VIDEO Andrei Marga: Oare este european sa malformezi alegerile? Oare este european sa iti promovezi odrasla agramata drept parlamentar european?

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 iulie 2012, 13:57 Actualitate | Politic

Andrei Marga
Foto: Agerpres
Ministrul de Externe, Andrei Marga, a declarat sambata, intr-o conferinta de presa sustinuta la sediul USL in cadrul campaniei pentru referendum, ca Traian Basescu greseste cand isi revendica meritul de a fi adus Romania in UE, precizand ca presedintele suspendat a preluat intregrarea Romaniei in UE din punctul in care a adus-o Calin Popescu Tariceanu. "Pe de alta parte, se pun cateva intrebari. Oare este european sa malformezi alegerile?Oare este european sa iti promovezi odrasla agramata drept parlamentar european? Oare este european sa cultivi destramarea unor partide in Parlament pentru a-ti crea partide de buzunar?" a afirmat ministrul Marga.

Principalele declaratii ale lui Andrei Marga:
  • Am in vedere, de la inceput, discursul tocmai incheiat a lui Traian Basescu, rostit intr-o piata a Clujului.
  • Prima observatie pe care as face-o se refera la incheierea acestui discurs, unde propune o flacara, este flacara democratiei lui Basescu, care, se vede, pleaca de la Cluj.
  • Propunerea noastra este ca purtatorii imediati ai acestei torte sa fie dl Sorin Apostu, sa fie dna Roberta Anastase, sa fie dna Ritzi, sa fie ceilalti colegi binecunoscuti ai lui Traian Basescu.
  • M-as referi la pretentia lui Traian Basescu de a reprezenta Romania.
  • Traian Basescu nu a incheiat niciu capitol de negociere in relatie cu UE cu toate ca a fost ministru in multiple Guverne.
  • Traian Basescu nu a fost in acest proces si nu isi poate revendica vreun merit.
  • Traian Basescu a preluat integrarea UE din acel punct in care a adus-o Calin Popescu Tariceanu.
  • Pe de alta parte, se pun cateva intrebari:
  • Oare este european sa malformezi alegerile?
  • Oare este european sa iti promovezi odrasla agramata drept parlamentar european?
  • Oare este european sa cultivi destramarea unor partide in Parlament pentru a-ti crea partide de buzunar?
  • Traian Basescu face mare caz de justitie. Sigur, justitia este de o importanta cruciala in societatea moderna.
  • Dar nu cred ca Traian Basescu are atuurile morale si politice sa vorbeasca despre justitie.
  • Sub presedintia lui s-au numit judecatori si procuriri pe o scara mai larga decat inainte.
  • Dincolo de pregatirea excelenta, dincolo de tinuta morala absolut laudabila a foarte multor judecatori, a foarte multor procurori, a foarte multor oameni din justitie, dincolo de acestea, Traian Basescu ne-a lasat cea mai subiectiva justitie, cea mai influentata de decizi politice, cea mai controlata.
  • Traian Basescu face mare caz de coruptie si, sigur, coruptia trebuie combatuta si o tara nu devine europeana decat daca face are mecanisme foarte bine ancorate in legisatie, in institutie, in comportamente de combatere a coruptiei.
  • Presedintia lui, care a inceput cu lupta anticoruptie, se incheie cu cea mai mare extindere a coruptiei din istoria moderna a Romaniei.
  • Sa ne uitam bine, ce s-a intamplat cu programele europene, daca noi facem o analiza a acestor programe vom vedea cat de mare a fost ingerinta de partid, cat de mult s-au deformat aceste programe datorita interventiei PDL, cat de mare este suprafata coruptiei acestor programe.
  • Basescu peroreaza pe ideea ca USL vrea sa acapareze puterea.
  • USL este la guvernare dar USL nu a luat sub control Serviciile Secrete si nu si-a propus, nu controleaza Procuratura Generala, USL nu controleaza DNA, USL nu controleaza justitia, nu este niciun indiciu ca USL ar fi vrut sau ar vrea sa preia controlul asupra tuturor institutiilor statului.
  • Basescu peroreaza apoi pe ideea ca Romania s-ar izola in Europa.
  • Se poate pune, ca simplu cetatean, intrebarea, cat de vizitat a fost Bucurestiul de catre liderii europeni? Sa fim seriosi.
  • Cat de mari si cat de lungi sau de importantea vizite a facut primul lui ministru, la care tine atat de mult, primarul de Cluj?
  • Sa ne uitam bine, a fost o vizita la Natiunile Unite, unde s-a intallnit pe coridor cu reprezentantul unei autoritati din lume, si a fost o vizita la o manifestatie sportiva din China, ocazie ci care s-a mai intalnit cu alti oameni.
  • In Romania a avut loc un proces de o reconfigurare democratica a spectrului politic.
  • Aceasta reconfigurare a avut ca pasi alegerea de catre noua majoritate a noilor lideri ai Senatului, ai Camerei Deputatilor. Apoi, sigur, pentru ca nu mai mergeau lucrurile, pentru ca sistemul legislativ se bloca, suspendarea presedintelui.
  • Pe traseu, sigur, au fost si alti pasi.
  • Nu s-a putut indica vreo eroare, in sensul ca s-ar fi incalcat undeva vreo lege.
  • Toti pasii sunt in inauntru Constitutiei, toti pasii sunt inauntru legilor Romaniei, sunt inauntru procedurilor stabilite ale Parlamentului.
  • Viteza cu care s-a desfasurat reconfigurarea democratica din Romania in aceste saptamani a uimit. Aici este o sursa de neintelegeri.
  • Sursa neintelegerii tine si de anumite particularitati ale Constitutiei Romaniei. Constitutia Romaniei este printre constitutiile din Europa care prevede un mecanism de suspendare si chiar de demitere a unui presedinte care incalca Constitutia, care incalca legislatia.
  • Multi oameni din afara Romaniei, traind in societati in care constitutiile nu au acest mecanism, gandesc altfel decat noi si acesta este, fireste, dreptul lor.
  • Si in alte tari presedintii ies din rol, insa o fac in mod elegant.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8023 vizualizari

  • +81 (95 voturi)    
    vorbea sluga lui putin (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 13:59)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    vorbea sluga lui putin
    • +78 (84 voturi)    
      interesant (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:09)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Nu cred că genul acesta de discurs în care acuzi un singur om de toate problemele naţiunii poate să convingă pe cineva.
      Românii au înghiţit odată găluşca când s-au bucurat de execuţia publică a lui Ceauşescu, nu cred că o vor mai înghiţi încă o dată.
      E ca şi atunci când vezi un grup de oameni sar să îl bată pe unu'. Indiferent de personaj, mentalul colectiv va fi alături de acel om.
      • +37 (45 voturi)    
        EBA (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:09)

        andreiandrei [utilizator] i-a raspuns lui 0m

        cred ca EBA ar face fata mai cu succes responsabilitatilor de Ministru al Afacerilor Externe decat pampalaul asta
        • -2 (18 voturi)    
          LOL (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 21:46)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui andreiandrei

          sigur ... chiar cu succesuri ...
          • +5 (5 voturi)    
            @lol (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 22:57)

            katha [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            da chiar asa. decat niste mincinosi, hoti rauvoitori, violatori de constitutie si vanzatori de tara e de preferat eba.
          • +8 (8 voturi)    
            Comparatie (Duminică, 15 iulie 2012, 10:31)

            melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            Fiind ceva mai in varsta,am ajuns la concluzia ca minstrii de externe din timpul lui Ceausescu,erau cu multe clase peste aceasta fosila. Pai se compara asta cu Manescu ?
          • +1 (1 vot)    
            ce gasesti mai trist: (Duminică, 15 iulie 2012, 19:11)

            mercedes [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            "Antonescu: Băsescu face pe dracu în patru să nu existe un interimar pe care să nu-l poată controla" sau "succesuri" - a doua forma de plural al cuvantului succes aprobat de Academia Romana ( 8 definiții pentru succes (pl. -uri), succes (pl. -e) - ???Gasesti aici explicatii :
            http://dexonline.ro/definitie/succes

            Ce ii pot reprosa eu Ebei este ca s-a scuzat pentru un cuvant care exista in dictionarul limbii romane.
        • +8 (8 voturi)    
          Daca vorbim de funie.. (Duminică, 15 iulie 2012, 8:13)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui andreiandrei

          in casa spanzuratului, mai sunt variante: PNL putea pune in locul putinianului Marga pe una din formatia "logodnica, nevasta, logodnica" de pe listele deputatilor europeni, care l-au facut pe Cioroianu sa-si dea demisia din partid. Nu stiu daca stau mai bine cu gramatica, dar fetele alea se pricep la AFACERI (fac niste seminarii pt. firme boboc!).
        • +6 (6 voturi)    
          Familia Sarbu (Duminică, 15 iulie 2012, 12:16)

          007Alegator [utilizator] i-a raspuns lui andreiandrei

          A uitat "ilustrul" ministru sa ne spuna daca este moral ca familia Ilie Sarbu si V. Ponta sa conduca Romania dupa bunul plac si daca Ponta&Antonescu pot sa dea cu piciorul in toti cei 23 de ani de sacrificii ale romanilor in doar cateva zile.
      • -27 (41 voturi)    
        patriotism real (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:15)

        tasse [utilizator] i-a raspuns lui 0m

        Ciuma Rosie a distrus o jumatate de Europa (in ultimii 65 de ani) ! Ciuma Portocalie a distrus Romania in numai 5 ani !!! Intrebare : daca acest nemernic-faradelege este asha cinstit (dupa cum zice) si nu are nimic de ascuns de ce nu renunta la scaunul de la Cotroceni ??? Credeti ca cetatenii romani vor pierii de dorul lui ? In ultimii cinci ani, sub dictatura "Base" s-a promovat MITOCANIA si s-a dezvoltat coruptia. Rugaminte : nu-l mai mangaiati pe fese pe Base.
        • +12 (14 voturi)    
          patriotism (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 18:52)

          Renesmee [utilizator] i-a raspuns lui tasse

          ti-am dat plus din greseala. Intrebare : de ce acesti nemernici care va conduc pe voi, uslinosii, si pe cele doua marionete nu renunta sa distruga Romania ?
        • +5 (5 voturi)    
          NAStasse , (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:27)

          ionamaru [utilizator] i-a raspuns lui tasse

          zici ca " ciuma rosie " a distrus 1/2 din Europa ...! te pomenesti ca .,Romania a inflorit sub domnia tov. ilici ! ..nea nasTASSE , stai la racoare ...ca-i 41 de grade afara ...
        • +3 (3 voturi)    
          clarificare pls ! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 22:12)

          swiss [utilizator] i-a raspuns lui tasse

          Patriot "real" d-nu' Tasse sau Tass (stii tu bine ce-i aia ! ) ia zi-mi tu mie ce este aia ? Da-mi o definitie si apoi zi-mi unde ti-ai "luat" bacul?Si apoi da-mi te rog si un exemplu de patriotism "real". Multumesc !
        • +10 (10 voturi)    
          fractura logica (Duminică, 15 iulie 2012, 8:17)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui tasse

          Adica propui sa ne intoarcem la Ciuma Rosie care ar distruge mai lent? Ma tem ca opiniile difera...
      • +27 (33 voturi)    
        Ce te face sa crezi asta? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:37)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui 0m

        La locale, doar cretinii ar fi putut sa voteze cu USL - si rezultatele au demonstrat ca exista multi cretini in tara asta.

