Adriean Videanu: Fac apel la toti bucurestenii sa vina joi la ora 18.00 la Piata Revolutiei, linga Ateneu, sa manifestam impreuna

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 4 iulie 2012, 18:09 Actualitate | Politic

Adriean Videanu a facut un apel public catre bucuresteni, cerindu-le sa vina joi la ora 18.00 la Piata Revolutiei, linga Ateneu, la o manifestatie impotriva USL. "Manifestarea de maine are un caracter civic, pentru toti cei care vor sa gandeasca si sa traiasca liber", a spus Videanu intr-o scurta declaratie de presa.

Declaratiile lui Adriean Videanu:

- Fac apel la toti bucurestenii ca joi la ora 18.00 la Piata Revolutiei, linga Ateneu, sa manifestam impreuna
- USL, pentru prima data dupa anii 90, muta dezbaterea politica in strada
- Din pacate, astazi, nu mai putem vorbi de institutii independente sau nu mai au parghiile legale care sa apere statul de drept
- Fac un apel la toti bucurestenii ca maine la ora 18:00, langa Ateneul Roman, sa manifestam pasnic impotriva acestui act abuziv de a subordona statul de drept
- Manifestarea de maine are un caracter civic, pentru toti cei care vor sa gandeasca si sa traiasca liber
- Sper ca miine, printre demonstranti, sa vina si cei care - din diferite motive - au votat USL si acum vor sa condamne abuzurile
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4776 vizualizari

  • +18 (32 voturi)    
    ok (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:11)

    flitmania [utilizator]

    vin cu familia si prietenii
    • +18 (24 voturi)    
      Sigur ca da! (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:42)

      Jordan [utilizator] i-a raspuns lui flitmania

      Venim toti cei care, conform domnului Videanu, putem trai cu 1500 RON / luna fara nici o problema. Vom fi acolo sa-l sustinem...

      Chiar nu inteleg cum naiba crede asta ca poate coaliza masele. Ok, PSD-ul abuzeaza grav de puterile pe care le detine si lumea ii vrea cat mai departe de Romania, da' nu cred ca exista vreun om normal in tara asta care sa fie fan Videanu. Tot asa cum m-am saturat de Ilici, Nastase sau Hrebenciuc m-am saturat de Udrea, Videanu sau Berceanu. Ideal ar fi sa lase oameni relativ curati - MRU, Preda etc - in fata in momentele astea.
      • +6 (6 voturi)    
        Videanu actioneaza in sprijinul USL! (Miercuri, 4 iulie 2012, 20:33)

        postacu [utilizator] i-a raspuns lui Jordan

        Liderii PDL se pare ca actioneaza tocmai pentru a submina orice tentativa de manifestatie spontana impotriva abuzurilor actualei puteri. Cand oameni precum Blaga, Videanu sau Oltean cheama lumea la miting, o mare parte din cei care chiar intentionau sa mearga se vor abtine sa o faca tocmai pentru ca protestul lor legitim sa nu fie confiscat de acesti profitori care in esenta nu-s cu nimic mai breji decat cei din USL cand e vorba de nesimtire si de cheltuirea in scop personal a banilor publici. Nu pot sa cred ca Blaga sau Videanu sunt chiar atat de prosti incat sa nu realizeze ca apelul lor in loc sa adune lumea in strada, o va face sa ramana acasa tinandu-se de nas. Daca liderii PDL chiar voiau sa iasa cat mai multa lume sa protesteze, trebuiau sa lase pe altii mai spalati sa faca apelul. Se pare ca, desi verbal PDL se impotriveste actiunilor antidemocratice ale actualei puteri, faptic le sprijina - si nu cred ca din prostie! Sa fi negociat greii PDL cu USL o imunitate dupa ce justitia va fi intra "pe mana cui trebuie", astfel incat sa-si continue afacerile nestingheriti daca pun si ei umarul la debarcarea lui Basescu?
        Sper totusi ca acest apel mascat la stat acasa sa nu aiba efectul scontat. Toti cei care nu sunt de acord cu metodele abuzive folosite de actuala putere ar trebui sa iasa in strada pentru a apara statul de drept si nu pentru a sprijini politicieni care contribuie intr-un fel sau altul la calcarea in picioare a democratiei. Chiar si cei care au votat si doresc in continuare sa voteze USL ar trebui sa iasa pentru a-si urechea favoritii, altfel, precedentul creat de acceptarea acestor actiuni ale USL (inacceptabile intr-un stat de drept indiferent de pretext) va avea efecte deosebit de nocive pe termen lung. Oamenii nu trebuie sa iasa in strada pentru PDL sau USL, ci pentru a-si apara dreptul de a trai intr-un stat cu adevarat democratic (ca declarativ tot democratice se considerau si Germania nazista, URSS-ul stalinist, sau Romania sub Ceausescu).
    • 0 (8 voturi)    
      Sunt 3 (Miercuri, 4 iulie 2012, 19:24)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui flitmania

