VIDEO Apel al premierului Ponta catre ministri: Va rog sa denuntati aceasta propaganda fascista

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2012, 14:03 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a sustinut un discurs politic la inceputul sedintei de Guvern de miercuri, omitand orice referire la actele normative care ar urma sa fie adoptate. Ponta sustine ca sunt persoane care vor spune ca in raportul pe justitie sunt "numai ultimele trei saptamani din viata Romaniei". "Tot ce e rau si din 2008 si din 2009 si din 2010 si din 2011 propaganda lor va spune ca e din cauza noastra. Va rog pe toti sa demontati aceasta propaganda fascista, ca doar fascistii si comunistii rescriau istoria de fiecare data", a adaugat Ponta. Acesta le-a mai cerut ministrilor sa nu faca niciun comentariu legat de justitie. In ciuda acestei solicitari, Ponta a comentat, facand referire la audierea de catre DNA a managerul Spitalului Floreasca, ca exista medici audiati doar "pentru faptul ca sunt medici si ca salveaza vieti".

  • Managerul Spitalului de Urgenta Floreasca, Radu Macovei, s-a prezentat miercuri dimineata, la Directia Nationala Anticoruptie (DNA), pentru a fi audiat in dosarul in care este cercetat medicul Serban Bradisteanu si alte persoane pentru favorizarea infractorului, informeaza Agerpres.
"A mai fost un proces al medicilor. In 1952, Stalin i-a anchetat pe medici. Din fericire, a murit la timp si au fost eliberati. Domnule ministru, va rog sa transmiteti medicilor exceptionali, de domnul Macovei stiu ca a salvat viata multor oameni si alti medici, nu-i cunosc personal...Respectul meu pentru munca lor, pentru faptul ca au salvat si sper sa salveze in continuare vieti omenesti si regretul meu ca sunt anchetati pentru faptul ca sunt medici. Cred si imi doresc ca in 2012 sa nu reluam totusi un episod vechi din 1952", a precizat Ponta.

Imediat dupa aceasta afirmatie, premierul le-a cerut sa nu comenteze deciziile din justitie, spunand ca astazi (n.red. 18 iulie), "se mai da o sentinta in cazul domnului Patriciu".

"Va rog pe toti membrii Guvernului sa demontati minciunile si propaganda celor care vor vorbi ca in raport (n.red. raportul Comisiei Europene privind Mecanismul de Cooperare si Verificare) sunt numai ultimele trei saptamani din viata Romaniei. Timp de 4 ani, 11 luni si o saptamana in fruntea Romaniei a fost domnul presedinte suspendat Basescu. De doua saptamani nu mai e domnul Basescu si tot ce e rau si din 2008 si din 2009 si din 2010 si din 2011 propaganda lor va spune ca e din cauza noastra. Va rog pe toti sa demontati aceasta propaganda fascista. Doar fascistii si comunistii rescriau istoria de fiecare data si sa explicati foarte clar ca ceea ce e bun trebuie continuat, ceea ce s-a constatat ca a fost gresit trebuie indreptat", a spus Ponta.

Acesta a mai afirmat ca obligatia "noastra ca si oameni politici" este concetrarea pe tot ceea ce inseamna justitie.
"adica si de procese de crime, omoruri, violuri si talharii pe care eu le consider la fel de grave si pe cele de coruptie, adica si de procesele comerciale si de deciziile civile si de faptul ca trebuie sa avem o practica unitara, ca nu e normal ca fiecare proces aproape sa se termine pe strada Batistei", a adaugat Ponta.





Citeste mai multe despre   






















8219 vizualizari

  • +50 (52 voturi)    
    Cuvinte pe dos. Pucistii striga "fascistii"! (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:07)

    Grammaticus [anonim]

    cind ei au folosit mijloace tipice gangsterismului contra statului de drept.
    • +14 (14 voturi)    
      Adevarata fata a USL (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:24)

      Anticoruptie [utilizator] i-a raspuns lui Grammaticus

      Dati cautare pe linkurile urmatoare pentru ca nici nu stiti ce pierdeti! Se afiseaza pe prima pozitie !! D1-K8s2NyNo, hZw8DTIseSE, Fw8qC6gyQ2s, Kr0R2-A5XkQ&sns=em
    • -25 (31 voturi)    
      gangsterism (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:29)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui Grammaticus

      Puciul sau lovitura de stat nu implica VOINTA POPORULUI. Iar cand exprimarea prin VOT (singura metoda cu adevarat democratica) este afiliata, dupa unii, unor metode "de gangsterism", mi-e frica sa stiu cum arata democratia in viziunea acestor oameni..