        Io-s zilele astea ofticat pana-n panzele albe de ce se intampla in RO, dar am o satisfactie: chiar daca USL o sa reintroduca impozitul progresiv si o sa se puna iar pe furat ca-n codru, cei care o sa sufere cel mai mult din cauza asta vor fi tocmai cretinii care i-au votat. Eu lucrez pt. o firma straina, si chiar in situatia improbabila ca firma nu va compensa schimbarile regimului de impozitare, tot voi avea leafa mare. Dar cretinii din agricultura, cretinii pensionari si alti cretini ca ei, care sustin USL-ul, o sa moara de foame cand o sa trebuiasca sa stranga cureaua.

        Cu un repetent si-un plagiator la conducere, la ce ma gandesc io ca se poate astepta RO e ca vizele pt. SUA se vor da si mai greu decat pana acuma, si foarte probabil vor aparea si restrictii noi la munca in occident. Deja sunt semne ca se va limita drastic finantarea europeana pt. proiecte in RO, si controale for fi probabil la sange pt. proiectele a caror finantare a fost deja aprobata. Investitorii straini, care acuma-n criza oricum sunt poutini, in mod cert nu vor veni sa trebuiasca sa plateasca mita si pentru un pahar de apa. Asa ca leul se va duce-n cap, si pensiile marite pe ochi frumosi n-o sa fie bune nici de hartie igienica (ca banii romanesti sunt din plastic).//
        (editat de HotNews.ro)
      • -13 (17 voturi)    
        un om vinovat de toate .... (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 21:47)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui 0m

        eu zic ca merge ... "iliescu" (a castigat basescu de 2 ori atacand aceeasi persoana , desi ala nu mai era implicat in politica)

        iar acum e "voiculescu" el e vinovat de toate , el vrea sa fie si presedintele parlamentului european ... in viziunea baseasca ...

        deci merge .
    • +57 (63 voturi)    
      dar sa nu ai puterea sa recunosti ca ai un stapan (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:15)

      strelka [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      care nu numai ca nu poate recunoaste ca a furat , ba incearca sa impiedice prin orice mijloace sa se demonstreze vinovatia sau poate nevinovatia ;-) lui cum e tov. marga ? Da eba poate e o agramata, da basaescu e imperfect , dar fata de voi.... ohooooo e semnificativ mai bun ........Inapo la clantzanit minciuni tov marga ca la asta neocomunistii ca si inaitasii lor au fost intodeauna nr.1
    • +33 (37 voturi)    
      Dar este european (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:21)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      - sa ai prim ministru plagiator?
      - sa ai prim ministru un subjugat al unui puscarias?
      - sa ai presedinte un repetent?!
      - sa ai minstrii garantati de un analfabet?!
      - sa ia ministru de externe un dinozaur?!
      Tov. marga, eu nu m/as grabi sa judec pe altii!
      Ia te uita iun ograda proprie!
      Banii nu ii obtii de la putin ci de la UE!
      Asa ca ai grija in ce calci!
    • +26 (30 voturi)    
      In plus (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:24)

      lzrd [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      halal profesor,sa te iei de copii unui om !
      Marga nu se intreaba daca Romania a mai avut vreodata un ministru de externe ata de prost !
    • +16 (20 voturi)    
      "margariotul" (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:39)

      tulipa [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      in loc sa se pensioneze linistit, cuminte, cu o pensie de 10o de milioane sau pe aproape, vine sa ne dea lectii despre ce? de etica? dar el trebuie sa fie PROFESOR in POLITICA EXTERNA, ACUM!!!! care-i problema lui? se ia de fetele basescului? mi se pare sub demnitatea unui demnitar de stat! domnule marga, in loc sa va spun "chapeau bas", va spun la revedere, drum bun spre groapa de gunoi a istoriei. nu ca ar citi "maestrul" randurile scrise de comentatori, dar macar cineva sa-i spuna ce se scrie pe-aici si sa se duca naibii la muzeul Antipa!
      • +6 (6 voturi)    
        Muzeul Antipa (Duminică, 15 iulie 2012, 5:58)

        Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui tulipa

        La noi la muzeu angajam doar portari cu putina diplomatie in ei, asa ca Marga pica la interviul de angajare.
    • +19 (21 voturi)    
      Sluga mincinoasa (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:46)

      kast 309 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      A uitat ca Basescu sa intalnit cu Putin ,cu Obama ,cu Angela Merkel .
      Pe cei doi papusari nu-i va primi nimeni ,fiindca unul e plagiator iar celalalt e bi-repetent si turnator .
      Basescu va invinge si de data aceasta clica mafiota si corupta.
  • +73 (79 voturi)    
    Oare este european sa faci politica lui Putin? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:04)

    fLoreign [utilizator]

    OK, aia cu EBA a fost o magarie, dar ce faceti voi este porcarie. Faceti Romania gubernie ruseasca?
    • +19 (21 voturi)    
      oare? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:09)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

      uita-te la rapoartele de monitorizare ale europarlamentarilor. e clar ca nu avea experienta si cunostintele necesare pt postul ala, dar daca te uiti la lista cu toti europarlamentarii romani si ce au facut de cand sunt acolo, devine evident ca ea macar se straduieste... si rezultatele sunt mult peste asteptari, un singur exemplu: a luat cuvantul de aproape 500 de ori in ultima sesiune parlamentara (prezenta 93%). toti europarlamentarii PNL la un loc nu sunt atat de activi. agramata? oare? etichete false. si Funeriu tot agramat ar fi dupa ei... dar Catalin Voicu, condamnat, voteaza cu 2 maini..
      http://www.votewatch.eu/en/elena-basescu.html#/
      • +18 (20 voturi)    
        pai de aia se iau de (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 18:30)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Eba ca e mai prezenta decat floricica antonici
    • -16 (20 voturi)    
      Uităm (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:19)

      nai [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

      Uităm faptul că Băsescu a încercat în 8 ani de zile să-l copieze fidel pe Putin. Uităm? De ce?
      • 0 (0 voturi)    
        sa uitam ce? (Duminică, 15 iulie 2012, 17:13)

        AlyssaEremie1329072918158 [anonim] i-a raspuns lui nai

        nu inteleg la ce te referi... Sa-l copieze pe Putin ?
        Ce sa copieze de la el?
  • +77 (83 voturi)    
    ******* (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:05)

    Andradda [utilizator]

    Asa Marga. Fa-te de ras!
    Poate ne mai spui inca o data cum a fost cu "vizita ambasadorului la dna Merkel si cum a fost cu hartiile false pe care le-ai trimis la Bruxelles fara aprobarea presedintelui!
    • +56 (60 voturi)    
      Sau poate ne zice (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:02)

      abcde [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      cum NU s-a intalnit el cu ministrul de externe francez
    • -21 (25 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:21)

      nai [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Singurul care se face de râs este Băsescu care putea foarte bine să-și dea demisia și să nu mai coste statul de bani pentru încă un referendum.
      • +7 (13 voturi)    
        ba, ce destepti sinteti! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 18:40)

        Reshape [utilizator] i-a raspuns lui nai

        Pai vin si eu peste tine in casa, iti iau plasma de pe perete si plec cu ea. Daca tu faci scandal si trezesti vecinii, esti de vina!
        Ce naibii de logica aveti, ma, in capetele alea? Logica USLista?
      • +6 (10 voturi)    
        Păi, (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 18:51)

        Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui nai

        tocmai asta îşi doresc cu ardoare toţi puşcăriabilii de mare greutate ai USL-ului! Că altfel rică să vadă soarele numai cu dungi şi pe termen lung.
  • +68 (72 voturi)    
    oare este pro-europa (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:05)

    gatsby [utilizator]

    sa pui o baragladina stalinista, pro-putin in fruntea mae?
    • -17 (21 voturi)    
      Right… (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:22)

      nai [utilizator] i-a raspuns lui gatsby

      Singurul care a încercat să-l copieze pe Putin este Băsescu. Deci, despre ce vorbim?
      • +1 (1 vot)    
        ce spui frantz? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:40)

        gatsby [utilizator] i-a raspuns lui nai

        banuiesc ca nu ai nici un argument sa-ti sustii afirmatiile?
  • +66 (70 voturi)    
    oare este european (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:05)

    flitmania [utilizator]

    sa dai o lovitura de stat?Cat de european este un fost profesor de marxism- leninism ajuns ministru de externe?Cat de european este ca primul ministru plagiator si presedintele autoimpus interimar plang de starea natiunii,dar amandoi au nevestele in PE?Cat de european este sa tii discursuri impotriva Uniunii Europene in calitate de prim-ministru si de presedinte interimar?Tovarase Marga,matale ai fata de comunist,nu de european.Ai ramas intepenit intr-o alta epoca.
  • +62 (64 voturi)    
    cate fraze atatea minciuni (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:06)

    misescu [utilizator]

    'USL este la guvernare dar nu a luat sub control SRI si nu si-a propus, nu controleaza procuratura generala, nu controleaza DNA'.

