Victor Ponta, intrebat daca urmeaza exemplul lui Antonescu si se retrage din politica in cazul unui esec la referendum: Ma supun electoratului

de Corina Ionel     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2012, 20:49 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a declarat vineri, dupa ce a fost intrebat de jurnalisti daca va urma exemplul liderului PNL Crin Antonescu care a anuntat ca se retrage din politica daca romanii vor vota impotriva suspendarii presedintelui Traian Basescu, ca se va supune deciziei electoratului, informeaza Mediafax.

"Ma voi supune deciziei electoratului, doar romanii au dreptul sa decida", a declarat Victor Ponta.

Amintim ca presedintele PNL, Crin Antonescu, s-a angajat sa se retraga definitiv din viata politica in cazul in care verdictul dat de romani la referendum va fi ca Traian Basescu sa ramana in continuare la conducerea tarii. In incheierea discursului din plenul reunit al celor doua Camere, presedintele Senatului i-a spus sefului statului: "Daca nu veti fi demis la referendum, eu, Crin Antonescu, ma retrag definitiv din viata politica".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2335 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Sa nu uitam (Vineri, 6 iulie 2012, 20:53)

    Cosmin [anonim]

    Ponta a mai zis ca demisioneaza si apoi a intors-o..
    Asta e din seria hai sa mintim cu seninatate ca de aia suntem politicieni.
  • +8 (10 voturi)    
    au soriciul gros... (Vineri, 6 iulie 2012, 20:56)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    nu pleaca ei de la ciolan...
  • +5 (7 voturi)    
    ca si plagiatul.... (Vineri, 6 iulie 2012, 20:58)

    echos [utilizator]

    infintam sau desfintam comisii ... dupa caz! sau trecem in subordinea guvernului
  • +5 (7 voturi)    
    Asta a spus ca demisioneaza daca se dovedeste... (Vineri, 6 iulie 2012, 21:00)

    ciubex [utilizator]

    ... ca a plagiat.
    Asadar ne-am lamurit de cuvantul dat, si-l respecta asa cum ii respecta pe oameni.
  • +6 (8 voturi)    
    O sa demisioneze ... (Vineri, 6 iulie 2012, 21:03)

    C [anonim]

    ... cum a demisionat si cand s-a dovedit ca a plagiat!
  • +1 (3 voturi)    
    Sarmanul (Vineri, 6 iulie 2012, 21:11)

    tramvaiulgalben [utilizator]

    "Sarmanul" de el....dupa ce va demisiona din cauza scandalului cu plagiat, va disparea din politica direct in neant.... No school, no job (universitar), GREAT PROBLEM !
    N-as vrea sa fiu in pielea lui cand va fi nevoit sa stea de vorba cu proprii copii sau cu mama lui...
    Dumnezeu sa-l ierte !
  • +2 (4 voturi)    
    conteaza ce spune? (Vineri, 6 iulie 2012, 21:28)

    __alex__ [utilizator]

    are asta cuvint?
    o sa faca exact ca si cu plagiatul.
  • 0 (2 voturi)    
    gogosile pontescu (Vineri, 6 iulie 2012, 21:33)

    MGH [utilizator]

    Omul asta minte! este 0 caracter cand minti in UE, in democratia adevarata te autoincriminezi. Va suferi consecintele fiindca cei de acolo l-au exclus de pe liste.Probabil ii vor trimite decat ordinele de executare tinand cont ca au pompat bani aici si va fi fortat sa execute fiindca cu timpul promisiunile - gogosile electorale se vor sparge.
  • +1 (3 voturi)    
    Vorbeste ponta (Vineri, 6 iulie 2012, 21:38)

    dami365 [utilizator]

    "Ma voi supune deciziei electoratului, doar romanii au dreptul sa decida".Asa a spus si visavis de plagiat::imi dau demisia!Vorbeste si nu spune nimic.Incepem sa fim convinsi ca o minciuna incearca sa o dreaga cu alta.El crede ca tehnica de "hopa-mitica" o sa-i tina la nesfarsit.Era o vorba scrisa pe undeva:poti minti mai putine sau mai multe persoane o perioada de timp,dar nu poti minti pe toata lumea incontinuu.
  • +3 (5 voturi)    
    copy paste (Vineri, 6 iulie 2012, 21:43)

    rodica2 [utilizator]

    E suficient sa faca copy paste la demisia lui Antonescu...
  • +2 (4 voturi)    
    ca si cu plagiatul.... (Vineri, 6 iulie 2012, 21:47)

    TDragos [utilizator]

    Cum se face ca nici un jurnalist nu l-a mai intrebat pe Ponta de plagiat in ultimul timp?

    Este conditie de acreditare la conferintele lui....daca ai curajul sa intrebi esti dat afara?
  • +1 (3 voturi)    
    :) (Vineri, 6 iulie 2012, 21:54)

    Trojan.H [utilizator]

    Camioanele cu buletine de vot stampilate DA sunt pe drum deja.
  • 0 (4 voturi)    
    o sa o dea la intors (Vineri, 6 iulie 2012, 21:55)

    zaboo [utilizator]

    ca n-a zis electoratul sa plece el ci sa revina Basescu, n-are nicio legatura cu el! si apoi, care electorat? ca nici aia nu se stie, o sa se supuna electoratului usl, nu slugilor lui Base... am inteles noi gresit!
  • +2 (4 voturi)    
    Da si pana acum... (Vineri, 6 iulie 2012, 21:55)

    Mihail_AD [utilizator]

    nu s-a angajat la nimic. Nici ca da, nici ca ba. De data asta chiar mai prudent decat cu plagiatul, nu mai e presat de timp,
  • 0 (0 voturi)    
    scapam de Antenescu? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 1:12)

    oneofthem [utilizator]

    ca sa scapam de Crizel merita votat Basescu
  • 0 (0 voturi)    
    de unde bun simt la plagiator. (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 1:13)

    dezamagitul [utilizator]

    "ponta va raspunde doar in fata marii adunari nationale".
    el nu are nici o vina saracul cu plagiatul , deoarece i-au facut colegii lucrarea ca si la madam udrea dar cel putin ea a recunoscut . Si atunci cine vine de pe centura?
  • 0 (0 voturi)    
    acesti doi mascarici (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 10:34)

    mercedes [utilizator]

    se vor retrage din politica numai daca Felix le va permite. Ultimul interviu la televiziunea lui Voiculescu confirma aceasta. Pana acum am ignorat declaratiile dar azi constat ca s-a indeplinit cu rigurozitate tot scenariul de acum doua luni, pe date exacte, pe actiuni minutios gandite. Cu alte cuvinte romanii vor alege la referendum ce vrea Voiculescu. Cu ghilimele: popor ingrat ! - a spus-o Ion Antonescu inainte de a fi impuscat. Romanie trezeste-te!
  • 0 (0 voturi)    
    partide totalitare (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:54)

    zaphoss [utilizator]

    N-am crezut in viata mea ca la 22 de ani de la revolutie un partid minoritar refuza sa cedeze puterea in favoarea majoritatii. Asemenea partide care fac asa mult rau Romaniei ar trebui scoase in afara legii, iar liderii iresponsabili ai acestora pedepsiti.