, nu credeţi că cifrele care trebuie comparate sunt ale celor care-şi doresc (votând DA) şi ale celor care nu-şi doresc (votând NU sau neprezentându-se la vot) demiterea preşedintelui?

    2. De ce puneţi românii într-o astfel de situaţie, extrem de dificilă, îndemnându-i să meargă la vot şi să valideze prin prezenţa lor acest referendum organizat pentru a legitima o lovitură de stat?
    Nu credeţi că tocmai boicotarea acestui simulacru de referendum, ar fi un semnal extrem de puternic, transmis întregii lumi, că românii nu acceptă călcarea în picioare a democraţiei?
    • r (Luni, 23 iulie 2012, 11:18)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dan Teca

      1. De acord cu rationamentul tau. Singurul lucru extrem de important este legat de proportia votanti NU si cei care stau acasa, pe de o parte, si votanti DA. Eu cred ca cei cu DA vor fi mult mai putini.
      2. Stiu ca atitudinea mea ii pune pe romani intr-o situatie extrem de dificila. Trebuie sa-ti spun ca obiectivul meu nu a fost acesta, ci ideea ca prin vot romanii pot arata ca democratia este instaurata generalizat in poporul roman. Asta ne-ar fi permis o mult mai rapida reabilitare ca tara in interiorul UE, pentru ca ar fi demostrat ca poporul este deasupra clasei politice. Sigur, si varianta neprezentarii este una valabila, si inteleg sensibilitatea celor care nu vor participa la vot pentru a nu legitima lovitura de stat. Daca nu as fi fost minat de gindul rapidei recuperari a credibilitatii Romaniei, si eu as fi indemnat la neparticipare.
  • Pragul la referendum (Luni, 23 iulie 2012, 8:16)

    Andrei Cuza [anonim]

    In 2007 ati declarat ca pragul de 50%+1 este o manevra a politicienilor, care nu vor sa tina seama de vointa poporului. Ce v-a facut sa va razganditi?
    • r (Luni, 23 iulie 2012, 11:18)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Andrei Cuza

      Vezi raspunsul de mai sus
  • post-referendum (Luni, 23 iulie 2012, 8:19)

    Gabi [anonim]

    1. Sunteti constient ca veti ajunge o Yulia Tymoshenko a Romaniei ?
    2. Nu credeti ca daca v-ati fi detasat de mogulii PDL care, chiar daca nu recunoasteti, au furat de-au rupt, acum nu erati la referendum, sau, daca erati, il castigati ?
    V-as fi urat good luck pe 29, dar, chiar daca il castigati, metodele Felix din spate va vor da invins.
    Vant bun din pupa !
    • r (Luni, 23 iulie 2012, 11:19)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Gabi

      1. Nu.
      2. Categoric da. De aceea nici nu i-am protejat impotriva justitiei. Dar cu cine guvernam?
  • Relatia \romaniei cu Federatia Rusa (Luni, 23 iulie 2012, 8:20)

    Andrei Cuza [anonim]

    Cum va explicati relatiile cel putin reci ale Romaiei cu Rusia pe perioada mandatelor dumneavoastra?
    • r (Luni, 23 iulie 2012, 11:20)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Andrei Cuza

      Simplu: politica externa extrem de viguroasa de orientare a tarii pe relatia transatlantica nu reprezinta chiar bucuria Federatiei Ruse, dar eu am considerat ca o astfel de politica pune Romania in securitate pe termen lung.
  • UE (Luni, 23 iulie 2012, 8:20)

    Dax [utilizator]

    Domnule Presedinte,

    Crede-ti ca este posibil ca USL sa urmareasca excluderea Romaniei din UE ?
    In acest caz nu mai exista nimeni care sa-i traga de urechi cand derapeaza, ca sa nu mai vorbim de ce aranjamente financiar-economice pot face !
    Cred ca asta este miza, nu postul d-voastra.
    Sa auzim de bine
    Constantin Lupu
    • r (Luni, 23 iulie 2012, 11:22)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dax

      Nu. USL nu urmareste excluderea Romaniei din UE, dar USL nu intelege ca un UE este un club al valorilor democratice. Din acest motiv, ne-au impins deja in izolare. Cu efecte deja clare ce se vor manifesta in restringerea drepturilor noastre ca stat membru in interiorul UE. Referendumul din 29 iulie este fundamental pentru recuperarea rapida a deficitului de credibilitate pe care tara il are acum ca stat de drept.
      Pe de alta parte, miza destituirii mele este ca puscariabilii USL sa poata numi functiile de conducere in Parchetul General, la DNA si la Inalta Curte, pentru a-si putea proteja coruptii.
  • Fraudare Referendum (Luni, 23 iulie 2012, 8:22)

    Eugenia [anonim]

    1) De ce Presedintele sau partidele care-l sustin nu au sesizat CCR asupra neconstitutionalitatii intregii Ordonante/Legi a referendumului, caci nu numai intervalul de desfasurare ci mai ales neraportarea in detaliu a listelor suplimentare si locatiile de vot aberante vor inlesni fraudarea?
    2) De ce nu intelege Presedintele ca prezenta sustinatorilor sai la vot va duce la succesul initiatorilor? Cei mai putin informati ii vor urma indemnul si rezultatul va fi demiterea.
    • r (Luni, 23 iulie 2012, 11:23)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Eugenia

      1. A fost sesizata CCR pe tema de la punctul 1 al intrebarii.
      2. Inteleg acest risc si sint convins ca fiecare va face cum crede.
  • alegeri libere (Luni, 23 iulie 2012, 8:22)

    aurelia [anonim]

    domnule presedinte, in cazul in care veti castiga la referendum, reintors la cotroceni, puteti, apoi, dizolva parlamentul ca sa faceti cum s ar zice curatenie si declara alegeri anticipate ca una un referendum alta e alegeri libere, dupa parerea mea - multumesc
    • r (Luni, 23 iulie 2012, 11:23)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui aurelia

      Conform Constitutiei, este imposibil. Presedintele nu poate dizolva Parlamentul decit in conditii speciale.
  • Sinteti garantul respectarii statului de drept (Luni, 23 iulie 2012, 8:22)

    mnicku [anonim]

    D-le Presedinte


    In ultimele 2 luni au fost incalcari foarte grave a : legilor RO, Constitutiei RO, principiilor statului de drept .
    >>Ce masuri o sa luati dupa 29 06 pentru tragerea la raspundere a celor vinovati de incalcarea legii - lovitura de stat - si in cazul reprezentarii la CE fara mandat semnat de dvs? – ma refer aici la D Voiculescu , V Ponta , C antonescu ,Marga

    >> Ce masuri o sa luati pentru ca cele intimplate sa nu se mai repete ?
    • r (Luni, 23 iulie 2012, 11:24)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui mnicku

      Sint convins ca instituiile statului isi vor face datoria. Si cei responsabili de situatia in care Romania a fost aruncata vor raspunde in fata legii.
      Trebuie revizuita Constitutia.
  • 2 intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 8:24)

    george [anonim]

    Dl Presedinte,

    1.La momentul cind l-ati numit pe Ponta ca PM stiati de problemele pe care le avea (plagiat, legatura strinsa cu nastase, voiculescu etc) si consider ca puteati sa evitati acest episod neacordindu-i acest post si asta probabil se aplica pt multi ministri ai cabinetului ponta.
    2. Stim toti ca usl va fura la alegeri si inca masiv asa ca ar trebui sa va pregatiti pt asta. De ce nu cereti totusi oamenilor sa stea acasa si absenteismul este expresia unei optiuni.
    3.Revenit la Cotroceni (multi romani va doresc asta) vrem sa stim in ce mod o sa reparati dezordinea si distrugerea democratiei care s-a facut de usl?

    Multa bafta la referendum
    • r (Luni, 23 iulie 2012, 11:25)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui george

      1. Nu stiam situaitia cu plagiatul lui Ponta
      2. Voi reflecta la propunerea ta
      3. Tot sistemul institutional trebuie resetat prin atacarea la CCR - acum posibila - a hotaririlor abuzive ale Parlamentului
  • Cum ne protejam impotriva ticalosilor ? (Luni, 23 iulie 2012, 8:24)

    ioan drimus [anonim]

    Domnule Președinte,

    Ce regret eu, în mandatul dumneavoastră este că nu ați reușit încă să puneți stavilă "sistemului ticăloșit" . Va înțeleg, pentru a formă o majoritate, ați fost constrâns să de împrejurări să fiți mai îngăduitor cu ticăloși care au populat partidele și mediul de afaceri parazit, lipit de fostul arc guvernamental. Cele m,ai grave caracteristici al acestui sistem este praduirea banului public, o prea mare putere (discreționara) asupra banilor public din partea puterii politice și în sfârșit o mare carență în ce privește mass media. Propagandă și denaturarea informațiilor este o caracteristică a regimurilor totalitare, dictatoriale. Desigur, nu ar fi fost democratic să se ia măsuri de restricționare a libertății de exprimare; însă ar fi fost posibil să se facă legi care să oblige propagandiștii și manipulatorii să fie obligați de justiție să publice pe banii lor (în aceleași condiții de timp și de audiența în care s-a făcut dezinformarea) și o corecție (informare că postul respectiv a procedat la dezinformare și emisiuni care să explice și să contracareze efectul dezinformării. Acum nu știu ce se mai poate face în acest sens.
    Întrebarea mea este dacă, în condițiile în care se organizează referendumul putem să avem garanția că nu vor intră în urne (sau pe listele cu votanții) un număr impresionant de voturi care să denatureze scrutinul; Desigur, o supraveghere cu camere video ar putea împiedică astfel de fraude; .... dar mă îndoiesc că organizatorii ar acceptă așa ceva.
    Sigur, există și posibilitatea că să se instaleze camere în exterior, (de către cei care sunt mai interesați să nu se fraudeze), că să se poată contoriza numărul celor care intră și ies în secția de votare și să se compare cu listele. Va întreb dacă susținătorii dumneavoastră din partide sunt dispuși la un astfel de efort ?
    • r (Luni, 23 iulie 2012, 11:27)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui ioan drimus

      A fost lupta mea continua cu sistemul ticalosit si partial ii vedeti deja judecati si condamnati (Ministrul Muresan, Iacubov, Vinctu, Nastase) si vor continua condamnarile, cu certitudine. Dar pentru a avea succes aceasta lupta trebuie continuu sustinuta si de oameni politici, si de populatie.
      Nu avem in momentul de fata garantia ca referendumul nu va fi fraudat. In ceea ce priveste instalarea camerelor, ramine de vazut daca o va face Guvernul.
  • fraudare (Luni, 23 iulie 2012, 8:26)

    Marius-catalin [anonim]

    Dle presedinte,
    se inmultesc alarmant indiciile ca USL intentioneaza o fraudare masiva a votului la referendum:sectii de votare fantoma,prelungirea aberanta a orarului de votare,mai nou eliminarea statisticii oficiale a votului pe liste speciale,etc.
    In fata acestor abuzuri in desfasurare,dvs si staff-ul dvs manifestati o apatie cel putin ciudata.
    Aveti un plan concret de contracarare a acestei situatii?
    • r (Luni, 23 iulie 2012, 11:28)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Marius-catalin

      Sint mult mai multe abuzurile de care USL poate fi suspectat petru fraudarea referendumului. Sper sa le indrepte pina la referendum.
  • Buna ziua, domnule presedinte (Luni, 23 iulie 2012, 8:30)

    bigbrother [utilizator]

    Va rog intr-o fraza clara si concisa sa ne spuneti de v-am realege.
    Cum vedeti Romania peste 10 ani de acum incolo?

    Multumesc
    • r (Luni, 23 iulie 2012, 11:29)

      Traian Basescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui bigbrother

      1. Pentru ca sint garantul progresului functionarii statului roman si a justitie.
      2. O vad bine, si consolidata in UE si NATO. De asemenea, ii vad pe romani traind mult mai bine ca azi: o Romanie cu autostrazi, cu partide mult mai atasate interesului national, cu politica de mediu sustinuta de populatie.
  • Aminarea "reintregirii" salariilor - greseala (Luni, 23 iulie 2012, 8:30)

    Adrian N. [anonim]

    Domnule presedinte,

    Va salut cu respect si va doresc mult succes pe 29 iulie (si eu voi vota NU). Am doua intrebari, la care va rog sa raspundeti:

    1. Cine este consilierul care l-a sfatuit pe MRU sa amine "reintregirea" salariilor? Observati, va rog, miscarea usl, rapida in acest sens, imediat dupa inscaunare.
    2. Cine este cel care v-a sfatuit pe Dvs. sa aminati reintregirea respectiva?

    Par intrebari banale, dar o actiune a Dvs. sau a guvernului in acest sens ar fi lasat fara o buna parte din "munitie" pe cei care au actionat pentru suspendarea Dvs.
    Va multumesc pentru raspunsuri si va doresc sa iesiti cu bine din aceasta incercare.
  • Piata Universitatii (Luni, 23 iulie 2012, 8:33)

    costindm [anonim]

    Domnule Presedinte,

    daca-mi aduc bine aminte acum vreo 3 ani ati fost in Piata Universitatii si ati promis ca veti reveni la fiecare 3 luni. Adevarat sau nu ?
  • ReferenDUM-DUM (Luni, 23 iulie 2012, 8:35)

    premeRUS Plagarus [anonim]

    Domnule Presedinte ales,
    Nu va surade ideea de a participa la referenDUM-DUM,si sa ne invalidam voluntar voturile si implicit acest simulacru democratic al celor 256 de criNULI politici ??!! Ar fi o invalidare in plus fata de cea confirmata de C.C.!!!!
  • De ce ? (Luni, 23 iulie 2012, 8:35)

    Adrian [anonim]

    Domnule Presedinte,

    Candva in 1989 am iesit in strada odata cu pritenii, colegii si majoritatea romanilor. Au fost oameni care au murit, oameni care au innebunit si restul, restul au ramas dezamagiti. De ce?
    De ce s-au inchis toate fabricile in care lucrau mii de oameni si care exportau ?
    De ce atunci economia era "bolnava" si acum e "cancerigenena" si cu "metastaze" ?
    De ce oamenii sunt tristi?
    De ce tinerii emigreaza ?
    De ce copii isi doresc sa invete in alte tari ?
    De ce sunt gropi pe strazi ?
    De ce "romanii" isi sufla nasul pe jos si mananca seminte pe strada ?
    De ce nu exista politisti care aplca legile?
    De ce in alte tari se poate?
    De ce strazile sunt murdare ?
    De ce turismul este o ruina ?
    De ce nu mai avem sportivi ?
    De ce se construieste dezordonat in orase ?
    De ce trebuie sa dam spagi ?
    De ce platim exagerat de multe taxe ?
    Unde se duc banii?
    De ce nu imi sustine propria afacere decat daca fur si pacalesc statul ?
    De ce nu imi dati bani sa fac agricultura ?
    De ce cumpar ceapa din Egipt mai ieftina decat cea romaneasca ?
    De ce dumneavoastra politicienii mintiti intr-una ?
    De ce batranii sunt batjocoriti ?
    De ce spitalele sunt ruine ?
    De ce doua asistente medicale care sustin o sectie cu 40 de bolnavi fac puscarie pentru ca au fost la wc sau au fosta sa manance si intre timp un bolnav a murit sau o sectie ia foc ?
    Ehe, si multe ar mai fi.
    Nu puteti raspunde, stiu

    De ce scriu ? De ce am ramas in Romania ? De ce platesc impozite si taxe acestei tari ?
    De "prost".

    Tara ce imi da la schimb ?
  • Intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 8:36)

    Crissa [anonim]

    Va e teama de redeschiderea Dosarului Flota, care acum este suspendat si nu solutionat?
  • intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 8:37)

    Emil Calinescu [anonim]

    Domnule presedinte, 2 intrebari am pentru dumneavoastra:

    1. Vi se pare firesc ca la alegerea Presedintelui sa nu fie nevoie de jumatate + 1 prezenta la vot, in timp ce la demiterea sa da? Eu tocmai am absolvit o facultate de drept (ce-i drept, la fabrica de diplome a Corinei Dumitrescu). In dreptul Civil, atat cat l-am invatat eu, este un principiu: contractul se desface in aceleasi conditii in care s-a semnat. Lasand la o parte modul cum a fost schimbata legea de vreo 3 (in 2007, ulterior, acum), nu vi se pare moral sa fie aceleasi reguli si la alegere, si la demitere?

    2.Neprezentarea la vot si mai ales instigarea la neprezentare nu sunt nedemocratice si nitel Neconstitutionale? Adica reglementarea in sine. Eu ma duc la vot. Nu conteaza cum votez, dar ma duc. Doar ca din cauza ca altii nu s-au dus (iar altii au instigat sa nu se duca) votul meu se anuleaza. Adica m-am dus degeaba. Nu mi se incalca dreptul meu la vot? Adica libertatea unui om este pana in momentul in care incalca libertatea altui om. Asa stiam eu.

    Legat de acest lucru, o singura sugestie: totul s-ar rezolva usor cu votul obligatoriu.

    Cam atat. O zi buna tuturor!

    Emil Calinescu, blogger
  • Grupul minoritatilor (Luni, 23 iulie 2012, 8:39)

    Andrei T. Marcus [anonim]

    Domnule Presedinte,

    Ce parere aveti despre evolutia din prezent a Grupului minoritatilor si care credeti ca va fi pozitia acestora in viitorul apropiat?

    Nu am vazut o reactie clara la mesajul Dlui. Antonescu de la motiunea de cenzura sau la raspunsul oferit atunci de Aurel Vainer, deputatul evreu...

    Va multumesc.
  • despre alegeeri si nu numai (Luni, 23 iulie 2012, 8:39)

    CNBC [utilizator]

    Domnule Presedinte, nu considerati ca este mai bine sa indemnati oamenii sa nu participe la acest puci sustinut de catre USL, plecand de la premisa ca insasi neparticiparea la vot poate fi considerata un vot de blam la adresa celor care au organizat acest referendum? Cum vedeti coabitarea in cele 3-4 luni ramase dupa castigarea sau invalidarea referendumului, pana la alegerile parlamentare cu actualul guvern/parlament? Va multumesc si va urez mult succes.
  • Cvorum (Luni, 23 iulie 2012, 8:40)

    Saqer [anonim]

    Intrebare: Daca la referendumul din 29 iulie veti fi votat de 5-6 milioane de cetateni pt a NU mai fi presedinte, va veti da demisia, chiar daca nu se va intruni nr necesar de voturi pt a fi validat referendumul,?
    VA intreb, intrucat la alegerile din 2009 ati fost ales cu cca 5 milioane de voturi, dintr-un total de peste 9 mil.
    Nu ma astept sa raspundeti la aceasta intrebare, iar daca o veti face, sigur veti ocoli raspunsul.
  • Intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 8:41)

    Nicu Mihai [anonim]

    Ati fost cinstit si corect fata de natiunea romana?
  • Domnule Presedinte Basescu, (Luni, 23 iulie 2012, 8:43)

    Vali [anonim]

    In cazul in care veti fi demis, o sa va implicati ACTIV in sustinerea candidaturii la prezidentiale a lui Mihai Razvan Ungureanu ?

    Multumesc.
  • Intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 8:43)

    catalin_mattei [utilizator]

    1. "Lovitura de stat" este un termen extrem de dur si cu rezonanta in mediul investitional. Aceste mesaje conduc la alterarea mediului de afaceri chiar daca este un termen impropriu fiind mai mult o tema de campanie decat o realitate. Cat credeti ca va lua Romaniei ca sa corecteze "derapajele acestea de limbaj si mai ales cu ce pret?
    2. De foarte multe ori ati fost cel care la nivel de discurs ati cerut promovarea tinerilor valori. In acest context cum vedeti promovarea Elenei Basescu ca si europarlamentar mai ales ca multi ytineri va acuza pe acest subiect de nepotism si aveti parte de acea eticheta " una vorbeste si alta face"?
  • Majoritati si decizii CCR (Luni, 23 iulie 2012, 8:44)

    lucian11 [utilizator]

    Domnule Presedinte,

    In 2007 ati sustinut validarea referendumului de demitere al presedintelui si in cazul unei prezente la vot mai mici de 50%. CCR a validat atunci referendumul desi prezenta a fost de 44.45%. In urma rezultatului referendumului nimeni, nici macar unul din cei 322, nu a ignorat votul majoritatii (75% au votat impotriva demiterii) si asa ati ramas presedinte.

