Cum le explica ministrul de externe Andrei Marga ministrilor de Externe din UE intentiile USL

de R.H.     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2012, 17:47 Actualitate | Politic

Andrei Marga
Foto: Agerpres
Ministrul de externe, Andrei Marga, a trimis pe data de 4 iulie catre ministrii de Externe ai statelor UE o scrisoare de informare "prezentata de conducerea USL, alianta aflata la guvernare", adaugand ca spera ca aceste informatii sa contribuie la o mai buna intelegere a recentelor evenimente politice, scrie Dan Tapalaga pe pagina sa de Facebook.

In scrisoarea trimisa in calitate de ministru de Externe, Andrei Marga explica strategia USL in privinta Justitiei si sustine ca USL nu a avut intentia de a revoca vreun membru al Curtii Constitutionale.

Ministrul de Externe le mai spune colegilor sai din UE ca USL a facut toate schimbarile din Parlament cu respectarea legilor.

"Ministrul de externe nu este platit din bani publici sa faca PR extern unui partid sau aliante, deoarece el nu reprezinta USL sau PNL in UE, ci statul roman", scrie Dan Tapalaga.






























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

11224 vizualizari

  • +32 (40 voturi)    
    Demisia! (Joi, 5 iulie 2012, 17:51)

    mman [utilizator]

    Cu toate ca trebuia sa si-o prezinte de mult, acum mai are o sansa pana nu vine ...momentul adevarului.
  • +30 (38 voturi)    
    ce plm (Joi, 5 iulie 2012, 17:51)

    domu [utilizator]

    marga face campanie electorală? doamne, ce ordinar...
    • +10 (10 voturi)    
      ... (Joi, 5 iulie 2012, 22:10)

      non-stop [utilizator] i-a raspuns lui domu

      complet agramata pagina 1, cea semnata de marga! :))))
  • +29 (31 voturi)    
    ***** (Joi, 5 iulie 2012, 17:52)

    Andradda [utilizator]

    Marga si Ponta
    Shrek si Donkey
    • +15 (15 voturi)    
      te rog, (Joi, 5 iulie 2012, 19:31)

      christine13 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      jignesti simpaticele personaje animate personificand adevaratele animale. Consider ca la ora actuala minciuna, inselaciunea si violarea libertatii sunt ridicate la rang de virtute, iar stigmatizate sunt cinstea, onestitatea si cetateanul simplu. Strigator la cer este faptul ca din dorinta acerba de a pune mana pe putere si de a folosi doar in propriu interes toate puterile de decizie, eu, tu, noi toti cetatenii avem de pierdut
  • +27 (31 voturi)    
    Numai in UE ? (Joi, 5 iulie 2012, 17:59)

    NicolaeA [utilizator]

    Pai pe Putin nu-l informeaza deloc ? Da se poate tov. Marga ?
    • +19 (21 voturi)    
      Nu-l primeste nimeni pe Marga (Joi, 5 iulie 2012, 18:30)

      Musculin [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Marga nu mai informeaza pe nimeni pentru ca nu mai e primit ncaieri.

      Parca zicea azi ca e in avion spre Paris, unde urma sa se intalneasca cu Ministrul de Externe francez. Insa nici acesta, nici secretarii de stat ai MAE francez nu (mai) au vreo intalnire cu Marga prevazuta in agenda:

      http://www.diplomatie.gouv.fr/fr/salle-de-presse/agendas-hebdomadaires/

      Semnalul e clar: nu discutam cu teroristii!
    • +5 (5 voturi)    
      ala a fost in permanenta... (Joi, 5 iulie 2012, 21:10)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      conectat, prin telefonul ala galben din parlament...
  • +20 (24 voturi)    
    :) (Joi, 5 iulie 2012, 18:19)

    abcde [utilizator]

    Asta-i prea prost. Crede ca merge cu minciunile la UE. Ce o sa zica tarile UE cand una le zic ambasadorii de la Bucuresti si alta Marga?
    • +13 (17 voturi)    
      ce sa creada (Joi, 5 iulie 2012, 18:29)

