VIDEO Guvern: Costul referendumului, estimat la 95 milioane de lei/ Campania electorala pentru referendum se incheie pe 28 iulie dimineata

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 iulie 2012, 11:18 Actualitate | Politic

Ministrul delegat pentru Administratie Publica, Victor Paul Dobre, a confirmat ca Guvernul va cheltui o suma estimata la acest moment la 95 milioane lei pentru organizarea referendumului de demitere a presedintelui Traian Basescu, banii urmand sa fie alocati din Fondul de rezerva bugetara, informeaza Mediafax. Dobre a mai precizat ca votul la referendumul de demitere este programat pentru 29 iulie, intre orele 08:00 - 20:00. Campania electorala pentru referendum se considera ca a inceput odata cu publicarea in Monitorul Oficial a hotararii de organizare a referendumului si se va incheia pe 28 iulie, la ora 07:00, a adaugat ministrul.

Mediafax informa sambata dimineata, citand surse oficiale, ca Guvernul a calculat cheltuielile aferente referendumului de demitere a presedintelui la circa 95 milioane lei, mai mult ca in 2007, dar in conditiile in care sunt deschise sectii de vot si in strainatate, urmand ca unele circumscriptii sa fie "redesenate". Informatia afost ulterior confirmata de ministrul delegat pentru Administratie Publica.

La referendumul de demitere din functie a presedintelui Traian Basescu din 2007, Guvernul a anuntat costuri de 60 milioane lei pentru organizarea scrutinului.

"In prezent, cheltuielile totale impuse de organizarea referendumului sunt estimate la aproximativ 95 milioane lei, dar in conditiile in care vor fi deschise sectii de vot si in strainatate, deja fiind realizate si unele economii", au aratat sursele citate.



Organizarea referendumului

Victor Paul Dobre a mai informat ca votul la referendumul de demitere a presedintelui Traian Basescu, programat pentru 29 iulie, va incepe la ora 08:00 si va fi oprit la ora 20:00, campania electorala urmand sa se incheie la 28 iulie, ora 7:00. Potrivit ministrului, campania electorala deja a inceput odata cu publicarea in Monitorul Oficial a hotararii de organizare a referendumului.

Judecatorii Inaltei Curti implicati in acest proces vor fi alesi duminica prin tragere la sorti, iar partidele politice trebuie sa isi desemneze pana la 10 iulie reprezentantii in Biroul Electoral Central si in celelalte birouri electorale.

Pentru dotarea sectiilor de votare, la nivelul localitatilor vor fi utilizate, in mare masura, materialele folosite si la alegerile generale locale.

Comisia Tehnica Centrala va fi condusa de ministrul Administratiei si Internelor.

Potrivit legislatiei in vigoare, pot sa participe la vot toti cetatenii romani care au implinit varsta de 18 ani.

Premierul Victor Ponta a precizat, in cadrul sedintei de Guvern de sambata dimineata ca votul la referendumul va putea fi exercitat oriunde in tara, fara sa mai existe obligativitatea ca votul sa fie exprimat doar intr-o anumita circumscriptie electorala.

El a apreciat ca, din punct de vedere organizatoric, lucrurile sunt mult mai simple decat la alegerile locale.

"Din punct de vedere organizatoric, cred ca lucrurile sunt mult mai simple: este un singur buletin de vot, o intrebare foarte simpla 'Da' sau 'Nu', se poate vota in toata tara, nu mai exista obligativitatea de a vota doar in circumscriptia electorala", a spus Ponta, in sedinta de sambata a Guvernului.

Ordonanta de urgenta prin care Guvernul a modificat Legea referendumului, stabilind ca presedintele poate fi demis cu majoritatea voturilor valabil exprimate ale cetatenilor participanti, elimina sintagma "la nivelul tarii" legata de voturile exprimate. Ministrul pentru Relatia cu Parlamentul, Mircea Dusa, a precizat astfel ca a fost eliminata discriminarea prin care cetatenii romani, aflati in strainatate, nu puteau vota la referendum si erau valabile doar voturile exprimate pe teritoriul national.

