Seful STS va fi audiat joi in Comisia de Aparare din Senat

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 19 iulie 2012, 7:23 Actualitate | Politic

Seful Serviciului de Telecomunicatii Speciale, generalul Marcel Opris, va fi audiat joi de Comisia de Aparare din Senat. El a fost chemat la audieri in urma informatiilor aparute in presa cu privire la faptul ca STS i-ar fi instalat ilegal lui Traian Basescu un telefon special in sediul de campanie.

Presedintele interimar, Crin Antonescu, a declarat miercuri ca situatia privind instalarea de STS a unei linii telefonice secretizate la sediul de campanie al presedintelui suspendat inca nu este "complet lamurita" chiar daca a avut o discutie cu Directorul Serviciului de Telecomunictii Speciale, transmite Realitatea TV.

"Am avut o discutie pe acest subiect cu domnul Opris. Situatia nu e, din punctul meu de vedere, complet lamurita sub aspect legal. Inteleg ca si Comisia de Aparare din Senat, cel putin, a deschis o discutie sau o cercetare, cere explicatii ca sa lamureasca aceasta situatie. Sunt un partizan vechi si foarte hotarat al controlului parlamentar, asa cum scrie, de altfel, si in Constitutie, asupra tuturor serviciilor si, in foarte scurta vreme, cand voi avea toate elementele, va voi comunica o decizie in aceasta privinta", a spus Antonescu.

Acesta a mentionat ca "daca se va impune, se va convoca CSAT-ul pentru lamurirea situatiei. Conform legislatiei in vigoare, presedintele suspendat are drepturi minime:  paza, protectie si resedinta de protocol si toate drepturile si obligatiile unui cetatean european.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4525 vizualizari

  • +31 (35 voturi)    
    I-auzi (Joi, 19 iulie 2012, 8:00)

    senator [utilizator]

    Deci, pentru aşa ceva au timp bravii noştrii parlamentari, dar ca să voteze ridicarea imunităţii celor doi menţionaţi de ANI, nu. De ce? Aaaaaa, pentru că aduc voturi favorabile PSD în PArlament. Curat murdar, coane Fănică!
    • -16 (18 voturi)    
      si..??? (Joi, 19 iulie 2012, 9:13)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui senator

      si daca acest lucru este adevarat si ilegal.. nu conteaza?.. Draga domnule! Orice incalcare a legii trebuie sa conteze.. evident ca cea ce aduceti in discutie este un fapt extrem de grav dar este de vazut si ce se intampla in acest caz, daca exista sau nu o incal;care a legii
      • +13 (13 voturi)    
        dar normal (Joi, 19 iulie 2012, 10:00)

        Anti A1 A2 A3 si A4 [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        normal ar fi sa fie tratate in ordine cronologica
        • +3 (3 voturi)    
          ??? (Joi, 19 iulie 2012, 13:13)

          drivex [anonim] i-a raspuns lui Anti A1 A2 A3 si A4

          Daca pina acum am avut un presedinte-jucator, de vreo doua sapt ne-am pricopsit cu un presedinte-huligan, dintr-aia care intra pe teren in timpul meciului cu fixatia (si ce bine i se potriveste lui crin expresi asta!!) sa ii bata, nu sa ii invinga, pe adversari. Crine, dormi atat de adinc incat cand te trezesti uiti ce ai vorbit inainte sa te culci...pai nu ziceai tu, mah, ca o sa fi un presedinte model, care nu o sa se imlice in niciun fel in campania pentru referendum??!? Si acum ai doua-trei mitinguri anti-Basescu si cand deschizi gura numai porumbei iti ies. Tot la adresa lui Basescu! M I N C I N O S U L E !!!!!
      • +3 (9 voturi)    
        nu ai inteles (Joi, 19 iulie 2012, 10:13)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Conteaza doar justitia pe-o parte, in functie de cui se aplica. Astia sunt adevaratii talibani, nu aia din Afghanistan
        • +1 (1 vot)    
          esti parte??? (Joi, 19 iulie 2012, 14:51)

          curios [anonim] i-a raspuns lui Xu

          esti parte la atentatul (fizic) ce se pregateste contra lui TB??? atenta care incepe cu taierea comunicatiilor? daca are loc acest atentat complicii vor avea inchisoare pe viata si nu nick ii va proteja pe complici. Spune-i si instructorului tau de partid.
      • +7 (7 voturi)    
        o mica diferenta (Joi, 19 iulie 2012, 10:39)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        faptul ca psd are in parlament condamnati penal gen catalin voicu si incomaptibili ca sergiu andon este ilegal. faptul ca sts ii pune un telefon lui basescu este pur si simplu o depasire a atributiilor de serviciu, daca e si aia, avand in vedere ca e doar suspendat temporar si beneficiaza in continuare de toata protectia pe care i-o ofera in mod normal serviciile ministerului de interne.
      • +1 (1 vot)    
        o alta marsavie! si stii asta! (Joi, 19 iulie 2012, 14:47)

        pragmatic [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        vor sa-i taie lui Basescu orice posibilitate de comunicare cu cancelariile occidentale sau cu UE!!!
    • +1 (1 vot)    
      Astia sunt parlamentari ? (Joi, 19 iulie 2012, 13:35)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui senator