    SRIul de cine este condus mai exact? De George Maior cumva? Membru PSD, nasu' lui Ponta? Si cine l-a numit mai exact? Aud?
    • +50 (54 voturi)    
      ADICA? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:18)

      aschie [utilizator] i-a raspuns lui misescu

      USL este la guvernare dar ii mai lipsesc EXACT alea. Asta a vrut sa zica senilul Marga...
      S-a dat de gol.
      Base da-le la gioale!
      Forza mio comandante!
    • +17 (19 voturi)    
      am aflat (prin intuitie, nu pe surse) !!!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:41)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui misescu

      butonul 3, de care vorbea Basescu, suna la nasu lu Ponta, la SRI !
  • +58 (62 voturi)    
    Asta spune numai prostii (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:07)

    spysoby [utilizator]

    Marga vezi ca esti cam penal .Vezi faza cu scrisorile de la presedentie care n-au ajuns la Consiliul European.Si mai ieri spunei ca ambasadorul nostru a cerut sa fie primit la guvernul federal al Germaniei ;cind de fapt a fost convocat.
  • +52 (56 voturi)    
    asta a fost rector? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:07)

    __alex__ [utilizator]

    cind Justitia functioneaza e 'subiectiva'?
    Bine ca era 'obiectiva' sub nastase.
  • +53 (57 voturi)    
    Marga ambasadorul USL (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:10)

    marioara1 [anonim]

    D-le Marga, cred ca EBA ar face fata mai cu succes responsabilitatilor de Ministru al Afacerilor Externe al ROMANIEI decat o faceti d-voastra. Poate ar reusi chiar sa faca delimitarea intre politica externa a Romaniei si politica USL pe careo promovati d-voastra chiar cu riscul de a va alege cu dosare penale pentru abuz in serviciu si trafic de influenta.
    • +46 (50 voturi)    
      Nu ma gindisem la comparatie... (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:13)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui marioara1

      Daca ma gandesc, EBA cel putin are scuza lipsei de experienta pentru perlele scoase.
      Pentru dl. Marga scuza ar fi poate naivitatea, dar poate fi oare luata in considerare, la titlurile dumnealui?
    • +1 (1 vot)    
      Pai , da (Duminică, 15 iulie 2012, 10:35)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui marioara1

      Cel putin e mai tanara si mai frumoasa decat acest urangutan.
  • +50 (54 voturi)    
    Azil (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:14)

    NicolaeA [utilizator]

    E batran saracu (il citez pe Ghita Funar)! Va sfarsii sau la azil de batrani, sau la azil politic in Rusia !
  • +41 (47 voturi)    
    nu, ai dreptate (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:14)

    Aka F [utilizator]

    Este European ce faceti voi, o adunatura de nulitati flamande si plagiatoare.
    • -9 (13 voturi)    
      Uităm (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:23)

      nai [utilizator] i-a raspuns lui Aka F

      Uităm cât de flămând și avid după bani și putere era Băsescu când a câștiga preșendeția țării?
  • +48 (54 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:16)

    triton [utilizator]

    dar sa-ti bagi nevasta la inaintare si sa-ti pui salarii nesimtite si tie si dinsei, ca si rector ubb? asta este european domnule marga? ancheta inca nu s-a terminat si speram cu totii sa luati cu executare la momentul potrivit!
  • +44 (46 voturi)    
    Marga (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:16)

    mary48 [utilizator]

    Nu ca ar merita vreun comentariu ineptiile pe care le spune acest dinozaur .comunist, dar mi se pare amuzant ca o face pe fica presedintelui analfabeta si imediat face un dezacord gramatical barbar.
    Este profesor universitar, este ministru... avem pretentii.......
  • +38 (42 voturi)    
    Oare? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:18)

    justy [utilizator]

    Domnule Marga (desi in ultimul timp va aratati a fi tot mai tovaras...), in replica la una dintre intrebarile dvs, cat de "european" este sa promovezi drept parlamentar european nevasta sefului partidului? Si pun intrebarea asta de doua ori, ca sunt doua cazuri. In toata Europa asta si in tot Parlamentul European, mai este vreo nevasta de lider de partid trimisa acolo pe lista partidului sotului?
  • +31 (37 voturi)    
    Iar a uitat (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:19)

    Mihail_AD [utilizator]

    DL. Marga uita in mod constant ca, fiind pus intr-o functie de executie, rolul Domniei sale este de a da raspunsuri, nu de a pune intrebari retorice.
    La fel cum USL va trebui sa arate ce a facut, nu ce NU a facut de la instalare. E insa mult mai usor sa gasesti scuze pentru nerealizari decat sa-ti asumi raspunderea unor actiuni creative. Mai ales cand 75% din timp e ocupat de lupte fratricide, si mai e si vacanta asta.
    • -9 (13 voturi)    
      Hmm (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:25)

      nai [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

      Vezi tu, întrebările retorice le pun oamenii cu adevărat inteligenți. Ceilalți pot doar să le comenteze, la fel ca cei ca tine.

      PS: La o întrebare retorică nu se dă răspuns, de aceea se numește retorică.
      • +1 (1 vot)    
        M-as intreba, daca nu ar fi retoric... (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:43)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui nai

        ...cum se cheama cei care se straduie sa descrie lucruri evidente.
        Intrebarile retorice fac, printre altele, parte si din arsenalul celor care vor sa se ascunda in spatele subintelesurilor. Nu au curajul sa spuna lucrurilor pe nume, ar vrea ca altii sa le spuna, pentru ca raspunderea sa nu fie a lor. As numi asta mai degraba smecherie si daca ne uitam la raspundurile date de Guvernanti intrebarilor presei si Europei, dl. Marga este in ton cu echipa din care face parte. Aceasta echipa a patentat ceva aproape original: raspunsurile sau, mai bine zis, solutiile retorice. De la Platon si Aristotel, se pare, mai multe afinitati au cu sofistii.
      • +1 (1 vot)    
        Ca sa fie mai evident (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:51)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui nai

        Raspunsurile mentionate in textul de mai sus se refera la problemele reale ale Romaniei, cele pentru care Guvernul, inclusiv Ministrul de Externe, isi primeste salariul si (hm) aprecierea. Acestea nu sunt deloc retorice si isi asteapta raspunsuri finalizate cu "punct".
        Gatuirea practicata cu titlu de politica aduce mai degraba a "puncte de suspensie", iar retorica de dragul retoricii se practica cel mult in studentie. Dl. Marga este de cealalta parte a catedrei, motiv pentru care se asteapta ca acea clamata inteligenta sa fie si folosita, nu doar mimata.
      • +3 (7 voturi)    
        Sa-mi permit si o rautate (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:06)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui nai

        De ce "la fel ca cei ca tine"?
        De ce nu "la fel ca cei asemenea celor care-ti seamana aidoma"?

        P.S.: Evident, raspunsul nu e necesar, totusi nu ma consider in categoria celor ce intreaba retoric.
      • 0 (0 voturi)    
        Atentie!!! (Duminică, 15 iulie 2012, 14:54)

        lupi [utilizator] i-a raspuns lui nai

        Baieti, 1u3 e pe forum!!! Fugiti!! E plin de argumente imbatabile!!!!!
  • +30 (32 voturi)    
    da (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:20)

    hot news [utilizator]

    In acest subiect,d-le Nimeni Marga, ar trebui sa porti o discutie mai larga cu familia Sarbu si Ponta. Ar fi mai lamuritoare pentru o musca beata ca tine!Intre toti"ministrii cinstiti"ai acestui "guvern cinstit"domnia ta te potrivesti "manusa",nu atat privind cinstea (nu pun mana nici pentru ea) cat prostia care va caracterizeaza! Drept pentru care va spun si eu:ciocul mic!
  • +43 (45 voturi)    
    nu mai scoateti creatura "la inaintare" (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:20)

    Denoro [utilizator]

    Ma doare capul numai cand aud numele de Marga. Acest individ este cel mai catastrofal ministru de externe ce l-a avut Romania.
    Cateva fapte pe scurt, IN POZITIA de ministru de externe. Il aseamana public pe Basescu cu Musolini. Ce ministru de externe intreg la cap din lumea asta isi denigreaza public agresiv propriul presedinte?
    Sau, afirma public, tot ca ministru de externe, ca liderii occidentali ar trebui sa ia exemplu de la Putin! Cand Putin este perceput un antidemocrat si exista suspiciuni (oficiale) ca ar fi implicat in crime impotriva ziaristilor. (nu conteaza daca este sau nu implicat, dar asa e perceput). Ori, in asemnea conditii, sa ii indemni pe liderii occidentali sa ia exemplu de la Putin... ce sa faca, sa omoare ziaristii?
    Ultima boacana. Se intalneste creatura cu ministru de externe german si, in comunicatul de presa, minte cu nesimtire halucinanta legat de subiectele abordate, astfel incat neamtul a dat un comunicat de presa in care sa corecteze minciunile lui Marga. Si e vorba totusi de ministrul de externe al Germaniei, nu al Trinidat-Tobago.
    Plus multe altele.
    Marga asta e o catastrofa ambulanta ca ministru de externe. Mi-e greata cand aud de el.
    • +27 (29 voturi)    
      Sa aprecem totusi (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:16)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

      Ca nu este dansul la Invatamant si d-na Andronescu la Externe
      • +15 (17 voturi)    
        Taci! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:43)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        Nu le da idei!

        Daca trece la externe, Androneasca o sa transforme universitatile europene in fabrici de diplome si doctorate.

