VIDEO Aproximativ 200 de oameni au protestat in Piata Victoriei, unde au scandat lozinci impotriva lui Ponta. La manifestatie au participat si Mihai Razvan Ungureanu si Theodor Paleologu

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 3 iulie 2012, 19:15 Actualitate | Politic

FOTOGALERIE Piata Victoriei, proteste anti-USL
Circa 200 de oameni au protestat calm marti seara linga sediul Guvernului. Oamenii au purtat pancarte cu mesaje anti-USL si anti-Ponta, ia la proteste si-au facut aparitia si Mihai Razvan Ungureanu sau Theodor Paleologu. HotNews.ro a transmis LIVE TEXT de la protest.

Ora 21.49: Protestatarii scandeaza "Ponta nu uita, tu urmezi la Rahova!"



Ora 21.14: In Piata Victoriei au ramas in jur de 100 de oameni care scandeaza impotriva premierului: "Ponta reales la al XIV-lea Congres!". Manifestantii mai scandeaza lozinci la adresa ICR, CCR si a justitiei.

Ora 20.54: Protestatarii ii cer demisia lui Victor Ponta si strica "Copy-Paste!" Soferii care trec pe strada claxoneaza in semn de solidaritate cu protestatarii.

Ora 20.45: Theodor Paleologu a ajuns in Piata Victoriei, unde in cursul serii a mai fost si Teodor Baconschi. Theodor Paleologu a declarat pentru HotNews.ro: "Veneam de la o emisiune la un post TV si ma duceam la o alta emisiune. Aveam 16 ani cand a fost Piata Universitatii, tatal meu a fost ambasadorul golanilor. Nu pot rezista sa nu fiu alaturi de mediul academic, de intelectuali, de oameni de cultura, pentru ca ei sunt aici. Ei sunt mai degraba colegii mei, decat colegii de partid".



Ora 20.40: In Piata Victoriei a ajuns si regizorul Stere Gulea, care a declarat urmatoarele referitor la ce se intampla in Parlament: "Nu va lasati pacaliti de oamenii astia, ca tara nu este a lor. Nu am pomenit asa ceva de cand ma stiu".

Ora 20.35: Jandarmii au intervenit si le-au spus protestatarilor "sa isi pastreze demnitatea", prin avertizare sonora, dupa ce acestia i-au huduit pe reporterii Antena 3.

Ora 20.30: O echipa a Antenei 3 a ajuns in Piata Victoriei, iar protestatarii au inceput sa huiduie reporterii televiziunii: "Antena 3, niste catei!", "Rusine!", "Hotii", sunt cateva dintre scandarile protestatarilor.

Ora 20.25: O parte dintre protestatari au plecat din Piata Victoriei, unde au mai ramas in jur de 150 de manifestanti.

Ora 20.20: Manifestantii sustin ca un protestatar a fost bruscat, ridicat de jandarmi si dus la o sectie de Politie

Ora 20.10: Jandarmii i-au somat pe manifestanti sa parasesca scuarul din fata guvernului si sa treaca pe trotuar, in caz contrar amenintand cu luarea masurilor legale. La fata locului au ajuns aproape 30 de jandarmi.

FOTOGALERIE Piata Universitatii
Ora 19.45: Manifestantii dau ture prin Piata Victoriei. In Piata Universitatii, manifestantii striga "Presedintele dement suspendat de Parlament"

Ora 19.42: Jandarmii nu-i lasa pe manifestanti sa treaca prin fata Guvernului, invocind faptul ca nu au autorizatie

Ora 19.40: Protestatar din Piata Victoriei: "Daca vezi la tv numai manelisti si politicieni smecheri, tentatia e sa faci la fel"

Ora 19.35: La Piata Universitatii s-au strins circa zece oameni in fata Teatrului National si scandeaza impotriva lui Traian Basescu. "Basescu la puscarie!", "Presedintele dement, suspendat de Parlament!", Nu va fie frica, si Basescu pica", "Betivul din Palat sa fie condamnat" - cateva dintre scandarile celor aflati in Piata Universitatii.



Ora 19.25: Mihai Razvan Ungureanu a ajuns in Piata Victoriei: "Sint solidari cu cei care sint aici. M-am saturat"

Ora 19.20: Numarul protestatarilor a crescut pina la 200. "Am iesit in strada pentru ca in Romania a inceput sa fie premiata hotia si lenea", spune un manifestant


Protestatari in Piata Victoriei
Foto: Hotnews
Citeva dintre mesajele purtate de protestatari:

  • Vrem o tara ca afara
  • Eu citez, nu plagiez
  • Pe aici nu se trece
  • Ce faci cu viitorul meu?
  • USL = totalitarism
  • Ponta si USL = dictatura
  • Jos mafia USL-ista!