      Nu stiu cine ar putea sa mai aiba incredere in astfel de oameni.
  • +21 (21 voturi)    
    Prioritatile noastre (Joi, 19 iulie 2012, 9:20)

    Dianora [utilizator]

    ...Adica convoaca CSAT... fiindca nu pot face interceptari pe linia lui Basescu? Evident, e vital. Totusi pentru intrarea Hidrolelectricei in insolventa Victoras n-a vrut sa se discute in CSAT.
    • -5 (9 voturi)    
      POLITIE POLITICA (Joi, 19 iulie 2012, 10:29)

      pcd [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      STS este serviciul MILITAR, care se ocupa cu rularea, intretinerea si paza softului de NUMARARE A VOTURILOR LA ALEGERI. Implicarea unui serviciu secret in campania electorala prin SPRIJINIREA UNUI CANDIDAT este o prctica care se numeste POLITIE POLITICA. Va aduceti aminte de ceausescu? Si ala beneficia de serviciile secrete in detrimentul legii. Adica, tovarasul Basescu face ce a invatat el ca securist si comunist. Intr-o tara normala seful STS ar trebuie destituit si Basescu arestat pentru implicarea serviciilor secrete in campania lui electorala. Este inacceptabila folosirea celor care numara voturile in campania electorala a unui cetatean oarecare; Basescu suspendat NU MAI ARE NICIO FUNCTIE OFICIALA. Cum ramane cu marele luptator pentru democratie? Dar cu Constitutia? Acum arata pe fata ca intelege sa foloseasca serviciile secrete in interes personal. Nu aveam niciun gand sa particip la vot, dar acum ma duc sa-l dau jos pe ceausescu 2 asta.
      • +4 (6 voturi)    
        Presedintele romaniei (Joi, 19 iulie 2012, 11:39)

        LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui pcd

        Basescu este inca presedintele romaniei, si pana ce se constata ca numai este presedinte trebuie protejat.
        Gandestete ca sunt destui care vor sa puna de un atentat la viata presedintelui, iar secretul discutiilor sale este vital, nu trebuie sa stie oricine poate sa il asculte cu oi scula de 100 euro unde pleaca presedintele si de cine este insotit pentru a se atenta la viata lui.

        Dar de fapt problema PSD este ca nu pot intercepta convorbirile lui Basescu
        • -2 (4 voturi)    
          Una e protectia (Joi, 19 iulie 2012, 12:17)

          The Special One [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

          Alta e tel secretizat.
      • +4 (4 voturi)    
        esti bolnav! (Joi, 19 iulie 2012, 11:44)

        flitmania [utilizator] i-a raspuns lui pcd

        Basescu este presedintele Romaniei .Antonescu este inlocuitor.Si cu acest titlu va ramane.
      • +3 (3 voturi)    
        ...zise un pui de securist (Joi, 19 iulie 2012, 13:22)

        Apolitik [utilizator] i-a raspuns lui pcd

        ...te uiti la prea multe filme ...fiule!
  • +18 (18 voturi)    
    O diversiune marca USL. (Joi, 19 iulie 2012, 9:20)

    mircea [anonim]

    Chiar ma intrebam cat de cacacios poate fi Antonescu,ca de inteligenta nu putem spera de la el.
  • -15 (15 voturi)    
    cata IPOCRIZIE la Traian Basescu !!!! RUSINE !!! (Joi, 19 iulie 2012, 9:20)

    costica [anonim]

    "Preşedintele suspendat Traian Băsescu afirma, în noiembrie 2007, că "introducerea artificială a unui prag de 50 la sută plus unu din electoratul din listă pentru validarea unui Referendum arată discriminarea pe care politicienii o practică atunci când cetăţenii români sunt chemaţi la vot împotriva interesului lor, dar în interesul românilor".

    "Condiţiile sunt să fie validate numai acele consultări electorale care sunt în interesul politicienilor.

    Cred că o astfel de limită ar putea fi stabilită, 50 la sută plus unu din cei înscrişi în listă – condiţie de validare a unui referendum, numai dacă în România ar fi votul obligatoriu. Sunt state în Uniunea Europeană în care prezenţa la vot este obligatorie şi, în cazul absenţei la vot, electorul este amendat. Dar în România participarea la vot nu este obligatorie, nu este sancţionat absenteismul. Ca atare, cei care se prezintă la o consultare electorală sunt cei care doresc să fie activi şi implicaţi politic. În aceste condiţii, fixarea unor parametri atât de dificili pentru validarea unui referendum, care exprimă, conform art. 90, voinţa poporului, mi se pare că este o acţiune îndreptată spre minimalizarea importanţei titularului puterii şi a suveranităţii în stat, care e poporul român, şi nu politicienii", explica Traian Băsescu, într-o declaraţie de presă din 29 noiembrie 2007.