      Probabil ne-o va arata domnul MRU daca vreodata va pune mana pe putere. Probabil doar atunci va curge cu adevarat lapte si miere, ca pe vremea lui Ceausescu. Si sunt sigur ca sunteti multi care vreti inapoi acolo.
      • +20 (24 voturi)    
        fascism (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:42)

        gigi62 [utilizator] i-a raspuns lui Xu

        Si fascisti au ajuns la putre prin vointa poporului. Votul popular se exercita o data la 4 sau 5 ani. Restul e doar frajala.
        • +7 (7 voturi)    
          Dezastrul guvernului Ponta (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:46)

          Dezastrul guvernului Ponta [anonim] i-a raspuns lui gigi62

          Ceea ce se intampla in Romania in ultimele saptamani ii intristeaza pe toti romanii carora le pasa de tara, de democratie si de independenta justitiei si a statului de drept.. Europa ne monitorizeaza pas cu pas, suntem in pericol sa nu mai aderam la spatiul Schengen, iar Europa incepe sa-si piarda increderea in Romania! Tot ce s-a construit in ultimii ani, relatiile sudate de catre presedintele tarii in interiorul Uniunii Europene, cu toti liderii Europeni au fost uitate si sterse cu buretele din cauza lui Ponta si a guvernului sau…! Constitutia nu se respecta, deciziile Curtii Constitutionale nu se iau in considerare, statul de drept este acaparat.. Lovitura de stat a fost data, iar Europa ne va taxa!! Iar asta este doar inceputul dictaturii USL!!
      • +24 (26 voturi)    
        am mai auzit EXACT textul acesta (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:42)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui Xu

        am mai auzit EXACT textul acesta. Hai sa terminam cu voturile pe mandate si sa votam la fiecare 3 luni toti conducatorii. E bine asa?
      • +13 (13 voturi)    
        pune mana pe carte (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:59)

        preocupantu' [anonim] i-a raspuns lui Xu

        @Xu
        esti curat ca lacrima, ca o coala alba, neatinsa de nici o informatie de calitate.

        daca tot vorbim de fascisti, afla ca Hitler a ajuns la putere tot prin vot popular si misculatii politice.

        ma tot mir cum oameni aparent normali la cap se uita in gura unui zapacit total ca Ponta sau Antonescu.

        mai, cetatenilor, daca schimbi regulile jocului in timpul partidei si mai si stingi lumina pe stadion din cand in cand, nu poti sa pretinzi apoi ca spectatorii sa voteze rezultatul meciului. asta nu e democratie, nu asa functioneaza.

        nasol sa fii genial, doar tu impreuna cu Gadea&Ciutacu, nu, Xu?
        • -1 (1 vot)    
          Pentru tine si ceilalti istorici (Joi, 19 iulie 2012, 15:24)

          Xu [anonim] i-a raspuns lui preocupantu'

          Mai"," cetatenilor, nu inteleg ce o tot dati inainte cu Hitler si cum a ajuns el la putere? El a ajuns in mod legal la putere, prin alegeri. Ce s-a intamplat mai departe a fost problema. Iar daca poporul german a gresit sustinand aceste "valori", poporul german a platit pentru acele greseli.

          Vi se pare ca, dupa 8 ani de zile de "sefie" macar UNUL din punctele promise de domnul Presedinte a fost indeplinit?
          Vi se pare ca a disparut comunismul?
          Vi se pare ca a disparut coruptia?
          Vi se pare ca s-a reformat statul?
          Vi se pare ca justitia functioneaza?
          Vi se pare ca aveti o educatie mai buna?
          Vi se pare ca aveti un sistem medical mai performant?
          Vi se pare ca functionarii publici va ajuta?
          Vi se pare ca banii cotizati de voi sunt folositi cum trebuie?
          Vi se pare ca exista respect pentru toate clasele sociale?
          Vi se pare ca s-au redus distantele dintre clasele sociale?
          Vi se pare ca exista unitate nationala (nu nationalism!)?
          Vi se pare ca traiti mai bine?

          Doar vi se pare...

          Putina istorie politica nu strica, sa stim despre cine vorbim:

          http://ro.wikipedia.org/wiki/Partidul_Democrat_(Rom%C3%A2nia)

          http://ro.wikipedia.org/wiki/Frontul_Salv%C4%83rii_Na%C8%9Bionale

          Ma uimeste talibanismul vostru. Ati ajuns sa il comparati pe Ponta/Antonescu cu Hitler. Ati ajuns sa comparati situatia de acum cu "referendumurile" facute de Hitler DUPA ce isi instaurase deja dictatura prin modificarea Constitutiei, arestarea adversarilor politici si instaurarea partidului unic.

          Daca poporul roman este "prost", asa cum fara pic de jena il catalogati, atunci el va plati pentru prostia lui, asa cum a facut-o si pana acum. Eu unul am incredere in poporul roman si sper ca nu a uitat lectiile trecutului. Pana acum ne-am ales conducatori din fostele structuri comuniste. A venit vremea sa facem o schimbare
      • +8 (8 voturi)    
        Stimate/a Xu (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:17)

        Zede [utilizator] i-a raspuns lui Xu

        Daca afirmi despre suporterii lui MRU ca ar dori inapoi pe vremea lui Ceausescu sugereaza ca ai dormit criogenizat in ultimii 23 de ani.

        Este la fel de aiuristic precum ai afirma ca USL sunt democrati si PDL comunisti.

        Sau poate redefinim si asta, ca vad ca USL este in plin proces de redefinire a regulilor de rationament, a notiunii de plagiat, a "vointei poporului", a orientarii politice a Romaniei (un ratacit vorbea ieri seara cu nonsalantza la b1tv despre axarea noastra pe directia Rusia si China) etc.

        E pacat, va faceti de ras definitiv si pe toata planeta.

