Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea: Nu am primit niciun document de la Comisia Europeana. Daca vom primi vom analiza recomandarile daca sunt cuprinse in Tratat

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 13 iulie 2012, 18:23 Actualitate | Politic

Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat pentru HotNews.ro ca nu a primit nici un document oficial din partea Comisiei Europene, prin urmare nu stie de nici o recomandare din partea oficialilor CE. "La Camera nu a sosit niciun document oficial de la Comisia Europeana si nu am informatii despre vreo recomandare. In masura in care vom primi un document in acest sens ii vom analiza recomandarile si le vom pune in aplicare daca sunt prevazute in Tratat (legislatia europeana - n.red).

Comisia Europeana a dat vineri publicitatii lista cerintelor Executivului european fata de Romania, anunta RFI. Acestea i-au fost adresate joi prim-ministrului Victor Ponta, astfel incat Romania sa continue a respecta standardele europene.

Este o lista care cuprinde cerinte punctuale si extrem de dure, printre care se numara: reinstaurarea regulii majoritatii necesare pentru validarea rezultatelor referendumului, inlocuirea ministrilor cu probleme de integritate (caz in care se afla Ecaterina Andronescu), fara numiri la DNA si la Parchetul General in timpul interimatului lui Crin Antonescu, nici o gratiere prezidentiala (aluzie la Adrian Nastase) si demisia parlamentarilor incompatibili (exista doua cazuri - Sergiu Andon si Florin Pislaru).























2247 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    cum incearca sa se sustraga, javramentele (Vineri, 13 iulie 2012, 18:27)

    cristi_an [utilizator]

    1) nu sunt recomandari!!
    2 la mana...nu mai cautat tu in tratat incercand sa eviti!
    COMUNISTILOR!!
    • -10 (10 voturi)    
      Ia un calmant ... (Vineri, 13 iulie 2012, 19:09)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      ... s-ar putea sa te ajute ...
      • +6 (6 voturi)    
        Si eu sunt cetatean (Vineri, 13 iulie 2012, 21:42)

        gore [anonim] i-a raspuns lui Marse

        Sper sa intelegi ca pacalicii astia nu ma reprezinta nici pe mine, nici pe tine ci doar pe ei! Dar noi ii platim! Sau e prea greu ?
        Mie imi place sa traiesc intr-un stat unde legile sunt respectate nu in dictatura. "Legea muschilor" nu e ceva democratic.
    • -11 (11 voturi)    
      Mai usor... (Vineri, 13 iulie 2012, 19:29)

      george [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      ca e cald afara si iti face rau la inima. Vad ca iti tremura mina si logica.
      Bietul om clar are dreptate. Daca anunta postul RFI, trebuie sa stam pe burta?
      • +6 (6 voturi)    
        De inteles... (Vineri, 13 iulie 2012, 21:12)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui george

        Astuia trebuie sa-i vina Barosso de la UE la cap sa ii arate cu exactitate neuronului ca trebuie sa proceseze informatia!
    • -9 (9 voturi)    
      din cate miliarde a furat Basescu (Vineri, 13 iulie 2012, 21:14)

      haha, va plateste bine [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      Are de unde sa va plateasca sa fiti asa infocati si sa para ca va pasa cu adevarat de el :))))
  • +9 (11 voturi)    
    Iti baga UE tratul tie undeva... (Vineri, 13 iulie 2012, 18:31)

    calin [anonim]

    Iti baga UE tratul tie undeva... nu crezi ? nu vezi ca tara asta e jumate in incetare de plati? Nu ai vazut ca la fel a facut si Ungaria cu cateva luni in urma? si ce a facut ? apoi s-a pus in genunchi in fata UE si FMI, idiotule... te stergi la fund cu poporul roman cu viitorul acestor oameni din atara asta?

    Crapas-ar pamantul sub voi de USL ma aduceti la disperare... cu ideile, comportamentul vostru comunist !!!
  • +11 (13 voturi)    
    Concluzia (Vineri, 13 iulie 2012, 18:31)

    LoveRomania [utilizator]

    Concluzia, ii doare in pix de ce a promis Ponta la UE
    Noi fentam legea si promisiunile cum vrem noi.
    Astazi romania nu mai are cuvant in fata UE, deoarece PONTA ii minte cu nerusinare.
    O sa fie foarte greu pentru romania de acum in colo sa fie luata in seris.