        Iar comunistul de Marga o sa decreteze egalitatea deplina a tuturor elevilor. Elevii merituosi vor fi exmatriculati intrucit le creeaza complexe de inferioritate celorlalti.
  • +33 (35 voturi)    
    comunistul tot comunist (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:21)

    I [utilizator]

    uite citat:
    "Dincolo de pregatirea excelenta, dincolo de tinuta morala absolut laudabila a foarte multor judecatori, a foarte multor procurori, a foarte multor oameni din justitie, dincolo de acestea, Traian Basescu ne-a lasat cea mai subiectiva justitie, cea mai influentata de decizi politice, cea mai controlata."

    In concluzie majoritatea judecatorilor sunt foarte buni dar justitia per ansamblu este subiectiva. Curat murdar. E ca pe vremea impuscatului cand eram cei mai cei dar n-aveam ce manca.
  • +28 (32 voturi)    
    da, este european (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:21)

    Jack37 [utilizator]

    \
    cind psd il pune pe voicu la ministerul de interne, e european sa nu vrei sa faci guvern cu ei.
  • +35 (37 voturi)    
    Spune Marga si trage apa. (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:21)

    dracu [utilizator]

    Astia isi sapa singur groapa.Sa-mi fie cu iertare,dar cum a ajuns sotia lui Ponta europarlamentar sau a lui Antonescu?Pe drept?UUUUUPS!
    Nu-mi place sa dau replici la niste mitocanii,primitivisme,
    dar ce declara Marga este o metoda de atac pueril,care poate fi replicat cu mai multe exemple din propria ograda.
    In Ro.nu se ma face politica,Ro.este in mana mahalagiilori,care zi de zi intoxita aerul cu tampenii.
  • +32 (36 voturi)    
    o Europa intreaga va bate obrazul, lipitorilor! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:23)

    zaboo [utilizator]

    Basescu sa nu se agate de chichite legislative, dar sa va lase pe voi sa intrati cu tavalugul in Constitutie si sa va descotorositi de un presedinte ales in mod democratic! sa va ajute Dumnezeu dupa cum meritati, pocitilor!
  • +27 (31 voturi)    
    Oare? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:23)

    gion3 [utilizator]

    Oare este european sa ai in 2012 ministru de externe un dinozaur comunist?
  • +41 (45 voturi)    
    Cateva intrebari (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:24)

    lulisor [utilizator]

    Oare este european ca mai exista comunisti?

    Oare este european ca exista puscariasi in parlamentul tarii?

    Oare este european un prim ministru hot?

    Oare este european sa ai un presedinte repetent?

    Oare este european sa nu te supui deciziilor Curti Constitutionale?

    Oare este european sa-ti bati joc de un intreg popor pentru propria burta?
  • +24 (26 voturi)    
    Marga, rusofonule, (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:26)

    Blackball [utilizator]

    sunteti dusi, gata cu voi, singur v-ati sapat groapa, singuri ati picat in ea!
    Mergeti repede ca se baga vize pentru Rusia!:))))
  • +27 (29 voturi)    
    domnule MARGA gresiti! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:27)

    nick2003 [utilizator]

    Gresiti in tentativa dumneavoastra de a deturna votul impotriva lui Traian Basescu! Acest vot este impotriva modului in care ati gandit sa-l dati jos, pe pasi, acest vot este impotriva modului dumneavoastra de a actiona, miseleste, ilegal, dictatorial si mincinos! Romanii nu vor vota pentru Basescu ci impotriva voastra, a celor ca dumneavoastra, a celor cu care nu avem nici-o sansa sa dam inainte! Cu un astfel de articol imi dati un sentiment de rau, de foarte rau! SA va fie rusine!
  • +30 (32 voturi)    
    Atentie romani, la Ciuma USL (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:28)

    bobobobo [utilizator]

    Atentie romani la manevrele bolsevicilor pe care doresc sa le faca in privinta referndumului!!
    Sarbul cel cu oo-utele impuscate nu mai gandeste logic si pus de-o inscenare ordinara- cea cu 2 zile de referendum!!! Poate vrea un an!!!
    USL cu Basescu la putere, nu poate pune mana pe justitie, iar dosarele PSD-istilor sunt spre finalizare si infunda puscaria!
    Bruxelles-ul a spus clar, afara cu penalii din Parlamentul Romaniei! Asta inseamna 70% dintre ei la puscarie!
    Ponta si clica, vor incerca sa ne pacaleasca!!!! Atentie, vigilenta maxima! Nu va lasati maniippuulati de Haznaua antenista 3!
    Ponta este un procuror cu antecedente- sa nu uitam cazul Panait de crima, afacerile murdare ale lui Ponta cu Sova, Turceniul, de unde a incasat 8 mil de uro comision pt nelegiuirile de acolo!!!!
    Crin din somn a facut averi!!!! Deci treziti-va oameni buni, sunttoti penali le este d eJUSTITIA LIBERA datorita lui Basescu!
    Trebuie sa ramana Basescu presedinte, altfel dictatura reinstaurata de Ponta va prinde iar radacini!!!
    Singurul care le poate tine piept mafiotilor din PSD este Basescu! EL, le este "nasul"
    Haideti sa ne alaturam cauzei Drepte si sa nimicim Lovitura de Stat- puciul bolsevic dat de Ponta, Crin si acolitii!!
    Treziti-va romani!!!!!!!!!! La lupta cea Dreapta sa pornim!!!!!
  • +28 (30 voturi)    
    Ipocrizie maxima!! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:28)

    anar1975 [utilizator]

    Dar oare este european sa iti promovezi sotia ca europarlamentar (Adina Valean, sotia lui Antonescu, respectiv Daciana Sarbu, sotia lui Ponta). Se pare ca pe romani nu-i mai intrece nimeni in ipocrizie: as vrea sa vad si eu parintele/sotul/sotia care nu face orice e omeneste posibil pentru a-si ajuta/promova aproapele....
  • +26 (28 voturi)    
    USL cuprins de disperare (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:31)

    bobobobo [utilizator]

    Iata o alta gaselnita a lu' tovarasu' Ilie Sarbu (impucat in oo-le personale) ce nastrusnicie a inventa!! Sa tina referndumul 2 zile, crezand ca vor reusi prin aceasta manevra bolsevica sa-l invinga pe Basescu!
    Ce nu stie tov. Sarbu (impuscat in oo-ute), ca mai sunt oameni normali la cap care analizeaza tot ceea ce voi serviti prin Haznalele TV!
    Voi bolsevicilor, vreti sa desavarsiti Lovitura de Stat, pt a putea pune gheara pe Justitie, iata ca nu se poate face voia voastra mafiotilor, baronilor, impotentilor, proxenetilor din USL.
    Poporul s-a trezit banditilor si vor fi alaturi de Basescu, singurul "nas" al vostru, care nu lasa tara la cheremul vostru. Ponta si guv actual, sunt o gluma sinistra, Crin un repetent si un lenes care acum se priveste prin oglinzile Crotoceniului si probeaza baldachinele numarand zilele pana isi semneaza DEMISIA promisa public.
    Basescu, este si va fi singurul invingator; un barbat adevarat care lupta curat si la vedere, nu ca ciuma USL cu tot felul de manevre comuniste de a zapaci populatia cu acest referendum.
    Priviti si analizati atent aceasta alianta bolsevica USL, nu va mai lasati amagiti si luptati sa recapatati libertatea de la Revolutie. Spuneti NU dictaturii Ponta! Spuneti NU Loviturii de Stat, inlaturandu-i de la putere pana nu este prea tarziu!
    Euro creste alarmant, Europa a luat mana de pe noi in aceste conditii- cu Ponta si Crin la putere! Nu sunt doriti nicaieri, deci, trebuie sa-i alungam de la putere! Sa ne recapatam libertate! sa ne reimprospatam memoria si sa ne amintim ce a facut PSD cu tara asta de-a lungul anilor la putere, in frunte cu bolsevicul Iliescu si Nastase, dar si cu Voiculescu-Turnatorul-Felix-zis si flatulatul in direct la Haznaua 3
  • +19 (21 voturi)    
    marga,un batranel uituc. (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:31)

    iulianbarlad [utilizator]

    partidul de buzunar s-a aliat ieri cu psd-ul.dar de ieri pana azi e cam mult pentru dl.marga.nominal parlamentul nu s-a schimbat in ultimele sase luni,nu stiucat de european este insa acum dupa abuzurile facute.care este de fapt majoritatea toxica,aia de acum trei luni sau asta de acum?niciuna,asa ca dom.profesor mai ia nitica lecitina si stai acasa,europenismele nu sunt apanajul dumitale.
  • +22 (24 voturi)    
    Imi pare rau, (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:31)

    Georgescu NobiliDragos [anonim]

    dar e sambata si nu am rabdare sa-ti citesc aberatiile. De ce nu mergi tu sa-ti vezi nepotii, sa-i duci la zoo si sa ne scutesti pe noi de orice ai avea de spus.Multumesc.
  • +23 (25 voturi)    
    Daca mintzitzi mult si insistent ... (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:32)

    za-k [utilizator]

    nu inseamna ca minciuna devine adevar.

    Continuatzi sa repetatzi minciuna la nesfirsit.
    Cred ca deja nu mai credetzi nici voi ce zicetzi.
    Marga nu prezinta nici un fel de credibilitate de mult.

    Sincer, nu vreau sa trebuiasca sa-mi fac din nou viza cind ma duc in EU.

