Victor Ponta: Traian Basescu stie mai bine ce inseamna comunismul, a trait bine in acea perioada. Eu eram adolescent si nu mai tin minte exact

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 iulie 2012, 15:59 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a afirmat marti, la Chisinau, ca presedintele suspendat Traian Basescu stie mai bine decat el ce inseamna comunismul deoarece a beneficiat de comunism si a trait bine in acea perioada, relateaza Agerpres.

Afirmatiile lui Ponta au venit in contextul in care un jurnalist i-a spus ca Traian Basescu l-a catalogat drept comunist si l-a comparat cu Vladimir Voronin.

"Domnul Basescu stie cel mai bine ce inseamna comunismul pentru ca a beneficiat si a trait in comunism si a trait bine domnia sa. Eu eram adolescent si nu mai tin minte exact", a sustinut Ponta.

De asemenea, el a precizat ca nu s-a intalnit niciodata cu Vladimir Voronin.

"Tin minte ca cu domnul Voronin parca domnul Basescu bea din niste sticle. Eu nu l-am intalnit niciodata personal", a adaugat Ponta.

Pe de alta parte, el a aratat ca bataliile politice din Romania nu trebuie purtate in Republica Moldova si nici invers.

Ponta a mai spus ca Alianta de la guvernare din Romania a sustinut si sustine parcursul european al Republicii Moldova.

Intrebat ce parere are despre unele proteste care ar fi avut loc impotriva sa in fata guvernului de la Chisinau, premierul roman a afirmat ca aceasta este "foarte democratic".


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2371 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    nu e nevoie sa ne intaresti ce stim (Marţi, 17 iulie 2012, 16:06)

    nash pandelica [utilizator]

    normal ca base se teme mai mult de restauratie.

    viorel si crinutza au scuze...io sunt mic, nu stiu nimic !
    tata'n pod jupoaie capra !

    adica, ar ave o scuza, nu stiu ce fac, ..mititieii.

    imaturi, cum zice base !
    hahaha !
    • +10 (10 voturi)    
      Deci de-aia (Marţi, 17 iulie 2012, 16:49)

      Mircha [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      De-aia il simpatizeaza pe Che Guevara...
      Fiindca nu stie ce e comunismul!
    • +1 (1 vot)    
      http://www.youtube.com/watch?v=hZw8DTIseSE&feature (Marţi, 17 iulie 2012, 17:08)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      http://www.youtube.com/watch?v=hZw8DTIseSE&feature=youtu.be
    • +2 (2 voturi)    
      evident! (Marţi, 17 iulie 2012, 17:54)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Basescu stie ce e comunismul si l-a CONDAMNAT. ponta era in parlament si la ordinul lui Ilici a urlat CONTRA raportului. Era confuz saracul.....
      • 0 (0 voturi)    
        era confuz, dar a si prost (Marţi, 17 iulie 2012, 18:36)

        was [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        "Un jurnalist i-a spus ca Traian Basescu l-a catalogat drept comunist"

        Raspunsul lui Ponta: "Domnul Basescu stie cel mai bine ce inseamna comunismul pentru ca a beneficiat si a trait in comunism si a trait bine domnia sa. Eu eram adolescent si nu mai tin minte exact"

        Deci a dat dreptate lui Basescu, a spus ca el stie mai bine ce inseamna comunismul - deci Basescu a catalogat corect pe ponta ca find comunist. Macar plagiatorul de data asta nu a negat spusele lui Basescu, a admis ca el nu se pricepe si nu poate recunoaste un comunist. Si eu eram adolescent in comunism, cu 6 ani mai tanar decat el, totusi aduc bine aminte cum a fost.
        Ei domnule plagiator, mai luati cateva pastile cu lecitina, ajuta la memorie, si asta este foarte important pentru un mincinos, sa nu uitati ce ati mintit ieri sau saptamana trecuta.
    • 0 (0 voturi)    
      el era mic... (Miercuri, 18 iulie 2012, 11:54)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      si nu prea stie cum a trait poporul, stie in schimb ca basescu o ducea bine, ia soptit daciana ea stiind de la taticutul ei...
  • +11 (11 voturi)    
    Ti-a explicat tie coordonatorul de doctorat (Marţi, 17 iulie 2012, 16:08)

    PopescuLaurentiu1315572572496 [anonim]

    Sunt convins ca in sedintele de coordonare a lucrarii de doctorat, ai fost indoctrinat cu destul comunism...
    Probabil ca asta este si motivul pt care 80 de pagini le-ai copiat fara sa mai apuci sa specifici si de unde....
  • +10 (10 voturi)    
    Diplomat (Marţi, 17 iulie 2012, 16:09)

    DenisaC [utilizator]

    Acesta se vrea un diplomat occidental? Oare cand se va intelege ca asemenea declaratii nu sunt admisibile cand esti Prim Ministru? Sau in orice pozitie demnitara ai fi?
  • +12 (12 voturi)    
    Basescu stie... (Marţi, 17 iulie 2012, 16:09)

    StefanCristescu [anonim]

    si stim si noi ce a insemnat comunismul si TOCMAI din aceasta cauza putem sa spunem ca domnul Ponta este un comunist!