    USL distruge romania doar ca sa ii protejeze plagiatul lui PONTA.

    PONTA doresc sa mori cat mai repede daca nu demisionezi, ne distrugi tara, jigodie oridinara.

    Nu am urat nici un politician cum te urasc pe tine, nici macar pe iliescu sau pe ceausescu
  • +14 (16 voturi)    
    Tot mai uimit... (Vineri, 13 iulie 2012, 19:06)

    solar [utilizator]

    Sunt din ce in ce mai uimit de acest tupeu extrem de agresiv la dresa CE!! Ce-i cu toata mascarada asta , fratilor? Cine se ascunde , dincolo, in spatele acestei ofensive a tupeului ? si DE CE?
    Ceva nu mi se pare in regula. Exista totusi un tratat al integrarii noastre in UE. Sunt acolo neclaritati? Neclaritati cu care torpilam acum din interior UE? Zau ca e extrem de periculos ce se intampla. Aici nu mai e vorba de Basescu, cat sun eu popa !!!
    • +1 (1 vot)    
      corect (Vineri, 13 iulie 2012, 21:04)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui solar

      si eu mi-am pus problema asta.
    • +4 (4 voturi)    
      Alegeri! (Vineri, 13 iulie 2012, 21:13)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Ei sunt sus in sondaje.Isi pot permite orice.
    • +2 (2 voturi)    
      ce nu intelegi? (Vineri, 13 iulie 2012, 21:52)

      aschie [utilizator] i-a raspuns lui solar

      traiesc ei din banii UE? Nu draga, ei traiesc din banii furati atatia ani de la romani si care se afla in conturile mafiotilor cu televiziuni care pun la punct lovituri de stat. Ei nu au nevoie de UE. Au banii lor, miliarde, au lasat deja si la urmasi si urmasii urmasilor. Ei nu au nevoie de banutii aia de la UE ca alti romani care inca mai au un servici pt ca erau fondurile europene, pt ca mai venea cate unul si deschidea o afacere sau pt ca membri ai familiei lucrau in strainatate si mai trimiteau bani. Pe noi o sa ne doara (eu sunt deja in strainatate deci am scapat de o posibila viza) ca nu mai suntem in UE. Ei au avut mereu bani si pana la aderare in 2007 si dupa. Nu ii intereseaza UE ca ei au bani. Arunca in aer tot pentru dosarele lor. Atat! Sa ai tara in mana atatia ani si sa sfarsesti in spatele gratiilor???!!! Crede-ma, ei risca tot. Nu cred ca este cineva in spate. Ci pur si simplu o mare nebunie, disperare de a o termina cu viata buna.
  • +9 (9 voturi)    
    pucistilor (Vineri, 13 iulie 2012, 19:12)

    fc [utilizator]

    ati calcat in picioare cu buna stiinta constitutia si ccr -ul si acum faceti pe ingerii.
    spuneti drept in fata tarii ;'vrem sa dictam cu opozitie decorativa si fara stat de drept in europa sec 21
    • 0 (0 voturi)    
      parerea mea (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 13:20)

      Sandraa [utilizator] i-a raspuns lui fc

      USL vrea sa se faca dreptate si cei vinovati sa plateasca,sa fie lasati in pace sa conduca tara asa cum trebuie.
  • +7 (7 voturi)    
    pucistilor (Vineri, 13 iulie 2012, 19:12)

    fc [utilizator]

    ati calcat in picioare cu buna stiinta constitutia si ccr -ul si acum faceti pe ingerii.
    spuneti drept in fata tarii ;'vrem sa dictam cu opozitie decorativa si fara stat de drept in europa sec 21
  • +11 (11 voturi)    
    Deci cam e clar (Vineri, 13 iulie 2012, 19:13)

    feisbuk [anonim]

    1. Cerintele nu sunt decat niste recomandari.
    2. Cautam in Tratat daca scrie ceva de Ecaterina Andronescu si OUG cu pricina.

    USL se pregateste sa guverneze ca si Orban, prin sfidarea Uniunii si traditionalul "Ba pa matii" adresat celor care au o alta opinie, bazandu-se pe votul popular de la alegerile locale.