    Numa' bine,
    za-k/
  • +24 (26 voturi)    
    Tocmai asta e problema voastra... (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:33)

    Leinad [utilizator]

    "USL este la guvernare dar nu a luat sub control SRI si nu si-a propus, nu controleaza procuratura generala, nu controleaza DNA"
    Asta e marea voastra "durere" si dorinta. Controlarea Procuraturii Generale, a DNA-ului, a Serviciilor Secrete. Astea va dor al naibii de tare... si de asta l-ati suspendat pentru ca avandu-l pe Basescu la Cotroceni nu v-ati fi putut atinge de ele.
    Ah... nu am stiut ca Tariceanu a fost Presedintele Romaniei. Parca tot sub mandatul lui Basescu a fost Prim-Ministru, iar negocierile de aderare au fost purtate impreuna de cei doi, care, mai presus de lupta politica dintre ei au fost doi OAMENI de STAT, pentru care VIITORUL ROMANIEI a contat mai mult. S-au injurat intre ei acasa, dar si-au dat mana si au pus umarul impreuna pentru a duce Romania pe drumul European. Asta trebuia sa faceti si voi. Sa va injurati acasa - Ponta+Antonescu vs. Basescu - dar la Bruxelles si in relatiile internationale cei trei trebuia sa fie uniti. Nu tipati ca nu se poate, ca nu s-a putut. S-a putut. Dovada ati spus-o Dvs. si eu mai sus... cuplul Tariceanu-Basescu a putut face acest lucru chiar daca au fost adversari politici.
  • +27 (29 voturi)    
    Despre Baronul Relu Fenechiu (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:36)

    bobobobo [utilizator]

    De ce este disperat relu Fenechiu??? De ce urala si ataca Relu Fenechiu???
    An crâncen pentru deputatul şi omul de afaceri Relu Fenechiu. Procurorii DNA au finalizat, recent, o operaţiune dificilă din celebrul dosar penal „Transformatorul” care ar putea conduce la ceea ce s-ar putea numi începutul sfârşitului.
    -Sechestru pe o bună parte din averea lui Fenechiu în vederea recuperării unui prejudiciu de 3 milioane de euro.
    -Potrivit documentelor oficiale, s-a procedat la sechestrarea unei vile luxoase aparţinând lui Relu Fenechiu, situată pe Aleea Teilor nr.1 din Iași, un teren de 2000 de metri pătrați în Bucium, precum și un BMW X6 evaluat la cca 60.000 de euro. Au mai fost puse sub sechestru o vilă impunătoare a lui Lucian Fenechiu, fratele lui Relu, de pe aceeaşi stradă (Aleea Teilor nr.4) și o vilă a complicelui Mihai Bogdan Damian, fost director la Fene Grup SA, amplasată pe Aleea Pinilor nr.2. Imobilele sechestrate de procurorii DNA sunt construite în cartierul ieșean „I.C. Brătianu”, din Bucium.
    -Conform actului de urmărire penală aparţinând DNA, „în perioada 2001 – 2005, Relu Fenechiu a vândut prin intermediul firmelor sale zeci de transformatoare și întrerupătoare către Societatea Electrica Moldova SA, în valoare de 7.624.301 lei şi a încasat, din contracte de prestări servicii, alți 699.413 lei, adică aproximativ 8,3 milioane lei (2 milioane de euro)
  • +26 (28 voturi)    
    referendum (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:38)

    ampm [utilizator]

    Mosule, ce tanar esti!
  • +25 (27 voturi)    
    Marga e cel mai penibil ministru de externe (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:41)

    Gryphus [utilizator]

    e democratic sa-ti amani nunta pt a o pune pe Adina Valean pe listele pt Parlamentul European?
  • +25 (27 voturi)    
    Explicatii... (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:41)

    mariage [utilizator]

    Ca agramata aia a avut bunul simt sa candideze ca independenta si oricum a facut mult mai putin rau Romaniei decat a facut ticalosul de ministru uslas.
    • +2 (4 voturi)    
      erata (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:31)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui mariage

      "explicati-i"
    • +1 (1 vot)    
      Agramata (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:53)

      DinuA [utilizator] i-a raspuns lui mariage

      Cu ce a mai gresit in afara de "succesuri" care este acceptat de DEX?
  • +24 (26 voturi)    
    Pai nevestele lui Crin si Ponta unde-s? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:41)

    Alui [utilizator]

    Astea-s argumente pentru suspendare? Cine "malformeaza" alegerile? Basescu sau guvernul care le organizează? Crin zice ca Europa n-are ce se baga in România. Pai daca e așa, nici România n-are ce cauta in Europa. Acolo o sa se ajungă.Probabil, Marga si Crin ar fi mai fericiti daca România ar face parte din CSI alături de Rusia.
  • +24 (26 voturi)    
    Ca Grecia (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:42)

    Daniels22026 [utilizator]

    Rusine domnule Marga!

    Abia va numise plagiatorul de tale europeana ca ministru de externe, cind ati "ratacit" mandatul presedintelui, pentru a schimba delegatia oficiala a tarii la Consiliul European. Domnule Marga, sinteti un falsificator dovedit, inhaitat cu un plagiator penibil.

    Politicieni corupti, condamnati penali, incompatibili, va ascundeti in spatele resentimentelor populare. Veti fi votati, veti pune mina pe justitie si veti evita puscaria, cu ajutorul poporului. Veti arunca Romania in populism si nationalism desantat, calare pe cosmarul negru al inflatiei galopante. Lumea civilizata va evita excesele romanesti, pe buna dreptate. Veti tipari bani, veti arunca tara in haos si anarhie. Romania va ajunge ca Grecia. Iar romanii vor privi in gol, incercind sa inteleaga ce i-a lovit, de ce li se intimpa toate nenorocirile.

    Adevarul este ca ne meritam soarta. Absolut nimeni nu ne-a obligat sa ajungem aici, nimeni nu ne va obliga sa tiparim lei, si nimeni nu ne-a obligat sa promovam hotii. Am facut si vom face toate relele impreuna. Romanii buni, cei care au memoria istoriei, sint si ei vinovati; caci nu au reusit sa le trezeasca increderea celor cu memorie redusa, celor multi, celor mai putin buni. Ne meritam soarta.
  • +20 (22 voturi)    
    marga... (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:43)

    nedumeritu [utilizator]

    esti josnic ! intreb si eu : cum este posibil ca un ministru de externe- care se presupune ca promoveaza interesele tarii pe care o reprezinta, prin fiecare declaratie pe care o face, si nu ale unui partid politic, ajunge atat de jos incat ataca familia oponentului sau ?
  • +22 (24 voturi)    
    EUROPEAN? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:45)

    Serban. B [anonim]

    Dar... parca sotia lui Crin Antonescu este tot europarlamentar. Despre moralitate vorbim aici? Ba voi USL puteti sa acuzati pe cineva de un pacat pe care voi sa nu-l fi facut deja?
  • +21 (23 voturi)    
    reconfigurare democratica a spectrului politic (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:45)

    slur [utilizator]

    .. numai ca v-ati lasat purtati de sinergia faptelor iar acum sunteti acaparati de meandrele concretului
    • 0 (0 voturi)    
      Mi-ai facut ziua frumoasa (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:00)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui slur

      cu acest comentariu, cel mai bun in opinia mea.
  • +18 (20 voturi)    
    oare este normal (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:46)

    Razvan-TheodorIorga [anonim]

    sa-ti promovezi nevasta prin parlamentul european?
  • +20 (22 voturi)    
    Poti sa malformezi uselist alegerile* (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:47)

    Clop [utilizator]

    *Pentru ca am vazut cate sectii de votare sunt pentru diaspora!

    Domnule Marga, ati fost la Paris recent, unde ati beneficiat din plin, de un skip relevant pentru diplomatia de care sunteti capabil pentru Romania.

    De asemenea, destul de recent, la Bruxelles, ati fost incapabil sa prezentati agenda diplomatica a tarii noastre.

    De cand ni s-a dus buhul in UE, domnule Marga, este oare mai intelept pentru un MAF sa fie primit doar la curtea bulgarilor pentru discutii diplomatice?!

    Ministrul Marga efectueaza o vizita oficiala in Bulgaria unde va discuta despre MCV si Schengen./ vineri, 13. ( iulie).

    Sa discutati despre Schengen cu bulgarii, este ca si cum ati spune ca maine plecati pe Luna ca sa discutati acolo despre aselenizarea poporului roman.
  • +25 (27 voturi)    
    Cinstitul Marga (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:48)

    andrei florescu [utilizator]

    Marga foloseste strategia de manipulare ieftina, spunand ca hotii nostri sunt mai cinstiti decat ai lor.Cum spunea Ponta, dupa ultimele alegeri prezidentiale : "ai lor au furat mai mult". Marga e profesor universitar; el nu are nimic de spus ca in fruntea statului au ajuns, cu singura legitimare a unei actiuni de tradare parlamentara, un repetent si un plagiator.Prin tacerea lui, in fata unui furt intelectual evident, el se discrediteaza ca reprezentant al unei anumite elite universitare. Moralitatea lui e astfel pusa sub semnul indoielii. Nici un partid din Romania nu are nici monopolul cinstei, nici pe cel al hotiei. E drept, nu au avut inca timp, sa acapareze si puterea judecatoreasca, sa restabileasca ordinea regimului Nastase-Iliescu; dar in doar doua luni, au reusit suficient de multe"reusite". Ca sa poata respecta legea nu s-au sfiit sa o schimbe, iar odata shimbata, pentru ca o respecta prea mult, nu o mai pot schimba. Parlamentul tradator e suveran si a intrat brusc in vacanta. N-au avut timp decat sa puna la pamant cateva institutii ale statului si sa ne compromita in fata lumii civilizate. Asa e o parte a elitei universitare de la noi, aservita sefilor politici, de o lasitate dezgustatoare, imorala si cu o viziune limitata la interesul oprtunist imediat.
    • +3 (5 voturi)    
      Nici un (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:43)

      lzrd [utilizator] i-a raspuns lui andrei florescu

      Nici un parlamentar tradator al intereselor noastre ale alegatorilor sa nu mai fie votat!
      Nici un parlamentar al parlamentului rusinii nationale sa nu mai fie in viitorul parlament.
  • +22 (24 voturi)    
    EPOCA DINOZAURILOR TREBUIE SA APUNA!!! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:49)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Bai, nenica, treaba sta in felul urmator: nu poti sa iti justifici derapajele mergand pe ideea "si celalalt are bube; ar trebui ca si noua sa ni se accepte cateva". Sper ca poporul sa nu uite porcariile pe care le-ati facut in doar 2 luni de guvernare si din toamna sa incepeti sa dispareti de pe scena politica. EPOCA DINOZAURILOR TREBUIE SA APUNA!!!
  • +16 (18 voturi)    
    Declaratiile lui Marga (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:57)

    Grintescu [anonim]

