Emil Boc la RFI, despre suspendarea lui Basescu: Istoria se repeta ! Vom castiga la referendum, ca in 2007

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2012, 21:41 Actualitate | Politic

Fostul premier, Emil Boc, se arata optimist inaintea referendumului pentru demiterea presedintelui Traian Basescu. Primarul Clujului spune intr-un interviu la RFI ca presedintele suspendat si PDL vor castiga impreuna, la fel ca in 2007.

Emil Boc spera ca istoria din 2007 sa se repete. "Istoria se repeta si sper sa se repete si cu aceleasi rezultate pana la final, adica cei care n-au invatat in 2007 din lectia de atunci sa invete macar acum, a doua oara, in 2012, pentru ca nici de aceasta data nu exista incalcari grave ale Constitutiei, asa cum prevede textul legii fundamentale, pentru suspendarea presedintelui", declara fostul premier.

Intrebat daca personal, se teme de acest referendum, fostul presedinte al PDL a raspuns: "Nu, referendumul este prevazut de Constitutie si sunt convins ca e un moment foarte bun de analiza asupra celor trei ani de criza din Romania si asupra alternativelor pe care tara noastra le putea avea. Eu cred ca in contextul acesta european al crizei, mai multi romani vor intelege ce este cu adevarat cu aceasta criza si ca in ultima instanta, trebuie apreciati oamenii care spun adevarul si care si-au sacrificat imagine si voturi, pentru ca tara sa nu se prabuseasca si ca romanii au salvat Romania, pentru ca cei care au fost in fruntea tarii au preferat sa puna interesul tarii deasupra intereselor personale, de imagine".

Continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3478 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    Ete, si Boc! (Vineri, 6 iulie 2012, 21:46)

    finutza [utilizator]

    E cel mai in masura sa emita preiziuni!
  • -5 (11 voturi)    
    Istoria se repeta....dar (Vineri, 6 iulie 2012, 21:48)

    Aquino [anonim]

    niciodata in acelasi fel.
    Asta e bazdâcul istoriei, sa se repete cu variatii.
    Variatia acum va fi ca poporul va vota impotriva lui basescu.
    O epoca s-a inchisa in aceasta seara.
    Sa ne facem o cruce si sa trecem mai departe.
  • -4 (8 voturi)    
    Oooohhhh da, (Vineri, 6 iulie 2012, 21:51)

    miguelito [utilizator]

    rid in hohote
  • -4 (10 voturi)    
    veti castiga, ca-n iunie la locale!! (Vineri, 6 iulie 2012, 21:52)

    costica [anonim]

    La fel vorbea Boc si in iunie !!
    Saracu' de el nici acum nu intelege ce se intampla !!
    Spuneti-i lui Boc sa taca, mai rau va face !!!
  • +6 (8 voturi)    
    mda (Vineri, 6 iulie 2012, 21:55)

    Danubius [anonim]

    Sper sa castigati. Si eu o sa va ajut. Dar nu pentru ca sunteti formidabili. Chiar deloc.
    Ci fiindca alternativa este calatoria in timp cu masina inventata de geniul Ponta. Inapoi in comunism.
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 11:58)

      Euxin [anonim] i-a raspuns lui Danubius

      Succes la Referendum! Sa se faca dreptate...zic!
  • +6 (10 voturi)    
    sper (Vineri, 6 iulie 2012, 21:56)

    johnny [anonim]

    Tare as vrea sa il vad pe Antonescu lasandu-se de politica :) Sper ca nu la fel cum a demisionat Ponta din cauza plagiatului.
  • -3 (11 voturi)    
    Penibil ! (Vineri, 6 iulie 2012, 21:58)

    Xanadu [anonim]

    O sa cistige Referendumul precum au cistigat alegerile din 10 Iunie.
  • -4 (10 voturi)    
    nu stiu, zau (Vineri, 6 iulie 2012, 21:58)

    IonPopescu1 [anonim]

    si la locale ati zis ca o sa castigati .... Din pacate, nu mai am incredere.
  • +6 (12 voturi)    
    din Franta (Vineri, 6 iulie 2012, 22:01)

    capsunar [anonim]

    Stau la 200 km de Paris.Pe 29 iulie am sa mi iau bilet de tren si ma prezint la ambasada.Votez contra suspendarii.
    Sper ca Antonescu si Ponta sa se tina de cuvant.
    • 0 (0 voturi)    
      adrianaalex59@yahoo.com (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 16:51)

      ALEX59 [anonim] i-a raspuns lui capsunar

      si eu locuiesc in spania si o sa merg sa votez contra suspendarii lui basescu.vad ca ne pasa mai mult noua care suntem plecati din tara sa se respecte legile democrate din tara decat celor care traiesc acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Duminică, 8 iulie 2012, 15:45)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui capsunar

      Mai bine v-ati vedea de treaba voastra acolo unde ATI PLECAT, si sa ne lasati pe noi CEI DIN ROMANIA sa ne alegem presedintele pe care il vrem.
  • -1 (7 voturi)    
    Hahah (Vineri, 6 iulie 2012, 22:05)

    gigi [anonim]

    Cat e de scump, cum sa nu-l iubesti ?
  • +6 (12 voturi)    
    Mda (Vineri, 6 iulie 2012, 22:07)

    cetatean [anonim]