    Dixit!
  • +9 (9 voturi)    
    Eu eram adolescent si nu mai tin minte exact" (Marţi, 17 iulie 2012, 16:09)

    mamaika [utilizator]

    Adica CC UTC era la misto, cum ar veni...
    • 0 (0 voturi)    
      ERA (Marţi, 17 iulie 2012, 20:29)

      cobra1000 [utilizator] i-a raspuns lui mamaika

      Era si atunci la fel de prost ca si acum.
  • +8 (8 voturi)    
    E si fara memorie... (Marţi, 17 iulie 2012, 16:10)

    iMC [utilizator]

    Cine isi uita trecutul...
    Poate asta e motivul pentru care se comporta ca pe vreme comunismului. Ca nu mai tine minte....
    In fine, oameni care invata greu si uita repede.
  • +9 (9 voturi)    
    Poantahotul (Marţi, 17 iulie 2012, 16:12)

    tigan2012 [utilizator]

    "Ai ajuns acolo sus
    Nu ca-i fi tu soarele
    Ci ca-ti put picioarele".
  • +11 (11 voturi)    
    ai fi putut fi un alt Stalin (Marţi, 17 iulie 2012, 16:15)

    marianos [utilizator]

    am trait 23 mil in comunism
    asta nu inseamna ca ne-a placut
    altii s-au lepadat de el ptr ca au vazut diferenta intre comunism si democratie..
    Tu se pare ca l-ai invatat din mers si se pare ca te-a placut si-ti place. altfel nu vad ce ce ai aplica pas cu pas canoanele comunismului
    Pariez ca daca traiai in comunism erai un tortionar de vaza !
  • +8 (8 voturi)    
    hai mai (Marţi, 17 iulie 2012, 16:16)

    I [utilizator]

    eu eram mic si imi aduc de-aminte foarte bine.
  • +6 (6 voturi)    
    NEAM SATURAT (Marţi, 17 iulie 2012, 16:21)

    franz [utilizator]

    Pustiule, nevinovatule, intreaba-ti nevestele: trecute, actuale si viitoare despre comunism. Poate au supt comunism mai de-aproape.
    Am crezut ca cel mai mare prost siret a fost Ceausescu, dar v-ati perfectionat, nemernicilor!
    Da, cei care au trait in comunism si au fost capabili sa inteleaga ce au trait si ce inseamna, de fapt, comunismul NU VA VOR VOTA NICIODATA.
    Dovada cea mai buna ca toti sunteti comunisti, apoi FSN-isti, este faptul ca nici macar PNL-ul n-a fost in stare sa stea departe de vana comunista. Sunteti o apa si-un pamant.
    Voi vota NU cu amandoua mainile, ca umflatul de Voicu - omul vostru de incredere, cu care va mandriti (ca si cu Nastase)
    In privinta partidelor........NE-AM SATURAT DE VOI - semneaza NEAM SATURAT
  • +3 (3 voturi)    
    Munchausen la patrat (Marţi, 17 iulie 2012, 16:22)

    tomitan [utilizator]

    Dragutzule,
    suntem de o varsta.
    Eu NU am uitat:
    1. MINCIUNA
    2. practica de la liceu:
    a. culesul de cartofi, rosii, fructe cu botnita -
    b. 5.45 prezentza la fabrica
    (probabil ca tu erai scutit, mami si tati aveau dosar bun?)
    3. MINCIUNA, MINCIUNA, MINCIUNA
    4. Frigul in casa, nemancatul, uitatul cu jind la colega care manca banane in pauza (tatal securist)
    5. facutul lectiilor la lumina lumanarii
    6. fata arestata ca a vorbit cu celebrii frati bulgari (nu le mai tin minte numele)
    7. Frigul din clase (oare chiuleai?)
    8. Limba rusa cu de-a sila
    9. MINCIUNA, MINCIUNA, MINCIUNA
    Daca e adevarat ce spui (si ma indoiesc, caci deja crezi si tu ce minti), inseamna ca nu ai fost foarte afectat...Inseamna ca ai trait la "caldurica"
    orice pasare pe limba ei piere...sper ca si tu sa pieri pe MINCIUNA....
  • +2 (2 voturi)    
    Atit timp (Marţi, 17 iulie 2012, 16:25)

    vasile-roaita [utilizator]

