Ambasadorul Marii Britanii: E important ca politicienii sa mentina credibilitatea statului roman pe pietele financiare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2012, 12:01 Actualitate | Politic

Martin Harris, ambasadorul Marii Britanii la Bucuresti
Foto: Hotnews
Ambasadorul Marii Britanii, Martin Harris, a declarat, joi, ca este important pentru Romania ca politicienii sa mentina credibilitatea statului roman pe pietele financiare, sa respecte Constitutia, institutiile statului si deciziile instantelor judecatoresti, inclusiv ale Curtii Constitutionale, potrivit Mediafax.

"Romania opereaza intr-o perioada de incertitudine pe plan european. Este important pentru politicienii romani sa mentina credibilitatea statului roman pe pietele financiare si sa asigure respectarea statului de drept", a spus Martin Harris, intr-o discutie cu "Ziarul Financiar" despre evolutiile din Uniunea Europeana si Romania in contextul deciziilor luate la cel mai recent summit al Uniunii Europene.

Intrebat daca recentele evolutii politice de la Bucuresti pot fi caracterizate ca un abuz sau ca o nerespectare a statului de drept, ambasadorul a spus: "Noi nu suntem judecatori. Daca exista un conflict intre puterile statului trebuie rezolvat in justitie. Instantele judecatoresti trebuie sa ia o decizie si ceea ce este important este ca aceste decizii trebuie sa fie respectate", a spus ambasadorul.

De asemenea, intrebat daca propunerea de suspendare a presedintelui este o sursa de instabilitate care poate afecta Romania si credibilitatea sa, ambasadorul a spus ca ceea ce este important este respectarea legilor in vigoare: "Intram intr-o perioada de conflict politic care va supune unui test Constitutia Romaniei. Ceea ce este important pentru toti actorii politici din Romania este respectarea Constitutiei, respectarea institutiilor statului si a deciziilor instantelor judecatoresti, inclusiv a Curtii Constitutionale, care stabileste regulile jocului pentru competitia politica. Este important ca statul de drept sa fie respectat in Romania".

Martin Harris a subliniat ca dupa opinia sa doua obiective sunt importante in aceasta perioada pentru Romania, pe care a spus ca le-a transmis si guvernului Ponta la instalare: respectarea acordului cu FMI si reforma justitiei in cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare (MCV).

"Au fost facute progrese in ambele directii. La acordul cu FMI este importanta reforma din sanatate si restructurarea companiilor de stat. In ceea ce priveste justitia, este important faptul ca un numar de dosare de coruptie a ajuns la faza sentintelor, ceea ce arata ca independenta si eficacitatea instantelor au crescut. De asemenea, strategia anticoruptie este asumata si la nivelul Parlamentului si la cel al Guvernului. Aceste progrese se vor reflecta in raportul pe justitie al Comisiei Europene", a incheiat ambasadorul Marii Britanii.























1582 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    dar le pasa? (Vineri, 6 iulie 2012, 12:03)

    paard [anonim]

    Le pasa de situatia financiara de economia Romaniei care e oricum foarte fragila?
    • 0 (0 voturi)    
      Clar da (Vineri, 6 iulie 2012, 12:17)

      Vlad... [utilizator] i-a raspuns lui paard

      cine mai vrea o Grecie in UE? Daca ajungem si noi ca Ungaria+ Grecia s-a terminat cu UE, ca n-au bani sa-i scoata pe greci din kko, dar si pe noi...
  • -1 (3 voturi)    
    Foarte interesant (Vineri, 6 iulie 2012, 12:18)

    Gigi Kent [utilizator]