        Si toate astea doar pentru incercarea disperata de a impiedica ajungerea lui Felix la inchisoare...
        • -1 (1 vot)    
          stimate Zede (Joi, 19 iulie 2012, 15:33)

          Xu [anonim] i-a raspuns lui Zede

          Pe mine personal, domnul MRU m-a convins definitiv prin atitudinea din primele 10 secunde ale acestui filmulet:
          http://www.youtube.com/watch?v=Bo-cBbFeCjU

          Du-te aduleaza-l si idolatrizeaza-l pe Mesia venit sa te scape de toate relele de pe lumea asta. Uita repede masurile incercate de acesta in scurta sa domnie (un UMF TgM, un RMGC, un Cuprumi, un Chevron) si ofera-i vreo 4-5 ani sa aiba omul timp sa poata sa-si duca la final, in liniste, planul.

          Cat despre comunisti, ei ori exista in intreaga clasa politica, ori nu mai exista deloc. Nu stiu unde se ascund comunistii dar, citez:
          "La 11 mai 1993 FSN și-a schimbat numele în Partidul Democrat."
      • +4 (4 voturi)    
        incult? nu! postac rosu! (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:23)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Xu

        Hitler NU a incalcat nicio lege! asta vrei si la noi? cine isi va lasa mustacioara, Ponta sau Crizel?
      • +3 (3 voturi)    
        Ca tot discutam de fascism (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:50)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Xu

        si consultare populara..Ati auzit de referendumurile facute de Hitler? Au fost vreo trei unul dupa altul, si la sfarsit i-au acordat si atributiile de cancelar si cele de presedinte, cam ce vrea si Dl.Ponta. Si din motivul asta a sarit UE in sus: au recunoscut modelul! A, da a mai fost un referendum care a scos Germania din Liga Natiunilor... ca sa intelegeti de ce tipa unii din USL ca nu vor sa fie colonie..
        • -1 (1 vot)    
          eu am auzit... (Joi, 19 iulie 2012, 15:40)

          Xu [anonim] i-a raspuns lui Dianora

          Tu ai auzit? Mergi si mai citeste despre ele. Au avut loc dupa ce detinea deja puterea absoluta.

          Dar esti in spiritul spalatilor pe creier: iti bazezi parerile pe lucruri despre care crezi ca s-ar fi intamplat (ai auzit tu ca e asa), nu pe fapte.

          UE a sarit in sus si cand a auzit ca aceasta procedura, de suspendare a Presedintelui, nu exista in Constitutie.

          "El a spus că Merkel a mai întrebat dacă procedura de suspendare este reglementată în Constituţie, răspunsul fiind, de asemenea, negativ."

          http://www.mediafax.ro/politic/basescu-despre-discutia-cu-merkel-nu-puteam-sa-mint-aveam-ambasadorul-aici-9867077

          http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=3#t3c2s0a95

          Acum fiecare e liber sa creada ce doreste..
      • +3 (3 voturi)    
        Si Hitler (Miercuri, 18 iulie 2012, 19:19)

        anitei [utilizator] i-a raspuns lui Xu

        a folosit parlamentul pentru a prelua puterea. "Vointa poporului" poate fi manipulata sau deturnata prin artificii sau imprejurari favorizante. In cazul demiterii presedintelui ales, de ex., se aduna niste nemultumiri care vin din masurile de salvgardare din criza.Preluind resentimentele, se estompeaza masurile ilegale, puciste care se vor acoperite de referendum. Daca Basescu ramane, ma tem ca vor fi regizate revolte populare.Numai ca focul odata starnit ar putea arde tot.
        • -1 (1 vot)    
          ma bucur ca ai sesizat diferenta (Joi, 19 iulie 2012, 15:43)

          Xu [anonim] i-a raspuns lui anitei

          Hitler a modificat Constitutia cu ajutor Parlamentului, fara referendum pentru aprobarea acesteia de catre popor.

          Aici vorbim despre un vot popular.

          Stii ce e tare? Ca urmeaza ALEGERI PREZIDENTIALE daca trece referendumul. Adica nu devine automat Antonescu presedinte. Sau si asta este neconstitutional? Vointa poporului va fi din nou manipulata? La alegerile precedente nu a fost?
    • +9 (9 voturi)    
      Puterea obisnuintei (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:58)

      Caligula [anonim] i-a raspuns lui Grammaticus

      Asta e gandirea copy-paste. Nu il bate nimeni la asa ceva, ca de aia e doctor!
      • +1 (1 vot)    
        asa'i (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:31)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        sper ca si cei de la bruksal au auzit, stupefiati.

        el va spune ca e vina lui macovei, sau ca traducerea...

        fiind asa de tanar, n'a trait nici fascismul nici stalinismul, n'are de unde sa stie. :)
    • +8 (8 voturi)    
      Masurile (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:38)