      Joi, 5 iulie sunt anuntate 3 mitinguri: pta victoriei (anti-plagiator), pta universitatii (mru) si pta revolutionarilor (videanu). ar fi frumos sa se uneasca toate la universitate. atunci sa vezi frica pe crizel!!!!
    • +1 (9 voturi)    
      vin si eu cu familia dar (Miercuri, 4 iulie 2012, 19:37)

      robinho [utilizator] i-a raspuns lui flitmania

      am nevoie de siguranta si de aceea as vrea ca domnul videanu sa imprejmuiasca locul respectiv cu vreo 4-5 randuri de borduri daca se poate.
  • +15 (31 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:12)

    John.Doe [utilizator]

    Sibiul ii cu voi!!!
  • -23 (49 voturi)    
    cea mai bună meserie (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:13)

    Mazeta [utilizator]

    Este prea cald la ora 18. Mai bine la 20 la Cireșica, poate vine și Băsescu.
    • +1 (13 voturi)    
      copy-lasule (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:27)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      postacule, ce o sa o luati voi in barba...
      poate vii si tu pe acolo sa porti un tricou cu numele tau!
      • +2 (4 voturi)    
        BANUIESC CA MAZETA (Joi, 5 iulie 2012, 0:51)

        FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

        E vreun amarat de student care vrea sa faca un ban (cinstit) si isi daruieste sufletul si probabil si spatele uslamistilor..
    • 0 (6 voturi)    
      hai la blitz (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:27)

      sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nope, ca acolo,in zona, schimba bordurile dottore Oprescu. Poate mai "egzista" Golden Blitz?
  • 0 (34 voturi)    
    :) (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:13)

    owl [utilizator]

    trebuie sa aducem ceva? cate o bordura pasnica de fiecare e bine?
    • +4 (8 voturi)    
      minunat raspuns ! (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:31)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui owl

      poate si o bucata de marmura .... granit ...
  • +42 (52 voturi)    
    Jos clasa politica (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:16)

    acvylafree [utilizator]

    Stai linistit videne ca eu personal vin dar nu pentru tine. Vin pentru fata mea care mai are 2 luni si vede lumina zilei si nu vreau sa vada rosu in fata ochilor. Maine seara o sa vin special de la Ploiesti pentru a da jos acest parlament infect
    • +3 (7 voturi)    
      submit (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:27)

      Metzak [utilizator] i-a raspuns lui acvylafree

      Videanu este ultima persoana pentru care ma voi afla la aceasta demonstratie. In schimb imi doresc sa reusim, sa aratam ca nu suntem vitele acestui parlament corupt.
    • -2 (6 voturi)    
      Felicitari! (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:28)

      DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui acvylafree

      Iti multumesc!
    • +1 (13 voturi)    
      pai daca vi la manifestatie organizata de PDL (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:32)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui acvylafree

      inseamna ca vi pentru ei , videanu , blaga , udrea , anastase ..etc ....
      • +2 (4 voturi)    
        Ca vii, nu "ca vi" (Miercuri, 4 iulie 2012, 20:20)

        Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Blank.
    • -3 (11 voturi)    
      parlamentul asta reprezinta vointa poporului (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:42)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui acvylafree

      parlamentul asta reprezinta vointa poporului, asa cum a votat in 2008 si cum a reconfirmat in 2012
      • +2 (8 voturi)    
        .... (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:47)

        vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

        ce dracu a reconfirmat in 2012 in parlament?
        • -1 (5 voturi)    
          alegerile local ? dezastrul petnru pdl ... (Miercuri, 4 iulie 2012, 19:28)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui vasile_r

          a trecut asa multa vreme ? :)
          • +1 (3 voturi)    
            alegeri locale (Miercuri, 4 iulie 2012, 22:36)

            celebra [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            nu stiu cat de corecte au fost aceste alegeri... la ce se intampla acum ma indoiesc profund...
      • -2 (4 voturi)    
        Majoritatea (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:55)

        strongbox [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

        parlamentara de acum nu e prin vot ci prin manevre politice. USL-ul a facut tot posibilul(bani multi) ca sa obtina majoritate parlamentara!
      • +1 (5 voturi)    
        Parlamentul asta... (Miercuri, 4 iulie 2012, 19:46)

        madame [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

        reprezinta doar maciuca lui Iliescu si a Kremlinului ! Cat despre 2012, ce-ai zis? Am avut cumva alegeri parlamentare si n-am fost instiintati? Mergi si dormi cu Antonescu! Strange-l tare intre picioare, poate il sufoci si ... Ups! Rima a iesit din greseala! :)
  • +17 (29 voturi)    
    toti la un loc (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:18)

    Respect [utilizator]

    Nu fragmentati miscarea protestatara. Sa ne adunam toti in acelasi loc!
    • -2 (14 voturi)    
      cred ca incapeti la nr 9 (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:43)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui Respect

      credc a incapeti la nr 9 :))
  • 0 (6 voturi)    
    Va puteti antrena si azi ... (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:19)

    Iskander14 [utilizator]

    Desi nu-mi palce deloc cine face invitatia (bine ca macar a precizat ca are caracter civic) - de 2 zile se manifesta in Piata Victoriei ... acum 2 zile au fost cativa, ieri am fost ~ 200 azi sper ca vom fi mult mai multi.

    Curaj!
  • 0 (6 voturi)    
    De ce la Ateneu? (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:20)

    miguelito [utilizator]

    Nu e spatiul cam mic? Ca doar sintem cita frunza si iarba.
  • +5 (9 voturi)    
    vai, tu, ce cool! (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:20)

    sisipisi [utilizator]

    Ady, dear, am dileme, cu ce sa vin la miting: sa iau porschele cayenne, audi 8 sau sa fiu mai populara cu smart-ul cel nou din Germania?
  • +4 (10 voturi)    
    Eu vin (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:21)

    Cel [anonim]

    Eu vin, dar nu pentru PDL, ci pentru mine si copiii mei
  • +7 (7 voturi)    
    VIDEANU (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:22)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    mai bine si-ar vedea de treaba, e din aceeasi categorie cu uslamistii.
  • +2 (10 voturi)    
    Timisoara (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:28)

    Krom [utilizator]

    La Timisoara ne strangem careva? La Catedrala, ora 18?
  • +5 (5 voturi)    
    de ceeee? (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:29)

    mac99 [utilizator]

    de ce tocmai el trebuia sa faca apel? chiar nu se gasea nimeni altcineva?
    de ce acesti oameni nu inteleg ca nu este vorba despre simpatii politice ci despre principii?...principii democratice
    in plus maine si MRU a anuntat ca lumea sa vina in piata Victoriei, parca. Faptul ca nu se vorbesc intre ei nu arata decat ca acesti oameni nu inteleg nimic si nu urmaresc decat interese personale...
    oricum, voi merge oriunde se va aduna lume pentru sprijinerea unor idei, nu partide...
  • 0 (6 voturi)    
    Nu politizati acest miting (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:30)