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

20488 vizualizari

  • +39 (53 voturi)    
    HAIDETI (Marţi, 3 iulie 2012, 19:19)

    irinel99 [utilizator]

    Sa le aratam ca nu suntem putini si nu pot face ce vor ei.....haideti sa le aratam ca nu politicienii iau deciziile ci noi, poporul.

    Ar trebui sa ne strangem la palatul parlamentului, sa nu-i mai lasam sa iasa din curte!!!!!!!!!
    • +12 (14 voturi)    
      nu uitati "Fenomenul Piata Universitatii 1990" (Marţi, 3 iulie 2012, 19:56)

      Daniel G [utilizator] i-a raspuns lui irinel99

      http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eagH7OvSQEc#!

      http://www.youtube.com/watch?v=iB7DnJtrncg
    • -28 (46 voturi)    
      Base arestat (Marţi, 3 iulie 2012, 19:57)

      asus [utilizator] i-a raspuns lui irinel99

      Base la inchisoare.
      • -7 (15 voturi)    
        Base ramane liber! (Marţi, 3 iulie 2012, 20:55)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui asus

        Noi nu suntem ca ei sa inchidem in puscarie opozantii politici... chiar daca sunt hoti.
      • +3 (5 voturi)    
        Graba strica treaba (Marţi, 3 iulie 2012, 21:51)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui asus

        Si Nastase a ajuns la puscarie la ani buni dupa ce a fost prim ministru. Cu tambalaul de azi sa vedem la citi lei se opreste euro.
    • -16 (34 voturi)    
      MRU la intaintare! (Marţi, 3 iulie 2012, 19:58)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui irinel99

      In sfarsit! Seful SIE incearca sa stranga electorat. Dorim un stat securist, sustineti-le pe seful securitatii!
      • +7 (9 voturi)    
        mda (Marţi, 3 iulie 2012, 21:29)

        iustas [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Securitate au si americanii si englezii si toate tarile lumii care se respecta , esalonul doi al securitatii Ceausiste sta sa revina la putere !!! de aea sa ne fie frica
      • -6 (12 voturi)    
        S-a dus si MRU cu SPP-istii dupa el (Marţi, 3 iulie 2012, 21:42)

        Corinteni [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        MRU mai nou plimba SPP-istii pe la toate manifestatiile, formate de obicei din 20 - 30 de oameni. Pentru postacii PDL: din cei 150 de oameni pe care i-ati vazut azi acolo, 100 erau de la presa.
        • +3 (3 voturi)    
          re (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:28)

          ovidiu_ [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

          Mai usor cu dezinformarea, tovarasu'. Am fost 500, nu 150, si pe langa ei vreo 15-20 de cameramani, fotografi si jurnalisti.
      • 0 (0 voturi)    
        "Colonel"? (Marţi, 3 iulie 2012, 23:56)

        CosmiN_ [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Habar nu ai ce face si ce rol are SIE! Vai de steaua ta, ca nu stii pe ce planeta traiesti!
    • +2 (8 voturi)    
      o alta lozinca (Marţi, 3 iulie 2012, 20:18)

      sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui irinel99

      haideti sa haidem
    • +8 (16 voturi)    
      Maine vin si eu, special de la Focsani (Marţi, 3 iulie 2012, 20:19)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui irinel99

      Am unde sta cateva zile, dar e prea mare nesimtirea astora!

      Eu nu vreau dictatura sau lovitura de stat
    • -7 (13 voturi)    
      Sunt 150 la guvern ???? (Marţi, 3 iulie 2012, 21:01)

      independent [utilizator] i-a raspuns lui irinel99

      Wow,150 de "oameni" la guvern reprezintă poporul ??? Păi nu v-aţi adus nici măcar neamurile toate şi aveţi curajul să spuneţi noi poporul ??? Un spital de nebuni s-o găsi prin România,mergeţi,trataţi-vă şi mai apoi vorbim...!!! P.S.Voi faceţi proteste(150 de oameni!!!!) seara pe timp de vară,noi făceam la -15 grade în zeci de oraşe,e vreo diferenţă ????
      • +1 (1 vot)    
        re (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:30)

        ovidiu_ [utilizator] i-a raspuns lui independent

        N-am fost 150 ci 500 si numarul total o sa-l vezi probabil in cateva zile, asta e doar inceputul.
      • 0 (0 voturi)    
        care voi? (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:16)

        edx [utilizator] i-a raspuns lui independent

        Eu am iesit in iarna si voi iesi si acum. NU am simpatii politice absolute, voi protesta impotriva oricarei devieri de la LEGE. Si majoritatea celor care au iesit in iarna vor iesi si acum deoarece atunci nu au fost mitinguri pro-USL ci impotriva abuzurilor PDL. Ca sa lamurim putin lucrurile.
    • +3 (5 voturi)    
      De acord! Restul, ce facem?! (Marţi, 3 iulie 2012, 21:36)

