PSD: Dreptul romanilor din diaspora de a vota la referendum nu va fi restrans sub nicio forma

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 10 iulie 2012, 15:12 Actualitate | Politic

"Dreptul romanilor din diaspora de a-si exprima votul la referendumul privind demiterea Presedintelui Basescu este unul garantat si nu va fi restrans sub nicio forma", anunta marti PSD intr-un comunicat. Anuntul vine dupa ce Marian Mocanu, liderul organizatiei PSD din Italia, ceruse ca romanii din diaspora sa nu isi poata exercita dreptul la vot la referendumul din 29 iulie. "Punctul de vedere exprimat de Marian Mocanu este unul strict personal si nu reflecta in niciun fel pozitia oficiala a PSD. Dimpotriva, PSD se delimiteaza de o astfel de opinie si o respinge in mod categoric", precizeaza social-democratii, in comunicatul citat.

"PSD ii indeamna pe toti romanii, din tara si de peste hotare, sa se prezinte pe 29 iulie la referendum si sa isi exprime in mod legitim alegerea, indiferent care este optiunea lor de vot", se mai arata in comunicat.

"Vreau sa reamintesc si faptul ca Diaspora voteaza in afara Romaniei, influentand viata romanilor care traiesc in tara, fara ca votul nostru sa aiba vreun efect asupra noastra, a celor care traim in strainatate. Din aceste motive consider ca nu are sens existenta unor parlamentari alesi in afara Romaniei si vom cere suspendarea votului romanilor din Diaspora pentru alegerile Parlamentare din Romania, precum si eliminarea locurilor de parlamentari pentru diaspora", declarase Marian Mocanu, citat de Gazeta Romaneasca.























3377 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    pfuai, daaa! (Marţi, 10 iulie 2012, 15:16)

    ampersand [utilizator]

    Cine mai tine minte cum ne balacareau bombonel si dragnea, "menestreliti" de ciutacu, in 2009 pe noi, capsunarii?

    Merda PSD! .|.
    • +4 (4 voturi)    
      citeste asa... (Marţi, 10 iulie 2012, 16:32)

      monterosa [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Veniti dragilor din strainatate la vot, tot ce ne trebuie de la voi e sa completati numarul votantilor pana la 50%+1. Asta in caz ca vom fi fortati sa respectam decizia CC de astazi pana la referendum.
    • +1 (1 vot)    
      Mi-e frica (Marţi, 10 iulie 2012, 18:28)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      "Sub nici o forma" zic ei, insa de fiecare data cand guvernul Ponta spune ceva in mod categoric, "cel mai cinstit", "voi respecta legea", "voi demisiona", etc., este un cod pentru intamplarea imediata a contrariului.

      Asadar ma astept ca guvernul Ponta sa ingradeasca votul diasporei.
  • +21 (21 voturi)    
    Sper sa scapam de voi dupa acest referendum (Marţi, 10 iulie 2012, 15:16)

    anonim [anonim]

    Ponto, tonto, esti un hotoman. Vrei sa ne faci cu orice pret ca nu iti place tie de Base. E, mie imi place si il vreau acolo sa va streseze. Sper ca dupa referendum sa va streseze cum nu va mai streset nimeni niciodata. Hai BASE
    • 0 (0 voturi)    
      comentariu (Duminică, 15 iulie 2012, 21:49)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui anonim

      ia-l la tine pe Base daca iti place asa mult! cum poti dori romanilor sa fie mereu stresati de unul ca Base? rusineeeeee
  • +14 (14 voturi)    
    Diaspora (Marţi, 10 iulie 2012, 15:17)

    DenisaC [utilizator]

    Hotnews, acum ca referendumul este deja stablit, va rog sa dati detalii de cum se va vota si unde. De asemenea, as dori sa stiu si procedura pentru diaspora. Stiu, se voteaza la ambasada sau la consulat. Dar as dori mai multe detalii, va rog.
    • -1 (11 voturi)    
      daca vreti sa votati pentru base (Marţi, 10 iulie 2012, 15:24)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      mai bine nu veniti la vot. Asa cum spunea tapalaga, vara asta merg la mare, nu la vot. Daca vreti sa votati impotriva mai interesati-va.
    • +9 (9 voturi)    
      Nu-i chiar stabilit... (Marţi, 10 iulie 2012, 15:35)

      hahalera [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      mai sunt multe chichitze legislative... vom afla pana pe 29 Iulie, oricum.
    • +5 (5 voturi)    
      In Catalunya (Marţi, 10 iulie 2012, 15:50)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      am putut vota si in Lerida(Consulat este la Barcelona).Sa vedem acum daca or sa ne lase sa ne exprimam un drept constitutional!Dupa cum schimba regulile de la o zi la alta...
    • 0 (0 voturi)    
      mai sus monterosa a zis (Marţi, 10 iulie 2012, 18:03)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      "Veniti dragilor din strainatate la vot, tot ce ne trebuie de la voi e sa completati numarul votantilor pana la 50%+1. Asta in caz ca vom fi fortati sa respectam decizia CC de astazi pana la referendum."

