Doi parlamentari traseisti se intorc la PDL: Gheorghe David si Veniamin Blaga

de L. Pirvu     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2012, 9:54 Actualitate | Politic

Doi parlamentari plecati din PDL in acest an se intorc in partidul condus de Vasile Blaga: Gheorghe David si Veniamin Blaga. Informatiile au fost confirmate de Vasile Blaga.

Deputatul Iosif Veniamin Blaga si senatorul Ghoerghe David au anuntat pe 26 iunie ca parasesc grupul PDL pentru a se inscrie in PSD.
Revenim cu amanunte





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

9398 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    nu-i inteleg (Joi, 5 iulie 2012, 9:59)

    ampersand [utilizator]

    Indiferent de partid, nu-nteleg cum fras poti primi sau reprimi aceste "oi ratacite", ce incredere le mai pot acorda. Cistisem mai demult un articol cu nu stiu ce primar care a schimbat nu mai putin de 12 "salturi" in 22 de ani de politica.
    • +17 (17 voturi)    
      nici eu.... (Joi, 5 iulie 2012, 10:15)

      alpha_india [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      transhumanta asta de la partid la partid nici eu n-o inteleg. cu atat mai putin reprimirea in pdl in situatia actuala. cu ce garantii se intorc cei doi? nu au primit ce li s-a promis? in asemenea circumstante pdl isi merita soarta. ai plecat...sa fii sanatos, dar nu as reprimi membrii care au plecat o data. o s-o faca de cate ori le-o dicteaza interesele personale.
      • +9 (9 voturi)    
        Incredibil... (Joi, 5 iulie 2012, 10:50)

        Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui alpha_india

        cica tot azi PDL a anuntat ca ii retrage sprijinul politic lui Gheorghe David (cam tarziu ca trecuse la USL pe 26 iunie):
        http://www.mediafax.ro/politic/pdl-le-retrage-sprijinul-politic-lui-gheorghe-david-si-petru-filip-9817541

        Din aceasta cauza probabil ca pierdea ceva functii prin parlament. Nu a fost plecat nici de o luna, nu i-au iesit smenurile cu USL si acum vrea inapoi la placintica. Daca il primesc inapoi, PDL isi merita soarta. Ieri te musca si azi se intoarce dand din coada.
        • +2 (6 voturi)    
          iar MRU vrea sa iasa cu astia in strada... (Joi, 5 iulie 2012, 11:05)

          tache2011 [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

          poate apare cot la cot cu Ghoerghe David.
          • +4 (4 voturi)    
            Gresesti (Joi, 5 iulie 2012, 12:29)

            CarvedInside [utilizator] i-a raspuns lui tache2011

            Acestia s-au lipit de protestul de azi organizat de MRU. Uitete la articolul in care MRU chema oameni joi la ora 18:00. Printre altele ai sa vezi ca zice sa fim imbracati in alb pt ca albul nu reprezinta culoarea nici unui partid.
      • +4 (4 voturi)    
        Atata mizerie... (Joi, 5 iulie 2012, 11:34)

        CONU' [utilizator] i-a raspuns lui alpha_india

        ....morala numai la un parlamentar de pe malul garlei se poate gasi. Ar fi interesant de analizat ce a/au votat acesti nenorociti care au tradat si acum cu un tupeu incalificabil sa ceara '' vreau la mama''. Bai PDL-istilor, daca primiti inapoi aceste lichele meritati sa dispareti de pe scena politica.
    • +10 (12 voturi)    
      este simplu (Joi, 5 iulie 2012, 10:17)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      atat cei care formeaza partidele cat si traseistii care le viziteaza sunt niste oameni fara caracter care au interese meschine ce nu tin de o schema logica a oamenilor civilizati
    • +10 (10 voturi)    
      Explicatie: (Joi, 5 iulie 2012, 10:18)

      GigiL [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Nici un partid politic nu doreste cu adevarat pedepsirea traseistilor.