      MASD-RO [utilizator] i-a raspuns lui irinel99

      Haideti sa ne organizam, sa iesim in strada, sa fim solidari cu cei din Piata Victoriei!
      http://www.petitieonline.com/miscarea_pentru_apararea_statului_de_drept_din_romania
      FB: http://www.facebook.com/pages/Miscarea-pentru-apararea-statului-de-drept-in-Romania/441712469182648
  • +20 (34 voturi)    
    Mars la inchisoare, JAVRE ORDINARE! (Marţi, 3 iulie 2012, 19:20)

    Lucky1 [utilizator]

    O propunere pentru o lozinca adresata clicii uslase.
    • +7 (11 voturi)    
      Mars la inchisoare, copiatoare ordinare (Marţi, 3 iulie 2012, 20:22)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      http://www.youtube.com/watch?v=rkKs81wdAak
  • +29 (43 voturi)    
    puci (Marţi, 3 iulie 2012, 19:20)

    michela [utilizator]

    Mergeti in piata, nu mai stati in fata televizorului sa va uitati la puciul parlamentar! O sa venim si din provincie daca o sa mai putem, daca nu se vor interzice adunarile publice pana maine.
  • +5 (11 voturi)    
    corectati va rog (Marţi, 3 iulie 2012, 19:25)

    CristiGrigorescu [anonim]

    200, nu 2000 :)
  • +4 (18 voturi)    
    2000? (Marţi, 3 iulie 2012, 19:25)

    mamikutza [utilizator]

    chiar daca s-a gresit(2000 sau 200?)in curand vor fi 2000 si mai multi
  • +29 (43 voturi)    
    ura (Marţi, 3 iulie 2012, 19:25)

    Uzu_buzu [utilizator]

    domnilor ... 150 nu inseamna nimic.
    daca atata intelegeti din cele ce se intampla zilele astea ...
    eu locuiesc la 7000Km de tara. viitorul meu si al copiilor mei n-are cum sa fie influentat de ponta sau crin. dar al tau si al copiilor atai are.
    tu ... stai linistit. sa pice cu orice pret basescu. asta ti-ai dorit. sa vezi pe urma ce bine-ti merge..
    • +15 (19 voturi)    
      re: ura (Marţi, 3 iulie 2012, 19:52)

      domu [utilizator] i-a raspuns lui Uzu_buzu

      150 e doar începutul.
      dacă urmăreşti ştirile, nu oamenii ies în stradă greu ci guvernanţii se mişcă repede cu schimbările.
      chiar inexplicabil de repede
  • +30 (42 voturi)    
    hai baieti ca se poate (Marţi, 3 iulie 2012, 19:25)

    valabill [utilizator]

    De aici din Grecia sunt cu inima alaturi de voi. Nu-i lasati sa ne ia tara!
    • +17 (23 voturi)    
      Romanii de peste ocean (Marţi, 3 iulie 2012, 20:01)

      Daniel G [utilizator] i-a raspuns lui valabill

      sunt alaturi de voi.

      nu uitati sangele martirilor.


      Va rog sa va luati putin timp sa retraiti "Fenomenul Piata Universitatii 1990-1991.


      http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eagH7OvSQEc#!

      Veniti in Piata Universitatii JOI la ora 6 in alb.
      • -9 (13 voturi)    
        romaii de peste ocean ... (Marţi, 3 iulie 2012, 20:38)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G

        sa faca bine sa vina in tara si sa contribuie , apoi sa aiba pretentii .
  • +21 (33 voturi)    
    !!! (Marţi, 3 iulie 2012, 19:26)

    CMD [utilizator]

    Dupa mutarile uslasilor incep mutarile POPORULUI!!
    • -12 (28 voturi)    
      Poporu nu e 150 de oameni oranjgutanilor (Marţi, 3 iulie 2012, 19:58)

      asus [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      Poporu nu e 150 de oameni oranjgutanilor
    • -9 (15 voturi)    
      150 = poporul ? (Marţi, 3 iulie 2012, 20:39)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      cand erau aproape 10 mii la universitate nu era poporul , erau platitii de uls ....

