Bogdan Niculescu Duvaz , despre referendum in doua zile: Nu s-a decis inca in USL, opinia generala e sa ramana una

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 iulie 2012, 13:57 Actualitate | Politic

Deputatul PSD Bogdan Niculescu Duvaz a declarat, vineri, la sediul USL, ca nu s-a luat o decizie privind organizarea referendumului in decursul a doua zile, dar ca opinia generala este sa ramana o singura zi.

"Nu s-a discutat, in masura in care ma intrebati daca s-a luat o decizie in acest sens. Insa, in general, opinia este ca trebuie sa ramana o singura zi pentru referendum", a spus Duvaz, potrivit Mediafax.

Liderul senatorilor PSD, Ilie Sarbu, a declarat, potrivit RFI, raspunzand unei intrebari legate de posibilitatea organizarii referendumului de demitere a presedintelui suspendat in doua zile, ca acest lucru este posibil, rational, iar decizia apartine USL.

Intrebat daca referendumul ar putea fi organizat in doua zile, Sarbu a raspuns: "E posibil, e rational, pana la urma, decizia ne apartine. Vom vedea, nu ne-am intalnit inca nici un for de conducere al USL-ului si nu vad ce ar fi aici neclar sau neconstitutional. E dreptul Parlamentului sa decida. El a decis data de 29, poate sa decida inca o zi, ca oamenii sa nu fie presati de timp, de imprejurari, e si caldura aceasta pe care o resimtim cu totii. Eu cred ca e rational si sanse pot fi, daca decizia va fi luata in sensul asta, lucrurile se pot aranja".


Citeste mai multe despre   























1337 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    dinozauri insuportabili (Vineri, 13 iulie 2012, 14:03)

    noodles [utilizator]

    Nu va mai suport.Toata clica asta politica ce va bateti joc de noi toti...sunteti niste nulitati fara verticalitate. De trei luni de zile nu faceti nimic nimic decat "sa il dam pe base jos si sa punem mana pe tot ce se poate"...va doare in pix de euro,rate, costuri, oameni...
    important e sa va mearga voua bine...
  • +6 (8 voturi)    
    Cand se dau sarmalutele ? (Vineri, 13 iulie 2012, 14:05)

    io [anonim]

    In prima sau a doua zi ??
    Domnule Bogdan Niculescu Duvaz, aveti nume de poet, dar va rog, daca se poate si cu mamaliguta...
    La 95 de milioane Ron, cat sa fie doi trei saci de malai !?
    Multumim, saru'mana : )
  • +8 (10 voturi)    
    Bre nea Ovaz, (Vineri, 13 iulie 2012, 14:07)

    triciupa [utilizator]

    Lasa abureala cu opinia generala care este asa si pe dincolo. Mie zi-mi care este opinia particulara a lui catalin voicu. Stii matale cine e asta, nu-i asa? E senatorul psd condamnat la 5 ani de parnaie care a votat cu doua maini suspendarea presedintelui.
  • +5 (5 voturi)    
    opinia generala e sa ramana una... (Vineri, 13 iulie 2012, 14:08)

    teo [anonim]

    Asa sa ramana: toti la naftalina!
  • +5 (5 voturi)    
    Sa nu spuneti ca nu v-am spus! (Vineri, 13 iulie 2012, 14:15)

    CezarN [utilizator]

    PSD-ul nu are si nu va mai avea atat de curand o atat de buna ocazie de a se debarasa de dezechilibratul Antonescu si de papusarul lui, Felix.

    Toate faptele tind sa avantajeze PSD in a manevra referendumul in favoarea liu Basescu:
    - Base pleaca oricum, Antonescu, odata instalat la Cotroceni, NU!
    - Scuza cu presiunea UE
    - Scuza cu presiunea SUA
    - Scuza cu sondajele in cadere
    - Daca e sa faceti o "aroganta", lasati-l pe Crin sa o faca, isi mai scade din sanse
    - Prin prostiile lui Ponta, PSD a pierdut foarte mult la imagine, Crin sta "discret" si, daca nu castiga, macar nu pierde, iar daca stie cand sa mai iasa la rampa s-ar putea chiar sa capitalizeze pierderile PSD
    - Exact cum PDL a iesit cel mai sifonat din vechea coalitie, asa va iesi si PSD din actuala. Mai nimeni nu stie care sunt ministri liberale, deci chiar si greselile lor le va deconta tot Ponta, deci PSD
    - etc
    - samd
  • +3 (3 voturi)    
    minciuna comunista (Vineri, 13 iulie 2012, 14:16)

    stef [anonim]