      Masurile lui Ponta [anonim] i-a raspuns lui Grammaticus

      1. Eliberarea deținutului Năstase Adrian și numirea acestuia în funcția de Avocat al Poporului.
      2. Arestarea cetățenilor Videanu Adrian și Udrea Elena și judecarea acestora de către un complet ad-hoc condus de Cătălin Voicu, recent decorat cu medalia Virtutea României.
      3. Modificarea fusului orar al României, astfel încît ora 12.00 să devină ora 11.00.
      4. Anularea prin ordonanță de urgență a tuturor autorizațiilor de construcție din comuna Deveselu.
      5. Delegarea pentru o perioadă nedeterminată a primarului sectorului 5 al Capitalei în funcția de președinte al Comisiei de Etică a Universității București.
      6. Desființarea DNA și delegarea tuturor procurorilor anticorupție la culesul porumbului.
      7. Interzicerea portului de cămăși sau tricouri de culoare albă în afara unor șantiere naționale pentru construcția de blocuri.
      8. Prelungirea cu 364 de zile a perioadei de organizare a referendumului pentru demiterea președintelui Băsescu
      • +2 (2 voturi)    
        Radem (Miercuri, 18 iulie 2012, 18:50)

        slice_of_life [utilizator] i-a raspuns lui Masurile lui Ponta

        Radem noi, glumim, dar nici acum o luna nu credeam posibile mare parte din evenimentele ultimelor zile. Asa ca.... never say never... lista ta s-ar putea indeplini.
  • +34 (36 voturi)    
    OK (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:07)

    Rollo [utilizator]

    Dar tu cand te denunti?
  • +34 (34 voturi)    
    Raportul MCV, trebuie citit de dimineata pana (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:10)

    A9 [utilizator]

    seara, ca sa stie tot taranul romn ce au facut pucistii, dupa ce au ocupat Presedintia, Guvernul, Parlamentul si vada e ce sunt in stare daca vor castiga alegerile.
    • -9 (9 voturi)    
      DA! (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:45)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui A9

      Trebuie citit, ca sa vada lumea cum in anii acestia de guvernare PDL s-a obtinut amanarea de 2 ori a intrarii in spatiul shengen, din cauza coruptiei lasata in urma.
      • +6 (6 voturi)    
        :)))) (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:43)

        Zede [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Aceleasi vorbe fara acoperire. Apare cate un simpatizant USL si arunca vorbe. Invariabil fara argumente.
      • +2 (2 voturi)    
        Verifica (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:54)

        mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Raportul se refera printre altele si la schimbarea avocatului poporului si la restrangerea atributiilor CCR. Chestia asta s-a facut DUPA cu Ponta a devenit premier. Ce legatura mai are cu guvernarea anterioara? Daca e prea greu sa pricepi urmareste cursul euro ca macar facturile stii sa ti le citesti....Si daca nut stii de ce este importanta opinia UE,gandeste te ca Romania produce cuie si din cuie la bugetul de stat (si asa incarcat deja cu masuri populiste) nu se vor putea plati salarii si pensii - daca nu crezi ca e adevarat, citeste un pic ce este pe la greci care de acolo isi iau banii..
    • +12 (12 voturi)    
      Comisia critica USL (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:15)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui A9

      am ascultat sinteza raportului si comentariile de la Bruxelles, Comisia Europeana a laudat DNA si ANI, singurele reprosuri au fost pentru abuzurile USL din ultimele saptamani.
  • +33 (33 voturi)    
    surpriza ta si a cititorilor (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:10)

    sdas [anonim]

    are va fi surpriza ta, Ponta, cand vei vedea ca raportul face referire EXPLICITA la perioada in care ai guvernat tu, hotule si sluga de securist ce esti!
  • +31 (31 voturi)    
    spui una faci alta (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:12)

    nash pandelica [utilizator]

    asta este dublul limbaj specific usl:

    "Ponta a afirmat, facand referire la audierea de catre DNA a managerul Spitalului Floreasca, ca exista medici audiati doar "pentru faptul ca sunt medici si ca salveaza vieti".

    iaca o ingerinta in merul justitiei !

    asa isi repecta ei cuvantul, angajamentele in ata comisiei europei..

    ce sa mai comentez.
    chestia cu fascismul este limbaj european, cum au promis. :)
    • +2 (2 voturi)    
      cretinism tipic! (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:26)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Daca dr.Macovei a salvat vieti e scutit de vreo infractiune, Nastase e scutit de judecare, Dragnea e ca o floricica, etc.
  • +30 (30 voturi)    
    propaganda Comunista (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:12)

    john [anonim]

    in deriva...
  • +28 (28 voturi)    
    deviat (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:13)

    lkam [anonim]

    mai pinochio..esti dus... ai reusit marea perfotmanta de a distruge bruma de democratie..bruma era mai pinochio
  • +29 (29 voturi)    
    Sa-l aduca indarat pe Pop (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:14)

    mariage [utilizator]

    Poate il scapa si de plagiat.
  • +24 (24 voturi)    
    Rusine clasei politice! (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:14)

    BCV [anonim]

    Oare de ce nici un politician nu are limbaj sau viziune constructiva? Cui face "bine" sa folosim cuvinte negative, sa dorim raul altuia, sau si mai rau, raul poporului pe care il reprezinti? (vezi cursul valutar si cei aprox. 800k restantieri la credite). Pacat ca trebuie sa ii ascultam si vedea pe toti stalpii urbani sau rurali pe cei ce se numesc "reprezentantii nostrii"...Eu nu vad decat niste inadaptati si incompetenti cerintelor din sec. XXI... dinamismul lor in ceea ce inseamna a "conducator" este sub limita ridicolului!
    • +11 (11 voturi)    
      DE ACORD CU BCV (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:38)

      alina [anonim] i-a raspuns lui BCV

      acest adevar trebuie spus zilnic de zeci de ori
  • +25 (25 voturi)    
    fascist (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:15)

    skyradio [anonim]

    "propaganda fascista"!!!!
    plagiatorul e in corzi! discurs furibund! ii mai trebuia mustata lui hitler!
  • +28 (28 voturi)    
    fascista? (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:15)

    MG [utilizator]

    fascista? Pana sa apareti voi 2-3, nu se auzea acest cuvant in politica romaneasca.

