Palatul Cotroceni anunta ca a trimis Curtii Constitutionale o o cerere de solutionare a conflictului juridic de natura constitutionala dintre Parlamentul Romaniei si Presedintele Romaniei

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2012, 21:33 Actualitate | Politic

Presedintia anunta vineri seara, dupa ce presedintele Traian Basescu a fost suspendat de Parlament, ca a trimis Curtii Constitutionale (CCR) "o cerere de solutionare a conflictului juridic de natura constitutionala dintre Parlamentul Romaniei si Presedintele Romaniei". In Comunicatul de presa remis presei nu se specifica despre ce conflict e vorba.

UPDATE 3: Intrebat intr-o conferinta de presa cum comenteaza acest demers al Presedintiei, Crin Antonescu a spus ca asteapta mai intii sa vada despre ce e vorba in cererea depusa la CCR

UPDATE 2: Traian Basescu a spus, la finalul discursului din Parlament, ca "eu sunt la Cotroceni, astept eventual decizia CCR care sa stabileasca presedintele interimar pentru a preda mandatul"

UPDATE 1: Traian Basescu va face o conferinta de presa vineri seara la ora 22.00


Comunicatul de presa complet al Presedintiei:

"Preşedintele României, domnul Traian Băsescu, a transmis vineri, 6 iulie a.c., preşedintelui Curţii Constituţionale o cerere de soluţionare a conflictului juridic de natură constituţională dintre Parlamentul României, pe de o parte, şi Preşedintele României, pe de altă parte".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8449 vizualizari

  • +41 (49 voturi)    
    !!! (Vineri, 6 iulie 2012, 21:39)

    CMD [utilizator]

    Base sintem cu tine!!
    • -8 (12 voturi)    
      Partid mai unit ca PDL (Vineri, 6 iulie 2012, 22:22)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      in jurul liderului n-am mai vazut de pe vremea comunismului.
      • 0 (0 voturi)    
        ce dracu... (Luni, 9 iulie 2012, 12:48)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        vezi paiul din ochiul altuia si nu vezi barna din ochiul tau...
        PSD iti spune ceva? mai unit in jurul infractorilor ca acst partid n-am vazut, eventual pnl si pc care il sustin, ei ar putea concura...
        sau uiti ca nastase a fost si lider psd?si acum este disident politic, penalii ii plang de mila, asa cum plangeau adevaratii liberali in inchisorile comuniste... eheeeeiii, a trecut vremea principiilor, e vremea ciolanului...
  • -46 (56 voturi)    
    Incapatanat (Vineri, 6 iulie 2012, 21:45)

    finutza [utilizator]

    Mai, omul asta chiar nu intelege ca poporul nu-l mai vrea, nu politicienii din tabara adversa lui!
    • +6 (8 voturi)    
      Parlamentul (Vineri, 6 iulie 2012, 22:11)

      Ovidiu78 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Parlamentul nu il mai vrea. Acelasi parlament care pina la alegeri nu reprezinta legitim vointa poporului

      In plus ca pe linga toate legile si regulamentele incalcate pe banda de cei doi maimutoi, poti sa ii tolerezi un pic de tras de timp, nu?
    • +7 (11 voturi)    
      Poporul? (Vineri, 6 iulie 2012, 22:14)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Dar de unde stii ce vrea cu adevarat poporul?
      Sunt multi oameni care pana acum 2 sapt erau total anti-Basescu, dar dusurile reci la care am asistat cu totii i-au cam trezit.

      Hai inainte de a baga poporul la inaintare sa asteptam vocea lui prin intermediul votului.
    • +7 (9 voturi)    
      parerea ta (Vineri, 6 iulie 2012, 22:18)

      crispolux [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      M-am saturat de toti care vorbesc in numele altuia, daca unul singur il vrea exprimarea este gresita sau doar voi sunteti poporul, iar noi cine suntem ?
    • +7 (9 voturi)    
      !!! (Vineri, 6 iulie 2012, 22:18)

      ampm [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Si tu, asemenea USL-lui o dai cu poporul! S-ar putea sa se fi desteptat si poporul!
    • +7 (9 voturi)    
      Te rog (Vineri, 6 iulie 2012, 22:22)

      Cristian Boariu [anonim] i-a raspuns lui finutza

      nu vorbi in numele a 22 de milioane de romani. Nu cred ca poporul e reprezentat de Crin!
    • +5 (7 voturi)    
      Sfinta naivitate! (Vineri, 6 iulie 2012, 22:27)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Chiar ca nu intelegi pe ce lume traiesti.Ai viata in fata si timp destul sa inveti.Daca poti si vrei!
    • +5 (7 voturi)    
      Cat ai primit? (Vineri, 6 iulie 2012, 22:30)

      savi [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Am auzit ca in jur de vreo 50 Ron se ia pentru prezenta la miting.

