Kommersant (Rusia): Romania pregateste demiterea presedintelui, investitorii reactioneaza deja negativ la tulburarile politice

de Olga Popescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 iulie 2012, 11:57 Actualitate | Politic

Romania se afla in pragul unei crize politice fara precedent. Uniunea Social-Liberala (USL), aflata la guvernare pregateste destituirea presedintelui Traian Basescu. Presedintelui nu-i ramane altceva decat sa spere ca sustinatorii lui vor boicota referendumul prin neprezentare, au comentat pentru Kommersant analistii de la Bucuresti. Intre timp, investitorii reactioneaza deja negativ la tulburarile politice din Romania si la prabusirea record din ultimele saptamini a monedei nationale fata de euro.

USL este pregatit sa-l destituie pe presedintele Basescu, dupa ce seful statului s-a certat cu noul premier Victor Ponta. La initiativa partidului la guvernare, majoritatea parlamentara a convocat vineri o sedinta extraordinara pentru a supune la vot organizarea unui referendum pentru inlaturarea sefului tarii. Marul discordiei dintre presedinte si premier a fost problema reprezentarii Romaniei la Consiliul European. Parlamentul a votat in favoarea trimiterii lui Ponta la Bruxelles, in timp ce Curtea Constitutionala a hotarat ca Bucurestiul trebuie sa fie reprezentat de presedintele. In pofida deciziei Curtii, la Bruxelles a plecat premierul. Potrivit lui Ponta, el, in calitate de sef al guvernului trebuie sa fie prezent in capitala UE, unde se discuta despre criza din zona euro. Drept raspuns, Partidul democrat-liberal al presedintelui a cerut demiterea premierului, folosind drept argument acuzaatiile de plagiat: lui Ponta i se reproseaza ca a folosit articolele altora in elaborarea lucrarii sale de doctorat. „In Europa el este deja cunoscut drept Domnul copy-paste”, l-a atacat Basescu de la tribuna Parlamentului pe adversarul sau.

Victor Ponta a respins din nou acuzatiile, iar sustinatorii sai din USL au lansat procedura de demitere, invinuindu-l pe presedinte de abuz de putere, incalcarea Constitutiei, presiuni asupra Curtii Constitutionale si chiar de inrautatirea vietii populatiei prin semnarea masurilor de austeritate impune de creditorii internationali – UE, FMI si Banca Mondiala. Desi Curtea Constitutionala a recunoscut vina presedintelui numai in doua din cele sapte acuzatii formulate, parlamentul a votat pentru organizarea unui referendum de destituire a presedintelui in cursul acestei luni. Este a doua tentativa a USL de a-l inlatura pe Basescu de la putere. In 2007, la referendum cetatenii au optat ca acesta sa-si duca la bun sfarsit mandatul.

Analistii romani consultati de Kommersant s-au aratat ingrijorati de situatia creata si sceptici in privinta jocului politic in plina criza financiara. In opinia directorului Centrului pentru politica europeana, Cristian Ghinea, USL „a atacat cu brutalitate institutiile puterii si de drept ale tarii”. „Nu pot anticipa rezutatul referendumului, dar Basescu a pierdut din popularitate dupa introducerea masurilor de reducere a cheltuielilor bugetare”, a spus Ghinea pentru Kommersant. Potrivit afirmatiilor sale, presedintelui nu-i ramane altceva decat sa spere ca partidul sau democrat-liberal va reusi „sa-si convinga pe simpatizantii presedintelui sa nu voteze la referendum, astfel incat consultarea populara sa fie declarata neconstitutionala din cauza absenteismului”. In acest caz, Basescu poate sa se intoarca la obligatiunile sale.

Investitorii au reusit deja sa reactioneze negativ la situatia din Romania si la prabusirea fara precedent in ultimii ani fata de euro. „In ultimele cateva saptamani, s-au intamplat suficiente tururente politice, care si-au spus cuvantul asupa increderii investitorilor in economia romaneasca”, a comentat pentru Kommersant analistul Ana Olitia Nutu, de la Expert Forum. Ea a amintit, in context, de marile companii de stat din domeniul energiei: Hidroelectrica a intrat in insolventa, iar agentia Moody’s a degradat nota Transelectica. „Ca urmare, sectorul bancar a intrat intr-o stare de tensiune majora, ceea ce a generat probleme cu platile curente”, a explicat Nutu.​























4044 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Tzeapa uselista :) (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:06)

    Trojan.H [utilizator]

    Mafia a chemat oamenii la Universitate sa strige impotriva lui Base pe 30 de lei. Dupa insa, au plecat cu banii si nu le-au mai dat nimic.
    http://webtv.realitatea.net/printre-protestatarii-care-au-scandat-la-piata-universitatii-au-fost-si-persoane-platite_900684.html
  • +12 (16 voturi)    
    Referendum (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:09)

    sebagain [utilizator]

    Pana si Rusia e ingrijorata de actiunile ... spuneti-le voi pe nume ca guvern si parlament nu mai pot fi numite. Pana si Gazprom si-a dat seama ca USL -ul a inebunit de tot.
    • +3 (3 voturi)    
      auzi tu (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 17:50)

      tril [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

      Sustinatorii sa nu se prezinte la referendum!! Sa se prezinte doar cei care nu-l sustin, smecheri astia!!!
      • +3 (3 voturi)    
        Visele lor! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:30)

        madame [utilizator] i-a raspuns lui tril

        Sustinatorii se vor prezenta, la referendum! Prin pietele din Bucuresti, sunt nesustinatori, care incearca o campanie subtila de manipulare, pentru neprezentarea la vot. Azi deja m-am opus unuia dintre ei si i-am explicat foarte tare si precis, ca tocmai de aia ma voi prezenta la vot. Ingrijorator este faptul ca aceasta persoana, duce o campanie impotriva intereselor lui personale, doar din orgoliu propriu. Nu-l place pe Basescu, fara sa gandeasca faptul ca aceasta criza politica pe noi cei simpli ne afecteaza cel mai mult. Aviz celor constienti de situatia in care ne aflam: combateti orice fel de actiune similara celei prezentate de mine, prin simt inteligent si pasnic. PREZENTA LA REFERENDUM este NECESARA.
  • +20 (20 voturi)    
    nu absenteism (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:19)

    Jack37 [utilizator]

    \
    Democratia nu se apara prin ambsenteism. Se apara prin vot masiv impotriva faradelegii si impotriva tupeului si a nesimtirii.