      Razvan-TheodorIorga [anonim] i-a raspuns lui abcde

      ca-i bolnav mintal :))
      bosorog tampit comunist
      doamneee i-as calca pe cap cu ideologiile lor staliniste
  • +14 (16 voturi)    
    Praf in ochi (Joi, 5 iulie 2012, 18:34)

    HP [utilizator]

    "Nu ne legam de judecatori, doar le anulam prerogativele, aducand CCR la stadiu consultativ, ca sa ne putem face jocurile".
    • +5 (5 voturi)    
      iar inainte de asta (Joi, 5 iulie 2012, 21:04)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui HP

      nu le respectam deciziile...
  • +12 (14 voturi)    
    de cand a ajuns MAE doar extensia USL?? (Joi, 5 iulie 2012, 18:46)

    cristi_an [utilizator]

    Pai de cand comunistul asta de Morga a ajuns acolo!! Limitat si cu privirea chioras spre est. Asta nu oate fi sanctionat cumva pt imbecilitatea si nesimtirea asta?
  • +15 (19 voturi)    
    hmmm (Joi, 5 iulie 2012, 18:47)

    ampersand [utilizator]

    Imi place de marga, are prestanta si siguranta unui sef de aprozar care-si anunta clientii ca tocmai a primit o cisterna de peste proaspat care nu va ajunge pentru toti.
  • -14 (18 voturi)    
    denigrarea externa (Joi, 5 iulie 2012, 18:48)

    MateiDinu [utilizator]

    Va revolta o alta pozitie decat cea a PDL? In exterior trebuie sa ajunga numai acel punct de vedere? Va considerati democrati, domnilor? O pozitie oficiala in aceasta situatie este absolut obligatorie. Altfel, jurnalisti cu precedente de frizeri si coafeze fac politica externa a tarii.
    • +11 (11 voturi)    
      nu e vb de alta pozitie (Joi, 5 iulie 2012, 22:38)

      AndreeaK [utilizator] i-a raspuns lui MateiDinu

      Domnul Marga nu are dreptul, ministru de externe al Romaniei, sa trimita scrisori de explicatii din partea unui singur partid sau aliante. Doar liderii acelui partid sau alianta, care nu fac parte din guvern sau parlament pot sustine o astfel de scrisoare. Membrii parlamentului si guvernului trebuie sa vorbeasca in numele Romaniei si nu al USL. De aceea Marga ar trebui sa demisioneze.
  • +8 (10 voturi)    
    un om la virsta lui tot ce mai poate spera (Joi, 5 iulie 2012, 18:58)

    __alex__ [utilizator]

    este sa fie respectabil.
    Marga a reusit prin asocierea cu acesti penali sa se compromita definitiv.

    Degeaba e plin de titluri, daca nu ai caracter.
  • +15 (15 voturi)    
    Ce vor pricepe strainii? (Joi, 5 iulie 2012, 19:06)

    mariage [utilizator]

    In scrisoarea trimisa in calitate de ministru de Externe, Andrei Marga explica strategia USL in privinta Justitiei si sustine ca USL nu a avut intentia de a revoca vreun membru al Curtii Constitutionale. Ce pot intelege Ministrii de externe straini din informatia asta coroborata cu adresa asta trimisa de Ministerul justitiei la CCR: Cu adresa nr. 65280 din 5 iulie 2012, Ministerul Justitiei a adus la cunostinta Curtii Constitutionale, decizia de retragere a sesizarii prin care semnala situatia de incompatibilitate a doamnei judecator Iulia Antoanella Motoc",
  • +5 (5 voturi)    
    Rusinea tarii ...... Marga .....!!! (Joi, 5 iulie 2012, 20:44)

