VIDEO Vasile Blaga: Ne aflam in fata unui atac premeditat si concentrat asupra institutiilor statului de drept si asupra valorilor democratice/ USL pregateste o OUG care sa reduca atributiile CCR

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 4 iulie 2012, 12:07 Actualitate | Politic

Vasile Blaga
Foto: Agerpres
"Ne aflam in fata unui atac premeditat si concentrat asupra institutiilor statului de drept si asupra valorilor democratice", a declarat miercuri liderul PDL, Vasile Blaga. Fostul presedinte al Senatului, demis in urma votului de marti din Parlament, a acuzat USL de incercarea de subminare a democratiei dand drept exemple actiunile de preluare a Monitorului Oficial si de schimbarea a Avocatului Poporului. Liderul democrat-liberal  a afirmat ca USl pregateste o ordonanta de urgenta prin care sa fie reduse atributiile Curtii Constitutionale, astfel incat sa se asigure ca "legea si justitia ii sunt subordonate".

HotNews.ro a transmis
LIVETEXT declaratiile liderului PDL

Principalele declaratii ale presedintelui PDL, Vasile Blaga:

  • Problemele cu care ne confruntam astazi nu sunt nici functiile, nici partidele.
  • PDL nu poate fi de acord cu suprimarea democratiei in Romania.
  • Ne aflam in fata unui atac premeditat si concentrat asupra institutiilor statului de drept si asupra valorilor democratice.
  • Aceste actiuni au inceput cu preluarea Monitorului Oficial (MOf) de catre Guvern.
  • In acest fel, Guvernul poate controla ce acte apar in MOf. Deciziile de revocare ale sefilor celor doua Camere nu au aparut in MOf.
  • Toate celelalte acte de ieri ale Parlamentului au aparut.
  • Ele pot aparea abia dupa ce CCR va intra in vacanta.
  • Asta explica preluarea MOf.
  • A urmat Avocatul Poporului, pentru ca doar Avocatul Poporului poate contesta la CCR o OUG.
  • Crin Antonescu s-a pronuntat public pentru inlocuirea judecatorilor CCR.
  • In urma protestelor, USL pare sa dea inapoi si sa renunte la acest plan.
  • In schimb, USL pregateste o OUG care sa reduca atributiile Curtii.
  • Este clar cum a fost conceput planul de subminare a democratiei si de control al institutiilor statului.
  • Trebuie sa amintim ca aceste actiuni nu au precedent in ultimii 22 de ani. In 22 de ani nimeni nu si-a permis sa ignore o decizie CCR, cum a facut Victor Ponta.
  • In 22 de ani nimeni nu a indraznit sa propuna schimbarea judecatorilor CCR, asa cum a declarat public Crin Antonescu.
  • USL vrea sa puna la punct un stat in care legea si justitia ii sunt subordonate.
  • Ponta, C. Antonescu si ceilalti din USL se simt in siguranta doar in afara legii.
  • Suita de actiuni este menita sa ascunda lipsa de solutii pentru problemele reale ale Romaniei: somajul, lipsa locurilor de munca, scumpirea vietii, plagiatul, furtul domnului Ponta.
  • Intrebare: Ce solutii ati gasit?
  • Raspuns: Doar cele constitutionale. Am contestat la CCR hotararile Parlamentului de schimbare a Avocatului Poporului, de schimbare ilegala a presedintilor celor doua Camere. Ultimele doua nu sunt publicate in MO nici in acest moment.
  • Intrebare: Veti fi prezenti astazi in Parlament?
  • Raspuns: Da.
  • Nu cunosc ordinea de zi de astazi (din Parlament - n.red.).
  • Colegii mei depun eforturi serioase pentru a ne spune punctele de vedere, nu numai in Parlment, de cate ori avem ocazia.
  • Au fost si colegi care nu au putut fi prezenti din diferite motive ieri in Parlament.
  • Nu i se poate imputa nimic PDL, nu noi subminam statul de drept, nu noi am pus vreodata sub semnul intrebarii decizia CCR, nu noi am pus in subordinea Guvernului MOf.
  • In functie de pasii care vor urma, ne vom corela actiunile.
  • Nu discutam de suspendare decat dupa ce se deruleaza pasii respectivi.
  • Cu ce au argumentat ieri revocarea presedintelui Senatului? Au fost chiar hilari.
  • Stiti la ce se refera art. 7 (din Constitutie - n.r.), stiti foarte bine, in situatii de derapaje grave.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6108 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Asta e .... poporul a votat si o sa voteze. (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:13)

    anonimm [utilizator]

    Poporul vrea comunism, poporul vrea mafioti, poporul vrea USL la conducere, poporul vrea USL cu 70%.
    Din pacate nu e mai nimic de facut, decat sa ne resemnam.
  • +21 (21 voturi)    
    Miting azi, la Piata Constitutiei! (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:14)