      e clar acum ?
  • +11 (11 voturi)    
    agitatie acum la USL sa scoata oamenii la vot (Marţi, 10 iulie 2012, 15:20)

    GeorgeT [utilizator]

    sustinatorii lui Basescu or sa vina la vot mai usor decit cei multi ...
  • +6 (6 voturi)    
    cine ii mai crede? (Marţi, 10 iulie 2012, 15:32)

    sorin3 [utilizator]

    Una zic alta fac.
  • +4 (4 voturi)    
    a inceput diversiunea... (Marţi, 10 iulie 2012, 15:34)

    lucyan [utilizator]

    sigur se pregateste ceva... p langa faptul ca vor fi stersi din listele electorale ei vor avfea dreptul de vot, ca doar interesul este sa fie asigurata participarea la vot...
    eu am zis asa, nu il apar pe basescu, apar democratia si principiile ei, nu suport mizeriile pe care le spun uslasii zilnic fara nici un argument, nu suport cum incearca acum sa musamalizeze lovitura de stat prin nepublicarea deciziilor curtii in monitorul oficial, deci, repet, nu voi vota suspendarea presedintelui, nu pot lasa aceasta functie la mana unor mafioti si securisti uniti in cuget si-n simtiri de infractiunile comise si de dosarele penale...
    in acelasi timp, o sa am grija de un lucru, nu cumva sa le dau o mana de ajutor acestor mafioti prin asigurarea cvorumului ( asa cum faceau ei in parlament acum vreo trei luni), deci daca vad ca campania nu este onesta, ca uslasii platesc fel de fel de oameni care mai da care dubiosi sa iasa zilnic in strada, caer nu fac diferenta intre stomac si principii, atunci e clar ca nu se merita sa le asigur cvorumul de 50 % + 1 ...
    • +1 (1 vot)    
      USL- lovitura de stat (Marţi, 10 iulie 2012, 16:59)

      USL- lovitura de stat [anonim] i-a raspuns lui lucyan

      Ca un cunoscator al istoriei, al acestei natii pot sa afirm ca tot ce s-a intamplat in ultima perioada de timp a fost o lovitura de stat data din partea lui Ponta si aghiotantilor lui si sa nu uitam cine sunt in spate : Iliescu- un maestru in asa ceva, Voiculescu turnatorul cu o vasta experienta in deturnari de fonduri, hotii, acaparare de averi care au apartinut candva lui Ceausescu, este unul din cei care au pus gheara pe o parte din conturile lui Ceausescu. Hrebenciuc o forta financiara a PSD-ului, un baron ``pe cinste`` care a manevrat cu usurinta judetele pe care le stapaneste ajutand la spalarea creierelor bietilor oameni din Moldova. Sova- un avocat murdarit cu bani negri din afacerile cu Turceniul, un avocat al diavolului care a pus la punct cu multa maestrie invatatata de la tatal Sova (marele avocat si un mare comunist al trecutului) puciul bolsevic care s-a dat statului roman... Putem continua si cu alti grei ai PSD-ului flamanzi de putere si bani si iata ca le-a reusit din pacate sa ne transforme dintr-un Stat de Drept, intr-un Stat bolsevic condus de Ponta !
    • 0 (0 voturi)    
      nu ne intereseaza opiniile profitorilor basisti (Duminică, 15 iulie 2012, 13:41)

      vlad tepes [anonim] i-a raspuns lui lucyan

      stiu ca e greu sa recunoasteti ca ati avut avantaje de pe urma acestui sistem bolnav al unui stat de tip politienesc. Tara nu mai vrea dictatura, am trait 45 de ani sub dictatura si nu o mai dorim. Si mai e un lucru: vrem sa se deschida adevaratele dosare de coruptie si de furt care au saracit tara in ultimii 8 ani si de ce nu, redeschiderea dosarului " Flota" pentru a afla cine se face vinovat pentru distrugerea flotei maritime a Romaniei, fosta a 9 ª flota maritima din lume
  • +7 (7 voturi)    
    Ha-ha-Ha... (Marţi, 10 iulie 2012, 15:34)

    hahalera [utilizator]

    nu va fi restrans, ci din contra... trebuie stranse peste 8 mil de voturi :))
  • +6 (6 voturi)    
    pai asta s a dus in italia... (Marţi, 10 iulie 2012, 15:39)

    exilatul [anonim]

    sa munceasca sau sa faca politica....si a trimis iliescu&company ortacii peste hotare pt a converti la marxism romanii plecati in cautarea unui trai mai bun...
  • +7 (7 voturi)    
    Gosh! (Marţi, 10 iulie 2012, 16:00)

    iMC [utilizator]

    Deci, dl. parlamentar Mocanu, ca altfel nu pot sa ii spun, reprezinta drepturile alegatorilor din Italia interzicandu-le sa voteze.
    Absolut PSD, este pozitia clara, exprimata si de dl. Nastase, mai acu ceva ani, cine isi aminteste.
  • +4 (4 voturi)    
    Normal (Marţi, 10 iulie 2012, 16:16)