    Adica 65% mandate (cu UNPR cu tot) cu 57% prezenta la vot (hai 60% prezenta, operand ajustarile din luna iulie asupra electorilor). Deci reprezentativitatea USL este de aproximativ 40% din totalul electorilor. Adica 60% din romani fie nu vor USL, fie sunt scarbiti de intreaga clasa politica. Curat reprezentativitate!
  • +7 (9 voturi)    
    Am ajuns... (Vineri, 13 iulie 2012, 19:21)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    ... sa-mi doresc sa ne taie aia toti banii, votul, tot si eventual sa ne si suspende din UE, numai sa inteleaga odata si "poporul" asta ci cine avem de-a face in clipa asta... Astia il razbuna pe Nastase, clar...
  • +7 (7 voturi)    
    vorbeste (Vineri, 13 iulie 2012, 19:22)

    Alex-AP [utilizator]

    Face gargara proasta, sacrifica interesul national. Daca USL nu executa o sa ne pedepseasca astia ca tara, acolo unde doare, la banuti.
  • +7 (7 voturi)    
    AMF (Vineri, 13 iulie 2012, 19:24)

    thjokki [utilizator]

    Cu alte cuvinte tot ca noi facem.......cand o sa ne excluda din UE ghiciti cine o sa fie vinovat? Basescu. Bai Pogonici du-te,du-te ca esti PENIBIL nu ai ce cauta in politica.
  • +6 (6 voturi)    
    Parerea mea ... (Vineri, 13 iulie 2012, 21:05)

    Alec77 [utilizator]

    Cand ajungi la putere si nu (prea) te mai intereseaza decat interesele personale, ignori/schimbi/incalci legile dupa bunul place se (cam) cheama dictatura. Din ce inteleg eu ca se intampla acum nu e o dictatura a unui singur om cum a fost Ceausescu, e o dictatura a unui clan mare parte mafiot (USL+UNPR). Nu vorbesc aici de structurile mafiote si de hotii din PDL, comentez despre cei care se agita acum acolo sus si care au acum (mai toate) parghiile puterii. Pare ca nu le pasa de tara/popor, vad numai distrugerile aduse tarii/poporului si nepasarea acuta fata de alte probleme decat interesele lor directe.
  • +6 (6 voturi)    
    bai fratilor ... (Vineri, 13 iulie 2012, 21:30)

    nedumeritu [utilizator]

    a tunat si v-a adunat in seara asta : zgonea -ca nu a primit lista, antonescu- ca nu exista lista. ce se intampla in coalitia voastra, nu va informati unul pe altul ? mai mare rusinea....
  • +5 (5 voturi)    
    Scadenta e aproape (Vineri, 13 iulie 2012, 21:46)

    goe [anonim]

    Prin septembrie nu cred ca veti mai avea banii de pensii si salarii. Sa va vad atunci unde veti ingenunchia dupa imprumut.
    Cifrele arata din ce in ce mai prost.
    • +3 (3 voturi)    
      atunci (Vineri, 13 iulie 2012, 22:07)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui goe

      vor pune bnr sa tipareasca bani si sa vezi inflatie ca pe vremea lui tov ilici
    • +2 (2 voturi)    
      Vor anunta (Vineri, 13 iulie 2012, 23:06)

      roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui goe

      ca tva-ul la paine e de 9 % si ca la restul se va opera o mica majorare pana pe la vreo 40% :))
    • +3 (3 voturi)    
      Vor avea bani (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 0:49)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui goe

      USL-ul va face rost de bani. De unde ? iti dau doua indicii: imprimanta, premierul copy-paste. Cu 10 milioane RON n-o sa mai putem cumpara nici o piine. Isarescu n-are cum sa opreasca imprimanta plagiatorului Ponta.

