Comisia Juridica a Camerei Deputatilor refuza sa-i dea afara pe parlamentarii incompatibili Sergiu Andon si Florin Pislaru

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 iulie 2012, 13:50 Actualitate | Politic

Comisia Juridica a Camerei Deputatilor a respins marti cererea Agentiei Nationale de Integritate (ANI) si a decis sa nu anuleze mandatele lui Sergiu Andon si Florin Pislaru, votind ca acestia nu sunt incompatibili, asa cum sustine ANI.

Reamintim ca ANI a cistigat in instanta, in urma unor decizii definitive, procesele cu cei doi parlamentari, acestia fiind gasiti de Inalta Curte drept incompatibili.

ANI a facut cereri repetate catre conducerea Camerei Deputatilor pentru ca aceasta sa constate incetarea calitatii de deputat pentru Sergiu Andon si Florin Pislaru.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3159 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Iata cum justitia se aplica doar daca ne convine.. (Marţi, 3 iulie 2012, 14:05)

    frunza1a [utilizator]

    Trist.....tot discursul politic al dlor Ponta si Basescu se bazeaza pe votul dat de Parlament, reprezentantul legitim al poporului....acelasi Parlament in care increderea populatiei era cea mai redusa dintre toate institutiile statului. La fel cum capitalul de incredere al dlui Ponta se naruieste pe zi ce trece, inca 2-3 decizii similare ce aceasta luate de Parlament (prin Comisiile Juridice) vor aduce Parlamentul la 0 incredere.
    • +6 (6 voturi)    
      Se reinstaleaza (Marţi, 3 iulie 2012, 16:43)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui frunza1a

      "democratia" privilegiatilor
  • +19 (19 voturi)    
    asalt la statul de drept (Marţi, 3 iulie 2012, 14:05)

    buncrestin [utilizator]

    este incredibil ce se intampla...
    • +12 (12 voturi)    
      May Day, May Day, May Day! Romania in pericol! (Marţi, 3 iulie 2012, 14:23)

      liberal adevarat [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Eu cred ca pur si simplu Voiculescu a decis ca il doare in fund de UE si alte chestii amuzante gen stat de drept si probabil el poate fura mult mai bine intr-un stat gen Belarus
  • +12 (12 voturi)    
    Sinistru! (Marţi, 3 iulie 2012, 14:26)

    trei.culori [utilizator]

    Ceea ce nu inteleg oamenii astia este ca din Uniunea Europeana se poate si iesi.
    • +14 (14 voturi)    
      mai rau decat atat (Marţi, 3 iulie 2012, 14:35)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui trei.culori

      si din democratie se poate "iesi" ...
      • +7 (7 voturi)    
        nerespectarea unei decizii DEFINITIVE... (Marţi, 3 iulie 2012, 15:22)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        a Inaltei Curti de Casatie si Justitie nu se pedepseste in niciun fel?!
        cind s-a mai intimplat asa ceva in istoria recenta a tarii asteia?
        ce masuri se pot lua - urgent?
        • +4 (4 voturi)    
          iti spun eu ce masuri se pot lua (Marţi, 3 iulie 2012, 17:20)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui brita

          niciuna.
          parlamentarii au imunitate la votul in parlament, iar ce s-a intamplat in comisii a fost un vot.
          evident ca e vorba de nerespectarea unei decizii a ICCJ, insa din pacate nu poate fi declansata urmarirea penala impotriva lor.
          curat murdar, coane Fanica !
  • +2 (2 voturi)    
    incredibil! (Marţi, 3 iulie 2012, 17:39)

    El_Dudeinio [utilizator]

    pur si simplu ii doare in cot ce decide justita! ei stiu mai bine! nu miam putut imagina ca in romania se va mai putea intampla vreodata asa ceva....