      halal obiectivitate .
  • -20 (40 voturi)    
    La munca! (Marţi, 3 iulie 2012, 19:26)

    Sun Tzu [utilizator]

    Sa mearga la munca!Asa strigau postacii portocalii cand se protesta pe gerurile de asta iarna!200 de portocale!!Cred ca sunt toti membrii pedele acolo:-))
    • +4 (4 voturi)    
      De la munca (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:32)

      _Rem [utilizator] i-a raspuns lui Sun Tzu

      Am mers acolo. Stai tu linistit, nu erau membrii PDL acolo. In afara de MRU, Baconschi si Paleologu care si-au facut aparitia pentru putin timp sa mai puncteze probabil la popularitate, ceilalti eram oameni oarecare. Tineri, batrani, oameni de toate varstele. Oameni cu copii dupa ei.

      S-a protestat civilizat, nu s-a batut nimeni cu jandarmii si nici jandarmii nu au fortat nimic. Ne-au lasat in pace atata timp cat nu deranjam pe nimeni.

      Iar la ora 8 cand am ajuns si eu erau cu siguranta macar 300 de oameni.

      Vom vedea in zilele urmatoare cati se vor strange. A inceput de vineri cu doar 40, luni au fost 150-200, azi au stat 100 de oameni pana la ora 23:00.

      Daca ati avea un pic de discernamant si nu ati fi orbiti de o ura, poate ati realiza ca e si locul vostru acolo.
  • +18 (36 voturi)    
    suntem alaturi de voi (Marţi, 3 iulie 2012, 19:27)

    amanda13 [utilizator]

    cred ca imi voi cumpara si eu un bilet de avion si voi veni in tara. asa ceva nu poate fi tolera!
    • +8 (18 voturi)    
      Romani din SUA sunt alaturi de voi (Marţi, 3 iulie 2012, 20:00)

      Daniel G [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      ma gandesc daca sa ma urc in avion; este un moment in care trebuie sa nu ne uitatm datoria morala.

      Va rog sa va luati putin timp sa retraiti "Fenomenul Piata Universitatii 1990-1991.

      Avem datoria de a nu uita sacrificiile inaintasilor pentru libertate si respect pentru demnitatea umana si a unui stat drept si democratic. Sa ne exprimam alegerea pentru dreptate, libertate, adevar si democratie nu neocomunismul impostor al actualiei puteri.

      http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eagH7OvSQEc#!

      Veniti in Piata Universitatii JOI la ora 6 in alb.
  • +27 (39 voturi)    
    JOS DICTATURA USL-ista!!!!!! (Marţi, 3 iulie 2012, 19:27)

    alin_cl [utilizator]

    Bravo lor!! Mai exista si oameni care inteleg cu adevarat ce se intampla in tara! Dictatura s-a instaurat in Romania! Nu trebuie sa ne lasam. Joi vom fi mult mai multi!
  • +13 (25 voturi)    
    cat o sa rad cu lacrimi (Marţi, 3 iulie 2012, 19:28)

    danut lupascu [utilizator]

    ca actinile prostalaului sa duc la condamnarea cu executare a bolsevicului iliescu
    • -5 (9 voturi)    
      pai ar fi bine. (Marţi, 3 iulie 2012, 20:41)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui danut lupascu

      sa intre si iliescu la rece/racoare .

      dar sa fie urmat si de basescu ... sa nu se simta singurel ...
    • +2 (2 voturi)    
      Thumbs up! (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:00)

      CosmiN_ [utilizator] i-a raspuns lui danut lupascu

      Chiar si mai tarziu e ok! Sa le duca Andrei ala micu si tantalau un joc de table!
  • +24 (32 voturi)    
    Sunt alaturi (Marţi, 3 iulie 2012, 19:29)

    Ronis ot Astria [utilizator]

    de VOI cu toata inima!
  • +22 (30 voturi)    
    Pacat!!! (Marţi, 3 iulie 2012, 19:31)

    dafao [utilizator]

    Eu locuiesc in afara, daca eram acasa acum as fi fost acolo!!
  • +15 (25 voturi)    
    Iesim in strada! (Marţi, 3 iulie 2012, 19:32)

    Jean BogdanDumitru [anonim]

    "The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing" - Edmund Burke
  • +17 (25 voturi)    
    cenzura (Marţi, 3 iulie 2012, 19:33)