    Sau cand n-ai argumente, incepi cu fascism, antisemitism etc?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu conteaza. (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:23)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Au primit porunca sa il scape pe Felix de inchisoare si fac ORICE pentru asta. Mint, schimba oameni, schimba legi, schimba institutii, distrug, calomniaza, nu are importanta.

      Totul trebuie sacrificat pentru libertatea lui Felix!
  • +24 (24 voturi)    
    PONTA (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:15)

    cbarladeanu [anonim]

    "Doar fascistii si comunistii rescriau istoria de fiecare data si sa explicati foarte clar ca ceea ce e bun trebuie continuat, ceea ce s-a constatat ca a fost gresit trebuie indreptat", a spus Ponta.

    D-le Ponta reformulati:
    "Doar fascistii, USL-istii si comunistii rescriau istoria de fiecare data si sa explicati foarte clar ca ceea ce e bun trebuie continuat, ceea ce s-a constatat ca a fost gresit trebuie indreptat", a spus Ponta.
    si adugati " doar eu am rescris o teza de doctorat folosind metoda copy - paste"
    Cate zile va iti mai trebuie sa te convingi ca esti penibil.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu greseste si nu se contrazice. (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:15)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui cbarladeanu

      "Va rog pe toti sa demontati aceasta propaganda fascista, ca doar fascistii si comunistii rescriau istoria de fiecare data" (Ponta, Victor; Discursul din sedinta de Guvern, Ed. Bucuresti, 2012) - asta ca sa-i amintesc cum se da de fapt copy-paste.
      Deci, are dreptate ! Mai cititi odata textul! "asa procedau..." deci asa trebuie sa facem si noi pentru a ne confirma inca odata originile si modul de a gandi.
    • +4 (4 voturi)    
      oare? (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:28)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui cbarladeanu

      cand s-a DEZIS PSD de comunism? inclusiv Ponta? am uitat oare sesiunea parlamentara care a condamnta comunismul?
  • +28 (28 voturi)    
    Tovarasu` haos ai febra cumva (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:16)

    mnicku [anonim]

    le amintesc celor de la Marinescu ca un pacient a evadat si sa trimita o ambulanta la guvern , o sa-l gaseasca acolo . E individul care minte chiar si cind respira
  • +24 (24 voturi)    
    este (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:17)

    a [anonim]

    Exact tipul de exprimare care te va tine sub lupa bruxelles-ului Naucule!

    Ar trebui totusi sa gasesti repede o cale sa te retragi

    Nu prea tii la tavaleala
  • +19 (19 voturi)    
    "numai ultimele trei saptamani din viata Romaniei" (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:19)

    daniel [anonim]

    pai stai frate cine a zis ca raportul e pe ultimele 3 saptamani?
    Dar ponta omite sa spune esenta. Criticile dure se vor adresa ultimelor 3 saptamani. Dar bineinteles ca scopul lui e sa induca lumea in eroare.
  • +13 (13 voturi)    
    dar (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:19)

    ska [anonim]

    dl Ponta vad ca stie multe lucruri despre regimurile fasciste, comuniste, as zice ca e chiar fascinant
    Atentie sa nu se resfranga involuntar si in viata politica...ups dar s-a intamplat deja....
  • +17 (17 voturi)    
    pucistii incep sa tremure (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:19)

    edif [utilizator]

    dar romanii nu uita nenorocirea USL-ista
  • +18 (18 voturi)    
    Ia uite cine vorbeste despre... (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:20)

    obikeno [utilizator]

    ... comunism si fascism. Sub umbrela lor sunt toate loazele comuniste posibile. Ce discurs total halucinant.
    Toata lumea vede ca este culoarea neagra, numai ei spun suntem noi prea prosti si ca este alba. Daltonisti sau rea credinta?
    Doamne apara-ne si pazeste-ne ! Ne mananca de vii astia.
  • +15 (15 voturi)    
    nici nu sti cat de mic incepi sa fi! (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:21)

    Poanta@Gargara [anonim]

    CTRL+C/CTRL+V esti deja istorie. barosanii aia grei , guzganul, mitrea manivela, oprisanul, etc..lucreaza la planul B. te-ai umplut de respect prin plagiat, prin asta aruncand o umbra de indoiala peste toti cei care au luat pe bune un doctorat in Romania. singura mea nedumerire este cine va fi cel scos din joben. am un mare feeling ca va fi doctorul oparescu si daca este asa, se duce si USL-ul, el va fi catindatul la presedentie, antenescu ofilitul pe linie moarta, iar gruparea lui motocicleanu va fuziona cu PDL.
  • +16 (16 voturi)    
    "cioc cioc !!!" ... cine-i ? (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:21)

    mariusxmarius [utilizator]

    "sa nu faca niciun comentariu legat de justitie"

    ..tule basca lor de nemernici ! cum isi permit sa deranjeze un medic care ne ajuta ?
  • +21 (21 voturi)    
    Schizofrenie ? (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:22)

    NicolaeA [utilizator]