    Citeşte AICI declaraţia completă a lui Traian Băsescu"
    http://www.jurnalul.ro/politica/basescu-prag-referendum-declaratie-2007-actiune-indreptata-impotriva-poporului-618568.htm
    • +9 (9 voturi)    
      Daca postezi asta.. (Joi, 19 iulie 2012, 10:24)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui costica

      ..la toate articolele, nu o face mai buna.

      Ipocrizia este in toi la toti politicienii. Ia da-ne niste exemple de ipocrizie din partea USL-istilor. Stii macar una? Sau sa te ajut eu?
      Uite, sa nu zici ca sunt baiat rau, iti dau un exemplu si tu poti continua cu multe altele (o sa gasesti mai multe la USL decat la Basescu):

      - 9 decembrie 2011 - Victor Ponta: "Parlamentul este ilegitim, plin de tradatorii lui Traian Basescu. Eu nu m-am vandut ca sa imi rezolve cineva dosarele penale si sa primesc o functie ca Oprea".


      - 29 iunie 2012 - Victor Ponta: "Presedintele are Curtea Constitutionala, eu am Parlamentul. Cand vorbim de legitimitate, totusi cea mai legitima institutie este Parlamentul."

      Ei ca sa vezi ipocrizie.

      Si acum la Antenescu:

      - Intrebat joi (5 Iulie) pe holul parlamentului, dupa sedinta comuna extraordinara, despre acest subiect, Antonescu a declarat ca daca va fi cazul sa ajunga presedinte interimar isi va exercita functia "discret".

      - Antonescu, 18 Iulie: "Anunt deschis, cinstit, direct intentia mea de a participa intens la campania pentru referendum."

      Tu, ai libertatea sa vii cu alte exemple, caci ai de unde.
  • -10 (12 voturi)    
    Ambele chestiuni sunt rusinoase (Joi, 19 iulie 2012, 9:21)

    Ion [anonim]

    Intr-adevar ai dreptate ca prezenta mafiotului Voicu in parlament este o rusine nationala, la fel ca si cea a lui Ritzi sau Borbely.

    Insa instalarea de telefoane ale STSului si de catre STS la sedii de campanie este o problema de securitate nationala. Si nu ma refer la faptul ca presedintele suspendat Basescu ar putea vorbi la acel telefon, pentru ca asta conteaza mai putin, ci ceea ce conteaza cu adevarat este controlul accesului la acel telefon. Una era cand avea aceste telefoane la Cotroceni si alta e cand il are la sediul de campanie unde se plimba tot felul de oameni dintre care unii destul de dubiosi.

    Intrucat dl. Basescu nu mai beneficiaza de protectia statului cine asigura controlul accesului la acel telefon ? Cine poate garanta ca nu ne trezim cu telefoane date pe linia scurta de catre persoane terte care sa se recomande ca fiind din partea domnului Basescu ? Asta e de fapt problema care asteapta un raspuns, cel putin din partea mea.
    • +5 (5 voturi)    
      chiar credeti?? (Joi, 19 iulie 2012, 10:59)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Dl Basescu ar trebui si presupun ca inca beneficiaza de protectia SPP. Ca nu isi mai poate exercita functia e o problema total separata, el inca este un oficial ales de popor, inca are titlul de Presedinte.
      Dar, da, aveti dreptate, nu se poate ca un asemenea telefon sa fie la indemana oricaror persoane, daca poate face dovada insa, ca acel telefon este supravegheat non stop de catre personal SPP/STS atunci nu vad unde este problema.
    • +4 (4 voturi)    
      O idee (Joi, 19 iulie 2012, 11:41)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      Dar acolo nu activeaza si SPP ce il pazesc pe Base? si ei nu au nevoie de linii securizate.
      Sau ii incurca pe astia de la USL care nu pot pune o bomba pe acolo?
    • 0 (0 voturi)    
      este o mare diferenta! (Joi, 19 iulie 2012, 15:19)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui Ion

      banuiesc ca are inca anumite drepturi totusi e presedinte ales fiindca are informatii destul de recente la nivel inalt care ar trebui protejate.
      da daca pe antenescu atat il duce mintea asta e.
      Incep sa-l regret pe vacaroiu,a fost un gentleman fata de somnorila.
      Dupa razboiul cu TB ,va urma razboirea la nivel micro cu toti cei care ies din linia partidului unic.
      sa traiti tov.
  • +17 (17 voturi)    
    Greu cu interimatul ...... (Joi, 19 iulie 2012, 9:25)

    georgiana [anonim]