    Cocolina [utilizator]

    Nici daca o sa va vina icter mecanic de oftica si tot n-o sa puteti sa ne tineti departe de stampila de vot!Ba mai mult,am sa fac si 200 de km sa votez pt a scàpa Romania de tràdàtorii de neam si tarà!
    Si suntem cateva milioane!
    Anuntati-l,treziti-l pe porumbacu' sa-si stranga catrafusele sa plece!
    Hai Romania!!!
  • +3 (3 voturi)    
    nu trebuie sa votati! (Marţi, 10 iulie 2012, 16:21)

    cilina [utilizator]

    stati acasa fratilor! nu vedeti cum va privesc uselistii? cand va pune sa platiti pentru a vota, cand v-ar plati ei pentru a veni la vot!
  • +2 (2 voturi)    
    precizare (Marţi, 10 iulie 2012, 16:44)

    Arl [utilizator]

    "Nu va fi restrans sub nicio forma" Si maine apare ordonanta de urgenta....
  • +3 (3 voturi)    
    Publicitate cat mai multa (Marţi, 10 iulie 2012, 17:00)

    NeaGhita [anonim]

    Legat de votul care va veni, in mod sigur PSD va incerca prin toate mijloacele sa reduca cat mai mult numarul romanilor din diaspora care vor vota.

    In consecinta, trebuie sa fiti pregatiti pentru a reactiona rapid si eficient:

    1) Faceti cat mai multa publicitate la votul din 29 iulie la prietenii din tara in care locuiti, mai ales la bastinasi.
    Toata Europa trebuie sa afle ca noi votam, sa stie de ce votam.

    2) Organizati-va bine cu masini, cu mijloace de transport, si participati in numar mare la vot. Stiu ca e greu, stiu ca unii au de mers sute de km pana la cea mai apropiata sectie de votare, stiu ca aveti copii. Daca puteti, lasati copii la cineva, sau din 3 familii ramane unul cu copii si ceilalti 5 merg intr-o masina la vot.

    3) Reactionati vehement la orice tentativa de impiedicare sau incetinire a votului. Nu va lasati intimidati de personalul ambasadei/consulatului/sectiei de votare.

    4) Extrem de important este sa va organizati ca observatori in sectiile de votare. Este esential pentru a impiedica fraudarea votului. Ideal ar fi 4-5 observatori la fiecare sectie de votare.

    Cine nu este observator, dar observa abateri de la modul de desfasurare a votului, sa incerce sa filmeze, sa faca poze, sa inregistreze, pentru a putea dovedi mai tarziu fraudarea.

    5) Nu ezitati sa apelati la mijloacele de comunicare in masa a tarilor in care va aflati daca nu sunteti lasati sa votati. Sunati imediat la posturile de televiziune si de radio si rugati sa vina sa constate la fata locului incalcarile dreptului fundamental la vot.
    Spuneti-va opinia in fata canalelor de televiziune (dar elegant, fara jigniri si fara injuraturi)

    Nu uitati: Daca nu votati acuma, s-ar putea sa nu mai aveti sansa de a mai vota vreodata. PSD a anuntat deja ca doreste restrangerea dreptului la vot pentru diaspora.
  • 0 (0 voturi)    
    DIASPORA ! (Marţi, 10 iulie 2012, 22:22)

    ing.Die Nicolae Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    Problemele celor din diaspora ,lasand la oparte diversionismul populist ,sunt traite, deci cunoscute an prima persoana doar de emigranti .
    In ochii puterii de la Bucuresti ( de ori ce culoare) ,atribuie "instinctiv" diasporei doua "sarcini" :
    -alimentarea cu valuta a balantei financiare a Romaniei
    -voturi an campania electorale .
    In rest suntem ignorati "cu desavarsire".Nu existam ,chiar daca suntem "jumatate" din Romania(10-13 milioane de pribegi an toata lumea ).
    Sa auzim si de bine !
    De la Padobva
    ing.Die Nicolae Alexandru-Presedintele Asociatiei
    "Romeni di Padova"
    • 0 (0 voturi)    
      Diaspora (Miercuri, 11 iulie 2012, 16:14)

      vladi [anonim] i-a raspuns lui ing.Die Nicolae Alexandru

      sa-i multumim lui mocanu ........
    • 0 (0 voturi)    
      aveti dreptate (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:30)

      ana-olimpia [anonim] i-a raspuns lui ing.Die Nicolae Alexandru

      din pacate trebuie sa va dau deplina dreptate,domnule inginer... suntem considerati cand o masina de vot,cand unade fabricat...euroi!!!

      click mai jos pt.a cunoaste parerea mea care e actuala chiar daca ministrul are un alt nume...

      http://www.petitieonline.ro/petitie/52149047/semnaturi
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea ta conteaza, Diaspora trebuie sa voteze? (Vineri, 13 iulie 2012, 9:21)

    Marian Mocanu [anonim]

    http://fluidsurveys.com/polls/mihaela/dreptul-de-vot-al-romanilor-din-diaspora/