    ...cu toate ca am votat pentru Basescu la referendumul anterior si voi vota si de data asta tot impotriva demiterii,nu cred ca mai sunt aceleasi date din 2007.Atunci romanii puteau sa ia credit cu buletinul si faceau leasinguri de ziceai ca vine sfarsitul lumii!Acum e o criza financiara (in toata lumea) si aceiasi romani nu mai pot face nici credite si nici nu mai e sprijinul celor care lucreaza afara!Acum toti isi iau informatiile de la Antene si de acolo li se dicteaza vinovatul!Eu personal sunt multumit de Basescu cum m-a reprezentat si ii multumesc pt activitatea depusa.
  • +2 (6 voturi)    
    traian basescu (Vineri, 6 iulie 2012, 22:08)

    mirica a gheorghe [anonim]

    stiam acest lucru imediat ce la ales premier pe ponta istoria se repeta daca candideaza din nou si ar avea cistig de cauza scuturi pomul sa cada furnicile di el . pot fi si jocurii politice seamana bine ,: pina aici ponta cistiga presedintia ca priministru iar TRAIAN BASESCU VA CONDUCE ROMANIA 5 ANII ,
  • +5 (9 voturi)    
    USL - sleahta pestrita (Vineri, 6 iulie 2012, 22:11)

    nano2k [utilizator]

    In USL s-au intalnit:
    - Prostul cu apucaturi tiranice: Ponta
    - Nebunul Antonescu
    - Securistul tunator Felix.

    Speram sa fie asa cum ziceti, dle Primar Boc!
  • -3 (7 voturi)    
    Ca ardeleanca tin la Dl Boc, dar unde sunt banii (Vineri, 6 iulie 2012, 22:13)

    Rodica Perciali [anonim]

    Pina cind Dl.Boc nu va avea cinstea ardeleneasca sa recunoasca si arate abuzurile in functii ale ministrilor sai, mai ales Dna Udrea si maririle de salar ale unor sectoare SPECIALE (din MAI si, culmea, alaturi Inst.Cult.Roman - oare nu se intreaba si cerceteaza nimeni dintre ziaristii dvs?) si nu ajuta la fi adusi in fata justitiei , nu poate avea credibilitate si pe mine, ca ardeleanca ma doare..Cum ma mai mandresc eu cu Transylvania, Dle Boc? mai ales ca sunteti si cadru didactic .

    Si vreau sa intreb ziaristii - nu se gaseste nic unul care sa facinsite ca analistii/speciaistii sa faca un raport /studiu comparativ sau macar o analiza cit de cit , pe doua coloane cu hotiile, abuzurile de putere, etc. ca de incompetenta nic nu are rost sa mai vorbim..(macar cei vechi aveau/cistigasera ceva experienta s nu cred ca au fost pusi pe post de ministru unii fara diplome si si trogloditi rau de tot cum s-a ajuns sub Dl.Boc/Pres.Basescu si nic ca imaginea ROmanie in afara sa fie atit de rea ca in ultimii 6-8 ani (a [propos de MRU facea? Se bucura si iar in tara Patapievici @ co insultau si demoralizau poporul ca nimeni altii in istorie..apoi blocind TVR de a mai arata romani de valoare. ce pazea Dl.Boc? Sau dansul nu e un intreg ardelean, ci unul moale si naiv de buna credinta sa nu cerceteze pretinda ca nu sa stie ce se intimpla in spatele usilor de linga dansul..si cum au crescut vertiginos datoriile? Ar trebui sa recunoasca si facuti sa plateasca ei !
  • +4 (8 voturi)    
    Exceptandu-l pe Basescu, n-am vazut (Vineri, 6 iulie 2012, 22:20)

    Mihail_AD [utilizator]

    om mai greu de clintit decat Boc. Nu se uita nici in dreapta, nici (mai ales) in stanga, isi vede de drum chiar daca darama tot in cale.
    Castigarea Clujului e un exemplu, dupa ce fusese dat invins sigur chiar dupa exit pol.
    E de o energie molipsitoare.
    Departe de Blaga.
  • +2 (8 voturi)    
    Unde sunt ceilalti? (Vineri, 6 iulie 2012, 22:47)

    sebagain [utilizator]

    Mi-a placut de Blaga. Au luptat frumos. Bravo Base, Bravo Blaga!, Bravo Boc! Bravo MRU! Unde sunt ceilalti?
    • -1 (1 vot)    
      ai dreptate!! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 6:40)

      costica [anonim] i-a raspuns lui sebagain

      Trebuie resuscitata Dna Udrea, Roberta la fel, asta-i lipseste PDLului acum !!!!!!!!!!!!
      Au cam disparut din prim plan si alaturi de EBA ar putea ajuta(!!!) la "ridicarea" lui Basescu, dupa caderea constatnta din ultimii 8 ani !!!!
      Succesuri !!!
  • -1 (7 voturi)    
    poc,poc,boc (Vineri, 6 iulie 2012, 23:39)

    dili [anonim]

    boc mai viseasa si el.
    altceva ce sa mai spere?o sa mai aibe basescu succes ca in 2007 ?
    curaj gaina ca te tai!!!
  • -1 (1 vot)    
    Istoria se repeta (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 0:43)

    sanduionescu 2012 [anonim]

    Istoria se repeta ? Sa mori tu bocule ?