Suspendarea lui Traian Basescu. Daca presedintele este demis, Guvernul va organiza alegeri prezidentiale in maximum 90 zile

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 iulie 2012, 15:08 Actualitate | Politic

Ministrul delegat pentru Administratie Publica, Victor Paul Dobre, a informat sambata Guvernul va organiza alegeri prezidentiale anticipate intr-un termen maxim de 90 zile de la data referendumului, daca populatia se va pronunta prin vot pentru demiterea presedintelui Traian Basescu, informeaza Mediafax.

"Daca prin referendum populatia decide demiterea presedintelui, urmeaza sa organizam in termen de 90 zile alegeri prezidentiale. Daca nu, se intampla ca in 2007", a spus Dobre.

Referendumul pentru suspendarea presedintelui este programat in data de 29 iulie 2012.

Victor Paul Dobre a mai informat sambata ca votul la referendumul de demitere a presedintelui Traian Basescu, programat pentru 29 iulie, va incepe la ora 08:00 si va fi oprit la ora 20:00, campania electorala urmand sa se incheie la 28 iulie, ora 7:00. Potrivit ministrului, campania electorala deja a inceput odata cu publicarea in Monitorul Oficial a hotararii de organizare a referendumului.


Citeste mai multe despre   






















2248 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    ******* (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 15:15)

    Andradda [utilizator]

    O sa le comaseze.
    • +3 (3 voturi)    
      din pacate va fi alta magarie (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 17:34)

      DrInOrice [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      si anume, vor face mai intai parlamentare, pt ca presedintele interimar somnambul Antenescu sa numeasca primul ministru, si anume pe Ponta... apoi vor fi si prezidentialele
  • +15 (17 voturi)    
    Apel catre ziaristi (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 15:16)

    triciupa [utilizator]

    Stimati jurnalisti de buna credinta, va rog sa obtineti si sa publicati lista parlamentarilor (din toate partidele) care au dosare penale, fie in faza de instrumentare la parchet sau DNA, fie trimise deja in judecata. De asemenea, va rog sa adaugati lista parlamentarilor declarati incompatibili de catre instante si daca se poate sa o completati cu numele parlamentarilor declarati colaboratori ai fostei securitati sau fosti ofiteri de securitate, asa cum rezulta din deciziile CNSAS.
    Este dreptul si datoria noastra sa cunoastem cine sunt cei care dupa ce au suspendat un presedinte ales pot emite hotarari care scapa oricarui control de legalitate. Va multumesc.
    • -1 (3 voturi)    
      De asemenea (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:30)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      a tuturor ziaristilor romani si straini platiti de partide sau organizatii culturale (gen ICR).
  • +4 (6 voturi)    
    propun să le concatenaţi (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 15:19)

    ampersand [utilizator]

    Întrebarea de pe formular să fie asta:
    "Sunteţi de acord cu demiterea lui Traian Băsescu şi înlocuirea lui cu Crin Antonescu? DA/NU"

    Asta, evident, în eventualitatea că întrebarea de la referendum nu va fi
    "Doriţi o viaţă mai bună? DA/NU"
  • -7 (9 voturi)    
    văleu (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 15:49)

    Mazeta [utilizator]

    „Sunt putini presedinti care isi mentin procentul de 51% sustinere in electorat”. Hehe, are dreptate Băsecu: la fel ca parlamentul, nici poporul nu trebuie lăsat să dea lovituri de stat!
  • +6 (8 voturi)    
    de unde stie (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 16:10)

    danut lupascu [utilizator]

    handicapatu asta ca populatia va vota pt suspendare ? sau deja sunt facute si procesele verbala ale votarii !!
    • +1 (1 vot)    
      Cum au fost facute (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 17:05)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui danut lupascu

      la locale. Habar nu aveti ce a fost la locale!
      De ce credeti ca americanii au avut aceasta reactie ultrarapida prin trimiterea lui W. Clark? NATO nu isi permite sa atipeasca cand e vorba de o tara aliata si in care se face si o investitie atat de mare ca la Oveselu.
      Ii sufla lui Ctrl+V. Ponta in ceafa.
  • +7 (7 voturi)    
    referendumuri si rezultatele lor (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 16:41)

    fabi [utilizator]

    Ce valoare ar putea avea rezultatele referendumului din 29 iulie 2012 ? Pe data de 22 noiembrie 2009 a fost un referendum la care "poporul" a decis "cu o larga majoritate" modificarea structurii Parlamentului. Inca nu s-au pus in aplicare rezultatele din 2009!
    • -2 (2 voturi)    
      Pai (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:31)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui fabi

      din 2009 pina mai acum 2 luni PDL a condus. Intreaba-i pe ei.
  • +6 (6 voturi)    
    votez (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 17:43)

    iulian-bz [utilizator]

    pentru o Romanie curata,fara hoti,plagiatori si repetenti!
    nu vreau sa cred ca, acest popor s-ar putea intoarece in timp,daca castiga gasca de mafioti ne asteapta zile grele!!!!
    alaturi de Traian Basescu!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    tacaniti (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:21)

    Baltaretu [utilizator]

    pe banii cui faceti atatea alegeri in tara asta.Sunteti in stare sa vindeti familia si pe oricine numai sa faceti alegeri pana cind va convine
    CINE PLATESTE JAFUL DIN BANII PUBLICI PENTRU SATISFACEREA POFTELOR POLITICE? T O V A R A S I cu carnet rosu de excroci
    • 0 (0 voturi)