    CaragialeIonel1304159165041 [anonim]

    nici o televiziune nu difuzeaza imagini de la acest mitting
    la tvr au uitat sa spuna ca filat l-a asteptat 45 min pe ponta
  • +5 (13 voturi)    
    2000 (Marţi, 3 iulie 2012, 19:34)

    mamikutza [utilizator]

    sau 200?
  • +29 (41 voturi)    
    doar 200???? (Marţi, 3 iulie 2012, 19:34)

    cristi_an [utilizator]

    Fratilor....unde sunteti?? Stati comozi si va ganditi la mat? Va convine? sau vreti cumva sa iasa altii?
    • -8 (16 voturi)    
      pai si tu? (Marţi, 3 iulie 2012, 19:40)

      DrInOrice [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      unde esti? sau ca si mine nu poti ajunge?
      • +14 (20 voturi)    
        nu sunt in tara (Marţi, 3 iulie 2012, 19:47)

        cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

        dar sunt alaturi de ei asa cum pot
    • +11 (19 voturi)    
      Bucurestenii asteapta sa iasa mai intai vecinu' (Marţi, 3 iulie 2012, 19:46)

      Pooky [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Si dupa aia sa urmareasca revolutia la televizor spargand seminte. Daca revolutia reuseste, o marire de salariu/pensie n-ar strica. Mici si bere all inclusive.
  • +43 (57 voturi)    
    ... (Marţi, 3 iulie 2012, 19:36)

    decem [utilizator]

    A mai ramas Mihai Razvan Ungureanu; ultima speranta pe care o mai avem. ULTIMA

    PDL/PSD/PNL fac parte din mucegaiul comunist.
    • +10 (18 voturi)    
      . (Marţi, 3 iulie 2012, 19:48)

      Turmentescu [utilizator] i-a raspuns lui decem

      Cum zicea lumea si in iarna, "PDL si USL, aceeasi mizerie!" Atat de adevarat... Si inca ceva, tot atunci radeau toti cat de putini oameni ieseau in strada, cam asta e nivelul de implicare in societatea noastra civila. Si noi purtam o buna parte din vina dragi concetateni. Stam impasibili si ne uitam in loc sa ne facem auzita vocea si parerea.
    • +13 (15 voturi)    
      M-am saturat!! (Marţi, 3 iulie 2012, 19:51)

      michel [utilizator] i-a raspuns lui decem

      ,si eu m-am saturat de circul politic din Romania ,asa nu se mai poate ,ma solidarizez cu cei iesiti in strada ,respect pentru MRU !!
  • -6 (24 voturi)    
    In strada (Marţi, 3 iulie 2012, 19:38)

    stancualexro [utilizator]

    Chemati minerii ... joi va ciuruim !
    • +10 (14 voturi)    
      mda (Marţi, 3 iulie 2012, 19:40)

      decem [utilizator] i-a raspuns lui stancualexro

      Problema e ca nu prea mai sunt mineri.
  • -11 (21 voturi)    
    200.000 ? :))))) (Marţi, 3 iulie 2012, 19:40)

    MenInBlack [utilizator]

    jos/sus/jos/sus
    hai ca puteti :))))))
    dincolo sunt 10.000? :))))
    tot cu...jos/sus/jos/sus
    o tara de sportivi !!!
    fitnessssss politic :))))
    • +9 (17 voturi)    
      ,,, (Marţi, 3 iulie 2012, 19:43)

      decem [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      Rad ! Rad si ma simt teribil de prost ca rad la ce ai scris pentru ca desi e adevarat, e tot vai de capul nostru.

      Sper sa facem un ultim "sus" cu Ungureanu. Nisipurile miscatoare ale comunismului ne inghit cu totul.
  • +10 (18 voturi)    
    Piata Universitatii 1990-2012 (Marţi, 3 iulie 2012, 19:41)

    Daniel G [utilizator]

    Va rog sa va luati putin timp sa retraiti "Fenomenul Piata Universitatii 1990-1991.

    Avem datoria de a nu uita sacrificiile inaintasilor pentru libertate si respect pentru demnitatea umana si a unui stat drept si democratic. Sa ne exprimam alegerea pentru dreptate, libertate, adevar si democratie nu neocomunismul impostor al actualiei puteri.

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eagH7OvSQEc#!

    Veniti in Piata Universitatii JOI la ora 6 in alb.
  • -7 (9 voturi)    
    Mini-mineriade? (Marţi, 3 iulie 2012, 19:42)

    Geos Costan [utilizator]

    Numai în 1990 scandau o tabără împotriva FSN-ului, alta pentru FSN. Minerii când ajung?

