UPDATE Victor Ponta: Ministrul Marga m-a informat ca i s-a transmis de la Cotroceni ca va fi demis daca nu trimite documentele legate de ambasadorii cu vot negativ

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2012, 13:07 Actualitate | Politic

​Premierul Victor Ponta a declarat joi ca a avut discutie telefonica cu ministrul de externe Andrei Marga, in care a fost "informat ca pe problema ambasadorilor care au primit vot negativ, mai ales Ambasadorul de Roma, de la Cotroceni i s-a transmis ca, daca nu trimite documentele, va fi demis."

UPDATE Ministrul Marga a precizat la Realitatea TV ca relatarea lui Victor Ponta pe acest subiect este corecta. El a povestit ca a instiintat presedintia ca parlamentul daduse aviz negativ pentru ambasadorii de la Roma si din Qatar si ca ar fi bine sa fie propusi alti candidati. "O sa dau semnatura" a mai spus Marga.

UPDATE 2 Victor Ponta facut noi precizari si a declarat ca  a avut o "discutie cu Marga si mi-a spus ca a avut o discutie nu cu Basescu, ci cu cei de la Cotroceni, legat de ambasadori. Am vrut sa innabusim orice nou conflic, i-am zis sa dea drumul la documente."

  •     Principala obligatie a Guvernului e sa asigure administratia tarii
  •     Impreuna cu ministrul delegat pentru mediul de afaceri si ceilalti ministri luam masuri in zilele urmatoare pentru ca semnalele macro foarte bune sa se transpuna si in viata de zi cu zi
  •     Presedintia a retrimis Parlamentului Legea Energiei. E un semnal foarte prost, loveste in Guvern si in Romania
  •     Ministrul Marga m-a informat ca pe problema ambasadorilor care au primit vot negativ, mai ales Ambasadorul de Roma, de la Cotroceni i s-a transmis ca daca nu trimite documentele va fi demis
  •     I-am spus ministrului sa procedeze la trimiterea documentelor
  •     Sper ca am atenuat, sa nu avem o noua criza
  •     Noi ne facem datoria, cineva ne tot baga bete in roate
  •     Despre legea referendumului: avem sedinta azi, nu am luat inca o decizie
  •     Sintem obligati - daca se ajunge la referendum - sa asiguram conditii de deplina impartialitate
  •     Am prezentat diploma de la Catania si scrisoare rectorului. Pe rpesa nu pot sa ma supar, dar sa fii presedinte si sa te ocup de barfe, de calomnii.


Vezi aici controversa dintre Cotroceni si Palatul Victorie pe tema nominalizarii ambasadorului in Italia























Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8088 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    Masteratul este diferit (Joi, 5 iulie 2012, 13:13)

    Copy Pate [anonim]

    de o diploma de participare.....
    Ai MINTIT dovada ca ti-ai scimbat imediat CV...
    Niciunde in Europa/lumea de business nu vei mai prezenta credibilitate... toti vor sterge cu tine pe jos...

    pe undeva pacat (si pentru tine dar mai ales pentru tara) ca reprezentai generatia tanara a tarii in ochii celor din Vest.
    • +13 (15 voturi)    
      Victor Pinochio Ponta (Joi, 5 iulie 2012, 13:46)

      Igriculescu [utilizator] i-a raspuns lui Copy Pate

      La el un master e egal cu un curs aranjat politic.
      Gragul meu Pinochio Ponta, un master inseamna ani de studiu, nu cateva luni formale.
      Si Pinochio ar fi invidios pe Ponta la numarul de minciuni pe minut.
      L-a depasit la minciuni si pe baronul Munchausen.
      Se pregateste Don Quijote.
    • 0 (0 voturi)    
      ALO HOTNEWS!!! (Joi, 5 iulie 2012, 17:35)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Copy Pate

      De ce nu consolidati acest articol cu cel de mai devreme cand Andrei Marga a sustinut ca nu stie nimic despre demiterea sa.