      Apropo de ce vrea poporul, doar nu i-om vrea pe dreptii astia:

      http://grigorecartianu.ideilibere.ro/22461/statul-de-nedrept-si-comisarul-catania/
    • +5 (7 voturi)    
      nu poporul (Vineri, 6 iulie 2012, 22:33)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      doar prostii
    • +6 (8 voturi)    
      Pactul (Vineri, 6 iulie 2012, 22:40)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Nu cred ça tu il vrei pe Crin.
    • +2 (6 voturi)    
      Poporul poate ca nu (Vineri, 6 iulie 2012, 22:40)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Romanii, insa, da
    • +5 (7 voturi)    
      mai mare nevoie e (Vineri, 6 iulie 2012, 22:43)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      de unul ca Basescu decat de cei care se fofileaza in spatele declaratiilor ce lasa loc de intors, ca Ponta si Antonescu. E nevoie de moralitate si nu de smecherie. Ura, din pacate, e de ambele parti.
  • -23 (33 voturi)    
    Cam tirziu (Vineri, 6 iulie 2012, 21:51)

    miguelito [utilizator]

    trebuia s-o faca inainte de ziua asta.
    • +3 (5 voturi)    
      Aici ai dreptate,pentru tine! (Vineri, 6 iulie 2012, 22:29)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      Mai stiu destui asemenea care nu numai, ca sint incuiati, dar au aruncat si cheia?
  • -4 (8 voturi)    
    Pleaca urat... (Vineri, 6 iulie 2012, 22:07)

    Ionescu2 [utilizator]

    ...dar duca-se !
  • +4 (6 voturi)    
    blaga presedinte? (Vineri, 6 iulie 2012, 22:08)

    theli [utilizator]

    daca base are ce contesta este schimbarea lui Blaga la senat. Daca CCR considera ca schimbarea este neconstitutionala atunci Blaga devine presedinte interimar, nu?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu, dar nici nu stii.. (Vineri, 6 iulie 2012, 23:37)

      Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui theli

      daca sedinta de revocare a lui Blaga e ilegala, asta fiind marti, tot ce a fost de atunci e ilegal.. inclusiv suspendarea, inceputa miercuri.. multi vorbesc dar sunt prosti ca noaptea!
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 1:16)

      abcde [utilizator] i-a raspuns lui theli

      Sunt de acord cu tine. A zis Base: sa stabileasca presedintele interimar. Cred ca o sa faca spume si o sa zvarcoleasca Antonescu, incat o sa ii faca doza dubla de antirabic
  • +6 (8 voturi)    
    pana la capat (Vineri, 6 iulie 2012, 22:51)

    danluci [utilizator]

    Niciodata nu voi vota un om in fruntea statului sub pregatirea mea !
    Crin e mult sub mine!
    Base acar a condus un vas pe mare.
    Vivat Base.
    Adeu Crin (somn usor).
    • -1 (1 vot)    
      whooaaa (Vineri, 6 iulie 2012, 23:52)

      sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui danluci

      Oups! Asta inseamna ca NU l-ati votat pe Ceausescu?
  • +2 (2 voturi)    
    vedeti aici avizul CCR in facsimil (Vineri, 6 iulie 2012, 23:11)

    valjean [utilizator]

    http://www.curentul.ro/2012/index.php/2012070674047/Actualitate/CCR-Comportamentul-presedintelui-Basescu-nu-a-fost-unul-contrar-Constitutiei.html
  • +3 (3 voturi)    
    sincer si detasat (Vineri, 6 iulie 2012, 23:17)

    sisipisi [utilizator]

    Acum, ca fosta ce-am pohtit, pot sa spun cu detasare ca toata afacerea asta cu suspendarea a stat sub semnul celei mai tipic romanesti fusereli. Documentul de incriminare era penibil si a fost citit de Toni Grebla, mult spus, scolareste. Curtea Constitutionala a facut un aviz plaisirist, mi s-a parut. Dreptu-i ca li s-a impus un termen constringator (nu sint insa convinsa ca daca lalaiau 2 saptamini, produceau un text impecabil). Cit despre Traian Basescu, am doua ipoteze pentru discursurile frivol-politice tinute in parlament: ori s-a dezbarat deliberat de aparatul juridic de la Cotroceni, ori consilierii nu au prestat - sabotaj sau incompetenta?
    Sa fie oare eliberarea din functia de consilier prezidential al expertului in drept constitutional de la Cotroceni legata de apararea defecta?