VIDEO Comisia Europeana, ingrijorata de viteza si de consecintele deciziilor luate in ultimele saptamani in Romania

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 10 iulie 2012, 14:11 Actualitate | Politic

Comisia Europeana si-a exprimat ingrijorarea fata de "viteza si de consecintele deciziilor luate in ultimele saptamani in Romania", a declarat marti, in cadrul informarii zilnice, purtatorul de cuvant al Executivului UE.  Potrivit reprezentantului european, Comisia urmareste situatia si are mai multe intrebari cu privire la respectarea "independentei CCR si a puterilor legale prevazute de Constitutie", informeaza Reuters.

"Pot spune ca suntem ingrijorati, si am mai spus asta, suntem ingrijorati de viteza si de consecintele deciziilor luate in ultimele saptamani si mai avem multe intrebari cu privire la problema respectarii independetei Curtii Constitutionale si a puterilor legale prevazute de Constitutie", a declarat Pia Ahrenkilde Hansen, purtatorul de cuvant al Comisiei.

Executivul UE a cerut Romaniei sa respecte statul de drept si independenta justitiei.

Prim-ministrul Victor Ponta se va deplasa miercuri la Bruxelles pentru discutii cu Presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso.





Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

6735 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    Suntem alaturi de Presedintele Nostru! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:17)

    XeniaRo [utilizator]

    http://www.facebook.com/PresedinteleTraianBasescu
    • +13 (13 voturi)    
      Se pare (Marţi, 10 iulie 2012, 14:25)

      abcde [utilizator] i-a raspuns lui XeniaRo

      ca trebuie sa boicotam referendumul
    • +7 (7 voturi)    
      daca publica (Marţi, 10 iulie 2012, 15:10)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui XeniaRo

      in monitorul oficial numai deciziile favorabile usl nu incalca constitutia?
      faptul ca nu se publica o decizie a cc care ii da dreptul sa se pronunte asupra loviturii de stat nu este o incalcare a drepturilor cetatenilor care doresc sa afle daca hotararile emise de parlament si guvern au fost constitutionale? cum poate ponta sa mearga la bruxelles pentru explicatii cand el nu este in stare sa ne convinga in tara ca totul a fost legal? cum raspunde la intrebarea de ce nu s-au publicat toate deciziile de ieri ale curtii? de ce s-a publicat numai cea referitoare la crin?ce credibilitate are acest om?
      dca totul este corect si constitutional, atunci de ce nu se publica aceste decizii? de cine si de ce ii este frica? nu cumva tocmai pentru faptul ca stie ca nu sunt constiotutionale aceste hotarari ale parlamentului?nu cumva confirma ca aceste evenimente au fost o lovitura de stat bine pusa la punct. ce dovada mai vreti ca o fost o lovitura de stat?
      ce dovada mai vreti ca ponta a plagiat cand el declara in fata presei ca a plagiat doar 30 pagini din 400 si nu este o problema..
      presa ce faceti, de ce nu dati mereu acel interviu in care recunoaste cu seninatate ca a plagiat?
      de ce trebuie sa mai asteptam o decizie a unei comisii numita de el sa se pronunte asupra plagiatului cand avem un verdict dat de o comisie competenta si, mai grav, avem recunoasterea personala?
      asa si acum, ce dovada mai avem nevoie ca totul a fost o lovitura conceputa de securistii lui voiculescu daca el nu publica in monitorul oficial decizia curtii?
      cum iimva convinge pe vestici ca totul este constitutional cand el ingradeste in continuare dreptul curtii de a se pronunta? crede ca acolo sunt oameni care vor interpreta inadmisibil ca neconstitutional? crede ca toti isi cumpara diplomele sau le plagiaza? se inseala amrnic...
    • +5 (5 voturi)    
      Ce va spune Ponta, Europei (Marţi, 10 iulie 2012, 15:43)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui XeniaRo