    Culmea ironiei e că acum oamenii protestează pentru democraţie, alţii împotriva lui Traian Băsescu, pe când în 1990, se protesta pentru democraţie şi, implicit, împotriva lui Ion Iliescu.
  • +5 (15 voturi)    
    nu se vede pe webcam (Marţi, 3 iulie 2012, 19:42)

    AureliusM [utilizator]

    pe webcam-ul de la piata universitatii nu se vede mai nimic. oare unde sunt cei 200? sau cei de la jurnalul.ro ne arata altceva pe net (nu m-ar mira, ii cred in stare).
    • +10 (14 voturi)    
      chiar nu intelegeti ca trebuie sa ne trezim !? (Marţi, 3 iulie 2012, 20:03)

      just.me [utilizator] i-a raspuns lui AureliusM

      Nu va mai uitati degeaba. Eu am fost acolo, asa cum s-a discutat azi pe forum. Numai ca am fost eu singura. Eu si cei care strigau jos basescu.
      Asta a fost toata satisfactia mea - sa ma duc si sa le spun in fata rusine. Numai ca nu m-a sprijinit nimeni. am fost SINGURA. Au strigat dupa mine, "drogato". Va aminteste de ceva ??
  • +11 (19 voturi)    
    NU MAI STATI IN CASA (Marţi, 3 iulie 2012, 19:42)

    CaragialeIonel1304159165041 [anonim]

    cenzura pe tv nu mai poate rezista mult
  • +15 (23 voturi)    
    Care vor fi costurile acestor actiuni! (Marţi, 3 iulie 2012, 19:42)

    Vreau_in_europa [utilizator]

    Ma intreb cum si cat o sa ne coste aceste actiuni ale clasei politice din Romania.
    Costurile vor fi mari atat din punct de vedere economic, caci nu ma indoiesc de reactia comunitatii (economice) europene si mondiale, cat si din punct de vedere al credibilitatii institutiilor ce se afla astazi sub atacul neocomunistilor.

    Statutul intelectual in Romania de astazi a fost patat de oameni care si-au obtinut acreditarile pe cai frauduloase. Justitia este greoaie si se pare ca ea trebuie sa fie servila si aservita intereselor. Clasa politica din Romania a ratat (dupa aderarea la UE) un moment propice de a se reforma si moderniza, intr-un moment cand majoritatea concetatenilor nostri doreau si simteau acest lucru.

    Cele petrecute astazi nu sunt decat o intoarcere in timp, asa ca pe vremea guvernarii PSD-iste a lui Bombonel.

    In fine... pacat de tara asta!
  • +7 (21 voturi)    
    Hotia merita premiata (Marţi, 3 iulie 2012, 19:44)

    Con_stan_tin [utilizator]

    in cazul cand toti beneficiem de ea, cum este cazul lui Prometeu. Lenea trebuie, in schimb, deranjata; fiecare are cate-o pupaza care-i deranjeaza lenea. Care credeti ca-i pupaza lui Antonescu care-i deranjeaza mereu somnul de dimineata?
  • -19 (35 voturi)    
    :) (Marţi, 3 iulie 2012, 19:46)

    triton [utilizator]

    nesimtitul asta de mru se baga ca musca in lapte. oamenii aia nu pentru el au iesit.
    la fel a facut si la papioane, iar modul asta de a confisca nemultumirea oamenilor mi se pare de o mitocanie de-a dreptul securistica.
    • +3 (9 voturi)    
      Oare? (Marţi, 3 iulie 2012, 19:58)

      micke45 [utilizator] i-a raspuns lui triton

      Daca iesi in strada si faci demonstratii haotice nu ajungi nicaier. Avem nevoie de un program si de conducatori onesti . Asa ca mai bine sa gindesti de 10 ori inainte de a vorbi o data !!!
    • +11 (13 voturi)    
      pasarea pe limba ei moare (Marţi, 3 iulie 2012, 20:01)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui triton

      Ori esti SLUGARNIC ori esti orbit rau, NU poti sa faci diferenta.
      Domnul M.R.U.pe buna dreptate protesteaza.
      POANTA nu este capabil de ceva BUN.
      NE-AM lamurit ca este SEFUL UNUI CLAN.
      NU poate sa urce decit cu smecherii.
      Asa a umflat CV. DOTORRE!
      Asa a ajuns prim ministru, ajutat de un alt clan carora le-a facut promisiuni.
      Este la mintea cocosului ca fugarii NU au fugit pentru noi prostimea ci pentru interesele LOR meschine.
      SA LE FIE RUSINE !
  • +15 (17 voturi)    
    Atitudine Civica! (Marţi, 3 iulie 2012, 19:51)

    silviu_ [utilizator]

    Nu trebuie sa ramanem inerti la ce se intampla.
    Este datoria noastra sa protestam impotriva incercarii de subminare a Democratiei!