      Ei sunt "Dracu' cu care te faci frate ca sa treci puntea"
    • +15 (15 voturi)    
      Legea e proasta (Joi, 5 iulie 2012, 10:19)

      cohan [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ...ca permite acest lucru.
      Dupa parerea mea: odata ce oamenii te-au votat ca facand parte dintr-un partid, daca intre timp ideile tale nu mai corespund cu acel partid, iti dai frumos demisia si te duci ACASA.
      N-am vazut asta la nici un politician roman. Sunt in stare sa treaca si la UDMR daca interesele personale o cer.
      • +4 (4 voturi)    
        ah... (Joi, 5 iulie 2012, 11:55)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui cohan

        dar nici cu votantii romani nu mi-e rusine, ca voteaza numai si numai in functie de doctrine si idei... dooh...
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Joi, 5 iulie 2012, 13:05)

        Zede [utilizator] i-a raspuns lui cohan

        Din cauza faptului ca nimeni nu a avut interes sa opreasca prin lege traseismul parlamentar suntem acum intr-o lovitura de stat USL. Poate dupa eliminarea si incarcerarea acestora se va adopta si aceasta lege.
    • +8 (8 voturi)    
      viata (Joi, 5 iulie 2012, 10:24)

      Mztache [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      jocurile in parlament se fac cu voturi, deci fiecare parlamentar in plus (fie el traseist, vandut, cumparat, etc) e folositor pentru "the higher purpose"

      naspa dar adevarat
    • +7 (7 voturi)    
      nu de fapt... (Joi, 5 iulie 2012, 11:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      este foarte logic ce se intampla:
      - traseistii se duc acolo unde au mai multe avantaje in momentul respectiv
      - partidele ii primesc petnru ca traseistii le aduc diverse beneficii (locuri in parlament blablalba)...

      cu alte cuvinte si partidele si traseistii sunt niste curve... (asta daca inca se mai indoia cineva)
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Joi, 5 iulie 2012, 11:41)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      E probabil un calcul de genul raul cel mai mic. Spera sa aduca inapoi suficienti parlamentari incat sa mute balanta din partea USL-ului. Poate e bine, poate nu, depinde daca privesti pe termen lung sau scurt.
    • +1 (1 vot)    
      astia 2... (Joi, 5 iulie 2012, 11:53)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      si-au descoperit un firava fibra morala pe tricou...
      • +1 (1 vot)    
        corectie (Joi, 5 iulie 2012, 11:56)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui brita

        o firava...
    • +2 (2 voturi)    
      este simplu (Joi, 5 iulie 2012, 12:17)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      acesti nerusinati merg dupa cum au interesele.
      se orienteaza de unde bate vintul.....lui ovidiu !
      orice om cit de cit cu mintea intreaga isi da seama ca drumul uslacilor este total gresit.
      ca au mai multa dreptate ori mai putina este o alta problema. dar, modul de a proceda este total gresit.
      este de tip comunist! democratia la care am aspirat noi romanii nu are nimic de a face cu acesti pretinsi democrati.
      este adevarata vorba .....tot hotului ii este frica de furt !
  • +8 (8 voturi)    
    ??? (Joi, 5 iulie 2012, 10:00)

    Lucian* [utilizator]

    si ii mai primeste inapoi??
    • +6 (6 voturi)    
      Cu bratele deschise si pupaturi (Joi, 5 iulie 2012, 10:33)

      OVali [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      Ca pe fiul ratacitor. Si daca pleca din nou din PDL cei din PSD ii pupa din nou :)
      Ca asta este forta (de moment) a oricarei puteri TRASEISTII.
      Cred ca ei sunt "coloana vertebrala" a politicii romanesti :)
  • +6 (6 voturi)    
    La munca de jos cu ei ! (Joi, 5 iulie 2012, 10:02)

    MenInBlack [utilizator]

    carpe umane
    la fel si cei care nu-i sanctioneaza pe masura !
  • +2 (6 voturi)    
    Acum nu mai conteaza (Joi, 5 iulie 2012, 10:05)

    mosnicolae [utilizator]

    Important e cum voteaza. Si in ceasul al 15-lea dacas-au trezit, e bine. Sa fie cat de multi.
    • +1 (1 vot)    
      exact (Joi, 5 iulie 2012, 11:35)

      cristihan [utilizator] i-a raspuns lui mosnicolae

      La razboi ca la razboi, cand esti pe cale sa fii coplesit nu refuzi nici un ajutor, oricat te-ar durea in morala...
  • +7 (7 voturi)    
    lichele! (Joi, 5 iulie 2012, 10:07)

    amoeba [utilizator]

    Toţi traseiştii sunt nişte lichele fără coloană vertebrală, indiferent de sensul în care migrează.
  • +6 (6 voturi)    
    halucinant (Joi, 5 iulie 2012, 10:07)

    codo [utilizator]