      Ponta face turul Europei!! Stati calmi nu in calitate de copilot, Nu! Nu! In calitate de Premierul Copy-Paste al Romaniei!
      Ponta face turul Europei ca sa spuna urmatoarele:
      -sunt premierul unei tari cu oamnei cretini pe care am reusit sa-i pacalesc mult prea usor
      -sunt produsul finit, sunt creatia lui tovarasu' Iliescu si tv. Nastase. Deci sunt un mare cunosacator al doctrinei socilaiste
      -sunt un dictator, am spus-o recent ca ma compar cu Che Guevara
      -destin recodul in plagiat si am diplome si titluri false
      -am reinstaurat dictatura in Romania NUMAI in 4 zile, record mondial trebuie sa recunoasteti
      -am distrus in doua luni economia tarii si am impovarat romanii si mai tare dand boom-ul la euro (sa creasca, asa le trebuie prostovanilor daca m-au crezut)
      -am pus gheara fix in 3 zile pe toate institutiile statului
      -am transformatu Statul de Drept in statul lui Ponta-USL=PCR
      -am amenintat Curtea Constitutionala ca, daca nu dau favorabil la "reclamatiile" opozantilor, ii distrug
      -l-am demis pe Basescu deoarece eu sunt mai dictator ca domnia sa
      -am promis la '"bobor" cativa poli in plus ca eu sa-mi fac mofturile impreuna cu partenerul meu de lene Crin
      -am marit preturile la toate, benzina am facut-o la pret de licori sfinte, euro l-am facut sa creasca ca viteza masinii mele de curse
      -am facut toate acestea deoarece, eu, sunt o biata sluga a lui taica Ilici si a lu' tovarasu' Voiculescu-Turnatorul tarii
      -m-au facut premier si acum sunt obligat sa le dau tara pe mana
      -pe Crin nu-l bagati in seama ca el doarme mai tot timpul si cand e treaz bea de stinge.
      In concluzie dragi "ieoropieni" eu micul dictator am facut din Romania un stat comunist asa cum ii sta bine. Nu va convine, asta este! Dati-ne la groapa de gunoi a lumii civilizate, eu si clica mea din spate: Hrebe, Dragnea, Nastase, Sova, Iliescu, proxenetii din P S D ne descurcam cu masele, ca doar de asta ii mentinem la stadiul de turma, ii manevram usor. Sau, ne ajuta Moscova. La revedere, semnat- Ponta Premier C
    • +5 (5 voturi)    
      Lovitura de stat a lui Ponta (Marţi, 10 iulie 2012, 15:51)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui XeniaRo

      A fost dictatura lui Ponta ! A fost Puci ! Pana si forumurile internationale au intrat la griji, deoarece tot ce s-a intamplat in toate aceste ultime zile au dedus ca aceste evenimente seamana cu o dictatura nemaintalnita pana in prezent. Nimeni nu a reusit sa puna in 3 zile mana pe toate institutiile statului culminand cu demiterea presedintelui tarii !!
    • +4 (4 voturi)    
      Ponta a reinstaurat dictatura (Marţi, 10 iulie 2012, 16:09)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui XeniaRo

      Toata Europa este alarmata de situatia fara precedent din Romania! Puciul bolsevic al lui Ponta si Crin, coordonati din umbra de Iliescu si Turnatorul Felix Voiculescu a reusit! Toate institutiile statului au fost acaparate de Ponta, Constitutia tarii a fost calcata in picioare, CC este timorata si lucreaza sub presiunea U S L, desi n-ar trebui!!! Dictatura a fost reinstaurata, Ciuma U S L ne-a intors in urma cu 45 de ani pe putin! Trebuie sa ne mobilizam frati romani, sa anuntam peste tot ce se intampla, sa transmitem mesaje in online, in presa internationala, pe forumurile lor ca suntem in mare pericol!
  • +21 (21 voturi)    
    Faceti ceva! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:21)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Nu ne vindeti rusilor iar!
    Nu le dati bani comunistilor!
    Sa vedem cum ii mai platesc ei pe lenesi, milogi, cersetori, mincinosi, plagiatori, bugetari, tzuicari, ...
    • +12 (12 voturi)    
      ”Cine e Comisia Europeană?” (Marţi, 10 iulie 2012, 14:50)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      ..ar întreba Victor Ponta.
      • +9 (9 voturi)    
        Comisia Europeana (Marţi, 10 iulie 2012, 15:10)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui 0m

        Victor Ponta: "Niste tarani..." :)
  • +16 (16 voturi)    
    mi se pare normal (Marţi, 10 iulie 2012, 14:23)

    paolalaan [utilizator]

    sa fie ingrijorati ...sa vad ce mai zic mafiotii uslasi
    • +10 (14 voturi)    
      pai iti spun eu... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:40)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui paolalaan

      Nu ne vindem tara

      sau varianta 2012:

      Nu suntem colonie!

      Na de aici!
  • +14 (14 voturi)    
    valeleuuuuuuuu (Marţi, 10 iulie 2012, 14:47)

    frederik [utilizator]

    se pare ca nu e singura veste proasta
    cica nu mai sint posturi de profesor de istorie la
    Tulcea.
    • +6 (6 voturi)    
      Da,dar mai sunt locuri (Marţi, 10 iulie 2012, 15:44)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui frederik

      la Cazinoul din Constanta.
  • 0 (0 voturi)    
    Minciuni (Marţi, 10 iulie 2012, 18:36)

    NicolaeA [utilizator]

    La CE, Ponta va mintii fara sa clipeasca, senin si dezinvolt. Omul asta minte cred si acasa: spune ca merge la baie si intra in debara !