    mare miciuna, decizia e luata, referendum 2 zile ! asa au mintit si atunci, sesiune parlamentara ca ponta sa prezinte un raport si pac, suspendarea ! asa si acum, nu vor sa faca valuri si sa dea nastere pa proteste din partea UE, asa ca sapt viitoare dau lege cu 2 zile referendum.....si pana sa protesteze UE basescu e kaput !
    • +6 (6 voturi)    
      nu stiu daca se mai poate... (Vineri, 13 iulie 2012, 14:27)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui stef

      au anuntat deja data de 29, ar insemna sa modifice regulile in timpul jocului, si in iunie a fost foarte cald si rata de participare a fost de 70 %, lumea iesind sa voteze usl-ul..., deci se poate, nu este nici un motiv pentru a se vota in doua zile, cu costuri uriase: oameni la sectiile devotare platiti din bani publici, paza asigurata pe timpul noptii, cine garanteaza ca nu se fac smecherii?, o zi libera de la munca, paguba in economie, si toate astea pentru ce?, pentru mofturile unor penali din parlamentul romaniei?
      daca penalii din parlament zic ca reprezinta poporul, atunci sa-l determine sa iasa la vot, daca nu ies, insemana ca poporul nu-i ia in seama si s-a saturat de minciunile si nesimtirea lor..
    • +4 (4 voturi)    
      daca fac acest lucru (Vineri, 13 iulie 2012, 14:28)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui stef

      s-ar putea ca lumea chiar sa nu iasa la vot, nu se poate sa fii atat de nesimtit....
  • +3 (3 voturi)    
    Hm (Vineri, 13 iulie 2012, 14:20)

    Closed [anonim]

    Comic e ca NU USL trebuie sa decida acest lucru, ci Parlamentul Romaniei. La fel ca tovarasu' Marga, domnii Duvaz si Sarbu nu fac deosebirea dintre USL ca formatiune politica si Parlamentul Romaniei ca institutie legislativa a tarii. Repet, a tarii, nu a PSD, PNL sau PDL.
  • +3 (3 voturi)    
    Ticăloşia usl-iştilor nu mai are limită. (Vineri, 13 iulie 2012, 14:24)

    Optimista [utilizator]

    Este evident că nu ştiu ce să mai scornească pentru a scăpa de Traian Băsescu. Cred că singura armă la care n-au apelat până acum este asasinatul politic....la propri, nu la figurat.
    Ii rog pe cei dela HN să nu mă cenzureze, pentru că am mare dreptate in ce spun şi o săun aproape cu disperare. Cred că Antonescu şi Ponta şi-au luat toate asigurările că lovitura lor de stat ticăloasă va reuşi. Altfel nu ar fi fost atât de sigur Pogonici că va demisiona din politică dacă nu-i iese. Unde n-am avea noi norocul să scăpăm de el, de fapt de ei, că il includ şi pe Ponta.Mult rău au făcut şi vor încă să mai facă poporului român aceşti doi papagali şi camarilele care-i susţin. Sper să nu le ajute nici Dumnezeu dar nici oamenii să-şi împlinească dorinţele murdare.
  • +3 (3 voturi)    
    Referendum de o saptamina! (Vineri, 13 iulie 2012, 14:27)

    Loco [anonim]

    Este cel mai corect asa!. O saptamina de duminica pina duminica. Sa se poata vota atit la urne cit si pe principul lansat de OTV cu sms la un nr de telefon afisat pe Antene.
    Vreti suspendarea? Vodati Da sau Nu pentru Basescu. Gratuit 8989. ( plateste Voiculescu).
    Nu pt Basescu este evident ce inseamna: demisia. Da inseamna ca vreti suspendarea lui.
  • +2 (2 voturi)    
    Parere (Vineri, 13 iulie 2012, 14:44)

    Supraeul [utilizator]

    Eu cred ca cele mai mari problema ale societatii romanesti sunt, lipsa bunu-lui simt si perceptia proportiilor faptelor. Daca aceste doua probleme de moralitate s-ar rezolva, poate s-ar recupera o mica licarire din judecata pe care tind sa cred ca a avut-o candva.
  • +4 (4 voturi)    
    sa tina 2 ani (Vineri, 13 iulie 2012, 14:50)

    damocles [utilizator]

    pana expira mandatul lui Base! Asa scapati de gura tuturor si ramane si momaia aia de Antonescu la Cotroceni! Nu va convine mai mult asa? Aia 256 din parlament sa dea cate o bere de fiecare ca le-am deschis capul! Desi cred ca se gandeau si ei la asa ceva!