    Mi se pare interesant ca de la Bucuresti lucrurile se vad altfel. Nici ambasadorul Marii Britanii si nici reprezentantul Bancii Mondiale nu au intrat in hora "vai cum ataca Ponta statul de drept". Opiniile sunt moderate si nu cred ca pot fi acuzati de lipsa de informare. De fapt daca ma gandesc nici ambasadorul SUA nu a avut o pozitie mai putin echilibrata.
    • 0 (0 voturi)    
      ba chiar deloc (Vineri, 6 iulie 2012, 12:43)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      exista uzante diplomatice, exista limite pe care ambasadorii nu le pot trece. ei sint doar angajati ai unor guverne. chiar daca vor protesta, in numele tarii lor, o vor face in mod deosebit de delicat si pe alte cai.
      cu totul altfel stau lucrurile cu politicienii. ei au posibilitatea sa-si exprime altfel opiniile, sint reprezentantii unor partide.
      spusele dumitale se pot defini astfel: perdea de fum.
  • +1 (1 vot)    
    credibilitate (Vineri, 6 iulie 2012, 12:33)

    MirceaIo [utilizator]

    Ponta Nu stie sa minta, dar minte NON STOP. L-a acuzat pe Basescu de starea jalnica in care a ajuns Adrian Nastase : "va place domnule Basescu"

    El stia ca bombonel Nu are nimic pentru ca doar isi simulase sinuciderea si totusi l-a acuzat pe Basescu.

    PONTAAAAAAAAAAAA tu ai fost procuror un ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Cati oameni ai infundat degeba mai baiatule???????

    Pentru comportamentul prestat de tine in ultima perioada ar trebuii sa fii dat afara si din magistatura. Esti incurabil infantil, si NU te poti stapani, esti caracter 0.
  • +1 (3 voturi)    
    un strigat....... ajutorrrrrrrrr! (Vineri, 6 iulie 2012, 12:40)

    ivanescu [utilizator]

    Cerem cu respect ajutorul ambasadei americane sa sprijine demersurile poporului roman in lupta lui ampotriva celor care incalca constitutia si legile tarii ,pentrul bunul lor al acolitilor lor ....suntem aici datorita lor ,deoarece banii si averile poporului Roman se regasesc in conturile lor si in averile lor imense ....ei acum lupta pentru asi apara ce au furat poporului ....sa nu credeti ca le pasa de noi.... multumim ,cu respect ambasadei americane
  • +1 (1 vot)    
    Ce este important, domnule ambasador? (Vineri, 6 iulie 2012, 12:42)

    solar [utilizator]

    Ceea ce dv cereti USL acum, exact asta cere Presedintele Basescu de cativa ani!!! Acum dv va treziti ca trb sa fiti impartiali!! Si ca asta e cel mai important lucru pt Romania. Ma rog... Ati avut de atatea ori ocazia sa interveniti in fata opiniei publice romanesti cu aceasta recomandare !! De ce n-ati facut-o pana acum? Care tara din Occident ar rezista aproape 23 de ani la instabilitate politica? Grecia nu a rezistat nici macar 1 an!!!! E o lupta feroce la noi d-le ambasador. Intre burghezia rosie ,care intotdeuna a beneficiat de privilegiile cunoscute si o noua burghezie nascanda ,care pe toate caile si mijloacele e impiedicata sa iasa la liman. faceti dv delimitarile si comparatiile necesare si poate ajungeti la alata concluzie decat aceea a... impartialitatii!
    PS- Sper sa nu fiu cenzurat de HotNews, oricat de gresita mi-ar fi considerata opinia.
  • 0 (0 voturi)    
    asta pe ce lume e? (Vineri, 6 iulie 2012, 17:25)

    revo [utilizator]

    "De asemenea, strategia anticoruptie este asumata si la nivelul Parlamentului si la cel al Guvernului." Omul asta fost in vacanta? Este cumva in vacanta? Nu vede, nu stie, nu intelege ce se intampla aici? Informati-l, mai, ca se face de ras cu asemenea declaratii.
    Dar ce sa ne mai miram, daca insusi Tony Blair l-a girat si l-a garantat pe tonta... Long live ticalosia.