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12708648-ponta-intalnire-reprezentanti-mediului-afaceri-tocmai-aflat-presedintele-lasa-fara-ministru-externe.htm

      Ar fi mai usor de urmarit povestea. Zilele aceastea se aplica extrem de mult "spin" pe stiri si amanuntele de genul asta conteaza extrem de mult.
  • +16 (22 voturi)    
    My name is Copy. Copy-Paste. (Joi, 5 iulie 2012, 13:14)

    George [anonim]

    Da-ti demisia!
    • +1 (1 vot)    
      And my first name is Lie (Vineri, 6 iulie 2012, 12:12)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui George

      Ministrii unui cabinet nu pot fi schimbati decat de catre prim-ministru, deci nu avea cum sa ameninte Basescu cu demiterea.
      Ba mai mult, cica nici macar nu basescu ar fi fost acela, ci "cineva de la Cotroceni".
      Sa mori de ras, nu alta.
      Toata figuratia a fost ca sa arate Ponta cum "aplaneaza" el conflictele, mai.
      PENIBIL! De 3 ori PENIBIL.
  • +18 (24 voturi)    
    ponta minte iar (Joi, 5 iulie 2012, 13:14)

    bruner fox [anonim]

    ponta minte iar, el minte cum respira.demisia lui Marga este ceruta de Presedinte pentru ca exista multe plangeri penale pe numele ambilor uzurpatori ( MArga si Ponta) pentru abuz ins erviciu, uzurpare de calitati oficiale si nerespectarea hotararii CCR)
    Si eu am facut o plangere.Faceti si voi, e simplu , pe mail la sesizare@mpublic.ro
    Procurorii au inceput urmarirea penala, iar inc azul minsitrilor care nu sunt si parlamentari trebuie un aviz consultativ de la Presedinte!
    Jos guvernul Copy Paste!
    • -2 (2 voturi)    
      hahahhaha (Joi, 5 iulie 2012, 16:27)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui bruner fox

      Hahahahahhahahahahahahahah...

      Si zici ca sunt urmariti penal pentru ca ai trimis un mail? :)) Ai drept de vot? Sper ca nu inca :(

      Am trimis si eu un mail si am facut o plangere "penala" (unde "penala" are alt sens :D) impotriva presedintelui. Am observat ca are cam putin par prin cap si asta mi se pare ilegal. Sigur e vreun articol prin constitutie care poate fi interpretat ca se interzice asa ceva. Procurorii au inceput deja urmarirea penala si tare-mi e ca o sa-l aresteze inainte de referendum =))
  • +16 (20 voturi)    
    Nu zau?! (Joi, 5 iulie 2012, 13:15)

    io [anonim]

    Ai prezentat diploma unui curs, nu diploma de master cum scrie in CV!Hot hot hot!
  • +19 (21 voturi)    
    Cum te-a informat (Joi, 5 iulie 2012, 13:21)

    catri81 [utilizator]

    daca e in avion spre Franta si a declarat ca nu stie nimic de demiterea sa? Sunteti penibili rau de tot.
    • +8 (8 voturi)    
      Marga (Joi, 5 iulie 2012, 13:30)

      abcde [utilizator] i-a raspuns lui catri81

      sa ramana acolo. Sa nu se mai intoarca. Mai are putin si te intrece la minciuni, Victoras
      • +4 (4 voturi)    
        >>>>>>>>>>> (Joi, 5 iulie 2012, 15:41)

        Invincible [utilizator] i-a raspuns lui abcde

        nicio sansa sa ramana, vad aia ca e cioara si-l zburatacesc incoa.
  • +12 (14 voturi)    
    atentie ...pe fata lor se vede ura si dispretul pe (Joi, 5 iulie 2012, 13:21)

    ivanescu [utilizator]

    comunistul de marga ,baga strambe ....de altceva nu este in stare ! halal ministru care sa reprezinte ROMANIA in afara....asta denota ca lui ponta nu-i pasa de tara si imaginea ei in afara .....pe fata lor se vede ura pentru poporul roman ...la ei primeaza doar satisfactia lor materiala ....
    • -11 (17 voturi)    
      ciudat (Joi, 5 iulie 2012, 13:28)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui ivanescu

      din partea unor sustinatori ai unui securist sa vorbeasca asa urat de un comunist.. pai frate .. securitatea si comunistii au dus Romania in groapa istoriei.. mai lasati-ne cu razboaiele astea si mai invatati si voi din democratie.. este penibil sa vb de comunism cand sustii un securist
      • 0 (0 voturi)    
        Si minciuna-i tot hotie. (Joi, 5 iulie 2012, 17:42)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Ti se pare ca Marga nu a fost securist?Ca tot aduci vorba despre securisti,in spatele acestei miscari de inlocuire a tuturor care gandesc altfel decat USL ,se afla(dovedit)un securist confirmat de toate instantele competente.Asa ca nu fi fraier.Nu astia iti vor aduce bunastarea.Deja au consumat rezerva lasata de guvernul MRU si nu pe crearea de locuri de munca sau alte masuri de relansare economica,ci pe cumpararea de parlamentari (tradatori) care sa le voteze masurile mafiote pentru a crea impresia de democratie.Ei cu banii,tu cu punga goala.
  • +11 (13 voturi)    
    Incet, incet, Ponta face ce zice Basescu! (Joi, 5 iulie 2012, 13:22)