    Intrebarea 1: Pe 29 iulie 2012, daca CCR, contrar precedentului din 2007, va invalida referendumul din cauza prezentei la vot de sub 50%, dumneavoastra, Presedintele suspendat al Romaniei, veti ignora votul majoritatii?

    Intrebarea 2: Considerati ca decizia CCR din 2012 privind invalidarea referendumului la o prezenta mai mica de 50% este demna de luat in seama din moment ce o contrazice pe cea din 2007?
  • Domnule Presedinte, (Luni, 23 iulie 2012, 8:45)

    adrian [anonim]

    Ce parere aveti despre jurnalistii care au primit grade? Stiati despre asta?
  • Stop - decredibilizarii statului Roman (Luni, 23 iulie 2012, 8:45)

    MirceaIo [utilizator]

    De ce nu le aduceti aminte romanilor cat de prost o duceau inainte de 2004? In momentul in care Adrian Nastase conducea Romania.
    Pentru a evita abuzurile si elimina suspiciunile de ce nu se foloseste un soft care sa verifice votul multiplu?
    De ce nu ati dizolvat parlamentu inainte de suspendare?
    Ce s-a intamplat in ultimele saptamani in Romania este o lovitura de stat camuflata sub o falsa umbrela a democratiei din seria: Nastase a incercat sa se sinucida, Basescu a lovit un copil, Ponta nu a plagiat, etc etc (minciuni, minciuni, minciuni)! Eu va spun ca e inacceptabil sa fortezi reprezentanti ai institutiilor statului sa minta: dr. Lascar a spus ca Adrian Nastase a fost strapuns de un glont care a traversat gatul, ulterior intrand in clavicula (era prezentat la tv reconstituira traiectului glontului). Chiar daca adevarul absolut e o tema filosofica, o minciuna o poate fi sesizata si de un om de rand.
  • ... (Luni, 23 iulie 2012, 8:45)

    adi [anonim]

    De ce ati ales sa indatoreze Romania si a folosit banii pentru clientele de partid, in loc sa ii foloseasca pentru investitii? Acum romanii trebuie sa plateasca, fiecare, cateva mii de euro – evident, bani pe care trebuie sa ii produca, nu sa ii scoata direct din buzunar, dar care ii priveaza de servicii si drepturi?
  • Domnule Traian Basescu (Luni, 23 iulie 2012, 8:46)

    Emil [anonim]

    Cand Roberta Anastase a numarat 160 de voturi in los de 80, pt a taia pensile si salariile, aia nu a fost lovitura de stat? cand PDL-istii au fugit cu urnele, in momentul motiunii de cenzura in urma careia a cazut Guvernul MRU, aia nu a fost lovitura de stat? In momentul in care, la Paris, s-a votat o data la 3 secunde, aia nu a fost lovitura de stat?
  • fara sustinere? (Luni, 23 iulie 2012, 8:47)

    cosmin [anonim]

    Unde sunt Elena Udrea, Roberta Anastase, Gheorghe Falca, Gheorghe Stefan, Adriean Videanu in aceasta campanie? Ei nu va mai sustin?
  • O intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 8:47)

    Rubik [anonim]

    Domnule ex-presedinte al Romaniei as avea o intrebare pentru dumneavoastra.

    De ce ati sustinut inchiderea spitalelor si scolilor?
  • pt domnul basescu (Luni, 23 iulie 2012, 8:47)

    Avram Alice [anonim]

    De ce v-ati implicat in proiectul Rosia Montana si ce beneficii aveti pentru lobbyul facut companiei Rosia Montana Gold Corporation?
  • Intrebare pentru domnul Basescu (Luni, 23 iulie 2012, 8:47)

    Alex [anonim]

    Daca va reveni la Cotroceni, domnul Basescu pe cine si-ar dori prim-ministru, in locul lui Ponta?
  • Rosia Montana (Luni, 23 iulie 2012, 8:49)

    Dan [anonim]

    Domnule Presedinte,

    Ati avut in ultimul an o atitudine nu numai pozitiva ci explicita de incurajare a finalizarii acestui proiect in ciuda opiniilor contrare formulate de o parte a societatii civile, opinii la care s-au raliat din diverse motive si o parte din cei care sunt acum la guvernare.

    Tinand cont ca este un subiect sensibil cu potential de a induce o fractura in societatea romaneasca:

    1. credeti ca ati pierdut votanti potentiali la referendum din cauza opiniei dumneavoastra?

    2. daca va intoarceti la Cotroceni veti milia in continuare pentru finalizarea neintarziata a acestui proiect?

    Multumesc.
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 8:50)

    M.Olaru [utilizator]

    Proiecte precum cel de la Rosia Montana vor fi demarate fara a se tine cont de opinia publica.
    Ce va face daca nu va mai fi presedinte? Fie acum, fie in 2014? Ce planuri de viitor are?
  • Domnule presedinte (Luni, 23 iulie 2012, 8:50)

    Anna [anonim]

    De ce l-a tradat pe Petre Roman, cel care l-a incurajat si sustinut la inceputul carierei politice?
  • .... (Luni, 23 iulie 2012, 8:51)

    sorin zanfir [anonim]

    De ce a acceptat nominalizarea lui Mihai Razvan ungureanu ca premier? Dar a lui Victor Ponta?
  • Test revelator (Luni, 23 iulie 2012, 8:52)

    Dan [anonim]

    Domnule Preşedinte,

    Nu credeţi că acest referendum este în fapt un test al sistemului politic românesc şi a structurii de stat pe care aţi construit-o, îmreună cu partenerii şi populaţia care v-a susţinut, în aceşti ani în care aţi fost la putere?
    Nu verificăm acum dacă temelia casei este rezistentă?
    Dacă se dărâmă la prima furtună nu înseamnă că n-a fost costruită tocmai trainic?
    Dar dacă rezistă, ce semnificaţie are?
    Credeţi că vom trece acest test?

    Succes!
  • ... (Luni, 23 iulie 2012, 8:54)

    adi [anonim]

    Va retrageti din politica in 2014?
  • Autostrazi (Luni, 23 iulie 2012, 8:54)

    Emil [anonim]

    Avem nevoie de autostrazi sau isi mentine declaratia de acum cativa ani, cand spunea ca nu avem nevoie de ele?
  • Prea putin (Luni, 23 iulie 2012, 8:54)

    ion [anonim]

    Domnule presedinte, eu zic ca aceasta erodare a popularitatii lui Basescu si a PDL se datoreaza faptului ca in anii acestia cand au fost la putere au facut prea putine lucruri, sau macar mai putin decat se astepta lumea de la ei. De ce nu s-a reformat cu adevarat sanatatea, de ce nu s-a reformat invatamantul, de ce nu s-a reformat justitia, etc, de ce nu s-au luat masuri care sa ajute economia cu adevarat? Care au fost piedicile?
    Daca dupa referendum pica Basescu o sa urmeze alegeri, vedeti pe cineva care sa lupte cu Antonescu?
    Daca ramaneti presedinte o sa urmeze 2 ani (sau cat au mai ramas din mandat) de lupta oarba cu Ponta(din pacate USL va obitne peste 50% la parlamentare), din care singurul invins va fi poporul?
  • intrebarile mele (Luni, 23 iulie 2012, 8:54)

    comentez [utilizator]

    Ma bucur ca am ocazia sa dialoghez cu dumneavoastra.

    Intrebarile mele:

    1.Ce parere aveti despre tonul discutilor din ultima vreme, in special despre tactica devalorizarii adversarilor politici? Cum s-ar putea si altfel?

    2.Este ceva ce apreciati in mod sincer la adversarii dumneavoastra politici? Ce ati invatat sau ati vrea sa invatati de la ei pentru a deveni mai bun?

    Multumesc!
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 8:54)

    Avram Alice [anonim]

    Domnule Basescu,unde este Aleodor Manolea? Unde sunt ceilalti doi care il sustineau energetic in campanaia electorala? Daca nu au existat, cum explica prezenta lui Manolea in campania lui si cu ce se ocupa acesta exact?
  • Domnule Presedinte, (Luni, 23 iulie 2012, 8:54)

    adrian [anonim]

    Cum vedeti relatia cu Rusia?
  • Referendum (Luni, 23 iulie 2012, 8:55)

    Fantomas [anonim]

    Cand era Ministru Transporturilor de ce nu a propus modificari legislative pentru a pastra navele NAVROM, PETROMIN si ROMLINE sub pavilion romanesc si a incuraja crearea de companii subsidiare in Libia, Malta, Panama s.a..m.d., care evident ca au scapat de sub controlul autoritatilor romanesti?
  • Reorganizarea administrativ-teritoriala (Luni, 23 iulie 2012, 8:55)

    Mircea Rusnac [anonim]

    Buna ziua, domnule Presedinte.

    De aproximativ un an asteptam trecerea la reorganizarea administrativ-teritoriala, care cred ca este o necesitate pentru mersul inainte al tarii. Va rog sa imi spuneti daca aceasta mai este posibila, daca s-ar putea face in limitele regiunilor istorice si daca posibilele noi regiuni ar putea fi organizate dupa modelul landurilor germane, cu guverne si parlamente proprii si cu unele atributii ramase guvernului central.

    Va multumesc.
  • Participam sau n? (Luni, 23 iulie 2012, 8:58)

    Cat-e-ceasul [utilizator]

    Domnule Presedinte, as vrea sa aflu de la cea mai sigura sursa, adica Dvs, daca trebuie sa ma prezint pe 29 la vot si sa votez NU , sau e mai bine sa nu ma prezint. In ultima saptamana parerile sunt atat de impartite incat toata lumea e bulversata. Mentionez ca sunt un sustinator al Dvs , v-am votat de fiecare data si acum as vrea sa stiu care credeti Dvs ca e cea mai buna solutie. Daca nu imi raspundeti, o sa particip la referendum si o sa votez NU. Va multumesc.
  • Traian Basescu discuta online cu cititorii luni (Luni, 23 iulie 2012, 8:59)

    Rodica Bratu [anonim]

    Buna sa va fie inima! Am mai vorbit cu Dvs sau consilierii,pe mail(problema cu Duminica Orbului ).Am 56 de ani,inginera,de 2 ani am emigrat in Spania,cu sotul meu.Am muncit in tara,peste 25 de ani,am avut afaceri,am luptat cu" sistemul "si am pierdut tot: casa,averea,sanatate,speranta,chef de viata.
    Si sa va spun de ce :pentru ca am fost "vanduti si executati de doi si un sfert".Sistemul, inca functional,l-a maturat pe Emil Constantinescu-cum singur s-a declarat invins de" servicii"-si sincer speram multa limpezire a acestor probleme in mandatul Dvs,si deaceea sant suparata rau.
    Au murit, e drept, la "Canal " romanii care dadeau natiei astea stralucire.Eu cred ca multa apa pe Dunare va mai curge,si tot nu se va spala neamul asta.Inainte de 89 se zicea ca eram 1-2,adica la un roman doi informatori ai securitatii.
    In 8 ani de mandat eu nu am vazut schimbari spectaculoase,plecand de jos ,de unde traim noi,in acest sector periculos de important,pentru o dezvoltare sanatoasa a unei societati democratice.
    Nu sper ca in viata mea sa mai vad ceva schimbari palpabile, dar oare cate generatii mai trebuiesc sacrificate pana intram in rand cu lumea?
    Credeti ca ati facut tot ce trebuia ? Ce credeti ca ar mai trebui facut?Regretati vre-o masura luata sau neluata.Ce angajament va luati pentru perioada ramasa din mandat?
    In cei doi ani de manadat ce credet ca mai puteti rezolva,sa nu mai fim un popor de informatori si sa fim iarasi capabili sa murim pentru o idee? De DEMOCRATIE! Daca razboiul de independenta era maine era vre-un voluntar?
    Eu am terminat lupta,Dumneavoastra?!
    Va multumesc anticipat pentru raspuns,chiar daca intrebarile par retorice, eu va astept,Rodica Batu
  • Dupa referendum (Luni, 23 iulie 2012, 9:02)

    Teh-nik [utilizator]

    Domnule Presedinte, in cazul demiterii dumneavoastra in baza unui referendum apreciat ca fiind corect de opinia publica , mass media si organismele internationale aveti motive sa renuntati la viata publica sau veti raspunde pozitiv unei eventuale cerinte a sustinatorilor dumneavoastra, in cazul in care rezultatul referendumului va fi foarte strans si cu o prezenta la vot importanta din punctul dvs de vedere? Va multumesc.
  • O intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 9:03)

    Cristina [anonim]

    Domnule Traian Basescu, chiar credeti ca decizia de a inchide foarte multe spitale a fost una inteleapta? Nu credeti ca ar fi fost mult mai usor sa atragem niste fonduri europene pentru a imbunatatii si moderniza aceste unitati spitalicesti,decat sa lasam foarte multe persoane lipsite de ajutor?
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 9:04)

    Bogdan [anonim]

    1. Cum vedeti dvs. situatia Romaniei in cadrul UE in cazul in care USL continua politica inceputa acum 2 luni?
    2. E posibil sa ne asteptam la o blocare a fondurilor alocate Romaniei sau chiar mai rau la o blocare a exporturilor Romaniei catre statele membre UE?
  • VOTUL, A FI sau A NU FI? (Luni, 23 iulie 2012, 9:04)

    FLORIN [anonim]

    Buna ziua,
    Domnule Presedinte, sunteti sigur ca a merge la vot chiar si votand cu NU aveti vreo sansa mai mare, decat a nu merge si a nu vota?
    Astept un raspuns sincer cu subiect si predicat, binenteles daca se poate.

    Va multumesc!
  • Ordonanta 41 + Afise electorale (Luni, 23 iulie 2012, 9:04)

    Adrian [anonim]

    Ordonanta 41, a caror prevederi le putem vedea si aici pe hotnews.ro, schimba conditiile de desfasurare a referendumului. Sunt mai putine masuri de siguranta care sa protejeze referendumul de frauda. In procesele verbale nu se specifica voturile din listele suplimentare si nici nu se tine seama de numarul de stampile pe fiecare sectie. DE CE SA NE PREZENTAM LA UN REFERENDUM ORGANIZAT INCORECT?

    Zilele acestea vazut foarte putine afise publicitare care sa contina mesaje impotriva destituirii, si prin orase si prin sate si comune. Ati renuntat la forma aceasta de a comunica cu cetatenii? De ce?
  • strategie/orgoliu (Luni, 23 iulie 2012, 9:08)

    RB [anonim]

    Domnule Presedinte,
    conform sondajelor singura sansa sa ramaneti la Palatul Cotroceni ar fi ca electoratul care va sustine sa nu se prezinte.
    1. credeti ca sustinatorii dumneavostra au creat o zona de protectie in acel 50%+ 1 prezenta la vot pt validarea referendumului?
    2. in masura in care sondajele sint adevarate sinteti dispus sa aplicati varianta mai sigura - demobilizarea electoratului? Sinteti un conducator de ECHIPA sau un lup singuratic?

    Felicitari pentru deciziiile dure, dar corecte luate in timpul mandatului dumneavoastra. Pastrarea si consolidarea lor tine de prezenta dumneavoastra la Cotroceni mai mult decat de o victorie sau o infrangere pe termen scurt.
  • Ce se va intampla dupa referendum? (Luni, 23 iulie 2012, 9:08)

    Sergiu [anonim]

    Domnule Presedinte,
    As dori sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
    daca nu ramaneti presedinte dupa referendum, ce speranta ar trebui sa pastreze electoratul dumneavoastra ca reformele incepute (invatamant, justitie, parlament) vor avea continuare?
    Multumesc si mult succes!
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 9:08)

    geo [anonim]

    As vrea sã îndepãrtez o iluzie - cea creatã în jurul olimpicilor. Este adevãrat cã în scoli
    avem genii, dar acestia sunt exceptionali în sensul prim al cuvântului, în sensul cã fac diferenta
    faþã de medie. Dar aceste competiþii scolare nu tin locul competitiei sociale. Importantã este angajarea
    resurselor si energiilor întregii societãti". Realizati haosul creat de Funeriu in sistemul de invatamant?
  • Ingrijorare de cetatean... (Luni, 23 iulie 2012, 9:14)

    VOCEA_MINORITARULUI [utilizator]

    Domnule Presedinte,
    1. In ultima vreme a fost folosita tot mai des sintagma “lovitura de stat”, chiar si Dvs. ati utilizat-o. Presupunand ca aceasta ar avea suport real, cum apreciati, va rog, prestatia SRI si a celorlalte servicii (pe care le platim noi, cetatenii), care au menirea de a veghea la mentinerea statului de drept si de a preveni actiuni care destabilizeaza ordinea in stat? Presupunand si faptul ca aceste servicii au livrat la timp informatia, ce sa inteleaga un simplu cetatean, ca statul are o asemenea vulnerabilitate incat in cateva zile ordinea in stat poate fi bulversata de un grup bine organizat?
    2. In situatia in care referendumul nu va fi validat de Curtea Constitutionala, dar scorul va va fi foarte defavorabil (anticipand si o absenta intentionata de la vot a unor sustinatori ai Dvs.), ce dificultati luati in calcul in exercitarea in continuare a rolului de sef al statului? V-ati astepta chiar si la provocarea unor tulburari sociale din partea celor care atenteaza la statul de drept, potrivit teoriei loviturii de stat?
    Va doresc succes in demersul Dvs!
  • Domnule Preşedinte (Luni, 23 iulie 2012, 9:16)

    Ana Armanca [utilizator]

    Studiind dosarul Roşia Montană Gold Corporation, am ajuns la concluzia:
    1. În prezent RMGC nu are nici un drept de exploatare în perimetrul Roşia Montană în ceea ce priveşte minereurile auro-argentifere. Pe alte metale nici nu a avut niciodată licenţă de exploatare.
    2.Drept exclusiv de exploatare îl are Minvest, iar conform art. 16 alin. (1) Legea Minelor 61/1998 din „Licenţa de explorare se acorda pentru o durata de maximum 5 ani, cu drept de prelungire pentru cel mult 3 ani”.
    Cei 8 ani în care RMGC ar fi putut avea o licenţă de explorare au trecut de mult, deci de cel puţin 5 ani RMGC nu mai are nici-un drept la Roşia Montană legat minereurile auro-argentifere.
    În practica internaţională se foloseşte (mai ales la exploatarea petrolului, dar şi a mineralelor, inclusiv aur) aşa-numitul «contract de împărţire a producţiei» (Production Sharing Agreement), mult mai favorabil statului decât concesionarea preconizată (care aduce doar 2% venituri directe din redevenţe, restul veniturilor fiind indirecte, rezultate din impozite şi taxe). Potrivit acestui tip de contract, după acoperirea cheltuielilor de investiţie şi operare, producţia este împărţită între stat şi investitor (revenind statului până la 80% şi 20% firmei). În aceste condiţii, ar însemna ca o bună parte (negociată) din aurul rezultat să revină direct Statului Român! Ar mai însemna să ne extragem din minereu şi celelalte metale rare şi cred că ar fi bine să ne creăm propria industrie de prelucrare a metalelor, pe care guvernările anterioare au distrus-o bucată cu bucată. Am fi stăpâni la noi acasă şi s-ar crea locuri de muncă.
    Aţi susţine un astfel de demers, indiferent de guvernul care l-ar începe?
  • Suspendare/demitere (Luni, 23 iulie 2012, 9:19)

    Valeriu Mangu [anonim]

    Domnule Presedinte al Romaniei,

    De ce nu cereti Curtii Constitutionale ACUM, cand sunt indeplinite toate conditiile de admisibilitate, solutionarea conflictului juridic de natura constitutionala intre domnia-voastra si Parlament, respectiv dl. Crin Antonescu?
    Cu inalt respect, al dvs., Valeriu Mangu
  • Intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 9:21)

    Alui [anonim]

    1 De ce nu folosiți in campanie cursul istoric EUR-RON? Daca ați face-o are vedea lumea ce se poate întâmpla in continuare. După referendumul din 2007 Euro a urcat de la 3.2 RON pana la 4.2 RON, cursul stabilizandu-se in 2009 după numirea d-lui Boc premier.
    2 De ce nu insistati pe idea ca actul de justiție in România trebuie sa se desfășoară in tribunele, nu la televiziuni private?