    Trebuie sa luam atitudine ACUM, viitorul nostru este in joc! "maine" poate fi prea tarziu!

    200 de oameni in Piata Victoriei nu vor fi luati in serios, nu vor putea sa reprezinte nemultumirile noastre, trebuie sa ne alaturam lor! este cel mai important lucru pe care il putem face acum!
  • +11 (13 voturi)    
    Planul e doar la inceput.. (Marţi, 3 iulie 2012, 19:54)

    Gianni [utilizator]

    Chemati minerii sa alunge "golanii" sa dam timpul cu inca 22 de ani in urma..blestemati sa fiti cei care va lasati condusi de aceste lepre, copii copiilor vostri o sa sufere pentru deciziile pe care le acest guvern! Jur ca nu voi vota in veci acesti monstri care ne-au tinut prosti atatia ani de zile, am avut sansa sa privim spre Europa..in 2 luni acest guvern ne-a dus din nou in jurul anilor 90 cand profitau de lumea necajita si dezorientata..
    Planul dezbinarii Romaniei, crearea haosului e la inceput..pontuirea planului pana la capat..
    Antenescu presedinte la Senat..in caz de suspendare devine presedintele Romaniei, ca votat nu va fi in veci de liberali!
    Jigodiile sunt in stare de orice!
    Si cat a mai militat pentru 300 de parlamentari..
    Tineri, deschideti ochii oamenilor din jurul vostru..
  • +9 (13 voturi)    
    inca sunteti acasa? (Marţi, 3 iulie 2012, 19:55)

    un.Dac [utilizator]

    repejor in piata. credeti ca nu e de iesit?

    eu sunt la 2000 de km. chiar nu am cum sa ajung in timp util astazi. dar voi?

    azi faceti 1000, maine 5000 si cine stie poate 100 000 data viitoare. conteaza!
  • -7 (17 voturi)    
    mru (Marţi, 3 iulie 2012, 19:57)

    catalin_mattei [utilizator]

    aia sunt cei din sie care asculta inca de sefu?.. sau e vorba de pdl-eii care nu mai prind coliva data de la stat pe baza de carnet de partid?..
  • -6 (18 voturi)    
    150 de oameni plus ungureanu plus gorilele lui (Marţi, 3 iulie 2012, 19:57)

    Montesquieu [utilizator]

    imi place de ungureanu cum se lipeste la fiecare manifestatie.

    deh, utc-ist adevarat spoit mai apoi in securist adevarat. doar nu degeaba l-a plasat base pe "colonelu" ungureanu prim ministru.

    hidra securista trebuia sa perpetueze.

    in alta ordine de idei cei 100 - 150 de pdl-isti exaltati din piata sunt chiar amuzanti :)
    reprezentarea perfecta a dezastrului oranj
  • +21 (27 voturi)    
    De ce doar trancaniti ??! (Marţi, 3 iulie 2012, 19:57)

    just.me [utilizator]

    Am stat o ora singura in Piata Universitatii, si nu a venit NIMENI, desi azi pe forumuri o gramada au promis ca vin.
    Dupa ce mi-au dat lacrimile de nervi ca oamenii sunt atat de ...fara vlaga, incat or sa ne calce toti in picioare, am auzit pe partea cealalta, in fata teatrului, Jos Basescu.
    M-am dus si le-am spus doar ce-am putut eu sa le spun: sa le fie rusine si ca mai exista cineva care nu crede ca ei, eu. Eu singura, dar exist.
    Unde erati ????? De ce m-ati lasat singura ?
    • +5 (11 voturi)    
      Nu esti singura (Marţi, 3 iulie 2012, 20:18)

      Pooky [utilizator] i-a raspuns lui just.me

      :)
      • +6 (10 voturi)    
        multumesc (Marţi, 3 iulie 2012, 20:39)

        just.me [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

        conteaza
    • +4 (8 voturi)    
      Imi pare rau (Marţi, 3 iulie 2012, 21:18)

      Antenistu [utilizator] i-a raspuns lui just.me

      Am fost la mii de km de Piata, imi pare rau ca ai crezut ca esti singura.
      Nu esti.
  • +4 (16 voturi)    
    ... (Marţi, 3 iulie 2012, 19:58)

    B.Dan [utilizator]