    Daca oile si ciobanii lor nu vor gasi de cuviinta sa adopte o lege pentru interzicerea traseismului, sper ca Noua Republica sa bata bine moneda pe codul lor etic pentru ca alegatorii care s-au saturat de oi in fruntea tarii sa voteze cu incredere in locul lor reprezentanti ancorati.
    • +4 (4 voturi)    
      Oh, daca ar fi oi (Joi, 5 iulie 2012, 11:11)

      mosnicolae [utilizator] i-a raspuns lui codo

      Prostute si nevinovate, ce bine-ar fi! Dar sun balauri cu piele de oaie....
  • +4 (6 voturi)    
    asta ori a fost (Joi, 5 iulie 2012, 10:08)

    lulisor [utilizator]

    diversiune / capcana pentru usl, ori baietii incep sa simta ca sunt in barca care se scufunda (scuzati cacofonia)

    daca se va intoarce si frunzaverde atunci, clar le-a copt-o bine de tot pdl-ul ...
  • +7 (7 voturi)    
    ******** (Joi, 5 iulie 2012, 10:08)

    Andradda [utilizator]

    Corect ar fi sa stea acum la usa.
    Cel putin un an.
    Aia doi pot ramane independenti, iar PDL n-are decat sa le urmareasca votul. Si daca in decursul unui an de zile vor demonstra ca intr-adevar sunt de partea PDL, atunci sa fie reprimiti in partid.
    Altfel, cine garanteaza ca peste o luna nu vor pleca din nou la PSD sau PNL?
    Oamenii astia trebuie eliminati din politica. Indiferent din care partid fac parte.
  • +3 (5 voturi)    
    si daca? (Joi, 5 iulie 2012, 10:11)

    Ariona [utilizator]

    au fost calul troian trimis sa spioneze in USL.
    • +5 (5 voturi)    
      "cal troian" (Joi, 5 iulie 2012, 10:45)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Ariona

      In cazul asta, la eficienta ce-au dovedit-o, ar fi mai degraba "furnica troiana" sau, mai apropiat de realitate, "trantorul troian".
  • +9 (11 voturi)    
    Astia (Joi, 5 iulie 2012, 10:13)

    miguelito [utilizator]

    n-au primit ce doreau
  • +8 (8 voturi)    
    Propunere (Joi, 5 iulie 2012, 10:16)

    JestersTear [utilizator]

    Se pot responsabiliza foarte usor si legal traseistii: parlamentarul care schimba partidul in timpul mandatului isi pierde automat mandatul. Un parlamentar sa poata deveni cel mult independent.
    Pentru mine traseism inseamna tradare indiferent de unde ar fi ea.
    • +4 (4 voturi)    
      Si daca devine independent? (Joi, 5 iulie 2012, 10:35)

      OVali [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Ce este cu asta? Tot sa-si piarda mandatul! Ca apoi independentii isi fac partid... si devin grup, etc.
      • +1 (3 voturi)    
        Pentru că e uninominal (Joi, 5 iulie 2012, 10:56)

        TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui OVali

        Pentru că acum nu se mai votează pe liste, ci se votează omul.

        Să luăm o situaţie ideală. Omu' e într-un partid, intră în parlament/senat. La un moment dat se decide că traiectoria luată de partid nu mai corespunde cu dorinţele lui. De ce să-şi dea demisia? A fost ales direct. De ce să-şi dea demisia dacă la conducerea partidului a fost ales un om care schimbă total direcţia partidului? Poate să-şi dea demisia din partid şi să rămână independent, fără să se poată înscrie în alt partid. Poate doar reveni la partidul din care a plecat...
    • +5 (5 voturi)    
      si cine sa voteze , ei? (Joi, 5 iulie 2012, 10:44)

      coco1963 [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      crezi ca vreodata parlamentari romani ar vota asa ceva?
  • +7 (7 voturi)    
    anulare functie (Joi, 5 iulie 2012, 10:17)

    bedexe [utilizator]

    Ar trebui ca toti cei care schimba partidul (valabil si pentru independenti) sa piarda si functia respectiva (primar, deputat, prefect, etc).

    Si sa se decida in maxim 6 luni Dupa alegeri, nu 6 luni inainte.
  • +1 (1 vot)    
    e legal? (Joi, 5 iulie 2012, 12:02)

    ala_ [utilizator]

    un deputat sau senator ales pe lista de partid, nu ar trebui sa aibe dreptul sa se inscrie in alt partid.
    o demisie trebuie justificata. In plus, acesti domni trebuie intens verificati ca nu au primit anumite bunuri materiale sau chiar promisiuni si intelegeri secrete.
    In cel mai bun caz, ar trebui sa fie lasati sa demisioneze in mod justificat si sa devina independenti