    Ca fapt divers, daca va avea loc procesul împotriva celor care "au denigrat tara" eu voi cere azil politic in Olanda, unde locuiesc, motivând ca in România nu exista libertate de expresie.
  • Demitere Boc (Luni, 23 iulie 2012, 9:23)

    Captain Obvious [utilizator]

    Sunt constient ca guvernul d-lui Boc a fost unul din cele mai potrivite guvernari la momentul respectiv, dar a fost foarte nepopular pentru multi romani. De ce inlocuirea acestuia a intarziat atat de mult? Mi s-ar fi parut mai potrivita pe la jumatatea anului 2011. In acest fel in fata romanilor era altcineva cu greseli 0. Sau, USL ar fi initiat motiunea cu care a rasturnat guvernul mult mai devreme si ar fi avut timp mai mult timp sa dea cu bata in balta.
  • Rolul femeii in politica romaneasca (Luni, 23 iulie 2012, 9:25)

    Adina [anonim]

    Reprosul cel mai mare pe care vi l-as face este ca nu ati promovat o autentica reprezentare a femeilor in politica romaneasca. Nu e vorba de fuste mai scurte sau mai stramte, ci de o promovare in functii de raspundere a femeilor capabile sa conduca. Ca exemplu vi i-as da pe ultimii presedinti ai Frantei: Sarkozi - care a incurajat acordarea unor portofolii guvernamentale importante unor femei; Hollande - care a respectat paritatea femei-barbati in guvern. Cu exceptia Ancai Boagiu, cred ca lucrul acesta nu s-a intamplat. Si mai mult, pe cele cateva femei care v-au fost in preajma, le-ati lasat sa greseasca in momentul cand greselile lor foloseau intereselor dumneavoastra. Tocmai pentru ca lucrul acesta nu a fost niciodata in viziunea dumneavoastra: politica si femeile au tot atat de-a face ca si marinaria si femeile. Un singur exemplu. Elena Udrea ar fi trebuit sa stie foarte bine ca nu e permis sa joace rolul "uneltitorului" sau al "oracolului" in unele situatii tensionate nu pentru ca, poate, avea ori nu dreptate, ci pentru ca prin prezenta ei in diferitele structuri de putere avea si o misiune : aceea de a promova femeia in politica. Iar daca nu stia, atunci poate era nevoie sa-i spuna cineva.
    Cum considerati dumneavoastra problema reconstructiei rolului femeii in politica romaneasca si ce veti face in acest sens daca reveniti la Cotroceni?
  • Noile procese-verbale de constatare a votului (Luni, 23 iulie 2012, 9:26)

    Adrian [anonim]

    Domnule Presedinte,

    Modificarile aduse prin Ordonanta de Urgenta , la legea referendumului cu referire la modificarea formei si a informatiilor cuprinse in procesele-verbale [ mentionarea separata a numarului votantilor inscrisi pe liste suplimentare si a celor care au votat utilizand urna speciala precum si mentionarea expresa a numarului de stampile –VOTAT- existente in sectiile de votare la inceputul si la sfarsitul procesului electiv si a starii sigiliilor de pe urnele de vot, etc ]
    par a fi menite ‘fluentizarii’ obtinerii rezultatului final fara posibilitatea urmaririi corectitudinii detaliilor ce au stat la baza cifrelor finale din procesele-verbale.
    Exista masuri pentru contracararea acestor situatii?
    Softul de care facea vorbire domnul Videanu referitor la depistarea ‘votului multiplu’ este licentiat, verificat si testat in toate functionalitatile sale a.i. sa poata fi pus imediat in aplicare si sa produca efecte? Este suficient de bine aspectat in media care sunt masurile legale ce se vor lua pentru persoanele ce fac declaratii false cu ocazia votului, fie ei votanti , fie organizatori?
    Multumesc,
    Adrian, Bucuresti
  • Firimituri (Luni, 23 iulie 2012, 9:27)

    Neagu Catalin [anonim]

    Domnule Președinte,
    In cazul in care demiterea nu va avea loc, veti sprijinii proiectele gen gazele de sist -de la Barlad, Rosia Montana, Roman corp. - mina de cupru etc. Imi dau seama ca miza e mai mult decat economica, dar ne vom bucura in continuare ca vin strainii sa ne plateasca salarii de nimic, sa le dam aproape gratis ce a mai ramas neexploatat in tara?
    Sa fi vazut prezenta la referendum, daca pe buletin era si intrebarea asta!
  • Instabilitatea politica in romania (Luni, 23 iulie 2012, 9:28)

    Peter Enciu [anonim]

    Domnule Presedinte,

    As dori sa cunosc opinia dumneavoastra in legatura cu instabilitatea dintre guvern si parlament din romania. Intrebarea mea este urmatorea:

    Credeti ca un model de alegeri legislative care sa se succeada imediat dupa alegerile prezidentiale ar putea putea pune capat acestui balamuc politic, pe care romania il suporta de ceva ani incoace? Este un algorithm de alegeri insiprat din alegerile franceze: Legislativele au loc imediat la o luna dupa prezidentiale. Electoratul este foarte infleuntat de rezultatele alegerilor prezidentiale...un fenomen absolut natural as spune eu. Modelul actual din romania, nu este deloc tolerant la greselile de guvernare din perioada dintre legislative si prezidentiale sau ma rog la diverse contexte de austeritate, criza, etc... ceea ce face ca la legislative electoratul sa-si schimbe polul preferintelor politice creind instabilitate.
    Va multumesc, si mult succes la alegeri!
  • Intrebare scurta (Luni, 23 iulie 2012, 9:31)

    Adrian [anonim]

    Domnule Presedinte,
    Avand in vedere ca si neprezentarea la vot reprezinta o forma de a spune NU in mod legal si democratic, de ce sunteti atat de mult impotriva boicotului? Daca insistati ca lumea sa se prezinte la vot, indiferent de optiune, de ce ar mai fi necesar pragul de 50%+1 prezenta? Am usoara impresie ca dumneavoastra va alimentati orgoliul peste interesele nationale, prefernd sa dati tara pe mana unor pucisti, in loc sa folositi orice mijloc legal de lupta, unul dintre acestea fiind chiar boicotul referendumului.
  • plagiatul domnului Victor Ponta (Luni, 23 iulie 2012, 9:33)

    Anonim [anonim]

    Domnule Presedinte,

    Urmarind scandalul plagiatului din ultimele saptamani, am fost cuprinsa nu numai de dezgust, dar si de rusine. Daca furtul intelectual este in tara mea incurajat la cel mai inalt nivel, asta ma descalifica si pe mine, nu? Doamna Andronescu a lasat deja sa inteleaga ca il va scoate pe domnul Ponta cu basma curata, cu alte cuvinte noi, cei care ne-am facut doctoratele pe bune, suntem niste prosti. As vrea sa va intreb daca nu exista absolut nici un mecanism de a-l forta sa demisioneze (pentru ca de buna voie e clar ca nu o va face).

    Mentionez ca sunt doctor in fizica si in prezent lucrez la o universitate din Germania.
  • sustin democratia (Luni, 23 iulie 2012, 9:36)

    sorin minea [anonim]

    Sunt un sustinator al dvs.
    1. este posibil daca reveniti sa le inchideti gura la toti prin numirea lui KLAUSS IOHANIS prim ministru ?.sa vedeti ca atunci cei doi lideri usl vor ramane masca ..
    2.dupa ce ve-ti reveni e posibil sa va da-ti demisia aratand tuturor ce presedinte au pierdut?
  • intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 9:41)

    george [anonim]

    1. cum comentati participarea partizana a presedintelui interimar la actiunile intrerprinse pentru demiterea dvs?este constitutionala aceasta actiune?
    2. ati participa la o confruntare cu actualul presedinte interimar si cu primul ministru avand ca subiect problemele economice, sociale si de pozitionare a romaniei in actualul context international?
    3. ce veti face daca va veti reintoarce la cotroceni in privinta dosarelor marilor corupti indiferent de aparteneta politica?
    Multumesc si succes!!
  • Doua intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 9:41)

    Marius din Resita [anonim]

    1.Cum comentati faptul ca actuala clasa politica nu vrea sa aplice vointa poporului exprimata la referendumul anterior privind reducerea numarului de parlamentari si tin rezultatul in sertar in timp ce acum ne cheama la un alt referendum ?

    2.Daca ati fi initiat mai intai un sondaj de opinie , eventual impreuna si cu cei din PSD , oamenii ar fi putut sa aleaga varianta trimiterii in somaj a 250.000 de bugetari in loc de masura reducerii salariilor si pensiilor la un numar mult mai mare de persoane.
    De ce nu ati procedat la un astfel de pact social , cu aceasta ocazie evitandu-se si discutiile ulterioare ?
  • intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 9:42)

    GHEORGHE POPESCU [anonim]

    1.Domnule ex presedinte , de ce nu justificati averea familiei, stiind ca toata perioada 1989-2112 ati fost bugetari,iar la o sumara analiza rezulta o fauloasa avere fata de veniturile realizate(CAM 6-7 "matuse T amara"),sau poate o faceti in aceasta campanie ?2. Domnule presedinte suspendat de ce suntem pe primul loc in UE la deturnarea fondurilor europene in perioada in care dumnevoastra ati fost un presedinte jucator,iar nimeni nu este tras la raspundere?Dati un simplu raspuns,de ce Elena Udrea a alocat bani , spre exemplu, pentru terenuri de fotbal in panta
    si nimeni nu a fost tras la raspindere?Sunt tare curios la cate intrebari din acest site veti raspunde.
  • "justitia libera"-mit sau actualitate si viitor!? (Luni, 23 iulie 2012, 9:45)

    anonymus!!! [anonim]

    Domnule presedinte ALES,vreu sa va multumesc pentru cei 8 ani de schimbari fundamentale facute pentru acest popor care are nevoie de oameni ca dumneavoastra in conducere , in continuare.Va intreb domnule presedinte daca mai credeti ca din momentul in care veti ajunge inapoi la palatul Cotroceni si pana la finalul mandatului veti reusi cu adevarat sa "curatati" tara asta de puscariabilii giganti sau orice s.ar intampla justitia e o reduta pierduta ?va multumesc !!!
  • vreau sinceritate, daca se poate... (Luni, 23 iulie 2012, 9:47)

    MPatrick [utilizator]

    Domnule Presedinte,

    Sincer vorbind, nu sunt un mare fan al Dvs., nici macar unul mai mic, dar in batalia actuala sunt impotriva taberei USL si a discursului si actiunilor lor.
    Intrebarea mea este: cine credeti ca ar fi cea mai potrivita persoana pentru a fi urmatorul presedinte al Romaniei, care sa aiba abilitati diplomatice, carisma, verticalitate, vocabular, cultura, demnitate... si tot ce mai trebuie pentru a fi un presedinte bun? Ce parere aveti despre Dl. Th Baconschi in aceasta postura? de ce nu este el preferatul, in locul lui MRU?
    Multumesc.
  • INTREBARE PT DOMNUL PRESEDINTE (Luni, 23 iulie 2012, 9:50)

    claudiu [anonim]

    Domnule Presedinte,

    INTREBARE: Este dovada de responsabilitate invitarea sustinatorilor la o actiune care are elemente clare de lovitura de stat? Indiferent cine castiga daca se face cvorumul se valideaza totodata si actiunea in sine si se creeaza un precedent.
    (Explicatia intrebarii)
    Chiar daca dvs veti castiga nu va ganditi ca un viitor presedinte in aceeasi situatie fara fapte grave de incalcare a constitutiei daca nu ar castiga ar fi suspendat prin aceeasi actiune ilegitima.
    Poate ca nu ar avea puterea de convingere a poporului si capacitatea de a explica ce se intampla si ar pierde. Poate daca aplicati acelasi lucru si la suspendarea trecuta situatia nu se mai repeta.
    Singura modalitate de a suspenda un presedinte este pentru fapte de incalcare grava a consitutiei recunoscute de curtea consitutionala si apararea acestui lucru nu se poate face decat prin nerecunoasterea actiunii.
  • UE (Luni, 23 iulie 2012, 9:51)

    td [anonim]

    Ramanem in Europa dupa referendum sau... trecem Uralii?
  • Cand ? (Luni, 23 iulie 2012, 9:53)

    PARSOR [anonim]

    Domnule presedinte , pentru cei evacuati din case in numele retrocedarilor mai exista speranta ?
    Mai ales ca cei mai multi NU si-au primit banii inapoi.
    Puteti spune va rog cu ce au gresit acestia ?; De ce sunt ei practic pusi sa plateasca pentru nedreptatile din trecut ?
    Cand va functiona cu adevarat justitia ?; cand va exista o aplicare unitara a legii si o predictibilitate reala a actului de justitie ?; Cand vor plati magistratii pentru actul de injustitie ?
  • un alegator confuz (Luni, 23 iulie 2012, 9:54)

    cris19 [utilizator]

    Domnule Presedinte,

    Ce ii sfatuiti pe sustinatorii Dvs.:
    1. sa nu se prezinte la referendum: caz in care referendumul nu va fi validat si veti ramane presedinte, dar probabil ca nu veti avea legitimitatea necesara pentru a actiona;
    2. sa ne prezentam la vot in speranta ca vom fi suficienti de multi incat referendumul sa fie validat si sa va asiguram astfel legitimitatea pe care numai un presedinte ales de 4 ori in 2 mandate o poate avea.

    Va multumesc!
  • Doua intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 9:56)

    d.t.g. [anonim]

    Doua intrebari pentru domnul presedinte Traian Basescu:
    1. Cand l-ati nominalizat pe Victor Ponta pentru pozitia de prim ministru ati luat in calcul posibilitatea ca USL-ul sa actioneze atat de agresiv pentru a va suspenda? Aveati pe atunci vreo strategie pentru a preveni aceasta suspendare sau, mai tarziu, pierderea referendumului?
    2. In situatia in care veti pierde referendumul, cum credeti ca va reactiona UE? Credeti ca este posibil ca uniunea sa renunte la a mai critica/sanctiona Romania din dorinta de a asigura “linistea” in regiune si pentru a se putea concentra pe probleme mai grave (criza Euro, Spania, Grecia etc.)?
  • curiozitate (Luni, 23 iulie 2012, 9:58)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Domnule Presedinte,
    Avand in vedere furia oamenilor politici care va doresc plecat de la Cotroceni si avand in vedere puterea economica si politica a acestora nu va ingrijoreaza posibilitatea de a fi "pedepsit" abuziv dumneavoastra sau chiar membrii familiei dumneavoastra in cazul in care pierdeti functia de presedinte? Sunt zvonuri ca in cazul unui esec al pucistilor la referendum (nevalidarea referendumului) acestia ar pregati chiar acuzarea dumneavoastra pentru inalta tradare pentru a va indeparta in orice form din pozitia de presedinte al Romaniei.
    Merita sa va asumati asemenea riscuri pentru un popor de asistati sociali care a fost spalat pe creier de RTV si Antena3 timp de 5 ani?
    Multumesc pentru raspuns si "Doamne ajuta"!
  • 8-20 sau 7-23? (Luni, 23 iulie 2012, 10:00)

    gelu [anonim]

    juristii PD-lL dorm? in baza carei legi se voteaza de la 7 la 23, din moment ce Ordonanta votata saptamana trecuta e atacata la CC, deci efectele ei sunt suspendate prin Constitutie?
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 10:01)

    atreus57 [anonim]

    Domnule presedinte,
    fac parte din acel grup de cetateni care va vota impotriva demiterii pe 29. Am auzit speculatii cum ca un sondaj va arata perdant si ar trebui sa nu merg la vot pentru a "invalida" referendumul... poate fi si asta o solutie dar nu mi se pare corecta. Eu am o opinie si vreau sa o spun. Daca cei mai multi au alta opinie, asta e... nu vad de ce nu mi-as exprima opinia doar pentru ca cineva si-a facut niste calcule... si acum intrebarea: cat de realist credeti ca este acel sondaj? Ah, si poate inca o intrebare: s-au discutat vreodata pe fond acuzele care vi se aduc? Poate nu am urmarit eu situatia destul de atent...
    Va multumesc
  • Eu (Luni, 23 iulie 2012, 10:02)

    Ana [anonim]

    nu va intreb nimic.
    Sunt un om de rand si va spun ca pe strada mi-e frica sa vorbesc, cu colegii de birou nu discut, aproape nici cu prietenii de casa nu vorbeam...Pana in zilele din urma cand nu am mai putut sa tac. Si atunci am vazut ca toti cei din jurul meu erau ca mine, ca sunt foarte putini cei pe care ii cunosc si care ar vota suspendarea.
    Atunci? Unde s-a mintit atata? De ce? Care-i adevarul? De ce am crezut cu totii ca suntem fiecare din noi singuri? Ce ne-a timorat asa?
    De aceea, eu nu va intreb nimic, eu va rog sa nu va lasati invins nici dupa 29 iulie, oricare ar fi rezultatul. Pentru ca daca dvs. nu ati mai vorbi, ma tem ca si noi am tacea cu totii.
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 10:05)

    Rusu Mihaela [anonim]

    Domnule Presedinte ,
    1 . De ce la-ti provocat pe Victor Ponta sa ceara suspendarea dvs ?
    2.In cazul in care o sa va intoarceti la Cotroceni care v-a fi primul dvs demers pe care-l veti face?Si ce este mai bine sa votam sau sa nu mergem la vot?deoarece nici eu nu mai inteleg ,populatia este manipulata pentru a intra intr-o stare de confuzie totala.
    VA DORESC SUCCES!!!
  • Bună dimineața domnule Președinte, (Luni, 23 iulie 2012, 10:06)

    DenisaC [utilizator]

    1. Având în vedere lipsa de educație politică și civică a poporului nostru, cum aveți de gând să comunicați cu alegatorii? (Având în vedere că la o anumită televiziune se întrerupe transmisia în mijlocul discursului dumneavoastră și că se transmit preferențial declarațiile de presă naționale și internaționale, cum credeți că veți putea comunica cu telespectatorii care se uită obsesiv la acel trust?)

    2. Având în vedere experiența ultimilor ani, cred că este necesară educarea politică și civică a publicului. Care credeți că sunt mijloacele prin care se poate face acest lucru în viitor?
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 10:06)

    Rpopa [utilizator]

    Ce veti face daca veti pierde referendumul si vor incepe sa va hartuiasca?
    Veti cere azil politic in America?
  • Imprumut FMI (Luni, 23 iulie 2012, 10:07)

    pcman [anonim]

    Domnule Presedinte,

    Va rog sa clarificati de ce Romania a avut nevoie sa se imprumute de o suma asa de mare.

    Nu am auzit niciodata o explicatie coerenta. Avand in vedere ca ne-am indatorat pana si nepotii cred ca este nevoie de exlicatii detaliate.

    Pana acum eu am auzit doar explicatii neconvingatoare de la dumneavoastra si fostul guvern si teorii halucinante ale conspiratiei de la opozitie.

    Va rog sa ne spuneti mai mult decat "banii sunt pentru BNR" si "este criza". Daca nu o faceti dumneavoastra vom ramane doar cu aiurelile lui Antonescu.