    B.Michelle [utilizator]

    este o rusine pentru diplomatia romaneasca ....acest ministru de externe....este total depasit de situatie.....cred ca ar trebui scos la pensie cat mai rapid...!!!
  • +8 (8 voturi)    
    remember (Joi, 5 iulie 2012, 20:49)

    Angoasat [utilizator]

    Iliescu dupa mineriada explica Europei ca minerii au ajutat la eliberarea spatiului verde si l-au si ingrijit,plantand flori..asta dupa ce oameni au fost omorati,ciomagiti si alte sute tratati cu bestialitate de catre cozile de topor
  • +1 (1 vot)    
    criza de cadre !!!!!!! (Joi, 5 iulie 2012, 21:05)

    dezamagitul [utilizator]

    Gasca lui basescu apeleaza la cadre din afara securistul mru, dar nici voi usl- asilor nu stati bine cu cadrele de ati ajuns sa puneti prim ministru un doctor plagiator , ati trecut pe la ministerul invatamantului aproape toti membrii culti din alianta , la ministerul culturii ati pus un liberal care se lauda pe la televiziuni ca vrea binele poporului iar el avea grija de nevasta-sa . Iar la externe cireasa de pe tort l-ati pus pe acest politruc si filo rus pe deasupra, care la consiliul europei nici nu stia de ce s-a dus , nu stia agenda de lucru. Nu inteleg dar parca toate guvernarile aproape fara exceptie au vrut sa se faca de ras in afara tarii de au numit ministri de externe unul mai breaz ca celalalt : roman, securistii melescanu si mru.Singurul mai cu mot parea cristian diaconescu dar care cu caracterul nu sta prea bine , a tradat de doua ori fsn-ul , o data pe iliescu trecand la oprea si o data pe basescu reintorcandu-se la puterea neocomunista a ultimului urmas a lui iliescu.
    Mai bine ii numeati pe externistii lui ceausescu , Corneliu Manescu si Stefan Andrei. P.S. numele proprii cu litere mici inseamna valarea lor si locul lor in istorie.
  • +4 (4 voturi)    
    domnul (Joi, 5 iulie 2012, 21:24)

    meddio [utilizator]

    ministru cu fata de cercopitec, a gresit de fapt avionul . A luat avionul de Moscova , dar a transmis reporterilor ca e in drum spre Paris, ca sa faca si el o aroganta , sanchi . S-au l-a chemat tovarasul Ilici Iliescu , sa-l ia si pe el el de la Moscova, si sa-l aduca acasa la Bucuresti, ca-i este dor lu' tanti Nina de el ....
  • +6 (6 voturi)    
    Eu (Joi, 5 iulie 2012, 22:16)

    ty [utilizator]

    nu am vazut minstru de externe roman mai penibil ca Marga. Se vede clar ca nu are pregatire de specialitate.
  • +5 (5 voturi)    
    Cine este marga (Vineri, 6 iulie 2012, 1:21)

    Delian [utilizator]

    Eu cred ca sunteti prea duri cu personajul,chiar daca nu are ce cauta in conducerea vreunei institutii...si faptul ca, cica, ne reprezinta pe noi romanii in lume mi se pare o gluma proasta...Individul a vrut sa ne spuna, noua si strainilor ,ca el este de fapt o sluga ,o sluga ascultatoare si ca stapanii lui sunt cei mai buni oameni din lume, o lume in care bineinteles, exista doar usl, voiculescu,antonescu, nastase, iliescu si ca transa in care se afla toti acesti nemernici va dura la nesfarsit...si ,apropos, el crede ca este ministrul de externe al Romaniei...
  • +1 (1 vot)    
    petitie pentru demisia lui Marga (Luni, 9 iulie 2012, 19:42)

    Asgardi Metrovich [utilizator]

    ar putea un jurist sa ajute cu o petitie pentru demisia lui Marga?
    dincolo de reactiile sentimentale (la care in general subscriu in cazul de fata), ar fi mai de efect sa se stie si ce atributii si cerinte ale functiei a incalcat acest domn prin respectiva scrisoare