    Metec [utilizator]

    Nu are rost sa va duceti in Piata Victoriei sau la Universitate, nu acolo se da lovitura de stat, ci la Casa Poporului prost, condus de jmecheri! Adunarea diseara, in Piata Constitutiei. E loc pentru toata lumea...
    • +4 (4 voturi)    
      Ne-a sunat ceasul. Ori,ori. (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:55)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Ne-au trecut cateva gloantze pe langa urechi. Acum ce facem? Stam sa ne dea glontzul decisiv sau iesim si le luam armele si le rupem gatul? Sau suntem un popor de lasi? Unde sunt acum cei care au ales primari gospodari? Mai ales cei din Timisoara? Ne-atzi creat monstri mafiotzi care distrug Romania. La aia in parlament care ii doare in cot de legi ar trebui sa le dati voie in pantaloni scurtzi , camasi deschise la gat cu lantzisoare de alea groase de aur si binentzeles slapi de aia cu atza intre degete ca sa fie in mediul lor natural acolo la parlament.
      raspunde trimite
  • -12 (12 voturi)    
    ? (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:19)

    sabo [utilizator]

    Ti-au luat jucaria!
  • -3 (5 voturi)    
    blaga, ai fost un cal troian (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:21)

    __alex__ [utilizator]

    la alegerile locale. Acum culegi roadele. Asa e cind 'te intelegi' cu indivizi penali.

    USL ul face mizeriile pe care le face si datorita 'compromisurilor' tale.
  • +6 (6 voturi)    
    Legea este arbitrara pentru unii? (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:41)

    marvio [utilizator]

    Victor Ponta nu a respectat o hotarare a CCR el fiind de profesie procuror. Cine trebuie sa ia masuri imptriva nerespectarii de catre un procuror a unei hotarari a CCR? Sau in tara asta legea este arbitrara daca esti sef de partid sau prim ministru?
  • +10 (10 voturi)    
    Back in USSR (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:46)

    oilman [utilizator]

    Orice progress spre un stat de drept, facut cu greutate in 22 ani, a fost total sters in numai 2 luni de noua putere. O combinatie contra naturii de incompetenta, fascism, minciuni, furt si actiuni bolshevice, Floricel, Camaradul Ponta, Dan voiculescu si prietenii calca in picioare statul de drept. Minciuni si declaratii ce se bat cap in cap la fiecare 5 minute. O situatie penibila chiar pentru standardele unor Lukasenko, Mugabe sau Gadafi. Rusine ! Ne-am intors in anii 80.
  • +3 (3 voturi)    
    Chemati oamenii la meeting, D-le Blaga! (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:26)

    Motzic [utilizator]

    In toate aceste declaratii si aparitii, nu uitati ca in conditiile incalcarii grave a legilor tarii, numai coalizarea fortelor de dreapta si a societatii civile, mai pot aduce solutii. Chemati oamenii la meeting in toate orasele! Declaratiile, avertismentele, contestatiile nu au oprit cu nimic furtul democratiei!
    • -1 (3 voturi)    
      Pseudonim (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:14)

      Crv [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

      Propun ca postacii sa fie numarati cu toate pseudonimele sub care posteaza. Se ocupa Roberta sa iasa bine la numar!
  • -1 (3 voturi)    
    Institutiili (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:05)

    Crv [utilizator]

    A fost demolata institutia statului Roberta. A fost demolata si institutia statului Blaga. Urmeaza (sper) si institutia statului Basescu. Bine ca mai raman Parlamentul, Presedentia, ca altfel ziceam ca-i lovitura de stat!
    Si pentru fricosi: EXISTA viata si dupa pedele!
  • -1 (1 vot)    
    Revocarea presedintelui senatului e prevazuta (Miercuri, 4 iulie 2012, 15:13)

    matecucu [utilizator]

    va rog cititi cu antentie

    s-a facut cf regl Senat, art 30, al 2

    Art.30.-(1) Revocarea din funcţie a preşedintelui Senatului poate fi propusă la cererea a minimum o treime din numărul total al senatorilor, în cel puţin una din următoarele împrejurări:

    a) încalcă prevederile Constituţiei;

    b) încalcă grav sau în mod repetat prevederile Regulamentului Senatului sau ale Regulamentului şedinţelor comune.

    (2) Revocarea din funcţia de preşedinte al Senatului poate fi propusă şi de jumătate plus unu din numărul total al senatorilor.

    (3) Propunerea de revocare prevăzută la alin.(1) sau (2) se face în scris, sub semnătura iniţiatorilor, o singură dată într-o sesiune.

    (4) Propunerea de revocare se depune la Biroul permanent care analizează, în prima sa şedinţă, îndeplinirea condiţiilor de la alin.(1) sau (2) şi decide, prin vot, introducerea acesteia în proiectul de ordine de zi a următoarei şedinţe de plen.