    Multumesc si succes la referendum.
  • AMF (Luni, 23 iulie 2012, 10:07)

    thjokki [utilizator]

    Domnule Presedinte, in cazul in care va veti intoarce la Cotroceni in urma castigarii/nevalidarii referendumului,considerati ca acea plangere penala facuta de USL la adresa Dumneavoastra este un plan b pentru "pucisti"?
  • gânduri și întrebări de criză economică și politic (Luni, 23 iulie 2012, 10:10)

    visio [utilizator]

    Stimate Domnule Presedinte,
    vă adresez două întrebări:
    1. Credeți că ceea ce numim criză economică, și urmările ei, au fost corect explicate populației de guvernărul Boc sau chiar de consilierii Președenției? considerați că nicio generație de după 89 (in România) nu a trăit un asemenea fenomen spre deosebire de țările occidentale, care au deficiențe majore în pofida pieței libere dezvoltate în sute de ani...
    2. Având istoricul sângeros cu USL, anii 50 dar și 89 dar mai ales ma gandesc la mineriade, cum prognozați viitorul cetățenilor României dupa 29 iulie, în eventualitatea că veți pierde lupta politică? eu unul mă gândesc că inteligențe ca Emil Palade sau Nicolae Paulescu, doi premiați Nobel, nu au avut loc în propria lor tără de indivizi precum Ponta, Mang, Antonesc crin, etc; vă rog să dezvoltați...
  • intrebari presedinte Basescu (Luni, 23 iulie 2012, 10:12)

    ulesan daniel [anonim]

    Buna ziua,
    am si eu 2 intrebari:
    1. de ce a fost nevoie de o taiere de 25% la bugetari pe o perioada asa de lunga? Sunt bugetar am un salar de 1000 de lei si rate la banca fiind tanar. Nu sunt referent ci consilier principal in ministerul unde v-ati desf. si dvs. activitatea. De ce nu se aplica nici in acest moment legea unica de salarizare? Nu e corect ca un consl.principal la alte ministere ( finante, dezvoltare regionala, etc) sa aiba salarii de 3,4 ori mai mari.
    2.S-au luat f. multi bani de la FMI( pe care noi tinerii va trebui sa-i platim) + reducerile noastre de salarii, ce s-a facut cu toti acesti bani?
    3. veti lua masuri pt a se aplica legea unica de salarizare?
    Multumesc,
  • dati-mi un motiv sa va sustin! (Luni, 23 iulie 2012, 10:13)

    reforma [anonim]

    Dati-mi un motiv sa va sustin!
    O sa va spun de ce consider ca cei 8 ani de pana acum au fost pierduti (un inventar):
    - TVA 24%
    - salarii -25%
    - reformarea institutiilor (mult trambitata) un MARE 0. Vreau ca acele institutii sa nu mai permita fermei unde lucrez sa-mi dea minim pe cartea de munca ca apoi la pensie sa fiu muritor de foame.
    - ati pierdut o ocazie istorica in 2005 in care ati avut un suport fantastic al tuturor categoriilor sociale. Ati sfarsit cu Boc si Elena. Trist.

    Personal ma intereseaza reducerea taxelor nu faptul ca Nastase e la inchisoare!
  • Intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 10:13)

    Razvan [anonim]

    Buna ziua,

    1. Daca ve-ti castiga referendumul dl Antonescu a promis deja ca se retrage din politica. In cazul in care se va retrage si dl Ponta (acuzatiile de plagiat vor avea alt efect in acest caz), pe cine ve-ti numi prim-ministru? Sau din ce tabara va fi acesta?
  • referendum (Luni, 23 iulie 2012, 10:14)

    ana [anonim]

    Daomnule Presedinte,avand experienta unei situatii similare,de ce a-ti numit un premier despre care a-ti stiut,sau macar a-ti intuit ca va face jocul acelora care au generat acea situatie? Daca unul dintre motivele suspendarii dumneavoastra a fost scaderea popularitatii ,aceeasi regula nu se aplica si pentru Parlamentul Romaniei ,a carui poularitate tinde catre zero?
  • discutie on-line cu Presedintele suspendat (Luni, 23 iulie 2012, 10:16)

    Silvana [anonim]

    Domnule Basescu,
    Va scriu din Marea Britanie, unde ne facem treaba de romani iubitori de tara, mai ales sotul meu - un "ambasador" neoficial, recunoscut ca atare de comunitatile stiintifice de varf, de aici si din lumea intreaga.
    Va scriu cu regretul ca, mai ales in actualul Dvs mandat m-am simtit tradata si nereprezentata de Presedintele meu, ati facut tot posibilul sa-mi demonstrati ca suntenti Presendintele doar acelora care v-au votat. V-ati gandit la cei multi, f multi, care, ca si mine, nu v-au mai girat cu votul lor la ultimele alegeri prezidentiale ? V-ati gandit macar la motivele care i-au determinat ? Chiar credeti ca toata lumea poate fi manipulata de un partid sau altul ?
    Unde erati Dle Presedinte cand, potrivit promisiunilor, trebuia sa ne intalnim in Piata Universitatii ? As fi avut multe de discutat, intalnirea cu Dvs figura pe agenda vacantelor noastre in tara natala, de fiecare data.
    Intrebarea mea poate suna retoric, ascunde insa multa dezamagire, regret si zbatere - da, zbatere multa, avand in vedere eforturile noastre de a cosmetiza imaginea tarii si de a repara greselile pe care le-ati facut, pe toate planurile.
    Nu va urez succes, ma rog la Bunul Dumnezeu ca rezultatul sa fie cel bun pt tara si pt noi, cetatenii ei.
    Cu toata onestitatea va felicit insa Domnule Presedinte - ne-ati demonstrat ca sunteti un tata si un sot model, din acest pdv v-ati indeplinit planul cu brio.
  • Intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 10:23)

    Itic [utilizator]

    1. Daca majoritatea vor vota pentru demitere dar pragul nu va fi atins va veti da demisia sau va veti intoarce la Cotroceni pentru inca doi ani?

    2. Sunteti chiar atat de convins ca oricine altcineva din actuala putere (USL) nu ar fi in stare sa fie presedinte? Adica nu mai exista nimeni, niciun politician capabil. Cu alte cuvinte doar dumneavoastra sunteti unicul presedinte? Daca stiti totusi pe cineva din USL il puteti nominaliza?

    3. Sincer domnule Basescu chiar a ajuns tara asta sa se agate de inca un comunist (in speta dumneavoastra)? Nu credeti ca ar trebui intinerita clasa politica?
  • Domnule Presedinte, (Luni, 23 iulie 2012, 10:24)

    ValT [anonim]

    In primul rand, va multumesc pentru forta si perseverenta de care ati dat dovada. Si acum intrebarea mea: ce veti face in continuare, daca votul de la referendum va va fi nefavorabil?
  • Frauda (Luni, 23 iulie 2012, 10:26)

    Cami [anonim]

    Domnule Pesedinte, am o singura intrebare, cu privire la fraudarea acestui Referendum. Dupa parerea mea singura problema pe care o avem este fraudarea Referendumului, care sunt sigura ca se va intimpla. Este clar ca au un plan la fel de diabolic. Intrebarea este urmatoarea : daca v-ati luat toate masurile sa preintimpinati aceasta frauda ? Daca aveti un nr masiv de observatori la Constanta, Vrancea si alte feude ? Daca ati informat Brussells ce este posibil sa se intimple ? Va multumesc, cu respect si consideratie,
  • raspunderea ministeriala (Luni, 23 iulie 2012, 10:28)

    liriodendron [utilizator]

    Domnule Presedinte,

    Indiferent daca veti reusi sau nu sa ramaneti in functie, ati putea totusi sa mai adaugati o cauza pentru care romanii sa lupte: legea raspunderii ministeriale! Este singura lege care i-ar fi facut pe multi ministri neperformanti sa plateasca pentru asta si nimeni nu spune nimic. De ce credeti ca toate guvernele o evita si de ce macar acum, cand nu mai aveti nimic de pierdut nu o aduceti in discutie?
  • Analiză (Luni, 23 iulie 2012, 10:29)

    Mircea [anonim]

    Domnule Președinte,
    De mai bine de șapte ani, încercați să aduceți România, pe calea reformelor în justiție, educație, sănătate, etc, dar mai ales constituționale, în familia țărilor realmente democratice.
    În toată această perioadă, cred că v-ați simțit adesea singur. Politicienii (cu extrem de mici excepții) și-au văzut în continuare de interesele lor personale sau de grup infracțional, considerând alegătorii ca pe o masă de manevră lesne de manipulat. Cum altfel se explică faptul că prea mulți români „nu văd” corupția, minciuna, hoția, diversiunea, impostura, ipocrizia...
    Vă întreb, Domnule Președinte :
    Nu credeți că ceea ce ați dorit să realizați era din plecare o misiune imposibilă, iar ceea ce ați reușit să duceți la liman, s-a făcut cu „forcepsul”?
    De cât timp e oare nevoie pentru ca țara noastră să înbrățișeze valorile lumii civilizate ? Vom reuși vreodată ?
    PS : posteritatea vă va plasa cu siguranță acolo unde se găsesc eroii și martirii acestui popor chinuit, și vă va mulțumi pentru tot ce ați înfăptuit. Eu o fac deja. Dumnezeu să vă aibă în pazăm fiți binecuvântat.
  • Intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 10:32)

    Mihai Morariu [anonim]

    Domnule Presedinte,

    As dori sa va rog sa-mi raspundeti la doua intrebari. Avand in vedere ca acestea va implica in mod direct, consider ca este mai corect ca raspunsul sa vina direct din partea dumneavoastra si nu de la asa-zisii "formatori de opinie", "analisti" etc pe care ii vedem zilnic la televizor:

    1. Cum ati obtinut atat de controversata casa din Mihaileanu?

    2. De ce a fost nevoie de "atacurile" la adresa Regelui Mihai? Din punctul meu de vedere, nu ati facut decat sa dati motive posturilor de televiziune sa duca si mai multa campanie anti-Traian Basescu.

    Va multumesc si va doresc succes la referendum !
  • Domnule Presedinte suspendat (Luni, 23 iulie 2012, 10:32)

    Costin Vasiloaie [anonim]

    1. Ati afirmat cu cateva ziel in urma ca nu ati favorizat, nu ati sustinut in mod deosebit pe nici un membru PDL. Cum puteti explica atunci ascensiunea fulminanta a dnei Elena Udrea care, fara ncii un fel de vechime si experienta in PDL a fost numita direct pe o functie de conducere in partid, numai pentru ca venea direct de la Cotroceni?

    2. De ce ati declarat constant ca aveti informatii din dosare aflate in ancheta, ca stiti ca vor urma procese privind pe x sau y, cand sustineti pe de alta parte ca nu aveti nici un fel de influenta sau control asupra justitiei. Nu sunt aceste declaratii o forma de presiune asupra justitiei?

    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
  • incredere (Luni, 23 iulie 2012, 10:32)

    sorin3 [utilizator]

    Care sint cauzele caderii increderii in dumneavoastra?
    Credeti ca e vorba doar de criza economica?
    Eu unul nu cred. Cel putin pentru mine procesul a inceput cu promovarea succesurilor in Parlamentul European.
    Cred ca problema dumneavostra a fost adresarea catre un electorat ce detesta coruptia si impostura, dar in acelasi timp sprijinirea pe un partid corupt si plin de impostori.
    Oare nu asta a facut posibil sa ajungem in starea asta urata politic, tocmai in momente dramatice ale economiei mondiale?
    E posibila excuderea Romaniei din UE ?

    Nu am sa merg la referendum pentru a nu legitima USL-ul desi imi e teama sa nu imi fie "numarat" votul.
  • Frauda la referendum? (Luni, 23 iulie 2012, 10:32)

    Laura Balomiri [anonim]

    Stimate domnule Presedinte,

    ati spus de mai multe ori ca priviti "cu teama" spre posibilitatea de fraudare a referendumului. Banuielile se intetesc - v. articolele recente despre eliminarea listelor speciale din procesele verbale. Care ar fi procedura exacta de fraudare de care banuiti USL-ul?

    Multumiri,
    Laura Balomiri
  • Intrebare despre corectitudinea scrutinului (Luni, 23 iulie 2012, 10:34)

    Dan Mateescu [anonim]

    Intrebare foarte importanta: in conditiile in care USL a dispus anularea monitorizarii stampilelor si anularea intocmirii de liste speciale pentru alegatorii din alte localitati, cum vedeti dvs. asigurarea corectitudinii scrutinului? Eu, ca simplu cetatean, sunt ingrijorat si daca merg la vot si daca nu merg, ca votul meu este contabilizat conform expresiei mele. Va multumesc!
  • Despre rolul extins al ANI (Luni, 23 iulie 2012, 10:34)

    Remus [anonim]

    D-le Presedinte:
    1. Pentru majoritatea romanilor clasa politica este o scursura de oportunisti cu o educatie indoielnica. Credeti ca ar fi bine ca ANI sa-si extinda declaratiile si in partea de etica (care sa includa evident titlurile universitare si doctoratele care ar trebui facute publice pe site)?
    2. Nu considerati necesar ca un parlamentar sa poata avea max 2 mandate si in acelasi timp sa aiba interdictie de a-si face doctoratul si studiile universitare?
  • Intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 10:35)

    Anca I. [anonim]

    Domnule Presedinte,

    In situatia in care rezultatul referendumului va fi invalidat de catre Curtea Constitutionala din lipsa de cvorum, credeti ca este posibil ca, totusi, actuala clica (guvern + parlament) sa va demita?
    Va multumesc si va doresc sa invingeti ! :)
    Cu stima, Anca I.
  • Reprezentare (Luni, 23 iulie 2012, 10:37)

    Iason [anonim]

    1. V-am votat ca Presedinte la ultimele alegeri prezidentiale. In momentul in care ALEG sa nu ma duc la vot pe 29 iulie, ma mai pot considera reprezentata de dumneavoastra, ca si presedinte, pana in 2014? Va veti mai lupta pentru mine si principiile pe care le sustin prin dumneavoastra?
    2. Ati declarat ca daca veti pierde la masa verde nu veti mai lupta. Este corect fata de votantii dumneavoastra din 2009 care ALEG constient sa nu se prezinte la aceast vot dar doresc sa fie reprezentati pana in 2014 tot de catre dumneavoastra?
    3. De ce este mai puternica decizia Parlamentului unde am ales 2 oameni din 469 (senator + deputat) (care intre timp si-au schimbat complet platforma politca) decat decizia Presedintelui, ales nominal? De ce ar trebui sa ma simt reprezentata de 2/469 decat de 1/2?
  • am mai pus o intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 10:37)

    mircea [anonim]

    Domnule Presedinte,

    as dori sa stiu:
    1. de ce nu ati reusit sa faceti curatenie in serviciile secrete ?
    2. de ce ati permis sa fie furat in continuare acest popor (vezi directorii firmelor de stat care sunt tot mai bogati si firmele respective sunt falimentare)?

    noi v-am ales tocmai pentru a rezolva aceste lucruri !
  • Postez pentru a doua oara, poate va fi convenabil (Luni, 23 iulie 2012, 10:39)

    Oana2012 [utilizator]

    Domnule Basescu, in cazul in care referendumul nu va fi validat veti avea onoarea de a va da demisia de la scaunul prezidential sau tineti mortis sa ramaneti sa fiti aparat in continuare de scaunul prezidential PENTRU imunitate?

    si ar mai fi ceva!! De ce v-ati propus continuarea concedierilor din sectorul public??? Cum puteti continua sa luati acelasi tip de masuri si in acelasi timp si cum MAI puteti spune ca aveti proiecte pentru romani?
  • relatia cu PDL-ul (Luni, 23 iulie 2012, 10:40)

    Ionut M. [anonim]

    Domnule Presedinte ,
    Guvernul MRU a cazut ca urmare a trecerii in opozitie a unui numar mare de parlamentari PDL , situatie prin care a fost posibila si initierea suspendarii dvs. Cum comentati acest fapt , tinand cont ca relatia Presedinte - PDL a fost o tema prin care ati fost constant atacat de opozanti , fiind considerata neconstitutionala "apropierea" fata de un partid , fie el chiar si aflat la guvernare . Va simtiti tradat de cei pe care se presupune ( conform acuzelor ) ca i-ati protejat ? Va multumesc !
  • referendum (Luni, 23 iulie 2012, 10:40)

    Ninel [anonim]

    D-le Presedinte,

    1. De cateva zile se speculeaza posibilitatea crescanda a fraudarii referendumului, nu credeti ca in aceasta ultima saptamana este timpul sa fiti pragmatic si sa comunicati electoratului sa nu mearga la vot ? Intrucat locuiesc in Germania, nu sunt direct afectat dar am parintii ACASA, si as dori sa merg la vot pentru ei, si pentru o Romanie democrata in Europa de azi.
    Eu cred ca in cazul meu sunt mii de concetateni, carora le trebuie un SEMNAL CLAR de la dvs. Cred ca suntem de acord ca USL va face tot posibilul sa fraudeze. Deci, mergem sau nu mergem la vot ???

    2. Plagiatul lui Ponta este o RUSINE pentru cei ca mine ce lucreaza in lumea academica din west. Nu credeti ca dvs, PDL are trebui in aceasta perioada sa intensificati sloganul PLAGIAT = FURT pen tru masele de oameni ce au o educatie mai modesta?
  • Luptand pentru adevar (Luni, 23 iulie 2012, 10:40)

    Lucaci Cristian [anonim]

    Buna ziua domnule Presedinte,

    1. Ce solutii se pot gasii pentru a nu se frauda referendumul? (vor fii supraveghetori din fiecare partid in toate sectile de votare?)

    2. Ca simplu cetatean nu fac parte din nici un partid, voi putea sa ma implic voluntar in supravegherea referendumului in una din sectiile de votare?

    Multumesc frumos
  • referendum (Luni, 23 iulie 2012, 10:40)

    gigi [anonim]

    1. Credeti in zicala castiga cine numara nu cine voteaza. 2.De ce nu accepta-ti observatori de la ue in macar fiecare centru de vo
  • Stimate Domnule Presedinte, (Luni, 23 iulie 2012, 10:41)

    Observator [anonim]

    A-ti bagat mana in cuibul de viespi, iar acuma viespii va ataca. Ei au devenit intr-o clipita niste legionaristi deghizati in aparente democratice care va acuza de dezbinare si de inalta tradare. Care este raspunsul Dvs. la aceste acuzatii?
  • Intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 10:42)

    Adrian [anonim]

    Domnule Presedinte,

    Chiar daca tarisoara noastra este aservita de mult altora , credeti ca:

    1) Am putea limita jocul de-a politichia prin MARIREA PRAGULUI ELECTORAL LA 10% - astfel am elimina prezenta in Parlament a acelor politicieni care, desi minoritari, au participat la fiecare guvernare si au obtinut mult mai multe drepturi decat majoritatea cetatenilor acestei tari (apropos, cand ati fost ultima data in Odorheiul Secuiesc de ex ? .... cu tristete va spun ca veti trai senzatia de "alta tara" )

    2) Putem sa opunem proiectului Rosia Montana sau sa renegociem contractele gaunoase gen Bechtel?

