Vasile Blaga, acuzat de plagiat

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2012, 16:54 Actualitate | Politic

Presedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat, miercuri, ca respinge acuzatiile de plagiat aparute in presa la adresa sa, mentionand ca el nici macar nu si-a elaborat teza de doctorat si nu a publicat nimic care sa poata fi atacat.

"In incercarea disperata a unora de a-l salva pe Victor Ponta de plagiat, de hotie, unii vor sa arate ca toti suntem la fel, ca toti plagiem, numai ca nu e nimic mai fals. Fac trimitere la trei referate pe care le-am sustinut, in calitate de doctorand, referate care sunt, toata lumea stie, elemente de lucru pentru realizarea unei teze de doctorat. Nu sunt referate publice. Ele au fost acceptate de catre comisia respectiva, eu nici macar nu mi-am elaborat teza de doctrorat, vedeti in C.V. ul meu. Nu am publicat nimic care sa poate fi atacat cu virgula", a precizat Blaga, potrivit Mediafax.

Jurnalul National a publicat, miercuri, un material potrivit caruia lucrarile de cercetare doctorala ale lui Vasile Blaga sunt copiate in procent de 33%, potrivit programului anti-plagiat strikeplagiarism.com.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5555 vizualizari

  • -13 (19 voturi)    
    dupa modelul.. (Miercuri, 11 iulie 2012, 16:59)

    catalin_mattei [utilizator]

    ete ca este la fel deci plagiat.. e plagiat!
    • +12 (12 voturi)    
      un test? (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:31)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      voi lua in consideratie ce zic ei daca supun si teza lui Ponta aceluiasi program! mai testare ca asta nu se pomeneste!
  • +5 (15 voturi)    
    E site apropiat de polonezii de stanga si USL ! (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:12)

    Miky60 [utilizator]

    Toti care am avut tangente cu mediul universitar stim ca acest site este de 2 bani, fiind promovat acum de USL si de Iliescu ca sa-l discrediteze pe Blaga!
    Informatorii rusi din Polonia sar acum in ajutorul comunistilor!

    Nu veniti la referendum sa le dam o palma celor care vor sa cheltuie bani cu referendumul !
    • -9 (15 voturi)    
      diktatul TB (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:26)

      sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Asta e directiva lui TB? Cum apuncati sa comentati pe undeva ceva incheiati cu propaganda neprezentarii la referendum? Ei, uite, numai de-al dracului, fiindca ai adus vorba, eu o sa ma prezint si o sa-l trintesc pe Base...
    • +5 (5 voturi)    
      in plus (Miercuri, 11 iulie 2012, 19:01)

      Duncan_Idaho [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Blaga macar a dat sursele de unde a luat informatiile in Bibliografie, iar marea majoritate copiate sunt referinte contextuale. Cata josnicie...
  • +8 (8 voturi)    
    interesanta informatie (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:17)

    Eugenn [utilizator]

    Nu e comparabil intr-adevar cu Ponta. (Una e un referat nepublicat, alta e o teza de doctorat.) Desi poate rezultatul final ar fi putut fi asemanator. Ca sa ne putem da seama de seriozitatea lui Blaga cred ca ar fi necesare cateva informatii suplimentare. De exemplu, la ce universitate face doctoratul? Cine e conducatorul de doctorat?

    De altfel, cred ca ar fi interesant sa stim care sunt parlamentarii cu doctorat luat in ultimii 10-20 de ani. Sa cunoastem astfel amploarea fenomenului...
  • +14 (14 voturi)    
    stai ca si eu (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:26)

    DrInOrice [utilizator]

    am o lucrare din clasa a 1-a, sigur am plagiat-o, era cu "ana are mere" si "avion arici ascutitoare".. sa mi-o caute antena 3 si rahatul national.. aa, jurnalul national
  • -5 (7 voturi)    
    ne ducem prea jos (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:28)

    sisipisi [utilizator]

    Eu nu as lua in seama o asemenea acuzatie de plagiat. (Vorbim doar despre Blaga vama.) Ce facem, coborim cu verificarile cu softul pina la clasa a IV-a, la plagierea "Caprei cu trei iezi"?
  • +12 (14 voturi)    
    Curiozitate (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:37)

    AliKimiku [utilizator]

    Am mers la Jurnalul National si am urmat linkul lor catre analiza documentelor. Ce am citit acolo ma determina sa cred ca Jurnalul ne ia de tampiti.
    Softul respectiv a reusit sa determine niste procente de plagiat bazate doar pe articole intalinte pe net fara absolut nici-o sursa gasita in baza lor de date ?? ce drac o fi si aia.
    Deci folosirea unor expresii precum "de implementare a Strategiei Naţionale;" sau similare se considera plagiat. Inca un fassss ordinar al Voiculestilor
  • -5 (9 voturi)    
    Demisia de onoare (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:41)

    snp [utilizator]

    Blaga încearcă un tertip disperat, și anume, că referatele sunt „legumele” din bucătărie, nu salata de beouf din sufragerie. Nimic mai fals! În momentul când ai predat un referat, devine public, pt. că este lucrarea ta predată pt. evaluare. Dacă a preluat surse bibliografice fără să le citeze, a plagiat. Nu contează nivelul sau publicarea lucrării. Sunt profesor universitar, și am respins lucrarea de licență a unui student în faza de finalizare, pt. că a plagiat surse de pe internet. Acum trebuie să rescrie lucrarea de licență. Dacă Blaga îmbrățișează aceeași scuză ca a lui Ponta, atunci PDL-ul se dovedește a fi aceeași adunătură de oameni compromiși, ca a USL-ului. Nici unul din tinerii reformatori ai PDL-ului nu vor mai avea nici un argument să îl critice pe plagiatorul suprem Ponta, atât timp cât onoarea lui Blaga este pătată de plagiat. Păcat, mare păcat!
    • +4 (8 voturi)    
      Re: demisia de onoare (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:23)

      Alicris [utilizator] i-a raspuns lui snp

      Hai serios, la Ponta am vazut documentele. Aici ni se povesteste ... o poveste de adormit copii. Ca si cum cei care erau de partea lui Basescu ar putea fi convinsi dupa ce se uita chiar si un minut pe minunatul program de depistat plagiaturi. Oricum, cred ca ati gresit site-ul, snp, aici nu e ziare.ro, cartierul general al usl.
  • +4 (4 voturi)    
    beeeeeeeeeeeeeeiiiiiii (Miercuri, 11 iulie 2012, 21:20)

    Marimar2012 [utilizator]

    nu ne intereseaza daca a plagiat sau nu blaga!
    NE INTERESEAZA DOAR CA PONTA A PLAGIAT!
    ASA CA....MAI LASATI-NE CU DIVERSIUNI SECURISTE!!
  • +3 (3 voturi)    
    manipulare comunista (Joi, 12 iulie 2012, 8:21)

    catelu [utilizator]

    Blaga nu a plagiat pentru ca NU ARE o teza de doctorat. Si nici titlul de doctor.
    Dar in continuarea aberatiei "de la Platon si Aristotel toti suntem plagiatori" USL incearca sa creeze zgomot care sa acopere vocile care reclama impostura lui Ponta.
    Egalitarismul de sorginte comunista ii indeamna sa traga elitele la nivelul lor, din moment ce ei nu se pot ridica de unde sunt. De aici apar si enormitati in genul comparatiei dintre Daniel Funeriu si Liviu Pop.