    N-a mai ramas nimic din logica impecabila si moralitatea ireprosabila a lui Marga pe cand conducea invatamantul. Acum e doar un creier gripat de ura fata de Basescu si inecat de recunostinta fata de USL.
  • +23 (25 voturi)    
    ce este european!!!!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:59)

    cerbi [utilizator]

    -marga este european??????????
    sau este un comunist ........
    cea ce face USL este european?????????????
    sau este hotie la drumul mare..........
    SA VA FIE RUSINE!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +25 (27 voturi)    
    Mi-e greata ! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:59)

    uzurpatorul [utilizator]

    Ma incearca,citind ce a debitat acest individ,in fata presei internationale.Tot ce a spus el poate fi identificat ca fiind minciuni sfruntate si jigniri gratuite la adresa presedintelui Basescu si a ficei lui,Elena Basescu. Cultura generala a ficei presedintelui nu are nici o relevanta in acest context.Revenind aici cu aceasta tema,Andrei Marga se dovedeste un om fara bun simt,care nu se sfieste sa jigneasca o tanara doar din simpla dorinta de a-si satisface stapanii.Ma intreb,cum poate un individ care se doreste un intelectual de frunte al tarii sa se coboare la acest nivel si sa se balaceasca in mocirla ca un porc nenorocit? Aceasta scarba de om,vandut trup si suflet clanului Voiculescu,nu se da inapoi de la nimic si minciuna este arma lui preferata.Daca ar fi cinstit si cotrct,el ar constata fara mare greutate ca Basescu a realizat independenta justitiei,facand posibila punerea isub acuzare si judecarea marilor jefitori de tara.Dan Voiculescu este urmatorul care trebuie sa-si plateasca faradelegile si el se lupta pe viata si pe moarte ca sa evite confruntarea cu justitia. El si-a pus la bataie banii,furati de la popor pentru a-si scapa pielea,cumparand senatori si deputati,cumparand sefi de partide,prim ministrii si presedinti interimari..El este in stare,cu ajutorul celor cumparati cu bani grei,sa distruga tara si viitorul ei,doar pentru a-si salva pielea.Iata adevarul,pe care Marga se fereste sa-l spuna,improscand in schimb si otravind opinia publica romaneasca si internationala cu laturile vorbelor lui spurcate. Oare,pentru asta a trait acest om o viata,invatand si ajungand profesor universitar si chiar rector,pentrui a se pune in slujba infecta de sluga a unui infractor si bandit precum Dan Voiculescu ? Mi-e greata de acest om si de astfel de oameni. Atitudinea lui i anuleaza toate meritele pe plan intelectual transformandu-l intr-o jigodie nenorocita de cea mai joasa speta. Astfel de oameni merita legati in piata publica si scuipati de toti trecatorii.
  • +24 (26 voturi)    
    akluss@yahoo.com (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:00)

    bobobobo [utilizator]

    Dubii nu mai sunt: Basescu, este cel mai bun politician al Romaniei, este cel mai barbat, cel mai curajos, cel mai responsabil!
    Basescu, este singurulul care poate nimci Ciuma USL!
    Basescu, este FLACARA DEMOCRATIEI, pe care Pucistii USL ne-a rapit-o, prin Lovitura de Stat! Puciul bolsevic!
    Basescu, cu bune si cu rele, ne transmite cel mai puternic mesaj: sa spunem NU bolsevismului condus de Iliescu,Ponta, Nastase, Hrebenciuc, Dragnea, Relu Fenechiu, Antonescu, Patriciu si cel mai nociv si rau al Romaniei- Voiculescu-Felix-Turnatorul, care prin Hanaua antenista 3 pusa la dispozitia mafiei PSD, pe bani grei, a dezinformat, a mintit, a mannippulat populatia, incercand sa le spele creierele. Dar iata ca n-au reusit! Si sigur poporul Suveran va vota NU ciumei USL, NU trecutului, NU Crin puturosul, NU Ponta- un individ meschin si periculos, NU Moscova.
    Poporul il iubeste pe Traian Basescu, cel mai puternic politician, "fiara" politica de neinvins. Omul care ne va ajuta sa scapam de comunismul si dictatura reinstaurata in Romania!
  • +21 (23 voturi)    
    EPOCA DINOZAURILOR TREBUIE SA APUNA!!! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:00)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Bai, nenica, treaba sta in felul urmator: nu poti sa iti justifici derapajele mergand pe ideea "si celalalt are bube; ar trebui ca si noua sa ni se accepte cateva". Sper ca poporul sa nu uite porcariile pe care le-ati facut in doar 2 luni de guvernare si din toamna sa incepeti sa dispareti de pe scena politica. EPOCA DINOZAURILOR TREBUIE SA APUNA!!!
  • +17 (21 voturi)    
    Cu siguranta nu! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:03)

    potaissa [utilizator]

    nu este european sa iti promovezi odrasla agramata drept parlamentar european.asa e.

    nu este european ,nu este moral , nu este cuviincios a calca constitutia in picioare ,a plagia, a minti pe toate caile posibile ,a deforma realitatea in favoarea intereselor personale si de partid. nu este european felul in care manjiti voi , javrelor imaginea romaniei (sa macar ce-a mai ramas din ea).
    • +3 (5 voturi)    
      macar pe odrasla aia (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:42)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      au ales=o alegatorii...
  • +21 (23 voturi)    
    oare?! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:09)

    cred [utilizator]

    Oare este european sa ajunga ministru de externe unul ca dumneata?! Hal de ministru de externe care ascunde documentele primite de la cancelaria prezidentiala ,care pleaca la Bruxelles ,ca un carator de servieta si intrebat ce cuprinde mandatul icredintat spune ca habar nu are .Sluga prea plecata a usl-ului, tu nu mai trebuie sa propui pe nimeni sa va poarte flacara...Acestia sant bine cunoscutii Nastase, Voicu,Voiculescu si ceilalti borfasi.Meritul presedintelui si al PDL este ca nu si-au ascuns si protejat proprii nemernici .De fapt asta este cea mai mare frica a voastra si de asta vreti sa punetii mana pe justitie.Daca nu iau protejat pe ai lor ,cu atat mai putin pe ai vostrii.Asa este, s-au numit judecatori si procurori sub mandatul sau ,dar cum se face ca tocmai acum va falfaie chilotii cel mai tare .Cu cei numiti de voi ati furat si spoliat tara in liniste,liniste pe care o doriti si in continuare!!! Daca ai avea un dram de bun simt,te-ai ascunde in gaura de sarpe!!!!!
  • +19 (21 voturi)    
    Darz (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:14)

    micul [utilizator]

    si cu prestanta , tare si cu vlaga ,
    Trage si mos Marga cite una bleaga
    Fiindca de , la dansul s-a uzat masina
    Isi taraste-agale paaasul si ba..hina !
  • +22 (24 voturi)    
    citesc si ma minunez (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:16)

    visio [utilizator]

    problema odraslei lui base, este infiit maimica decat problemele ministerului de externe care nu asigura resursele necesare desfasurarii democratice a reerendumului; mai mult, comisia europeana l-a sanctionat pe marga pentru incompetenta sa; ca de obicei, folclorul este de baza: unde este scobitoarea, si uite barna din ochiul meu...
    dar nu e bai, ca nu mai gresim inca odata; comunistii sa mearga acolo unde le este loculL in Rusia.
    • -8 (10 voturi)    
      ce nu va mai place adevarul (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:30)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui visio

      ce nu va mai place adevarul! Pai cand iti promovezi non-valoarea in posturi de europarlamentar cu ce drept moral mai vei veni in fata tarii tale sa vorbesti despre elite, despre profesionalism?.. problema voastra dar si a celor de la USL este ca nu aveti principii dupa care sa traiti.. aveti interese: interesul de a fi ala sau celalalt la putere caci altfel pe baza de carnet de partid imi gaseste cineva un loc pe la stat, pe la o firmulita cu afaceri cu statul.. undeva la partid.. intr-o lume "ca afara" voi ati fi in situatia de a concura.. va este sila de concurenta caci stiti ca nu aveti destula forta pt a depasi barierele impuse de anumite valori profesuionale, morale.. seful vostru suprem, tovarasul basica va este ca manusa caci el este un tip mediocru care castiga pe baza mitocaniei, minciunii a matrapazlacului ridicat la nivel de arta in politica.. norocul vostru? ca nici USL-ul nu are interes pt valoare.. dar si unii si altii reprezentati un rau infinit pt tara asta.. nu te minuna singur. caci doar te poti minuna cum te pacalesti singur
      • +2 (4 voturi)    
        am mai spus pe aici (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 18:35)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        dar repet: nu sunt implicat politic, la nivel de partid, si voi ramane asa; nu de alta insa pentru drepturile mele platesc taxe destule.
        pe de alta parte, daca ai fi observat, am fost crititc si fata de eba; problema mare este ca ea, becali, vadim, dan diaconescu, etc, sunt reprezentati de o parte a societatii romanesti; sincer, nu imi place dar astia sunt cea mai mica problema fata de plagiatorii din usl; ei sunt ministrii, sunt premieri, sunt Presedinti de Stat; sper ca ai remarcat o ierarhie obligatorie dar nefericita;
        desigur ca base nu reprezinta ceea ce isi doreste un om inteligent, insa am doua vesti proaste pentru tine:
        1. sunt altii mai rai ca Basescu;
        2. actuala clasa politica reprezinta societatea romanesca.