    In final, va anunt ca voi vota impotriva suspendarii dumneavoastra nu neaparat din simpatie ci mai ales din scarba si rusinea ce-mi sunt provocate de indivizii aflati acum, temporar, la conducerea tarii
  • Aștept de 6 ani răspuns la această întrebare (Luni, 23 iulie 2012, 10:42)

    marius v [utilizator]

    Având în vedere că sunt peste 100 de întrebări înainte, cred că nu voi primi răspuns nici acum. Totuși, iată întrebarea:

    Domnule președinte, în campania din 2004 ați spus că veți face demersurile necesare pentru ca actul de corupție să fie considerat atentat la siguranța statului. Ce v-a împiedicat să vă onorați promisiunea, având în vedere că sunteți și la conducerea CSAT?
  • Fonduri europene (Luni, 23 iulie 2012, 10:43)

    Mr John [anonim]

    Dincolo de lupta politica ramane absorbtia minuscula a fondurilor europene..Romania a contribuit mai mult la bugetul UE decat a cheltuit - vorbim de miliarde de euro ..Cui ii revine aceasta responsabilitate?
  • referendum supravegheat (Luni, 23 iulie 2012, 10:44)

    ioniioni43 [utilizator]

    Domnule basescu de ce va este asa frica de Comisia Europeana?aveti ceva de ascuns si noi nu stim?daca aceasta vrea sa urmareasca referendum cine o v-a opri?opinia dvs?chiar credeti ca Romania este un stat STABIL din punct de vedere al institutiilor implicate?hai sa facem un sondaj de opinie sa vedem cam cati oameni ar putea rade la o astfel de intrebare..
  • Cea mai tare intrebare dintre toate (Luni, 23 iulie 2012, 10:46)

    Itic [utilizator]

    Am cea mai tare intrebare dintre toate:
    Daca s-ar putea organiza impreuna de PDL si USL monitorizat de Uniunea Europeana o posibila actiune, ca dumneavoastra, sa raspuneti la intrebarile selectate pe acest site, in prezenta unui detector de minciuni, ati face-o ?
  • intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 10:48)

    Ioan Bala [anonim]

    Domnule Presedinte
    de ce nu marsati pe nulitatea referendumului acum cind au fost restabilite atributiile CCR, stiind ca presedintii camerelor au fost inlaturati neconstitutional, deci suspendarea nu este nici ea constitutionala ?
    Pentru alegerile din decembrie CCR ar trebui sa impuna si sa valideze ultimul referendum al poporului care se spune ca este suveran cel referitor la 300 parlamentari si o singura camera. Nu aceasta este ultima dorinta a poporului care s a exprimat ? Sau nu ne mai baga nimeni in seama ?
  • Planuri de viitor (Luni, 23 iulie 2012, 10:48)

    raduxo [utilizator]

    Domnule Presedinte,

    Ce aveti de gand sa faceti, in eventualitatea in care ramaneti presedinte, pentru intarirea statului de drept si relansarea economiei ?
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 10:48)

    Alex Nastase [anonim]

    Ce va puteti reprosa dumeneavoastra din mandatul de presedinte al Romaniei?
  • Frauda (Luni, 23 iulie 2012, 10:49)

    Cel [anonim]

    Cunosc oamenii din PNL (fosti colegi de facultate, unul fost consilier in guvernul Tariceanu), si m-au atentionat ca se pregatesc fraudari masive din partea USL. Intrebarea mea:

    1. Ce putem face noi cetatenii simpli, neinregimentati in nici un partid politic pentru a preveni si dejuca pe cate se poate tentativele de frauda?

    2. De ce nu se face nimic pentru responsabilizarea parlamentarilor? Astzi chiar daca sunt peste 400 de parlamentari, conteaza doar ce hotarasc sefii de partid si stapanii acestora, parlamentarii nu voteaza cum gandesc ei, ci dupa cum le spune seful de partid, astfel incat putem afirma ca astazi in parlament sunt doar 7 parlamentari ce hotarasc ce legi se fac si fiecare dintre acestia avand mai multe voturi (numarul de parlamentari pe care ii controleaza). Daca se va reusi o responsabilizare a fiecarui parlamentar si obtinerea independentei acestuia fata de seful de partid romania va avansa foarte mult.
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 10:49)

    Oana Alexandrescu [anonim]

    Buna ziua,

    Domnule Presedinte, am o singura intrebare pe care as dori sa vi-o adresez: De ce a trebuit sa faceti alianta cu PSD -ul ?

    Multumesc si succes in 29.07.20112!
  • O singura intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 10:52)

    Sofia [anonim]

    Buna ziua, Domnule Presedinte,
    As dori sa va pun o singura intrebare, desi eu nu pot vota la referendum(nu pentru ca nu imi doresc, dar eu am 15 si nu imi pot exprima opinia prin vot inca).

    In conditiile in care nu ati castiga referendumul(nu spun ca se va intampla acest lucru, pentru ca eu am inca incredere in poporul roman si sper ca vor alege democratia), in acest caz, credeti ca Romania va fi in pericol de a iesi din Uniunea Europeana? Pentru ca, tinanad cont de cum s-a prezentat premierul Victor Ponta la Bruxelles, nu cred ca a lasat o impresie prea buna. Exista acest pericol, in cazul in care USL va prelua toata puterea?

    Am dorit sa va intreb acest lucru stiind cat de dificil a fost pentru Romania sa intre in UE si gandindu-ma la toti romanii care muncesc in Europa si care ar avea nevoie de vize pentru a pleca in strainatate.

    Va multumesc pentru timpul acordat, si va felicit pentru realizarile dumneavostra ca Presedinte, functie pe care sper ca o veti ocupa si in continuare, pentru a nu lasa tara prada hotilor si celor care urmaresc doar interese personale.
  • Similaritate (Luni, 23 iulie 2012, 10:53)

    Cristi [anonim]

    Domnule Presedinte, nu considerati ca acuzele de denigrare a Romaniei sunt similare cu acuzele aduse de sot, care i-si acuza sotia de defaimare, dupa ce aceasta a reclamat abuzurile suferite ? Ori ar trebui, poate, sa nu spunem nimanui ce ni se intampla, pentru a nu ne face de ras.

    Este o omisiune faptul ca: nu am vazut nici o asociere intre actiunile comunistilor de a prelua pamanturile,animalele, proprietetile taranilor, care au fost fortati, uneori prin batai crunte, umilinta si inspirarea fricii "SA CEDEZE DE BUNA VOIE" agoniseala de-o viata, atunci cand s-a facut colectivizarea,
    si actiunile actualilor conducatori ?
    Incepe sa-mi fie teama, pentru ca o mica afacere intr-o comuna nu-mi permite sa fac comentarii oriunde si oricum.
    (va rog sa-mi scuzati eventualele greseli ortografice)
  • Constiinta nationala (Luni, 23 iulie 2012, 10:53)

    Alexandru [anonim]

    1. Intrebarea punctuala: In cazul in care sunteti demis, care credeti ca va fi pozitia Europei fata de Romania si fata de noii conducatori, dupa ce in prealabil, v-au sustinut ( cand spun Europa ma refer si la liderii nationali sau politici si nu doar la reprezentantii institutiilor europene)

    2. Intrebarea mai generala: Este normal ca o societate sa incerce sa isi schimbe obiceiurile sau constiinta pentru a putea fi mai aproape de unele valori comune ale aliatilor sai ? Daca da, care este institutia careia ii revine aceasta obligatie ? Aceasta intrebare se refera la urmatoarele situatii: referendum e validat si sunteti demis, referendumul nu e validat dar procentul de DA este covasitor ( in aceste doua situatii moralitatea, constiinta si optiunea romanilor pentru europa devin indoielnice) si, de asemenea, la situatia rommilor in europa - de asta am spus ca este generala.
  • Viziune europeana (Luni, 23 iulie 2012, 10:56)

    Dan [anonim]

    Domnule Presedinte,
    Privind dinspre UE, actuala experienta romaneasca pare a depasi capacitatea de reactie si de protectie a acesteia. Inteleg ca UE nu are mecanismele necesare readucerii pe calea democratiei a unei tari cuprinsa de dictatura, chiar si pentru cazul cand aceasta dictatura este adusa - ca altadata - din alte parti, nu "pe tancuri", dar prin "coloana a 5-a".
    Credeti ca UE are acum posibilitatea de a controla acest abces? Cum se va putea proteja in situatia in care acest abces se intinde, minand chiar esenta comunitatii?
    Multumesc
  • mandat (Luni, 23 iulie 2012, 10:58)

    iulian tita [anonim]

    am vazut intrebari despre referendum, despre prezenta de 50%. cum a fost in 2007 si de ce nu si acum. Eu vreau sa traiesc in o tara in care daca iti castigi un mandat in anumite reguli, regulile jocului sa nu se schimbe(vezi si schimbarea TVA-ului de acceptat doar in criza in acel termen, etc). daca presedintele are mandat castigat cu 50% + 1 asa sa fie. Daca programul pt o zi de vot este de "N" ore asa sa ramana; nu sa se schimbe in conditiile de azi. Intrebari:
    1) in urmatorii doi ani ca presedinte al romaniei puteti face ceva in acest sens?
    2) ce puteti face pentru popor: si-a dorit 300 parlamentari. As dori si explicatii pe care sa le dam mai departe contestatarilor d-voastra. Multumim!
  • Doriti sa fiti demis? De ce? (Luni, 23 iulie 2012, 10:59)

    Bogdan I [anonim]

    Pentru ca dumneavoastra sa ramaneti la Cotroceni exista doar 2 variante posibile:
    1. Referendumul sa fie validat, iar numarul celor care spun NU sa fie mai mare decat numarul celor care spun DA, ceea ce se pare ca este IMPOSIBIL daca luam in considerare ultimele sondaje;
    2. Referendumul sa fie invalidat.
    In aceste conditii, care este explicatia faptului ca mesajul dvs. este in continuare acela de a-i chema pe alegatori la urne?
  • Domnule presedinte Basescu (Luni, 23 iulie 2012, 10:59)

    foxy100 [utilizator]

    dumneavoastra ca om ati comis multe greseli de-a lungul perioadei petrecute la presedintie.
    Dar prezenta mea la votul de la referendum ar insemna sa legitimez actiunile draconice ale membrilor USL si nu numai ale lor.Nu sunt de acord cu aceste actiuni.Astfel voi boicota acest referendum prin neprezentare.
    Puteti sa-mi aduceti argumente pentru prezenta la vot ?
  • sondaje referendum (Luni, 23 iulie 2012, 10:59)

    dana [anonim]

    Buna ziua,
    In sondajele firmelor specializate ce rezultate aveti? Se vor prezenta peste 9 mil la alegeri?

    Eu personal nu voi merge la vot.

    Multumesc
    Dana
  • 1 (Luni, 23 iulie 2012, 10:59)

    Mirco77 [utilizator]

    Domnule Presedinte

    De ce ne indemnati sa validam aceasta lovitura de stat mergand la vot?
  • Întrebare (Luni, 23 iulie 2012, 11:00)

    Domi [anonim]

    Domnule Preşedinte.


    Ce părere aveti despre instaurarea monarhiei constituţională în România?
  • Votul urban vs Votul rural si accesul la informati (Luni, 23 iulie 2012, 11:01)

    Sergiu [anonim]

    Buna ziua,

    Eu locuiesc la oras, am acces la informatii, internet TV, urmaresc editoriale on-line, pareri pro si contra pot sa-mi formez o imagine despre ce se intampla.
    Ce se intampla cu populatia din mediul rural care nu are acces la intenet, ziare, cablu-TV singura sursa de informatii fiind barul din localitate si primarul care isi exercita influenta ?

    In aceasta campanie nu vor fi utilizate materiale outdoor de nici una din parti?

    O zi frumoasa,
  • d-le Presedinte, (Luni, 23 iulie 2012, 11:02)

    dineo [utilizator]

    1.in cazul in care referendumul nu va fi validat de CCR, iar dvs. nu aveti 50 +1 din voturi , cred ca sunteti constient de faptul ca nu puteti lucra cu acesti netrebnici veniti cu forta la putere .In acest
    caz , ce prerogative aveti la indemana pentru a va asigura constitutional , linistea, pentru a va desfasura activitatea pentru urmatorii 2 ani din mandat ?

    2.cum vedeti evolutia pe mai departe , indiferent de rezultatul referendumului, a celor doi papagali politici ( ponta si antonescu ) ?

    Va multumesc si va doresc mult succes in continuare.
    Cu stima . Vlad.
  • Controlul justitiei (Luni, 23 iulie 2012, 11:02)

    Argus [anonim]

    D-le Presedinte, in cazul in care USL reuseste demiterea Dvs,cum credeti ca vor reinstaura controlul asupra ICCJ? Cum vor inlocui judecatorii independenti? Totprin OUG? Consider ca ar trebui descris si transmis acest fapt probabil. Cu stima
  • buna ziua (Luni, 23 iulie 2012, 11:04)

    Smaranda Boghici [anonim]

    Domnule Presedinte,

    Incepand cu 2004 v-am votat de fiecare data, cu un entuziasm din ce in ce mai scazut. Nu va idolatrizez si nu va demonizez. Pe 29 iulie nu stiu ce sa fac. Daca merg si votez NU aceasta este o reactie la abuzurile aliantei de la guvernare, in nici un caz nu este un vot de incredere. Fac parte din cei care au scandat in Piata Universitatii PDL=USL=aceeasi mizerie.

    Intrebarea 1: de ce nu v-ati delimitat de oameni ca Elena Udrea sau Roberta Anastase, Adriean Videanu, Cristian Boureanu? Unde se termina interesul de partid si incepe cel al tarii?

    Intrebarea 2: care este mesajul dumneavoastra pentru cei ca mine, care va considera raul mai mic in aceasta situatie imposibila?
  • strategie vot (Luni, 23 iulie 2012, 11:07)

    Popa Alexandra [anonim]

    Domnule Presedinte,

    Cum adresati dilema strategica a neparticiparii la referendum versus datele statistice care indica un vot majoritar de demitere (in cazul realizarii pragului)?

    Mult succes!
    Alexandra Popa
  • Domnule Presedinte (Luni, 23 iulie 2012, 11:07)

    cetateanu_incruntat [utilizator]

    Va scriu in calitate de cetatean, in primul rand, si bugetar. Am participat la evenimentele din Bucuresti de la inceputul anului. Am fost, am vazut, am tras concluzii. Am participat la alegerile locale, iarasi am tras concluzii. Am participat, recent la un miting organizat de USL. Concluziile finale sunt urmatoarele: am urmarit calitatea, nu cantitatea celor ce au participat. Un mare numar de oameni de etnie rroma, femei intr-un stadiu avansat al sarcinii, oameni cu handicap fizic sau psihic ce nu prea intelegeau ce se intampla in jurul lor. Oameni intr-o stare avansata de ebrietate, purtand tricouri cu diverse inscrisuri, inscrisuri ce nu respectau nici cele mai elementare reguli de gramatica. O ceata de oameni ce nu ma reprezinta pe mine, ca roman si ca aparator al statului. Cu totii stim ce numitor comun ii aduc pe acesti oameni in strada, ca si in Bucuresti, in februarie. De ce nu intereseaza pe nimeni provenienta bugetului de unde sunt platite astfel de mitinguri? Cred ca avem dreptul sa stim cine plateste avionul lui Crin Antonescu, cine plateste toate aceste organizari de forte cu costuri enorme. Nu trebuie sa fiu economist ca sa imi dau seama de implicatiile financiare in cazul organizarii de concerte.
    Domnule presedinte, va respect, va multumesc si imi doresc ca intr-o zi sa am ocazia sa va strang mana si sa ma amuz impreuna cu dumneavoastra de suvita buclucasa de pe aeroportul din Timisoara, in 2005.
  • intrebare pt. d-l Basescu (Luni, 23 iulie 2012, 11:07)

    cristi [anonim]

    Imi amintesc f.bine cum v-au tratat d-l Sarcozy si d-l Berlusconi la o intrunire europeana din 2010 ;
    Intrebare1: De ce credeti ca imaginea Romaniei de azi este mai proasta ca la momentul evocat mai sus?
    Intrebare 2: Ce v-a spus d-l Berlusconi cand v-a aratat acel gest cu degetul la cap?
  • ptr presedinte (Luni, 23 iulie 2012, 11:08)

    sorina [anonim]

    De ce nu-i delegati pe cei de la PDL sa demonteze minciunile lui Voicu? Pensiile intre 2008-2011 au crescut prin adaugarea grupelor si un % al inflatiei(chiar parintii mei au bemeficiat de aceste cresteri dar acum, ca majoritatea pensinarilor au uitat si -si amintesc doar de retinerea CSA pe care au considerato f.f dureroasa). Cred ca pensionarii sunt cei ce vor vota ptr demitere. Cred de asemenea ca aveti obligatia de a AVERTIZA ca toate eforturile facute se duc pe apa sambetei prin REDAREA de catre Ponta a INDEMNIZATIILOR "revolutionarilor" , prin revenirea PENSIILOR MILITARILOR la valori mari desi nu au vontribuit la cass. Trebuie sa le amintiti oamenilor ca in 3 luni Ponta nu a luat decat O MASURA ECONOMICA: TVA la incasare. Nu a trimis o lege la promulgare si tot el tipa ca a fost impiedicat de presedinte sa guverneze !
  • Suspendarea... (Luni, 23 iulie 2012, 11:11)

    Geos Costan [utilizator]

    Bună ziua!
    1. Nu voi merge la vot, din cauza gândului că aţi fi demis şi, prin urmare, ar avea loc alegeri prezidenţiale ale căror cel mai probabil câştigător ar fi Crin Antonescu, care v-a acuzat de multe încălcări ale Constituţiei şi de un comportament nedemn de un preşedinte. În parte ar avea dreptate, dacă nu s-ar fi decredibilizat prin acţiunile sale. Consideraţi că au existat precedente în mandatele dvs. care să-i fi permis înlocuitorului probabil al dvs. un comportament net inferior celui care vă este imputat dvs., adică o încălcare mai gravă a Constituţiei? Şi dacă da, care consideraţi că trebuie sancţionate şi să servească drept avertisment pentru viitorii preşedinţi?
    2. Sunt un admirator sincer al iniţiativelor dvs. cu privire la reforma administrativă şi la revizuirea Constituţiei. Dacă vă gândiţi să vă retrageţi din viaţa politică, pentru că sunt convins că altfel aţi continua promovarea acestei viziuni, nu aţi fi dispus, totuşi, să depuneţi un efort, fie el şi unul modest, la îndeplinirea acestor condiţii?
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 11:12)

    Klek [utilizator]

    De ce l-ati facut tradator de Maiestatea Sa Regele Mihai ?
  • Intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 11:12)

    Dorin [anonim]

    Stimate domnule Presedinte,

    Avind in vedere ca la Referendumul din 29.07.2012, ilegal aprobat de parlament, se prefigureaza o mare frauda la care USL lucreaza in cele mai mici detalii, de ce continuati sa chemati populatia la vot? Oriciti ar vota NU la suspendarea dvs, ei vor fi minimalizati prin frauda pusa la punct de USL. Daca tineti la binele Romaniei faceti un apel catre populatie sa invalideze referendumul prin neprezentare la urne. Nu dati Romania pe mina hotilor!
  • Rezultatul e stiut dinainte (Luni, 23 iulie 2012, 11:12)

    sgc [anonim]

    Domnule presedinte,
    Stiti bine ca , in pofida bunelor si relelor din guvernarea d-voastra, se simte nevoia schimbarii si majoritatea este de partea stangii, deci vor vota pentru demitere.
    Sunteti constient ca schimbarea se va produce, oricum, poate mai tarziu, dar se va produce?
    Sunteti gata sa puneti orgoliul personal pe locul al doilea in fata poporului?
    Va multumesc si va doresc sa dati dovada de intelepciune si curaj, asa incat sa va regasesc in istorie la capitolul conducatori benefici.
    Succes !
  • Parlament unicameral (Luni, 23 iulie 2012, 11:13)

    solomon [anonim]

    Putina lume isi mai aduce aminte ca in anii 2002-2003, PUR-ul condus de Dan Voiculescu era printre primii daca nu chiar primul care cerea deschis Parlament unicameral. De ce nu folositi acest lucru in campanie?
  • Revizuire Constitutie (Luni, 23 iulie 2012, 11:14)

    STL [anonim]

    Domnule Presedinte
    Credeti ca este necesara o revizuire a Constitutiei Romaniei si in sensul unei mai bune protejari de a fi suspendat presedintele ales de catre o majoritate parlamentara formata din traseisti politici si parlamentari cumparati (din punctul meu de vedere o majoritate nelegitima)?
    Cu stima
  • doua greseli (Luni, 23 iulie 2012, 11:15)

    corvus_coraX [utilizator]

    1. Prin implicarea activa (prea activa!) in favoarea RMGC v-ati indepartat o sumedenie de tineri, de oameni de calitate care credeau mult in dumneavoastra. Presupunand ca va veti re-intoarce la Cotroceni, veti continua aceeasi politica?!

    2. Un enorm minus la imagine a fost alegerea fetei dumneavoastra in Parlamentul European. Cr3edeti ca a fost o greseala sau nu?!