Sursele citate au mai declarat ca unele circumscriptii electorale vor fi "redesenate", pentru sedinta de sambata a Guvernului fiind pregatite sase proiecte de hotarari pentru organizarea referendumului.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1912 vizualizari

  • -16 (16 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 11:31)

    Mazeta [utilizator]

    Cine face pariu cu Mazeta că Băsescu 1) își va da demisia înainte de a ajunge la referendum, 2) el și familia lui nu vor păți niciodată nimic, rămânând niște simpli multimilionari?
    • +10 (10 voturi)    
      demisia (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 13:38)

      celebra [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ce ar fi daca ti-ai da tu demisia din a mai posta pe aici... cine te opreste sa fii multimilionar...de fapt e greu sa strangi din 30 de lei cat costa scandatul in piata universitatii...
  • +13 (13 voturi)    
    95mil (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 11:33)

    cristi_an [utilizator]

    sa traiti bine mai uslinistilor cu guvernul vostru de cinstiti...
  • +11 (11 voturi)    
    bani aruncati pe fereastra (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 11:43)

    dualities [utilizator]

    oare cate nu se puteau face cu peste 2 milioane de euro...Daca presedintele ramane in functie, nu ar trebui sa plateasca USL toti acesti bani?
    • +9 (9 voturi)    
      2 milioane e gresit (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:58)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui dualities

      Sunt cca 20 de milioane de euro. E pacat de banii astia dar mai pacat e ca usl politizeaza si posturile de femei de servici si baga la totzi astia in cap ca in cazul in care usl pica isi pierd totzi locul de munca!!!!Acum ghicitzi voi cu cine vor vota astia?
    • +2 (2 voturi)    
      De 4 ori alegeri intr-un an (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:42)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui dualities

      Cita grije au de noi guvernanti
      1- bani pentru referendum
      2- bani pentru alegeri prezidentiale
      3- bani pentru alegeri parlamentare
      Am mai avut anul asta si alegeri locale.
  • +10 (10 voturi)    
    vreeau si eu calculul detaliat al estimarii (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 11:47)

    Dedalus [utilizator]

    Citat:

    "Pentru dotarea sectiilor de votare, la nivelul localitatilor vor fi utilizate, in mare masura, materialele folosite si la alegerile generale locale."

    Comentariu:

    In 2007 s-au cheltuit 60 milioane LEI, cu toata dotarea facuta "de nou".

    In 2012 se cheltuie 95 milioane LEI, cu majoritatea dotarii pre-existente.

    Unde se duc 95 milioane - 60 milioane = 35 milioane lei?
  • +11 (11 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:08)

    predy [utilizator]

    de ce nu plecati voi,  in caz ca Presedintele e reales in functie? ati demonstrat ieri ca nu meritati nici sa vi se acorde prioritate pe trecerea de pietoni! de ci vi s-ar acorda? mai conteaza legea-n Romania?
  • +10 (10 voturi)    
    Intrebare naiva (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:14)

    Nanavd [utilizator]

    De unde au 95 de milioane lei pentru referendum, dar nu au bani pentru acordarea celor 15% pentru bugetari si a unor mariri meritoase pentru pensionari? De ce nu au realocat banii pentru aceste obiective si nu pentru referendumul care va costa bani, apoi alti bani pentru alegerea presedintelui, plus alti bani pentru alegerile parlamentare (sau nu vor mai fi bani si le amanam)?
  • +10 (10 voturi)    
    Ce fac altii cu banii nostri.... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:18)

    Adi2012 [utilizator]

    Este exact ce ne lipsea noua, romanilor....Sa se mai utilizeze sume importante de bani in alte scopuri...Dupa aceea iar ne vom plange ca nu sunt bani pentru salarii, pensii, etc....Nu sunt un fan Basescu sau PDL, dar mi se pare ca astia erau mielusei fata de ce se intampla acum....
  • +8 (8 voturi)    
    referendum (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:27)

    sorin51 [utilizator]