    A9 [utilizator]

    Basescu il obliga sa respecte procedurile.
    Din cate simt eu, Ponta i-a cam parasit pe USL..a obosit, mai ales ca nu e lupta lui, ci a altora si s-a bagat in chestia asta, ca prostu'.
  • +12 (14 voturi)    
    marga (Joi, 5 iulie 2012, 13:25)

    boierash [anonim]

    andrei marga va fi schimbat oricum. omul nu are nicio treaba cu externele. nici macar ponta nu-l ia in serios. marga a fost numit datorita felului sau stupid de a fi cu care trebuia sa-l provoace permananet pe basescu.
    intr-un fel, marga trebuie compatimit si respectat pentru ca isi accepta drama existentiala fara sa-si traga un glont in gat: e folositor comunitatii exclusiv datorita defectelor sale si nu pt o eventuala calitate pe care nici nu s-a gandit daca o are sau nu.
    • +2 (2 voturi)    
      pardon... (Joi, 5 iulie 2012, 13:56)

      toma [anonim] i-a raspuns lui boierash

      PE LANGA GAT !
    • +7 (7 voturi)    
      Excelent Comentariu (Joi, 5 iulie 2012, 14:00)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui boierash

      Daca presedintele isi indeplineste obligatiile asta pentru Tonta este un semnal prost. O sa platesti pentru calcarea in picioare a Constitutiei!
    • +7 (7 voturi)    
      ca fapt divers (Joi, 5 iulie 2012, 14:03)

      dan [anonim] i-a raspuns lui boierash

      dl. Marga a fost rasplatit pentru faptul ca, din pacate, are inca o f mare influenta in Universitatea Babes Bolyai. Universitate are un numar semnificativ de studenti in Cluj Napoca iar acesti studenti reprezinta o masa de oameni f usor de mobilizat (la fiecare alegeri reprezentantii studentilor sunt "sfatuiti" cum trebuie sa se voteze).
      Si dl. Banicioiu (PSD) s-a ridicat din Universitatea condusa de dna. Andronescu, fiind si el un reprezentant al studentilor (in trecut). Lista cu cei "realizati in viata" este destul de lunga si plina de nume care incep sa fie tot mai cunoscute.
      Faptele "bune" sunt rasplatite :)
  • +10 (10 voturi)    
    Marga e depasit (Joi, 5 iulie 2012, 13:39)

    MirceaIo [utilizator]

    eu nu inteleg cum a fost propus un astfel de ministru la externe - E complet depasit. Nu a tinut pasu
  • +6 (6 voturi)    
    actualizare (Joi, 5 iulie 2012, 13:57)

    ampersand [utilizator]

    Adevarul anunta ca atat marga, cat si admin. prezidentiala, dezmint informatia:
    http://www.adevarul.ro/actualitate/politica/Ponta-Basescu-lasa-ministrul-Externe_0_731327027.html
  • +9 (9 voturi)    
    "DIPLOMA" (Joi, 5 iulie 2012, 14:01)

    ninel [anonim]

    Stie cumva Ponta ce inseamna o "Diploma" ?????
    Ce a presentat el este o simpla ATESTARE ca a urma un curs, mai popular spus o ADEVERINTA, iar ca sa fiu totusi mai indulgent, un CERETIFICAT, dar NICIDECUM O DIPLOMA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Oameni buni.. nu va lasati pacaliti !!!
  • +9 (9 voturi)    
    Mai ponta (Joi, 5 iulie 2012, 14:40)

    lzrd [utilizator]

    la cate minciuni spui cine te mai crede baietas!Pe Marga nu trebuia sa il propui si ,dupa ce a calcat zilnic in groapa dupa groapa,trebuia sa il demiti sau nu poti sa o faci ca ti-a tinut partea cu El Pais si alte golanii de ale tale.Mai ponta esti premierul Romaniei(accident nefericit ) nu un derbedeu de pe strada sa minti cum respiri!
  • +6 (6 voturi)    
    Cum va numiti? (Joi, 5 iulie 2012, 15:46)

    Marian [anonim]

    vp, dar lumea ma cunoaste si ca Pinocchio ponta sau Copy Paste.