    P.S. Sunt doua motive care ma indeamna sa nu ma prezint la vot dar va doresc succes in salvarea democratiei romanesti
  • Parerea D-voastra Domnule Presedinte (Luni, 23 iulie 2012, 11:16)

    durul [utilizator]

    Cum ar putea oamenii simpli (neorganizati) sa-i amendeze pe politicieni in intervalul dintre alegeri si ce efecte ar avea ? Va rog sa ne dati citeva exemple, va multumesc.
  • Surse finantare campanie "DA la referendum" (Luni, 23 iulie 2012, 11:17)

    Alex Rosu [anonim]

    Buna ziua,

    Cine plateste pentru toate materialele outdoor care promoveaza pro-demitere? De ce nu este tratata aceasta publicitate ca si cea electorala (unde trebuie indicate autorii etc)? De ce nu isi asuma responsabilitatea cei care formuleaza aceste mesaje?

    Desi n-ati fost inger pana acum, multumim pentru ca va chinuiti pentru democratia si viitorul nostru.
  • Alegerea premierului (Luni, 23 iulie 2012, 11:17)

    Ana [anonim]

    Domnule presedinte,

    Sunteti acuzat ca ati procedat neconstitutional sustinandu-l pe domnul Emil Boc pentru un alt mandat, dupa ce acesta a fost demis pe 13 decembrie 2009, actionand dintr-o postura comparabila cu a unui presedinte de partid prin medierea aliantei dintre PDL si UDMR. Cum justificati acest lucru?
  • Noul guvern dupa alegerile din toamna (Luni, 23 iulie 2012, 11:21)

    Muresan Felix [anonim]

    Buna ziua domnule Presedinte, daca la referendum castigati sau nu se valideaza ce aveti de gand pe viitor in cazul in care USL castiga parlamentarele cu un procent mai mare de 50%, il veti desemna din nou pe Victor Ponta de premier? o sa inceapa din nou instabilitatea in tara? intelegeti ca daca ei vor castiga parlamentarele cu un procent mai mare de 50% va vor suspenda din nou daca nu numiti un premier din partea lor, ce se va alege din aceasta tara?
    Va doresc mult succes si sper sa reveniti la Cotroceni!
  • Mai intelept (Luni, 23 iulie 2012, 11:22)

    AMS [utilizator]

    Domnule Presedinte,

    Nu credeti ca ar fi mai intelept sa pierdeti pe 29 iulie? Ma gandesc ca un Traian Basescu "eliberat" de la Cotroceni e mult mai periculos pentru inamicii democratiei - stiti dvs care sunt ei - decat unul care trebuie sa respecte anumite cutume cand trebuie sa-i infrunte pe acestia. Unificam dreapta pana in Noiembrie la alegeri si castigam atunci. Ungureanu presedinte iar dvs. prim ministru!
  • Referendum (Luni, 23 iulie 2012, 11:22)

    Ghita Iulian Marcel [anonim]

    Dle. Presedinte Traian Basescu,daca veti pierde ca urmare a fraudarii acestui referendum de catre organizatorii pucisti , veti fi de acord sa conduceti un miting de protest ptr. aparararea democrtii si a statului de drept asemanator celui desfasurat in piata universitati in 1990?
  • Cum va arata Romania dupa referendum? (Luni, 23 iulie 2012, 11:22)

    Vlad [anonim]

    Buna ziua,

    D-le Presedinte,

    Indiferent de rezultatul din 29.7, este clar ca imaginea noastra in fata partenerilor nostri externi (atat UE cat si a investitorilor straini) a fost afectata.
    Cum va arata Romania dupa referendum, iar in cazul in care dupa referendum veti castiga, cum veti reconstrui aceasta imagine cu un guvern in opozitie?

    Multumesc mult,
    Vlad
  • Miting Craiova (Luni, 23 iulie 2012, 11:23)

    Daniel P [anonim]

    Domnule Președinte, a dori să știu dacă în Craiova se organizează mitinguri pentru susținerea dumneavoastră. Vă mulțumesc.
  • Alternativa (Luni, 23 iulie 2012, 11:23)

    ac [utilizator]

    Presupunind ca ramineti la Cotroceni, ca unul din putinii lideri politici viabili (in ciuda greutatilor, crizei, da, chiar a greselilor de care nimeni nu e ferit...), este posibil sa claditi totusi o alternativa la deriva politica de astazi? Eventual cu alti lideri de tipul lui Mihai Razvan Ungureanu?
  • Confruntare Dl Basescu vs Dl Crin si Dl Ponta (Luni, 23 iulie 2012, 11:23)

    Marius-Andrei [anonim]

    Buna,
    Asa cum s-a organizat confruntare intre Dl Basescu si Dl Geoana, de ce nu se organizeaza si acum una cu Dl Basescu vs Dl Ponta si Dl Crin?
    Cu stima
    Marius-Andrei
  • Legea Cadru nr300/2009 (Luni, 23 iulie 2012, 11:24)

    Fanu [anonim]

    Cand va fi aplicata legea cadru nr 330/2009?
    LEGEA SALARIZARII UNITARE E SINGURA SANSA A TINERILOR MEDICI!!!
  • Spania vs Romania (Luni, 23 iulie 2012, 11:26)

    Marcel [anonim]

    Buna ziua,

    Cum comentati situatia din Spania. In toata perioada de criza (2008- prezent) guvernul " de stanga" nu a aplicat nici o masura pentru a stopa derapajul tarii. Considerati ca masurile luate de guvernul "Boc" au salvat cat de putin derapajul Romaniei?. In momentul de fata, conform analistilor, Spania va intra precum Grecia intr-un faliment.
  • Referitor la tineri (Luni, 23 iulie 2012, 11:26)

    Florin [anonim]

    Stimate Domnule Presedinte,

    Va rog sa ne mentionati, daca se poate, sistemul real gandit de dvs. cu privire la tinerii romani. Mai precis, va rog sa ne prezentati programul dvs cu privire la promovarea tinerilor, in conditia in care din ce in ce mai multi dintre noi ne indreptam privirea catre occident.

    In 2004, partidul pe care il conduceati la acea vreme a decis sa dizolve aripa studenteasca din motivul ca aceasta, din care faceam parte si eu, a solicitat plasarea catorva din putinii membri studenti cu drept de a reprezenta urbea in consilii locale, judetene etc pe locuri eligibile in cadrul listelor pentru alegeri, dorinta izvorata din speranta de afirmare si din evaluarea echitatii in munca depusa in campanie.

    In acesta perioada, de 8 ani, nu am vazut tineri promovati, in afara de cei cu legaturi familiale puternic implicate in politica. De ce, imi permit sa va intreb, nu se organizeaza concursuri reale pentru posturi de referinta, la care am putea participa si, dovedindu-ne cunostintele, sa fim numiti si noi, ca reprezentanti ai generatiei noastre?

    Va multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc succes in continuare.
  • Elena Basescu europarlamentar (Luni, 23 iulie 2012, 11:27)

    Ionut Popescu [anonim]

    1. Domnule presedinte, considerati ca impunerea fiicei dvs. Elena Basescu in functia de europarlamentar a fost o greseala ?

    2. Cum veti proceda daca referendumul va fi invalidat si cu toate astea veti avea un procent zdrobitor in favoarea demiterii dvs (de exp. 80% pro demitere la 45% participare la vot)?
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 11:28)

    Neta Madalin [anonim]

    Buna ziua
    Credeti ca dl. Antonescu va parasi viata politica daca veti reusi la referendumul din 29 iulie?
  • referendum (Luni, 23 iulie 2012, 11:30)

    victor [anonim]

    Domnule Presedinte , nu cumva prezenta romanilor la referendum inseamna de fapt legitimizarea actiunilor usl din aceasta perioada.....in felul acesta noi devenind complici , indiferent de rezultatul votului si creind premisa ca in cazul in care lucrurile ar evolua nefavorabil, vina sa fie aruncata in spatele poporului ?
    Cred ca o neprezentare masiva a romanilor la vot , ar fi un vot de blam acordat clasei politice din ROMANIA .
  • sunt alaturi de dumneavoastra (Luni, 23 iulie 2012, 11:30)

    Iacob Valentin [anonim]

    Lucrez de 18 ani la privat Va rag faceti mai multe pentru noi de la privatii! Bugetari au meritat taierea de 25%
  • Interimar (Luni, 23 iulie 2012, 11:30)

    Cosmin [anonim]

    Domnule Presedinte,

    am observat ca la aparitiile presedintelui interimar de la Cotroceni a disparut drapelul NATO. Este poate explicatia pentru care sustineti ca USL ne vinde astazi pentru interesele proprii?
  • Mergem sau nu la vot ? (Luni, 23 iulie 2012, 11:30)

    un iesean care are incredere in Dvs. [anonim]

    Domnule Presedinte,
    Ne indemnati sa mergem la vot, pentru multiple considerente, dintre care refacerea imaginii Romaniei. Ce se va intampla daca astfel referendumul indeplineste conditiile de validare si Dvs. sunteti demis? Cum va arata Romania pe plan intern dar si international cu Antonescu presedinte (am vazut ce fel de interimar este) pana la alegerile prezidentiale, timp suficient pentru finalizarea restauratiei ? Nu este un risc mai mare decat a nu merge la vot si, cu toata frauda care se prefigureaza, referendumul sa fie invalidat ? Inteleg ca V-ar fi greu sa reveniti la Cotroceni in asemenea conditii, dar cum Va stiu un luptator, probabil veti invinge se de aceasta data. Pe plan intern ar fi greu, dar cred ca imaginea Romaniei ar suferi mai putin si restaratorii ar mai fi tinuti in frau.
  • Pentru domnul Traian Basescu (Luni, 23 iulie 2012, 11:30)

    Eu si atat [anonim]

    Din toamna daca USL va castiga alegerile (ipotetic vorbind) si dumneavoastra ramanei la Cotroceni, veti numi un premier USL, avand in vedere experienta Ponta?
  • Referendum 2009 (Luni, 23 iulie 2012, 11:31)

    copilul problema [utilizator]

    Buna ziua, Domnule Presedinte!

    La referendumul din 2009 am votat Parlament unicameral si 300 de parlamentari. Intrebarile mele sunt:

    1. Rezultatele acelei referendum obliga clasa politica sa le puna in practica?
    2. Daca da, exista un termen pana la care trebuie sa o faca?
    3. Care sunt mijloacele noastre, ale cetatenilor, pentru a obliga clasa politica sa puna in practica rezultatele acelui referendum?

    Va multumesc!
  • Parlament (Luni, 23 iulie 2012, 11:31)

    Vasile Constantin [anonim]

    Domnule presedinte, este posibil ca parlamentul sa decida suspendarea dumneavoastra chiar daca referendumul va fi invalidat?
  • Ordine (Luni, 23 iulie 2012, 11:31)

    Boros Arpad [anonim]

    Sunt un fan a Dvs. din 1996 , nu pentru ca ati fi un manechin ci pentru ca fiecare fapt, decizie ce luati sunt in beneficiul tarii si a comunitatilor din Romania. Din pacate n-am reusit sa ma intalnesc cu Dvs. desi mi-ar fi placut sa va vad in realitate, dar in acest mment m-as bucura sa va vad zi de zi ca Presedintele Romaniei la TV . Dl.Presedinte (pentru mine sunteti inca Presedintele Romaniei) veti fi votat sa ramaneti Presedinte, ati putea sa faceti in acel fel incat cei din USL sa raspunda penal in fata Justitiei? Sunt atatea Institutii de Stat care au dovezi si ar putea repede sa inchida cel putin gura acelor infractori PSD-isti. Mi-ar placea f. mult sa se curete clasa politica si oamenii sa aiba incredere in cei alesi.
  • lovitura de stat (Luni, 23 iulie 2012, 11:32)

    romulus scorei [anonim]

    Dle Presedinte

    Daca a fost lovitura de stat, nu exista stat de drept pentru ca aceasta lovitura de stat sa fie contracarata! Eu personal, astept ca statul de drept sa si faca datoria!
    Romulus Scorei
    Profesor de biochimie
    Universitatea din Craiova
  • o mare mizerie! (Luni, 23 iulie 2012, 11:32)

    alexandru [anonim]

    Totul a fost construit ca o mare mizerie. De ce sa intram in jocul lor murdar, participand la referendum?!
  • important (Luni, 23 iulie 2012, 11:32)

    Daniel [anonim]

    Domnule traian basescu,
    de ce ati ales ca premier pe victor ponta,banuiesc ca v.ati gandit ca va incerca sa va suspende.Eu v.am ales inca de la bun inceput ca presedinte.Voi vota NU la referendum.Care a fost motivul principal a lui victoras (psd) copy -paste...si Crin (somnorila) sa va suspende...nu putea sa astepte alegerile din noiembrie?
  • Combaterea turismului electoral (Luni, 23 iulie 2012, 11:34)

    bogdan s. [anonim]

    Domnule Presedinte , ce masuri trebuie luate pentru a preintampina turismul electoral la referendum ? Ma refer in primul rand la listele suplimentare si la faptul ca s-a introdus o modificare prin care nu se mai numara separat voturile de pe liste suplimentare, astfel ca nu mai poate fi sesizat asa usor votul multiplu. Dar legat de dezinstalarea softului pentru depistarea votului multiplu, ce parere aveti ?
  • Coabitare (Luni, 23 iulie 2012, 11:34)

    NM [anonim]

    Ati spus ca daca va intoarceti la Cotroceni veti coabita cu USL. Dar pana acum de ce nu ati coabitat??? Eu si multi altii vom vota DA pentru ca ne-am saturat de aceasta mascarada intre Presedintie si Executiv. Eu va admir mult pt ce ati facut si ii urasc pe cei din USL. Dar vreau liniste in tara... asa cum ati spus ca doriti si dvs : "Instabilitatea politica in momentul de fata este cea care ne face total neatractivi pentru investitii si in acelasi timp a dus la o depreciere masiva a leului."
  • cateva intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 11:35)

    Alin [anonim]

    Buna ziua,

    Spuneti peste tot ca este "o lovitura de stat". Personal su am anumite dubii in legatura cu acest lucru... cred ca e prea mult spus... "puci" cred ca ar trbui sa fie un cuvant mai potrivit acestei situatii.
    Intrebarile mea: In conditiile data (lovitura de stat / puci sau cum s-o numi mai bine) de ce nu avem nici un fel de reactie de la organisme care ar trebui sa fie independente gen "Pro Democratia"? Nu au fost ele (organismele) dezvoltate suficient? Sunt partizane politic cu anumite parti? De ce nu ati luat masuri in timpul mandatelor d-voastra pentru a dezvolta aceste organisme independent politic?


    Multumesc anticipat,
    Alin
  • 2 intrebari pentru Prese4dinte (Luni, 23 iulie 2012, 11:35)

    emigrant roman [utilizator]

    Buna sa va fie inima! Am mai vorbit cu Dvs sau consilierii,pe mail(problema cu Duminica Orbului ).Am 56 de ani,inginera,de 2 ani am emigrat in Spania,cu sotul meu.Am muncit in tara,peste 25 de ani,am avut afaceri,am luptat cu" sistemul "si am pierdut tot: casa,averea,sanatate,speranta,chef de viata.
    Si sa va spun de ce :pentru ca am fost "vanduti si executati de doi si un sfert".Sistemul, inca functional,l-a maturat pe Emil Constantinescu-cum singur s-a declarat invins de" servicii"-si sincer speram multa limpezire a acestor probleme in mandatul Dvs,si deaceea sant suparata rau.
    Au murit, e drept, la "Canal " romanii care dadeau natiei astea stralucire.Eu cred ca multa apa pe Dunare va mai curge,si tot nu se va spala neamul asta.Inainte de 89 se zicea ca eram 1-2,adica la un roman doi informatori ai securitatii.
    In 8 ani de mandat eu nu am vazut schimbari spectaculoase,plecand de jos ,de unde traim noi,in acest sector periculos de important,pentru o dezvoltare sanatoasa a unei societati democratice.
    Nu sper ca in viata mea sa mai vad ceva schimbari palpabile, dar oare cate generatii mai trebuiesc sacrificate pana intram in rand cu lumea?
    Credeti ca ati facut tot ce trebuia ? Ce credeti ca ar mai trebui facut?Regretati vre-o masura luata sau neluata.Ce angajament va luati pentru perioada ramasa din mandat?
    In cei doi ani de manadat ce credet ca mai puteti rezolva,sa nu mai fim un popor de informatori si sa fim iarasi capabili sa murim pentru o idee? De DEMOCRATIE! Daca razboiul de independenta era maine era vre-un voluntar?
    Eu am terminat lupta,Dumneavoastra?!
    Va multumesc anticipat pentru raspuns,chiar daca intrebarile par retorice, eu va astept,Rodica Batu
  • Referitor la situatia actuala (Luni, 23 iulie 2012, 11:36)

    Horia [anonim]

    Domnule Presedinte,

    Cu toata stima, va rog sa-mi raspunde-ti si mie la 2 intrebari:
    1)Cum comentati atacurile , prin propaganda care ei o fac cu afisele acelea mari, care banuiesc ca si dvs le-ati vazut cum ca dvs, le-ati umilit famiile, sau le-ati furat deminitatea si altele.
    2) Puteti sa gasiti o solutie, dvs impreuna cu viitoarea guvernare sa valorificati si sa ajutati tinerii care ies de pe bancile scolilor, cum se proceda pe vremea lui Nea Nicu, si as dori sa va implicati mai mult in sistemul de invatamant, pentru ca este pacat ca avem tineri care isi doresc sa faca ceva, dar nu sunt ajutati.
    Multa stima, sanatate si NU pentru demintere! Sa va dea Dumnezeu multa bafta si sanatate!
  • Electoratul rural (Luni, 23 iulie 2012, 11:37)

    Kiss Gavril [anonim]

    Buna ziua, dl. Basescu,
    in primul rand vreau sa va spun ca va stimez foarte mult si sunteti unul din foarte putini oameni care merita a fi respectati.
    As vrea sa va intreb ce parere aveti in privinta populatiei rurale, care reprezinta un electorat numeros, dar care din pacate asimileaza informatiile foarte superficial si sunt usor influentabili de propaganda televiziunilor private patronate sau controlate de opozitie.
    Ce sanse considerati ca o sa aveti din partea electoratului rural?
    Cu stima!
  • Mai bine e sa nu votam! (Luni, 23 iulie 2012, 11:37)

    ticbis [utilizator]

    D-le Presedinte,
    Eu consider ca, pentru a nu face jocul acestei hoarde de sorginte comunista care doreste restauratia unui regim de care toti romanii au crezut ca au scapat pentru totdeauna, NU trebuie sa ma prezint la vot pentru acest referendum.
    Nu doresc ca prin votul meu, fie el DA sau NU, sa legitimez lovitura de stat planuita de catre niste iresponsabili, dusmani declarati ai poporului roman!
    DE CE nu abordati public aceasta optiune, care ar fi pana la urma un boicot total impotriva unei clase politice care a ajuns sa nu mai reprezinte pe nimeni in Romania?
    Eu v-am ales pentru un mandat de cinci ani si vreau ca votul meu sa fie respectat!
    Mentionez ca fac parte dintre cei care la alegerile prezidentiale din 2000, atunci cand eram chemat la urne pentru a alege presedintele Romaniei dintre Ion Iliescu si C. V. Tudor, mi-am exprimat vointa politica si dreptul meu electoral refuzand sa ma prezint la vot!
    Va multumesc si va doresc putere de lupta! Ati ramas singura speranta pentru milioane de romani cinstiti!
  • Crese (Luni, 23 iulie 2012, 11:39)

    Alexandra Balan [anonim]

    In anul 2010 legea privind concediul maternal/ indemnizatia de crestere a copilului s-a schimbat. S-au facut atunci promisiuni ca se vor deschide crese, astfel incat copii sa poata bebeficia de ingrijire si asistenta. Locuiesc in sectorul 6, Bucuresti, mai am o luna si ma intorc la munca, insa, desi am depus cerere inca din august 2011 pentru a imi fi copilul primit la cresa, nici pana acum nu am primit raspuns. Nu e singura promisiune nerespectata, de ce as vota Traian Basescu la referendum?
  • Presedintele si justitia (Luni, 23 iulie 2012, 11:39)

    behemot [utilizator]