    Atit timp cit seful tau tatuca Ilici care de fapt conduce PSD-ul (cu o shleatka de bosorogi si babe bolsevice) esti catalogat bolsevic hot, mincinos si plagiator.
  • +3 (3 voturi)    
    tu nu stii (Marţi, 17 iulie 2012, 16:29)

    nocomment [utilizator]

    ...tu-l reinventezi sau scuze, plagiezi
  • +5 (5 voturi)    
    si erai mic... (Marţi, 17 iulie 2012, 16:30)

    nocomment [utilizator]

    si vei ramane mic
  • +2 (2 voturi)    
    imi plac (Marţi, 17 iulie 2012, 17:04)

    meddio [utilizator]

    raspunsurile domnului Ponta. Ne dam seama tot mai mult , cat de mult a invatat acest om sa devina doctor, ce realizari marete are . Cu fiecare declaratie din gura lui "el insusi " , ne dam seama ca nu putem lasa destinele unei tari pe mana acestui om , dupa 29 iulie ar trebui sa-si faca bagajul si sa plece intr-o drumetie prin Siberia .
  • +3 (3 voturi)    
    Comunism si comunisti! (Marţi, 17 iulie 2012, 17:22)

    paul155 [utilizator]

    Capitan de cursa lunga in marina comerciala,insemna raspundere pentru oameni,marfa si vas.Valoare inestimabila tinand cont de vietile oamenilor aflati la bord.Credeti ca asemenea incredere putea primi un PLAGIATOR,imoral ori dezaxat.Chiar si comunisti respectau aceasta categorie de OAMENI.
  • +2 (2 voturi)    
    ponta (Marţi, 17 iulie 2012, 19:26)

    altom [utilizator]

    Domnule Ponta imi pare rau tocmai de tineretea si ignoranta dvs. E de inteles, sunteti si ati fost inconjurat de niste mostre de comunisti si securisti, e greu sa le faceti fata, mai ales ca nu aveti cunostiinta de gram de istorie si sunteti condamnat sa repetati aceleasi discursuri si sa luati aceleasi masuri pe care le-au facut cei mai indoctrinati comunisti. Tot discursul dvs. este de comunist batran, toti incearca sa beleasca Romania, agenturili, tradatorul Baseacu si hitlerista Merkel, tarisoara noastra iubita si grija dvs. pentru locuitorii ei, etc. Eu sunt un batran care a trait epoca aia si am memoria intacta. Daca nu va dati seama ca sunteti distrus ca om politic, v-o spun eu. Pe cine credeti ca vor sacrifica comunistii din partidul dvs. si prietenul dvs. profitor si lepra Antonescu prin d-l Felix? Raspundeti-va dvs. sincer. Ati gresit din ignoranta si e de inteles. Toate castanele deja s-au abatut asupra capului dvs. Condoleante politice domnule Ponta.
    • 0 (0 voturi)    
      ??????????????????????? (Vineri, 20 iulie 2012, 13:35)

      simi00032 [utilizator] i-a raspuns lui altom

      Ipocrizia acestui copil impertinent este uluitoare,mai prietene mentorul tau a fost Adrian Nastase cu legaturi la nivel inalt in fosta conducere a PCR(de altfel comportamentul tau arata ca ai invatat f .bine ce inseamna minciuna,limbajul dublu,dezinformarea,hotia,lasitatea ,lipsa de onoare,specifice celor care au condus o populatie de pinguini in regimul comunist) Cine sta de-a dreapta la o conferinta de presa linga tine ?Poate ai uitat ,unul din exponentii comunismului ,scolit la Moscova,secretar general al UTM,secretar in comitetul central alPCR(acolo langa Ceasescu) Cauta si vei afla ca in partidul tau social democrat se afla multi comunisti de top, care astazi sunt capitalisti de conjuctura (imbogatiti prin asa zise inginerii financiare ,o forma de hotie girata prin legile pe care le aprobati in asa zis parlament al poporului) In tara asta au fost 7 mil. de comunisti ,cei mai multi au fost oameni curati care au muncit in regim de lagar ca sa va imbogateasca pe voi care va considerati aparatori ai drepturilor omului, total fals