    Oricum Antonescu pricepe greu si uita repede. Poate ca atributiile unui presedinte al unei asociatii de proprietari ar fi mai pe intelesul lui (sau nici macar) !!!
  • -5 (5 voturi)    
    Lumea arde si baba... (Joi, 19 iulie 2012, 10:42)

    TomaN [anonim]

    Cred ca domnii din servicii - foarte bine platiti de altfel- ar trebui sa se preocupe de ce se intampla prin escaladarea terorismului la 2 pasi de noi si poate chiar si la noi, decat sa ne asculte telefoanele la toti si sa vanda inregistrarile uneia sau alteia dintre parti, presei sau cui plateste mai mult. Avem in tara comunitati importante de evrei si arabi care se au "ca fratii". Cred ca ar trebui sa-si vada de treburile pentru care sunt platiti nu sa puna telefoane la sedii politice..indiferent ale cui. Securiatea lui Ceausescu era pui fata de securismul generalizat de acum. DAca vom avea o nenorocire ca in Bulgaria as vrea sa vad cum raspund cei ocupati cu interceptarile politice: ca n-au avut bani? timp? personal?
    • +4 (4 voturi)    
      ai cumva vreo afacere (Joi, 19 iulie 2012, 11:48)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui TomaN

      cu mafia lui Voiculescu si vrei sa nu te asculte nimeni?Diversiunea cu terorismul nu tine.
      • -1 (1 vot)    
        Contabilitate (Joi, 19 iulie 2012, 14:22)

        TomaN [anonim] i-a raspuns lui flitmania

        Cu cat primesc mai multe voturi negative ca atati mai multi sustinatori ai securistilor sunt pe acest forum!
      • -3 (3 voturi)    
        Nu vreau sa ma asculte nimeni! (Joi, 19 iulie 2012, 15:53)

        TomaN [anonim] i-a raspuns lui flitmania

        pentru ca:
        -am un handicap fizic si mi-as pierde locul de munca daca ar fi public;
        -pentru ca am probleme personale in familie si nu vreau sa devina publice;
        - pentru ca am simpatii politice diferite de ale conducerii companiei si mi s-a dat de inteles ca cine gandeste asa va fi dat afara;
        - pentru ca fac parte dintr-o minoritate sexuala si as fi marginalizat daca ar deveni o chestiune publica;
        -pentru ca am SIDA si mi-as pierde locul de munca si prietenii m-ar ocoli;
        - pentru ca toate acestea si multe altele ar putea fi folosite impotriva mea, a copiilor mei de care ar rade copii la scoala, de catre oricine si as fi o persoana santajabila si neindoielnic santajata
        - pentru ca am dreptul ca viata mea sa ramana A MEA, nu a tabloidelor sau a celor care nu au propria lor viata si vor sa o disece pe a celorlalti.
        PS: mafia sau sustinatorii lui Voiculescu nu par sa doreasca sa ascunda acesta, din cate este extrem de vizibil.
        • +2 (2 voturi)    
          Doamne... (Joi, 19 iulie 2012, 14:23)

          Mao [anonim] i-a raspuns lui TomaN

          da ghinionist mai esti... toate belele pe capul tau..(sic)!!
  • +7 (7 voturi)    
    ref antonescu (Joi, 19 iulie 2012, 10:48)

    stanescu [anonim]

    la ce ii trebuiesc telefoane adormitului asta cu ceacanele pana la gura , in timp ce doarme linistit la Cotroceni ?
    Problema este ca trebuie sa avem grija sa nu ne piarda tara la pocher !
    • +4 (4 voturi)    
      s-ar parea (Joi, 19 iulie 2012, 11:49)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui stanescu

      ca este pe cale sa o piarda la ruleta ruseasca.
  • +5 (5 voturi)    
    prosti, da' multi (Joi, 19 iulie 2012, 11:58)

    Adrian [anonim]

    Deci Antonescu se oftica ca nu poate sa asculte telefonul lui Basescu?
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 19 iulie 2012, 14:06)

    ... [anonim]

    Mai baieti, gata, s-a terminat, inca nu pricepeti?!? E sfarsitul pupaturilor, gasiti-va alta meserie, asta cu pupatul in partea dorsala nu mai tine.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Joi, 19 iulie 2012, 14:17)

      ... [anonim] i-a raspuns lui ...

      Basescu e out, gata! Sfatul meu e sa va concentrati pe cine vreti sa puneti in loc. Nu cred ca se va supara nimeni daca sunteti majoritari si va veni Blaga sau Ungureanu in locul lui Basescu. De ce il doriti asa de mult pe Basescu? Nu mai aveti alti oameni sa puneti in loc?!?