Victor Ponta anunta ca va cere direct companiei investitoare sa desecretizeze contractul la Rosia Montana

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 20 iulie 2012, 10:56 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta anunta ca cere desecretizarea contractului de la Rosia Montana si ca va solicita direct companiei investitoare sa accepte acest demers, spunand ca nu ar fi nimic de ascuns daca acel contract ajuta Romania si i s-a facut lobby "de la cel mai inalt nivel", potrivit Mediafax.

Proiectul minier Rosia Montana este dezvoltat de Rosia Montanta Gold Corporation (RMGC), al carei actionar principal este Gabriel Resources.

"Asa cum am promis, vreau desecretizarea contractului de la Rosia Montana. Stiu ca se vor supara multi, stiu ca voi starni din nou musuroiul de interese. Sunt curios ce vor mai inventa pentru a crea o noua diversiune. Am constatat ca foarte multi sunt total dezinteresati sa discutam despre acest contract", a spus Ponta intr-o postare pe Facebook.

El precizeaza ca solicitarea de desecretizare a contractului va fi transmisa dupa ce va discuta cu ministrii implicati.

"Dupa o discutie cu ministrii, voi cere direct companiei respective sa accepte desecretizarea. Daca acel contract ajuta atat de tare Romania, n-ar avea nimic de ascuns, nu? Doar i s-a facut lobby de la cel mai inalt nivel...", afirma seful Guvernului.

In luna mai, premierul a declarat ca decizia care va fi luata de Guvern in proiectul Rosia Montana presupune indeplinirea in prealabil a trei conditii, respectiv existenta unor garantii privind protectia mediului, realizarea unei renegocieri privind participatia statului roman si decuplarea totala a proiectului de lobby-ul si interesul politic.

El a adaugat ca nu poate indica la acest moment daca cele trei conditii vor fi indeplinite inainte de alegeri, dupa alegeri "sau poate niciodata".

Tot atunci, Ponta l-a acuzat pe presedintele Traian Basescu de faptul ca, desi ocupa prima pozitie a tarii, face lobby in favoarea unei companii private in proiectul Rosia Montana si a aratat ca un proiect de asemenea anvergura nu trebuie realizat prin lobby politic.

Ulterior, intr-un interviu acordat Bloomberg in 8 iunie, premierul Ponta a declarat ca Guvernul vrea sa amane pana dupa alegerile parlamentare deciziile privind gazele de sist si proiectul Rosia Montana.

La Rosia Montana, judetul Alba, se afla cel mai important zacamant de aur din Romania. Acesta, evaluat la aproximativ 300 de tone de aur si 1.600 de tone de argint, a fost concesionat in vederea exploatarii catre compania RMGC. Compania este controlata de firma canadiana Gabriel Resources, care detine 80,46% din capitalul social. Statul, prin firma Minvest Deva, are o participatie de 19,31% in RMGC.

Gabriel Resources vrea sa reduca "substantial" costurile pana cand Guvernul va avansa in procesul de avizare a proiectului, a anuntat, vineri, compania canadiana, odata cu raportarea unei pierderi de 2,6 milioane dolari canadieni pentru primul trimestru.

La inceputul lunii iunie, fostul premieri Calin Popescu Tariceanu a declarat ca, daca proiectul minier de la Rosia Montana nu se va realiza, "statul roman are o mare problema de mediu" si va trebui sa se scotoceasca de un miliard de euro pentru a face lucrarile de mediu care se impun in zona.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1715 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Ce smecher e (Vineri, 20 iulie 2012, 11:09)

    Andrei18 [utilizator]

    Ca si prim ministru el are acces la acest contact si stie exact ce este in el dar totusi vorbeste de parca nu i-ar cunoaste continutul. Acest lucru imi spune ca este vorba de o diversiune si dupa ce compania refuza desecretizarea va pretinde ca sunt interese foarte mari ca acest contrat sa ramana secret in incercarea de a discredita semnatarii.
    • -2 (6 voturi)    
      @Andrei18 (Vineri, 20 iulie 2012, 11:36)

      jorje [anonim] i-a raspuns lui Andrei18

      Pai...si de ce ar refuza compania?
  • +10 (10 voturi)    
    Transparenta (Vineri, 20 iulie 2012, 11:33)

    Daniels22026 [utilizator]

    Plagiatorul a nimerit-o de data asta.

    Sint adeptul interzicerii secretizarii oricarui contract, atit al statului, cit si intre companii oarecare. Toate contractele trebuie sa fie publice, si in general transparenta trebuie sa fie principiu de baza al societatii.
    • +3 (3 voturi)    
      Subscriu (Vineri, 20 iulie 2012, 14:00)

      roviom [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Sunt de acord cu interzicerea secretizarii oricarui contract al statului. In spatele acestor secretizari se ascund germenii coruptiei!
  • -1 (7 voturi)    
    De ce? (Vineri, 20 iulie 2012, 11:38)

    DinuA [utilizator]

    De ce trebuie sa trambiteze mereu dinainte ce intentioneaza sa faca?
    • +6 (10 voturi)    
      cotcodac! cotcodac!! pai si gaina (Vineri, 20 iulie 2012, 12:11)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui DinuA

      cotcodaceste cand se oua.. pe motive publicitare..
      Daca panarama asta reuseste intradevar sa anuleze afacerea rmgc.... ii iert chestia cu plagiatul.. celalalte nu!! Dar nu cred ca va face nimic, dar suna bine .. la urechile prostimii (asa ca mine) , care din simt civic se revolta la un asemenea jaf.. cu consecinte greu de cuantificat!!
      Apropo, stie cineva , sa se fi auzit de vreun program economic al acestor pitici politici?/ Sau macar de vreo initiativa de relansare economica??
  • -3 (5 voturi)    
    hmm (Vineri, 20 iulie 2012, 12:06)