      De ce crezi ca-si retrag toti banii din Romania ?
  • 0 (2 voturi)    
    ia arunca o privire aci (Vineri, 13 iulie 2012, 22:55)

    kostel [utilizator]

    http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-12790289-victor-ponta-transmis-comisiei-europene-raspunsurile-cele-11-probleme-ridicate-presedintele-barosso.htm
  • +3 (3 voturi)    
    Nu sunt recomandari domnule Zgonea (Vineri, 13 iulie 2012, 23:38)

    zgonea ... izgonitul [anonim]

    Intre cuvantul RECOMANDARI si cuvantul LISTA DE INTREBARI este o diferenta pe care vi-or ecomand domnule zgonea sa o cautati in DEX-ul limbii romane... Nu de alta, dar confuzia pe care o creati dv artificial ar putea duce la dezinformarea populatiei cu rea-credinta, la diversiune, la micniuna... si nu-i frumos, daca vreti ca usl-ul sa castige la referendum. Jurista din Germania
  • 0 (0 voturi)    
    dl zbornea e suparat (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 8:27)

    nash pandelica [utilizator]

    ca fost omis la consultatiile comisiei ioropene.

    a uitat ca palavramentul i'a da mandat de reprezentare lui viktoras dr. tonta.

    iar cotroceanul interimar, s'a trezit ca nici macar nu exista document.

    intre timp, sprintenul pm a rezolvat problema, a trimis niste raspunsuri.
    deocamdata, secrete. caci asa se explica confuziile camarazilor zgornea si cotrocelu porumbac.

    celalalt interimar, pe locul doi la stat, cred ca nici n'a auzit. e vorba de presul senatului, prof. dr. filip zis alba neagra.
  • 0 (0 voturi)    
    maretze nimicuri (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 10:07)

    ciupilica [utilizator]

    nu va mai dati ba atat de importanti! nu stiti ca trebuie sa faceti ce zic aia "cu malaiul"?! ca sa-ti permiti sa stai cu nasul sus, trebuie mai intai de toate sa ai nasul curat, in al doilea rand sa nu fie rosu de la bautura, plus alte calitatzi ce tin de nas, insa de partea aia mai de finete, ca in politica daca n-ai nasul fin, o iei in bot una-doua.
  • 0 (0 voturi)    
    Traiasca Seralistii !!! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 11:31)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Valeriu Ştefan ZGONEA, presedintele Camerei Deputaţilor, Curriculum Vitae
    http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=332&cam=2&leg=2008&pag=0
  • 0 (0 voturi)    
    s-a gasit scrisorica cu recomandari, domnu interim (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 12:26)

    Wanga [utilizator]

    1.Reinstaurarea regulii majoritatii necesare pentru validarea rezultatelor referendumului
    2. Inlocuirea ministrilor cu probleme de integritate (caz in care se afla Ecaterina Andronescu)
    3. Fara numiri la DNA si la Parchetul General in timpul interimatului lui Crin Antonescu
    4. Nici o gratiere prezidentiala (aluzie la Adrian Nastase)
    5. Demisia parlamentarilor incompatibili (Sergiu Andon, Florin Pislaru, Catalin Voicu)

    ....... si lista este deschisa!!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este vorba despre nici un document (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 13:08)

    alina20 [utilizator]

    Tot ce se intampla in momentul asta nu este decat o manevra de defaimare la adresa celor din USL pentru ca lu'Base nu-i vine sa creada ca au reusit sa-l demita si incearca sa mai prinda si el vreo 2-3 voturi acolo. nu vei reusi marinare, intoarce-te pe barca ta si lasa-ne !
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 13:14)

    Sandraa [utilizator]

    astia fura mai mult de cat pot duce
  • 0 (0 voturi)    
    a (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 13:16)

    Scafandru [utilizator]

    Din cauza domnului presedinte nu se mai respecta nimic in tara asta sa plece odata sa ne lase in pace din cauza lui am ajuns o rusine
  • 0 (0 voturi)    
    Romanica (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 13:19)

    VirgilIantu [utilizator]

    Va trebui sa ne readucem aminte cum eram si noi odata independenti si respectati in Europa...dupa 8 ani de servit interese pe tava anumitor oameni din exterior, este normal sa se ridice cu pretentii desi nu au acest drept...
  • 0 (0 voturi)    
    sa mergem la vot (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 13:21)

    Jimmy1 [utilizator]

    In cazul in care cerintele respective corespund normelor prevazute in legislatia europeana este evident ca le vom respecta, dar atata timp cat nu exista un document oficial nu inteleg de ce atata agitatie. Mai bine faceti-va timp si mergeti duminica, 29 iulie la vot sa-l demitem pe Basescu!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce ar fi sa mai avem si mandrie de tara (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 13:24)