    Claude [utilizator]

    Domnule Videanu, veniti si manifestati ca un cetatean, luati cuvintul ca un cetatean. La fel va trebui sa faca si dl. Neamtu. Cit despre dl. Nicusor Dan, se descalifica total daca va face mitingul la Universitate.
  • +2 (6 voturi)    
    vine dracu...as merge doar pt a scapa atat (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:33)

    TiborVeres1306750912179 [anonim]

    de PSD cat si de PDL....rahat de tara.
  • +6 (6 voturi)    
    Musca-n lapte (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:33)

    cohan [utilizator]

    Dupa parerea mea, d-ul Vedeanu ar fi mai bine sa-si vada dea alte treburi zilelea astea. Nu m-ar mira sa fie huiduit de protestatari, asa cum a fost huiduit Orban.
  • +2 (10 voturi)    
    Vin si eu! (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:34)

    Corinteni [utilizator]

    Sa rad de voi.
  • 0 (6 voturi)    
    eu nu vin! (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:36)

    bors cu miere [utilizator]

    nu ma intereseaza demersurile politicianiste si demagogice ale hotilor care au fost la putere impotriva celor care sunt acum!
    munciti, munciti, munciti! lasati politica pentru activisti si lichele!
  • +10 (14 voturi)    
    :)) (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:36)

    titirica [utilizator]

    nu pot sa cred... Videanu cheama la protest! Vai ce trist...

    eu as fi vrut ca aceasta chemare sa vina de la un om model, integru si care nu a lins exclusiv de la stat, nu de la un smecher arogant imbogatit pe spinarea statului. Cat de penibil!?

    Mai urmeaza un protest contra coruptiei organizat de Udrea...

    Unii chiar nu au simtul penibilului si nu stiu cand sa se retraga
  • +9 (9 voturi)    
    Aveti grija ,pdl, pe cine aduceti! (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:38)

    gazania [utilizator]

    Sper sa nu vina Udrea, Anastase, Oltean si altii ca ei. Nu denaturati mitingul.
  • +9 (9 voturi)    
    ar fi trebuit (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:40)

    nostradamus12 [utilizator]

    sa lasi pe altcineva sa anunte chemarea la manifestatie. Esti (poate fara vina, nu stiu) una dintre cele mai detestate personaje politice. Ai facut destul rau PDL-ului. Stai deoparte, te rog!
  • +12 (12 voturi)    
    Nene videanu (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:40)

    Malone_M [utilizator]

    Mai bine lasa-ne singuri. Faceti o mare greseala ca va asumati organizarea miscarilor din zilele astea.
    Nu intelegeti ca NU VA MAI VREM PE TOTI ?!!
  • +13 (13 voturi)    
    :) (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:41)

    psihologul de serviciu [utilizator]

    Mai bine ne intalnim la Videanu acasa,nu este asa de cald si in "casuta de poveste "avem loc cu totii,nu cred ca ne calcam pe picioare.
  • +7 (11 voturi)    
    ..... (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:42)

    vasile_r [utilizator]

    Adrian Videanu si alti viermi paraziti ca el sunt motivul pentru care tot ce a fost facut bine in tara asta in ultimii ani este acoperit de mizerie, la fel motivul pentru care dreapta romaneasca a devenit sinonima cu hotia si ghiolbania in ochii electoratului. Nu. Nu voi participa la mitingul lui, sper sa se adune doar postacii profesionisti pe acolo. Insa ma voi duce la alegeri, referendum, alegeri locale, prezidentiale. Si cam atat.
  • +10 (10 voturi)    
    din pacate (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:42)