        p.s. daca vrei sa schimbi ceva, incepe cu tine si continua cu familia ta, prietenii, etc; o societate civilizata este orientata catre capitalism responsabil, catre respectarea opiniei electorale a celorlalti alegatori, este bazata pe legi de bun simt si cutume sociale si politice; pana cand vom cladi o astfel de societate, trebuie sa impiedicam accesul la putere a plagiatorilor, a tradatorilor de tara (doar nu crezi ca Marga este roman?); din pacate pentru mine, si multi ca mine, ma vad obligat sa aleg raul cel mai mic; de ce? pentru ca indivizi ca iliescu a promovat non-valori ca adrian nastase, ponta, geoana, etc; asadar, plagiatorii au dat suturi inteligentei care a plecat din tara; esti surprins ca exista romani de succes in anglia, in dubai, in state, in etc? eu nu sunt, pentru ca nu poti pune o inteligenta langa Ponta;
        basescu, de bine de rau, a dat SRI pe mana incompetentului de Claudiu Saftoiu; l-a facut ministrii pe ponta si antonescu; basescu a avut deschiderea intelectuala sa accepte compromisul, sau negocierea politica; usl este o hiena scapata in societatea umana; asadar, daca vrei raspunsuri despre EBA, cauta-le in societatea romaneasca; as fi dorit sa fiu reprezentat de Aurescu nu de Marga insa traseistii politici au stabilit altceva.
  • +6 (8 voturi)    
    extraterestru (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:32)

    iudi [utilizator]

    Oare este european sa minti cu nerusinare si sa te scuzi ca n-ai avut timp sa prelucrezi informatia atunci cand habar nu aveai despre ce esti intrebat? Asa ministru de externe slab nu a avut si cred ca nu va mai avea Romania vreodata. Asta nu numai ca nu este european dar este chiar rusinos!
  • +4 (6 voturi)    
    un ,,ministru'' de externe malformat.... (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:35)

    cim [utilizator]

    Combat bine tanarul UTC ist, chestia cu malformarea a zis o adanc..Da totusi parca i numit la externe, eu zic sa l cheme si pe Catalin Voicu < parca el e cu internu> sa ne egsplice si mai bine cum vine chestia. Sau si Marga trece pe intern isi face incalzirea... ca p' afara nu o sa mai aiba ocazia sa iasa .
  • +4 (6 voturi)    
    jalnica prestatie (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:37)

    rammstein [utilizator]

    Cineva care si-a persecutat propria fiica si apoi si- a promovat amanta traducatoare pe post de sotie si cabinetul doi intr-o institutie de prestigiu care nu merita darul asta, mai bine ar tacea!
    Initial am trecut cu vederea, megalomanie si paranoia, se pot trata! Dar acum mi-e greata...Bleah, lumea academica pute rau!
  • +7 (9 voturi)    
    Penibil (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:37)

    Cucuveaua [utilizator]

    Dle Marga, sunteţi penibil. Un ministru de externe ar trebui să fie INFORMAT, mama voastră de politicieni de trei parale chioare, că de aia vă plătim!
    EBA a candidat independentă şi aşa a ajuns europarlamentar. Dar nevasta lui Antonescu şi alte Norici au ajuns pe listă, la grămadă, promovate de partid. Deci mai informaţi-vă, sunteţi absolut penibil.
    Nu că aş simpatiza-o pe EBA.
  • +4 (6 voturi)    
    apropou!! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:45)

    cred [utilizator]

    Va rog sa priviti cu atentie comentariile si voturile utilizatorilor de pana la aceasta ora!!!! Acest individ se bucura de o asa apriciere si consideratie ,ca pana cand si postacii de serviciu ai USL si-au luat mana de pe el.
  • +3 (5 voturi)    
    reforma Marga in invatamant = 45% promovabilitate! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:46)

    mirceacr [utilizator]

    spuse un incapabil cu nesfarsitt izvor de nesimtire, dupa ce a bagat in faliment cateva generatii si a fabricat diplome pe hartie moale

    oare e uropean sa nu fii capabil sa califici oameni in Europa ?!
  • +4 (6 voturi)    
    Bomnul Marga (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:47)

    coco04 [utilizator]

    E un "guler alb".
    Domnule Marga,buna-credinta si integritatea sunt mult mai importante decat inteligenta.
  • +4 (6 voturi)    
    minciuna (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:49)

    iudi [utilizator]

    Da domnul Marga minte cu nerusinare cand spune ca si-a "promovat odrasla agramata drept parlamentar european". Eba s-a supus votului popular nu a promovat-o tatal sau. Daca face treaba acolo probabil va fi realeasa de acelas electorat daca nu, nu va mai fi aleasa. Despre faptul ca este agramata la fel o taxeaza si o vor taxa alegatorii. Unde este "promovarea" despre care vorbeste acest rusofil? Asta se intimpla pe vremea lui Ceausescu, cand se promovau tovarasii in functie, in interesul partidului stat. Oare pe doamnele Valean si Sirbu-Ponta tot tatal sau sotul le-a promovat?
  • +4 (6 voturi)    
    Demisia domnului Marga (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:07)

    praz [utilizator]

    Ma surprinde domnul Marga ca nu a inteles nimic din atentionarile cancelariilor occidentale. Domnul Marga este ministrul de externe al Romaniei, deci ar trebui sa aiba o responsabilitate enorma, pentru ca ar trebui sa reprezinte politica pe care Romania o practica in raport cu restul tarilor, iar domnul Marga de fapt face politica de partid, ceea ce nu se incadreaza deloc cu postul de ministru de externe. Dupa parerea mea domnul Marga trebuia sa demisioneze in momentul in care nu a trimis hartiile presedintelui Basescu la UE. Este o grava incalcare a diplomatiei si dansul nu mai are ce cauta in acest post. Domnul Marga nu face politica URSS, ci politica Romaniei, aducand grave deservicii poporului roman.
  • +4 (6 voturi)    
    Cine malformeaza? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:18)

    virgo39 [utilizator]

    d-le marga despre care alegeri vorbiti ca nu este european sa fie "malformate"? daca este vorba de cele din noiembrie, nu usl doreste sa le "malformeze" prin suspendarea fara nici un temei a presedintelui si organizarea unui referendum de demitere doar cu 3 luni inainte de alegerile parlamentare? daca tot vorbim de rude in parlamentul european de ce uitam de nevestele interimarilor? dl. marga sunteti dispus sa raspundeti pentru"malformarea" procedurilor de transmitere la bruxelles a notificarilor privind participarea romaniei la sedinta consiliului europa de luna trecuta? desi sunteti profesor si rector folositi o logica cam trasa de par. nu va deranjeaza sa fiti valetul unui plagiator recunoscut?
  • +4 (6 voturi)    
    un fost ministru al educatiei care a (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:23)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    un fost ministru al educatiei care a transformat Bacacalaureatul in examen hazlio-filosofic !
  • +7 (9 voturi)    
    Oh, cata delicatete! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:30)

    Leora [utilizator]

    Lipsa de gandire logica naste monstrii...Astea sunt argumentele pe care le-am auzit, ad nauseam, de la USL: da, pai Basescu, cu fiica-sa si cu Udrea, etc! Ok, deci daca singurele critici care se pot aduce presedintelui sunt ca a promovat in functii doua persoane pe care le aprecia personal, atunci cei de la USL ar trebui sa isi ingroape adanc adanc capul in nisip si sa taca.
    Niciodata, de la admirabila baie de rahat in care ne-a cufundat iliescu si ai lui mineri, nu am mai auzit atatea reprosuri, critici si declaratii suparate de la partenerii europeni. Or fi toti ori prosti ori manevrati de atotputernicul Basescu, care poate sa ii convinga, separat si impreuna, pe toti astia sa se supere concomitent pe USL si sa ii eticheteze drept anti-democrati?
    Mr. Marga, daca ai un pic de bun simt, ai lasa-o pe fata presedintelui in pace si te-ai concentra pe ce ai tu de facut, si anume, repararea imaginii ferfelitza a Romaniei in strainatate. Aud? Asta e prea greu? Pai normal, e mai simplu sa arunci cu rahat decat sa pui mana sa faci the honorable thing.
  • +4 (6 voturi)    
    România şi riscul expulzării (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:46)

    DIANAMCR [utilizator]

    România şi riscul expulzării
    Traian Băsescu ar fi vrut crearea Statelor Unite ale Europei. Dar acţiunile adversarilor săi ar putea ajunge să scoată România din aceste "State".
    În faţa masivului tir de baraj generat în occident de intempestiva scoatere din funcţiune, de către USL şi aliaţii ei, a statului de drept, Victor Ponta a dat înapoi şi a promis marea cu sarea. În România se vor rectifica urgent greşelile făcute, a promis el la Bruxelles, făgăduind totodată, în faţa liderilor occidentali, altfel decât oamenii săi de la Bucureşti, că se vor respecta cu stricteţe deciziile Curţii Constituţionale.
    În timp ce Şefii Comisiei Europene şi a Consiliului European îl avertizau pe Victor Ponta, ambasadorul României era convocat la cancelariatul federal de la Berlin. În faţa reprezentantului Bucureştilor, Angela Merkel şi guvernul ei şi-au exprimat odată în plus „puternica îngrijorare” în legătură cu restrângerea prerogativelor Curţii Constituţionale româneşti. Şi cu manipularea Monitorului Oficial.
    Convocarea unui ambasador reprezintă un instrument de exprimare a alertei, care vorbeşte un grai clar şi puternic. Nu e de mirare că ministrul de externe Marga, a încercat s-o scalde, la Bucureşti afirmându-se că, la Berlin ar fi fost vorba de o întâlnire de rutină.
    Exactitate şi fiabilitate
    Or, credibilitatea serviciului de presă al guvernului german nu lasă de regulă prea mult de dorit. Exactitatea nemţească e, oricum, proverbială. Dacă afirmă că s-a produs o convocare, iar marile ziare germane preiau ca atare acest comunicat, punându-şi la bătaie reputaţia şi prestigiul, nu există nici un motiv să se pună la îndoială formularea sa.
    În schimb e bine ştiut faptul că Andrei Marga are o adecvare problematică la adevăr. http://www.dw.de/dw/article/0,,16096085,00.html
    • +1 (3 voturi)    
      .............. (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 18:36)