    Aia de la Universitate sunt acolo de 6 luni. Niste pensionari care n-au treaba pe acasa. Stau toata ziua acolo...
  • +15 (19 voturi)    
    sunt geloasa pe cei care sunt in tara! (Marţi, 3 iulie 2012, 19:59)

    t_roxx [utilizator]

    cat as vrea si eu sa fiu acolo! Insa acum incerc sa trimit 153 de mesaje individuale tinerilor din Paris, poate poate imi gasesc si eu cateva persoane cu care sa protestez in fata ambasadei!
  • -6 (12 voturi)    
    MRU???? (Marţi, 3 iulie 2012, 20:08)

    RazvanGliga1311784265904 [anonim]

    El ce cauta acolo? Vrea sa discrediteze manifestatia?
  • +14 (18 voturi)    
    E groasa ! (Marţi, 3 iulie 2012, 20:09)

    durul [utilizator]

    Domnule Ungureanu va rog sa tineti piept lupilor turbati ! Bucuresteni sustineti-l ! Eu sunt din provincie si nu am timp sa ajung sa protestez .
    • -5 (9 voturi)    
      nu vrem ! (Marţi, 3 iulie 2012, 21:29)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui durul

      nu merita !
  • +9 (13 voturi)    
    Impreuna ne putem proteja democratia (Marţi, 3 iulie 2012, 20:13)

    Jean BogdanDumitru [anonim]

    "When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle." - Edmund Burke
  • -7 (15 voturi)    
    MRU revoltat? (Marţi, 3 iulie 2012, 20:20)

    Radu69 [utilizator]

    Ungureanu go home! :) Lasă-ţi oamenii (gărzile de corp) să se ducă acasă, la familie!
  • +14 (18 voturi)    
    JOS (Marţi, 3 iulie 2012, 20:33)

    harapalb [utilizator]

    cu mafia USL. Romani, treziti-va!
  • +3 (7 voturi)    
    Ma doare-n ponta de romani! (Marţi, 3 iulie 2012, 20:47)

    sfinxstone [utilizator]

    asta e mesajul USL, UDMR, UNPR si al minoritatilor! Mesajul lui Ponta: popr roman du-te in ponta mea!
  • +1 (5 voturi)    
    mobilizati (Marţi, 3 iulie 2012, 20:50)

    ravenka [anonim]

    masele si pe FACEBOOK!!!
  • +1 (5 voturi)    
    350 - 150 = 200 (Marţi, 3 iulie 2012, 21:03)

    sisipisi [utilizator]

    In fata la ICR, deunazi, au fost 350. A plecat intelighentia in vacanta meanwhile?
  • +4 (8 voturi)    
    Este nevoie de mult mai mult! (Marţi, 3 iulie 2012, 21:10)

    madame [utilizator]

    Luati exemplu de la cei de afara! Nu putem permite o alta Lovitura de Stat si intoarcerea Romaniei catre neocomunismul rusesc.
  • +7 (11 voturi)    
    vin si eu (Marţi, 3 iulie 2012, 21:20)

    rvt [utilizator]

    deoarece lucrez 12 ore pe zi, maine ma prezint si eu dupa 20 cand ies de la munca, asta pentru cei care spun la munca!!! ponta nu ma reprezinta si nici nu vreau sa o faca. este valabil si pentru USL.
  • +3 (9 voturi)    
    mi-e rusine (Marţi, 3 iulie 2012, 21:23)

    anarchist [utilizator]

    am votat cu usl la 10 iunie, scarbit fiind de pdl. nu pot sa cred cat de credul am fost. imi retrag votul, iar in toamna, orice ar fi, votez cu pdl, desi n-am facut-o niciodata. ponta trebuie sa plece!
  • -3 (7 voturi)    
    Vad ca scrie (Marţi, 3 iulie 2012, 21:32)

    Lucian_Mares [utilizator]

    Jos Basescu!
  • +7 (11 voturi)    
    s-a intors ciuma bolsevica (Marţi, 3 iulie 2012, 22:04)

    tami_ro20021323941430372 [utilizator]

    Ganditi-va la copiii vostri si amintiti-va cum au pus laba pe tara asta comunistii ajutati de rusi
  • +6 (8 voturi)    
    Miting (Marţi, 3 iulie 2012, 23:51)

    rosso [utilizator]

    Nu am stiut de acest miting. Daca stiam veneam, dar am inteles ca joi la ora 18 este un miting in piata revolutiei.
  • 0 (2 voturi)    
    copy-paste (Miercuri, 4 iulie 2012, 5:40)

    Florescu Marina [anonim]

    http://infoinsider.ro/2012/07/04/ibidem-manifestare-culturala-in-apararea-ghilimelelor-cine-are-papion-este-invitat-sa-l-poarte/
  • 0 (2 voturi)