    Piticot9 [utilizator]

    din pacate acesti asa zisi politicieni nu au inteles prea multe... Videanu face parte si el din cei cu palate - vb lu Cristoiu. Poate daca astfel de oameni nu ar mai face aceste apeluri disperate ar iesi mai multi in strada... Caci aceste apeluri ale minunatilor politicieni este mai mult pt pilelea lor, nu pt catatenii acestei tari. Daca dumneavoasta domnilor "politicieni" ai PDL erati mai responsabili si nu pusi doar pe capatuiala, si nu promovati impostura, linguseala, nepotismul, etc, pai nu ajungeam in aceasta situatie. Daca astfel de "lideri" mai fac apel... eu unul nu ies nicaieri
  • +4 (4 voturi)    
    ?! (Miercuri, 4 iulie 2012, 19:08)

    omezu [utilizator]

    Dar chiar nu mai sunt in partidul ala alti oameni in afara de Videanu care sa faca un apel?! Uneori tind sa cred ca sunt mana in mana cu astia de la USL si vor sa decredibilizeze orice forma de prostest impotriva astora gen Ctrl+V.
  • +2 (4 voturi)    
    senzatia mea (Miercuri, 4 iulie 2012, 19:13)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    e ca videanu e mana in mana cu uslamistii. stie ca nu e iubit si tocmai de asta, cred eu, face apelul asta.
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Miercuri, 4 iulie 2012, 19:33)

      george1979 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      si videanu si blaga....cred ca nici astia nu il mai vor pe base
      • +1 (3 voturi)    
        vai vai .. (Miercuri, 4 iulie 2012, 20:18)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui george1979

        e singur impotriva tuturor ... din nou ...

        ce teatru ieftin !
  • 0 (4 voturi)    
    Mai tarziu, (Miercuri, 4 iulie 2012, 19:39)

    madame [utilizator]

    se poate? Nu cred ca patronul ma va invoi mai devreme! La 19,30, mai gasesc pe cineva, acolo? Cu tot regretul, ca nu voi asculta in direct discursul domnului Ungureanu! Oricum sunt alaturi cu gandul . Un gand bun, pozitiv, face mai mult decat o mie de prezente negative.
  • 0 (4 voturi)    
    Esec garantat! (Miercuri, 4 iulie 2012, 19:57)

    codrutz [utilizator]

    Mare prostie, sa pui pe "incoruptibilul" Videanu sa cheme "boborul" sa i se alature. Probabil ca nici macar cei pe care i-a procopsit pe cand era Primar sau Ministru nu vor veni sa-l sustina toti. As fi curios sa se faca inventarul averilor celor 2-300 de "manifestanti" si mai ales sa aflam ce afaceri au acestia cu PDL si camarila basista.
    Astept cu nerabdare "chemarile revolutionare" ale altor "oropsiti ai soartei" precum Elenei Udrea, Anastase, EBA, Berceanu, Oltean, etc, etc. Sunt sigur ca vor avea mediatizarea necesara din partea ziaristilor-colonei:Turcescu, Cristoiu si toate celelalte hahalere.
  • +1 (5 voturi)    
    Videanu (Miercuri, 4 iulie 2012, 19:59)

    Pinochio [utilizator]

    Eu vin da' nu pentru Videanu.
  • -1 (5 voturi)    
    mirific (Miercuri, 4 iulie 2012, 20:16)

    Bibicool [utilizator]

    Mai dragilor :), gainarul e prost au tine cu opozitia??
    De ce l-au lasat sa deschida gura????
    Asta e un motiv clar sa NU ma duc la demonstratie..... Si unul foarte buna chiar.
    • 0 (2 voturi)    
      este reprezentantul PDL. (Miercuri, 4 iulie 2012, 21:17)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Bibicool

      adica cei care te cheama la manifestatie , cei care vor innapoi toata puterea .

      ps: si mru tot reprezentantul lor este .
  • +3 (3 voturi)    
    o sa vin si eu (Joi, 5 iulie 2012, 2:48)

    paraipan [utilizator]

    e nevoie de borduri noi pe strada mea.