    Consider ca sunteti printre ultimele obstacole care impiedica clica de mafioti de la putere sa fure dupa bunul plac. Romanii au deja o anume faima in Europa datorita exportului masiv de hoti de buzunare, iar acum devine tot mai clar faptul ca hotia este promovata in primul rand la nivel inalt, in guvern si parlament.
    Aveti in vedere pe cineva la fel de intrasingent, rezistent la atacuri si abil ca dumneavoastra, care sa poata fi in stare, ca presedinte, sa lupte cu acest flagel si sa dea incredere si putere justitiei si DNA-ului in Romania?
  • Citeva intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 11:40)

    ion ion [anonim]

    D-le presedinte, stiati ca noi Romanii NU mai vrem in UE, ca nu mai vrema sa mai platim facturile in euro si nici sa predam suveranitatea Romaniei la Bruxelles? De ce ati semnat tratate cu UE fara a supune la referendum ceea ce ati semnat ? Ce spagi deruleaza fiica Dvs. prin conturile ei "europarlamentare"?...cui distribuie spagile monica macovei ?...sunt sigura ca veti raspunde(daca veti raspunde ) cu obraznicia care va varacterizeaza...stiti ca aceasta calitate de Presedinte nu vi se cuvine si ca in aceasta calitate Dvs. trebuie sa serviti poporul wsi nu invers?
  • important (Luni, 23 iulie 2012, 11:40)

    Tanase Liviu [anonim]

    domnule presedinte marea parte a populatiei de fapt doreste o pedepsire a dumneavoastra pentru masurile de natura economica pe care dumneavoastra le atzi anuntzat - nu ar fi bine ca acum s a facetzi o recapitulare a acelor timpuri - totusi oameni simpli au sufert cel mai mult de pe urma crizei -cu mult respect si doresc s a revenitzi la Cotroceni
  • Mintita (Luni, 23 iulie 2012, 11:41)

    Dana Pacurar [anonim]

    Buna ziua domnule Presedinte, asi dori sa va intreb ce trebuie sa faca cetatenii care se simt jigniti de atitudinea majoritatii de tradatori de tara si cei care santem disperati ca asistam cu neputinta la ce au facut ei in ultimele 2 luni?
    Eu personal as dori indrumare legala sa fac un demers penal serios impotriva lor ca simplu cetatean al acestei tari.
    Sper sa va revad la Cotroceni sa le incurcati planurile de jefuire a tarii.
    D.zeu sa va dea sanatate.
  • Datoria fata de tara (Luni, 23 iulie 2012, 11:41)

    Dan Enache [anonim]

    Domnule Presedinte
    Din moment ce f. multa lume sustine ca a fost o lovitura de stat dirijata de rusi din sediul TVR ca si cea din '89 si daca stiti f. bine ca in cazul acesta nu mai conteaza legile si Constitutia pentru pucisti , cum s-a intimplat si in '89, de ce mai continuati sa le faceti jocul lor fals de-a democratia??? Aceptarea referendumului de catre dumneavoastra echivaleaza cu recunoasterea loviturii de stat pentru ca ei or sa va demita indiferent de rezultatul acestuia. Singura solutie este neacceptarea referendumului si boicotarea lui ceea ce puteti sa anuntati oricind, urmind sa le faceti pligere penala pucistilor si sa declarati ca actioneaza in afara legii. Justitia de la noi si lumea civilizata din west va vor da dreptate si pucistii vor fi nevoiti sa se retraga de la conducerea statului. In felul acesta noi pro-democratii pro-europeni o sa avem cistig de cauza mai ales ca avem toate democratiile alaturi de noi.
  • Intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 11:45)

    Mihai [anonim]

    Domnule Presedinte,
    1. Aveti dreptate in ceea ce priveste condamnarea unora ca Nastase, Iacubov, Muresan s.a.
    Dar va intreb, de ce sunt anchetati asa tarziu Blejnar, Comanita, care au produs pagube la fel de mari economiei nationale?
    2. In cazul, foarte probabil, in care reveniti la Cotroceni, credeti ca veti putea inceta anuntarea inainte de inceperea efectiva a anchetelor , a cazurile de coruptie?
    (Acest lucru va dauneaza deoarece se interpreteaza ca fiind facute la comanda dumneavoastra. Lasati justitia sa actioneze, la timpul potrivit.)
    Va multumesc!
  • Capitan de nava vs CNSAS (Luni, 23 iulie 2012, 11:47)

    cetatean [anonim]

    Ati fost capitan de nava, ati calatorit in toata lumea. Inainte de 89 nu puteai parasi tara fara sa raportezi la securitate. De ce nu mai exista nici o inregistrare in acest sens? au fost distruse? De ce nu mai exista procesul-verbal de distrugere a dosarului CNSAS?

    Ati uitat cand v-ati auintitulat fost comunist? Cum puteti sa sustineti ca sunteti garantul respectarii Constitutiei si Democratiei in romania din pozitia de fost colaborator al securitatii?
  • Despre justiție (Luni, 23 iulie 2012, 11:47)

    Tomaso [anonim]

    Aș vrea să întreb ceva despre episodul ruperii alianței DA.

    1.Credeți că scoaterea doasarului Patriciu, apoi arestarea acestuia, a fost o manevră organizată de rețeaua Voicu, cu scopul inițierii spargerii alianței de dreapta?

    2.Dacă alianța DA ar fi organizat anticipate atunci, obținând peste 50% (iar cu restul voturilor ce revin învingătorilor) ar fi obținut majoritatea absolută, România ar fi stat mai bine în clipa de față?

    3. Data viitoare, mă întreb, oare forțele care reprezintă dreapta, vor avea capacitatea să pună bază mai mult pe doctrină și ideologie? Să nu mai dea puterea pe mâna unor traseiști obsedați doar de a fi la putere?

    4. Domnule Președinte, ce anume a împiedicat guvernarea să țină cu economia privată? Aceleași organe de control au venit pe capul oamenilor ca și pe timpul PSD. Aceleași amenzi date după cifra de afaceri, aceleași abuzuri. Nicio diferență.
    Ce anume va făcut să nu vă faceți aliați din rândul economiei private. În fond, sunt peste 2 milioane de oameni ai nimănui, cu care nimeni nu ține. Sunt ciuca bătăii tuturor guvernanților.
    Chiar sunt curios de ce toți politicienii se feresc să reprezinte această categorie socială.
  • Respingeti acest referendum (Luni, 23 iulie 2012, 11:49)

    Florin Marinache [anonim]

    Suspendarea Dvs. a fost facuta cu argumente indoielnice legate de incalcarea constitutiei. De ce nu cereti romanilor sa boicotez acest simulacru de referendum, care iata are din ce in ce mai multe "deficiente" care clar va dezavantajeaza?
  • O dilema (Luni, 23 iulie 2012, 11:52)

    Apostu Valeriu [anonim]

    Dl Presedinte am o dilema sa ma prezint la vot si sa votez Nu si sa le asigur astfel pragul de 50%+1 USL-Istilor prin prezenta mea si a sustinatorilor dv. la vot si sa risc ca cei care vin cu Da sa fie mai multi si sa va demita. Sau sa nu ma prezint la vot si astfel dv. sa ramaneti in functie dar la cea de a doua optiune apare o problema daca nu ma prezint la vot probabil USL-isti vor folosi CNP-ul meu luat la recesamant sa faudeze votul., dar daca recesamintul va fi boicotat USL va spune ca nu aveti legitimitate. Ce ma sfatuiti sa merg la vot sa votez NU sau sa boicotez prin ne prezentare
  • CAMPANIE ELECTORALA (Luni, 23 iulie 2012, 11:52)

    larisa elena [anonim]

    Domnule Presedinte,
    as vrea sa va intreb si eu urmatoarele:
    1. De ce PDL este mereu pe locul 2, in defensiva in loc de a fi in ofensiva? tot timpul USL este parca cu un pas inainte, indiferent ce ar face si au facut destule.
    2. De ce nu se face nimic pentru ai opri pe USL-isti? sunt convinsa ca aveti sursele si resursele necesare pentru a veni cu lucruri radicale impotriva USL, Ponta, Antonescu.
    3. Aveti o campanie electorala buna dar cam soft daca pot sa spun asa. sincer ma asteptam la o campanie mai agresiva avand in vedere miza pentru care va luptati dar si personajele implicate. De ce? Este timpul sa veniti cu lucruri radicale impotriva celor mai sus amintiti.
    4. Este legal ca Antonescu sa se plimbe pe la miting-uri sustinand Guvernul? Parca trebuia sa fie impartial fata de partidul politic care l-a pus acolo, sau ma insel? De ce nu faceti o plangere penala sau orice alta actiune se poate face impotriva acestei paiate? totusi, 15 persoane s-au trezit cu plangeri penale pentru subminare economiei etc, dar impotriva lor? nu am auzit nimic.
    multumesc
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 11:53)

    Nelu [anonim]

    Domnule Presedinte, in speranta echilibrarii fortelor politice din Romania la alegerile parlamentare din toamna, ce sanse credeti ca va avea noua formula politica de coagulare a dreptei romanesti, unindu-se toate aceste formatiuni (ICCD, FCD, NR, PNTCD, s.a.) in fata USL + UNPR + UDMR (eventual). Vor reusi sa echilibreze, eventual sa depaseasca ce s-a polarizat pana acuma. Ar fi ideal sa sa de-balanseze actuala coalitie din parlament, cu cei de la UDMR nu se mai poate negocia? In rest, va urez mult succes pe 29, si sunt in asentimentul optimismului Dvs, romanii nu sunt prosti! Mult succes!
  • Nu ati cerut sufucuen ajutorul poporului din lipsa (Luni, 23 iulie 2012, 11:54)

    Maria B. [anonim]

    Domnule presedinte, Nu vi se pare ca atunci cand ati observat ca actiunile dumneavoastra nu sunt suficient sustinute de clasa politica ar fi trebuit sa explicati poporului mai clar acest lucru si ca ar fi trebuit sa cereti ajutorul poporului? O discutie de acest gen cu poporul roman ar fi fost de mare ajutor.
  • ptr presedinte (Luni, 23 iulie 2012, 11:56)

    sorina [anonim]

    Sper sa reveniti la Cotroceni. As vrea sa fi existat pe buletinul de vot o rubrica in care sa spun ca votez IMPOTRIVA DEMITERII dar imi anulez votul ptr ca nu vreau sa legitimez "puciul" USL . Juridic este posibil? Sau voi fi adaugata la numarul celor ce sau prezentat la referedum si a votat?
    E greu sa gasesti acum metode de lupta cu o ceata specializata ani buni in ticalosii si care au avut o singura IDEE FIXA: demiterea lui Basescu.
  • Despre vot. (Luni, 23 iulie 2012, 11:58)

    Ghenter [anonim]

    Buna ziua Domnule Presedinte Traian Basescu,
    Nu sunt membru a unui partid anume, dar stiu ca de fiecare data am votat pentru Dv. si pentru PDL si am fost multumit de felul cum ati condus tara.
    Daca eu si familia mea, votam NU in favoarea Dv. s-ar putea ca sa nu se atinga procentul de 51+1 % . Din cate simt eu, pentru USL vor vota 40-45% si astfel vor fii probleme.
    Daca eu si familia mea, si toti simpatizantii Dv. nu se vor duce la vot pe 29 iulie, Referendul nu va fii validat, si sigur Dv. va veti intoarceti la Cotroceni. Noi asta vrem !
    Va intreb si va rog sa faceti public acest raspuns, DACA TREBUIE SA MERGEM SAU NU LA VOT.
    Cu stima,
    Paul Ghenter
  • Mai putem avea maxim 300 de parlamentari ? (Luni, 23 iulie 2012, 11:59)

    Gabi [anonim]

    Domnule Presedinte ,
    dupa revenirea la Cotroceni puteti " forta " legal lucrurile ca la alegerile parlamentare sa avem maxim 300 de parlamentari ?
    Credeti ca dupa 30iulie si retragerea lui Crin din viata publica se va forma o coalitie normala de dreapta PDL si PNL care sa sustina "parlamentare cu 300"?
  • Cine merge la vot, de fapt, nu vă sprijină ! :( (Luni, 23 iulie 2012, 12:00)

    Mihaela Viziteu [utilizator]

    Domnule președinte, cine merge la vot, de fapt, nu va sprijină ! Votând, indiferent cum, legitimăm referendumul și lovitura de stat a US"L". Atâta doar că foarte mulți oameni care vă susțin, mai ales cei din mediul rural, mai puțin instruiți și care nu au acces la internet, nu realizează acest lucru. De ce nu transmiteți un mesaj clar : că nu trebuie legitimată această lovitură de stat, prin votul la acest referendum ??? ( indiferent de vot )
    Cum bine spunea Mircea Mihaies, "puterea mizează pe un fel de jiu-jitsu electoral: să folosească greutatea şi forţa adversarului pentru a-l răpune. Greşeala fatală, în aceste împrejurări, e să-ţi imaginezi că ideile, convingerile, pasiunile, speranţele ori, Doamne iartă-mă, onoarea au vreo importanţă. Contează un singur lucru: cifrele. Dacă uslaşii reuşesc să ademenească nouă milioane de oameni, bravo lor. Dacă nu, au jucat la cacealma şi au pierdut."
  • Intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 12:00)

    Geanny [utilizator]

    Domnule basescu, Roberta Anastase e cinstită? De ce aţi protejat-o în faţa justiţiei?
  • stagnarea proiectelor (Luni, 23 iulie 2012, 12:02)

    valentin [anonim]

    De ce proiectul podul de la basarab a stagnat atata timp , iar cand a picat Videanu si a luat Oprescu la primarie imediat s-au reluat lucrarile pana la final , la fel si cu pasajul din metrou de la Universitate ??? Doar tot dumneavoastra erati la putere nu. De ce in perioada Videanu nu s-a putut termina si cu Oprescu s-a putut ?

    Va multumesc.
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 12:02)

    marian [anonim]

    Din pacate nu am reusit sa intru in timp util si sa transmit intrebarea mea catre dl.T.Basescu . Am o rugaminte catre administratorii site-ului. Sa se transmita urmatoarele:
    - De ce dl. Basescu ati afirmat sus si tare ca statul NU ESTE OBLIGAT sa aiba grija de cetatenii sai? Cine trebuie sa aiba grija ? Cum? De ce mai exista statul, cui ii foloseste? Statul doar trebuie sa ia si sa nu aiba grija de oameni?
    Mi se pare ca aceasta afirmatie a dvs. reprezinta una din cele mai mari greseli pe care le-ati facut!
    Si doar pentru asta ar fi trebuit sa va dati demisia sau sa fiti demis.

    Si pentru dvs, admisistratorii site-ului: De ce dl. T.Basescu a raspuns doar la cateva intrebari si nu la toate cele adresate? Au fost selectate? Si daca da, de ce si pe ce criterii?

    Va mutumesc !
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 12:03)

    Anca Tanase [anonim]

    Domnule Presedinte,

    Sunteti pregatiti sa luati masuri impotriva fraudei? Cu siguranta va fi cat se poate de bine organizata, va fi masiva si greu de demonstrat. Mi se pare un lucru extrem de important.

    Succes, asteptam cu nerabdare intoarcerea dv. acolo unde va este locul, pana in 2014.

    Cu stima,
    Anca Tanase
  • Intrebare pentru Basescu (Luni, 23 iulie 2012, 12:03)

    Geanny [utilizator]

    Domnule Basescu, din ce bani a schimbat familia Basescu 5 case în 6 ani?
  • alegeri (Luni, 23 iulie 2012, 12:04)

    MARINA [anonim]

    buna ziua d.le presedinte , o intrebare as avea!
    daca acum la referendum , nu veti reusi (noi cei din diaspora speram ca veti reusi) la alegerile prezidentiale , daca MRU v-a candida ca presedinte , va veti intoarce ca premier?
    multumesc, la revedere !!
  • Rosia Monata (Luni, 23 iulie 2012, 12:06)

    Mihaela [anonim]

    De ce ati fost de acord cu exploatarea Rosiei Montane?
  • Romania - Monarhie e cea mai buna solutie. (Luni, 23 iulie 2012, 12:08)

    Vasile M [anonim]

    Dle Presedinte, nu credeti ca forma de guvernamant republica prezidentiala nu este potrivita Romaniei ? Sunt 16 state in lume Monarhii si nu intamplator nici una nu se izbeste de problemele stupide pe care le avem noi. NU credeti ca Monarhia este cea mai potrivita Romaniei ?
    Se poate observa cu lejeritate ca miza mandatului prezidential, precum si lupta pentru guvernare distruge oricare obiectiv de interes public. Acest roi de pseudo-oameni politici nu reprezinta cetatenii romani, marea lor majoritate ajung acolo prin metoda "favorisme". Eu, cu cea mai mare luciditate a constiintei mele, va spun ca in Romania aceste grupari care se autointituleaza formatiuni / partide politice sunt doar niste "CLANURI" semipolitizate care, desigur, isi urmaresc interesul intern si nicidecum interesul public.
  • GRADELE MILITARE (Luni, 23 iulie 2012, 12:11)

    intrebatorul [anonim]

    De ce ati permis ca persoane ca TURCESCU/BLEJNAR sa dobandeasca grade militare fiind civil/avanseze in grad?

    Asa ceva se facea in comunism cu sportivii.
  • Made in... RO (Luni, 23 iulie 2012, 12:14)

    Dacian [anonim]

    Domnule Presedinte,
    Noi romanii avem impresia ca de 22 de ani interesele nationale ale tarii nu sunt servite corespunzator si speranta unei reprezentari politice cu coloana vertebrala scade vertiginos, de aceea va propun spre analiza urmatoarele aspecte:
    1. Se vorbeste cu atata lejeritate de o lovitura de stat actualmente. In Decembrie '89 ce credeti ca a fost? Aplaudata indepartare a regimului comunist ne-a adus astazi in sapa de lemn...Se impunea schimbarea de regim, deacord, dar unde a fost si este viziunea clasei politice care guverneaza tara de 22 de ani? Ca doar sunt aceeasi... aceasi Marie cu alta palarie...Care credeti ca sunt motivele care au condus la situatia economica in care ne aflam? Nu ati gasit raspuns se pare in 8 ani de zile...
    2. Va uitati la emisiunea "Romania te iubesc"? Ce parere aveti de anchetele propuse de realizatorii emisiunii? In ce mandat credeti ca se vor rezolva aceste cazuri? SRI-ul cu care se spune ca aveti legaturi sranse, 8 ani de mandat, nu v-au informat despre aceste faradelegi? De ce nu s-au luat masuri?

    Va rugam sa va responsabilizati si sa ne lasati in pace...
  • In plina criza (Luni, 23 iulie 2012, 12:14)

    Geanny [utilizator]

    De ce parlamentarii PDL au averi de sute de milioane de euro facute in plina criza prin afaceri cu ministerele PDL, primariile PDL, Consiliile Judetene PDL?
  • ce voteaza maghiarii din Romania ? (Luni, 23 iulie 2012, 12:16)

    valentin [anonim]

    Cum credeti ca va influenta votul maghiarilor din Romania , din cele trei judete , si care se vor unii intr-o directie sau alta la cererea liderului lor , si vor reprezenta un numar si un procent mare care poate decide soarta referendumului ?

    Eu personal din aceasta cauza consider ca trebuie sa mergem cu totii la vot pentru a nu fi influentati de unguri .


    Va multumesc .
  • intrebare (Luni, 23 iulie 2012, 12:22)

    alexandru [anonim]

    Domnule Presedinte,

    Sunt aproape convins ca veti reveni la Cotroceni.
    In aceasta ordine de idei v-as intreba daca pana la sfarsitul mandatului veti avea timp sa distrugeti coruptia si sa lasati o Romanie curata di democratica?