    Sandraa [utilizator]

    Dar daca Comisia Europeana incepe sa ne comande ce hotarari trebuie sa luam la noi in tara, cum ramane cu independenta noastra? Adica nu poporul roman, prin alesii lor, ar trebui sa hotarasca propria soarta? Trebuie sa luam ordinde de la altii? Mai bine ne mobilizam noi si il debarcam pe base pe 29, e cel mai corect asa.
  • 0 (0 voturi)    
    Toti (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 13:26)

    Scafandru [utilizator]

    Toata lumea il critica pe ponta lati omu sa isi faca treaba de parca domnul basescu a facut ceva
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 13:34)

    Jully [utilizator]

    ! Ponta si Antonescu iau atitudine. Asa trebuie sa facem si noi. Sa votam pentru noi, pentru o viata mai buna. Sa scapam de Basescu care nu a realizat nimic in toti anii de mandat.
  • 0 (0 voturi)    
    sunteti degeaba (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:09)

    FitzeLeaks [utilizator]

    nu va inteleg cand il pupati atata in fund pe nenea ala chior.Macar Ponta a luat atitudine in fata jepcarilor de la UE
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarat! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:11)

      ionela [anonim] i-a raspuns lui FitzeLeaks

      In loc sa fim recunoscatori ca avem pe cineva care intradevar are calitatile necesare unui conducator si care vrea sa ne scoata din mizerie noi ce facem?stam sa ii tinem partea unui dictator care nu a facut decat sa ne fure si sa isi bata joc de poporul roman?
  • 0 (0 voturi)    
    i love romania (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 14:17)

    VirgilIantu [utilizator]

    sa luam in considerare tot. asta daca e legal. nu sa fraudam si sa furam asa cum a facut basescu si ai lui...
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:39)

    Ionazila [utilizator]

    . Presedintele Romaniei nu primeste ordine si dispozitii de la nimeni, cu exceptia parlamentului si a poporului, atunci cand el se pronunta. Crin Antonescu nu va face aceste schimbari. Dar nu le va face pentru că asa a garantat, pentru ca isi respecta cuvantul dat, nu pentru ca cineva i-ar putea interzice presedintelui sa uzeze de prerogativele sale constitutionale.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 15:39)

    bleach [utilizator]

    totul o sa fie pe bune de data asta....in sfarsit terminam cu hotia si tirania din tzara
  • 0 (0 voturi)    
    Nu exista (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 16:17)

    Gabbriel [utilizator]

    Acest document exista doar in mintea celor care il doresc pe Basescu presedinte. Iar in al doilea rand ROmania nu este guvernata de U.E, pana la statele unite ale europei va mai trece mult timp.
  • 0 (0 voturi)    
    UE (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:20)

    Geanny [utilizator]

    Uniunea europeana cere romaniei sa respecte deciziile CCR da mi se pare o aiureala, vor sa iesim 9milioane la vot si dintecare 50+1 sa .voteze in defavoarea lui adica undeva la 4700000. cu acest nr referendum validat, si daca ar iesi la vot 7milioane de votanti din care 5 mil ar vota pentru suspendare nu ar fi acelasi nr de voturi? nu stie de ce sa se agate ca sa nu piarda imunitate apolitica DAAAAAAAA pentru suspendare JOS BASESCU.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Duminică, 15 iulie 2012, 12:20)

    Ionazila [utilizator]

    Este de neconceput ca unei ţări care face parte din UE să i se dicteze daca sa schimbe sau nu pe seful DNA si al Parchetului general sau sa-l schimbe pe avocatul poorului..
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Duminică, 15 iulie 2012, 12:30)

    ionut123 [utilizator]

    Este de neconceput ca unei ţări care face parte din UE să i se dicteze daca sa schimbe sau nu pe seful DNA si al Parchetului general sau sa-l schimbe pe avocatul poorului.. Presedintele Romaniei nu primeste ordine si dispozitii de la nimeni, cu exceptia parlamentului si a poporului, atunci cand el se pronunta. Crin Antonescu nu va face aceste schimbari. Dar nu le va face pentru că asa a garantat, pentru ca isi respecta cuvantul dat, nu pentru ca cineva i-ar putea interzice presedintelui sa uzeze de prerogativele sale constitutionale.