    Parca sunt doi de ponta; se schimba atat de des, functie de loc, de ora, de auditoriu, ca poate chiar e bolnav ! Cred ca Floreasca e spitalul indicat.
  • +18 (18 voturi)    
    Iar ne minti pe fata? Pontovanule... (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:22)

    Vali [anonim]

    Tu chiar ai impresia ca mai credem ca marmota invelea ciocolata in staniol??????
    Minciunile si propaganda sunt numai ale tale si ale lui Crin.... ma mir ca mai ai tupeul sa spui asta .... din 2 cuvinte ale tale 3 sunt minciuni!!!!!!
    SI vrei sa si spui ca tu nu stii nimic de teatrul jucat de nastase .....?!?!??!
    Mare e gradina ta doamne, dar parca toti politicienii in ultimii 20 de ani nu au mintit cat ai mintit tu in 2 zile.
    Oricum Poanto .. esti compromis.....
  • +20 (20 voturi)    
    carlanul ce va fi jumulit de UE si de NOI (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:24)

    marianos [utilizator]

    Mai Ponta mai... coboara cu picioarele pe pamant !
    de obicei conducatorii o iau razna dupa o perioada. tu ai luat-o inainte de adeveni premier acum este speram apogeul... o sa te ingroape electoratu' cu tot cu fulgii de carlan
  • +20 (20 voturi)    
    adio, orice credibilitate! (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:26)

    Dr Marutza [anonim]

    In ce hal a decazut omul asta! E turbat , da ordine si face spume la gura! Se apropie socoteala finala, dle ponta, falsificator notoriu de CV, plagiator dovedit de toata lumea din tara si strainatate! Ce obraz trebuie sa ai sa te mai arati in lume, ba inca sa mai dai si cu pumnul in masa!
  • +17 (17 voturi)    
    De ce i-a facut fascisti (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:26)

    releu [utilizator]

    si nu comunisti?
    • +1 (1 vot)    
      Fiindca el e "socialist" (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:12)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui releu

      dar poate, mafioto-socialist, o chestie unica - D-ne fereste, sa devina un brand originar din Romania
  • +17 (17 voturi)    
    Asa (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:26)

    abcde [utilizator]

    incepe un regim totalitar
  • +17 (17 voturi)    
    Ne asteapta vremuri grele romani (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:27)

    Anticoruptie [utilizator]

    Cat este inflatia acum? Cu cat a crescut euro si dolarul in raport cu leul v-ati intrebat? Cat vom plati la telefonie mobila, energie electrica, gaze, carburanti, gigacalorie etc v-ati intrebat? Cat va costa mancarea care in mare majoritate este importata v-ati intrebat romani? Ne asteapta vremuri grele romani! Multi dintre voi v-ati lasat amagiti si cumparati!
  • +15 (15 voturi)    
    iar noi il rugam (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:30)

    DrInOrice [utilizator]

    sa nu mai minta si sa plece! cu tot cu USL-ul, raportul MCV spune clar ca ei sunt mizeria Europei!
  • +18 (18 voturi)    
    Haideti să-l ajutam... (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:30)

    lila [utilizator]

    Oameni buni, eu sunt dispusa sa-i dau banii mei de pe concediu acestui individ pentru a se duce la un psihiatru.Este, pe zi ce trece, tot mai jalnic. Ma inspaimanta gandul de a vedea toata ziua acest nevropat langa un crin si mai si ...
  • +19 (19 voturi)    
    Se apropie deznodamantul... (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:31)

    triciupa [utilizator]

    Ponta, cred ca ar trebui sa-ti faci rost de fular...
  • +20 (20 voturi)    
    Un mincinos (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:31)

    ticbis [utilizator]

    Acum cateva minute, in direct, Barroso il face pe Victor Ponta mincinos!
    Cand s-a mai vazut asa ceva de la Ceausescu si pana acum?
  • +23 (23 voturi)    
    Din manualul bolsevic de propaganda (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:32)

    AliKimiku [utilizator]

    Cand nu mai ai argumente, sari la gatul adversarilor si ii faci fascisti, dusmani ai poporului, etc. Nu conteaza ca tu esti ala care ai ajuns la putere cumparand parlamentari, ai conspirat si ai pus la cale o lovitura de stat parlamentara.
    Sa fie clar, PDL-ul si Basescu au o gramada de bube in cap dar nu si-au batut joc de Constitutie niciodata.
    Concluzia mea e ca fascistii sau mai precis national-socialistii sint exact oamenii lui Ponta. Nationalisti fiindca vor sa ne scoata din Europa si socialistii prin insasi denumirea lor.
  • +18 (18 voturi)    
    The Plagiator returns (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:35)

    George [anonim]

    "Propaganda fascista"? Baietasul asta are grave probleme la mansarda. Limbajul bolsevic al acestui plagiator ordinar si mitoman periculos este sub orice critica. Da-ti demisia psihopatule!
  • +13 (13 voturi)    
    fulgere (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:37)

    gigi62 [utilizator]

    Semanind fulgere nu culegeti decit furtuna. Voi sunteti politicienii romaniei?? Javre ,canalii, oameni fara caracter care au doar interesul lor drept biblie.Adunatura de oameni cu interese meschine care nu inteleg nimic din ceia ce e in jurul lor, cu gindirea blocata si limitata de puterea vremelnica pe care o aveti, calcati totul in piciare si insasi metodele voastere par a fi fasciste sau comuniste
  • +17 (17 voturi)    
    Si cu asta cum ramane? (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:39)

    Idioteque [utilizator]

    "In ultimele 3 saptamani evenimentele din Romanaia au fost un motiv de ingrijorare pentru Comisie. Evenimentele din ultima perioada ne-au zdruncinat increderea."
    Tocmai ce a zis-o domnul Barroso live!
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:15)

      devore [utilizator] i-a raspuns lui Idioteque

      pai corect nu e ce zice Baroso, ci ceea ce ne vor spune analistii politici de la Antena ca Baroso vroia de fapt sa zica .