    Mazeta [utilizator]

    Aviz lui Antonescu & co: Cine va face ca Băsecu (lobby pt RMGC, Chevron ș.a.), ca Băsescu va păți!
  • +6 (6 voturi)    
    De acord! (Vineri, 20 iulie 2012, 12:20)

    omliber [utilizator]

    Este o idee extraordinar de bună!!! Este foarte normal ca toate contractele încheiate de statul român, indiferent care instituţie a statului român, să fie date publicităţii după încheiere.
    Vă rog, domnule Ponta, cereţi desecretizarea tuturor contractelor încheiate din 1990 încoace şi postarea lor pe Internet. Vrem să ştim şi noi, de fapt trebuie să ştim şi noi la ce ne-a angajat statul român. Vă rog, domnule Ponta, eliminaţi sintagma "contract secretizat" pentru statul român.
    Dar mă bucur degeaba! n-o s-o faceţi, nu!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Tac malc cei platiti! (Vineri, 20 iulie 2012, 12:24)

    Adin [anonim]

    Vad ca au amutit cei platiti part-time sa comenteze favorabil pentru Rosia in jurul articolelor.

    Nu mai creati inchipuite comnetarii/dialoguri intre 'persoane intersate de binele tarii',did the cat got your tongue?

    Nu va asteptati sa va faca scolarita in halul asta! He, he, he...

    (Avea si Ponta nevoie de o diversiune insa si voi prea ati considerat imbecili cititorii de pe net.)
  • +3 (5 voturi)    
    Sa ne mai lase (Vineri, 20 iulie 2012, 12:32)

    CosmiN [anonim]

    Impreuna cu contractul, sa faca publice si doua demisii: a lui si a lu' Crin.
  • +2 (4 voturi)    
    Undee?? (Vineri, 20 iulie 2012, 12:54)

    Berzelius [utilizator]

    "a spus Ponta intr-o postare pe Facebook."

    pe Feisbuc!

    Facebook, Monitorul Oficial al Guvernului Ponta! =))
  • +1 (3 voturi)    
    DOAR pt. anularea (Vineri, 20 iulie 2012, 13:55)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    contractului cu rmgc, l-as vota cu toate miinile !))
    • +3 (3 voturi)    
      a (Vineri, 20 iulie 2012, 14:38)

      a [anonim] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      De acord cu anularea contractului , insa daca votam proesteste pe cine nu trebuie poate anulam proiectul insa ne trezim dupa o perioada cu Carpatii mutati in Emirate pentru bani..
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate ! (Vineri, 20 iulie 2012, 16:25)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      +
  • +1 (1 vot)    
    sigut ca da (Vineri, 20 iulie 2012, 15:05)

    BANCOREX [anonim]

    O sa aflam acest contract asa cum am aflat si cine a delapidat BANCOREX-ul :(
  • 0 (0 voturi)    
    ca la noi (Vineri, 20 iulie 2012, 16:08)

    Elena [anonim]

    normal, ca el n-are treaba cu regulile, cu procedurile, el se crede omul suprem. daca a zis pe facebook sa se faca, atunci toata lumea ar trebui sa se execute, nu? contractul e public in mare parte. iar reanalizatul asta cat il mai amana?
  • 0 (0 voturi)    
    1 miliard... (Vineri, 20 iulie 2012, 16:32)

    ion [anonim]

    Ponta ca Ponta, dar fiti atenti la ce spune Tariceanu.. iar aia cica dau garantii pentru ecologizarea zonei de 120 mil. Euro. E clara treaba si cu astia.. La capitolul Rosia, sunt pe-o mana toti. Ungurii (Soros prin Alburnus Maior - a carui presedinte cred ca s-a facut frate cu dracu.. dar nu vad ce avea mai mult de facut pana una alta) ce le mai strica mersul ca ar vrea ei sa puna laba (vezi declaratii ale sefilor asa-zisului tinut in care spun ca beneficiile trebuie sa fie comune)... iar dupa cum sta treaba si cu republica federala Moldova - in care vor sa ia si vestul Moldovei.. sa nu ne trezim ca USL'ul sa nu dea dovada deloc de stangacie...
  • 0 (0 voturi)    
    Noi, Romanii sa ajutam Rosia Montana sa n-o vindem (Vineri, 20 iulie 2012, 23:41)

    mihai [anonim]

    Secret - ne-secret, la gunoi cu el si in inchisoare cu cei care l-au promovat si semnat!
    O data cu stoparea scurgerilor de bani ilegale ( macar cele "rentabil", usor de eliminat) sa se actioneze pentru acordarea de sustinere normativa si financiara pentru localitatile din zona, sa se initieze clasificarea zonei ca parc national de geneza a neamului si sa se cerceteze cu adevarat istoria noastra, cel mai vechi popor civilizator si generator de natii europene, acum "nepoti" turbati care musca din sanatatea pamantului si a oamenilor.
    Nu va mai ganditi la bani ci la viata, asa cum ne-a fost data pe acest pamant sfant si de care prea multora nu le pasa.
    Aici politica gresita de aceptare are o singura directie ne-reversibila: distrugere deliberata = tradare nationala!