    Nu inteleg acest program restrans;de ce nu de la 17 la 21?Au alflat uslinosii ca inainte de 8 si dupa 20 vin romanii care care lucreaza si care nu stau cu mana intinsa la ajutoarele sociale?Rusine liberali, ca sunteti partasi la asemenea faradelegi!Poporul si istoria va vor judeca!
  • +9 (9 voturi)    
    ce-s aia? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:30)

    Radu75 [utilizator]

    20 km de autostrada :) fie 10 cu ciubuc cu tot.
  • +10 (10 voturi)    
    imi iau liber si tot votez!! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:59)

    cristi_an [utilizator]

    votul meu se duce din nou la Traian Basescu! USLINOSI fara capati!!
  • +9 (9 voturi)    
    Mizerie (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 13:00)

    Cel [anonim]

    Ar trebui sa facem o initiativa legislativa ca cei care au votat pentru suspendare sa plateasca aceste costuri mai ales daca Basescu revine.
  • +11 (11 voturi)    
    daaa (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 13:13)

    hmmmmmm [utilizator]

    Asteptam cu interes ca Dl Ponta si Dl Antonescu, impreuna cu tot guvernul USL, sa imprumute banii de la Dl Patriciu si DL .Voiculescu si sa suporte cheltuielile. Guvernul USL trebuia sa profite de sansa avuta de a veni la guvernare si sa demonstreze ca merita sa conduca tara, nu prin coercitie si cheltuieli care, la urma urmei, tot de prostii de romani (care ii tolereaza) sunt suportate. Oricum, s-a vazut cum vor democratie: sustinuti de toata plebea care se uita la stirile de la ora 5 si care nu poate fi altfel pacalita decat cu circ ieftin despre democratie .Dar asta e nu este nicio problema, repet, atata timp cat acest circ este platit din banii lor de vacante, bone, diverse cheltuieli ! Este dezamagitor ca suntem un popor de inculti, care se bucura pentru caderea unui presedinte, fara de a ne da seama de repercusiunile acestor actiuni. Un guvern care incalca Constitutia pentru a-si atinge scopurile, care abuzeaza de putere si care calca peste cadavre ( metaforic vorbind, evident), cu siguranta va conduce aceasta tara spre mai bine. Si mai ales va tine cont de oamenii care traiesc in aceasta tara. Va rog sa notati tonul ironic, pentru ca nu m-ar surpinde sa fie oameni care chiar sa creada ca vin vremuri bune. Daca pana acum vi s-a parut ca traim in austeritate, fereasca sa vedem cum o sa fie sub guvernarea USL.
    Cred ca trebuiau sa intrebe intai poporul daca mai este dispus sa finanteze aceasta mizerie de clasa politica!
  • +8 (8 voturi)    
    Apel catre ziaristi (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 13:46)

    triciupa [utilizator]

    Stimati jurnalisti de buna credinta, va rog sa obtineti si sa publicati lista parlamentarilor (din toate partidele) care au dosare penale, fie in faza de instrumentare la parchet sau DNA, fie trimise deja in judecata. De asemenea, va rog sa adaugati lista parlamentarilor declarati incompatibili de catre instante si daca se poate sa o completati cu numele parlamentarilor declarati colaboratori ai fostei securitati sau fosti ofiteri de securitate, asa cum rezulta din deciziile CNSAS.
    Este dreptul si datoria noastra sa cunoastem cine sunt cei care dupa ce au suspendat un presedinte ales pot emite hotarari care scapa oricarui control de legalitate. Va multumesc.
  • +5 (5 voturi)    
    Apel catre ziaristi (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 13:47)

    triciupa [utilizator]

    Stimati jurnalisti de buna credinta, va rog sa obtineti si sa publicati lista parlamentarilor (din toate partidele) care au dosare penale, fie in faza de instrumentare la parchet sau DNA, fie trimise deja in judecata. De asemenea, va rog sa adaugati lista parlamentarilor declarati incompatibili de catre instante si daca se poate sa o completati cu numele parlamentarilor declarati colaboratori ai fostei securitati sau fosti ofiteri de securitate, asa cum rezulta din deciziile CNSAS.
    Este dreptul si datoria noastra sa cunoastem cine sunt cei care dupa ce au suspendat un presedinte ales pot emite hotarari care scapa oricarui control de legalitate. Va multumesc.
  • +4 (4 voturi)    
    Ne costa mult mai mult (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 14:33)

    mariage [utilizator]