      Omul de rind nu poate pricepe direct declaratiile : acestea trebuie explicate pe limba boului.

      Nu cumva sa isi faca oamenii vreo impresie gresita si sa cada in plasa dezinformarilor grosolane venite direct de la bruxelesul asta (in definitiv, individul asta " Bruxeles" clar e membru in ppe - deci e un mincinos fascist neosclavagist antiteuton , mama lui de fanariot ) !
  • +10 (10 voturi)    
    Ponta=plagiat lasa-ne ! (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:46)

    Maria [anonim]

    Pe 29 iulie poate scapam si de asta ca marele om de stat remarcat prin absentele sale adica domnul Antonescu , ne-a promis ca-si da demisia.
  • +7 (7 voturi)    
    Raportul Comisiei Europene = Propaganda fascista!! (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:08)

    BarbuGrigore [utilizator]

    Alte comentarii decat "EXTRAORDINAR DE GRAVA ATITUDINEA ACESTUI PLAGIATOR MINCINOS" SUNT DE PRISOS!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Toata aceasta situatie e din cauza ta, mai (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:08)

    anonim1234 [utilizator]

    golanule !
  • +3 (3 voturi)    
    Barosso zice pe dos (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:26)

    alnimanui [utilizator]

    ca desi sa-u facut pregrese in ultimii 5 ani , nu s-au finalizat toate punctele si se teme ca echipa de la conducere nu va continua reformele drpt pentru care cere monitorizare . Tradus din romana in romana
  • +5 (5 voturi)    
    prostul, fudulul (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:35)

    pita [utilizator]

    Au crezut ca ''democratia de pe Dambovita , versus USL'' , va inundaEUROPA , dar uite ca nu-i asa , (da-i doamne mintea romanului de pe urma). Urmeaza o ampla campanie de explicatii, cu multe dezinformari, minciuni , dat cu stangul in dreptul , asta toate datorita TATUCILOR (ilici felix si altii), care nu au reusit sa transpuna itrutotul in fapte ceea ce au gandit , asta pe de o parte si au ignorat (ingamfare comunista), reactia Comunitatii europene , care se manifesta a fi DURA. Incoltiti din toate partile FRICA va intra in oase si sa vezi ''chelalait de javre''.
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta sau Chiuariu (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:44)

    voronin [anonim]

    Presupun ca atil ascultat discursul fostului ministru al justitiei Chiuariu. E pe aceeasi linie, numai ca fascistii sunt cei de la Bruxelles.
    Ponta si USL sunt terorizati, literalmente, de "propaganda fascista". Ei, daca n-ar exista decat mass media aservita lor, atunci Occidentul ar vedea altfel Romania. E o intoarcere incredibila la epoca Nastase/Iliescu! Totul pentru USL e sa stapaneasca propaganda. Restul vine de la sine, caci poporul e prost si credul, iar daca democratia populara isi da girul prin vot aliantei USL, atunci Bruxelles-ul si SUA pot sa stea si in cap. Bravos Ceausescu!
  • +4 (4 voturi)    
    justitie (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:45)

    iycsi [anonim]

    Atunci, domnule Ponta, daca faptele de coruptie sunt la fel de grave precum crimele si violurile, ma astept la o condamnare a lui Adrian Nastase de cel putin 25 de ani.
  • +2 (2 voturi)    
    Chiar asa e: USL = FASCISM ! (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:50)

    PONTANEL [anonim]

    Gura pacatosului adevarat graieste :USL = FASCISM ! Ponta trebuie sa stie ca o conspiratie impotriva ordinii constitutionale duce la FASCISM !
  • +5 (5 voturi)    
    greaua mostenire (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:55)

    ycsi [anonim]

    De asemenea, domnule Ponta, va atrag atentia asupra ceea ce a declarat d-l Barroso: "In ultimele 3 saptamani evenimentele din Romanaia au fost un motiv de ingrijorare pentru Comisie. Evenimenetele din ultima perioada ne-au zguduit increderea. Competentele Curtii Constitutionale nu pot fi schimbate peste noapte. Raportul MCV recunoaste ca s-au inregistrat progrese in ultimii cinci ani, dar contine si recomandari pentru a finaliza reforma."
    referitor la comentariul dvs:
    "Va rog pe toti membrii Guvernului sa demontati minciunile si propaganda celor care vor vorbi ca in raport (n.red. raportul Comisiei Europene privind Mecanismul de Cooperare si Verificaren) sunt numai ultimele trei saptamani din viata Romaniei. Timp de 4 ani, 11 luni si o saptamana in fruntea Romaniei a fost domnul presedinte suspendat Basescu. De doua saptamani nu mai e domnul Basescu si tot ce e rau si din 2008 si din 2009 si din 2010 si din 2011 propaganda lor va spune ca e din cauza noastra. Va rog pe toti sa demontati aceasta propaganda fascista. Doar fascistii si comunistii rescriau istoria:
    [NB: am folosit ghilimelele]
    Dl.Barroso incadreaza foarte clar in timp concluziile. Sau poate si dumnealui este fascist/comunist care denatureaza adevarul?
  • +2 (2 voturi)    
    Fascistii (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:08)