    Va multumesc!
  • Adevarul triumfa si binele invinge! Succes! (Luni, 23 iulie 2012, 12:26)

    Marian [anonim]

    Domnule Presedinte,
    Stiu ca un rau facut (demiterea dv), nu-l putem corecta cu un alt rau (neprezentare la vot), ca trebuie sa votam cu mintea si constiinta noastra. Dar pentruca nu am nici cea mai mica incredere in corectitudinea organizarii acestui (deja)furt, va rog sa comunicati sustinatorilor dumneavoastra ce e mai bine de facut pentru mentinerea dumneavoastra la carma tarii.
    Suntem alaturi de dv, va sustinem dar mai ales va multumim! R e s p e c t !
  • Intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 12:26)

    Ramona [anonim]

    Stimate Domnule Președinte,
    indiferent care va fi verdictul final în urma acestui referendum, doresc sa va felicit pentru toate lucrurile bune pe care le-ați făcut pentru Romania fără a intra în detalii, pentru ca acestea sunt vizibile și incontestabile, raportate la ceilalți președinți avuți din 1989 încoace.
    Cum o "criza" chiar și politica de aceasta data, în opinia mea de economist poate sa aducă și lucruri bune, sau o reformare totala, considerați ca:
    1) aceasta bătălie ar putea duce la o reformare a clasei politice din Romania? ...dacă da cum o vedeți posibila în actuala conjunctura sau ce credeți ca se va întâmpla la aceste alegeri parlamentare avându-se în vedere ca electoratul roman a evoluat?
    2) care credeți ca sunt cele mai mari 3 greșeli pe care un politician le poate face în mandatul sau și care sunt repercursiunile acestora?
  • Elena Basescu (Luni, 23 iulie 2012, 12:27)

    Lavinia [anonim]

    Domnule Presedinte,

    Cum comentati participarea fiicei dvs la viata politica, mai ales ca nu are o experienta in acest domeniu si nici cunostinte solide? Din ce surse a fost finantata campania fiicei dvs Elena Basescu?
  • Date demografice pentru Referendumul din 29 iulie (Luni, 23 iulie 2012, 12:29)

    Alex [anonim]

    Domnule Presedinte, acum cateva zile s-a prezentat la usa apartamentului meu un domn tanar, inalt, cu o tinuta impecabila si foarte amabil, avand un limbaj perfect, prezentandu-se ca fiind de la politie cu o legitimatie pe care nu am putut sa citesc nimic pentru ca a bagat-o repede in buzunar. Dorea sa-i prezint cartea imobilului.

    1. Credeti ca acest moment absolut intamplator are vreo legatura cu referendumul din 29 iulie?
    2. Si daca da, cum credeti ca vor fi folosite informatiile din cartea imobilului avand in vedere ca in acest document sunt trecute toate persoanele care locuiesc in fiecare an in fiecare imobil?

    Personal nu cred ca acea persoana lucra intr-o sectie oarecare de politie.

    Va urez succes!
  • Domnule presedinte, (Luni, 23 iulie 2012, 12:31)

    Gireada Daniel [anonim]

    Domnule presedinte care estimati ca va fi rezultatul referendumului din 29 iulie 2012?
  • autostrazi (Luni, 23 iulie 2012, 12:33)

    Cami [anonim]

    Domnule Presedinte, va rog, mai am o intrebare care ma framinta de ani. De ce se spune ( nu stiu daca e adevarat, dar asa sunteti atacat de adversari ), ca ati fi afirmat ca "nu avem nevoie de autostrazi " ? Eu nu pot sa cred ca ati spus asa ceva, avind in vedere ca sunteti un vizionar si un om care si-a facut un obiectiv din modernizarea Romaniei. Lamuriti odata, va rog aceasta chestiune. Si ar mai fi o chestiune, va rog, la care cred ca ar trebui sa va ginditi, poate o faceti, dar nu s-a prea vazut : ati afirmat ca aveti suficient bagaj politic incit ati putea infiinta o scoala in care sa-i invatati pe aspitranti sa faca politica. Eu v-as intreba de ce nu incepeti sa-i dati citeva sfaturi lui MRU, sa-l tineti mai mult pe linga dvs, sa mai invete de la dvs ? Intradevar MRU este speranta noastra, dar eu cred ca deocamdata e putin cam stingaci in discur si in raport cu oamenii ca sa cistige. Sigur, niciodata nu va avea carisma dvs, dar niste sfaturi din partea dvs, cred ca i-ar fi utile. Eu zic, cu tot respectul, ca ar trebui sa incepeti scoala, cu scolarul nr 1 MRU, speranta noastra dupa ce va veti fi terminat mandatul in 2014, caci eu cred ca-l veti termina, daca veti anihila frauda de la Referendum. Va multumesc, Cu deosebita stima si consideratie,
  • modificarea Constitutiei (Luni, 23 iulie 2012, 12:35)

    M. Mihai [anonim]

    D-le Presedinte, vorbiti de modificarea Constitutiei. Care sunt modificarile pe care le doriti aduse acesteia?
  • Buna ziua! (Luni, 23 iulie 2012, 12:41)

    Andrei [anonim]

    Domnule Presedinte , marturisesc ca va port un imens respect pentru cine sunteti si cum va puteti opune unui sistem ticalosit si lipsit de scrupule.Sunt sigur ca veti reusi sa treceti si peste acest hop al referendumului.
    Prima intrebare va fi departe de subiect principal al zilei.

    1.As dori ca pe viitor sa ma pot intra in politica prin a aduce o mare contributie Romaniei. Cum sugerati sa procedez? daca se poate sa-mi oferiti si o adresa de e-mail, v-as ramane recunoscator.Va multumesc.

    2.Credeti ca ar fi mai cu 'efect" sa aveti mai multe aparitii Tv ? Personal de fiecare data cand aveti o aparitie Tv , imi lasati impresia ca inca se mai poate repara ceva in Romania.
  • Atac cu aceleasi arme (Luni, 23 iulie 2012, 12:49)

    Florin Dumitrascu [anonim]

    Domnule Presedinte,
    As dori sa-mi raspundeti ce v-a determinat sa nu riscati mai mult in momentul in care ati vazut ca documentul sfant ce ne identifica tara este nerespectat de lacomia unor vietuitoare a caror moralitate a scapat total de sub control in momentul in care au inteles ca nu mai sunt liberi sa umileasca pe romani asa cum vor ei?

    Stiu ca va este greu si ca inainte de toate sunteti sot si tata si ca prioritatea are un grafic asimtotic intre tara si familie.
    Cand adversarul incepe sa triseze atunci regula jocului devine simbol.
    Ce veti face daca e deja prea tarziu si vor frauda alegerile?
    Va rog sa va asumati orice risc si ne salvati tara!
  • doua intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 12:50)

    alex [anonim]

    Domnule presedinte, permiteti doua intrebari (sper) pertinente:
    1. Daca veti pierde referendumul ce sanse ii dati lui MRU sa castige presedintia acum, in 2012?
    2. Daca il veti castiga referendumul, credeti ca aceste imense tensiuni politice se vor domoli dupa alegerile parlamentare? Si pana atunci, adica vreo 3 luni de acum incolo cum vom putea functiona ca tara?
    Multumesc si va tin pumnii.
  • Cand s-au redus pensiile?! (Luni, 23 iulie 2012, 12:51)

    franz kafka [anonim]

    D-le Presedinte,

    1. - De ce nu iesiti sa spuneti raspicat ca niciodata in mandatul dvs. NU s-au redus pensiile?!
    A,B,C,1,2,3 - pana inteleg toti prostii sau cei rau intentionati... Cu exceptia putorilor alea nesimtite de "apevisti" - toape care dupa 15,20 de ani de catanie - care si-au simtit amenintate privilegiile si a "revolutionarilor" de opereta, tuturor pensionarilor le-au crescut pensiile de 2.5 - 3 ori in perioada 2005 - 2012!
    2. - Sotia mea este bugetar - am sa o inteleg daca voteaza DA - acum are salariul mai mic decat 75 % din pensionari!
    PS. nu am nimic cu militarii ca si categorie sociala - cinste celor care sunt pe campul de lupta aparand interesele Romaniei!
  • Maxim doua mandate! (Luni, 23 iulie 2012, 12:58)

    Boboc Valentin Liviu [anonim]

    As dori sa se stipuleze in lege maxim doua candidaturi pentru senator, deputat, primar, consilier, presedinte consiliu judetean. Varsta sa fie intre 35 si 55 de ani, si astfel clasa politica va fi in permanenta tanara, nu vor mai neglija alegatorii din cauza ca, daca in primul mandat nu face nimic la al doilea va fi taxan ca atare. Odata ce a castigat mandatul de senator, deputat, primar, etc. trebuie sa renunte definitiv la vechea meserie si nu ca acum ca unii sunt in continuare profesori universitari, avocati si ei de ochii lumii spun ca nu i-au nici un ban. Interzicera cu desavarsire traseismul politic. Cei care renunta la partidul pe lista caruia a castigat postul respectiv sa nu mai aibe voi sa se duca la alt partid, ci sa fie pana la finalul mandatului independent, ca alegatorii sa stie foarte bine in viitor cui ii va incredinta votul.
  • Oameni de onoare (Luni, 23 iulie 2012, 12:58)

    Mikinson [anonim]

    Domnule Presedinte,
    Zilnic vad lucruri care ma intristeaza in Romania. Nu vad decat aparitii mondene ale politicienilor. Nu se vad rezultate notabile in nici un domeniu.

    Sper ca rezultatul de la vot sa va confirme ca presedinte reales. Am totusi cateva intrebari?

    -veti continua pe aceeasi directie a discursului? De ce va expuneti inutil? Parca aveti purtatori de cuvand la presedentie
    -considerati ca un prim ministru integru acceptat de toate partile este o solutie? De ce nu am avea acum un guvern de tehnocrati?
    -lumea a facut f multe sacrificii in 20 de ani pentru cativa km de autostrada. Ca fost ministru al transportului aveti regrete? Pe perioada mandatelor dvoastra cate nereguli ati sesizat justitiei, DNA-ului?

    Multumesc anticipat
  • Aveti taria si curajul sa mergeti la Antena 3 (Luni, 23 iulie 2012, 13:21)

    Florentina Glava [anonim]

    Sunt un om de dreapta si totdeauna am votat dreapta dar, de fiecare data am ramas cu un gust amar. De data aceasta simt ca nici macar nu mai am la ce sa mai sper: PDL-ul este la pamant si nu are cine sa-l revigoreze, miscarea fortelor de dreapta este firava si MRU nu are stofa de lider, iar dumneavoastra sunteti atat de "incoltit" incat nu cred ca mai aveti sanse sa primiti o majoritate favorabila pentru ca au ramas prea putini oameni devotati principiilor de dreapta.
    Mi-as dori, Domnule Presesinte sa aveti taria si curajul ca, inainte de ziua referendumului sa mergeti la Antena 3, in arena leilor si sa dezbateti cu toata puterea toate „Punctele slabe” ale dumneavoastra: Casa din Mihaileanu, Dosarul Flota, fratele Mircea si afacerile sale, Elena Udrea, fiicele Elena (cariera politica si incultura) si Ioana (achizitii imobiliare), Monica Iacob Ridzi, Roberta Anastase, baronii din PDL, presupusul dosar de colaborator/ofiter de securitate, statutul de presedinte jucator, limbajul non-conformist, agresarea unui minor, politica externa, mesajele de reducere a pensiilor si salariilor, neputinta coabitarii cu sefii de guvern... si toate celelalte pe care Antena 3 le vinde din belsug.
    Eu va multumesc pentru toti anii pe care ni i-ati daruit din viata dumneavoastra si va doresc sa iesiti din arena politica demn, drept, sincer si vertical.
    Cu respect, compasiune si nadejde,
    Florentina Glava
  • intrebare despre omenie (Luni, 23 iulie 2012, 13:24)

    contele_de_saint_simon [utilizator]

    Dle presedinte, CCR a statuat ca, luand in calcul principala activitate din fisa postului de presedinte (asa cum decurge ea din Constitutia actuala), nu ati performat "suficient de eficient si exigent". In limbajul corporatiei in care lucrez, se numeste sub-performanta. Trecand insa de acest aspect, as vrea sa va intreb urmatorul lucru: ce argumente aveti sa sustineti afirmatia "Presedintele Traian Basescu a fost OM cu romanii." (ma gandesc la ce valori umane ati practicat, nu doar declamat in raport cu romanii - si cei care v-au ales, si ceilalti)?
  • Propunere pentru schimarea legii electorale (Luni, 23 iulie 2012, 13:25)

    0m [utilizator]

    Domnule Președinte,

    Vă rog să îmi spuneți care e părerea D-voastră vizavi de următoarea propunere:
    -> Schimbarea legii electorale prin introducerea unui nou tur de scrutin, de validare, după ce rezultatele electorale au fost recunoscute oficial. La acest scrutin să poată vota doar clasa muncitoare (persoanele active, înregistrate la ITM), votul fiind exprimat cu DA sau NU, reprezentând acceptul sau refuzul rezultatelor.
    Motivez că în prezent, datorită faptului că jumătate din alegători sunt fie pensionari, fie șomeri sau fără ocupație, alegerile pot fi câștigate cu ușurință cu pomeni electorale.

    Mulțumesc pentru opinie, și mult succes la Referendum!
  • Va cred ca nu sunteti corupt (Luni, 23 iulie 2012, 13:34)

    ionut [anonim]

    Domnule presedinte,

    Pot crede ca sunteti cinstit nu a-ti furat niciodata nimic si nu a-ti influentat justitia, totusi lamuriti-ma cu cateva lucruri:
    1) Cum e posibil sa ocupati o casa semi-abuziv si imoral? (ma refer la casa din Mihaileanu)
    2) Cum a ajuns fiica dvs europarlamentar independet? Defapt intrebarea reala e: daca va dati seama cat de penibil arata fata presedintelui Romaniei in parlamentul european care "nu stie sa vorbesc cu tine"?
    3) Stiti probleme fratelui dvs cu justitia? Cum se face ca nu se misca nimic in dosarele lui?
    4) Unde-i flota?
    5) Va rog explicati-mi si mie fiind bun prieten cu familia Udrea-Cocos: Ce trebuie sa faca niste oameni de afaceri, cinstiti si corecti, ca domnul Cocos sa isi dubleze averea?

    Imi cer scuze domnule presedinte dar sunt aproape convins ca nu o sa primesc niste lamuriri clare, in cel mai bun caz doar niste raspunsuri seci.

    Mi-am permis sa va intreb toate astea pentru ca prima data in viata mea cand am votat am votat Train Basescu, si sincer simt ca i-am facut un mare deserviciu tarii.
  • Voturi din diaspora (Luni, 23 iulie 2012, 13:57)

    SergiuC [anonim]

    Draga Traiane,

    Imi permit sa ma adresez neformal pentru ca este evidenta relatia ta de prietenie cu cetatenii Romaniei prin faptul ca la randu'ti li te adresezi neformal.

    Fiind un cetatean roman plecat peste granita, si, dat fiind faptul ca la alegerile anterioare romanii din diaspora au schimbat situatia alegerilor in favoarea ta, cum crezi ca a evoluat viziunea din afara asupra scenei politice romanesti si care estimezi ca va fi rezultatul diasporei la acest referendum?
  • Intrebari (Luni, 23 iulie 2012, 14:03)

    roman [anonim]

    Nu sunt un simpatizant al dvs , nu v-am votat niciodata dar trebuie sa va pun doua intrebari:

    - v-ati asumat un rol de jucator si v-ati subordonat primul ministru , cui i se pot reprosa rezultatele - totusi - proaste din pdv economic si nu numai .Romania sta foarte prost ca enonomie , in sanatate , in educatie peste tot , practic. Stiu , ati vrut sa jucati , dar nu ati jucat bine , sau ne inselam noi ?
    - ca fost marinar , ca patriot ce va pretindeti si ca om al dreptatii ce va pretindeti puteti sa ne spuneti ca s-a intamplat cu flota ? Este doar o intrebare si cred ca dvs sunteti persoana cea mai interesata sa dea un raspuns ..
  • Mergem sau nu la vot ? (Luni, 23 iulie 2012, 14:04)

    cornelia [anonim]

    aceasta este intrebarea pe care mi-o pun zilele acestea . Nu vreau sa am in fruntea tarii doi oameni pentru care nu am pic de consideratie , care nu ma reprezinta , care simt ca imi fura viitorul meu si al copiilor mei. Inteleg , sunteti un om onest, care prefera confruntarea dar, date fiind circumstantele ( nu am pic de incredere ca nu vor frauda la numaratoare , uslasii ) raspundeti-ne ferm : "Mergem sau nu la vot, Domnule Presedinte ? " Sa ne opunem cu totii , la fel, loviturii de stat. Numai impreuna vom reusi.
  • ce va urma? (Luni, 23 iulie 2012, 14:05)

    anca [anonim]

    Domnule Presedinte,
    Cu speranta ca va vom vedea cit mai curind inapoi la Cotroceni, nu-mi pot retine ingrijorarea despre cum vor invata ceva din aceasta experienta parlamentarii, pe de-o parte, dar si populatia care va fi votat pentru demiterea dvs.Intrebarile mele sint:
    1. Ce se poate face in Parlament pentru a stopa migratia politica, aceea care a dus la instaurarea unei majoritati nelegitime, dar zgomotoasa? Cum vedeti reasezarea pe harta politica a fortelor din Romania, dar si a Romaniei insesi, pe harta lumii?Cum veti convinge populatia de justetea politicilor promovate in mandatele dvs, in special cel de-al 2-lea?
    2. Desi sint declarativ sustinatorii dvs, cum se poate ca membrii PDL sa nu fi stiut de cumpararea voturilor la motiunea SIMPLA depusa de usl impotriva guvernului?
    Va urez succes la referendum si multa putere pentru a repara tot raul facut in ultimele luni de fortele antipatriotice si iresponsabile, USL.
  • ce ati stiut sau ce nu ati stiut? (Luni, 23 iulie 2012, 14:19)

    romanique [utilizator]

    Domnule Presedinte, trebuie sa va pun doua intrebari mai delicate:
    1) ati banuit sau ati fost informat ulterior (indiferent de cine) de potentialul distructiv al sustinerii cu orice pret noii legi a sanatatii si mai ales al discutiei cu Raed Arahat la tv din iarna?
    2)ati banuit sau ati fost informat (indiferent de cine) de tradarea PDListilor care avea sa duca la caderea Guvernului MRU?
    Cele doua etape sunt punctele de cotitura in declansarea si desfasurarea loviturii de stat la care ...asistam (ca nimeni nu face nimic!).
  • si dupa... (Luni, 23 iulie 2012, 14:41)

    Marius [anonim]

    Domnule presedinte,
    Tin sa spun de la inceput ca nu sunt neaparat un sustinator infocat al dvs, si asta o pot argumenta din mai multe motive. Unul dintre ele este sotia mea care este profesoara si stiti bine cum o duc profesorii - mai ales dupa maririle salariale, insa asta nu ma face sa gandesc mai putin si incerc sa raman obiectiv sperand totodata ca lucrurile se vor mai indrepta.
    Acum ceva timp poate militam si eu pentru demitere iar acum clar impotriva. Imi dau seama ca cei din USL nu au in componenta lor decat hoti... nu vad un om capabil.. insa incapabili pot da multe nume,,, si nu ma refer decat la unul singur. ECATERINA ANDRONESCU... un ministru care a facut praf invatamantul, si inca de 2 ori, a ajuns iar in capul listei,,, mi se pare inadmisibil.
    Intrebarile mele sunt:
    1. Cum veti incerca sa redresati situatia actuala? Clar ca sunt multe nume in frunte care nu au ce cauta: Voicu, Andronescu, Marga, Corlateanu si exemplele pot continua. Cum o sa puteti coabita cu acest guvern cand domnul ( cu greu il pot numi domn ) spune ca acest lucru este imposibil...
    2. Responsabilitatea dvs va creste si mai mult daca veti castiga referendumul. Parerea mea personala este ca oamenii vor vrea si mai mult de la dvs. Mai ales in legatura cu dosarele de coruptie. ex,. Voiculescu care a scapat.... sper momentan

    Salutari din china