    Ponta in banii astia n-a luat in considerare stimulentele pentru "revolutionari" si alte categorii sociale remunerate pentru a vota impotriva lui Basescu.
  • +5 (5 voturi)    
    nemernicilor, (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 14:34)

    flitmania [utilizator]

    explicati de unde luati banii.Din contractele lui Voiculescu?Din averea lui Nastase?Din banii clanului Ponta-Sarbu?Din banii lui Hrebenciuc?Din banii lui Mazare?Din banii lui Vanghelie?Din banii lui Oprisan?
  • +2 (2 voturi)    
    ipocrit si mincinos (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:08)

    dorel1975 [utilizator]

    Uitati ce declara domnul premier in urma cu doar trei zile, cand a vizitat autostrada Bucuresti-Ploiesti.


    "Vreau sa le luam banii celor care sunt de vina pentru intarzieri. Pana in acest moment e vorba de 15 milioane de lei penalitati, am si gasit ce facem cu ei. Toti ii dam la situatia extrem de grava, la bolnavii cu boli incurabile care ne-au transmis un apel disperat''.

    Emotionant, nu? Chiar ma gandeam sa contribui si eu cu ce pot la planul maret al guvernului dar dupa trei zile vine premierul si ne spune senin ca referendumul costa 20 de milioane de euro.
    La cat minte, poate a luat si cei 15 milioane de lei promisi bolnavilor. Pentru campania elecotrala a USL de pana la referendum:)
  • 0 (0 voturi)    
    Sa plateasca cine a comandat (Luni, 9 iulie 2012, 13:38)

    cuky [utilizator]

    Este revoltator cum acesti politicieni sfideaza starea de saracie in care ne aflam ,locul codas in randul tarilor europene pe care il ocupam ,(in contradictie cu starea de imbuibare a lor ) si toate acestea datorita competentii acestora in a jefui tara si a aduce la sapa de lemn poporul roman, care indura cu un stoicism demn de tot dispretul, toate aceste umilinte, complacadu-se intr-o stare de confuzie profunda si permanenta .Ma gandesc daca este incapacitatea romanilor de a discerne sau abilitatea unora care au ajuns in pozitii cheie de unde au posibilitatea sa puna la punct scenarii pentru a-si atinge scopuri personle majore , care nu au nimic comun cu interesele noastre .noi suntem o masa de manevra ,aproape amorfa a carei inconstienta le face jocul.Ma intreb ca un om care mai are putina logica si care traieste dintr-o pensie (care nu este NESIMTITA)daca ne trebuia in acest context european si chiar internationalsa dovedim ca avem o clasa politica care merita cu prisoàsinta sa nu ai pic de incredere si care nu guverneaza, ci isi face jocuri mizerabile pentru asi satisface interesele si penibilele orgolii de a ocupla diverse fotolii ;D-l Antonescu nu patea nimic daca isi infragea dorita vizibil nestapanita de a ajunge la Cotroceni, acum si nu la toamna . Ma face sa cred ca a aplicat zicala : ce-i in mana nu-i minciuna, si ca e mai usor sa iei decat sa castigi.
    Dece sa se gandeasca ca se cheltuiesc bani in plus din banii nostri ,cand ei au suficient ca sa traiasca in lux si rasfat ,pe care nu l-au visat .Se puteau cupla alegerile in toamna
    Ieseau insa din scenariul facut de unul sau de altul -raufacatorii neamului .Poate adormita societate civila se va trezi odata ,si se va implica intr-o informare corecta a electoratului ,asa fel ca si saracul cetatean turmentat sa stie cu cine si ce sa voteze, asa incat sacrificiul nostru de 22 de ani si inca zeci de ani de mai inainte ,sa nu fi fost degeaba.