    Gabe2006 [anonim]

    Imi aduc aminte cum tovarasul Iliescu spunea acelasi lucru despre opozitie la mineriadei din 13-15 Iunie 1990. Aschia nu sare departe de trunchi!
  • +3 (3 voturi)    
    propaganda fascista.. (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:17)

    ionica [anonim]

    Omul asta chiar crede ca U.E. este intesata cu prosti ?Pai cea mai mica dovada c-ar fi vorba de asemenea apucaturi ar fi fost "distrugatoare" ptr. raportul MCV...Si unde s-au mentionat asemenea apucaturi ?
  • +3 (3 voturi)    
    apelul premierului (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:43)

    pontachio [anonim]

    Cat de slab pregatit este acest domn Ponta. Un jurist, care pretinde ca se pricepe la dreptul penal international, nu ar fi trebuit sa faca nicio confuzie intre comunism si fascism. Ponta, vorbesti de Stalin si de propaganda fascista. Este posibil ca, de fapt, el sa nu fi facut o confuzie. Cate laturi au turnat in ultimele zile in capul oficialilor europeni asta cu fascismul este inca una. Habar nu are noul Ceausescu al Romaniei cat de mult il vor costa toate astea si nici nu ii pasa cat de mult va plti saracul popor roman pentru un nimeni.
  • +3 (3 voturi)    
    Mai, desteptule, (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:08)

    Vlad [anonim]

    pai chiar ca in anii '50 ne-ati adus in ultimele 4 luni, hai sa facem zgomot, poate mai indreptam imaginea! Mai, Ponta, tu chiar nu ai onoare? Cum pui, mai, capul pe perna noaptea? Ce-o sa le povestesti copiilor tai despre perioada asta? Unde vreti sa ajungeti? Suntem de rasul curcilor in toata Europa, chiar va bateti joc de o tara intreaga, de noi si de copiii nostri? Circarilor de doi bani, cu diplome luate pe apucate, cu pretentii docte dar cu sforaieli analfabete la fiecare doua ceasuri, nu va e jena sa va uitati in ochii omului de rand??? Cat credeti ca mai putem duce???
  • +1 (1 vot)    
    bucurie (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:32)

    kiron [anonim]

    ma bucur ca a inceput si occidentul sa vorbeasca de noi!!

    ma saturasem de cioace legate de violuri, furturi cu cardul, ceva crime pe baza de alcool, etc

    acum le aratam cine suntem cu adevarat: URMASII LUI CEAUSESCU!!

    hai la lupta cea mare!
  • +2 (2 voturi)    
    citari legate de aspecte (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:56)

    pi5 [utilizator]

    care au legatura cu raportul:

    "Controversele recente reprezinta un obstacol grav in calea progreselor de pana acum"

    "Trebuie sa revenim la sfarsitul anului datorita evenimentelor importante din ultimele 3 saptamani care au facut necesara interventia comisiei si a presedintelui ei. "

    "Fara ultimele evenimente e posibil sa fi avut un alt raport, dar suntem unde suntem"


    Purtatorul de cuvant al CE, Mark Gray

    -- asta nu e fascismul de care vorbea Ponta ci asta e adevarul.
  • 0 (2 voturi)    
    BRAVO JUSTITIEI ! (Miercuri, 18 iulie 2012, 18:36)

    MIHAI V [anonim]

    Patriciu pusese la dispozitia d-lui Basescu, toata logistica ziarului Adevarul, pentru a arunca laturi in capul opozantilor, in speranta ca-l va scapa de puscarie. A cheltuit din greu ,, petrolistul''dar evenimentele s-au precipitat, justitia a iesit din mana basescului, iar Patriciu este bun de puscarie muuuulti ani de acum in colo. Atentie si ceilalti pupini de funduri sus puse , justitia nu doarme si este libera !
  • +2 (2 voturi)    
    Fascisti esti numai tu! (Miercuri, 18 iulie 2012, 19:22)

    Ioana [anonim]

    Trist este ca daca nu faceau astia de la USL ce aua facut in ultimele saptamani, raportul pe justitie era complet altul. Trist este ca tot ce au cladit ei in justitie in ultimii ani si incepuse sa mearga, au vandalizat Ponta &Co in cateva zile.
    Trist este ca acum in loc sa primeasca felicitari cei din justitie pentru ca au reusit sa condamne in sfarsit definitiv: Nastase, Vantu si altii acum, din cauza hotilor de la guvernare primesc iar reprosuri.
    De unde sa mai fii motivat sa faci bine cand nu apuci sa fii laudat pentru asta. Astia au taiat practic bratele CCR si vor sa puna mana pe CSM si DNA.
    Singurii fascisti, hoti si mincinosi sint Ponta Antonescu, & Co.
    Ttrist este ca Ro a ajuns sa fie condusa de un mincinos plagiator si se comporta ca si cum numai el are un cuvant de spus in toata tara, cuvantul SUPREM!