    Jos Ponta!
    • +7 (7 voturi)    
      Ziarul nu aflase (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 14:41)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Jack37

      Ziarul rusesc nu aflase ca Guvernul a dat si acea ordonanta prin care a modificat Legea referendumului.
      • +3 (3 voturi)    
        Ba da! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:32)

        madame [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        Tocmai asta e ideea! Romanii in majoritatea lor, inca nu sunt informati de modificarea legii referendumului. Au nevoie urgenta de o informatie clara si explicata la nivelul lor de intelegere.
  • +15 (15 voturi)    
    Tipic rusesc (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:49)

    aac [utilizator]

    Minciuni spuse frumos democratic.

    Victor Ponta a primit confirmarea de la Moscova.

    Ponta ăștia sînt tovarășii tăi. Vorbiți aceeași limbă
  • +11 (11 voturi)    
    republica parlamentara (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:54)

    Razvan-TheodorIorga [anonim]

    daca ne indreptam spre republica parlamentara atunci care e castigul drogatului de antonescu?
    practic va fi o papusa doar cu numele acolo
    un fel de regina angliei
    • 0 (0 voturi)    
      Regina Angliei nici nu iti imaginezi ce puteri are (Duminică, 8 iulie 2012, 22:11)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Razvan-TheodorIorga

      Doar ca nu le foloseste si lasa guvernul

      Dar am inteles ceea ce vrei sa zici
      +1
  • +15 (17 voturi)    
    Si rusiii? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:56)

    Cel [anonim]

    Si rusii spun ca ponta a facut rau? Nu se poate.
    Dar astia au lansat o soparla poate pentru cetatenii romani din rusia.
    Si anume ca simptatizantii lui Base trebuie sa boicoteze referendumului, ceea ce este fals.
    Basescu are nevoie de o participare masiva a sustinatorilor
  • +12 (14 voturi)    
    Nu mor caii cand vor cainii (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 13:12)

    Angoasat [utilizator]

    Presedintelui nu-i ramane altceva decat sa spere ca sustinatorii lui vor boicota referendumul prin neprezentare ..chiar asa?
  • +12 (14 voturi)    
    I-auzi! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 13:42)

    Pooky [utilizator]

    ... ,,sa-si convinga pe simpatizantii presedintelui sa nu voteze la referendum, astfel incat consultarea populara sa fie declarata neconstitutionala din cauza absenteismului”

    Cu alte cuvinte noi va livram tancul, iar USL se ocupa de trecutul cu senilele peste democratie si Constitutie. Voi trebuie doar sa stati linistiti acasa.

    Ne vedem pe 29 iulie la referendum!
  • +9 (9 voturi)    
    Cum sa boicoteze... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 13:43)

    ValT [utilizator]

    ...referendumul prin neprezentare? Nu a schimbat USL-ul legea referendumului, astfel incat sa nu mai conteze prezenta la vot? Nu prea mai ai cum sa boicotezi.
  • +10 (10 voturi)    
    Manipulare (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 14:08)

    Rainbowlion [utilizator]

    HAHAHAH o noua manipulare via Moscova :), baietii deja nu se mai feresc de nimic. Stati linistiti, suntem mult mai multi si mult mai destepti decat ne considerati voi !
  • +2 (2 voturi)    
    sarcastic (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 14:09)

    Sarcastic [utilizator]

    hotnews, va fi bine.
  • +8 (8 voturi)    
    haraso! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 14:43)

    Wanga [utilizator]

    bre tavarisci, cum nu prea intelegem limba rusa, noi o sa ne prezentam masiv la referendum sa ne aparam presedintele!
    Vom alege din nou raul cel mai mic, pina va rasari soarele si pe ulita noastra, panimaiu?!
  • -6 (6 voturi)    
    E manipulare de la Bruxelles (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 15:07)

    damocles [utilizator]

    Cand vad actiunile din parlament ale USL condamnate din Rusia, ma inspaimant! Si sa va spun de ce:
    1. E o diferenta intre faptul de a pierde ceva bani la salariu sau pensie si a nu le primi deloc!
    2. E o diferenta intre Rusia si Coreea de Nord!
    3. E o diferenta intre regimurile din Romania in ultimii 23 de ani si ce fac Ponta si Antonescu acum!
    LE: M-am hotarat, vreau sa pice Basescu si sa vad ce se intampla in Romania in urmatorul an. Mai mult ca sigur o noua revolutie, una adevarata, nu o lovitura de stat ca-n 1989!!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    ah, Olga! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 15:47)

    popescu_dtru [utilizator]

    "prabusirea" leului nu din ultimii ani, ci din ultimele saptamani (asa zice articolul din Kommersant). Cat priveste neprezentarea, ea nu mai e o solutie datorita noii legi.
  • +2 (2 voturi)    
    Ăștia nu sunt retardați (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:57)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Ponta a ales ca lege, doar cei ce se prezintă la vot conteaza....

    Deci boicot e vrăjeala :) nu mergi, e ca și cum nu exiști !