      DIANAMCR [utilizator] i-a raspuns lui DIANAMCR

      Într-o scrisoare adresată omologilor săi occidentali înainte de plecarea lui Victor Ponta la Bruxelles, şeful diplomaţiei române semnase un text în care, potrivit prestigiosului cotidian Frankfurt Allgemeine Zeitung, Marga „amalgamase” nu doar „propaganda de partid”, ci şi „semi-adevărurile cu minciunile”.
      Astfel, actualul ministru de externe pretinsese că USL nu ar fi avut niciodată intenţia de a-i schimba pe judecătorii Curţii Constituţionale. Or, devansând această aserţiune aflată în răspăr flagrant faţă de realitate, Crin Antonescu, omul care avea apoi să-l înlocuiască interimar pe Traian Băsescu afirmase la 2 iulie că, dimpotrivă, miza era, culmea, „intrarea în normalitate a Curţii Constituţionale”.
      În antologica sa declaraţie, Antonescu a spus textual că „miza principală, sub o formă sau alta, este… mai explicit, ….schimbarea componenţei acestei Curţi. Presupun, pe scurt, că parlamentul …are dreptul să-i revoce. (...) Eu, Crin Antonescu, consider că în actuala componenţă Curtea Constituţională este o ruşine",
      Ruşinea acestei declaraţii n-o va putea şterge nimic din bilanţul ex-liderului PNL. Fiindcă afirmaţia lui precum şi vizita la Bruxelles, la Consiliul European, a premierului Ponta, efectuată în dispreţ făţiş, odată în plus, faţă de sentinţa Curţii Constituţionale ce-i dădea dreptate preşedintelui Traian Băsescu reprezintă probele irefutabile, condamnând fără drept de apel USL.
      Faptele, nu numai vorbele
      Aceste probe, cuplate cu atacul în trombă al puterii USL-iste asupra instituţiilor a minat în profunzime credibilitatea guvernului şi a majorităţii parlamentare. S-au adăugat la toate acestea decapitarea peste noapte a unor instituţii cheie şi tentativele de intimidare a justiţiei, precum şi guvernarea ţării prin ordonanţe de urgenţă mitraliate în foc continuu în condiţii de vădită desconsiderare a spiritului Constituţiei.
      http://www.dw.de/dw/article/0,,16096085,00.html
  • +5 (7 voturi)    
    reforma MArga = 44% promovabilitate la bac (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:05)

    mirceacr [utilizator]

    breee ....analfabetii si retarzii deja de generatii intregi de pe urma reformei produse de matale, sunt un rau iremediabil care-ti poarta amprenta !

    Eba e doar lipsita de experienta, insa suficient de ambitioasa; fiecare invata din greseli;

    matale insa vei raspunde pentru greselile voit facute !
  • +8 (10 voturi)    
    Marca ultimul stalinist (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:20)

    Vlad-I [utilizator]

    Probabil natura ne va ajuta sa vedem din ce in ce mai putine fosile ca Marga.

    Omul asta nu intelege ca nu dorim comunisti ? ca au ajuns la putere doar exploatand naivitatea romanilor putini instruiti ?

    Vrem spre occident spre democratie, nu suntem interesati de semi-dictaturi.


    Sa nu se umfle de mindrie USL-ul valul de simpatie a durat putin, la locale i-au votat 50%, iar dupa toata tiganeala asta vor sta 4 partide din USL pe 35%-40% din voturi.
  • +8 (8 voturi)    
    agramatii usl (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:44)

    dobra_iezer1342276131019 [utilizator]

    Dle Marga, o fi EBA agramata, dar Dv, ca si cadru didactic universitar, suntei de doua ori mai agramat si nu numai - folositi si o limba de leme, de trista amintire - iar vocabularul (bagajul de cuvinte, ca sa fie si pe intelesul Dv) ce-l folosit in "pretinsele" Dv interventii este foarte sarac, adica "slabanog", si acelasi! Ura si la matusa la gara!
  • -3 (5 voturi)    
    moralitate? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:44)

    catalin_mattei [utilizator]

    sa vorbim de moralitatea lui T Basescu?.. atunci sa vedem acest material cu privire la istoricul raporturilor dintre Basescu si un cunoscut detinator dr media..
    http://www.mediafax.ro/politic/relatia-basescu-vantu-de-la-prezenta-la-televiziunea-mogulului-la-schimburi-dure-de-replici-7172115
  • +5 (7 voturi)    
    de belea (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 17:48)

    Baltaretu [utilizator]

    a intuit Basescu ca esti o belea pe capul invatamantului si a poporului roman/Faci umbra pamantului, achiesand la mincinile clicii USL , un om fara obraz care devine nesimtit in Ministerul de Externe.La virsta asta nu ai voie sa fii javra sa te cocoti unde nu poti ajunge, unde nici educatia si nici picioarele nu il mai ajuta.Te miri cum stoarce acest pensionar comunist, bani grei de la studenti - taxa pe smecheriile lui Marga.Despre justitie nu ai voie sa vorbesti, pentru ca habar n-ai ce inseamna decat daca te astepti sa-ti bata la usa, pentru mirsaviile facute poporului roman Fa-te mic si lase-ne
  • +6 (8 voturi)    
    politicieni agramati (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 18:11)

    revoltat [utilizator]

    Ministrul educatiei din guvernul Ponta amenintä cu "desfintarea scloii de doctorat" dacä se constatä cä Ponta a copiat la doctorat.
    Doamnä halal-Minstru, nu desfintezi scöala de soferi, dacä un sofer a fäcut o greasealä gravä, ci, celmult, ridici dreptul instructorului acestuia dreptul de a mai profesa: în cazul de fatä profesorul puscärias Nästase.
    În afarä de asta, aflä cä nu existä o "scoalä de doctorat "
    dacä tot vrei sä desfintezi ceva, atunci mai bine scoala de medicinä veterinarä, cäci esti în pericol.
    Mai pune mîna pe carte !
  • +8 (10 voturi)    
    senilul (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 18:18)

    AuraTiglea [anonim]

    Pleaca acasa marxist senil si nu te mai face de ras!
    • 0 (2 voturi)    
      in parc e mai bine (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 21:09)

      DonDan [utilizator] i-a raspuns lui AuraTiglea

      Sugerez mai degraba in parc, la jucat table si sah.
  • +3 (5 voturi)    
    minciuni (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 18:43)

    Reshape [utilizator]

    Sa fim seriosi, nu Tariceanu a rezolvat steguletele integrarii ci Macovei. Si Macovei a fost motivul rupturii Aliantei DA, ca incepuse sa le stea ca un ghimpe in coaste.
  • +4 (6 voturi)    
    MArga.....si Europeanul (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 18:47)

    meletia [utilizator]

    Oare e European ca Romania sa fie reprezentata pe plan extern de un urangutan?
    Macar Iliescu stia sa zambeasca....!
  • +4 (6 voturi)    
    "parerea mea" (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 18:55)

    tz3p3s [utilizator]

    Accept sa fiu condus de EBA decat de acesti trogloditi infecti, criminali notorii si repetenti !

    Macar EBA pare a fi inocenta in comparatie cu mizerabilii astia.
  • +3 (5 voturi)    
    Vasile (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:26)

    vasile-roaita [utilizator]

    Asta seamana cu sergentii majori sefi de post prin anii 50 pe la tara.
  • +1 (1 vot)    
    "...and Brutus is an honorable man" (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:56)

    grunespferd [utilizator]

    Domnule Marga,
    pur si simplu, nu aveti nici o rusine!

    La fel ca toata gasca!
    Incredibil!
  • +4 (6 voturi)    
    oare Grebla e european? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:11)

    nede [anonim]

    oare Grebla, Voicu, Zgonea, robert negoita, Copy/paste, Nita, dan radu rusanu, diaconu, sergiu andon..oare astia sunt europeni???
  • +5 (7 voturi)    
    este european, d-le Marga, (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 21:50)

    __alex__ [utilizator]

    sa fi ministru in guvernul unui pacalici dovedit plagiator/mincinos ?
  • +1 (1 vot)    
    Harbul si oala SPARTA (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 22:54)

    qverqvus [utilizator]

    Este oare european ca in fruntea MAE sa se afle un profitor patentat al regimului comunist?
    Cat de european este ca ministru de externe al Romaniei membra NATO si UE sa fie un politruc/impostor/oportunist de extractie utecist/uasecerist/pecerista,afirmat ca preaplecat slujitor al (ne)defunctului regim comunist?
    Cat de firesc/european este ca interesele
    Romaniei in strainatate sa fie reprezentate de un titular al catedrei de propaganda("socialism stiintific") a PCR din Fac de Ist.-Filos.a Univ.BB din Cluj?
    Cat de european este sa se exprime in numele Romaniei un idivid care s-a afirmat si s-a manifestat ca element constitutiv al sistemului de putere si privilegii comuniste?
    Este european sa te afli in slujba unor infractori(Voiculescu,Antonescu,Ponta) care dinamiteaza parcursul vestic al Romaniei?
    Si cum/ce este sa te afli in haita penalilor conspirationisti pentru care nu exista TARA ci doar propriile lor interese?!...
  • +2 (2 voturi)    
    Fiecare cu odrasla proprie.... (Duminică, 15 iulie 2012, 13:42)

    bramburica33 [utilizator]

    Dar de Daciana Sarbu si Adina Valean, ati auzit ????
    Sotiile domnilor Victor Ponta si Crin Antonescu, amandoua membre a Parlamentului European!!! Domnul Marga uita acest mic detaliu.....
  • 0 (0 voturi)    
    In fine, (Duminică, 15 iulie 2012, 17:37)

    izolatu [utilizator]

    aceasta afirmatie m-a facut sa-mi schimb parerea despre dl Marga.
    Am zis: iata un om care vrea sa faca ca aceasta societate sa nu mai aiba oameni care sa se exprime gresit. Bravo lui!
    La Bruxelles nu stiu de cate ori a trebuit EBA sa vorbeasca in limba romana, dar stiu ca in Bucuresti il auzim destul de des pe Almanahe vorbind.
    Deci, USL se va descotorosi de toti membrii sai care nu se exprima corect in limba romana.
  • 0 (0 voturi)    
    te referi la parlamentarul Daciana si papa Sarbu ? (Luni, 16 iulie 2012, 15:53)

    mirceacr [utilizator]

    cumva este vorba de Daciana Sarbu ?!

    odrasla de parlamentar, respectiv nevasta de prim-ministru ?!